STADSNIEUWS. Maatschappij Burgerwachten persoon, en daar eene gelezene mis zoo maar twintig minuten duurt, reken eens, lezer lief, welken sclioonen boterham de zwartjes aan dit kontract gewonnen hebben Vous êtes priés d'assister aux Messes, qui seront célébrées pour le repos de l'ame de de la part de différentes (Euvres et Confréries: Eglise des RR. PP. Carmes Déchaussés, Vendredi 13 Aoflt, a 8 heures. Confrérie de N. D. de Thuyne, Lundi 16 Aofrt, a 8 heures, église de St Martin. Confrérie du Sacré-Coeur, Mardi 17 Aoüt, a 8 heures, église de St Martin. Confrérie du St Sacrement, Mercredi 18 Aoüt, a 8 heures, église de St Martin. Confrérie de JNT. D. de Thuyne, Mercredi 25 Aoüt, a 8 heures, église de St Martin. Confrérie du Sacré-Coeur,Lundi 30 Aoüt, a 8 heures, église de St Martin. Confrérie du St Sacrement, Mercredi 1 Septembre, a 8 heures, église de St Martin. Confrérie de la Miséricorde, Lundi 6 Sep tembre, a 8 heures, église de St Martin. Confrérie de Ste Barbe, Mardi 7 Septem bre, a 8 heures, église de St Martin. Fabrique de l'église St Martin,Dimanche 12 Septembre, a 11 1/2 h. église de StMartin. CEuvre de St Vincent de Paul, (a fixer). R. I. P. Kaiotenhaat. -Pastoors en priesters zijn de waardige op volgers der 72 discipelen van Cbristus. Indien ze dat zijn, mogen wij ons geen fél gedacht maken van die voorgangers; want onze pries ters zijn meest allen gemeene lieden, met hunne gebreken en slechte gevoelens, net gelijk den gemeensten zaalhoflooper. Een klein meisje dezer stad, dat naar de kostelooze stadsmeisjesschool in de Rijsel- straat school gaat, had dit jaar hare eerste kommunie gedaan en voor dat feest een wit kleed gekregen. Dewijl het nog krakend net en hagelwit was, verveelde het kind zijne moeder om met zijn nieuw kleed als maag deken in de processie van St Pieters te mo gen meegaan, want dit kind woont op St Pieters parochie. De moeder gaf toe en liet het vragen aan hem, die als inrichter dier mascarade pardon: processie den Imo gen toon voert. De barsche afwijzing ging gepaard met het beleefde: Ik wil geene fricadellen in mijne processie! Aldus worden de brave lieden behandeld, die nog een greintje goede intentie hebben voor kerk en kerkgebruik! En wanneer dan de lieden hunne kwade luim over zulk 'n koewachters trek lucht geven, zijn er kalotebladjes die roepen en janken De liberalen vervol gen de religie, en wacht maar tot de kiezing, wij zullen het wel den kiezer toonen hoe vijandig gij, liberaal volkje, tot onzen H. godsdienst gezind zijt. Hij is waarlijk def tig, maar zijne priesters nog het meest! Het bovenstaande is een echt bewijs. De RiJKE M. Surmont en de schamele ARME lieden. Wat is er zoeter dan het lijden van onzen naaste te verzachten, indien wij nog maar het overschot daartoe gebruiktenvan het geen de Hemel ons rijkelijk schonk Welk geluk voor eenen goeden rechtzin- zooveel jaren afzijns. Gij zijt steeds een mij ner beste schoolmakkers geweest; ik hoop, dat ik u ook in de wereld als vriend zal mo gen begroeten. Zooals gij merken kunt, heb ik het edele wapenbedrijf gekozen, en gij, naar ik vernomen heb, zijt advokaat. Ja, ik heb de eer dien titel te dragen, maar het is er al mêe. Ja, ik weet, dat die studiën dikwijls late vruchten afwerpen, doch deze zijn er dan zooveel te zoeter om. Het onnatuurlijke en gedwongene van dat gesprek kwam weinig overeen met het open en eerlijk gemoed der beide jongelieden. Al- fons wou het niet langer rekken en ant woordde zeer openhartig: Dat is wel mogelijk. Maar nu, mijnheer Pyrrhus, ontwaar ik, dat het niet noodig wezen zal, elkander met gemeeneplaatsen langer op te houden. Wij zijn beiden niet veranderd van karakter, sedert onze jeugd. Ik zal dus maar, zonder omwegen, het doel mijner komst te uwent laten kennen. Ik neem de vrijheid, de hand van mejufvrouw uwe zuster te komen afvragen. Ik was er reeds van verwittigd, mijn heer Delm. Welnu, indien ik u zegde, dat uw voornemen geheel en al mijne goedkeu ring wegdraagt, zou ik moeten liegen. Kent gij mijne zuster? In 't geheel niet, mijnheer. Over eenige dagen was het mij nog totaal onbekend, dat er eene mejufvrouw Pyrrhus, uwe zuster, onder de zon wandelde... zegde Delm met een glimlach. De luitenant fronsde ietwat de wenkbrau wen. (Wordt voortgezet). nigen katholiek den arme te kunnen bijstaan en helpen. Wat schoone perel te meer aan zijne kroon hiernamaals, wanneer hij door zijne aalmoesen, smarten lenigt, heil en troost brengt in de arme woningen, waar soms zooveel ellende heerscht Helaas 1 velen vergeten het motto, dat wij hierboven neerschrijven. Ziehier een kleine trek uit het leven van M. Surmont,een baron, dien IJperen het geluk heeft binnen zijne muren te bezitten. Omstreeks eene maand geleden werd in de St Maartenskerk den lijkdienst gezongen voor den heer Van Eecke. Gelijk het overigens in alle godsdienstplechtigheden het gebruik is, werd er eene collecte gedaan, en de heer O. Poupart ging, als dischheer, rond met de schaal van den arme, voor de rekening van den dischraad. Gekomen bij den heer baron Surmont de Volsberghe de Voormezeele, be keek deze met baronsoogen de schaal dei- arme menschen en zegde luidopDen disch 1 'k en geve daaraan niet! (Historiek). Moet men, om zulke dingen te doen in het huis Gods zelve, niet fanatiek zijn, op het punt eenen schamelen cent te weigeren in de schaal van den disch, en luid op een affront aan te doen aan den braven heer, die zich met de omhaling gelast Wij verstaan wel dat het hier de armen niet zijn, welke de milde baron wilde treffen, maar wel het ijpersch bureel van weldadigheid, dat horresco re)er ens li.... liberaal is Maar wat doet ditDe liberale dischheeren doen zoowel goede werken bij de arme menschen als klerikale barons en senatorenHet geld, dat met dit inzicht in de schaal gelegd wordt, is gebruikt om de armen te helpen en nood te stillen. Het is dus eene dwaasheid eene aal moes te weigeren in de schaal der| armen, onder voorwendsel dat het bureel van welda digheid liberaal is. De heeren, die van dat bureel deel maken, zullen met de kas niet loopen gaan gelijk Langrand-Dumonceau Had M. de rijke baron Surmont maar eenen cent gegeven, en door zijne luid ge sprokene woorden geene ergernis gewekt onder de omstaanders, dan had hij de gelegen - heid niet gehad zijnen haat tegen de liberalen lucht te geven, en die gelegenheid vond hij te schoon om ze te laten ontsnappen. Immers de buis van 1884, ligt nog op de maagWij geven al de dischheeren den raad voortaan den rijken baron Surmont de Vols berghe de Voormezeele in hunne omhalingen voorbij te gaan, vooreerst om zich zelve een affront te sparen, en daarna om hem de ge- legengeid te ontnemen zijnen haat tegen het liberaal bureel van weldadigheid bot te vie ren. De buurtspoorweg Uperen-Armentières. Ongeluk. Dinsdag 11. was de genaamde Emiel Vlae- mynck, blikslager, bezig herstellingswerken te doen aan het huis van den heer J. Cordon- nier in de Recollettenstraat. toen hij de lad der onder zich voelde breken. Hij sprong naar beneden en viel ongelukkiglijk op de hielen in plaats van op de teenen. Er is niets aan hem gebroken, maar hij lijdt in al de deelen zijns lichaams. Tot nu toe hebben de geneesheeren niet kunnen verzekeren of men voor hem vreezen moet of niet. De ongelukkige heeft eene vrouw en twee kinderen. Feesten. Morgen zondag en overmorgen maandag zullen allerlei schoone feesten en vermake lijkheden plaats hebben op het gehucht de Potijze, welke in de volgende orde zullen gegeven worden Den Zondag Om 2 ure, groote prijskamp in het trabol- spel. Om 4 ure, coursen voor manspersonen. Daarna in zakken loopen. Om 5 ure, konijnenrutteling op eene plank. Om 6 ure, opstijging van eenen grooten luchtbal. 's Avonds groot bal. Den Maandag Om 4 ure, trabolspel voor manspersonen. Om 6 ure, id. voor vrouwspersonen, Om 6 ure, opstijging van eenen luchtbal. Om 7 ure, zingen voor vrouwspersonen. Om 8 ure, luisterrijk bal. Om 9 ure, fakkeltocht. Wij vernemen dat, ter gelegenheid dezer feesten, den hof van M. Carton 's zondags zal toegankelijk zijn voor het publiek. Schoone Kunsten. Waarlijk, het belang dat men in het Mu seum stelt groeit altijd aan. Na de heeren Gustaaf Coppieters en Oscar Poupart, is het de beurt van den heer Jon ker Alberic Behaghel, grondeigenaar te Bel le, vermaagschapt aan de familje Huyghe de Peutevin, die aan de stad IJperen twee oude schilderijen van eene ware verdienste komt te schenken. De eerste verbeeldt eene koningschietincj aan de pers, door de St-Sebastiaansgilde ingericht. Men bemerkt er den looper, de kleedsels uit het begin der XVII" eeuw prachtkoetsen en, in 't verschiet, de stad IJperen met hare oude gedenkgebouwen, de op de vestingen geplaatste windmolens, enz. Om een juist denkbeeld te geven van het onderwerp der tweede schilderij, aan Niko-- laas Vande Velde toegekend en het inwendi ge der Recollenkerk verbeeldende, kunnen wij niet beter doen dan hier een kort uit treksel mede te deeien uit het werk Ypriana van onzen kundigen geschiedschrijver, den heer Alph. Vandenpeereboom. (6e deel, bldz 271 tot 284.) Deze kerk werd in 1255 gebouwd; ge- deeltelijk afgebroken in 1584, weder her- steld in 1620. Dat merkwaardig gebouw - werd in 1799 den eigendom van Kappeliu- van Rijsel: Jan Dely, metser, en Delmare, Pieter, timmerman, werden met de afbraak van dat gedenkstuk gelast. Ten gevolge van groot geldgebrek wer- den de gedeeltelijke puinen op het einde van 1799 aan Maria Speelman, weduwe van Pieter Iweins, boetstraffelijke grefüer, afgestaan, die, na de volledige afbraak in 1803, den grond aan den genaamden Hen- drik Verstraete van IJperen verkocht; deze, op zijne beurt, stond hem af in 1812 aan den heer Ridder Pieter Hynderick, oud-Raadpensionnaris der stad IJperen; de huidige eigenaar is de heer Hendrik Car- ton. Die twee schilderijen, die getrouw oude herinneringen uit IJperen's verleden weer geven, bieden een bijzonder belang aan voor hen, die zich met oudheidkunde bezig hou den. Het volk zal er eene aantrekkelijkheid en eene bevalligheid aan vinden die heel natuur lijk zal zijn. Wij zouden vele liefhebbers willen ontmoe ten, die zoo milddadig zijn als deze die wij komen te noemen en wier namen met eere zullen prijken in de jaarboeken van het Museum. Burgerskring. Verleden Zondag gaf de Burgerskring eene heele reeks feesten in de wijk St Pieters, bij de Rijselpoort. Er was veel volk, dat zich opperbest vermaakte. Het mag waarlijk een mooi feestje heeten, dat aan de neeringdoenders een schoon pro- fijtje zal laten winnen hebben. Ook had iedereen zich gehaast iets te doen om de ver makelijkheden aantrekkelijk te maken. Alle huizen waren bevlagd, praalbogen waren geplaatst en 's avonds algemeene verlichting- in de gansche wijk, die dan vooral een niet te versmaden uitzicht opleverde. De Burgerskring kent het waarlijk om volksvermaken te geven en feestjes in te richten. Aan hem en de heeren kommissarissen een gul proficiat en den hartelijksten dank. Eene herstelling. Toen wij jl. Zondag over de schoone en welgelukte feesten op den Kalfvaartspraken, zegden wij dat zij ingericht waren door den Burgerskring met medehulp van 't stads bestuur. Voor wat dit laatste betreft waren wij mis. Het is de Burgerskring alleen,die alles door eigen macht en zonder iemands hulp geschikt, bekostigd en ingericht heeft. Wij haasten ons dien misslag te herstellen. van IJperen. Schieting van Maandag 30 Augusti 1886 Naar de punten. Froidure Robert, 6 5 6 5 1 23 Boedt Léon, 2 5 6 3 20 Ligy Albert, 6 6 0 2 4 18 Bogaert Alphonse, 13 6 3 3 16 Dezutter Arthur, 3 3 0 3 0 15 Masscheleyn Alph., 3 2 4 3 3 15 Froidure Eugène, 2 6 2 I 3 14 Swekels Léon, 3 4 3 3 1 14 Schoonste wit. Vantholl Henri. Exaam. Wij zijn gelukkig onze lezeren te mogen aankondigen dat de jufv. Ferrand Juliette, Metz Marie, oud leerlingen der stadmeisjes- school, bestuurd door Mej. Vanderhaeghen, Derille Louise, Chevalier Hélène en Van- wynsberghe Alix, oud leerlingen der stads meisjesschool, bestuurd door Mevr. D'Haese- leire-d'Hooghe, met onderscheiding haar uitgangsexaam van onderwijzeres voor den jury van Brugge komen af te leggen. Die den arme geeft, leent Gode.» De heer Victor Lecocq heeft, met de medewerking van den heer Codvellewegopziener te Armentières, een verslag opgemaakt en aan den algemeenen Raad van het Noorderdepartement onderworpen over een ontwerp van buurtspoorweg van Armentières op IJperen. Uit dat verslag deelen wij het volgende mede: «De linie Armentières-IJperen gaat uit van de Statie van Armentières, passeert op de Groote Markt van Armentières, gaat over de Vlaander- en Bizet bruggen en volgt den weg van Armentiè- res op IJperen, waar zij aan de Statie eindigt na na ook de Groote Markt overgetrokken te hebben. Hare lengte is 2o kilometers 600 meters, waarvan 17 kilometers 600 meters in België, en 't is daar- om dat de onderneming, hoewel door de Maat- schappij der Wegen-Railways gedaan, het toch voor de rekening zou zijn der nationale Maat- schappij van de helgische buurtspoorwegen. Wij zullen overigens zoo de gelegenheid hebben van de fransche en belgischewetgevingen over die stof te vergelijken en er de toepassing van te bestu- deeren, met dat bijzonder geval der tusschenland- sclie aaneenhechting der tramways of ijzerwegen van plaatselijk belang. Een enkel stoomtuig zou den reizigersdienst doen als volgt (de gemiddelde snelheid is ongeveer van 13 kilometers): Stilstandplaatsen. Armentières naar IJperen 'S MORGENS 'S AVONDS Armentières (statie) 7 40 11 23 3 53 7 40 Armentières (markt) 7 44 11 27 3 87 7 44 Attargette 7 50 11 33 4.03 7 50 Bizet (fransch tolkan toor) 7 55 11 38 4 08 7 55 Bizet (Belgisch tol- 7 57 11 40 4 10 7 57 kantoor) 8 00 11 43 4 13 8 00 Ploegsteert 8 10 11 53 4 23 8 10 Bois-de-la-Hutte 8 20 12 03 4 33 S 20 Meesen 8 30 12 13 4 43 8 30 Wytschate 8 40 12 23 4 53 8 40 St Eloi 8 52 12 35 5 05 8 52 Belle-AUiance 9 04 12 47 5 17 9 04 IJperen (markt) 9 12 12 55 5 25 9 12 IJperen (statie) 9 17 I 00 5 30 9 17 Stilstandplaatsen. IJperen naar Armentières 's MORGENS 'S AVONDS IJperen (statie) 6 00 9 46 216 5 46 IJperen (markt) 6 05 9 51 2 21 5 51 Belle-Alliance 6 13 9 59 2 29 5 59 St-Eloi 6 25 10 11 2 41 6 11 Wytschate 6 37 10 23 2 53 6 23 Meesen 6 47 10 33 3 03 6 33 Bois-de-la-Hutte 6 57 10 43 3 13 6 43 Ploegsteert 7 07 10 53 3 23 6 53 Bizet (Belgisch, tol kantoor) 7 17 11 03 3 33 7 03 Bizet (Fransch tol- 7 19 11 05 3 35 7 05 kantoor 7 22 11 08 3 38 7 08 Attargette 7 27 11 13 3 43 Armentières (markt) 7 33 11 19 3 49 7 10 Armentières (statie) 7 37 11 23 3 53 7 22 De prijs der plaatsen, berekend in verhouding - van 6 centiemen den kilometer voor de derde klas, zou de volgende ontvangsten opleveren, het mini- mum van ontvangst altijd 10 centiemen zijnde: Van de Markt van Armentières tot de Markt van IJperen, met de groote linie, gebruikt men 1 uur >i 46 minuten, waarvan 16 minuten te voet en men betaalt 1 fr. 40; met den buurtspoorweg, men zal 1 uur 26 m. gebruiken, men zal niet te voet gaan en men zal maar 1 fr. 25 c. betalen. Zoo dus is de linie nuttig zelfs voor de uiterste punten en des te meer voor de tusschenplaatsen. Armentieres (st) Armentières (m) Attargette Bizet Ploegsteert Bois-de-la-Hutte Meesen Wytschate St-Eloi Belle-Alliance IJperen (m) IJperen (st) Stilstandplaatsen i o o oojut co_Oj~G or tvj-1 bi O 05*00 CO~CO"co CO 00*05 Oï s ooooooooooo oooo ooooooo Samengevoegde afstanden. R)b5^OCCCb4>-0JR)MM ar o o ar o o ar O O ar o Armentières (st)f o ar ar o ar ar o ar ar o o Armentières (m) O co CO Oï CO *>0 1— o ar ar o ar ar ar o o o ar Attargette. O -0 Oi 4^ CO to ar o ar o o o ar o ar o Bizet. «o 'Xi co o ar w m H-'hoiNoco ar o o ar o o ar ar o ar o Ploegsteert. cc o ar co o ar ar o ar ar ar O ar o ar Bois-de- la-Hutte f~ cn ar co fro i—co ar ar o o ar o ar o o ar ar o Meesen ►f*. co co ar a a 00 ar 0 0 ar 0 ar 0 0 ar ar 0 Wytschate. XXXgSSSSJXS* co fo h co ar oj-1 co 0 co O ar ar araroararooar St Eloi. i 1 hj 1 m co ar 05 00 to a 0 i-1 aro aiooarooüiaro Belle-Alliance. s j t—1 4^ OO O K) 0 0 ar 0 0 ar 0 x ar at 0 IJperen (m) gXSXXXXX HHHH oaroararoararooar IJperen (st.) Buiten dezen dienst zou de Maatschappij een tramrijtuig hebben, dat van de Statie in de stad i gaat. Koopwaren. Een enkel stoomtuig van het stapelhuis van Ar- mentières zou 's morgens van daar vertrekken en er 's avonds weer binnenrijden; na den dienst der twee Statiën, Armentières en IJperen, en dezen i der gansche linie gedaan te hebben. Haltenrijtuig- en stapelhuizenstallingen. De halten zouden zich voordoen, gelijk op de andere liniën. Buiten het middenstapelhuis van Armentières, zou er een huis voor werktuigkun- dige met eene remieze voor machienen en twee reizigersrijtuigen te IJperen moeten gebouwd worden, zoo ook een huis voor zeven wagens. (Voort te zetten.) 4

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 2