maken! Van ongediert gewagen wij niet, en om reden. Indien nijpende armoede eene oorzaak moet zijn van muiterij, waarom, vraagt gij wellicht, slaan de vlaamsche landwerklieden niet aan 't muiten en volgen zij de Walen niet na? Onze landelijke bevolking is niet opeen gestapeld gelijk die der nijverige centrums rond Luik Bergen, en Charleroi, en zóó ont- brake er eenheid in de beweging en hande ling. Daarbij, gelooven wij, steekt muiterij niet in het bloed van de tegenwoordige werkers- bevolking. Dezen toestand hebben zij van hunne ouders geërfd en zullen zij aan hunne nakomelingen overzetten, en zoo van vader tot kind, duurt het voort zonder dat de slacht offers van een zoo bitter lot er zich schijnen om te bekommeren, zonder er zich waarlijk rekenschap van te geven. Morren doen zij niet, slechts langmoedig klagen. Daar zij in de zwartste onwetendheid verkeeren en geene opvoeding genoten, zijn zij onbekwaam hun lot te beseffen en hebben het gevoel van menschelijke waardigheid nooit bezeten. De afwezigheid van dit gevoel zal hen dus niet opruien of' aanzetten, tot het verkrijgen van eenen beteren toestand, waarvan zij gewe tenloos zijn! Het ontbreekt onzen landwe'-klieden aan gevoel van eigenwaarde, aan wilskracht om uit den huidigen toestand te geraken, aan hoop zelve op beternis. De pastoor alleen leidt hier als een ware herder zijne kudde schapen,- slechts op zijnen wenk handelen en gehoorzamen zij, komen kerkwaarts om de missiepreken te hooren, gaan in bedevaart naar Dadizeele, Brugge of Oostakker, en laten zich zooverre bedotten, dat zij op zekeren Septemberdag zich naar deele in hunne stoffelijke belangen kunnen, nog mogen gekrenkt worden. Ook hield zij haar tevreden met eenvoudig- lijk een genade verzoekschriftdat waar- schijnelijk door haren biechtvader aanbevolen en ondersteund werd, tot Zijne Majesteit den Koning te sturen. Deze, door een besluit, gedagteekend van 3 April laatstleden, komt haar de volledige kwijtschelding harer straf fen toe te staan Alle eerlijke lieden zullen zich met eene gewettigde ongerustheid afvragen, wat het klerikalism ons nog al zal doen beleven. Knoeiwerk. Wij hoorden eenmaal bevestigen door een geleerd professor der Gentsche hoogeschool, dat de uitgaven van het Davids-Fonds onder opzicht van waarheid en letterkundige waarde veel te wenschen laten. Tot daar bepaalde zich ons oordeel, toen wij over eeni- ge dagen eene vitterij opvischten - over die werkende kritiek werd door eenen kleri- kalen schrijver gemaakt en verscheen in de katholieke Vlaamsche Vlagge, XII' jaar, 2C aflevering, Paaschverlof 1886. Ongelukkiglijk voor de liefhebbers van pret en boert heeft de criticus slechts ge- vischt in twee bladzijden en toch eene goede vangst bekomenmaar zoo doende beneemt hij ons het genoegen dat wij waarschijnlijk zouden gesmaakt hebben bij het bewonderen der overige - pareltjes Dus vinden wij Opgevischt uit bladzijde 6 en 7 aleen {sic) van het laatste werk door 't Davidsfonds uitgegeven, en getiteld De Soldaten van Christus Welnu, Mijnheeren, laat ons toonen, dat wij aan het Loofd der vlaamsche militie staan, dat wij geene schuldige zwakheid ken nen, dat onze daden overeenkomen met onze grondbeginselen. Een woord over het wetsvoorstel Core- mans zelf. Artikel één luidt: In de provintiën Westvlaanderen, Oost- Vlaanderen, Antwerpen en Limburg, als- mede in het arrondissement Leuven, zal de rechtspleging in strafzaken, daarin begre- pen de beschuldiging en de verdediging in het vlaainsch plaats hebben en het vonnis zal in dezelfde taal uitgesproken worden, behoudens hetgeen hierna vermeld staat. Zeer goed. Maar, volgens mij, zou dit arti kel volstrekt moeten bepalen, dat alles wat het verschijnen voor de rechtbank vooraf gaat, insgelijks in het vlaamsch moet zijn. Zooniet hebben wij geen recht om te eischen, dat de politiedienaren en de gendarmen in Vlaanderen zouden vlaamsch kennen. Artikel 7 zegt: <- Wanneer in eene zelfde zaak beschuldig- den of betichten zullen betrokken zijn, die dezelfde taal niet verstaan, deze der twee - landstalen van welke zal gebruik gemaakt worden, zal degene zijn der meerderheid van de betichten of beschuldigden en in geval van gelijkheid zal het de vlaamsche taal zijn. Hoe brengt gij dat nu overeen met artikel 2, dat zegt, dat wanneer een betichte, die het fransch kent, die taal vraagt, alles i.n die taal zal geschieden. Alzoo volgens het wetsvoorstel Coremans heeft l Waal, alleen beticht, het recht fransch te eischen, maar wanneer hij nevens 2, 3, Vlamingen zit, ja wanneer evenveel Walen en Vlamingen bijeen zitten, verliezen de Walen alle recht. Dit voorstel bevat dus oehe onredematig- voor de kosten, welke deze tweetalige recht pleging in deze gevallen veroorzaken zou. Er zou in het wetsvosrstel ook nader di nen bepaald te worden, hoe in ons arrend sement Brussel het gebruik der talen geregeld worden. 81 Het wetsvoorstel Coremans zegt, dats talen zullen gebruikt worden volgens d vereischten der zaak. Doch dat is onvolledig. Zal het de wille keur van beschuldiging of rechters zijn die' over de vereischten der zaak zal beslis sen? In geval van ja zijn en blijven de Vla mingen weêr het schaap. Ik heb de eer in name van den Vlaam schen Liberalen Bond van Brussel een tweetal voorstellen op het bureel neer te leggen: Eindelijk, Mijnheeren, stel ik voor in bo- venaangeduiden zin een projekt van wijzj. ging, van verbetering aan het voorstel Coremans op te maken en aan den kandidaat dien wij daar straks zullen aanduiden, ons projekt als deel van zijn program aan te bieden. Ik heb gezegd. Aan het bureel zetelen de heeren Vandries- sche Em., schepen te Elsene; Dr Schepens secretaris: Frans Reinhard, Afdeelingsover- ste, en Courtmans, journalist. De heer Vandriessche juicht de rede van den vorigen spreker toe en bedankt hem zoo moedig en talentvol die zoo gewichtige kwës- tien te hebben toegelicht. Bij algemeenheid wordt spreker aangeduid om zijne voorstel len bij ordemotie in den schoot der Antwerp- 8che Federatie te ontwikkelen. De kandidaturen Buis en Janson worden besproken met veel breedvoerigheid. Er wordt vastgesteld dat beide kandidaten vol doen aan ons programma, dat vlaamsch en liberaal is, doch de voorkeur zal gegeven worden aan M. Buis, om de veelvuldige diensten welke hij aan de Vlamingen bewe zen heeft. p. Kiezing te Brussel. UITSLAG i Ingeschrevene kiezers 21,875 Tegenwoordig 17,297 Geldige stemmen 17,127 Volstrekte meerderheid 8,564 MM. JACMART 6,929 BULS 6,399 JANSON 3,799 Er is dus balloteering tusschen de heeren Buis, liberale kandidaat en Jacqmart, katho lieken. Nog de klerikale krach van Watou. Over acht dagen beloofden wij op Capelle's zaken terug te keeren en wy willen woord houden. Onze lezers, die bij dien fameuzen klerika- len krach niets inschieten, zullen zich mis schien wel afgevraagd hebben wat zij van al de in omloop zijnde geruchten over het ver lies, dat de schuldeischers te wachten staat, zoo al gelooven moeten. Zal het zijn, zooals velen zeggen, dat men maar 4 of 5 ten hon derd zal terug krijgen? Of zal het zijn zooals de advokaten beloofden dat elkeen nog de helft weer hebben zal Op die beide vragen kunnen wij moeilijk een juist antwoord geven. Doch wij zullen trachten een overzicht te maken van Capelle's actief en passief, van zijn te goed en zijne eindeloozë schulden en dan laten wij onze lezers zelve oordeelen. Als al de onroerende en roerende goederen van den zeer katholieken en zeerkristelijken notaris op eene gunstige wijze verkocht worden, zegden de advokaten, zouden zij, volgens de schatting van den heer Floor, notaris te Rousbrugge, de som van 250 dui zend franks opbrengen kunnen. Op die goe deren heeft de KortrijkscheBank eene hypotheek van 190 duizend franksdat maakt dat er daarvan nog 60 duizend franks overblijven zou om onder de schuldeischers tp verdeelen. Wij herhalen het, daarom moeten al zijne goederen in heel gunstige omstandigheden kunnen verkocht geraken en den hoogst mogelijken prijs opbrengen, het geen, waaraan wij, in deze tijden van alge meens krlsls en ellende, grootelijks twijfelen. De notaris heeft ook geld aan de burgerij uitgegeten, maar dat tegoed bedraagt enkel omtrent 30 duizend franks en misschien zijn die dan nog in banden van onbegoede lieden, waar er weder op verlies te rekenen valt, Alles moet dus opperbest uitvallen om aan die ontelbare schaar schuldeischers eene sou van 90 duizend franks te kunnen te verdee len geven. Ziedaar het gansche aktief of te goed van Capelle. t Wat het beloop zijner grenzelooze schul den betreft, dat is moeilijker te bepalen. 0{ de vergadering, die wij bijwoonden, warei er ongeveer een hopderdtal schuldeischer: aanwezig en men zegde ons dat de helft daal nog niet tegenwoordig waren. Hoeveel iedei te goed had, weten wij niet, maar wij wetei wil dat de minste spraken van 1000 franks Brussel lieten voeren, waar men hun, in eene prachtige processie, den koning en de koningin zou toonen, en waar zij, helaas, door de ketjes zoo ongunstig onthaald wier den. Och arme! de eenige maal, dat zij hunne stulp verlieten om aan een beschavingswerk deel te nemen, werden zij zeiven met stok en regenschermslagen beschaafd. Dat de rechtveerdige God, op wiens Almacht zij hopen, het hun honderdvoudig vergelde! Twee maten en twee gewichten. Als er een klerikale krack te melden is, zwijgen de pastoors gazetjes gelijk de vis sollen. Ge moet niet denken dat't wijwater- bladje en de processievaan van den krack te Watou gesproken hebben. O, neenmaar zij jubelen en heffen een drievoudig Hosamah aan over de katholieke bekwaamheidskiezers, die zij in 't laatste exaam door 't garen ge jaagd hebben. Er zijn hier 53 diploma's,waarvan 26 voor de liberalen en 27 voor de klerikalenhet verschil is ten kleinste mogelijk. Maar iedereen weet dat men uitnemend slécht gedikteerd heeft, den dag dat de libe ralen het exaam aflegden, bij zooverre dat eenigen verwoed hunne pen neersmeten om dat zij bijna niets verstonden; terwijl men 's anderendaags,als het bijna al kaloten waren, klaartraagvloeiend dikteerde, met eenige nog klaarder uitgespr-okene woorden door den Voorzitter, als opheldering. De gelukwenschen der pastoorsbladjes aan de katholieke onderwijzers mogen dus niet te letterlijk genomen worden; 't is een woordje dank voor de goede poets, welke men in 't exaam aan de liberalen gespeeld heeft, met ze te beletten eene voldoende hoeveelheid punten te behalen in 't diktaat. Toen wij over jaar 30 diploma's meer hadden dan de kaloten, loonden zij niet dat ze van de wereld wisten, maar nu met hun ééntje meer, wel ze zouden het aan de boomen vertellen Een gebuisde klerikaal met 17.7 punten kon zelfs zijnen voornaam Henri niet schrij ven, en hij kletste op zijne kompositie ANRI. Zouden het ook de katholieke onderwijzers zijn, die hem zulke spelling geleerd hebben? En rekenen de klerikale organen ook in hun grand saccès de 6 1/2 (zes punten en half) punten, behaald door den katholieken blik slager,die in 't fransch!!! zijn exaam aflegde? Tibi. Klerikale eerbied voor 't gerecht. Eene heel godvruchtige vrouw van Sint- Hubert (Luxemburg),beging de heel laakbare daad van te gaan stelen en dat nog met inbraak. De bestolene aarzelde niet die heel godvree- zende dievegge bij den rechtbank aan te kla gen. Zij verscheen voor de korrektionneele rechtbank van Neufchateau, op 8 Januari laatst,en niettegenstaande al hare godvruch tigheid, werd zij er tot veertien maanden gevangenisstraf veroordeeld. Meent gij dat die dibbe of kwezelin zich om de veroordeeling,welke haar daarte beurt ge vallen was,bekommerde? Ge zijt er wel meê! In het geheel niet. Zij wist heel wel dat onder ons huidig pastoorsministerie de katholieke en godvreezende personen, al waren zij ook dieven, van alle wereldsche straffen of ge vangzittingen vrij gaan en dat zij in geenen En de trekken der andere blz. zijn ook zoo magerdat na elke lezing van eenige regels, mijn hoofd hing als van een reiziger, die groote... vaak heeft, alhoewel men slechts in het begin van den dag en het bijgevolg nog vroeg was! En misschien x tengevolge van den slaaplust, misschien tengevolge der verveling, wroette ik met de - linkerhand achter mijn linkeroor, en met de rechterhand in mijn rechteroog en mijn mond opende zich om te... zeggen: Als de heeren boekkeurders van 't Davids- fonds gelooven.dat de taal om goed te zijn, "aan die «pareltjes», moet gelijken, na- tuurlijk dat het Westvlaamsch bij hen in geen geur van heiligheid en staat!! Wij hebben het letterlijk overgenomen omdat de schrijver der Vlaamsche Vlagge het nog al behendig op flesschen trekt, (en daarom zeker de vriend niet is der heeren boekenkeurders van het Davidsfonds). Onze ijpersche Davidsfondsers, die gemeld werk bezitten en gelezen hebben, moeten ondervinden dat de wekelijksche lectuur van het onnavolgbaar- Nieuwsblad, ook in dien trant geschreven, maar klein bier is, bij die slaapwekkende proza Uit Brussel. Aan het WEEKBLAD van IJ peren. (Vervolg.) Een ander punt, op hetwelk ik de aan dacht der vergadering wilde roepen is dit. Binnen kort zal het wetsvoorstel Coremans voor de Kamers komen. Reeds beginnen onze goede broeders, de Walen, zich te bewegen' als duivels in eene doopvont. Zij sturen aan al de gemeenteraadsleden uit het waalsche land het volgende epistel.- (Lezing van den brief der Ligue Wallonne van Brussel). Het is klaar, zooals zij het trouwens niet verduiken, dat l'accès des positions officiel- les de eenige drijfveer is van de protestatiën onzer goede broeders. Zij willen 1'Union nationale door het alleenheerschen van h-unne taal, het fransch. Maar wij, Vlamin gen, willen dat juist niet. Wij willen wat is recht, en zullen winnen wat wij willen! (Bravo.) Tegenover dat verzoekschrijven van waal sche gemeenteraadsleden, die overigens in Vlaanderen niets te zien hebben, moeten wij m mn gelijkaardig in het vlaamsche land in richten. öns WMems-Fonds had reeds dit voorstel gedaan aan fait Algemeen Bestuur te Gent. Doch daar dit Bestuur pis hoofden en leiders mannen heeft, wier vlamnschge- ZÏndheid met de jaren is vervlogen, Heeft het ons met 4 bladzijden proza en sophismen van in nood verkeerende advokaten, beleefdelijk afgescheept, (Gelach-) heid jegens onze goede broeders, doch die zullen zij voorzeker niet zonder veel go- schreeuw laten voorbijgaan. (Gelach.) Voor ons, Mijnheeren, is dat artikel 7 een valstrik. Inderdaad, het brengt ons terug naar de wet van 1873. Volgens die wet van 1873, mag het volgende gebeuren. Ik neem, dat er in Vlaanderen 5 betichten te recht staan: 4 Vlamingen en 1 Waal. De Waal heeft het recht zijne verdediging in het fransch te eischen. Dat is zeer billijk. Maar in dit geval, mag het openbaar ministerie insgelijks de beschuldiging in het fransch voordragen, en, merkt wel, in het fransch alléén. De 4 Vlamingen zullen dus, om de willen van 1 Waal, behandeld worden als vreemdelingen in hun eigen Vaderland. Onderzoeken wij nu art. 7 van het voor stel Coremans. De meerderheid der betich ten zal hier het gebruik der taal aanwijzen. Maar, Mijnheeren, hier is de valstrik. Zijn er b. v. 5 Vlamingen en 6 Walen, dan mag alles in het fransch geschieden, wanneer des Konings procureur zulks goedvindt. De 5 Vlamingen zullen in 't franscli gevonnisd en beschuldigd worden. Zegt mij, is de onrecht vaardigheid over welke wij klagen, met het nieuw stelsel verdwenen. Geenszins! En dat juist, ik herhaal het, dat juist is de valstrik. Men zal mij zeggen, dat dergelijke geval len, in welke de meerderheid der betichten geen vlaamsch verstaat, maar zelden voor komen. Welnu, Mijnheeren, de wet voorziet die gevallen nogtans, en al deden zij zich maar één enkele maal voor, die enkele maal ware nog te veel om er ons heilig recht door ie laten krenken, (Zeer wel.) Men ziet het dus; met wat minder gebre ken behebt als die van 1873, is de wet Core mans op verre na geen ideaal, zij houdt zelfs door al hare artikels geen juiste logiek recht, Doch wat zij vooral goeds behelst is het geen de verdediging aangaat. Ongelukkiglijk is zulks, door de fransche opvoeding der advokaten. niet onmiddelijk in practiek te stellen. Mijns dunkens, ware het beter, om de wet gestemd te krijgente doen als met de wet op het middelbaar onderwijs, name lijk een later tijdstip (5 of 6 jaar) te bepalen, op welke de wet in strenge toepassing zou moeten treden. Ook, geloof ik, zouden wij ons kunnen vergenoegen, met onmiddelijk voor de vlaamsche belichten de verdediging in 't vlaamsch te vragen, wanneer zij van ambts wege [d'office) geschiedt, Het overige zou langzamerhand van zelfs komen. Daarbij zou de wet kunnen bepalen dat, van nu af, tot het oogenblik harer algeheele en strenge toepassing, het hooger onderwijs derwijze zon worden ingericht, dal de advo katen, die de universiteit verlaten, allen, die zulks gewild hebben, in het vlaamsch kun nen pleiten. Op die wijze zou de Vlaamsche Beweging eene dubbele zegepraal behaald hebben. Eene hoofdwijziging aan het wetsvoorstel Coremans toe te brengen ware dit. Art. 7 vervangen door: Wanneer beschuldigden, die dezelfde onzer landstalen niet spreken, gezamenlijk als betichten te recht staan, zal elke frac- n tie in hare taal beschuldigd, verdedigd en gevonnisd worden, k Die gevallen komen uiterst zeiden voor, daarom zou men niet moeten terugdeinzen Het lijden, naar ziel en lichaam, had hem uit- gemergeld tot op het gebeente, en toch lag op DIT beenderiggelaat....!!!! HEBBEN BEKOMEN: - want zijne beknen hingen als van eenen - reiziger, die doodelijk vermoeid is, over den boord der gracht - Alhoewel men slechts in het begin der maand Maart en het weder bijgevolg nog geur was. droeg die grijsaard eene arme versletene hleedij,die maar zijne trekken waren, misschien tengevolge der ontbering, tengevolge der smart, zoo mager dat Met de linkerhand wroette hij door zijnen grijzen baard, die -4r<?eg>tmm

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 2