Kerkeboeken Meubilaire VOORWERPEN w Maatschappij Burgerwachten Burgerstand w s KOOPDAG op Maandag 19 April 1886 en Herberggerief GKOOTE KEUS voor de eerste communie Te bekomen ten bureele van dit blad. Mozart lui-mème ne saurait se plaindre, et le menuet du 7me quatuor op. 18 a été joué avec toute la simplicité et la naive grace qui sont l'apanage de la musique ancienne, ce Qui entre parenthèses, devait être une fa- meuse pénitence pour des nerf's et des doigts emportés par la vertigineuse course du final de Rauckenecker. II nous reste a adresser nos sincères féli- citations et nos chaleureux remerciements a tout le quatuor. pour la manière brillante dont il s'est dévoué nous initier aux splen- deurs et aux richesses des classiques, tant anciens que modernes. AprèsHaydn, Mozart et Beethoven, nous avons eu Mendelssohn et Rauckenecker, et pour compléter ne pour- rions nous espérer entendre bientót les Cui, Borodine, Glazounot et Tsaïkowski, qui sont it la mode et a l'ordre du jour? van IJperen. Schieting van Maandag 5 April 1888. Naar de punten. Mailliard Gustave, 3 4 2 4 5 18 Ligy Albert, 4 2 4 4 4 18 Vermeulen Henri, 4 4 2 2 5 17 Masscheleyn Alp., 2 3 5 3 4 17 Juncker Pélix, 4 0 4 5 3 16 Bogaert Alphonse, 3 2 2 3 4 14 Dezutter Arthur, 3 3 3 4 1 14 Vantholl Henri, 2 1 3 4 3 13 Naar het wit. Lesaffre Auguste. Mirakel. Een bevallig koppeltje van 134 jaar, over van liefdedrift,besloot Vrijdag avond, ten 11 ure en half, eene wandeling te doen op de vesten. Welhaast zetten onze verliefden zich neer op den vestingmuur om hunne liefde verklaringen te doen en, in het vuur van hun gesprek, deden zij eene valsche beweging en tuimelden van eene hoogte van öm50 in het water, dat 2ra45 diep is. Op hun noodgeschrei kwamen de geburen toegeloopen met licht, koorden, haken en al wat de redding dienen kon. Natuurlijk snelde men eerst de 65jarige juffer ter hulp; men gelukte er in eene koord om hare lenden vast te maken en men trok... men trok... maar nauwelijks was zij vier meters hoog, of de koord brak en de beminnelijke vrijster plompte weer in het water om er eene nieu we spoeling te nemen. Eindelijk gelukte men er in het belangrijk koppeltje op te visschen en men verzekert dat hun minnevuur gebluscht was. UIT BRUSSEL. Aan het Weekblad van IJperen. Hoe de Walen denken over onze nationaliteit. Dikwijls hoort men, door de Walen in Vlaanderen verspreid, en door de franskil jons, die verbasterde slimooren, de flamin ganten voor onvaderlandsche anti-patrio- tieke bewegers uitmaken. Dagelijks worden aan onze meest bekende vrienden brieven gezonden van waalsche clubs en maatschappijen, die geen heel hoog gedacht geven van hunne liefde voor het Vaderland. Zoo stak laatst in de bus van onzen vriend Julius Hoste een brief van een luiksche Li- gue Wallonne, die den wensch uitdrukte het Walenland met Frankrijk te zien ver binden. Hebben wij niet steeds gezegd, dat de Walen apen en aanbidders van Frankrijk zijn? Eenige dagen later ontving de Zweep het volgende epistel: A u bureau du Journal le Zweep a An- versÜ! (Dit was doorgekrabd en een ant- werpsch briefdrager had Bruxelles geschre ven. )-Nu daaronder: Quelques Wallons liégeois témoignent toute leur reconnaissance au journal le Zweep, l'organe des purs flamands, pour ses efforts en vue d'arriver a une sépara- tion compléte des flamands avec les wal- lons, séparation qui comblerait les voeux des uns et des autres. Ils le prient surtout de ne pas se laisser arrêter par la crainte que manifestent quelques journaux en ce qui concerne nos voisins de l'Est et du - Midi. La solution que paraissent redouter ces journaux s'imposera tót ou tard. La conxmunauté d'origine el de langue tend chaque jour davantage a fusionnerles peuples. II ne serait done que trés logique que les flamands, d'origine germanique, aillent a l'Allemagne ou a la Hollande, tan- dis que nous, les wallons de souche gau- loise, nous serions réunis nos frères de raceles frangais. Au nom de quelques liégeois. Legrand et Molimont. Commentariën zijn overbodig. Dat purs flamands is prachtig. Het toont dat de franskiljons en andere halfslachtige krabben door hunne eigen vrienden, de Walen, aan zien worden als flamands wipurs. Sévère, mais juste! Voor wat het overige aangaat, dat de fla minganten de vereeniging met Holland of Duitschland willen, dat is niet waar. De fla minganten willen enkel hun recht, geheel hun recht, niets dan hun recht. Maar dat de Ligues Wallonnes gesticht zijn om hun dat grondwettelijk volksrecht te onttrekken, en dat zij de vereeniging met Frankrijk vragen, dat zeggen zij, dat durven zij schrijven. De Brusselsche Ligue Wallonne o. a. heeft een verzoekschrijven ingericht tegen de wetsvoorstellen Devigne en Coremans De ze stellen voor dat de Vlamingen in Vlaan deren zouden verdedigd en geoordeeld wor den. Weet gij wie er daartegen opkomt? Raad? Waalsche gemeenteraadsleden!!! Wat die heeren in Vlaanderen te zien hebben weet niemand. F. Uit Wytschate. Een onverwacht bezoek. Eindelijk! De gemeenteschool zal gehui verd hebben van blijdschap, op hare grond vesten. Zij heeft een bezoek ontvangen, waaraan zij niet gewoon was. Maandag laatst stond de deur van de schoolwonmg open. Rechtover is er een uit gangachterpoortje van de pastorij. Al met eens ziet men den pastor zijn hoofd buiten het poortje steken, de neus naar al de wind- gewesten zettende om af te spieden of hij door niemand zal gezien worden. Rap en snel vliegt hij over de kalsijde de woning binnen, beziet daar alles op zijn eeuwig gemak, wandelt met langzame schre den op den wijden koer verzekerd van door niemand bemerkt te worden. Doch, hij had gerekend zonder den waard. Al op eens hoort hij eene stem klinken, die zegt: Eh! Eh! De pastor is in de vertrek- koten van de school. Het was eene dienst meid, die zijne tegenwoordigheid daar be merkende, ze aan anderen kenbaar miek. Verrast, hij, die het uitzicht wil hebben zich met niets te bemoeien, doch die door zijne nederige dienaars, heel de gemeente tracht te bestieren, hij trok daar allicht zijne schuit van kant. Eh welWas dat geen onverwacht be zoek? Een pastoor in eene geuzenschool, in eene school zonder God 1 Hoe vreesde hij niet dat zij op hem zou ingestort zijnDoch, wat zou hij daar gaan verrichten zijn? Misschien was hij ze gaan wijden? Immers hij heeft dezen keer geen bisschop van Ame rika aan de hand, en nogtans, die gebouwen, waar niets dan geuzen gewarreerd hebben, moeten gewijd zijn vooraleer hij zijne ge liefde nunnetjes daar binnensteekt. Misschien was het ook om te onderzoeken of daar geen werk moet verricht worden. Het niet kennende, zou hij zijne bevelen aan zijne slaven niet kunnen geven. A propos van slaven, verledene week heb ben zij niets kunnen beslissen: Zij waren slechts met vijf op elf. Het gaat wel, hé? Poperinghe. den 8 April 1886. De maatschappij de Philharmonie komt de reeks harer winterfeesten met een allerschoonste concert te sluiten. Het pro gramma, dat met zooveel smaak gekozen was, had de nieuwsgierigheid opgewekt en de leden der maatschappij in grooten getalle naar de feestzaal gevoerd. Men heeft zich dan ook in zijne verwachting niet bedrogen gevonden. De muziekstukken, onder de kundige leiding van M. Van Elslande, werden uitge voerd, zooals de Philharmonie het gewoon lijk doet, dat wil zeggen met eene juistheid, eenen samenhang, eene fijnheid van gevoel, die elkeen verwonderden. Meer dan één toeschouwer hebben wij hooren uitroepen: Hoe is het mogelijk, dat eene maatschappij, enkel uit liefhebbers samengesteld, het zoo ver brengen kan! Nu, dat is ook geen nieuws meer. Mejuffrouw Laurent, le prijs van het conservatorium van Brussel, heeft iedereen verrukt door de bekoorlijke toonen harer zoetluidende en gevoelvolle stemde uitmun tende zangster heeft eenen welverdienden bijval ingeoost; de toejuichingen schenen maar niet te zullen eindigen. M. Danlée, eveneens le prijs van voor noemd conservatorium, heeft eene over- schoone barytonstem, die hij met ware kunst weet te plooien en te dwingen; zijn zang heeft uitnemend wel bevallen en don derend handgeklap teweeggebracht. Wat wij als eene gelukkige nieuwigheid begroeten, is het invoeren in onze concerten van classicaal muziek, zooals wij er Zondag laatst een staaltje van gehad hebben. Deze opvoeringen zijn geroepen om groot nut te stichten, hoewel zij nog niet genoegzaam naar waarde worden geschat, juist omdat ze tot hiertoe te weinig gehoord werden, en hierom ook te weinig worden begrepen. Het Allegro-moderato door MM. Lambrecht, Duflou en Beheyt was een echt meesterstuk, zoo onder opzicht van uitvoering als van compositie: het gansche stuk is eene aaneen schakeling van kunstige wendingen, waar bevallige navolgingen en kleurige tegenzan gen elkander onophoudelijk afwisselen: welke rijkdom van melodijZulke opvoerin gen moeten eenen hoogst voordeeligen in^ vloed op onze jonge muziekanten uitoefenen, zij zijn een hoogst geschikt middel, om hunnen smaak te vormen, om hun esthetisch gevoel te schaven, te verfijnen, om hen liefde voor de echte_ kunst in te boezemen. Het menuette was eveneens een ware perel, en de uitvoering was verzorgd tot in de minste bijzonderheden. Waarlijk, de heeren Lam brecht, Duflou en Beheyt verdienen al onze lofbetuigingen, en wij sturen de oprechtste gelukwenschingen aan deze drie leerlingen van de muziekschoollaat ons maar zeggen met meer andere het conservatorium der Philharmonie. Eere aan bestuurder en professors die dergelijke kunstenaars weten te vormen 1 Maar stappen wij over tot het duo con certantvoor flüte en piston door M. Van Elslande, bestuurder der maatschappij, len prijs met onderscheiding van het conserva torium van Brussel, en M. Grasset, onder bestuurder, ln prijs van het conservatorium van-Luik. Het talent dezer beide artiesten is reeds te wel bekend, opdat het nog noodig zou zijn hun nieuwen lof toe te zwaaien. Hoezeer men zich aan iets buitengewoons verwachtte, toch werd ieders verwachting overtroffen: immers,de heeren Van Elslande en Crasset hadden hunnen keus op een der kunstigste en boeiendste aria's van hun repertorium gevestigd, en hunne uitvoering was ook zoo juist, zoo gevoelvol, dat zelfs de onverschilligsten werden medegesleept. Stellig, onze kunstenaars hebben hunne toe hoorders betooverd, en de onbedwongene toejuichingen, die als eene donderwolk los borsten, waren enkel de vertolking van aller verwondering en de uitdrukking der oprechtste gelukwenschen. Maar zoo het ernstige deel des concerts hoven verwachting is afgeloopen, het kluch tige deel is niet minder gelukt, en dit zal overigens niemand verwonderen, wanneer wij zullen zeggen dat M. Dekemper er mede gelast was. Sedert jaren komt de gevierde kluchtenaar onze avondfeesten vervroolijken, en telkens wordt zijne komst met nieuw verlangen teruggewenscht. M. Dekemper rechtvaardigt ook den overgrooten bijval, welken hij bij ons geniet, de vermakelijkste kwinkslagen; de kluchtigste spreuken, de vinnigste zinssneden kenschetsen elke zijner optreden, en dit alles gaat met een gemak van uitspraak, met een echt talent van too- neelspeler gepaard, waardoor de belangstel ling en de geestdrift tea top stijgen, en het gansche publiek hem, om zoo te zeggen, aan de lippen hangt. Vraag dan, of er gelachen wordt, en of de zanger wordt toe gejuicht 1 Ten slotte daneen feest, dat den besten indruk gemaakt heeft, en de aangenaamste herinneringen nalaten zal. Dergelijke feesten zijn niet enkel verma kelijk, zij stichten nog oneindig veel nut op zedelijk gebied, en brengen niet weinig bij tot het groote werk der beschaving: zulke feesten, wij herhalen het, zullen het spreek woord kunst veredelt bewaarheden. Ter loops dan brengen wij onze hulde aan den belangloozen iever van den achtbaren voorzitter, Mijnheer Van Merris, wien wij het inrichten van dergelijke feesten te dan ken hebben. Wij vernemen met genoegen, dat het bal, welk op het concert gevolgd is, evenzeer begeesterd was, en in de beste orde is afge loopen. Burgerstand van Poperinghe van den ln tot den 8" April 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht. 4. Vrouwelijk id. 3. BSu wel IJ ken. Delaere Emilius-Cornelius, 19 jaar, bijzon deren, en Bervoet Evelina, 18 jaar, bijz. överlïjdens. Polley Alfons, 14 jaar, scholier. Kinderen beneden de ïjaren. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 2. Rossignol bij Marbehan, den 1 Sep tember 1885. Ik kan niet nalaten u allen lof toe te zwaaien over uwe Zwitsersche Pillen mijne vrouw was met eene maag kwaal aangetast; sedert zij begonnen is uwe zwit sersche Pillen in te nemen zijnde kloppingen en pijnen verminderd; gelieve mij nog eene doos van die goede zwitsersche Pillen over te zenden, tot hare geheele herstelling. Ik geef u volmacht dezen brief bekend te maken in de dagbladen. Laurent Rossignom. M. Pe- lerin, apotheker, 12, rue de l'Ecuyer, te Brussel Tandheelkunst van Mr en Mme M. Meier, Chirurgijns-Tandmeesters-Specialisten, Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Een schoon gebit is het schoonste sieraad der vrouw; daarenboven, is een zuiver en regelmatig gebit voor iedereen de bijzonder ste zaak voor het behouden eener goede gezondheid.Ongelukkiglijk neeint de burgerij daar weinig acht op, uit reden van spaar zaamheid, bij de kinderen bezigen vele tand meesters geen ander middel tegen de tandpijn dan de uittrekking, en hedendaags is uittrek ken geen genezen meer. De zuivering, de genezing zonder uittrekken, de emaillering hebben hedendaags de eerste plaats ingeno men onder al de middelen van genezing. Mr Mme M. Meier, chirurgijns-tandmees ters specialisten en leeraars in hunne kunst, Moskroenstraat, 2, Kortrijk, hebben het eerst iu Belgie de nieuwe grondstelsels inge voerd. Ook ziet men dagelijks menigvuldige zieken zich bij hen begeven, om zich den mond en het gebit te doen verzorgen. Het is eene dame, gediplomeerd in heelkunde voor de tanden, door de belgische gezondheids commissie, die gelast is met dezen dienst, welke een buitengewoon geduld en de groot ste voorzichtigheid vordert, voor dewelke alleen eene vrouw vatbaar is. Moskroenstraat, 2, Kortrijk. van den 2 tot den 9 April 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 8. Iluxvelïj ken Leo Vanden Brouke, koetsier, en Maria Bartier, oudleurster. Overïijdens. Justina Hof, kantwerkster, 72 jaar, echtge- noote, van Edmond Debrouwer, Meenen- straat. Catharina Brulein, zonder beroep, 80 jaar, echtgenoote van Franciscus Allewaert, Bollingstraat. Franciscus Dobbelaere, glaswerker, 52 jaar, weduwaar van Virginia Clement, Meenen- straat. Amelia Duhameeuw, zonder beroep, 65 jaar, weduwe van Pieter Behague, Rijselstraat. Julia De Goninck, zonder beroep, 49 jaar, echtgenoote van Pieter Verheyde, Lange Thouroutstraat. Marcelina Coppin, zonder beroep, 64 jaar, weduwe van Ludovicus Hollevoet, Aal- straac. P3 H P3 18,50 16,00 17,25 21,00 20,00 6,75 265,00 13,600 2,800 300 700 3,200 6,000 9,675 18,75 15,37 18,00 23,50 22,50 6,50 265,00 1,000 1,600 1,700 1,300 1,100 6,000 9,347 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter STAD YJPEÏk. ter herberg het ZILVEREN HOOFD, staande in de Rijselstraat. om 9 ure voormiddag, bestaande namentlijk in Met gereed geld en verhoog van 10 door 't ambt van den deur waarder Aiphonse HOF, Dixmuide- straat, 8, te Yper. VAN ALLERSCHOONSTE lil fH»*1. LI- «o oo 00 t-l <1 •-s i—i O 00 co co middenprijs per 100 kilo Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. o S 2 O -r; 2 GRANEN, ENZ. VAN Stoelen, ronde-, coulisse- en andere Tafels, Jacht- stoof, Cuisinière, Parapluiestaan, Kleêrkas, Kom- moden, Secretaire, Nachttafels, Lavabo, Ledekan ten, Schragen en Planken voor Tafel van een dertigtal menschen, alsook eene allerschoonste oudewetsche ï'endule (style Empire) en het Keu- kengerlef. Toog, Buffet, Bierpomp, veel Glaswerk en verder Herberggerief.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 3