1° Concours pour MM. les Officiers i>e l'École d'Équitation seulement. PAARDENLO OPSTRIJDEN Maatschappij Burgerwachten VERSCHILLIGE TIJDINGEN. op Zondag* 6 Juni 1886, PAARDENLOOPSTRÏJD tige opvattingen voortbracht. Het meeren- deel dier ontwerpen hebben een grootsch - uitzicht. I.Tperen heeft er eenige kleine teekeningen van heel mooie middeneeuw- sche huizen bijgevoegd. -> Sint Sebasiiaan. Donderdag laatst gaf de heer L. Boucke- naere aan de leden der koninklijke gilde van St. Sebastiaan eene mooie prijsschieting, ter gelegenheid van zijn verjaringsfeest. Vijf schoone prijzentwee handbogen, 12 kris talen champagne-wijnglazen, eenen revol ver en eene dozijn pijlen waren er te win nen. De leden der gilde, die onmogelijk aan de mildheid en gulle genegenheid van den heer Bouckenaere konden onverschillig blijven, hadden dezen eene aangename ver rassing voorbereid. De onvermoeibare lieer A. Swekels had de tent zoo prachtig en smaakvol versierd, dat de behangers van stiel het niet verbeteren zouden. Toen de heer Bouckenaere er in trad om boog en pijl te halen, ten einde de schieting te openen, en daar met de luidruchtigste toejuichingen onthaald werd, zag men wel ken weldoenden indruk dat alles op hem maakte. Een dankbaar hoofdknikken en eene warme handdruk was alles wat zijne aan doening hem toeliet aan zijne gildebroeders in antwoord op hun gul onthaal te geven. Wanneer de schieting geëindigd was, zijn al de schutters met den held naar binnen getrokken en nog eenige uurkens in vrien delijk gepraat lustig doorgebracht. Daarna is iedereen tevreden en voldaan huiswaarts gekeerd, met het hart vol van die gemoede lijke opwellingen en die alle gevoelens van nijd en haat verre van hem verbannen. Moordpoging. Donderdag jl. was de heele Rijselstraat en vooral de wijk buiten de Rijselpoorl in op schudding gebracht door de aankomst van het parket onzer stad. Het schijnt dat de baas uit de herberg De Fonteine, buiten de Rijselpoort, zijne vrouw en schoonzuster met messteken had willen dooden. Wat er van zij, na eene eerste ondervra ging der getuigen en der slachtoffers door het parket heeft de heer politie-commissaris, bijgestaan door twee agenten, dien kerel naar de celgevangenis overgebracht, waar hij voorloopig opgesloten blijft. Wel verdiend. Wij hebben onze lezers reeds medegedeeld dat de heer Is. Ducorney, om .zijne trouwe diensten gedurende lange jaren bewezen, met het burgerkruis van tweede klas vereerd was. Dat is eene onderscheiding die ten volle verdiend is en deze heer mag zijne decoratie met fierheid dragen. Dat heeft ons stadsbestuur zoo wel begre pen dat het besloten heeft dit eereteeken openbaarlijk en met veel plechtigheid te overhandigen. Deze plechtige overhandiging zal dus mor gen, Zondag, ten 11 ure plaats hebben. Het uitgelezen muziek onzer Pompiers, in groot uniform, zal deze pleehtigheid opluis teren. Wij twijfelen of eene talrijke volks menigte zal er naartoe stroomen om dien trouwen en vlijtigen beambte door hare har telijke toejuichingen geluk te wenschen. "Van nu af reeds ontvange de heer Ducor ney onze hartelijkste proficiat 1 's Avonds bieden de heeren officieren en onder-officieren der Pompiers den gedeco reerde een prachtig banket aan. Of er daar gulle vriendschap en innige vreugde heer- schen zal, hoeft niet te twijfelen. van IJperen. Schieting van Maandag 17 Mei 1886. Naar de punten. Boedt Leon 5 3 4 4 4 20 Ligy Albert 5 3 3 4 4 19 Masscheleyn Alfons 4 5 2 4 4 19 Mailliard Gustaaf 4 3 4 5 3 1*9 Poot Arthur 4 5 3 1 1 14 Vannieuwenhuyse G. 1 2 2 4 4 13 Swekels Leo 3 12 3 3 12 Beke Emiel 3 15 0 3 12 Juncker Felix 3 0 4 5 0 12 BURGERSTAND Tan den 14 tot den 21 Mei 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. S. Overlij dene. Karei Terssen, zonder beroep, 80 jaar, weduwaar van Nathalia Sabbe, Dixmuide- straat. Julia Fieuw, dagloonster, 52 jaar, echtge- noote van Franciscus Vangilluwe, Sc Pie- ters buiten. Emiel Dewachter, kleermaker, 27 jaar, on gehuwd, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 1-. Vrouwelijk id. 1. Klerikale krach van Watou. Zondag laatst, rond 11 ure voormiddag, zagen wij hier een met twee paarden bespan nen rijtuig aankomen, uit hetwelk de heeren Onderzoeksrechter twee greffiers en een advokaat van Veurne stapten, en, met eene ongeloofelijke snelheid, verspreidde zich het lang verwachte en gewenschte nieuws dat onze treffelijke Jan?? door den rechtbank van Veurne in faling gesteld was, nieuws dat met algemeene voldoening begroet werd. Voor denzelfden dag was er door plak kaarten eene manifestatie aangekondigd te gen Jan Capelle; eerder mag ik zeggen pro- testatie tegen het behoud aan het hoofd der gemeente van den kerel, die het ongeluk en de ruïne van Watou en der omstreken ver oorzaakt heeft, en reeds vroeg in den namid dag kwam eene groote menigte ter dorpplaats om aan deze manifestatie deel te nemen. Eenige van Jan's creanciers en andere verontwaardigden hadden beschikt, ten tee- ken van protestatie, Jan met ijdele geldzak ken te verbeelden op eenen rollewagen, bespannen met eenen blauwgemaakten ezel, en op eene gansch vreedzame wijze de dorp plaats door te trekken. Doch, vooraleer dit ten uitvoer te brengen en om alle moeielijk- heden te vermijden, gingen drij afgevaardig den den heer onderzoeksrechter raadplegen en deze heer dit ontradende, werd er ter stond van alle betooging afgezien; maar dit scheen onze policiemannen niet te behagen. De door twee gendarmen versterkte plaatse tij ke policie, aangevoerd door onzen ver maarden kaloteboer, moest immers hare hel dendaden toonener moesten slachtoffers zijn, want toen een vreedzame landbouwer den alsdan nutteloozen ezel bij zijnen meester wilde terugleiden, sprongen onze helden en gendarmen op hem toe, vatteden den ezel aan en beletten hem eenen stap te vorderen, hem bedreigende het dier met de bajonnet te dooden. Nooit is het gehoord geweest dat de vrije en vreedzame burgers, in het vrije België op den openbaren weg, alzoo gestoord en bedreigd zijn geweest! Maar onze helden, ziende dat de volksmenigte hoogst door deze aanhouding verbitterd was en dat er hun wel iets onaangenaams had kunnen overko men, lieten den ezel doortrekken op voor waarde hem vooreerst eene wassching te doen ondergaan!... Zoo dan, Watounaren, indien het u in het gedacht valt een reisje per ezel hier ter dorp plaats te doen, past wel op dat gij uwen Jan eerst eene ferme ferme zeeping geeft, anders stelt gij u bloot aan aanhouding.... Men zou waarlijk zeggen dat er hier in Watou maar recht en vrede bestaan kan voor hem, die zulk eene ontelbare menigte ruïnen veroorzaakt heeft,- want sedert eeni- gen tijd bestaat de eenige bezigheid der veld wachters in het bewaken van onzen krach man. Men beweert zelfs dat de gendarmerie reeds verscheidene nachten over onzen volks vriend Jan heeft moeten waken. Na deze eerste opsluiting was de verbitte ring des volks ten toppunt gestegen. Uit de menigte rezen ten allen kante gefluit en ge schreeuw en nog eens bedreven de gendar men eene nieuwe onvoorzichtigheid. Zij vat teden den 12jarigen A. V. aan en sleurden hem op den koer der brouwerij Van Eecke, Maar gevolgd door het verbitterde volk moesten zij zich verschuilen in den achter keuken. De ouders van den kleinen A. V. de aanhouding van hunnen zoon vernomen heb bende, kwamen razend toegesneld en rukten, door het volk geholpen, hunnen zoon uit de handen der doodbleeke gendarmen. Toen het volk vernam dat de vader van den kleinen verloste nogal erg aan de rechterhand door eene bajonetsteek gekwetst washadden eenige burgers de meeste moeite het volk te beletten de gendarmen aan te vatten, niette genstaande deze laatsten met geladen geweer en bay onnette au canon stonden en bedreig den onmeedoogend op het volk te schieten. Dit duurde zoo tot dat de meester des huizes de gendarmen stellig bevel gaf zijne keuken te ontruimen en, geholpen door eenige andere vreedzame burgers, de overgroote volksme nigte (wel 2000 mannen en vrouwen) deed uiteengaan. Zoo hst schijnt zal Watou, of om beter te zeggen Jan Krach zondag naast door vier gendarmen bewaakt worden en, zoo men beweert, zou een dier vrome mannen gezegd hebben dat zij de Watounaren zullen leereu den spot drijven met den eerlijken M. Ca pelle; maar indien men zich te Watou stil houdt, dat zij hunnen namiddag zullen over brengen bij H..., te Houtkerke. Zoodan, Watounaren, men bedreigt u! Opgepast Naar men beweert hebben de policieman nen de gekwetsten H. V. rond den avond ten gemeentehuize doen ontbieden, hem ver zoekende deze zaak zonder gevolg te laten en deze heldendaad zooveel mogelijk geheim te houden. Des nachts hebben alhier nog eenige bot singen tusschen policie en burgerij plaats gehad, door het zingen van het liedje: t Is van Jan, ziet hem dan enz., doch alles heeft zich bepaald bij eenige coups de crosse aan de burgers toegebracht door de mannen van vrede en orde. Tot zondag. Jan Striep. Officiëele akten. Nijverheids deeoratiën. De nij verheidsdecoratie van le of 2e klas is toege staan aan de hierna volgende werklieden De Roode, 31 jaren, tabakfabriekwerker te Poperinghe. Dondeyne, 76 jaren, tabakfabriekwerker ie Poperinghe. Bouthez,75 jaren, inpakker te Poperinghe. Soldatenlichting. De lotelingen van West-Vlaanderen, voor den dienst aange duid en in de lichting van 1886 begrepen, die de storting van 200 fr. niet gedaan heb ben, zullen aan de militaire overheid op 7, 8, 9, 10, 11 en 12 Juni overgesteld worden. Schepene. De heer Catteau is sche- pene benoemd der gemeente Meesen. Burgerstand van Poperinghe van den 13" tot den 20" Mei 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht. 2. Vrouwelijk id. 2. Huwelijken Bollengier Ilenricus Livinus, 27 jdienst bode, en Vankemmel Juliana Cornelia, dienstmeid'. Rabaut Henricus Cornelius, 25 j., schoen maker, en Degrauwe Maria Ludovica, 19 j.bijzondere. Deleu Henricus Cornelius, 27 j., dienstbode, en Loncke Ludovica, 20 j., kantwerkster. Yandenbossche Eduardus Petrus, 25 j., dienstbode, weduwaar van Gheeraart Mathilda Cornelia, en Gille Stephania Cornelia, 47 j., huishoudster. Devos Maria Theresia, 85 j., rentenierster, weduwe van Lemoine Joannes Victorinus, Fiey Barbara Catharina Amelia, 76 jwe duwe van Desagher Carolus Franciscus, overleden te IJperen. Van Renynghe Charlotte Cornelia Hortensia Barbara, 74 j„ ongehuwd, grondeigenaar ster. Alleman Juliana Cornelia, 51 j., kantwerk ster, weduwe van Plaete Petrus Cornelius. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk id. 0. Antwerpen, den 25 Augustus 1885. Sedert mijnen 14jarigen ouderdom waren mijne wangen, het voorhoofd en de borst vol met puisten: daarenboven leed ik aan hevige buikpijnen en wel als ik afging, en dat viel maar om de twee of drie dagen voor. Niets had mij kunnen genezen; doch sedert ik van uwe Zwitsersche Pillen gebruik heb gemaakt, waren de pijnen in den buik gestild, ging weder geregeld af, en ook de puisten zijn verdwenen. Ik machtig den heer Pelerin, apotheker, 12, rue de l'Ecuyer te Brussel, dezen afloop in de dagbladen bekend te doen maken; dan kunnen zij, die daar geen geloof aan hechten, zich tot mij richten. Alfred Dehanne, employé aan het dok (aankomst). La Saison des Voyages. L'Ex cursion organise une série de voyages qui offrent un grand attrait. Une superbe excursion en Ecosse aura lieu le 27 Mai. Elle comporte la visite des villes, des lacs et tous les sites pittoresques de cette contrée. Le prix est fixée a 550 fr. en lre classe, et 495 fr. en 2me classe. A l'occasion des fêtes de la Pentecóte et du célèbre pélérinage d'Echternach, une excursion sera dirigée, le 13 Juin, vers Lu xembourg. Trèves, Echternach, Diekirch et Vianden. Le prix en lre classe est de 95 fr., et en 2e classe de 85 fr. D'autres excursions en Normandie, en Bre- tagne, a l'Ile de Jersey, en Touraine, aux Pyrénées, en Suisse, en Autriche, en Scandi navië, a Constantinople, etc., etc., auront lieu pendant les mois de Juin,Juillet, Aoftt et Sep- tembre. Elles seront annoncées ultérieure- ment. Les personnes qui désirent obtenir gra tuite ment le programme détaillé de chacun de ces voyages voudront bien le demander a M. Ch. Parmentier, Directeur de YExcur sion, Boulevard Anspach, 109, a Bruxelles. Tandheelkunst van Mr en Mme M. Meier, Chirurgijns-Tandmeesters-Specialisten, Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Een schoon gebit is het schoonste sieraad der vrouw; daarenboven, is een zuiver en regelmatig gebit voor iedereen de bijzonder ste zaak voor het behouden eener goede gezondheid.Ongelukkiglijk neemt de burgerij daar weinig acht op, uit reden van spaar zaamheid, bij de kinderen bezigen vele tand meesters geen ander middel tegen de tandpijn dan de uittrekking, en hedendaags is uittrek ken geen genezen meer. De zuivering, de genezing zonder uittrekken, de emaillering hebben hedendaags de eerste plaats ingeno men onder al de middelen van genezing. Mr Mme M. Meier, chirurgijns-tandmees ters specialisten en leeraars in hunne kunst, Moskroenstraat, 2, Kortrijk, hebben het eerst in Belgie de nieuwe grondstelsels inge voerd. Ook ziet men dagelijks menigvuldige zieken zich bij hen begeven, om zich den itiond en het gebit te doen verzorgen. Het is eene dame, gediplomeerd in heelkunde voor de tanden, door de belgische gezondheids commissie, die gelast is met dezen dienst, welke een buitengewoon geduld en de groot ste voorzichtigheid vordert, voor dewelke alleen eene vrouw vatbaar is. Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Peut-on apprendre le piano, devenir bon musicien et habile lecteur, sans s'astreindre a ces exercices arides et monotones qui font le désespoir des commencants et leur inspi- rent presque toujours une profonde aversion pour la musique? Cette question, du plus liaut intérèt pour les mères de familie, a été victorieusement résolue dans le sens de l'af- firmative par M. A. Schmoll, auteur de la Nouvelle Méthode de Piano, (8e edi tion) que peu d'années ont suffi a rendre po pulaire. En se servant de cette Méthode éminement facile, l'élève, charmé par l'attrait mélodique des morceaux et la simplicité des théories.s'instruit ens'amusant et devient en peu de temps un pianiste accompli(5parties, chaque, 3 fr.)Parmi les autres ouvrages méthodiques et progressifs de A. Schmoll, citons: Les Étrennes du jeune Pianis te, 25 récréations mélodiques (5 séries, chacune, 2fr. 50); dix Sonatines (chacune, 2 fr.)les Sylphides, 76 danses (lOrecueils, chacun, 2 fr. 50)Gammes et Arpèges (5 séries, chacune 2 fr.). S'adresser a M. de Aynssa (Deliége), Editeur de Musique, 92, Rue de la Montagne, a Bruxelles, Les Préfaces des CEuvres méthodiques de A. Schmoll sont envoyées gratis sur de- mande. GROOTE XE I J" PEREM om 2 1/2 ure namiddag. 3 0 0 0 FRANKS P R IJ Z E N. voor Drafloop, ingespannen Drafloop, Vluchtloop (Haagsprong en platte Vluchtloop. Voor de heeren Officieren en Onder- Officieren der Rijschool. Voor alle inlichtingen zich te begeven bij den heer GUILLEMYN, 15, Sint AmandschoolstraatGent. CONCOURS HXPPIQUE. lr prix Un of)jet cï'art. 28 prixid. id. id. 3e prixFlats de Rubans. 4e prix id. id. 2° Pour MM. les Sous-Officiers de l'École d'Équitation seulement. Overlïjdens. Ziehier het programma 1° Course. SPi-Sx. «les Membres pro- tecteurs. (welter-handlcap, Gentlemen et Jockeys). «OO fr. Pour tous chevaux n'ayant pas gagné depuisle lr Janvier 1886, une somme de 1500 fr. en un ou plusieurs prix. Les Jockeys porteront 2 kil. de surcharge. Inscription gratuite; forfait, 20 fr., les forfaits au second. Distance1600 mètres environ. 2e Course. EPi-ïx. <3e l'Yperlée. Course internationate au trop naoilté. (Handicap par distance). 400 fr. Dont 300 fr. au premier et ÏOO fr. au second. Entrée20 fr. au fonds de course, pour tous chevaux. Poids commun 70 kil. Distance maximum 3000 mètres environ. 3e Course. I'rix <1© fa -ville. (Cours© plat© a réclamer:) K OO fr. Pour toss chevaux de 3 ans et au- dessus a, réclamer pour 3000 fr. Entrée: 40 fr.; forfait, 20 fr. Poids 3 ans, 58 kil.4 ans, 64 kil., 5 ans et plus, 67 kil. Le cheval indiqué dans la let- tre d'engagement comme étant a réclamer pour 2500 fr. recevra 2 kil. de décharge; pour 2000 fr. 4 kil., pour 1500 fr. 6 kil., pour 1000 fr. 8 kil. et pour 500 fr. 10 kil. Les chevaux n'ayant rien gagné en 188Ö, recevront en outre 3 kil.de décharge, pas d'autres décharges. Distance 1200 mètres environ. 4° Course. Prix tl© la plain©. Course internatioale au trot at t©ïé. (Handicap par distance). IÖOO fi"Dont 600 fr. au premier, a OO fr. au second et 1 OO fr. au troisième. Entrée 25 fr. au fonds de course, pour tous les chevaux, poids de ia voiture et du conducteur 100 kil. Distance maximum: 4000 metres environ. lrprix:Un objet d'art. 2eprix: id. id. id. 3e prixF lot de Rubans. 4° prix: id. id.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 3