Brugsche Helden Breydel de Conine. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Burgerstand Rechterlijke kronijk. Assisenhof van West-Vlaanderen. Lijst der heeren gezwoornen voor de l8 serie van het le kwartaal 1886, die onder het voorzitterschap van den heer Van der Haeghen, raadsheer bij het hof van beroep te Gent, zal geopend worden Maandag 8 Februari. Titulaire gezwoornen. Toegvoegde Gezwoornen. MM. L. Claeys, zadelmaker, Brugge. J. Laridon.gepensioeneerde, id. O. De Busscher, rentenier, id. Uit Brussel. Aan het Weekblad, van IJperen! Gaarne wil ik u, jong en moedig blad, van tijd tot tijd eenige woorden overbrieven, wanneer er zoo iets of wat te zeggen valt. Heden zijn de feiten van weinig belang en gij kent ze meest door de dagbladen, welke, wel is waar, die feiten gewoonlijk verdraaien met dien fijnen geestden dagbladschrijvers eigen. In de politiek is er altijd heel iets anders dan vrede. De strijd duurt altijd even hevig voort, die genoemd wordt: tusschen doktri- nair en radikaal. Ik, voor mij, en anderen, die de zaken van wat meer nabij zien, zijn diep overtuigd, dat die strijd op enkel personaliteiten uitdraait. En zoolang een paar of drie personen het goed zullen vin den, zal de liberale partij hier ellendig sla bakken. En ziedaar welke zotte politiek men hier drijft, en men durft er spotten met de provintie. Ik moet u een staaltje geven van het on derwijs hier ter stede. De heer schepene André moet onophoudelijk strijd leveren te gen de schoolbestuurders, die, hoewel niets dan vlaamsche kinderen in school hebbende, van geen vlaamsch willen hooren. De heer H. Van Kalken en twee zijner vrienden wa ren met een onderzoek gelast. In eene school gebeurde het volgende: de heer Van Kalken teekende op het bord een huis. De leerlingen noemden opvolgentlijk al de deelen: deuren, vensters, dak, enz. in 't vlaamsch. Welnu, geen van die kinderen was bekwaam een enkel deel in 7 fransch te noemen. Merk wel: die kinderen zaten al 3 jaar op school en hadden daar nooit een ander woord ge hoord... dan fransch. De kinderen van het 5e jaar vertaalden: De Koning en de Ko ningin wonen in een paleisdoor: Le lap pin est les pitits lappins reste dans un grand mezon, (textueel) dat was nog de beste vertaling. Zoo verstompen de franschgezinde school bestuurders de generatiën der hoofdstad. En dan huilen onze confraters van: l'aimabte voyoucratie bruxelloise! Wat wonder. Ander feit. In zekere school gaat de in specteur binnen. In die school zaten leerlin gen (Vlamingen) na drie jaar studie te zagen aan de leesboekjes: La pi-pe de mon pè-re. La ro-be de ma mè-re. De inspecteur spreekt hen aan en ondervraagt in 't fransch. Doodsche stilte. De inspecteur sp reekt dan vlaamsch. Hij vraagt hen of ze verstaan wat ze lezen. Ja mère verstaan zij, maar robe niemand. Jawel, één, een lange lummel van circa 12 jaar steekt den vinger op. -—Welnu, gij daar. Wat beteekent robe? Da's 'n róóp (brusselsch raap), inen- hier! (Historiek.)- Bewijst dit alles niet, dat de Vlamingen overdreven zotten zijn, wanneer zij het on derwijs der vlaamsche kinderen in 't vlaamsch vragen? Op het Nationaal Tooneel bekomen de Zoon des Beuls van Em. Van Driessche en zijn Voor stille lieden welverdienden bijval. Het Alhambra bereidt zich het groot vader- landsch drama met kooren van M. de Qué- ker, Maria van Braband, waarvan men veel goeds zegt, met groot tooneel ver toon op te voeren. De heer Karei Miry van Gent heeft de muziek vervaardigd. De heer Buls, burgemeester, komt een verslag, studie en verordening te vervaardi gen over de inrichting eener werkersbeurs, waar de arbeid even als andere koopwaar en kapitaal bij vraag en aanbieding zou verhan deld worden. Deze menschlievende inrich ting is geroepen om merkelijk het lot der werkende klas te verbeteren, en het is ook te hopen, dat zij er grootendeels in gelukken zal, de werkstakingen, zoo noodlottig voor den patroon als voor den werkman, te voor komen. F. Maatschappij DE EMULATIE In de maand Juli 1887 zal te Brugge de inhulding der standbeelden van Breydel en de Conine plechtiglijk gevierd worden. Te dezer gelegenheid doet de Maatschappij de Emulatie voor de studie der geschie denis en der oudheden van Vlaanderen eenen oproep tot al de Vlaamsche schrij vers en noodigt ze uit in algemeenen prijskamp tot het vervaardigen van eene LOFREDE Programma en bepalingen van den prijskamp. 1° De Maatschappijde Emulatie - vraagt een werk in proza en in eenvoudigen schrijf trant opgesteld, waarin de schrijver, op de geschiedkundige daadzaken steunend, zorg draagt al de kenmerken der vaderlandsche beweging van het beginsel der XIVe eeuw te doen uitschijnen. 2° De aanhalingen zullen kortbondig en in den tekst gesmolten zijn, om het verhaal niet te vertragen. De oorkonden en de aange haalde schrijvers zullen in noot met groote nauwkeurigheid aangestipt worden. 3° De mededingende handschriften, in Vlaamsche taal opgesteld, bedragende om streeks 200 drukbladzijden in-8° (formaat en drukletters der Jaarboeken van de Maat schappij), moeten vóór 1" December 1886, vrachtvrij besteld worden aan den Heer Voorzitter der Maatschappij de Emulatie te Brugge. 4° De schrijvers mogen zich op geenerlei wijze doen kennenieder gewrocht moet eene kenspreuk dragen, welke herhaald zij op een gezegeld omslag, dat den naam en de woonplaats des schrijvers behelst. 5° De Jury, belast met het beoordeelen der tijdigi ij k ingezondene werken, zal uitspraak doen vóór ln Maart 1887. 6° Den bekroonden schrijver zal een gul den eermetaal van 100 franken, en eene som van 500 fr. tot prijs geschonken worden. 7° Het bekroonde werk zal den eigendom blijven van M. den Kanunnik Andries, voor zitter en van Mr Leo de Foere, schrijver ontvanger der Maatschappij de Emulatie Deze maatschappij, door haren voorzitter en schrijver-ontvanger vertegenwoordigd, zal het bekroonde werk,op hare kosten, in hare Jaarboeken doen drukken, en uitgeven vóór den 1" Juli 1887. De schrijver zal er vijftig afdruksels van ontvangen. 8° De niet bekroonde werken mogen teruggeëischt worden binnen de maand na het oordeel van de Jury. Na dit tijdverloop zullen de gezegelde omslagen vernietigd en de handschriften niet meer wedergegeven worden. Brugge, den 28" December 1885. Namens het bestuur De Schrijver, De Voorzitter, Nieuwe postzegels. Te rekenen van 1 Januari zijn er nieuwe postzegels in omloop gebracht, te wetenvan 20 centie men (kleur reseda), van 50 centiemen (geel bruin) en van 2 frank (violet). Men meldt dat de heer James Peltzer, schrijver van de brochuur waarin hij tracht de onschuld van wijlen zijnen broeder Ar- mand in de moord van den advocaat Bernays te bewijzen, uitgenoodigd is geworden om in het bureel van den procureur generaal te komen. In gemelde brochuur is de heer James Peltzer zeer geweldig tegen de magis traten, die hij beschuldigt zich plichtig gemaakt te hebben aan leugen in de zaak Peltzer. Die brochuur is op duizènde exem plaren in het land verspreid geworden. Reserve. Er is spraak van een nieuw ontwerp van reserve. Volgens dit ontwerp zou de loting jaarlijks aan het leger 18,000 man moeten leveren, dat is 4700 man meer dan nu. Eene groote verzwaring, maar die men zou verzachten door een deel dier lich ting na een jaar diensttijd en het onderstaan eener gunstige proef naar huis te laten gaan. Die acht lichtingen van 18,000 man zouden tevens een werkdadig en een hulpleger op leveren. Die gedachte van op een grooter getal lieden den krijgslast uit te strekken en tevens hem voor ieder te verlichten, is nog al recht vaardig. Blijft te zien hoe dit ontwerp van reserve verder ineen zit. Altijd vermindering van lasten. Te Brussel gaat de zaak van den catechismus in de scholen eerlang op het tapijt komen. Het schijnt dat de gemeenteraad er niet wil van hoorön. Maar dan zal de stad eene ont zaglijke som aan rijkstoelagen minder krijgen. Dit gat moet nogtans gestopt worden. Een blad komt met het plan op, om eenige duizende scholieren te dwingen naar beta lende scholen te gaan, waar van 4 tot 6 franks ter maand zou betaald worden. Men weet dat de lagere gemeemescholen bevolkt worden door de kinderen der gansch onbemiddelde standen, en ook door die van lieden, die het wat beter stellen, maar toch moeite hebben om aan hun brood te komen. Welnu, het zijn deze laatsten, die men dien drukkenden last zou opleggen. Nemen wij maar 5 franks por maand, maakt 60 franken 's jaars. En hoevelen zijn er niet, die twee, drie en meer kinderen naar school zenden? Die onbemiddelde burgers zouden daar eene belasting te dragen hebben, die veel grooter is dan die van menigen rentenier, en dit, om het geld bijeen te brengen, dat door de gevloekte schoolwet aan de gemeen te ontroofd wordt! Is 't niet waar, dat onder ons godzalig clericaal ministerie de lasten ferm aan 't verminderen gaan. Hoe de priesters het volk bescha ven. In 1864 werd de pastoor van een klein dorp in 't Luxemburgsche doodgesla gen en zijne meid half verwurgd. Een rond leurder, die voor zijn zaken langs ginder op dat oogenblik voorbijgegaan was, werd aan gehouden en tot eeuwigdurenden dwangar beid veroordeeld. De man was onschuldig! De namen komen ons niet te binnen, maar dat doet niets ter zaak, zegt het Volksbe lang. In de buurt woonde de broeder van den veroordeelde, die treffelijk aan zijn brood kwam en eerlijk zijne talrijke familie op bracht. Na dit feit verloor hij alle aanzien, alle werk; hij ging langzaam ten onder. Zelfs al ware de aangehoudene nog plich tg, moest zijn broeder en zijn schoonzuster en zijne neven en nichten daarover boeten? Maar de man was onschuldig Na acht jaren kwam de waarheid aan den dag, en de ongelukkige gevangene werd uit het gevang op straat geworpen zonder een centiem vergoeding, zonder een woord troost. Moedig herneemt hij het werk om het verleden weêr goed te maken. Maar niets wil hem meer gelukkende christe lijke bevolking, in wier midden hij moest zijn brood winnen, had haren banvloek nog niet opgeheven. Ook heeft de rampzalige zich den 4 december 11. laten aan stukken rijden door een lokomotief. De streek waar dit gébeurd is, heeft geene andere leer- noch zedemeesters dan de on- faalbare en menschlievende dienaars van de katholieke zedeleer. Iedereen in dat land, jong en oud, knab belt alle dagen aan zijn rozenkrans tot dat zijne kin beeft: niemand zou den vrijdag een stuk vleesch van verre durven bezien, en allen weten zeer wel dat hun God de schelm stukken des vaders op de kinders vervolgt tot in het vierde geslacht; en vermits zij naar zijn evenbeeld geschapen zijn hebben zij zijn voorbeeld gevolgd I Numero 7 heeft altijd eene aardige, zonderlinge rol gespeeld. De ouden telden 7 planeten, 7 oorspronkelijke kleuren, 7 smaken, 7 geuren, ook 7 wonderheden der wereld, 7 wijzen van Griekenland, 7 plech tigheden der renbaanspelen en 7 generaals waren bestemd voor de verovering van The bes. In de week zijn 7 dagen en langen tijd heeft men maar 7 metalen gerekend, en 7 noten zijn in 't muziek gekend. Mijne moeder zegde mij als ik 7 jaren telde dat ik tot de jaren van verstand ge komen was en 'k brak over tijd mijn spiegel en mijne meid voorspelde mij 7 jaren onge luk. In den godsdienst speelt het getal 7 ook eene groote rol. De Grieken offerden 7 slachtoffers aan de Goden op. De bijbel geeft ons 7 kerken, 7 kandelaars met 7 armen, 7 lampen, 7 sterren, 7 zegels, 7 trompetters, 7 engelen, 7 draakhoofden die 7 kronen droegen. Vergeten wij de stad met de 7 heuvelen en de 7 Machabeesche broeders niet. Haast waren de 7 plagen van Egypten ontsnapt en vergeten wij de 7 boetsalmen niet die alle 7 dagen de kwezels 7 maal te lezen hebben voor penitentie. Er is eene volkspreuk die zegt: De wijze zondigt 7 maal daags en in het katholijk geloof heeft men 7 deelen der officie, 7 blijdschappen en de 7 weeën van Maria, de 7 gaven van den heiligen Geest. De katecliismus leert dat er zijn 7 sakramenten, 7 hoofdzonden en 7 werken van bermhertigheid. In Nfieupoort nu heeft 7 eene aardige rol gespeeld. De laatste kiezing bracht, dank aan de afschrabbing van twee maal 7 liberale kiezers, 7 papen dienaars aan 't bewind; ieder dezer 7 eerlijke kwinkels moest zich op iemand wreken en zoo is het dat over eenige dagen de 7 waarde stadsverde- digers (atchie) 7 ambtenaren hebben afge steld! Kotje n° 7, die lang gewoond heeft op de Groote Markt n° 7, die nabij zes maal 7 franken te goed vindt op nen klerikaal, getrouwd na 7 jaren vrijagie, moest natuur lijk 't nummer 7 uitmaken Wilt gij ongelukken en vervelingen ver mijden, gebruikt de Fagots comprimés; gij zult er zekerheid, spaarzaamheid, net heid en gemak in vinden voor het aansteken van alle slach van vuren. Talrijke bewijs schriften. Vraagt het prospectus. Entrepot te Kapelle-ten-Bosch. Groot voordeel voor de handelaars. Tandheelkunst van Mr en Mme M. Meier, Chirurgijns-Tandmeesters-Specialisten, Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Een schoon gebit is het schoonste sieraad der vrouwdaarenboven, is een zuiver en regelmatig gebit voor iedereen de bijzonder ste zaak voor het behouden eener goede gezondheid.Ongelukkiglijk neemt de burgerij daar weinig acht op, uit reden van spaar zaamheid, bij de kinderen bezigen vele tand meesters geen ander middel tegen de tandpijn dan de uittrekking, en hedendaags is uittrek ken geen genezen meer. De zuivering, de genezing zonder uittrekken, de emaillering hebben hedendaags de eerste plaats ingeno men onder al de middelen van genezing. Mr Mme M. Meier,chirurgijns-tandmees ters specialisten en leeraars in hunne kunst, Moskroenstraat, 2, Kortrijk, hebben het eerst in Belgie de nieuwe grondstelsels inge voerd. Ook ziet men dagelijks menigvuldige zieken zich bij hen begeven, om zich den mond en het gebit te doen verzorgen. Het is eene dame, gediplomeerd in heelkunde voor de tanden, door de belgische gezondheids commissie, die gelast is met dezen dienst, welke een buitengewoon geduld en de groot ste voorzichtigheid vordert, voor dewelke alleen eene vrouw vatbaar is. Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Pont-éi-Celles, 28 september 1885. M. Pelerin, apotheker, 12, rue de l'Ecuyer te Brussel. Ik verklaar grondig genezen te zijn van eene ontsteking in de maag met behulp der Zwitsersche Pillen van fr. 1-50 de doos. Petit-Goffin. J. Bta. Echtverklaring der handteekening door den Burgemeester van Pont-è-Celles. van den 8" tot den 15" Januari 1886. Mannelijk geslacht. 1. Vrouwelijk id. 4. Huwelij ken. Ludovicus Deleye, daglooner, en Emerence Craeye, kantwerkster. O verHJ de eis. Eduard Vadewynekel, grafmaker, 46 jaar, echtgenoot van dementia Decat, Meenen- straat. Antoon Danis, soldaat bij het 3e reg* jagers te voet, 23 jaar, ongehuwd, Vleesehou- werstraaf. Maria Gontier, zonder beroep, 79 jaar, we duwe vau Jozef Pauwelyn, Vleeschou- werstaat. Nathalia Liebaert, kloosterlinge, 52 jaar, Bo terstraat. Benedictus Hecht, fabriekwerker, 57 jaar, echtgenoot van Maria Glissoux, Meenen- straat. Nathalia Devos, oudekleerkoopster, 69 jaar, echtgenoote van Antonius Isaac, Hondstraat. Siandei-esa beneilen de "7 jjnair*. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 1. Burgerstand van Poperingbe van den ln tot den 10" Januari 1886. 4Set>oos*terB. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 5. Huwelij ken Top Juliaan en Cleenewerk Leonia. Douchet Edmondus en Cleenewerk Sophia. veelij dens; Delboo Julius. Hennaert Léontine. - Roffiaen Juliaan. Vanspranghe Juliana. Kinderen heneden de "Y j as-en. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 1. MARKTPRIJZEN. MM. L. De Sutter, burgmeester, te Heist-aan-Zee. D. Delanote, brouwer, Rousbrugge-Haringe. C. Verbeke, fabrikant, Kortrijk. O. Van Houtryve, brouwer, Brugge. J. De Roo, bijzondere, Oostende. Delaere-Tortike, bankier, Roeselare. E. Van de Leene, koopman, Kortrijk. A. Willaert, kruidenier, Brugge. E. De Coninck, handelaar. Harelbeke. L. Coppieters, grondeigenaar, Lophem. Coussée-Faeon, handelaar, Roeselare. Faeon-Van der Haeghe, fabrikant, id. Van Gheluwe-Lenoir, fabrikant, id. A. De Chièvre, bankier, IJper. Van den Peereboom-Liebaert, gemeenteraads lid, Wervik. F. Delacour, brouwer, Dixmude. J. Delbecque, grondeigenaar, Helchin. J. Liebaert, handelaar, Oostende. J. de Laveleye, grondeigenaar, Geluvelt. H. Vermeersch, grondeigenaar. Dixmude. E. Peers, gemeenteraadslid, Oostcamp, K. Lambert, fabrikant, Meenen. E. De Smedt, handelaar, Brugge. A. Van Lerberghe, handelaar, Kortrijk. E, Minne, grondeigenaar, Denterghem. A. Janssens, winkelier, Oostende. B. Verioo, handelaar, Ledeghem. E. Verwee, handelaar, Kortrijk. D. De Simpel, gemeenteraadsheer, Staden. K. Sperlaecken, handelaar, Brugge. G. Soenens, advokaat, id. VOOR DE STUDIE DER GESCHIEDENIS EN DER OUDHEDEN VAN VLAANDEREN. DER Leo De Foere. J. O. Andries. Geboorten. w to ra K ftl H o p o -s p o r m'2. 4 U 1 E s O r* 2 l— O CD^ 9 Verkochtte ENZ. f I Kwantiteit Januari 1886. 9 Januari 1886. 14,200 5,000 900 500 800 5,000 7,720 17,87 14,87 18,25 20,50 19,50 6,00 330,00 middenprijs per 100 kil. 7,000 2,000 1,400 000 000 2,000 8,080 Verkochtte kwantiteit CO O O 1H—K- O O* O O -T CR QO O CR O O GT "(O O O O O O O CR O >e 5 o' -1 O* 8 o s cs c: o n

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 3