Meubilaire Voorwerpen BEESTIALEN 1° Concours pour MM. les Officiers de l'Ècole d'Ëquitation seulement. OP MAANDAG 7 JUN11884, w W AKKKRGETU1G eene hoeveelheid Strooi en Klaver, 4" Course. Prix <ie plaine. CONCOURS HIPPIQUE. lr prix l il objet d'art. 2e prix id. id. id. 3e prix Flots de Rubans. 4e prix id. id. 2° Pour MM. les Sous-Officiers de l'Ëcolk d'Ëquitation seulement. Een bijzondere trein zal uit IJperen naar Rousselare vertrekken, 's a- vonds om 8 ure 50 minuten. Klerikale krach van Watou. Watou, 26 Mei 1886. Alwie zich Zondag laatst in "Watou niet bevond, heeft eene ware gelegenheid van lachen gemist. De verledene week was een gerucht in omloop, in Watou en omstreken, dat hier weèr eene nieuwe manifestatie tegen Jan Krach zou plaats hebben, gerucht dat onge twijfeld Jan door den eenen of den anderen diamantslijper was overgebrachtwant reeds Zaterdag in den voormiddag vernamen de Watounaren dat onze Krach-Burgemees ter, vergezeld door den Kaloteboer, zijnen aide-de-campnaar Brugge vertrokken was, om voor 's anderdags de gewapende macht te vragen om over zijn vel te waken en hem te bevrijden tegen de gegronde we derwraak zijner ontelbare slachtoffers Niemand twijfelde of onze klerikale Gou verneur zou het verzoek van zijnen politie- ken vriend inwilligen en, inderdaad, er viel niet lang te wachten om er de volle overtui ging van te hebben, want rond den avond zag men reeds drie gendarmen van Poperin- ghe, wachtmeester aan 't hoofd, Watou in aller haast binnen treden, welke bevel had den den ganschen nacht over onzen treffelij- ken Burgemeester te waken. Des anderdags was het nog iets anders: men zag onzen Jan (men zegt niet of hij zijn kruis aan had) door de gendarmen vergezeld, zich naar de eerste mis begeven, waarschij- nelijk om God te bidden zijne bliksems te zenden over de onbeschaamde créanciers die de vermetelheid hebben hunne kapitalen uit Jan's gewijde kas te eischen; want eenieder was doorzijn vurig bidden gesticht, en, na dè mis, wierd hij nogmaals door den wacht meester van Poperinghe naar zijne woonst terug geleid. Na het eindigen der mis van 7 ure kwam de voorwacht van een twintigtal gendarmen in Watou aan, 't was de wachtmeester van Veurne te paard, wiens mannen met de bri gade van Rousbrugge aldaar geconsigneerd waren. Een weinig later kwam er een gedeelte der brigade van IJperen te paard, en onder het bevel van eenen wachtmeester en eenen brigadier, daarna nog eenige mannen van Poperinghe, Meenen en Moskroen, deze van hunne sterkste handboeien voorzien, om de Watounaren bij het minste teehen van opstand te binden, zoo zij zegden. Watou was in echten staat van beleg en men zag dat den gendarmen de strengste bevelen gegeven waren, want de gewapende mannen bezagen de vreedzame burgers als de booste kwaaddoeners, en als de eene of de andere zich waagde hen op de beleefdste wijze aan te spreken, antwoordden zij op eene manier welke zij geenszins in eene les van beleefdheid geleerd hebben. Indien een vreemdeling zich alsdan te Watou bevonden had, zou hij voorzeker ge dacht hebben dat er hier slechts moordena ren en dieven te vinden waren. Men moet waarlijk onder een klerikaal bestuur zijn om zoo een groote menigte gewapende mannen in eene gansch vreedza me gemeente te zien zenden tot het bewaken van eenen kerel die al de kapitalen van Watou en omstreken ontleend heeft en die, niettegenstaande hij voor zijne kuiperien door den Rechtbank van Veurne, den 15 de zer, in faling is gesteld, nog, spijts eenieders verontwaardiging, in zijne bedieningen van Burgemeester en provinciaal raadslid behou den wordt Ware het maar een arme duivel geweest die, uit uitersten nood, één brood gestolen had om een stukje aan zijne van honger schreiende kinderen en zijne van ontbering uitgemergelde vrouw te kunnen geven ook zouden er gewapende mannen gekomen zijn, om hem te bewaken Neen, neen,om hem aan te vatten,te boeien en naar het gevang te sleuren, om hem daar zijne euveldaad? achter de grendels doen uit boeten. Ziet daar, 6 Belgen, uwe gelijkheid vóór de wet! Zoodan,Watounaren,verdraagt niet langer meer de vernedering welke men u doet onderstaandoor het behoud aan het hoofd uwer gemeente van den gefaalden Jan C'apelle, hij, die voor altijd uwe toekomst en uwe kapitalen in zijnen krach heeft medege- sleepttoont door uwe voortdurende protes- tatiës dat gij voortaan niet langer meer wilt, niettegenstaande' eenige invloedhebbende klerikale kopstukken, bestuurd worden door dezen die meer verdient sedert lang zijne schandalige knoeierien in de eenzaamheid eener celgevangenis uit te boeten, dan als dwingeland over eene eerlijke en vreedzame gemeente te heerschenzijt eens en maakt van uw recht van verzoekschriften intedie- nen, u door de Grondwet gewaarborgd, gebruik om de Hooge Overheid aan te sporen een einde aan uwe voortdurende uitdaging te stellen met dezen het bestuur over u te ontnemen die niet uw vertrouwen maar uwe verachting heeft. Tot Zondag. Jan Striep. Nog de klerikale krach van Watou. Het Journal des Tribunaux behelst een artikel, waarin er sprake is van een voorval, dat dezer dagen te Veurne plaats greep, ten gevolge der zaak Capelle,van Watou. De bijzonderheden van dat voorval zijn in de volgende stukken duidelijk bloot gelegd Eisch van het Openbaar Ministerie. De Prokureur des Konings bij den recht bank van eersten aanleg zitting houdende te Veurne, Gezien de stukken der verschillige zaken onderzocht ten laste van J. Capelle, oud- notaris te Watou, wegens bedrieglijke ont vreemding en bedrieglijke en eenvoudige bankroet, overtredingen voorzien door de art. 240 en 289 van 't strafwetboek Vermits de noodzakelijkheden van het onderzoek eischen dat de bekentenissen door de schuldeischers van Capelle onderteekend, alsook zijne rekenings- en handelsboeken nagezien worden, ten einde de beginselen en den aard der overtredingen te bepalen; Vermits deze voorwerpen berustende zijn bij den advokaat De Haene, te Veurne, en den advokaat Van Ackere, te Kortrijk; dat Mter De Haene, hiertoe door den Onderzoeks rechter behoorlijk verzocht, geweigerd heeft deze voorwerpen hem te bestellen en zich tegen hunnen aanslag verzet heeft, zich steu nende op het verbod aan alle personen gedaan,die door staat of beroep, bewaarders zijn der geheimen, welke men hun toever trouwd, van ze openbaar te maken (art. 458 S. w. b.) en bewerende dat dit verbod toe passelijk is op de papieren door eenen kliënt aan zijnen advokaat toevertrouwd en dat die papieren niet mogen aangeslagen worden Vermits dat volgens de uitdrukkelijke schikking van artikel 88, cr. Instr., de onderzoeksrechter zich in alle plaatsen begeven mag om papieren en voorwerpen aan te slaan, die hij noodig acht te moeten opzoeken om achter de waarheid te komen Vermits dat er door de wet geene uitzon dering ten voordeele der advokaten toegela ten is Vermits dat, in der waarheid, zekere rechtsgeleerden, in een vonnis van het Ver- brekings-Hof van Frankrijk, de bewering van Mter De Haene schijnen te bekrachtigen Maar vermits dat dit stelsel op geenen enkelen wettekst gesteund is, dat het strijdig is met de schikking van art. 88 en verwor pen wordt door Duverger (nr 134) en door de Hoven van Belgie (z. Bruss., 22 Maart 1837 en 19 April 1855 Pas., 1837, p. 63 en 1855, 1, p. 252) Vermits dat zoo men aannemen mag dat de schriftelijke toevertrouwingen, aan eenen advokaat door zijnen klient gestuurd, op denzelfden voet moeten gesteld zijn als de mondelinge toevertrouwingen, en dat de brieven en geschriften die geheimen, door den betichte aan zijnen advokaat toever trouwd, inhouden, niet mogen aangeslagen zijn, er bestaan geene redenen om,in de stu die van eenen advokaat, van een rekening boek en schuldbekentenissen als eene gehei me mededeeling te aanzien; dat die stukken en papieren, die het voorwerp van eene overtreding zouden kunnen daarstellen en, in'tslach, door de justitie als handels- boeken (art. 577, n1' 1, B. 18 April 1854) aanzien zijn; niet aan de nasporingen van den onderzoeksrechter mogen ontrokken worden;—-dat het te gemakkelijk zijn zou om aan de vervolgingen te ontsnappen en straf feloos de wet te overtreden, zoo het toegela ten ware van zich aan het in beslag nemen van vervalschte boeken of papieren, die het bewijs leveren van ontvreemdingen, te ont trekken met die aan zijnen advokaat te bestellen Verzoekt den heer Onderzoeksrechter in studie van Mter De Haene, te Veurne, en van MterVan Ackere, te Kortrijk, de handels- of rekeningsboeken van Capelle in beslag te nemen en deze in beslagneming te Kortrijk te bevelen. Gedaan in het parket, te Veurne, den 12 Mei 1886. De Procureur des Konings, (Get.) P. Van Iseghem. Bevel. Wij, Edmond ClaesOnderzoeksrechter van 't arrondisssement Veurne, Gezien den eisch van den heer Procureur des Konings, in dagteekening van 12 Mei 1886, Om de redens van denzelfden eisch: Bevelen dat de handels- of rekeningsboe ken van J. Capelle, oud-notaris te Watou, en zijne schuldvorderingen, berustende in de studie van Mter De Haene, advokaat te Veur ne, zullen in beslag genomen worden en dat wij ons dezen dag in gezelschap van den heer Procureur des Konings in gezegde studie zullen begeven om tot de gezegde in beslag neming over te gaan. Veurne, 13 Mei 1886. (Get.) E. Claes. Verzet van Mier De Haene. Mter De Haene verklaart zich uitdrukke lijk tegen het begaan van nasporingen in zijne studie die voor doel hebben er de lee- kens of bewijzen der overtredingen aan Mter Capelle, oud-notaris te Watou, ten laste ge legd te ontdekken. Hij erkent dat hij zich niet verzetten kunnen zou tegen de terug bestelling of in beslagneming van een over treding sbewijs, zooals een akt van verval- sching verdacht,- maar hij zou er niet kunnen in toestemmen dat de justitie snuistere in de papieren van zijn kabinet om er stukken of documenten op te zoeken,die hem door zijnen kliënt zijn besteld geworden om tot wapen te dienen in dezes verdediging; zulke hande lingen maken inbreuk op de wettige rechten en op de vrijheid der verdediging, die van algemeen belang en openbare orde zijn. Het Verbrekingshof van Frankrijk, in zijn von nis van 12 Maart laatst (B. J. 1886, blz. 427) kondigt die grondslagen af. De ondergetee- kende verklaart zich opentlijk tegen alle beslissing, die, ondanks zijn verzet, zon genomen worden, in schending der voor rechten van de vrije verdediging, verklarende al zijne rechten voor te betiouden. De rechterlijke overheid heeft zich om dat verzei weinig bekreunden de inbeslagneming heeft plaats gegrepen. De kamer van inbeschuldigingstelling van liet Gentsche Beroepshof komt het ver zet van den heer advokaat De Haene te ver werpen om reden dat het niet aannemelijk noch gegrond is. Mtei' De Haene heeft dat vonnis aan het Verbrekingshof onderworpen. Poperinghe 28 Mei 1386. Wij lezen in de Flandre liberale-. Nous apprenons que la Société Philhar- monique de Poperinghe (ancienne musique des sapeurs-Pompiers), viendra a Gand le 18 juillet prochain. Elle donnera un grand concert de bien- laisance au Casino au profit du cercle philan- thropique Les sans Nom. non sans Coeur. Nos concitoyens entendront avec un plaisir nouveau eette célèbre phalange d'artistes, qui est venue plusieurs fois a Gand oü elle a laissé le meilieur souvenir et a toujours été chaleureusement applaudie. La musique de Poperinghe sera dirigée par M. Van Elslande, dont on n'a pas seule ment apprécié le talent de directeur, rnais aussi celui de flütiste hors pair. Tout promet done un véritable régal musical, et un suc.cès de plus a la Société, présidée depuis sa fondation parM.J. Van Merris, ancien membre de la Chamhre des représentants. Het gentsche publiek is fijne kenner en ook harde hekelaar ais er een draadje aan ont breekt. Wij twijfelen geenszins aan den bijval die onze Philharmonisten daar te wachten staat als-zij, gelijk naar gewoonte, hun ijve rig aan het werk stellen. Wij hopen in 't kort het programma te kunnen mededeelen. B. Burgerstand van Poperinghe van den 20" tot den 27" Mei 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht. 4. Vrouwelijk id. 4. Huwclij ken Dallequin Hilarius Cornelius, 25j., schoen maker, en Gailliaerde Sidonia Cornelia, 29 j., naaister. Overlï deus. Lequieu Eugenia Theresia, 72 j., huishoud ster, weduwe uit eerste huwelijk van Pie ter-Joannes Baes en thans echtgenoote in tweede huwelijk van Emericus Medar- dus Rrunet. Debril Petrus Joannes Franciscus, 75 j., commissionnaris, echtgenoot van Maria Catharina Rosalia Croquette. Dedie Octavia, 49 j., ongehuwd, religieuze bendictinesse. Kinderen benetien tie jaar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 0. Tandheelkunst van Mr en Mme M. Meier, Chirurgijns-Tandmeesters-Specialisten, Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Een schoon gebit is het schoonste sieraad der vrouw; daarenboven, is een zuiver en regelmatig gebit voor iedereen de bijzonder ste zaak voor het behouden eener goede gezondheid.Ongelukkiglijk neemt de burgerij daar weinig acht op, uit reden van spaar zaamheid, hij de kinderen bezigen vele tand meesters geen ander middel tegen de tandpijn dan de uittrekking, en hedendaags is uittrek ken geen genezen meer. De zuivering, de genezing zonder uittrekken, de emailiering hebben hedendaags de eerste plaats ingeno men onder al de middelen van genezing. M1' Mme M. Meier, chirurgijns-tandmees ters specialisten en leeraars in hunne kunst, Moskroenstraat, 2, Kortrijk, hebben het eerst in Belgie de nieuwe grondstelsels inge voerd. Ook ziet men dagelijks menigvuldige zieken zich bij hen begeven, om zich den snond en het gebit te doen verzorgen. Het is eene dame, gediplomeerd in heelkunde voor de tanden, door de belgisclie gezondheids commissie, die gelast is met dezen dienst, welke een buitengewoon geduld en de groot ste voorzichtigheid vordert, voor dewelke alleen eene vrouw vatbaar is. 'Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter 16,500 2,200 200 000 700 5,000 17,000 2 18,50 15,50 17,25 00,00 19,00 6,00 255,00 10,700 2,700 1,100 000 000 4,000 16,005 18,50 15,25 17,50 00,00 00,00 6,00 250,00 8 I H W w NJ H KOOPDAG te VLA MER TÏNGI1E, ter hofstede gebruikt door Charles Dejonghe, (nabij de herberg De groene Jager, gezegd den Karrik), van aSsoük hei GRAS der weide, groot omtrent 4 Hectaren 84 Aren, OM S UREN NAMIDDAG, Met gereed geld en onder voor waarden ten dage der verkooping voor te lezen, door het ambt van den Deurwaarder ALPHONSE HOF, Dixmudestraat, 8, te Yper. Eene partij Maaigras, groot omtrent 1 hectare 10 aren, gelegen ter gezegde hofstede, zai verkocht worden ter bovengenoemde herberg Den Karrik den MAANDAG 21 JUNI 1886, om 2 ure namiddag. 7. Crombez, Cornet 500 8. Cardon, Griselda 2000 9. Reevis. Oasis 1000 10. B0D aella Faille. Théodora 1500 11. Spruyt. Titlark 1000 12. Callaert, fils, Bavat-de 1000 13. Cap. Williaems, Musqué 1000 14. Alleweireld. Majeure 2000 15. Sir Edward. Sempronie 3000 Trot attelé. Handicap par distance. 1. MM. Mestdagh, Fortunée. 2. J. Coddens, Pulandy. 3. A. Herbau, Malinois. 4. Meurisse, Doré. 5. Dobigus, Grandhamme. 6. César Val, Moujik. 7. Ch. Vanden Berghe, Général. 8. Van Ackere, Uriel. 9. Callaert, père, Moscou. lr prix: Un objet «l'art. 2e prixid. id. id. 3e prixFlot de Rubans. 4e prix: id. id. GRANEN, ENZ. P 2- 5- o £T. O g sr middenprijs per 100 kil. Verkochtte kwantiteit •c cl fz 2 S c.: O o 00 co O to to 00 CO O «H ÏEOOAL8 A. MEUBELS. B. BEESTIALENPaard, Melkkoei, Vaars Jaarlingstier en het Pluimgedierte. C AKKERGETUIG: 2 Vierwielkarren, 2 Kar ren, 2 Aalkarteelen. Paarderol, Ploegs, Eegden, Slee. Raapmolen, Snijpeerd, Hommelboor, enz. Verders eene hoeveelheid Strooi, 44 aren engel- sche Klaver, alsook het Gras der weide.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 3