VRUCHTEN YERSCHILLIGE TIJDINGEN. w TE YLAMERTINGHE, w Aioysius Vansevenant, 8 jaar, scholier, Mee- nenstraat. Clementina Traest, dienstmeid, 22 jaar, on gehuwd, Moenenstraat. Kinderen de 7 jaren. Mannelijk geslacht 2, Vrouwelijk id. 4. Burgerstand van Poperinghe van den 15" tot den 22" Juli 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht. 3. Vrouwelijk id. 8. Hn welij ken V andensteendamEduardus-Emi lus-Jeremias, 19 jschoenmaker en Duflou Romania Cornelia, 23j., kantwerkster. Moncarey Renatus Cornelius, 33 j., winke lier, weduwaar van Leicher Eulalia Corne lia, en Beddeleem Regina Stephania, 42 j winkelierster. Overlijden». Rooms Maria Theresia, 59 j., kantwerkster, echtgenoote van Simoen Pieter Franciscus Devos Carolus Ludovicus, 76 j., Staatsge- pensionneerde, echtgenoot van Suffys So phia Franciscus, Liethout Anna Theresia, 68 j., koopvrouw, weduwe van Vantours, Eduai'dus Adolphus Aloïsius. Charle Carolus Ludovicus Andreas, 84 j., mandemaker, weduwaar van Dauchy Eli sabeth Josephia. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 7. Uit Wytschate. Over 14 dagen was het alhier de gemeente- kermis. Dat de feestelijkheden weinig be lang opleverden en nog minder aantrek hebben, hoeft niet gezegd te worden. En nogtans was er dees jaar nog al veel volk uit 't omliggende herwaarts gesneld om van de Wytschate kermis te genieten, dank aan de reklaam door den heer Pastoor, in beide missen, uitgekraamd. De pastoor in den preêkstoel eene reklaam maken ten voordeele van de kermis, van wereldsche vermaken! maar ge wilt ons zeker een lolleken ophangen, hoor ik reeds zeggen. In 't geheel niet, vriend lezer, gij weet misschien wel dat het op Wytschate heel streng verboden is, en dat door pastoor en burgemeester (de meester en de knecht) van eens te flikkerbeenen. Welnu, niettegen staande de afschuwelijkste zonde en de stren ge boete werd er soms toch hier en daar een dansje gedaan. Dat was het, waarom de zie lenherder uitzijn vel moest springen. Hij zou die vermetelen wel tot onderwerping dwin gen. Ten dien einde beklom hij den kermis- Zondag zijnen stoel van waarheid en in zijn dreigenden blik kon men gemakkelijk lezen dat het er schuw ging gaan. En het ging er schuw ook. De slechte gezelschappen, de danspartijen, de zondige bijeenkomsten, de wulpschheid, de onkuisch- aards, het overspel, dat alles werd er over den hekel gehaald en op een onschuldig dansje toegepast In één woord dansen en vooral laten dansen was de boosste aller boosheden en de afschuwelijkste aller afschu welijkheden. Die goede herder donderde tegen het flikkerbeenen dat hij schuimbekte. Hij vervloekte, vermaledijdde en banvloekte alwie er durfde deel aan neinen of er aan medewerken. Na al die heftige uitvallen scheen het dat de brave man zelf geloofde dat al zijn gespar tel kaf in den wind ging zijn en tot niets baten zou, want hij gaf op 't einde toch toe. Men mocht dansen op voorwaarde nogtans dat de mannen alleen en de vrouwen al leen dansten. Hij zag misschien aan het rumoer, dat binst zijn sermoen of beter zijne dreigende uitvallen, in de kerk heerschte, dat men niet luisteren ging en daarom gaf hij toe. Nu die toegeving vond haren natiper. Na de mis deed de burgemeester den veldwach ter op den roepblok springen en bij middel van eene keteltrom aan iedereen bekend maken dat men dansen mocht op de voor waarden door den heer pastoor gesteld. De herbergiers hadden zich maar bij den eersten magistraat te begeven om toelating voor 't dansen te bekomen. Dat zij zich om die toelating bekommerden als om de maanbewoners is heel zeker; want één enkelen, gelooven wij, is ze gaan vragen. En toch flikkerbeende men in alle herbergen. Wij moeten het zeggen ter eere der Wijt- schatenaren dat zij zich zoo min om de voorwaarden van den pastoor bekreunden als de herbergiers om de toelating des burge meesters. Alle flinke boerenjongens hadden eene poezelige deerne bij de hand en ver maakten zich dat het een lust om zien was. Natuurlijk, verboden vrucht heeft dubbelen aantrek. Of de pastoor nu daarover tevreden zijn zal betwijfelen wij zeer en het zou ons niet verwonderen zoo hij eerstdaags een nieuwen reesem vervloekingen over het hoofd der koppige zondaren nederzond, die ongetwijfeld den lust tot dansen nog zal doen aangroeien. Ziedaar, lezer, hoe die goede herder eene reklaam voor die wereldsche volksvermaken in zijnen stoel van waarheid gemaakt heeft en hoe die eenvoudige en goedwillige buiten lieden soms opentlijk opstaan tegen den wil van den gezalfden des Heeren. Wie er de meeste moeten over voldaan zijn, dat zijn heel zeker de herbergiers, die daardoor zulk een mooi sluiverken zullen verdiend hebben. Wij gunnen het hun van harte. Zwitserland in Vakanciën. LExcursion kondigt onsvoor den 9 Augusti a. s., eene 'reeks aangename reizen in Zwitserland aan, dit met bijzondere trein en aan verminderde prijzen. Men zal de vol gende steden bezoeken: Bazel, Lucern, de Rigi, het Vier-Woudsteden Meer, Brunig, Interlaken, Lauterbrunnen, het Meer van Thoune, Bern, Vrijburg, Lausanne, het Meer Leman, Geneve, Chamounix en de ijsbergen van Mont-Blanc. Een verblijf van 8 dagen kost 160 fr.11 dagen, 225 fr., 14 dagen, 320 fr., al de kosten inbegrepen. In de maand Augusti zullen er insgelijks schoone reizen plaats hebben naar Schotland, Londen, Normandië, Bretagne, Oostenrijk- Hongarië, de Rhijn-oevers, Nederland, enz. Het programma dezer reizen wordt koste loos gestuurd aan al de personen die er de aanvraag van doen (al zijne verkozene reis aan te duiden) aan M. Ch. Parrnentier, bestuurder der Excursion, Anspachlaan, 109. Brussel. Men schrijft uit Roeselare aan de Etoile: De stad Roeselare is het tooneel geweest van eene raadselachtige poging tot zelfmoord. Een snel jong meisje van 15 jaar, Odile X..., geboortig van Pervyse en woonende te Roe selare, bij haren oom, Zwijnenmarkt, is in het water der kleine kom gesprongen. Ge- lukkiglijk werd zij er uit getrokken en haar leven is heden buiten alle gevaar. Zij was een der vurigste ijveraarsters der Heilige Familje, eene godvruchtige in stelling, die wij aan de E. B. Redemptoristen te danken hebben. Sinds eenige dagen scheen de jonge dochter vol wanhoop en dreigde een einde aan haar leven te stellen. Men vermoedt, uit zekere woorden, die zij in een oogenblik van overspanning uitsprak, dat het een heel en gansch innig drama geldt, waarin een ge- kruinde verleider de hoofdrol zou gespeeld hebben. Gevecht. Een gevecht heeft maandag avond te Comen plaats gehad. Om 8 ure 's avonds, in de herberg de Leeuw van Vlaanderen, kreeg de genaamde Jos. De- keyser, soldaat bij het 2e jagers te voet te Bergen, in verlof voor eene maand, twist met eenige kerels die hem drie messteken toebrachten, eene aan het voorhoofd, de andere in den schedel en eindelijk eene die zijn linker arm dwars doorstak. De aanval lers bewonen Frankrijk; de gendarmerie van Waasten is op hun spoor. Een uur later is zekere Julien Leplat aangevallen geweest op den weg van Comen naar Wervick, door een landlooper die hem verscheidene messteken toegebracht heeft, welke hem aan den linker arm en aan de schouders nog al erge wonden veroorzaakt hebben. Aanranding. Te Meessen, gehuchte Steenbrugge, is eene misdaad gepleegd. Een meisje van 13 jaar, van Wytschate, na het bezoeken van hare tante te Pont-Rouge (Waasten), is tusschen de herberg Dragon Vert en de hofstede van Poitié, aangerand door eenen kerel van ongeveer 30 jaar oud, die haar in 't water heeft geworpen, waaruit zij gelukkig is kunnen uitkomen. Het ge rucht loopt dat de dader een persoon zou zijn van Waasten. De twee regimenten, die Gent verlaten, telden zes en tachtig gehuwde officieren; de twee regimenten, die hen gaan vervangen, tellen er maar vier en twintig. Daar de gehuwden huizen bewonen, zullen er een zestigtal huizen in gemelde stad ledig vallen, ten gevolge dier ganizoensverandering. Jacht. Men zegt dat de opening van de jacht op 28 Augusti zal gesteld worden. Uit het leven vanM. Malou. De dood van den heer Malou doet herdenken aan een tegenspoed, dien hij eens in zijne politieke loopbaan ontmoette. Hij was volksvertegenwoordiger te IJpe- ren. Den 14 Juni 1859 moest herkozen wor den. Des morgens dachten er de liberalen niet eens aan hem te bestrijden. Doch eenige liberalen bemerkten dat er weinig clericale kiezers te zien waren, mits er toch geen strijd was. Indien wij M. Malou konden wegkrijgendachten eenigen. Maar de kandidaat? Juist ontwaren zij M. de Florisone, een jongeling uit de omstreken, die daar voor de I-Ialle wandelde. Men gaat tot hem. de Florisone, wilt gij kandidaat zijn? Welke klucht! aanwoordt hij. Nu, wilt gij, ja of neen? Er is haast bij. de Florisone aanvaardt. Men loopt bij al de liberale vrienden, en twee uren later was hij vertegenwoordiger in de plaats vna M. Malou. Nadien,deed M. Malou eene wet stemmen, volgens welke de kandidaturen vijf dagen op voorhand moesten voorgesteld worden. Was dit het gevolg zijner teleurstelling? Papa Malou laat zoowat 40 millioen achter. Daarvan gaan minstens 20 millioen naar de Jezuïeten. Dus weeral een aardig sommetje meer in hunne kas, om katholieke propagande en katholieke kiezingen te maken. En daar tegen moeten de liberalen nu worstelen met louter overtuiging. Of ze zich dus struisch moeten houden Vlaamsch geld. Wij bevonden ons deze week in de Mille Colonnes toen wij het volgende gesprek afluisterden: Een drinker. Garcon, donnez-moi un autre demi-franc, je ne veux pas de monnaie fiamande. Een ander bezoeker antwoordde daarop zeer luid: Garcon breng mij dien halven frank hier, ik geef er u 55 centiemen voor, .waiit ons vlaamsch geld maakt premie in het vlaamsche land, onze vlaamsche vrou- wen maken er halssnoeren en oorringen van. De eerste drinker een franskiljon zweeg als een graf en de tweede een flamingant, scheurde een stukje van eene gazet en rolde er het halffankje zorgvuldig in, al bijvoegen de: Respect pour notre argent. (Zweep). Brouquegnies, den 24 September 1885. Aan M. Pelerin, apotheker, 12, rue de l'E- cuyer, te Brussel. Het was mij onmogelijk af te gaan,wegens de verstoppingen, en braakte dikwijls. Sedert ik uwe Zwitsersche Pillen gebruikt heb, is mijn eetlust terug gekomen, heb goede spijsverteering en heb geen pijnen meer. Isidore Demont. Echtverklaring der handteekening door den Burgemeester van Strépy. Wij gelooven onze geachte lezeressen eenen gewichtigen dienst te bewijzen door hunne aandacht te roepen op eene prakti sche nieuwigheid, die veel het stijven en strijken der halsbanden, manchetten, hem den, enz., vereenvoudigt; wij beduiden den Dubbelen Ameldonk van Mack, die, ingevolge zijne voortreffelijke hoedanig heid, overal grooten bijval ontmoet. Zooals rnen weet voldoet de enkele ameldonk niet meer aan de eischen van het publiek, dat fraai linnen wil dragen; ook heeft men allerlei stoffen er bij gemengd, als: borax, was, traganthe, enz., welker gebruik moei lijk en kosteiijk is en ook der fraaiheid van het linnen schaadt, zoo deze stoffen niet degelijk vermengd zijn. Sedert jaren heeft de Ameldonkfabriek A. Mack te Ulm de oplossing gezocht van het problema: het publiek eene soort van Ameldonk te geven, volledig toebereid op grond der ondervindin gen opgedaan door de voornaamste in- en buitenlandsche strijksters; zoodat najaren- lange praktijk en studie, deze firma er toe gekomen is een fabrikaat in den handel te voeren, dat niet plleen de gebreken en onaangenaamheden der oude Aineldonksoor- ten wegneemt, maar tevens het strijken veel vergemakkelijkt, het werk vereenvou digt en het linnen verduurzaamt. De Amel donk Mack bevat als grondstoffen al de noodige bestanddeelen en levert den besten uitslag op. Tandheelkunst van ft'F .en sVime M; ieïer, Chirurgijns-Tandmeesters-Specialisten, Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Een schoon gebit is het schoonste sieraad der vrouw; daarenboven, is een zuiver en regelmatig gebit voor iedereen de bijzonder ste zaak voor het behouden eener goede gezondheid.Ongelukkiglijk neemt de burgerij daar weinig acht op, uit reden van spaar zaamheid, bij de kinderen bezigen vele tand meesters geen ander middel tegen de tandpijn dan de uittrekking, en hedendaags is uittrek ken geen genezen meer. De zuivering, de genezing zonder uittrekken, de emaillering hebben hedendaags de eerste plaats ingeno men onder al de middelen van genezing. Mr Mme M. Meier,chirurgijns-tandmees- ters specialisten en leeraars in hunne kunst, Moskroenstraat, 2, Kortrijk, hebben het eerst in Belgie de nieuwe grondstelsels inge voerd. Ook ziet men dagelijks menigvuldige zieken zich bij hen begeven, om zich den mond en het gebit te doen verzorgen. Het is eene dame, gediplomeerd in heelkunde voor 1 de tanden, door de belgische gezondheids commissie, die gelast is met dezen dienst, welke een buitengewoon geduld en de groot ste voorzichtigheid vordert, voor dewelke alleen eene vrouw vatbaar is. Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Uitgave van K. Deweerdt, Rijsel- straat, 59, Ieperen. Door de Wereld Gedichten door P. P. Denys, (versierd met eene prachtige titelplaat, door Mej. Louise De Hem.) Door de Wereld! bevat de volgende rubriekenI. Eerste schreden; II. 't Lied der kleinen; III. Roozen en Doornen; IV. Vlaandrenland; V. Vorst en Vaderland; VI. Schetsen en Beelden; VII. Zegedroomen. Het werk,op schoon stevig papier gedrukt, zal zoo van 200 tot 250 bladzijden in 8° beslaan, en tegen twee frank, vrachtvrij toegezonden worden. Allerlei. Nog al waar. Eene dienstmeid biedt zich bij eene dame aan om als meid te wor den aangenomen. Meisje, zegt de dame, indien gij geen certificaat heb, kan ik niet weten waarom gij in uwen laatsten dienst weggegaan zijt. Maar, zegt de meid, ik vraag ook aan madame niet, waarom hare laatste meid haar verlaten heeft. M. Pypaert leest aan zijne familie de dramatische dood van den koning van Beieren voor Onthoud dit historisch feit goed, zegt hij aan zijnen zoon. Het is de eerste maal dat een zieke zijnen geneesheer heeft gedood Gehoord te Brussel. Twee vrou wen, babbelaarsters, spreken op de Merkt over de gebeurtenissen van den 15 Oogst. Ehwel madame Tange, het schijnt dat ze toch komen den 15 Oogst. Wie dat? madame Mutsaerd. Maar gij weet wel de anarchisten, socia listen en communards. En wat komen zij te Brussel doen Wel de Naufrage wniversel vragen. - Maar madame toch De opening der vischvangst. Twee visschers zitten aan het kanaal van Terneusen te visschen. Ehwel Dok, bijten ze toe. Neen Jelle, 'k zit hier al van te mor- gend en 'k heb nog niets gevangen. Dat is niet te verwonderen. Waarvan? \yei de vischvangst is zoolang geslo ten geweest, dat de blieken de gewoonte van te bijten verloren hebben. H IVlarkien. Kortrijk, (per hectoliter). 12 Juli. 19 Juli. oo oo a oo oo oo oo a oo oo Leuven, (per 100 kilos). 16 Juli. 19 Juli. ÏA O O DAG ter hofstede gebruikt door Charles Dejonghe, (nabij d'herberg De Groene Jager, gezegd den Karrik), van TE VELDE, OP DONDERDAG 29 JULI 1886 om 1 ure juist nammiddag, bestaande zoo volgl Thectaren 25 aren Tarwe. 1 id. 76 id. Rogge. 2 id. 56 id. Haver. 0 id. 44 id. Paardeboonen. Met gereed geld en verboog van 10 °/0 door het ambt van den deur waarder ALPHÖMSE HOF, Dixmude- straat, 8. te Yperen. Kinderen beneden de 7 jaar. 30 CO P3 33 pi H C P S" 1 O s) Q, H N 2 CD T5 Ui O oT P O CD CR T OO pi co o CC O O O O O O O CO tO O "co 00 O O O O O O IC CC o O O >-> O O O O CJl O O O O O O T1 co O O O O O M Q CJi C O *0000 O O O O to r- oo lo O O O O O O Q sa M 3 M to «-t ff co 00 CD 5; O to CC O O I1 1—K» O 4X O O -ï CC o O -1 O O O cc O O d to cc CC CC o w M «H CS3 ff 00 co CD Witte tarwe fr. 15 00 a 15 50 14 75 a 15 00 Roode 14 00 a 14 50 14 50 a 14 60 Rogge 11 00 a 11 50 11 00 a II 50 Haver 9 00 a 9 50 9 00 a 9 50 Aardap., 100 kilos 6 00 a 6 50 0 00 a 0 00 Roode, 5 50 a 0 00- 0 00 a 0 00 Boter, per 1/2 kilo 1 IS a 1 40 1 18 a 1 31 Eieren, per 25 1 90 a 2 10 1 70 a 1 85 45 25 a 00 00 47 75 a 48 00 15 00 a 00 00 IS 00 a 21 00 00 00 a 00 00 Koolzaadolie, 100 kil., fr. 45 00 a 45 50 Lijnzaadolie, 49 00 a 00 00 Koolzaadkoeken™ 15 a 00 00 Lijnzaadkoeken IS a 21 00 Koolzaad, inland, en vr.a 00 00 Lijnzaad, inlandsclie, a 00 00 Kempkoeken, a 00 00 Oude tarwe fr. 20 00 20 25 Nieuwe 19 50 19 75 Rogge IS 75 18 75 nieuwe 14 00 14 00 Voederhaver 18 75 17 70 Aardap., de 100 kilos 5 50 5 50 Boter, per kilo 2 80 2 80 Eieren,de 25 2 40 2 40 Koolzaadolie 60 00 60 00 Lijnzaadolie 55 00 55 00

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 3