STADSNIEUWS. Maatschappij Burgerwachten Burgerstand Pompiers blijven, als voor de meest katho lieke konfrerie welke er speelde. Maar dit is nu nog het. minste van dien kapelhaan. die met geene liberoefcls in aan raking wilde komenintusschcn wat denkt men van Surmonts en Fraeys' gedrag in deze omstandigheid? De politieke driften verblin den hun zoozeer, dat zij liever de plaat poet sen dan hunne medeburgers recht te laten wedervaren. Op eene vreemde gemeente kunnen zij er nog niet toe besluiten, het talent van het muziekkorps, dat zij steeds haatten te erkennen en hunne bravo's te voegen bij die van duizenden toehoorders. En nochtans in de kiezingen zouden zij de stem men dier zelfde muzikanten willen hebben, welken zij verleden Zondag schenen te mis prijzen; meer nog, diezelfde lange M. Fraeys, zou kommandant der Pompiers worden, indien de klerikalen te IJperen de bovenhand krijgen. Dat was zóó beschikt, reeds over twee jaar. Kruiskens en Lintjes. Over eenige dagen zijn, op zekeren mor- gend, eene heele menigte inenschen aange naam verrast geworden met het nieuws dat zij gedecoreerd waren, en gedurende (ie eerste dagen hoorde men rechts en links niets dan gelukwenschen. Over tijds was liet inderdaad eene eer gedecoreerd te zijn, omdat, in den beginne, het kruis van eere alleen gegeven werd aan inenschen die zich op de eene of andere verdienstelijke wijze onderscheiden hadden; nu echter is dat een spelletje, een waar spelletje geworden, en daar het niet mogelijk was de Leopold's orde aan iedereen te geven, heeft het minis terie eene nieuwe orde uitgevonden, waarmeè men nu iedereen kan blijde maken. In het algemeen echter heeft die generale decoratie een onmetelijken schaterlach ver wekt. In de lange lijst van de gekruisten, zijn er natuurlijk vele, die inderdaad ware verdiensten hebben, eene onderscheiding ten volle waardig zijn en dan ook meestendeels reeds met het eerekruis der Leopold's orde versierd zijn. Maar er zijn er ook velen die zeker verwonderd geweest zijn hunne naam onder de bevoorrechten te ontdekken, d'il- lustres inconnus, die hunnen posten min of meer goed opgepast hebben en de verdienste hebben van nu 25 jaar ouder te zijn, dan wanneer zij benoemd werden. Dat vele van die decoraties enkel medailjes zijn, heeft niet weinig medegewerkt om den spotlust nog aan te vuren; nu voornamelijk dat dit samenvalt met het reglement op de honden, die immers ook de medailjes krijgen. Dat nooit iemand zijne medailje zal durven voor den dag halen, staat vast, en het lintje mag niet gedragen worden. Waar toe dient dan zulk eene decoratie? Er werd echter onder het publiek meer dan eene opmerking gemaakt over de lijst, en eenige dier opmerkingen zijn verre van de bedoelde nieuwgedecoreerden tot eere te strekken, Vooral onder dezen, die met een kruisken begiftigd werden, hadden eenigen het hard te lijden. Vroegere geschiedenissen werden voor den dag gehaald, geschiedenis sen, die zeer levendig de aandacht boeien en die de belanghebbende wel gaarne in den doodboek zouden zien blijven. Maar wat wilt gij? Als men er op staat dat de inenschen een lintje in het knopsgat zien, dan moet men ook vooraf denken dat dit lintje vroegere diensten moet herinneren; en als men in de plaats van diensten, geheel andere histories op het geweten heeft, dan deed men best het lintje in het doosje te laten of beter nog zich stilletjes en voorgoed uit de oogen te maken. u heden les gegeven; over Lucretia of Pene lope? Waarover?... Over... Hier ziet Liesje-kind ten gronde. De jager jubelt; hij heeft den vijand uit zijn schuilhoek gelokt. Ha, ha, ha!... schatert hij. Zeg eens, Liesje-kind, geen doekjes erom;.... zeg.... wij... trouwen dus? Liesje-kind zucht zeer diep en brengt een vingertje aan de lippen, terwijl zij naar het tapijt ziet en met het topje van haar voet de bloemen er van nateekent. O, la, la! een obus in de lucht!... roept de luitenant, wanneer hij dien zucht hoort. Dan plots ernstig en haar in de oogen ziende We trouwen dus, Liza Helaas, ja!... vader wil het, en... Vader wil het?! En ons Liesje heeft een eindeloozen schrik, van het huwe lijk... natuurlijk, natuurlijk!., 't Huwelijk is ook zoo'n vreeselijk ding voor de jonge meis jes. O, die kleine huichelaarster! Dien spot zal het meisje niet gedoogen. Zeer ernstig valt zij uit: Neen, Theodoor, ik doe niets minder dan huichelen. Gij zegdet zeer waar: van dit huwelijk heb ik een onuitsprekelijken afkeer. Want 'ik kan het over mijn hart niet halen, dat het toegelaten zij, een weerloos meisje in de armen te gooien van den eersten den besten vreemdeling die haar trouwen wil, vermits deze vreemdeling maar geld hebbe, en een stekeligen rijken majoor tot oom..,. En hare stem gaat van hard- tot moltoojj over. Waarlijk aan dezen kunnen wij hunne decoratie, zelfs hun lintje, niet benijden. De openbare ineening is soms een zeer strenge rechter, zooveel te strenger, naarmate de ware rechters te toegevend geweest zijn. (Brugsche Beiaard.) De processie en het leger. De Union Libérale van Verviers drukt, nopens de tegenwoordigheid van het leger in de processien.den tekst van het Grondwet artikel, dat de volledige gewetensvrijheid waarborgt en de uitleggingen, door den heer Tlionissen, heden minister van binnenland- sche zaken en van hetgene nog van 't open baar onderwijs overblijft, eertijds er over gegeven. Tekst en uitleggingen hebben meermaals reeds openbaargemaakt geweest; maar zij zijn onderrichtend en leerlijk ge noeg om opnieuw ruchtbaar gemaakt te worden. Het art. 15 der Grondwet luidt als volgt - Niemand kan gedwongen zijn om, gelijk op welke wijze, aan de akten en plechtigheden van eenen godsdienst deel te nemen of de rustdagen er van te vie ren. Onmogelijk is 't iets klaarder te vinden dan de juiste en uitdrukkelijke termen dezer schikking. Ook heeft de heer Thonissen, in zijne uit leggingen over dit art. 15, eertijds zonder aarzelen en duidelijk uitspraak gedaan: De oplossing van deze kwestie, heeft hij geschreven, biedt eenige moeilijkheden aan. Van den eenen kant men kan staan houden dat het enkel in houdanigheid is van bewaar- en van vertegenwoordigers der legermacht dat de soldaat de militaire eerbewijzingen aanbiedt; maar men kan van den anderen kant antwoorden, dat het besluit genomen ouder 't gebied eener wetgeving, die de onze niet is, weinig overeenkomstig is met de beginselen door de Grondwet bekrachtigd. - Wanneer het besluit van 24 messidor afgekondigd werd, erkenden de wetten der republiek dat de Eooinsch katholieke gods dienst deze was der meerderheid van de fran- schen. (Wet van den 18 Germinal, jaar X). - Deze schikking bestaat in onze Grond wet niet, die alle godsdiensten op den voet der volledigste gelijkheid voor de burgerlijke wet geplaatst heeft. Wat meer is, de soldaat behoudt zijne burgerrechten en kan van dan af, niet meer dan welkdanig ander lid der natie ge dwongen worden om aan de akten en plechtigheden van eenen godsdienst deel te nemen. De Grondwet verbiedt allen dwang in zake van Godsdienst, En de man, die als staatsgeleerde die uit leggingen over art. 15 geschreven heeft, nam als minister een deel der verantwoordelijk heid op zich, wanneer er bevelen gegeven werden om dit art. te overtreden Zoo is 't dat de godvruchtige heer Thonis sen de heiligheid van den eed verstaat en zijne verbintenissen naleeft. In zijne ongrondwettigheid zal hij zich nooit de verontschuldiging van de goede trouw kunnen aanmatigen. Maar de bisschoppen hadden bevolen en er bleef aan den eerlijken en godvreezenden heer Thonissen enkel te gehoorzamen over. Welk voorbeeld! I)e aartsbisschop van Parijs is verledene week overleden en heelt in zijn testament De krijgsman is over het gebeurde ten hoogste verbaasd. Donderbliksems, vloekt hij. Wat hoor ik?... Den eersten den besten vreemdeling, zegt gij? Gij zijt dus met den neef van Mr Stekel in geen betrekkingen... in geene lief desbetrekkingen? Ik?... Met hem Ik ken hem zoo goed als den keizer van China.... Dat zulk nieuws geenszins in staat kan zijn de verbazing van haren goeden broeder te doen dalen, heeft Liza gevoeld. Ook barst Theodoor bij dat vernemen in geweldig ge lach uit. Ik zal mij dood lachen, zusterke... Ha, hal... zoo laat hij zich hooren. En men wil u met dien kerel doen trouwen... dien gij noch gehoord noch gezien hebt?.... Dat gaat mijne verbeelding te bovenKomaan, wie wil er dat Vader wil dat, en dat zal ook, wees zeker, want ik ben besloten, hem geen ver driet aan te doen. De luitenant Pyrrhus was, zoo bekende het de achtbare emeritus zelf, nooit zeer gewillig van karakter geweest. Dat hij open hartig en edelmoedig was, kon wel niemand loochenen,maar opgepastwanneer onrecht vaardigheid of zedelijke dwang met hem in aanraking kwamen. Dan stoof hij op en dit zoo luid, dat hij ontzag baarde. Hij was het beminnelijkste karakter van het westelijk halfrond, maar had jegens zijn eigen ouden vader oneerbiedig durven worden, om de wille van reeht en waarheid. Wat wilde men eraan doenHij was nu eens alzoo gebakken. Wordt voortgezet}. eene drollige les gegeven aan de geestelijk heid in 't bijzonder en aan al de geloovigen in 't algemeen. In zijnen laatsten wil vinden wij de vol gende zinsnede Ik begeer dat mijne begraving heel een- voudig zij en dat men aan den arme geve, hetgene men aan eenen luister, die mijner ziel weinig baten kan,zou willen besteden.- Dede men die weinige woorden aan de deur van elke kerk in groote letters aan plakken, de heeren pastoors zouden er bitter weinig, ten ware groene, om lachen. -....Een luister, die mijner ziel weinig ba ten kan....- Maar luisterde men naar dien aartsbisschop, dan bleve er den priesteren niets anders meer over dan hunnen winkel te sluiten Geestelijke kronijk. Alle daagsche spijs. De prefekt van de Vendée (Frankrijk) heeft den eerw. broeder Greslé, in godsdienst Casimirus-Bertinus, die in zijne klas ver scheidene barbaarsche straffen toepaste, van zijn schoolmeestersambt afgesteld. Die zachtmoedige kinderleider deelde oorvegen bij lioopen, deed zijne leerlingen uren achtereen op de knieën zittenden grond kussen, en hunne kloefen, met de han den op den rug, tusschen de tanden ofwel met uitgestrekte armen aan de einden der oorvingers houden. Soms nog verplichtte hij ze gedurende een half uur op de twee uit einden der kloefen recht te staan, hetgene voorzeker eene der afmattendste en smarte lijkste houdingen is die men uitdenken kan. Dat lammeke was hulponderwijzer aan de gemeenteschool van Herbiers. Zijn bestuur der, de genaamde Juliot, in godsdienst broe der Cassiaan, is ook afgesteld geweest. Ziedaar twee gerokte barbaren, die onge twijfeld weldra aan 't hoofd zullen staan van eene Belgische gemeenteschool. Arme kinderen der Belgen Over veertien dagen waren al de kwezels en kwezelinnen van Valenciennes (Frankrijk) in opschudding gebracht. Een priester kwam, met medeplichtigheid van zijne minnares en na in dezes beminne lijk gezelschap Bacchus getierd te hebben, zooals hij reeds meer dan eens Venus gevierd had, zijne dienstmeid, die meer dan 70 jaren telde, zoo slap als eene sluns te slaan. Sinds dien zijn duizend pogingen te Dowaai niet min als te Valenciennes, gedaan geweest om te trachten die zaak uit te dooven. Ongelukkiglijk voor den heiligen man heeft het gerecht de zaak reeds in handen en het zal een nieuwen martelaar te meer maken. 01 de godsdienst vervolgd wordt Buurtspoorweg Nieuwpoort-Veurne. Jongstleden Zondag vierde men met veel luister en pracht de inhuldiging van den buurtspoorweg Nieuwpoort-Veurne. Op die plechtigheid was het Staatsbestuur vertegenwoordigd door de heeren ministers Beernaert en prins Caraman de Chimay. De burgemeesterschepenen en tal officiëele beambten der beide steden waren er aanwe zig. Voegen wij er nog bij dat vele bijzondere en invloedhebbende personen dat feest met hunne tegenwoordigheid opluisterden. Dergelijke feesten moeten altijd veel bijval hebben; want zij zijn voor iedereen aanbe langend. Het aanleggen der buurtspoorwegen zal menige nieuwe bron van voorspoed en welvaart openen door koophandel en nijver heid nieuwe voordeelen aan te schaffen. Gelukkige steden en dorpen dus, die reeds hunne buurtspoorwegen zien tot stand bren gen en veel gelukkiger nog deze,die ze reeds aangelegd zien en ze mogen inhuldigen hebben! Wanneer zal dat geluk ons aandeel zijn? Wanneer zal de reeds zooveel en zoolang verwachte buurtspoorweg IJperen-Veurne aangelegd en ingehuldigd worden. En zullen wij toch eindelijk de onder alle opzichten zoo voordeelige rechte lijn hebben of zullen wijter wille der belangen van eenige groote katten, van eenige schatrijke grondeigenaars, veroordeeld worden om de lijn dien zoo schadelijken omweg langs Loo en Polinckhove te zien maken. Ziedaar eenige vragen die dienden seffens opgelost of ten minste met zekerheid beant woord te kunnen worden. Het Staatsbestuur hoeft dus spoedige en krachtdadige middelen te beramen om aan dien slapenden toestand een einde te stellen en aan de openbare algemeene belangen de voorkeur boven die van eenige grondeige naars, of waren het zijne politieke vrienden, te geven. Of het Staatsbestuur zulks doen zal weten wij niet. Laat het ons in alle geval verhopen. naar Diksmuide, om er aan eenen belani'r. rijken prijskamp in het visschen deel *te nemen. De goede kans wilde hen meê; zij behaalden er vier prijzen, die gezamenüfjt tot boven de 120 franks beliepen. Onnoodig te zeggen dat die brave visschers van goeden luim en in hun schik waren Maar hunne vreugde steeg ten top en kende geene palen meer, toen zij, bij hun vertrek uit Diksmuide, vijf hunner makkers ont moetten, waaronder de voorzitter hunner maatschappij, die, na het muziekfeest van Langemarck, een dansfeest te Diksmuide gingen spelen. Wanneer deze het buitenge woon succes hunner vrienden vernamen grepen zij, op 't verzoek van den voorzitter, naar hunne speeltuigen en allen trokken dan, met muziek aan 't hoofd en uitgestalde prijzen, in stoet weèr Diksmuide binnen. Daar sleten zij gezamentlijk nog eenige uur- kens in volle vreugd en vermaak. Het was reeds laat in den avond toen de Taarlevis- schers hier in hun lokaal terugkwamen, waar eenige medeleden op hen wachtten oni ze met hunne gelukwenschen te overladen en een glaasje op hunne gezondheid en bekroo ning te ledigen. Graag voegen wij er, voor die brave vis schers, een gul en hartelijk proficiat bij. Morgen, Zondag, 25 dezer, geven eenige liefhebbers van IJperen eenen grooten prijs kamp voor het visschen. 50 franks zullen te winnen zijn 25 franks voor de zwaarste visch en 25 fr. voor het meeste getal. De inschrijving zal plaats hebben Zondag namiddag, om 2 1/2 ure, in de herberg het Visschershof, op de Kaai. Inleg 10 cen tiemen, waarvoor men eene kaart krijgt, goed voor een glas bier. Geen twijfel of er zullen vele liefhebbers aan dezen prijskamp deel nemen. Gedurende het feest zal een uitgelezen orkest de schoonste stukken van zijn reper torium uitvoeren. Wij vernemen dat de koormaatschappij la Lyre ouvrière besloten heeft haar jaar lij ksch groot bal te geven op Maandag 2" Augusti aanstaande. Om reden van herstellingswerken in het lokaal aangewend, zal het bal in de tooneel- zaal gegeven worden. De personen die vreemd zijn aan de maat schappij zullen in het bal toegelaten worden mits eene vergelding van EENEN FRANK. Examen. i De heer Alfred Yannelanoitte, oud leerling van ons gewezen koninklijk atheneum, stu dent aan de hoogeschool van Gent, komt zijn tweede exaain van kandidaat in de natuur wetenschappen met groote onderscheiding af te leggen. De heer August Golion. oud-leerling va ons stadscollege, student aan de Hoogeschool van Leuven, komt met groote onderscheid ding zijn eerste exaam van kandidaat in d^ natuurwetenschappen af te leggen. Onze beste gelukwenschen aan die heeren Concorde. Programma yan het Concert dat zal gegej ven worden door de Harmonie van Zonne beke. in het zomerlokaal der Concorde, de| Zondag 25 Juli 1886, ten 6 ure 's avonds: La Guerre et la Paix, pas-redoublé, Painparl Caprice surHaydée, Aubel Laura, valse, Millöckei Mélanges surJerusalem, Verdl Fantaisie sur le Domino noir, Aubea Brise d'Automne, mazurka, Steenebruggeif van IJperen. Schieting van Maandag 19 Juli 1886] Naar de punten. Froidure Eugène 4 4 4 2 5 Beke Emiel 4 3 3 0 5 Butaye Arthur 2 3 2 4 4 Ligy Albert 3 4 4 2 1 Juncker Felix 110 4 4 Dezuttere Arthur 5 0 4 4 0 Taarte visschers. Zondag 11. richtten zich een twaalftal leden der maatschappij de Taartevisschers van den 16 tot den 23 Juli 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. Huwelijken. Maximiliaan Fagel, behanger, en Evelil Verkarre, breister. Ovei-lij den«. Francisca Allewaert, zonder beroep, 82 ja ongehuwd, Bollingstraat. Hendrik Coffyn, schrijnwerker, 21 jaar, gehuwd, Zaalhof. Nathalia Desmarets, kantwerkster, 40ja| echtgenoote van PieterTalon, Kalvers traP Cornelia Percque. zonder beroep, 71 ja ongehuwd, S' Jacobsstraat. «ifrgw

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 2