1 PAARDEHLO OPSTRIJDEN I is STADSNIEUWS. PAARDENLOOPSTRIJD rffl Maatschappij B urgerwachten Burgerstand op Zondag 6 Juni 1886, H m MM 0 I I ft i Pff w 1 I de gepaste gelegenheden ontbreken om zijn invloed te doen gelden ten voordeele der beginselen, die op de vaan van het verbond zijn geschreven en die kunnen samengevat worden in deze korte vaderlandsche leus: Klauwaert en Geus. Er is toch nog zooveel te doen om het land uit de klauwen der paperij Ie verlossen, en die des te meer, omdat de strijd der vrijheid tegen de verkwezeling zich in onze gewesten verbindt met een anderen strijd, dien an het vlaamsche nationaliteitsbeginsel tegen de verbastering waarmede de verfran- schers ons bedreigen. Het veld der bearbeiding, zegt de Koop handel, is zeer uitgestrekt; er liggen daar onmetelijke gronden braak; hij die ook maar een klein hoekje van die wildernis zal be bouwen, en op den woesten grond vruchten van vrijzinnigheid en beschaving zal teelen, mag er op roemen dat hij een nuttig werk verricht. Het verbond der vlaamsche liberale ver- eeniging schijnt ons geroepen te zijn om veel goeds te stichten, aangezien daardoor een heid van werking en verbinding van krach ten mogelijk wordt tusschen gelijkgezinde genootschappen, welke, op een gegeven oo- genblik, als eene gezamenlijke macht moeten kunnen optreden. Maar de eerste vereischte om aan eene degelijke en uitgebreide werking te kunnen denken, is eene welgevulde kas. In deze levensbehoefte moet de Vlaamsche Libera le Penning voorzien. Ziedaar dan eene nut tige stichting. Aan onze vrienden, de libera len, de vlaamschgezinden, de ware democra ten, behoort thans de laak haar te doen bloeien en rijpen. Dit is de ware penning van den goeden strijd, en wij twijfelen niet of dit eerste werk van 't Verbond zal een algemeenen en werkdadigen bijval vinden. De kristelijke wetten en de omwentelingen. Niet lang geleden hadden wij nog den kle- rikalen Staat bij uitmuntendheid, dien, waar de paus en de jesuïeten alles te zeggen had den en die dus ook het ware toonbeeld was van dezen, dien onze meesters.» nu in België inrichten willen. Wij bedoelen hier den Pauzelijken Staat. De Paus deed er de fameuse kristelijke wetten in al hare stiptheid en strengheid heerschen en uitvoeren, kristelijke wetten die, volgens hem, het geluk en den welstand der samenleving verzekeren moesten en welke Monseigneur Doutreloux nog. ter navolging aan onze meesters aanbevolen durft. Maar, niettegenstaande de goddelijke wijs heid en onfaalbaarheid van den Roomschen Opperpriester, hoe meer de Paus zijne heel middelen op zijn volk toepaste, iioe meer ook dat zelfde volk zich weerspannig, oproe rig en muitend toonde. Zoowel dat, binst de vijftig laatste jaren van 's pauzen wereldlijk gezag, er geen en kelen Staat gevonden werd, die meer aan onlusten en omwentelingen leed dan de Pau- zelijke Staat en dat, om er eene schijnbare orde, eene rest van wettigheid te handhaven, de tusschenkomst der vreemde bajonnetten volstrekt noodzakelijk werd. Oostenrijkers, Franschen en Zwitsers trokken er beurte lings de wacht op en soms wel allen te za- men; ten einde de openbare misnoegdheid en de volkswoede door den schrik in toom te houden. De Landbouw in de Kamers. De belangen van den landbouw gaan M. Berten nauw ter lierte. In de kamers heeft hij eene redevoering uitgesproken over de landbouwcrisis M. Berten wil bewijzen dat de grootste oorzaak der crisis aan de vervalsching der vetten toe te schrijven is. Zekerlijk gebeurt liet maar al te dikwijls dat de vetten vervalschl zijn en dat is den landbouwer heel schadelijk. Ik ben van ge dacht dat men de groote oorzaak aantreft in den hoogen pachtprijs. Maar als men daar van spreekt men klopt op doovemans deure. Men hoort de boeren veel van afslag spreken, zelfs vragen ze afslag, doch men paait ze gemeenlijk met woorden. Vele onzer kamer- heeren zijn groote eigenaars en bezitten een groot getal hofsteden; zij trachten enkelijk naar verbetering voor hun voordeel, om de groote pachtprijzen te kunnen behouden. M. Berten zegt in zijne redevoering; De scheikundige laboratoriums zijn alleen in staat, om doelmatig de vervalsching der vet te te bestrijden, en ik verzoek den achtbaren Minister een laboratorium te stichten te IJperen, hoofdplaats van een bijna uitsluitend landbouwdrijvend arrondissement. Reeds heeft de Landbouwvereeniging (is het die van St-Laurens?) van dit arrondissement in dien zin een verzoekschrift aan de regee ring gezonden. Oh! oh! M. Berten, een laboratorium te IJperen! Wat zal Demaeglit daarvan zeggen? Immers met den guanometer Demaeght kan men de vetten onderzoeken. Dat kost zooveel niet als een laboratorium, dat concurentie zou doen aan den guanometer van Felix, gemeenteraadslid en landbouwerszoon te V'oorinezeele. Die guanometer is toch goed zeker, Felix houdt het staan en bovendien heeft hij, onder het IJpersche, groote man nen, rijke mannen die hem aanbevelen en verdedigen, alsof zij er zelve belang in had den. Natuurlijk zal Felix protesteeren tegen liet laboratorium en hij zal kunnen vragen dat M. Marlet, Staatslandbouwkundige, den guanometer Demaeght officieel door eiken landbouwer doet aankoopen, en dat hij nog een certificaat krijgt in de Akkerbode van Gent, waarin klaar en duidelijk bewezen wordt dat de guanometers door Felix na tien jaren zoekens uitgevonden, goed zijn, en den landbouwers aanbevolen worden als ze niet willen bedrogen zijn. M. Berten wist dat misschien niet daar de afficlien van Demaeght niet in 't arrondisse ment IJperen uithangen. Ook heeft M. Ber ten eene onvoorzichtigheid begaan want Felix zou allicht spreken van eene smou ting te geven en hij heeft harde vuisten. Als Demaeght nog zijne guanometers ver dedigt, kan hij nieuwe atfichen doen drukken om uit te hangen, deze zouden meer gelezen worden! Maar ja, Felix en is voordat druk ken niet, 't is te kostelijk, zegt hij. ZouFelix niet willen uiteendoen hoe en wie zijne affi- chen betaald heeft? Zit er daar iets onder dè? Roef Kadei. Blauwe scheen. Onze lezers weten dat Baron Surmont, in zijne grenslooze liefde tegenover de ijper- lingen, de volledige afschaffing gevraagd had der briefuitdeelir.gen binst den Zondag na middag. Zijn blad, het wij waterblad, sprong bij en hielp, bij middel zijner waterproza, aan het voorstel Penen schijn van recht vaardigheid geven. Vergeefsche moeite Minister Vanden Peereboom, alhoewel eenen dweper, die reeds honderden treinen des zondags afschaf te, en de werklieden om te zeggen, eene verplichte mis oplegde, heeft geweigerd aan het verzoekschrift door den Baron onder steund, gehoor te geven, omdat hij geene maatregelen wilde nomen de nature a froisser les populations dans leurs inté réts. Proficiat, Baron - Provinciale kiezingen. De uitslag van de provinciale kiezingen is voor de liberale partij nog eene zegepraal geweest. Hij is een goed voorleeken voor den uitslag der wetgevende kiezing op 8 Juni. De volgende nauwkeurig opgemaakte bi- lan der winsten en verliezen van de liberale partij in de kiezingen van Zondag laatst, bewijst het zeer duidelijk. De liberalen winnen twee zetels te Ronse (Oost-Vlaanderen), een te Couvin (Namen), een te Stavelot (Luik) on een te Nassogne (Luxemburg). Zij verliezen integendeel eene slem te Ghistel (West-Vlaanderen), eene te Leau (Brabant), eene te Florennes (Namen) en eene te Neuf-Cliateau (Luxemburg). Daarenboven komen de liberalen in ballo teering te Fosses voor drie zetels, tegen drie katholieken, uittredende leden; er is maar een verschil van 30 stemmen. Te Gembloers ook voor drie zetels tegen drie katholieken, uittredende leden; liet ver schil is omtrent hetzelfde als te Fosses. Men ziet dat de liberalen zich te beloven hebben over den uitslag der kiezingen en dat de klerikale aktiën erg aan 't dalen zijn. Stadsbelangen. Met de lieve lente herleeft de natuur. Onze stadswandelingen zijn bekoorlijk om er een aangenaam uurlje te slijten. Langs den statiekant gaan de afbrekings- en aanvallingswerken rap voorwaarts, en langs de Thouroutpoort zijn de vestingen rond (de zwemschool, als in een ander kleed gestoken. Wanneer de nieuwe plantagïès er in vollen wasdom kunnen gedijen, zullen wij te IJperen eene inrichting bezitten, die met andere van dien aard wedijveren kan, en welke wij met fierheid den vreemdelin gen zullen toonen. Wij bedanken hartelijk ons liberaal gemeentebestuur voor dit nuttig werk, en vooral den wakkeren schepene van openbare werken, den heer Karei Leleup. Met even wijs beleid bestuurt hij thans de nieuwe werken langs den statiekant. Bij de eerste warmte zijn zwemmers en baders reeds talrijk naar de zwemplaats op gekomen.Te oordeelen naar hunnen entrain zal de zwemschool nog zoo gauw niet ver vallen bij gemis aan clientèlezooals het vooruitzicht luidde van zekeren konfrater- pessimist. De verordening of reglement is er sedert eenige dagen aangeplakt. Met genoegen hebben wij bestatigd dat de tekst der artikelen zoowel in het vlaamsch als in het fransch is. Goed zoo, dan zullen de vlaamsch sprekende IJperlingen het zoowel kennen als de franschsprekende. Jammer dat wij zooveel niet kunnen zeg gen van het Reglement du service des bains in het Burgerlijk Hospitaal. Daar is het stuk door het Bestuur der Godshuizen geteekend, in 't fransch alleen bekend ge maakt. Volgens een artikel der verordening is het den werklieden toegelaten, zich tweemaal per week, gratis te baden in de wateren der zwemplaats. De rijken en welhebbende lie den integendeel betalen eenen ingangprijs. Dit artikel is de eenvoudige toepassing van het grondbeginsel, zeggende dat de openbare lasten moeten verdeeld en gedragen worden volgens den evenredigen rijkdom der burgers. Wij vinden het juist dat de rijke voor den arme betale. Wij kunnen de werklieden niet genoeg aanzetten van dit voorrecht zooveel mogelijk gebruik te maken. Het nemen van baden is der gezondheid zeer voordeelig, en de volks klas er van gebruik makende, zal toonen dat zij niet onverschillig blijft tegenover de vaderlijke bezorgdheid van onzen stadsraad. v. J. Verleden Zondag, om 11 1/2 ure voormid dag, had op de Groote Markt de plechtige overhandiging plaats van het burgerkruis van 2e klas aan den heer Ducorney Is., bureelbediende bij ons stadsbestuur. Het gansche Pompierskorps, op zijn beste uitgedoscht, woonde die plechtigheid bij. De heer Burgemeester had er aan gehou den eigenhandig die welverdiende onder scheiding aan den heer Ducorney te bestellen. Daar zag men ook den heer Schepen Bossaert en Raadsheer Verschaeve, den Voorzitter der Maatschappij van Onderlingen Bijstand, waarvan de nieuwgedecoreerde de zedige en onbaatzuchtige schatbewaarder is. Beide heeren hadden zich gespoed om door hunne tegenwoordigheid dat treffend huldebetoog aan een ijverigen beambte luister bij te zet ten. Onnoodig te zeggen dat die plechtigheid eene ontelbare menigte IJperlingen Markt- waarts gelokt had en dat de gedecoreerde daar hartelijk toegejuicht en gelukwenscht werd. Het uitgelezen muziek der Pompiers heeft ter dier gelegenheid een onvoorbereid, maar daarom niet min lief concert gegeven, dat bij iedereen uiterst welkom was. Jammer maar dat wij zoo zelden zulk iriuziekfeestje te hoo- ren krijgen. En nu voor den heer Ducorney een harte lijk proficiat en onze oprechte gelukwen- schen. 't Is de man!!! Over eenige dagen liep het gerucht hier ter stede dat de achtbare heer Brouwers Hubert, zoon van den heer hoofdinspecteur van 't lager onderwijs, gewezen hulp-onder wijzer te Staden en te Roeselare, gewezen bediende der Bank te Antwerpen, gewezen voorzitter en gewezen schat bewaarder? der Katholieke Wacht dezer stad, (wat veel gewezens voor zulk een melkbaard) tot hulp- greffier hij het vredegerecht van het 2e kan ton IJperen kwam benoemd te worden. Heden vernemen wij uit goede bron dat zulks geen leugen, maar wel de zuiverste waarheid is. Wij haasten ons derhalve dat nieuws aan onze lezers mede te deelen; zoo veel te meer, omdat de achtbare heer Hubert Brouwers wel wezentlijk de eenige man was waardig van dat ambt te bekleeden. Wij twijfelen zelfs geenszins of zijne intrede in het rechterlijk korps zal door onze bevolking met tallooze en welgemeende blijken van genegenheid en deelneming onthaald wor den. Iedereen, klein en groot, oud en jong, arm en rijk zal zich haasten om den dader dier benoeming oprecht en hartelijk geluk te wenschen. De keus is uitmuntend en valt buiten alle beknibbeling! De achtbare heer Hubert Brouwers is een echte parel en 't is geen kleine eer voor den heer gretfier van die ontdekt te hebben Men zegt wel dat een paar knorrige haar klievers de meening uiten van den heer grelfier, in de naaste vergadering der liberale associatie, daarover eenige inlichtingen en ophelderingen te vragen, maar wij gelooven daar niets vanwant de heer Hubert is waarlijk en wezentlijk de man die men noe men moest. Ja, ja, daar valt niets op af te dingen, 't is de man. Bericht. De besturende Commissie der Maatschappij de Concorde laat weten dat, ten gevolge van een onvoorzien beletsel, het concert, welk morgen in het zomerlokaal moest plaats hebben, moet verschoven worden tot op eenen anderen dag, die later zal bepaald worden. Integendeel, de groote prijskamp voor het bolspel (duitsch) die den 16 dezer meimaand niet heeft kunnen plaats hebben, zal morgen, 30 dezer geschieden, indien het weder zulks toelaat. van IJperen. Schieting van Maandag 24 Mei 1886 Naar de punten. Ligy Albert, 4 3 5 4 4 20 Swekels Leon, 3 4 4 3 3 j-, Mailliard Gustave, 2 2 3 2 4 13 Ligy Félix. 3 2 4 0 3 jo Vantholl Henri, 2 3 2 4 1 p Naar het wit. Junckher Félix. van den 21 tot den 28 Mei 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht 4. -- Vrouwelijk id. 7. Huwelijken. Karei Cloet, koopman in visch, en Rosalia Gouwy, dienstmeid Rodolf Cardinael, koopman in hoeden, en Celina Bryon, zonder beroep. Over-Iijdens. Philippe Bouckelioen, zonder beroep, 82 jaar, echtgenoot van Hortensia Master- leet, Brielen nevens IJperen. Melania Lava, zonder beroep, 58 jaar, we- duwe van Ludovicus Ciroux. S' Jacobs buiten. Joanna Torney, zonder beroep, 60 jaar, weduwe van Desiderius Wyckaert. S' Ja- cobsstraat. Louisa Coutrez, kantwerkster, 20 jaar, on gehuwd, Meenenstraat. Joannes Dedryver, herbergier, 64 jaar, echt genoot van Nallialia Duplacie, Sl Jacobs Nieuwweg. Ludovicus Thiebault, zonder beroep, 66 jaar, ongehuwd, Seminariestraat. Devos Franciscus, zonder beroep, 74 jaar, echtgenoot van Louisa Vanstichelman,' Bukkerstraat. Petrus Knockaert, daglooner, 71 jaar, echt genoot van Nathalia Plaetevoet, Meenen straat. Maria Gontier, herbergierster, 55 jaar, eclit- genoote van Hendrik Corselis, Thourout- straat. Christina Debruyne, strijkster, 28 jaar, echtgenoote van Prosper Decheiver, Be luikstraat. Kinderen beneden de T j «een. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 1 GROOTE TE IJPEREN om 2 1/2 ure namiddag. 3000 FRANKS PRIJZEN. voor Drafloop, ingespannen Drafloop, Vluchtloop (Haagsprong en platte Vluchtloop. Voor de heeren Officieren en Onder- Officieren der Rijschool. Voor alle inlichtingen zich te begeven bij den heer GUILLEMYN, 15, Sint Amandschoolstraat, Gent. Ziehier het programma 1® Course. Prix des Membres pro- tecteurs. Course plate, au galop. 2® Course. Prix de I'Yperlée. Trot montó. Handicap par distance. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 9. 10. MM. Franchomme, A. Coddens, A. Herbau, A. Soenen, R. Van Ackere, Uriel. Polkantchick. Négociant. Malinois. Ralph. Verkinderen, A. Corman, idem. Boncquey, Callaert, père, Diana. Muscadin. Pas de chance. Priesta III. Frenck. 3e Course. I*i-Ix de Ia vTIIe. Course plate, au galop, 4 réclamer. 1. MM. A. Sette, Agitée ex-orchidée 30/ 2. G. Spruyt, Greenore 3. D. de Lophem, Ladybird II 4. Iweins, Perdraau 5. Ch. Hauze, Théo 6. idem, Cornemuse SOI M 1. MM. A. Wendel, Guignol 2. L. Meurisse, La Cassagne. 3. A. Sette, Agité ex-orchidée. 4. G. Spruyt, Greenore. 5. Iweins, Perdreau. 6. Ch. Hauze, Théo. 7. idem. Cornemuse. 8. Cardon, Cardon Black Bird 9. Reevis, Oasis. 10. Bon della Faille, Luliington. 11. idem. Théodora. 8.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 2