~GARDE jnVIQUE. Hofstedeken BOOMEN Van een AVIS. MOBILIER. Burgerstand Ville' d'Yp res. Lundi 22 Février 1886, TE LANGEMARCK. Maandag l11 Maart 1886, Extra schoone en groote venditie te Westotjtke, bij de plaats, OP B0R&E8Ü46 25 «ÜST 1886, duid,welke buiten wete van de stadsoverheid voorgesteld waren en zonder deze laatsten over hunne verdienste en hunne bevoegdheid te raadplegen. Wat er ook van zij, daar de commissie enkel uit drie leden bestaat, ont snapt liet bestuur van het leerwerkhuis aan de stad en gaat over in de handen der afge vaardigden van Provincie en Staat, die in vijandschap met de Gemeenteoverheid en ongetwijfeld om reden hunner politieke ge dachten aangeduid zijn. Ziedaar wat er van de gemeentevrijheden gewordt! Maar daarbij bepalen zich de aanmatigin gen der Provincie niet. De leergasten, op het werkhuis gebezigd, moeten, volgens de onderrichtingen op de stof, onderwijs ontvangen. Opperbest. Tot in deze laatste tijden volgden zij de lessen der stadsavondschool en niemand heeft er ooit iets tegen ingebracht, toen op zekeren dag, de heer Gouverneur besloot, met bedrei ging van intrekking der hulpgelden, te eischen dat de lessen ter plaats zouden gege ven zijn. Het Stadsbestuur nam in dien zin maat regelen en gelastten eenen onderwijzer der stadsschool, mits schadeloosstelling, vier maal per week een uur les in het werkhuis zelve te geven. Do heer Gouverneur eischt op heden dat die lessen dagelijks gegeven worden. In die voorwaarde kan men 200 franks als eene voldoende schaddeloosstelling aanzien worden? en zoo niet is het nogeens de stad, die zal moeten aanvullen? Dat is iemand den duivel aandoen en noch min, noch meer. De heer Burgemeester deelt vervolgens aan den Raad de lijst mede der werklieden, die op het werkhuis werkzaam zijn. De helft dier personen, ten minste, zijn geene leergasten maar volkomen werklieden en er valt op te merken, namelijk, dat op 16 werklieden, die voor rekening van eenen nij- veraar der stad werken, men maar 3 leer gasten telt. Yan dan af mag men zich afvragen of het gesticht in kwestie nog een leerwerkhuis is en of het niet eerder eene fabriek wordt, door de stad ter beschikking gesteld van de nijve- raars en waarvan deze geen zierken der kosten ten laste hebben. De nijveraars vinden in het leerwerkhuis ruime gebouwen, betamelijke werktuigen waarvan het onderhoud ten laste is der ge meentekas en een meestergast met de pen ningen der lastenbetaalders betaald. Vuur en licht zelfs zijn ten laste der kas van het gesticht. De heer Burgemeester vraagt zich af, of het voor de stad niet beter ware, om hare vrije handelwijze te herwinnen, het leer werkhuis op een spaarzameren voet en in den geest, die in zijne tot standbrenging de bovenhand had, herin te richten en van af te zien van de magere hulpgelden, welke de Provincie toestaat met de pretentie van, om zoo te zeggen, de handelingen van het stads bestuur tegen te werken en te vernietigen. De eerste besparing zou bestaan in de ver plichting der volwassenen van het onderwijs in de stadsschool te komen genieten, zooals dat vroeger ging. De heer Burgemeester stelt voor deze kwestie aan eene bijzondere commissie te onderwerpen. Aangenomen. Museum. Rekening van het jaar 1885. Ontvangsten fr. 1205-79 Uitgaven fr. 1153-80 Overschot fr. 51-99 Goedgekeurd. Pompiers. Het onderzoek der rekeningen van het korps en het muziek is verdaagt. Kerkfabrieken Begrootingen voor 1886. De heer Burgemeester herinnert dat, ten gevolge eener beslissing, door welke de Raad wilde dat de plaatselijke overheid alleen zich in 't komende gelasten zou met alwat be trekking had op het vervoeren der lijken, de begrootingen door de kerkfabrieken inge zonden, haar toegestuurd werden met ver zoek er de sommen te schrabben, die er op stonden onder titel van aandeel der winsten op de lijkstaatsien. De begrootingen zijn weergekomen zonder eenige verandering. De Schepenenraad stelt voor van ze naar de Bestendige Deputatie over te zetten be- hpudens hernieuwing der opmerkingen, die reeds meermalen aangeboden werden, nopens de onwettigheid van zekere uitgaven, zooals toelage van jaarwedde aan pastoors en on derpastoors, schadeloosstellingen aan schat bewaarders enz. De heer Brunfaut meent dat het beter ware zich met die begrootingen niet meer bezig te houden en ze kort en goed aan de Bestendige Deputatie voor te leggen, gezien deze toch stelselmatig weigert van rekening te houden der opmerkingen van den Raad. De heer Bossaert merkt op dat, met de onregelmatigheden, die in de begrootingen voorkomen, niet aan te wijzen, de Raad ze zou schijnen goed te keuren. 1 De heer Burgemeester wijst beknoptelijk eenige plaatsen aan, waar er voorbehoudin gen te doen zijn. Zie ze hier S' MaertensVerleening van eene jaar wedde van 400 franks aan den schatbewaar der, en van eene toelage van 400 fr. aan de heeren onderpastoors. Sl Jacobs: Verleeningvan eene toelage van jaarwedde van 400 fr. aan den onderpastoor. S' Pieters: Verleening van eene jaarwedde van 150 fr. aan den schatbewaarder, van eene toelage van 240 fr. aan den pastoor en van 400 fr. aan de onderpastoors. S'Niklaas: Verleening van eene toelage van jaarwedde van 300 fr. aan den pastoor en van 400 fr. aan de onderpastoors. De fabriekraad dezer kerk weigert daaren boven, niettegenstaande de vraag van den heer Gouverneur zeiven gedaan van in zijne begrooting de inkomsten te vermelden der fondatie Duhayon, die tot 1500 fr. beloopen en waarvan tot nu toe nog nooit geene reke ning gehouden werd. De Raad deelt de zienswijse van den Sclie- penraad. Weldadigheidsbureel. Rekening van 1885. De heer Bossaert geeft lezing van het ver slag, dat hij in naam der tweede commissie opgesteld heeft. De rekening biedt in ontvangsten aan de som van fr. 58486-76 In uitgaven deze van fr. 55333-42 Het overschot fr. 3153-34 Zou dienen kunnen tot de verwezentlijking van een bewaringsfonds voor de oogenblik- ken van grootsten nood. Begrooting 1886. Vermoedelijke ontvangsten fr. 54238-55. uitgaven fr. 54238-55. De sluitredenen van het verslag der tweede commissie, strekkende tot goedkeuring van de rekening en de begrooting, zijn door den Raad aangenomen. Godshuizen. Rekening van 1884 en begrooting voor 1886. Tot eene naaste zitting verschoven. Vervolgens heeft de Raad zich in geheime vergadering verklaart. De Vlaamsche Ster. Morgen Zondag, 14 dezer, biedt detooneel- maatschappij de Vlaamsche Ster haren leden de vierde vertooning van het loopend tooneeljaar aan. Wij achten het volstrekt onnoodig uit te weiden over de aantrekke lijkheden, welke die avond opleveren zal. Iedereen heeft de sterrelingen, sedert de her inrichting hunner maatschappij, reeds aan het werk gezien en kunnen naar waarde schatten. Ook groeide de bijval dier uitgele- zene tooneelisten bij elke vertooning aan en om reden. Heden zal onze tooneelzaal voorzeker veel te klein zijn. Elkeen spreekt van er naartoe te gaanHet programma is aller aanlokke- lijkt en belooft iets waarmede men eens har telijk lachen zal. De liefhebbers van muziek zullen ook hun deel hebben,haar M. Balmae- kers, orkestmeester, vier nieuwe stukken gemaakt heeft en allerliefst zijn. Op dus, tooneelliefhebbers, vermaakt u eens naar hartelust in de vertooning van: De Huisraad van Lisa, Schrik van Soldaten, Wit en Zwart. Opening van het bureel, om 5 1/2 om, ten 6 ure juist op het tooneel. BERICHT. Geene kaarten, andere dan van 50 centie men, zullen in het bureel verkocht worden. De personen der stad, die niet als bescher mend- of bijtredend lid zijn ingeschreven, zullen niet worden aanvaard. Dit voorrecht is alleen toepasselijk aan de personen die vreemd zijn aan de stad en door een lid voor*- gesteld worden. Deze zullen eenen ingang- prijs van 1 fr. betalen. Tooneelnieuws. Men kondigt ons eene tooneelvertooning aan voor den 15" tot den 20" dezer maand. Het programma zou volgender wijze sa mengesteld zijn M. Dumoulin, de onbestendige man in zijne gedaanteverwisselingen, groot tooneel in tien kostuumveranderingen, zonder val, zonder koordjes en zonder het tooneel te verlaten. Les Noees de Jeanette, opéra-comique door A. Massé. Le Pré-aux-clercsgrand duo. A deux lejeu, opérette-vaudeville. Paul el Virginie, kluchtig tweespel. Une tempêle conjugale, vaudeville in één bedrijf. Concorde. Programma van het con cert welk zal gegeven worden door het muziek van het Korps Pompiers, onder het bestuur van M. J. Wittebroodt, den Dinsdag 15 Februari 1886, om 8 ure 's avonds. 1. Michel Strogoff, introduction, arr. p. Degrez. 2. Nabucodonosor, ouverture, Verdi. 3. Mélangesur le Barbier de Séville, Rossini. 4. Marche Japonaise, Launay. 5. La Petite Mariée, fantaisie, Lecocq. 6. Pot-pourri sur les Gloches de Corneville, arr. p. Degrez, Planquette. 7. L'Etoile du Nord,polka, Eenhaes Poperinghe. 12 Februari 1886. Heer Opsteller, Wij hadden onze Poperingsche lezers een vlaamsch opzicht vanEen beroemd pro ces beloofd, doch de tijd heeft ons heel en al ontbroken. Wij zijn toch overtuigd dat al de liefhebbers van tooneel der geheele stad naar den schouwburg zullen trekken. Bij faut van een opzicht zenden wij u een programma met verzoek van inlijving. UI. weet wat het spreekwoord zegt: bij gebrek van kruim, enz. Wel de uwe, A. en R. B. Mol. Stadsschouwburg van Poparinghe, Programma der vertooning gegeven door de maatschappij De Vlaamsche Bondon der kenspreuk: Kunst, na arbeidop Maan dag 15 en Dinsdag 16 Februari 1886, om 6 ure 's avonds, met de medewerking van Mevr. Rans-Overheyde, Mejuffers Julia Cuypers, Julia Daenens, Joanna Pareira en Philippina Cuypers, tooneelspeelsters te Brussel, en van Mejuffers Sophia, Irma- Maria en Irma, liefhebsters Opening voor muziek, door de Muzikale Afdeeling. EEN BEROEMD PROCES, groot drama in zes afdeelingen, waaronder een voorspel in twee afdeelingen, naar liet fransch: Une cause célèbre, van de heeren Dennery en Cormon, schrijvers van De twee Weezen. Voorspel: le afdeeling: De Moord-, 26 afdeeling: Het kamp bij het slagveld van Fontenoy. Drama (12 jaren later): 3e afdeeling: De onschuldige Galeiboef-, 4° afdeeling: De valsche vader-, 5e afdeeling: Hel Halssnoer-, 6e afdeeling. Herstel van eer. Burgerstand van Poperinghe van den 4" tot den 11" Februari 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht. 4. Vrouwelijk id. 4. O verlij dens. Lefevre Fidelis Ludovicus Josephus, 80 jaar, bijzondere, weduwaar van Theresia Antonia George. Decroos Eugenia Juliana, 73 j., landbouw ster,echtgenoote van Ivo Leo Job Dehuysser. Vandenberghe Xaverius Antonius, 82 j., bijzondere, weduwaar van Sofia Amelia Delanghe. Deweerdt Renatus Emilius, 22 j., onge huwd, timmerman. Gheeraart Mathilda Cornelia, 27 j., kant werkster, echtgenoote van Eduardus Petrus Vandenbossche. Vancaeyseele Mauritius Emilius Cornelius, 11 jaar. Bouckenhove Fidelia Rosalia, 63 j., onge huwd, dienstmeid. Kinderen beneden de J jaar. Mannelijk geslacht, 1.Vrouwelijk id. 3. Doncil, 13 Oogst 1885. M. Pelerin, apotheker, 12, rue de l'Ecuyer, te Brussel. Een goeden uitslag heb ik van uwe Zwitser- sche Pillen ondervonden, en volgaarne geef ik u het recht dit bekend te maken. Sedert lang was ik voortdurend lijdende aan maag pijn, hartkloppingen en benauwdheden, had geen eetlust, in een woord ik wanhoopte en kon bijna niet meer werken. Sedert ik van uwe Zwitsersche Pillen gebruik heb gemaakt, ben ik geheel genezen. Maria Simonet. van den 5" tot den 12" Februari 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 3. O verïij dons Octavia Pattou, herbergierster, 37 jaar, echtgenoote van Jan Kerckhof, Vooruit gangstraat. Lodewijk Verhaeghe,zonder beroep, 73 jaar, ongehuwd, Roozestraat. Lodewijk Mavaut, koopman, 61 jaar, echt genoot van Maria Allaeys, Diksmuide- straat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 1. Le Major, Chef de la Garde, a l'honneur de porter a la connaissance de ceux que la chose concerne que le Conseil de Recencement, se réunira, le Lundi 15 Février 1838, a neuf heu- res du matinen la Salie du Rez-de- Chaussée de l'HÖtel de Ville. E. DUSILLiÖN. En verijl de la loi de 1851 sur les faillites. Vewte IPajBS LIQUE d'un beau L'huissier VAN DER SCHUIEREN, a Ypres. pröcédera le a 9 heures du matin, en la demeure de M. B. Deroulez- Vandezande, rue de Lille, a Ypres, a la vente pubiique des meubles ci- après désignës, savoir Cette vente se fera au comptant avec augmentation de 10 pour frais, par le ministère de l'huissier VAN DER SCHUEREN susdit. Wei*JkoopSaig om 2 uren namiddag, ter herberg Le Brasseurbewoond door Francis- cus Robeir, te Langemarck, bij de statie, zal Meester Moribert«Augustin TITECA, notaris te IJperen, met tus- schenkomst van den lieer Vrederech ter van het eerste kanton IJperen, publiekelijk te koop aanbieden liet volgende goed Gemeente Langemarck. Gebruikt door den niedeverkooper De- siderius Ghesqüière, aan 110 frdnks bij dejare. met recht van pacht tot 1" Octo ber 1894. Deze verkooping zal geschieden in EENEN ENKELEN ZITDAG, door het ambt van voornoemden notaris TITECA te IJperen, ten wiens kan tore de verkoöpsvoorwaar Jen- en de titels van eigendom berustende zijn. Elk zegge het voort. l^O MÖCIPEW Iepen, Eiken,Canadas,Essshen., AbeeJen en. Wilgen om 9 ure juist te beginnen, door het ambt van den notaris Theveliil, resideerende te Meesen. Al de te verkoopen hoornen zijn allervoordeeligst gelegen voor den transport. Deze verkooping zal geschieden met tijd van betaling mits stellende goede en solvable borg. De notaris THEVELIN voornoemd is met den ontvangst dezer venditie belast. Tables, Chaises, Armoires, Secrétaires, Buffet étagère, Commodes, Bibliothèques, Glacés, Garni tures de cheminées, Suspensions, Pendules, Hor loges, Presse a copier. Poêles, Cuisinières, Ma chine a coudre, Fauteuils, Canapés, Tableaux, Cadres, Tapis, Consoles, Statuettes. Cave a Li queur, Assiett.es en porcelaine et autres, Soupières, Plats, Dejeuner, Verres a vin,-champagne,-bière et liqueur, Couverts en argent et autres, Couteaux a dessert et de table, Service a déeouper. Louches, en or: 2 Chaines et une Montre, Lits, Literies, Stores, Rideaux. Tables de nuit, Lavabos, Bai gnoire, Porte-essuie-main, Ciels et Rideaux de lit, Balances, Bascules, Poids, Moulin A' café, Bocaux, Comptoir, Rayons de magasin, environ 50 Bou- teilles de bordeaux, Marchandises et objets divers, trop longs énumórer. EENIGE KOOP. Een onlangs nieuwgebou- wen Hofstedeken, geheel in steen, bestaan de in Woonhuis, Scheure, Peerdenstal, Koeistal, Zwijnstal en verdere gerieven toe dies de erve daarmedegaande, groot volgens titels 35 aren 28 centiaren onder grond van gebouwen, hof en boom gaard,. en bij Cadaster 33 aren 14 centiaren, sectie A, nummers 227b, 225b, 227c en-22ÖA, gelegen ter gemeente Langemarck. palende noord de Mange- laarstraat, oost en zuid Servatius Vanaeker na den disch van Langemarck, en west Jacobus Phlypts. VAN

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 3