Maatschappij Burgerwachten Burgerstand Stad IJperen. w H die in zijne proefjaren niet meer is en menig maal hartelijk lachen doet. Doch wat voorzeker het meest bijval ge niet dat zijn de gymnastische oefeningen, op de vas'e baren en op het trapezium. Daar ziet men de knapste en handigste der akroba- ten aan het werk en het gebeurt wel eens dat de vrouwen en zelfs de mannen er het gezicht van afkeeren moeten. En de kluchtige clowns dan, hoe dikwijls doen zij met hunne kwinkslagen en boertige streken ons niet tot barstens toe lachen. Eene mooie pantomime is het einde van dat alles. Ziedaar, lezers, iets dat veel aanlokkelijks aanbiedt en dat onder de eerste vermakelijk heden, die eene feeste opleveren kan, mag gerekend worden. Wij mogen dus iedereen aanzetten zich naar de renbaan Dit er te spoeden om eenige genoeglijke avonden door te brengen. Troep Russell. De amerikaansche troep Russell biedt den toeschouwers ook veel vermakelijkheid aan. Niemand mag nalaten te gaan zien naar den behendigen bijlen- en messenwerper Wil liam Russell, naar de evenwichts oefenin gen en goocheltoeren van Mej. Russell, naar den leeraar Holmes en zijne wonderbare zittingen van tooverij, begoocheling en oo genverblinding, en naar Mej. Lena, in hare groote oefeningen. Alles is daar rijk, schit terend en prachtig, en getuigt van de goede zaken, welke die verdienstelijke troep doet. De Man-Olifant. Dit is voorwaar het zonderlingste ver schijnsel dat wij ooit te zien kregen. Het is het eenige in zijn slach en nooit heeft de natuur iets belangrijker, eigenaardiger en zeldzamer voortgebracht. Dat verschijnsel telt nu 25 jaren en is voor de eerste maal in Europa te zien. De vermaardste geneesheeren van ver scheidene hoogeseholen hebben eenpariglijk moeten bekennen dat die onbeschrijfbare mensch het eenige verschijnsel in zijn slach is, welk zij ooit te zien kregen. Geene de minste bedriegerij, geene de min ste fopperij is hier in het speliedereen mag het betasten en onderzoeken. Het verschijn sel, hoe ongeloofbaar ook, is echt en waar. Alle dagen van 10 ure 's morgens tot 10 ure 's avonds zichtbaar. Garnizoen. Gisteren vrijdag avond werd onze stad in opschudding gebracht door de tijding dat geheel ons garnizoen oogenblikkelijk naar Charleroi moest om er de verwoestingszucht der werkstakers te helpen beteugelen. Rond 10 ure 's avonds krioelde het van nieuws gierigen bij de kazerne en de statie. Iedereen wilde weten of er ginder zulke erge onlusten plaats hadden om onze soldaten zoo te mid den den nacht te doen verhuizen. Doch men heeft 's volks geduld nog al op de proef ge steld, want het was omstreeks een uur toen de trein die met het grootste deel van het Oostendsche garnizoen ook het onze weg voeren moest, de statie binnenstoomde. Charleroi is reeds de 17e plaats waar het volk aan 't muiten valt. O, katholieke voor spoed waar leidt gij ons landeken naartoe van IJperen. Schieting van Maandag 22 Maart 1888. Naar de punten. Naar het wit. Beke Emiel. Sterfgeval. Dinsdag 11. had hier de begraving plaats van den diepbetreurden heer Alfons Jolyt, secretaris des parkets van den Procureur des Konings en der besturende Commissie onzer celgevangenis. Talrijk en ingetogen was de schaar vrien den die toegestroomd waren om eene laatste hulde te brengen aan den dierbaren overle dene en zoo een bewijs te leveren der hoog achting,waarmede zij hem bejegenden. Na de lijkplechtigheden in St-Maartens kerk, werd de beminde doode tot aan zijne laatste rustplaats gedragen. Eene eindelooze, ingetogene menigte, op wier wezen men niets dan droefheid en treurnis lezen kon, volgde dé lijkkist. Op den boord van het gapend graf sprak de heer de Borreman, Procureur des Ko nings, eene roerende redevoering uit, waarin hij de vele goede hoedanigheden van den betreurden vriend deed uitkomen. Daarna nam de heer A. De Chièvre, hoofd man der handboogschutters van IJ peren- Hoekje, het woord om, in naam zijner gilde- broeders, een laatste vaarwel te richten tot den duurbaren afgestorven vriend. Beide lijkreden lieten een diepen indruk achter op de omstaande menigte en deden menigen traan langs de wangen rollen. Ware er vertroosting mogelijk voor een zoo wreed beproefd huisgezin, zeker zou dut algemeen betoog van achting en ware gene genheid in staat geweest zijn die diepe smar ten wat te lenigen. Onlusten te Luik. Wij nemen uit de Gazette van Gent de volgende depêchen over, welke melding ma ken van de onlusten te Luik door de socialis ten en de anarchisten veroorzaakt Luik, 24 maart. De werkstaking is algemeen in de kool mijnen van Gerard Cloes en Le Tanneux. Op dit oogenblik begeven zich 1000 a 1200 werkstakers naar Luik. Het werk is gestaakt te St-Margareta en in de koolmijnen van La Habe en Espérance. Gisteren heeft men te St-Nicolas vier man nen aangehouden die met steenen de woning van den bestuurder der plaats hadden aan gerand. Men vreesde onlusten bij den afloop van het verhoor der correctionneele rechtbank. 27 betichten zijn aangebracht door een piket gendarmen te paard en compagniën der linietroepen. De wegen en uitgangen zijn bewaakt door de gendarmerie. Wagener bevindt zich onder de betichten. Dezen morgend om 10 ure is de schutterij der burgerwacht onder de wapens gekomen. De onrustbarende geruchten, komende uit de koolmijn van Hazard, worden tegenge sproken. De werklieden eischen overal vermeerde ring van dagloon en vermindering van werk. Anarchisten te Montégnée hebben gisteren de voorbijgangers aangehouden om hun geld te vragen, de ruiten gebroken en de personen bedreigd die weigerden geld te geven. Veroordeeling. Wagener is veroordeeld tot 6 maanden gevang en 200 fr. boete of 2 maanden gevang in geval van niet betaling. Luik, 24 maart. Twee gekwetsten van Tilleur zijn overle den, namelijk Sanoy en Dewaert. De heer Jacobs, die te Seraing gedood werd, had de patrouille met zijnen revolver bedreigd. De werkstaking duurt te Jemeppe voort. Luik, 24 maart. De burgerwacht is hier nog altijd onder de wapens. Seraing, 24 maart. De begraving van Jacob heeft heden na middag plaats gehad. Er ontstonden geene onlusten. Luik, 24 maart. De brusselsche briefwisselaar van La Meuse zegt dat de duitsche gezant aan mi nister Beernaert, in naam van Bismarck, de volledigste inlichtingen heeft gevraagd over de onlusten te Luik en de noodzakelijkheid heeft deon uitschijnen eener internationale wet tegen de anarchisten en socialisten. Luik, 24 maart. Op bevel van generaal De Looz is heel de burgerwacht schielijk opgeroepen. In de koolmijnen van Bonnefin heeft de nachtploeg geweigerd neer te dalen. De burgerwacht bezet de mijn,[voor welke er samenschollingen zijn. Te Lahaye hebben drie werklieden steenen naar de schildwach ten geworpen. Zij werden aangehouden. De werklieden zijn erg gekwetst. Luik, 25 maart. Heden heeft een gevecht te Lahaye plaats gehad. De werkstakers hebben lantaarnen gebroken en steenen naar de gendarmen geworpen. Twee Duitschers zijn gekwetst. Een hunner heeft eenen sabelhouw in den buik, de andere een kap op het hoofd be komen. Branden en Piirndering. De onlusten zetten zich immer voort en hebben reeds den kom van Charleroi bereikt. De vernielingswoede kent geene palen meer. Het is eene ware dolzinnigheid. In de glasblazerij des heeren Eug. Baudoux, de grootste van den kom van Charleroi, bestormen de werkstakers alles. De gebou wen zijn geplunderd en de meubilaire voor werpen door de vensters geworpen; het werkhuis, de bureelen, het hout magazijn en het kasteel, dat eerst gansch geplunderd werd, staan in vuur en vlam. In de glasblazerij des heeren Sadin hebben zij al de koopwaren vernield, geschat op meer dan 200,000 fr'. Te Chalelineau heeft men de brouwerij van den heer burgemeester Binard in brand ge stoken. De nijveraars roepen overal de hulp van 't leger in, maar tot nu toe is het getal toe gezondene troepen onbekwaam de verwoes tingen tegen te houden. De schade door de werkstakers veroor zaakt, is tot nu toe op meer dan zes miljoe nen franks geschat. Men vreest dat vandaag dezelfde wanor ders als gisteren zullen plaats hebben. Voorzichtigheidshalve worden al de koffij- huizen gesloten. Men heeft in de stad de kreten van: Leve de Republiek! gehoord. UIT WYTSCHATE. De bedriegers bedrogen. Wat duivelsche toeren! roept het hoofd van ons verlicht, gematigd en onpartijdig gemeentebestuur. Die liberalen, die libera len! Ik zou ze den nek kunnen breken! Wie had er ooit gedacht, dat ik daar met mijnen mond vol tanden, met beschaamde kaken, als op gloeiende kolen zou staan Een regle ment van politie maken om ze te tergen en zoo bedrogen er van afleken! Eenen put maken voor anderen en er zelf in vallen, dat is ie sterk, dat kan ik over mijn hoo- vaardig gemoed niet krijgen. M. Pastor had mij nogtans gezegdSpant maar een proces in, tegen die geuzen, welke salles privées oprechten om te laten dansen, en gij zult het winnen. Als hij het zegt moet ik het doen, niet waar? Als ware burgervader moet ik onpartijdig zijn, maar algelijk moet ik M. Pastor tevreden stellen, want het is immers hij, die mij burgemeester gemaakt heeft. Doch nu, de gevaarnis van het proces verteld. Het gemeentebestuur gaf laatst een streng reglement op den dans uit. Nievers zonder toelating, die 15 franken moest kosten, mocht men laten dansen. Verscheidene her bergiers werden voor den vrederechter ge bracht en tot een frank boete veroordeeld. Twee maatschappijen werden opgericht, die bijzondere zalen hadden en gepriveerde sociëteiten vormden. De presidenten dier i'egelmatig gestichte maatschappijen werden ook voor den rechtbank gebracht op Vrijdag 5 Maart. De eerste getuige was een veldwachter, die zijn gewoon liedje: Ik, op dienst zijnde, enz. zonder haperen aftrommelde en eenige vragen van den vrederechter beantwoordde. De tweede getuige was een burgemeester, die deftig, op magistrale manier binnentrad, heel voorzichtig de flankaarts van zijnen frak wegnam en zich edel op den stoel liet nederzinken. Doch, seffens moet hij opstaan om zijnen eed te doen. Daarna vroeg de vrederechter hemIs dat reglement goed gekeurd door de bestendige deputatie? Ja. ja, het, zeker. Is het goedgekeurd door koninklijk besluit? Ik... ik... ik... weet het niet, ik geloof het... Waaromver- volgt gij den zoon en niet den vader Wie is er herbergier daar, uw reglement is ge maakt tegen de herbergiers Is het de vader of is het de zoonHet zou kunnen zijn. Nogtans, in het proces staat er kloefkapper? Ja, ik weet het niet. 't Is nogtans gij, die het proces geteekend hebt? Ja, ja het [gemompel)enz. Bedremmeld trekt hij dan van achter. De derde getuige antwoordt met veel meer beradenheid, doch laat daar een van die klerikale streken voor den dag komen. Vol gens de termen van het reglement mag de Burgemeester gedurende de kermisdagen gratis de toelating om te dansen geven. Op de vraag of het reglement door koninklijk besluit is goedgekeurd, antwoordt deze: Men heeft ons gezegd dat, indien wij dat reglement aan koninklijk besluit onderwier pen, de burgemeester dan het recht niet meer zou hebben, die toelating op gemelde dagen te verleenen of te weigeren, volgens de personen, die de toelating vragen. Wat fijne streek! Ui! wiens koker zou dat komen! Hoe onpartijdig! Te kermis zouden de eenen mogen laten dansen en de anderen niet. Wat slimme vogels! Na een wel geplaatst pleidooi van den heer advokaat, die bewijst dat zulke maat schappijen door de Grondwet toegelaten zijn, toont de spreker dat gemeld reglement belachelijk is, en maant zelfs het gemeente bestuur aan om het in te trekken, voor uw eigen voordeel, zegt hij. Immers, gaat hij voort, gij zelf zijt verplicht dagelijks een proces in te spannen tegen uwen besten vriend, den pastor, die dagelijks den orgel in de kerk laat spelen, die wel eene publieke plaats is. De twee presidenten worden vrijgespro ken en het bestaan der maatschappijen verzekerd. (In den audiloire hoort men roepen-. Leve de gerechtigheidl) Eh wel, beminde lezers, welk gedacht vormt gij u van zulk gemeentebestuur, dat zoowel zijne plichten en zijne rechten kent? Besturen om hunne politieke tegenstre vers te tergen, dat is hunne leus. Voor spoed en welzijn der onderhoorigen, dat is de minste hunner pogingen. Voor hen moe ten slechts geestelijken en kloosters wel varen. Al het overige is maar neven zaak. Doch, men ziet hier ook dat zulke mannen slechts op hunne gemeente het hoofd fier durven opheffen. Elders staan zij daar be teuterd en bevreesd, omdat zij wel weten dat hunne handelwijze gecritikeerd kan worden. In een artikel van het Weekblad sprak men van een koppeltje dat te vrijen zat. Wie zou dat zijn? vroeg de schrijver. Ik heb gezocht en ik heb gevonden. Het wasKarei van Zine van d'Joos- sens en Palmhier Van de Broeck. Loenhout, den 7 Juli 1885. Sedert eeni- gen tijd was ik lijdende aan de borst en had veel pijnen; na uwe Zwitsersche Pillen van fr. 1.50 de doos gebruikt te hebben, ben ik nu reeds geheel genezen. Tot nut van het menschdom verzoek ik den HeerPelerin, apotheker, 12, rue de l'Ecuyer, te Brussel, mijne genezing bekend te doen maken. Lenoir. Echtverklaring der handteekening door den burgemeester van Loenhout. van den 19 tot den 26 Maart 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 11. Overlij dents. Maria Vanoudendycke, zonder beroep, 83 jaar, weduwe van Josephus Lewyllie, Weninckstraat. Alfons Jolyt, secretaris van het parket van den Prokureur des Konings bij de Recht bank van eersten aanleg van IJperen, 39 jaar, echtgenoot van Julienna Hof, Beestenmarkt. Florencia Tresy, kantwerkster, 49 jaar, echtgenoote van Gonstantinus Mesure, M eenenstraat. Josephus Vandamme, gepensionneerde van den Staat, 76 jaar, weduwaar van Rosalia Bailleul, Beestenmarkt. Maria Dewulf, kantwerkster, 64 jaar, echt genoote van Leopold Bonte, Meenenstraat. Eugenia Gombert, winkelierster, 78 jaar, weduwe van Karei Leroy, Dixmudestraat. Euphrasia Vanhoutte, kloosterlinge, 71 jaar, Bollingstraat. Nathalia Vandaele, zonder beroep, 64 jaar, ongehuwd, Vleeschhouwerstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id 2. De plaats van Agent-Bureelbediende is open bij de politie. De kandidaten moeten in beide ta len kunnen opstellen. Jaarwedde-minimum; fr. 1200, be nevens de kleeding en de wapening. Dé vragen met bewijsstukken moe ten tot het Gemeentebestuur gezon den worden vóór den 20 Maart. S I r I K K k H Sd Vient de paraTtre: PUBLICATION NATIONALE ALBUM GOMMÉMORATIF du Cinquantenaire des Chemins de Fer Beiges DES MOYENS DE TRANSPORT Prix: 18 francs. S1 adresser au bureau du journal. Ligy A. 5 4 5 3 5 22 Masscheleyn A. 4 4 5 4 3 20 Mailliard G- 5 4 3 4 3 19 Ghelders G. 3 0 5 4 4 16 Juncker F. 2 4 5 1 2 14 Froidure R. 2 5 5 1 1 14 Swekels L. 5 1 2 3 2 13 Bogaert A. 3 3 1 2 3 12 Ligy F. 1 1 2 4 3 11 CO CU K £d p O <1 CÏQ CD crq CD CO CO W h w O CR O "tO b O C5 "-d tO O O O O O O CR to co W W H H H O p CO CO -1 Ü1 CO O ^4 CR "bi CR CR "(O O CR CR co -4 1 O H-to CO "to O OO CR O O O O O O O O O O to -1 to O CO 1 I-*» O -4 CR co CR CR O tö 3 w 2 5£ O ►o 3 O- Cr to O p p -i OO OO to -4 65 p p OO OO i—i «H ÈSJ Magnifique album in-quarto oblong de 40 centi- mètres sur 26. contenant 36 planches en chromo- lithographie, genre aquarelle, exécutées d'après les originaux de A. HEINS, texte rédigé par Edmond CATTIER, imprimó avec luxe, sur beau papier teinté, spécialement fabriqué pour eet ouvrage. Nombreuses gravures dans le texte. Riche reliure avec fers spéciaux, tranche dorée. Afin de généi'aliser l'acquisition de ce souvenir national, l'éditeur offre aux souscripteurs qui désirent des facilités, d'effectuer le payement da l'ouvrage en 6 versments mensuels de Si fV. Les encaissements se font sans frais au domicile du souscripteur.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 3