STADSNIEUWS. God openbaar gemaakt. Ook heeft de Recht bank hem voor zijne broèrkeszeden tot zes maanden gevang en vijfjaren beroving zijner burgerrechten veroordeeld. En zeggen dat België's volksonderwijs ge roepen is om heel en gansch in handen dier walgelijke kerels over te gaan en dat datgene wat de Belgen het duurzaamste bezitten,hun teeder kroost, moet in zulke onwaardige handen toevertrouwd worden. Hoe is 't mogelijk dat men bekwame en deugdrijke gemeenteonderwijzers aan de deur werpen kan om hunne plaats aan zulke vuil- pots met God, maar zonder zeden, te geven? Is onze bevolking waarlijk zoo laag gezon ken of zoodanig door de geestelijkheid onder den hiel gehouden,dat zij geen woord protest meer durft aantcekenen, wanneer zulke wal gelijke feiten op hare onschuldige kinderen gepleegd worden? Ongelukkig België en arme Belgen, indien het zoo is Voorspoed! voorspoed Yoor de kiezingen van 1884 beloofden de klerikalen, wanneer de kiezers hun aan het bewind brengen wilden, van ons land in een bloeienden toestand te brengen, zooals het nooit eenen zou gekend hebben. De kiezers hebben aan hunne beloften ge loof gehecht, en hun het staatsbestuur in handen gegeven. Zijn de klerikalen bij machte geweest hun woord gestand te doen? De lijst van de opbrengst der belastingen, door liet Staatsblad voor het eerste half jaar afgekondigd, geeft er ons nog een nieuw bewijs van, opeene avereclitsche perse, zegden de oude Vlamingen. De opbrengst van iiet meerendeel der be lastingen is, voor het huidige dienstjaar, op een veel lagere som dan die der vorige jaren gebracht geweest. En toch blijven de innin gen nog al merkelijk beneden de voorziene sommen hoe laag men ai les berekend had. Deze aanmerkingen zijn niet op al de soor ten van lasten gelijkelijk van toepassing. De minister verwachte zich geenszins aan eene vermindering bij de rechtstreeksche belas tingen. Volgens zijne berekeningen hadden deze 19 millioen 255 duizend franken in 1886, moeten opbrengen tegen 19 millioen 110 duizend in 1885. Hij voorzag dus eene lichte verbetering. Welnu, verre van aan te groeien, zijn die ontvangsten ernstig aan het dalen. Zij beloo- pen tot 15. millioen 735 duizend franken in 1886, tegen 16 millioen 475 duizend in 1885, dus eene misrekening van ongeveer 740 dui zend franken. De heer Beernaert heeft, ten opzichte der onrechtstreeksche belastingen, dezelfde be goochelingen niet gekoesterd als ten opzichte der eerste. Hij verwachttejzich op eene gelijke opbrengst voor het huidige dienstjaar als voor het vorige. Van dien kant ook heeft de uitslag liern gelogenstraft. Het jaar 1885 had hem 125 millioen 900 duizend franks opgebracht en het tegenwoor dige geeft hem enkel 123 millioen 600 dui zend franken. Dus een min van 2 millioen 300 duizend franken. Het is goed rekening te houden van de elementen waaruit dat overgroot cijfer samen gesteld is. De ontvangsten zijn van 1885 tot 1886 ver minderd. Voor de tolrechten van 430 duizend franks. Hoe, kent gij den majoor Stekel? Wie, ik? Of ik hem ken, dat stekelvar ken, dien kopperagger, dien zeehond, dien... Welnu, onderbrak Liza, ik trouw met zijn neef. Doch Fideel, wien de herinnering aan majoor Stekel het bloed scheen heet te ma ken, viel verder tegen hem uit: ...dien pijnappel,dien bullebak,dien stekel- beziestruik, dien haarborstel, dien soldaten- schrik, dien lintworm, dien water- en brood hond, dien.of ik hem ken Onder het uitvaren tegen den majoor had Fideel uit zijn anderen broekzak den kleêr- klopper getrokken, en stond nu knarsetan dend, met de wapenen van zijn bedrijf in de hoogte, dreigend rond te schermen. Welnu, borst het meisje uit, met een schaterlach over die potsierlijke manieren, hoort gij 't niet, ik trouw met den neef van dien majoor Stekel. Fideel stond paf. Zijn neef?!... zijn neefW... Ik val van mij-zelven, jufvrouw, waarachtig, ik val van mij-zelven. Ver...schooning, jufvrouw Liza, ik houd den majoor Stekel hoog in eere. Ja, dat hoor ik, zei Liza. Gij schijnt een onuitputtelijk repertorium van scheldnamen te zijner beschikking te hebben. Verschooning, jufvrouw; ik kan 't niet helpen, neen, waarachtig ik kan 't niet hel pen, dat de majoor mij zoo dikwijls onver- Voor de inlandsche sterke dranken van 560 duizend fr. Voor het bier van 240 duizend fr. Voor de erfenissen van 450 duizend fr. Voor den zegel van 135 duizend fr. Voor de ijzerwegen van 1 millioen 300 duizend fr. Al de bijzonderste bronnen van ontvangst, zooals men ziet, brengen dit jaar min op dan 't verleden jaar.De minister had schoon zijne schattingen in te krimpenhij heeft zich nog veelte veel op zijne goede vooruitzichten be trouwd. De uitslagen blijven veel heneden zijne begrootingen. Voor de rechtstreeksche belastingen zal het misschien nog mogelijk zijn binst het tweede halfjaar het tekort in te winnen. Maar voor de ovorige belastingen ware die hoop eene nieuwe begoocheling. Het is zelfs te vreezen dat dekrisis blijvende voortduren het tekort nog veel en immer aangroeien zal. En het ware geen mirakel zoo ons uitgelezen ministerie op het einde van 't loopend jaar een te kort vonde van rond de zes millioen. Ziedaar den bewonderenswaardigen uit slag van de klerikale politiek! En nogtans er is niet een wonder of wij mochten er ons aan verwachten. Zij ging de orde en de rust in het land herstellen, de belastingen, door de liberalen gelegd, afschaffen en het te kort doen verdwijnen! Welnu, nog nooit was de algemeene toestand van het land zoo slecht;, zoo akelig als onder ons ministerie, dat voor zending had alles te redden en op te helpen. Al de bestaande lasten zijn gebleven, en zelfs verzwaard; en niettegenstaande den aanzien lijken aangroei van geldmiddelen, die er uit voortvloeit, kan men het budget toch niet in evenwicht houden. Eindelijk is eene maat schappelijke opschudding zich bij de politie ke komen voegen en het land verkeert in den onrustigsten aller toestanden. Het tegenwoordig bestuur is misschien wel het armzaligste van al degene, die wij sinds 1830 gedad hebben. Dat Staatsbestuur zou reeds lange onder de algemeene verachting begraven liggen, zoo het land den noodi- gen tijd gegund ware om zich met zijne zaken op te houden. Maar zekere politieke vraagstukken hou den de algemeene aandacht onophoudelijk gaande en de verdeeldheid, die onder de libe ralen lieerscht, laat niet toe dat deze naar de opvolging van het huidig bestuur dingen. Dit laatste blijft alzoo recht, niettegenstaande zijne in 't oogspringende onbekwaamheid. In den huidigen zakentoestand is het't eenige mogelijk in België en men zal het wel moe ten dulden zoolang zijne tegenstrevers het vermakelijk vinden zullen hunne pijlenen schichten op malkaar te verschieten liever dan op den maatschappelijken vijand. De Vlaamsche Academie. De Moniteur van 10 Juli bevat het vol gende: Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken. Koninklijke Vlaamsche Academie van Taal- en Letterkunde. LEOPOLD II, Koning der Belgen, Aan allen, tegenwoordigen en toekomen den, Heil. Willende een nieuw bewijs geven Onzer bezorgdheid voor de belangen der Nederland- sche letteren; Overwegende dat niets meer van aard is v diend met zijne rijzweep heeft afgedroogd. Ik ben altijd oppassend geweest, al zeg ik 't zelf; ik heb handen aan mijn lijf en in Vuil- potshave ben ik niet geboren. Nu, hoe ging het, toen ik ordonans bij den majoor was? Hoe 't ging, me lieve jufvrouw? Wel, ons lief-heerken van MannekensvereHet ging er mottig, mottig, mottig Kijk, zóó ging het, bij voorbeeld, wanneer de majoor 's middags of's avonds t'huis kwam dan was hij nog maar kapitein, maar alreê een even groote schreeuwbakkes, een korrepikker, een don derwolk, een mokkedrol, een... Fideel bereidde zich weêr om op een loopje te gaan. Doch jufvrouw Pyrrhus had niet veel lust om te lachen. Zij riep hem tot de orde. Genoeg, genoegsprak zij bits, maak hem persoonlijk dat kompliment. O gelukkig, was zij er daarmede van af geweest! Doch dit was niet het geval. Hawel, Jufvrouw, verzekerde Fideel,om u daar nu maar een staaltje van te geven,zie, zal ik u nu maar zeggen,dat 't eiken keer al- zoo ging als hij t'huis kwam. Fideel!" riep hij mij, alsof hij op 'nen barrabas riep.. Een, twee, drijdaar stond ik... Vöci major! Hein! van waar komt ge nu? brulde hij. Shako gepoest, major. Schako gepoetst!!, hein! den duivel zijn g... gepoetst! anne- mal!... luster!.... Van bij de keukenmeid komt gij,... kree, kree, karmanjoil om dezer ontwikkeling te bevorderen dan de inrichting van een bestendig letterkundig genootschap; Op de voordracht van Onzen Minister van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken, Wij hebben besloten en Wij Desluiten: Art. 1. Er wordt te Gent, onder de bena ming van Vlaamsche Academie van Taal- en Letterkunde, een genootschap ingericht van letterkundigen en geleerden, dat de studie en de beoefening van Nederlandsche taal- en letterkunde tot voorwerp zijner werkzaam heden zal hebben. Art. 2. De Koning is de Beschermer dezer Academie. Art. 3. De Academie bestaat uit: 1° wer kende leden; 2° inlandsche en uitheemsche eereleden3° inlandsche briefwisselende leden. De titel van eerelid kan vergund worden: A. Aan werkende leden, welke door hun nen ouderdom of door andere oorzaken zich in de onmogelijkheid zouden bevinden aan de werkzaamheden der Academie te blij ven deelnemen, of welke, na hunne benoe ming, zouden ophouden in België gehuisvest te zijn. B. Aan buitenlandsche geleerden, die zich hebben doen kennen door belangrijke wer ken. Art. 4. Er zijn vijf-en-twintig werkende leden twintig dezer leden moeten Belgen zijn en in België gehuisvestde vijf andere kunnen worden gekozen onder Noord-Neder- landsche letterkundigen en geleerden, in België woonachtig. Art. 5. De achtten eerste benoemingen, van werkende leden, zullen worden gedaan door Ons. De verdere benoemingen van wer kende leden, de benoemingen der eereleden en die der briefwisselende leden worden door de werkende leden gedaan en aan de konink lijke goedkeuring onderworpen. Art. 6. De werkende leden vereenigen zich maandelijks in gesloten zitting en een maal 's jaars in openbare vergadering. De eereleden en briefwisselende leden kun nen aan de beraadslagingen over wetenschap pelijke zaken deel nemen met stemrecht. Art. 7. De benoemingen voor openstaande plaatsen worden gedaan in de maandelijk- sche zitting volgende op die waarin kennis werd genomen van het openvallen dier plaatsen. Art. 8. Het bureel der Academie bestaat uit eenen bestuurder, een onder-bestuurder en eenen bestendigen secretaris, allen gekozen onder de werkende leden. Art. 9. Het eerste bureel der Academie zal benoemd worden door Ons. Art. 10. Te beginnen met het tweedejaar van haar bestaan, zal de Academie jaarlijks haren bestuurder en haren onder-bestuurder benoemen. Art. 11. De bestuurder en de onder-be stuurder kunnen niet onmiddelijk in de zelfde hoedanigheid herkozen worden. De benoemingen van den bestuurder en van den onder-bestuurder worden aan de goedkeuring des Konings onderworpen. Art. 12. De bestuurder heeft het algemeen beheer der Academie hij zit alle vergade ringen voor en maakt van rechtswege deel aller commissiënhij doet beraadslagen over de verschillige punten, welke in de bevoegd heid vallen van de Academie hij zamelt de stemmen in, door de leden uitgebracht en spreekt de beslissingen uit, welke met meer derheid van stemmen genomen zijn. En klits! karwats! eer 'nmensch zijne oogen open en toe had gedaan, kreeg ik zoo zeven achtmaal de rijzweep langs mijn ribben. En wat gaat gij doen, hee? Lijden moest ik wel; 't zijn uw superjeurs! Of anders: Bak in, met dien rekelals gij ,'t ongeluk hebt een half woord te rippekleeren. En zie, juf vrouw, mijn eeuwige zieltje zaligheid, ik was zoo onschuldig als uwen zakdoek... Ik bij de keukenmeid Wel, ons-lief-heerken van Mannekensvere!... Een oeverpad was het, jufvrouw Liza, een liefdeschrik, eene draak waarachtig.... en zoo ros, zoo ros, boe Genoeg, genoegzei Liza, wien dat praatje begon te vervelen. Laat die keuken meid maar achterwege. Hawel, durfde dat soldatenverdriet..,- verschooning,jufvrouwik zeg,durfde M. de majoor niet beweren, dat ik met die remedie tegen de minne, in gemeenschappelijke be trekking van ammereuze liefde stond. Ja, reken 'nen keerDrij maanden was liet, dat ik haar portret had weggegooid door het keukenvenster, met 'nen hoek afgebrand en en de oogen uitgestoken. Het meisje, hoogst blijde een slachtoffer gevonden te hebben, dat haar in de gelegen heid stelde het mislijk humeur, in 't welk des majoors voorstel haar gebracht had, bot te vieren, fronste heel zwart de wenkbrau wen en sprak met de waardigheid eener in geval van ontstentenis wordt hij door den onder-bestuurder vervangen. Art. 13. De eerste benoeming uitgezonderd wordt de bestendige secretaris gekozen door den Koning op eene dubbele lijst van voor stelling opgemaakt door de Academie, bij geheime stemming en bij volstrekte meer derheid der stemming, in eene zitting waar ten minste de twee derden der werkende leden aanwezig zijn. Art. 14. De bestendige secretaris houdt het boek der beraadslagingen hij onderteekent met den bestuurder de genomen beslissingen; hij jevert de bewijsschriften van goedkeuring en andere getuigschriften af; hij ontvangt de brieven en de memoriën aan de Academie gezonden. Hij is gelast met de briefwisselingen en met de bewaringen der archieven en der bibliotheek. Hij is daarenboven gelast met de reken- dienst der Academie. Art. 15. Wanneer door ziekte of eenig ander wettig beletsel de bestendige secretaris zich in de onmogelijkheid bevindt de zittin gen bij te wónen, kan hij, naar eigen keuze, zich doen vervangen door een werkend lid. Art. 16. De Academie stelt haar reglement van inwendige orde vast, dat de koninklijke goedkeuring moet worden onderworpen. Er kunnen aan dit reglement geene wij zigingen worden gebracht clan op het voor stel van ten minste vijf leden, met de toestemming van de twee derden der wer kende leden der Academie. Die wijzigingen moeten aan de goedkeuring van den Koning worden onderworpen. De voorstellen tot wijziging van het re glement op de dagorde en in de bijeenroe- pingsbrieven worden aangekondigd. Art. 17. Aanwezigheidspenningen en scha deloosstelling voor reis- en verblijfkosten, waarvan het bedrag door Ons zal worden bepaald, kunnen aan de leden worden toege kend. Art. 18. Onze Minister van Landbouw, Nijverheid en openbare werken is gelast met de uitvoering van het tegenwoordig be sluit. Gegeven te Brussel, den 8n Juli 1886. LEOPOLD. Van 's Konings wege De Minister van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken, Chevalier de Moreau. Ongeluk. Een droevig ongeluk is dezen morgend, omtrent den middag, in onze stad gebeurd. Het vijfjarig zoontje van den heer Emiel Hollevoet-Vuylsteke zat op den wagen van zijn oom, toen het, zich te veel voorover hel lende, eensklaps ten gronde stortte, met het ongelukkig gevolg dat de wielen van het voertuig hem over het hoofd liepen en den schedel verbrijzelden. Aanstonds raapte men het ongelukkig slachtoffer op, maar het was in den ellendig- sten toestand: zijne oogen lagen op zijne wangen en de hersenen plakten aan de wie len. Men droeg het verminkte wichtje in het huis der heeren Devarver, waar het weldra den geest gaf. De droefheid der ouders en van den oom is onbeschrijfelijk. gekrenkte schoonmoeder Hoe, zijt gij ook zulk een barbaar ge weest jegens de vrouwen, jegens uwe vrijster? Maar, jufvrouw, riep Fideel en zwaaide geweldig met kleêrklopper en pluim borstel, ik had u wel willen in mijne eigene plaats zien, als uw lief 'nen geheelen nacht, ja 'nen godszaligen geheelen nacht, met den orde- nans van kollenel Savels danst, en dat zij daarenboven mijn eigen zijden halsdoek aan dien hagespringer weggeeft!Hawel, ja, 'k zou u willen in mijn plaats zien.... Ja maar, jufvrouw, omdat de majoor mij voor een appel en een ei heeft afgerost, moogt gij toch niet peinzen, dat ik wel juist zou willen zeggen, dat menheer zijn neef ook soms lust zou hebbenzijnezij ne vrouw.te. Dit zeggende deed Fideel met den kleêr klopper teeken van slaan. Dat ging over zijn hout. Die oude lummel was zoo erg een babbelkous, dat hij er onbe leefd door werd. Wat babbelt gij daar altemaal, schoot Liza uit. Niets van belang, jufvrouw, niets! stot terde Fideel en begon te borstelen, onder- tusschen uitroepende Wat is er stof, wat is er stof, in zulk droog weêr (Wordt voortgezet).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 2