VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. EIGEN KEUZE Eerste Jaar. Zaterdag 31n Juli 1886. Nummer 31. IJzerenweg. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 4 fr. per jaar voor de stad. 4 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 2 fr. 50. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaainde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Vertrekuren van IJperen naar Geheugenverversching. Opdat het Nieuwsblad ons niet leugen achtig make, wanneer wij staande houden dat het op menige vragen, welke wij hem gesteld Rebben, niet kon, noch dorst, noch mocht antwoorden, vernieuwen wij die vra gen gedeeltelijk. Dit half dozijntje bevat kwesties van algemeen belang van IJperscli belang en eindelijk van klerikaal belang alleen Waarom, o vrij processievaantje, heeft de eerste Voorzitter der Katholieke Wacht zijn ontslag gegeven of moeten geven, om vervangen te worden door eenen groot- hertigen, ievervollen en moedigen nieuw bakken voorzitter? Waarom, o vrij pastoorsblad, hebt gij nooit rechtzinnig uitgelegd, wat gij denkt van onze IJpersche deputatie der Kamers, die vóór de kiezing van geene krijgslasten wil hooren, en na de kiezing eene bloedwet, de reserve, stemt? Waarom, o vrij katholiek orgaan, hebt gij de vrijheid niet genomen aan uwe - Meesters te doen uitschijnen, welk on metelijk verschil er bestaat tusschen hunne woorden in S' Laurens, en hunne daden in de Kamers, nopens den broodopslag en j het wetsvoorstel Dumont Waarom en wanneer, o kundig pa pier, hebt gij de woorden weerlegd van den t heer Audent', burgemeester van Charleroi, den omzendbrief van den pruissenschen Mi nister van 't Inwendig en het uittreksel uit dim bescliuldigingsakt door den hr Demaret, opgesteld, wanneer deze drie gezaghebbende mannen verklaren, datonze ministers te laat BRUSSELSCHE ZEDENSCHETS (3e Vervolg.) Neen zoo? riep hij, gij wilt hem geen verdriet aandoen Gij zult maar laten ver handelen als een oud geweer?... Hal...vader wil dat.... maar, hola! ik wil het niet, hoort gij Al moest ik dien vreemdeling, dien onbe- schaamdeh kwast, die mijne zuster als eene koopwaar aanziet, bei zijne ezelsooren afsnij den. Hahazóó liggen de kaarten. Wees onbevreesd, zusterken; gij blijft jong meisje, zoolang 't u lust doet. En gij, mijnheer de advokaat,. af blijven man I Wij zullen onder ons dat geding bepleiten. Wees zonder vrees, zusterken: uw bröêr-luitenant heeft meer floretten dan adVökaten gezien. Liza schrikte. Wat zegt gij daar, Theodoor? Gij zoudt vechten? Goede, beste broèr!... Bedaar, wees kalm, bid ik u. Zóó moet het niet toegaan. Gij vergeet, dat het vaders uitdrukke lijke wil is, dat dit huwelijk plaats grijpe. Donderbliksems! maar het is uw wil, noch de mijne... Doch Liza wilde niet overtuigd worden dat zij een slaehöffer was, ten einde zulks des te beter te doen uitkomen. Goed, redeneerde zij. Maar zult gij ertoe kunnen besluiten, uwen ouden vader, die ons allebei zoo lief heeft,' en niets beters wenscht dan ons gelukkig te zien, zult gij ertoe den opstand in 't Walenland gedempt hebben en daardoor bewijzen dat de ministers daar op verantwoordelijk zijn, iets waarmede gij spot? Waarom hebt gij, o vrije klerikale gazet, het bankroet van Capelle niet afge keurd waarom hebt gij toegelaten dat uwe kolommen zwartgemaakt werden, om eenen eerlijken, braven, treffelijken ambtenaar te vervolgen, wanneer hij reeds van R ver trokken was, genoopt door papenhaat? Waarom hebt gij onderpastoor V. van IJpe ren, niet afgekeurd, wanneer hij partijdig te werk gaat in het uitdeelen van kleeren, vol gens eene fondatie in Sl-Niklaas gesticht en onderstand weigert aan personen, wier kin deren ter gemeenteschool gaan, alhoewel onderpastoor V. aan die fondatie niet meer te zeggen heeft dan Zotte Kotten? Wie, o vrij sakristijschrift, had er voor u gelijkSurmont,die de afschaffing der brief uitdeelingen op den zondag namiddag vroeg, of Vandenpeereboom die ze weigerde Waarom zijn de oude broertjes van IJperen, wier leerlingen in den prijskamp van Augusti 1885, zooveel prijzen hadden, nu ver dwenen? of was hun onderwijs te laag ge schat en zijn ze daarom door groothertige, ievervolle en moedige wereldsche onder wijzers vervangen? Waar zijn de bewijzen dat de Gentsche geuzen in de zaak der zwarte krawatten betrokken waren Wat is de reden van stelselmatig, alles wat de liberalen doen, af te keuren of te beknibbelen, (zonder ooit onvoorwaardelijk goed te keu ren) en alles wat de klerikalen verrichten stelselmatig te prijzen, met zeem te bestrij ken, te lekken van innige voldoening? Opdat het Nieuwsblad niet vergete op die laatste vraag te antwoorden, zullen wij het doen in zijne plaats: het blad heeft de handen niet vrij, en dat is het gevolg van platbroe- kerij. Klerikale redeneeringswijze. Journal d' Ypres, en Nieuwsblad (vogels met dezelfde pluimen vliegen te samen), heb ben in duo en op alle toonen, het geschil in den ijperschen gemeenteraad bezongen. De wijl die tweezang nu reeds vier weken duurt, beklagen wij de ooren van de lezers dier twee pastoorsbladen, omdat een zaagsken, hoe goed het ook gespannen zij, op den duur kunnen besluiten, hem verdriet aan te doen? Hij heeft nu eens zijn woord den majoor afgestaan. Ja, hij had ongelijk, dat weet ik wel. Maar zult gij het wagen, door uwen tegenstand hem te verbitteren? Zijne grijze haren met schande beladen, door hem te verplichten dit woord in te trekken? Zult gij hem den stoot geven, die hem een stap nader bij den grafrand brengen moet. Zie, broeder, ik ben het die opgeofferd ben; mijn levens geluk is het dat vernietigd, verloren is; gij, hoezeer gij mij liefhebt, kunt niet bevat ten wat ik lijd, en nogtans, ik onderwerp mij: ik heb erin toegstemd den neef van den majoor te huwen, omdat ik maar altewei den slag voorzie, dien mijne weigering onzen goeden vader toebrengen zou. Hoor, Theo door, geloof uwe zuster: staak eiken tegen stand, ik alleen kan alles lijden en gedraag u, alsof u de zaak in 't geheel niet aanging. Wilt gij? Ja, niet waar?,.. De officier had gedurende deze bewijsvoe ring door hevige bewegingen van onwillig heid te kennen gegeven, dat hij 't op die manier niet meende. Voor hem was er dwang of vrijheid, recht of onrecht: daar was geen midden. Ook nu men zijn bijstand inriep tot het plegen van dat kwaadmakend feit, ging het wat te ver. Of ik wil? riep hij uit. Bij GodNeen! Gij zult den advokaat, tegen uwen wil, niet huwen. Maar ik wil hem als echtgenoot aan vaarden... Dat is het niet. Ik wil zeggen tegen de verslapt en verveelt. Dit moet tegensteken bij die brave lieden, of anders zijn ze in bezit eener overgroote hoeveelheid evangelisch,... geduld en 't is noodig ook. Het Nieuwsblad heeft in zijn laatste num mer niet willen bekennen, dat het mossels geroepen had, eer ze aan land waren,toen het aan zijne lezers ophing dat wij over de oneenigheid in den Raad niet mochten han delen. Het eerlijk sakristijblad heeft den moed niet gehad te zeggen, dat het op dit punt, zijne lezers bedrogen had, en zoo blijft die leugenachtige en tevens onbeschofte bewe ring voort bestaan. Toch behandelt het ons artikel van over 14 dagen, maar op eene ongemeene wijze, zoodat de slotsom zijner redeneering als O, moet aanzien worden. Inderdaad: a) Nieuwsblad geeft ons op eenige punten gelijkb) andere punten raakt het niet aan en laat ze onverlet, en eindelijk c) bij gebrek aan wederlegging, houdt, het met eenige vervalschte uittreksels den aap. Geen enkele gegronde weerlegging; geen beelje redeneering, alleenlijk gezwets en spot. En alzoo blijft ons artikel recht. Maar indien gezonde rede ontbreekt, de personaliteiten blijven niet ten achter. Wij hebben op deze plaats meer dan eens ons ge dacht op dit punt geuit. Scheldwoorden of lapnamen zijn voor het Nieuwsblad doorslaande argumenten, en de Heer wete nochtans indien zijne schrijvers onberispelijk zijn! Die lieden gaan in hunne blinde snuister- zucht zoo verre ons de hoedanigheid van IJperling te ontzeggen, en welhaast zullen zij ons het recht van bestaan ontkennen! En nochtans, indien de Nieuwsbladschrijver slechts op het tiende deel IJperling ware, gelijk wii door onze ouders en grootouders, famieljebetrekkingen en belangen, dan zou hij zeker zoo dikwijls niet eenzaam en afge zonderd langs de straat slenteren. Dan kunnen wij begrijpen dat e" maat schappijen bestaan, die weigeren zekere per sonen in hunnen schoot op te nemen. De onheusche uitdrukking Droeve Jon gens -• eene herinnering van Boulje's stijl gevoelens van uw hart. Bemint gij hem, ja of neen? Ik veracht hem uit ganscher ziele. Welnu, zooals ik gezegd heb, hoort gij, Liza. Ik zal niet dulden, dat gij uzelven moedwillig in het ongeluk stort; en al uwe welsprekendheid zal mij van mijnen plicht niet afbrengen... Hier draaide zich de jongeling om en wende de blikken naar een levensgroot por tret van zijn hoogedelgestrengen papa, dat aan den wand hield. De blik, dien het portret naar den opstandeling neerwierp, gaf nog tans duidelijk te begrijpen, dat het originaal nooit of nimmer scherste. Maar hij, Theodoor, hij ook schertste niet, donderbliksems! Hij had zijn duurbare schat, zijn zusterken te verdedigen, en men mocht eens zien, wie er aan kwam. Hij stiet met den hiel zijn pallas weg, waarschijnlijk om er meer dramatisch uit te zien en declameerde zeer plechtig, met den wijsvinger naar het portret toe; Ja, vader, uw zoon zal, voor de eerste maal zijns levens, tegen uw gezag opstaan, tot gij er wilt van afzien zijne zuster, uw jongste kind, zoo te miskennen... Ha! bij alle donderbliksems!... Ha, zool... Doch daar Dr Pyrrhus-in-Olieverf maar weinig acht scheen te slaan op die uitdaging, bedacht zich zijn oudste telg en sprak weêr tot het meisje: Maar zie, daar krijg ik een gedacht. Indien eens de advokaat niet gelukkiger ware dan gij zijt? Indien eens zijn ruighans van een oom hem tot dit huwelijk dwingen wilde? van over een viertal jaren, wordt door den ridderlijken K. Lote overgenomen. Het Nieuwsblad steekt den draak met onze taal, welke niet gansch feilloos bevon den wordt, door den spraakkundige der Boterstraat; 't is steeds de vergelijking van het splintertje en den balk. Dit is evenwel geene reden opdat K. Lote van de nieuwe vlaamsche akademie geen deel make. Een man, met zulk 'n kor rekten neder- landschen stijl, ware er ongetwijfeld op zijne plaats. Eene laatste bemerking; wanneer het Nieuwsblad met een betamelijk antwoord verlegen is, verstaat het niet wat wij willen zeggen het wil niet verstaan. Indien het ons waarlijk niet verstaat wat wij klaar uiteendoenzoodat personendie weinig geletterd zijn, ons gemakkelijk begrijpen, wasschen wij onze handen en zeggen aan 't Nieuwsblad: dat niet-verstaan is onze schuld NIET. Liberalen, iaat dien brief niet los! Het Journal d' Ypres weet dat M. Pol Vermeulen aan eenige zijner beste vrienden en aan de raadsheeren eenen brief medege deeld heeft. Indien het Journal er de hand kan opleggen, zegt het, zal het hem zijnen lezers mededeelen; alsdan zal het spelletje opnieuw aan den gang gaan en zulks is onnoodig in het belang onzer partij. Het ge tal exemplaren diens briefs is zeer beperkt ten hoogste 35 en het is de wensch des schrijvers, dat zijn epistel niet in het publiek domein valle, aangezien de geslo- tene enveloppes, waarin de brief stak, het woord vertrouwelijk droegen. De liberalen, die in bezit van dergelijken brief zijn, moe ten hem maar kloek houden opdat hij in de klauwen der kaloten niet valle. Misschien zal onze waarschuwing te laat komen, en op het oogenblik dat deze regelen verschijnen, zal het klerikaal gazetje hem misschien reeds afkondigen, maar indien wij nog in tijds zijn, vragen wij opnieuw dat de liberalen op hunne hoede wezen, opdat de brief in geen katholiek blad verschijne, dat in ons inwen dig krakeel nog meer vreugde genieten zou. 't Is in het belang onzer partij dat wij aldus spreken. O... daaraan had ik nog niet gedacht. Indien dat eens zoo ware, ja... Maar dat kan niet, dat is immers onmogelijk. Waarom zou dat niet wezen kunnen?... Mogelijk is het zeker, en ik ben geneigd te gelooven, dat het juist zóó zijn zal. Want ik kan niet aannemen, dat Delm zulk een kin kel zou geworden zijn. Ik heb hem eertijds daarvoor nooit aangezien. Men weet dat Mr Alfons Delm, de primus der humaniora, nu stagiair-advocaat bij meester Windkliever, de toekomende was, die zoo hoog in de gratie stond des geleerden dokters. Eertijds aangezien vroeg Liza. Hebt gij hem eertijds dan gekend, Theodoor? Den droes! Maar al te wel, heb ik hem gekend. Hij was de eerste onzer klas, maar te zelfdertijd de grootste vechtersbaas van gansch het gesticht. Zekeren dag heeft hij mij met zijn liniaal schier een oor afgeslagen. Gij ziet dus dat het een oude kameraad is. Een zachtaardige kameraad, inderdaad! Maar, weet gij wel, wat ik uit uw gezegde besluit, broêr Dat mijnheer Delm, die anderep zoowel de ooren afslaat, zich zeker door zijnen oom bij de ooren niet zou laten leiden; dat hij geenzins tot een huwelijk met mij gedwongen is. Inderdaad, meende de broeder, zoo hij karakter heeft, en hij heeft karakter zou men allicht moeten denken als gij, Liza. Maar wie weet, daar kan iets onder schuilen. Indien zijn oom hem niet dwingt, wat don derbliksems! mag hem aangespoord hebben uwe hand te vragen? Hij kent u niet... HET WEEKBLAD Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-25 9-05 9-53. Poperinghe-Hazebrouck, 6-50 12-07 6-25. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Komen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58. Komen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 8-58. Rousselare, 7-4510-45 12-204-10 6-30. Langemarck-Ostende, 7-23 12-22 3-58 6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 9-58 11-16 2-41 5-20. Körtrijk-Brussel, 5-30 9-5811-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-303-20 11-16 2 41, 5-20. (looi- K.-H. DE QUÉKER.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 1