STADSNIEUWS. geen professor meer blijven en werd hij naar Kortrijk verplaatst door een franskiljonsgril van Jan Faict, van Brugge? En waarom komen de jonge studenten Vlaamsckgezinde jongens, opstellers der katholieke Vlaam sche Vlag ge, zoo hevig op tegen de anti- vlaamscbgezindheid, het franskiljonism dat in de geestelijke kollegiën en in de semina rian heerscht? De studenten zeiven dier scholen moeten er toch wel iets van weten, niet waar, Nieuwsblad? Lust het u niet daarop een woordje te reppen? Hei Bisschoppen-congres. De Opinion van Antwerpen geeft eenige inlichtingen over het congres, welk de bis schoppen van zin zijn te Luik, onder het voorzitterschap van Mgr Doutrelouxte openen om ook het hunne hij te dragen in de oplossing der maatschappelijke kwestie, die op heden zooveel opspraak maakt en alle verstanden (groote en kleine) bezig houdt. Volgens die inlichtingen schijnt het dat zijne doorluchtige hoogweerdigheid Mgr van Luik aan het congres voorstellen moet, en dat om aan de arbeidersklas te bewijzen dat de H. Kerk voor haar geene stiefmoeder is, van het werk in de kloosters en vooral de kantwerkscholen dier gestichten af te schaf fen. Mgr Durousseaüxvan zijnen kant, gelast zich met de vraag om de vijf millioe- nen, welke kanunnik Bernard scherreweg wilde spelen en welke sinds dien zonder meester of eigenaar gebleven zijn, aan wer ken van openbaar nut te besteden, die aan menigen arbeidloozen werkmanwerk en loon zouden verschaffen. Onze doorluchtige hoogweerdigheden van Brugge en Gent zijn overeengekomen om aan het congres een ontwerp van smeekschrift voor te leggen, dat dan aan het Staatsbestuur zou gezonden worden om dit te verzoeken een einde te willen stellen aan de overgroote mildheid, waarmede het ministerie, met een allerlofbaarste doel en waarover men het dank weten moet, de geestelijkheid, de ker ken en kloosters bejegent. Die waardige pre laten zullen inet vuur en geestdrift blootleg gen dat, in den huidigen staat van nood, waarin de arbeidersklas verkeert, het hoogst noodzakelijk is van al de geldmiddelen waarover het Staatsbestuur beschikt, aan de verlichting, de uitroeiing der openbare ellen de te gebruiken. Zijne doorluchtige hoogweerdigheid van Namen, van zijnen kant, om met zijne ambt- genooten in edelmoedigheid te kunnen wed ijveren, zal voorstellen van de sakramenten aan de onterfde klassen der samenleving kos teloos toe te dienen. Eindelijk zal Mgr van Mechelen, oordee- lende dat men aan groote kwalen groote genpsmiddelen hoeft t oe te pass en en naar het voorbeeld van St-Maarten, die zijnen mantel in tweeën sneed om de naaktheid van den arme te dekken, aan het congres een ontwerp van verkooping der geestelijke goe deren onderwerpen. De opbrengst dier ver kooping zou, in zijnen geest, voor de helft moeten aan de verzachting van de volksel lende besteed worden. Wij kunnen de belgische bisschoppen niet genoeg gelukwenschen over hun milddadig gedacht. Het is door zulke daden dat de Kerk de ongeloovigen, die laaghartige lasteraars, bekstoppen zal, welke haar, spijts geschie denis en overleveringen, als eene veelvraat, eene slokop voorstellen, die sinds eeuwen liet volk zijn zuiverste en beste bloed uitzuigt en alles opslokt wat het maar bezit. öe klerikalen, vrienden dar openbare orde! Belgie is nooit woeliger en in onrustwek- kender toestand, dan onder klerikale minis- terien. Binst den duur van 't kabinet Malou van 1870 tot 1878, hadden wij eene heele reeks aanvallen van muiterijkoortsen. Het land kreeg dan alleen zijne rust en kalmte terug, wanneer het liberaal ministerie het bewind in handen nam. De geestelijkheid had op hare beurt schoon het volk tot oproer aan te hitsen en den opstand tegen de schoolwet van 1879 aan te predikenvan 1878 tot 1884 waren er toch geene oproerlingen dan deopstokers zelve. Eene groote 1? betooging in volle straat, ingericht inet de medehulp van den baron der volksgezindheid, ten voordeele van het algemeen stemrecht, was met moeite merk baar in alle geval, het was een zoodanige fiasco of mislukking, dat alle lust om her te beginnen er door aan de opleiders ontnomen werd. Met het wederaankomen der klerikalen hebben wij ook opnieuw een tijdstip van onlusten en beroerten. Sedert Juli 1884 heeft het land reeds alle mogelijke angsten be leefd; het is getuige geweest van de onge- hoordste wanordershet ongelukkigste van al is dat de toestand nog in lange niet schijnt te verbeteren en dat de geestelijken en kloos terlingen de eenigen zijn, die zich tevreden en gelukkig gevoelen. Ach 1 wie is 't, die ons de rust en de wel vaart van vroeger zal teruggeven? De priesters waren dan wel heel en gansch koortsig, razend, woedend; maar de over groote massa der bevolking was voldaan, tevreden en zeker van hare toekomst. De dag van morgen grijnsde niemand aan als een akelig spook des hongers, gelijk het nu met een niet gering deel onzer kleine burgers en werklieden het geval is Vlaamsche normale afdeeimg der Hoogeschool van Gent. De tijd nadert dat vele ouders en jonge studenten de keus eener studie aan de Hoogeschool zullen moeten doen. Daarom achten wij het nuttig de aandacht onzer lezers in te roepen op eene instelling die sedert eenige jaren aan de Gentsche Hooge school ingericht is. Wij bedoelen de Vlaam sche Normale Afdeeling voor het opleiden van leeraars, welke bekwaam zullen zijn om in de athemea der Vlaamsche gewesten de geschiedenis, de aardrijkskunde eh de Ger- maansche talen bij middel der moedertaal te onderwijzen. Het aannemingsexamen zal te Gent, ten lokale der Hoogeschool, in het begin van October plaats hebben. De inschrijvingen worden genomen in de kantoren van den Bestuurder-Opziener der Hoogeschool of bij brieven aan hem gericht van heden af tot op den dag van het examen. Er is geen insclirijvingsrecht te betalen om het exaam te ondergaan. Aan de aangenomen leerlingen worden studiebeurzen van 400 of van 800 fr. ver leend. Om tot het examen toegelaten te worden moet men Belg geboren, van 18 tot 23 jaar oud zijn, en een diploma of bewijsschrift overleggenwaaruit blijkt dat men met vrucht eenen volledigen leergang van hu maniora gevolgd heeft. Nogtans kunnen vreemdelingen, die in het bezit zijn van een diploma of van een gelijkwaardig, elders dan in Belgie verkre gen bewijsschrift, tot het aannemingsexamen toegelaten worden, wanneer zij voornemens zijn de lessen der Germaansclie afdeeling te volgen. De studiën duren vier jaren en de leerlin gen zijn niet aan het regiem der inwoning onderworpen. De jaarlijksche studiebeurs behouden de leerlingen gedurende hunne gansche studiën. Het toelatingsexamen zal ten deele ge schreven, ten deele mondelingsch zijn. Het omvat: Eene Nederlandsche verhandeling eene Fransche verhandeling eene mondeling- sche vertaling uit het Latijn eene schrif telijke vertaling uit het Latijn in het Neder- landsch eene geschrevene Grieksche ver taling eene vertaling in 't Duitsch of in 't Engelsch de uitlegging van Nederland sche en van Duitsche (of Engelsche) schrij vers of gedeelten van schrijvers, door de kandidaten op voorhand bestudeerd de regels der rhetorica de vaderlandsche geschiedenis de beginselen der physische en ethnographische aardrijkskunde. Dit zijn, zooals men ziet, de voornaamste leervakken der klas van Latijnsche rhetorica in onze athenaea en collegiën. Donderdag laatst had, in het Stadhuis, de verkooping plaats van de okkernoten groei ende langs de stadswandelingen Deze verkooping heeft 740 franks opge bracht, verdeeld als volgt: le Lot. Aan Hendrik Vanhalst, mits de som van 150 fr. 2' Lot. Henri Verbeke, mits 250 3e Lot. 8E 4® Lot- 255 Ter dezer gelegenheid stellen wij de vraag of het niet voordeelig ware langs de wande lingen notelaars te plaatsen, dewelke, zoo zij geene vruchten dragentoch altijd goed hout voortbrengen. De weg leidende van de Meenenpoort naar de zwemschool, met notelaars beplant, ware eene allerschoonste dreef. Het Gemeentebestuur heeft Zaterdag, 14 Oogst, een nieuw crediet van 10,000 fr. gestemd tot het voortzetten der afbrekings- werken van de vesting, namelijk van den bastion Nr 2 tot de Elverdinghestraat. Daar de werken nabij de statie goed ge vorderd zijn, zou het Gemeentebestuur nog geen plan der straten en wegen kunnen op maken en dezelve afteekenen met er jonge populieren te planten als het oogenblik ge komen is. Deze zouden er weeldrig opgroeien en den grond tot bouwingen voorbereiden met het vocht op te zuigen. Men is naarstig bezig met het leggen der buizen bestemd tot de gazverlichting van de buitenwijken der stad. Prijsdeeiingen. Verleden Zondag, om 10 1/2 ure voormid dag, was er op de stadshalle prijsuitdeeling aan de leerlingen onzer kostelooze stads- jongensschool, bestuurd door den heer Ver- duyn. Er was veel volk. De ruime zaal was bijna vol. Toen de overheden hunne intrede in de zaal deden om de plechtigheid voor te zitten, speelde de muziekafdeeling der school de Brabangonne. Daarop voerden de jonge mu ziekanten een openingsstuk uit, dat alge- meene toejuiching verwierf. De eerste prijzen, die te beurt vielen aan de bekwaamste en ieverigste leerlingen der dag- en avondscholen, bestonden uit ge maakte kleedingstukken, van eerste deugde lijkheid. Maar wat wij het zeerst goedkeuren, dat is dat de inschrijvingen op de Spaarkas daar zoo talrijk zijn. Dat zijn belooningen, die niet alleen op de zedelijkheid van leerlingen en ouders werken, maar daarbij nog een blijvend aandenken daarstellen van hetgeen de leer lingen met nèerst en ijver in hunne jeugd gewonnen hebben. Dat zijn gestadige drijf- veeren om op denzelfden weg voort te gaan en immer naarstiger, spaarzamer en vlijtiger te worden. De fransche koorzang, La distribution des Prix, is met veel juistheid en samen hang gezongen geweest en heeft herhaalde toejuichingen uitgelokt. Doch de vlaamsche koorzang In de weide, heeft de andere nog verre overtrokken. De uitvoering was van de minste beknik- beling vrij te pleitende uitspraak was cor rect en heel verstaanbaarhet muziek was gloedvol en medeslepend. In een woord, men hoorde iets meesterlijks, dat dan ook een daverend handgeklap losbarsten deed. Iets dat de algemeene goedkeuring ver wierf, dat was het overreiken van eene medalje door den heer Burgemeester aan Verborg, leerling der avondklas, die in de laatste prijskampen de eerste plaats bekwam onder al de mededingers der vier schoolkan- tons Ieperen, Roeselare, Meenen en Kortrijk. Bij de gelukwenschen van onzen eersten ma gistraat voegen wij van harte een gul en driedubbel proficiat voor den laureaat. De plechtigheid eindigde met eene fantai- sie originate uitgevoerd door de leerlingen der muziekafdeeling en die ook den meesten bijval genoot. De leerlingen der muziekschool hebben daar nog eens te meer bewezen dat die instelling heel en gansch aan haar doel beantwoordt en dat er daar vele goede mu ziekanten aangekweekt worden. Eere dan aan den ieverigen en moedigen muziekmees ter Balmaekers, die altijd op de bres staat om nut en goed te stichten, want de leerlin gen die hij reeds tot stand gebracht heeft, zijn ontelbaar. Onze gelukwenschen aan den heer Bestuur der en zijne ijvervolle onderwijzers, die hunne verhevene, maar stroeve zending met zulken goeden uitslag bekroond zien. Jl. Maandag had, om 3 ure namiddag, in de gewone Hallezaal, de plechtige prijsdee- ling plaats aan de leerlingen onzer kostelooze stadsmeisjesschool, bestuurd door Mevrouw DTIaeseleire-D'liooge. Die zoo ruime zaal was oprecht veel te klein.De toegestroomde volksmassa verdrong er zich in als haringen in eene ton. Men kon er zich noch roeren, noch keeren; nooit za gen wij meer volk op dergelijk feest. Toen de Overheden, die bestonden uit de heeren Burgemeester, Schepenen, Raadshee- ren. kantonalen Schoolopziener, alsmede de heeren Leden van den Schoolpenning, de officieren der Burgerwacht, van 't garnizoen en van het Pompierskorps; de heeren leera ren, onderwijzers en nog vele andere invloed hebbende personen hunne intrede in de zaal deden, hief het muziek der Pompiers de Bra- bangonne aan. Na het openingsstuk voerden de leerlingen van den kindertuin, als hoveniers en tuin- bewerksters verkleed, een eenstemmig koor uit, dat onder geene opzichten te wenschen liet. Maat, juistheid, samenhang, gebaren, alles was goed en nauwkeurig nagekomen en dat bevallig tafereeltje genoot den mees ten bijval. Daverende toejuichingen deden de zaal dreunen, wanneer die kleine bubbel tjes zich naar hunne plaats begaven. Even nuttig als prachtig waren de boek werken, die als prijs gejond werden aan de leerlingen, die zich in de verschillige vakken van onderwijs onderscheiden hadden. De leerlingen der lagere klassen voerden den koorzangen Mer met veel juistheid, nauwkeurigheid en samenhang uit; luidruch tig en herhaaldelijk werden zij toegejuicht. De belooningen van eersten graad, aan de beste en vlijtigste leerlingen der lagere klas sen, der volwassenen- en huiswerkscholen, bestonden al uit mooie en deugdelijke kleer stoffen. Geheele pakken inschrijvingen op de alge meene spaarkas werden uitgedeeld. Dat zijn heel zeker van de beste belooningen, omdat zij tot op den zedelijken toestand der ouders eenen weldoenden invloed hebben. Zij leeren de spaarkas naar waarde schatten en de noodzakelijkheid van 't sparen inzien. Lepot aulait, kindertooneeltje, behelsde eene schoone zedeles en werd daarbij zoo kundig en met zooveel samenhang en zulke gepaste gebaren uitgevoerd, dat het eenie ders bewondering wekte. Een donder van toejuichingen was het aandeel der jonge maar kundige zangster. Een bekwaamheids getuigschrift voor de handwerken werd door den heer Burgemees ter aan L. Moreau, leerlinge der huiswerk- school, plechtiglijk ter hand gesteld. Die jonge juffer werd door al de voornaamste overheidspersonen geluk gewenscht. Van harte sturen wij haar ook een gul proficiat toe. De uitreiking der belooningen aan de leer lingen der bewaarscholen kan niet onopge merkt voorbijgegaan zijn. Het is waarlijk het zien waard wanneer die kleintjes daar hand in hand opkomen, den zonderlingsten groet maken en dan met blij gemoed hunnen prijs ontvangen. Het doet u waarlijk goed aan het hart, wanneer gij die lieve wezentjes zulk genotvol oogenblik ziet beleven. Doch wat in gansch deze plechtigheid de kroon spande, was het Moeders Feest. Het is een kindertooneeltje, dat vol van aandoen lijke tafereeltjes is, die de gevoeligste plaat sen van het hart raken en rechtstreeks tot het gemoed spreken. Al de moeilijke rollen, en deze zijn nog al talrijk, werden meester lijk vertolkt. Alles was zoo ongedwongen, zoo ongekunsteld en zoo natuurlijk weerge geven, dat vele dames hare tranen niet weer houden konden. Hier en daar zelfs was een heer zoo aangedaan dat een waterlander in zijn oog parelde. Ook, toen het stukje ten einde was, kwam er aan het daverend hand geklap en bravogeroep bijna geen einde. Die prijsuitdeeling was wezenlijk het liefste feestje dat uitgedacht kon zijn, en wij kun nen niet nalaten de beminnelijke Bestuurster en hare ijverige hulponderwijzeressen harte lijk geluk te wenschen. Aan haar ook onzen oprechten dank voor de genotvolle uren die wij er gesleten hebben. Wat de tentoongestelde werken betreft, wij zouden bijna durven zeggen dat zij die onzer betalende meisjesschool nog overtroffen. Prachtige bedspreien, kunstig geborduurde vuurschermen, kostelijke kostumen, alles, in een woord, kreeg men daar te zien en alles was er met evenveel zorg en nauwgezetheid afgewerkt. Waarlijk, de leermeesteressen van het handwerk mogen over die tentoon stelling fier zijn. Aan haar een driedubbel proficiat Wanneer wij die overgroote menigte naar die plechtigheid zagen stroomen, dan voelden wij iets zoets, iets zaligs aan het hart. Dat zegde ons dat de IJpersche bevolking volle vertrouwen had in ons officieel onderwijs en dat zij zich er over dankbaar wilde toonen aan het stadsbestuur, dat zulk onderwijs in stand en vollen bloei houdt. Het was ons een welsprekend bewijs dat de liberale gezind heid nog het troetelkind is onzer ingezetenen en dat eene lachende toekomst voor haar openstaat. Heeft de liberale partij onversaagd en koen het hoofd gebogen aan den hevigen storm die, in 1884, bovenhaar hoofd woedde, eene nog veel schitterender zege staat haar in de naaste kiezing te wachten. Zoowel de cijns- als de bekwaamheidskie* zers zullen, het hoofd fier opgeheven en Opening der Jacht. Bij ministeriëel besluit van 16 augusli, wordt de jacht geopend op 28 dezer in de provinciën Antwerpen, Brabant, Oost- en West-Vlaanderen en de gedeelten der provin ciën Henegouw, Namen en Luik, gelegen op den linkeroever der Samber en der Maas, daarin begrepen geheel het grondgebied van de steden Luik en Namen. Op 2 September in de andere gedeelten des lands. Evenwel blijft de jacht met hazewinden verboden tot 20 September en de faizanten- jacht tot 3 derzelfde maand. Op de plaatsen waar de sneeuw toelaat het spoor van het wild te volgen is de jacht in het open veld verboden. Zij blijft echter toe gelaten in de bosschen, op de oevers van stroomen, rivieren der zee en moerassen. De patrijzenjacht wordt den 30 November gesloten; alle andere jacht is tot den 31 De cember verboden. Bij afwijking van dit artikel wordt de klopjacht op groot wild, alsook de hazen jacht in bosschen toegelaten tot 31 Januari 1887. De konijnenjacht bij middel van stroopen of fretten is het gansche jaar toegelaten en de jacht op het waterwild tot 15 April inbe grepen. De jacht met hazewindhonden en vuurwa pens (chasse-a-courre) is toegelaten den 15 April in de provinciën Brabant, beide Vlaan deren, Henegouw, Namen, behalve het kan- ton Gendinne en tot 30 April in de kantons Arendonk, Moll, Brecht, Turnhout, Santho ven, der provincie Antwerpen; Beeringen, Bilsen, Bree, Hasselt, Mechelen en Peer van van de provincie Limburgden rechterhoever der Maas in de andere provinciën, in Luxem burg en het klein kanton Gedinne. re—»oa&« i

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 2