STADSNIEUWS. Burgerstand nen gebeuren dat de klient een slimmere vos zij, dan zijn togamannetje! 5° Wat ons bovenmatig aardig viel was te vernemen dat wij, drukkeren schrijvers van het Weekblad, zoozeer in onzen handel en wandel afgespied zijnbij zooverre dat het Nieuwsblad vertelt, wanneer M. Surmont als Yincentius heer weldadigheid pleegt, wij dan op de groote markt een druppeltje drin ken en een fijne Londres rooken. Waarop de menschen-afspieders, toch letten, niet waar? Een schandaal te Tienen. De Etoile Beige, legt een heelen hoop wagelijke feiten ten laste van een broertje uit het weezen ges licht van Tienen (Brabant.) Volgens gemeld blad zijn de verklaringen der weesjongens, die afzonderlijk onderhoord zijn geweest, alle van drukkendzware over eenstemming en het broertje in kwestie zou zelfs eenige gemeenzaamheden bekend hebben. 't Is het Godshuizen bestuur van Tienen, dat het onderzoek begonnen heeft. Het Parket van Leuven is maandag na middag ter plaats toegekomen. Een nieuw onderhoor der weesjongens had plaats en allen hielden hunne eerste verklaringen krachtdadig staande. Broeder Ignaas had, zoohaast hij de doen wijs van het Godshuizen bestuur vernam, het hazenpad gekozen. Plij was uitgenoodigd geweest om zich in het weezengesticht te bevinden terzelfdertijd met het parket. Die uitnoodiging in de han den van den bestuurder, een oprecht braaf mensch, gekomen zijnde, verplichtte deze broeder Ignaas, wiens schuilplaats hij keilde, naar Tienen weer te koeren. Hij was aan de statie op 't ©ogenblik dat broeder Ignaas van den trein stapte; hij geleidde hem recht naar 't weezengesticht en bracht hem bij de hee- ren van 't parket. Dat broêrtie heeft eenige gemeenzaamhe den zonder gevolgbekend, maar hij loo- chend stellig de schanddaden, waarvan de weesjongens hem beschuldigen. De verklaringen van deze laatste zijn, ik herhaal het, krachtdadig, bepaald, overeen stemmig. Zij zijn tot driemaal toe onder eed beves tigd geweest. Misschien zullen er eenige feiten aan 't strafrecht ontsnappen, omdat de weesjongens die er de slachtoffers van waren, volgens de wet niet minderjarig meer zijn. Maar andere zullen onvermijdelijk broeder Ignaas ten min ste voor den boetstraffelijken rechtbank brengen. Zoo er zijn mochten, die hopen de zaken uit te dooven, dat zij zich ontgoochelen; het gerecht zal zijnen plicht doen. De bestuurder, broeder Alexanus, heeft maandag reeds zijn ontslag bij het Godshui- zenbestuur ingediend. Aanhouding van een Katholieken Onderwijzer. I)e genaamde Karei F... onderwijzer aan de katholieke school, Paleizenstraat te La ken, komt in echtenis genomen ie worden voor feiten van de grootste onzedelijkheid. En zonderling! 't is zijn pastoor, die oorzaak van zijn ongeluk is. Een kleine jongen had in den biechtstoel veropenbaard dat F... schandalige aanslagen op hem gepleegd had en 's anderdaags deed de pastoor hem verwittigen dat hij de school verlaten moest. de vlerkjes in den strik. Krik! hem toege trokken Wilt gij die benijdenswaardige zijn me- jufvrouw Liza? viel de deugniet in. Verwachtte Liza dat voorstel? Verwachtte zij 't niet? Laat ons 't laatste veronderstellen. Althans zij deed een stap achterwaarts. O, mijnheer Delm, gij verrast mij!.... riep zij halfluid. Ik verras u, zegt gij Is uw hart mis schien reeds weggeschonken Verschooning dan!... Wat moeilijke toestand, hemeltje lief! En niemand, niemand, zelfs Theodoor niet om haar te helpen. O neen, maar.... ik weet niet... Maar ik weet des te beter, mejufvrouw Liza, ging met vuur de zegepralende jonge ling voort, dat ik u slechts sinds eene pooze ken, en dat ik reeds een verloren man ben. Ik bemin u,... en hoe meer ik u aanschouw en hoor spreken, hoe meer uwe schoonheid en uwe geestesgaven hand in hand staan, om mijn hart te roeren, en mij aan uwe voeten te 'brengen. Er is in mij eene stemme, die mij op dit oogenblik luide toeroeptde maagd welke gij u als ideaal gedroomd hebt, het door de natuur bevoorrechte meisje, de vrouw, dieu den hemel openen moet, daar staat zij voor u, zoo schoon van lijf en ziele, als blauw van oogen en zacht van zeden. Jufvrouw Li za, ik voel. dat ik u bemin, met al de kracht, met gansch het wilde vuur eener eerste lief de... Liza!... schoone engel, wilt gij de mijne zijn'? (Wordt voortgezet). Maar dat plotselijk vertrek bracht de ton gen los en daar, van een anderen kant, het gerucht zich verspreidt had dat F., misbruik gepleegd had op de kinderen, aan zijne zor gen toevertrouwd, ging de politie officier De- cuyper op inlichtingen uit en hoorde menige drukkendzware getuigenis tegen F... De feiten genoegzaam vastgesteld zijnde heeft de onderzoeksrechter De Hulst een aan- houdings mandaat tegen den katholieken on derwijzer afgeleverd. Zaterdag morgen, om 5 ure, heeft de heer De Cuyper zich ter woonst van F... te Won- terghein, aangeboden en hem aangehouden. Hij is in het celgevang van Sint-Gillis opge sloten. Vlaamsche Landdag der Studenten van de officiëete gestichten. Den 26 September 1886, om 1 ure, te Brussel, in den Alcazar, d'Arenbergstraat. Brussel, den 15 September 1886. Vlamingen Na lange en bange strijden, hebt gij drie wetten verkregen, welke uwe taalrechten waarborgen. In alle landen der wereld, kan de burger betrouwen op hetgeen de wet hem waarborgt In België integendeel, heeft de ondervinding ons geleerd welke middels al vaak in het werk gesteld worden, om de uitvoering te beletten der redelijkste, der eenvoudigste voorschriften,ten gunste onzer taal bekomen. De wet van 15 Juni 1883 welke het gebruik der Nederlandsclie taal, in de mid delbare onderwijsgestichten der Vlaamsche gewesten, regelt, waarvan er zooveel te ver hopen is voor de heropbeuring van het Vlaamsch vaderlandsch eergevoel, is, sedert haar bestaan, het mikpunt van de heimelijke tegenkanting, evenals van de woedende aan vallen der franskiljons. Zij lijdt die nog eiken dag, zelfs van wege diegenen, wier eerste plicht het is die wetten te eerbiedigen en te doen eerbiedigen. Eerlang zal, in de Statenkamers, door den minister van Binnenlandsche Zaken en Open baar Onderwijs, verslag neergelegd worden, over de wijze waarop, tot hiertoe, de wet uitgevoerd werd,en voorstellen zullen gedaan worden, om de uitvoering ervan, voor de toekomst te regelen. Van onzen kant, hebben wij, studenten, den huidigen toestand van het officieel mid delbaar onderwijs, hier te lande, willen kennen. Een zorgvuldig en uitgebreid on derzoek, in al de scholen, heeft ons ten volle ingelicht en laat ons heden toe den vinger op de gapende wonden te leggen. Den 26 September, komen wij allen, studenten uit Hoogescholen, uit Athensea, uit collegen en middelbare scholen te zamen in de hoofdstad van 't land, om de uitslagen onzer opsporingen aan de openbare meening ever te leveren. Dan zullen wij laten hooren wat wij wil len. Dan zullen wij én openlijke én bedekte vijanden van onzen stam, de bestrijders van het gebruik onzer taal als voertuig van onderwijs, aan de kaak stellen. Gij, oudere medekampers! gij, Vlamingen van alle gezindheden, die het met onze taal belangen goed meent, weest daar ook. Toont door uw talrijk optreden, dat gij de pogingen der onverbasterde Vlaamsche jeugd waar deert en ze wilt aanmoedigen. Weest daar, leeraars, die overtuigd zijt dat een redelijk onderwijs voor Vlamingen, in dezer taal dient gegeven! Weest daar, ouders, die niet wilt dat uwe kinders verder tot een apenvolk worden opgeleid! Weest daar, Vlamingen, die verlangt dat, bij het aankomend geslacht, niet alle gevoel voor 's lands eer uitgedoofd zij! Weest daar, vooral, studenten en leerlin gen, bij wie, trots een vervreemdend onder wijsstelsel, het Vlaamsche hart nog blaakt voor Vaderland en Moedertaal! Dat het uit den mond van duizende Vlamin gen klinke: Eerbied voor de Wet! Vlaamsch in 't Onderwijs In Vlaanderen Vlaamsch Voor het Inrichtingscomiteit des Landdags De Voorzitter, De Schrijver, De Ondervoorzitter, W. Devreese. G. Schepens. Maatschappij de Vlaamsche Ster. De volgende omzendbrief is deze week aan de Bescherm- en Bijtredende Leden der Vlaamsche Ster toegezonden geweest. Wij achten het nuttig denzelven in ons blad over te nemen: IJperen, den 15 September 1886. MM. De leden der tooneel- en letterkundige maatschappijDe Vlaamsche Ster hebben de eer Ued. ter kennis te brengen dat zij, ter gelegenheid van het aanstaande tooneel- seizoen 1886-1887, voornemens zijn eene reeks van vier prachtige vertooningen aan hare bescherm- en bijtredende leden te geven. Deze vier vertooningen zullen uitsluitelijk uit de schoonste en best gekozene blijspelen bestaan, zooals: het beroemd blijspel, geti teld: Jan Dwars of Een Moedwillige Schoonvader, in drie bedrijven; de blij spelen: Kussen of vechten, de Vis- sehers van Blankenberghe, de Ver warde pruik, de tiger van Bengalen, de Violier, de Postiyon van Maria- Theresia, 't Piketspel, 's Avonds in de Mane, Schink van Soldaten, enz. In de hoop, MM., dat gij hen in hunne vooruitstrevende en beschavende strekkingen zult gelieven aan te moedigen, bidden zij Ued. de verzekering hunner volkomene ach ting te aanvaarden. Namens het bestuur De Voorzitter, De Secretaris, J.Bucorney. H. Greus. van den 17 tot den 24 September 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 4. Huvvelij ken. Eduard Muylle, daglooner, et Virginia Van- denberghe, kantwerkster. Adolf Degroote, toeziener van bruggen en wegen, en Elisa Philippe, zonder beroep. O verlï j (Sens. Bruno Spotbeen, zonder beroep, 78 jaar, echtgenoot van Maria Speybrouck, St Jan buiten. Juliana Slagmulder, kantwerkster, 65 jaar, echtg. van Pieter Baeyen, Meenenstraat. Theresia Philip, kantwerkster, 71 jaar, we duwe van Desiderius Ingelaere, Rijselstr. Mathilda Willemijns, zonder beroep, 54 jaar, echtgenoote van Louis Mahieu, Vleesch- houwersstraat. Maria Schoeppens, zonder beroep, 70 jaar, wed, van Hendrik Vantighem, Rijselstr. Kinderen beneden «Ie T jaren. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 3. Uit Brussel. Aan hst Weekblad van Uperen. De Secretaris van het Hoofdcomiteit der inschrijving tegen De Coster ontving den volgenden brief: St Nikolaas, den 14 September 1886. Mijnheer de Secretaris van het Hoofd comiteit, te Brussel, Zooals gij en de liberale vrienden van Brussel mogelijks wel in ons blad zult be merkt hebben, is er door onze redactie een oproep gedaan geweest, ten einde er te St Nikolaas en voor bet Land van Waas een inschrijvingscomiteit zou gevormd worden, welk zich zou gelasten de gelden in te zame len en u toe te zenden. De mannen die hier en in alles aan 't hoofd willen staan der Vlaamsche beweging, der vlaamsche kringen en maatschappijen, schij nen doof te blijven om dien oproep te beant woorden. Wanneer het geldt vlaamsche feesten in te richten, geldelijk daartoe bij te dragen ,$oor inteekeningen of zich lid te laten mak^ ydan komen zij wel ons vinden. Wanneer zij een spreker of voordracht gever noodig hebben, dan weten zij wel de Brusselsche, de Gentsche en de Antwerpsche Vlamingen te vinden, zooals Julius Hoste, De Veen, De Vigne, Jan Van Ryswyck en meer anderen, die in de laatste tijden alhier zijn geweest om te beantwoorden aan hun verlangen, maar om voor die zelfde strijders van Vlaanderen's recht en gelijkheid op te treden, o dan laten zij zich zoeken, als het er op aankomt eenen penning bij te dragen of beter gezegd in hunnen zak te schieten, al was het nog zoo klein en gering, zooals wij het gevraagd hebben in ons bladvan centi- men tot franks; wel dan zijn en blijven zij doof, de helden van 't Land van Waas. Bij liberale als bij klerikale Vlamingen is het hier aures habent et non audient als er kwestie is van inteekening, tot de geringste geldbijdragen zelfs. (Waar zijn de klerikale Vlamingen van St Nikolaas, die op den Vlaamschen Landdag te Antwerpen zoo schoon kwamen.... spre ken? F.) Zij die de groote bollen willen schijnen of uithangen habent nares et ondorabuntes om de Vlamingen te vinden die in hunne plaats spreken en optreden. Om 1e sluiten, mijne gi'oete aan de liberale Vlamingen in 't algemeen en aan de liberale vrienden, die mij persoonlijk kennen in 't bijzonder. Gelief mijne geringe bijdrage ter bestrij ding der proceskosten van Hoste en Reitihard, tegenover Vital De Coster, in de Zweep en in Flandria aldus te laten vermelden: G. Ci ombez, opsteller-uitgever der Vrije Pers van St Nikolaas, fr. 3,00. Aanvaard, geachte heer Secretaris, de ver zekering mijner hoogachting en welgemeende groete. G. Crombez. Die brief schetst eigenaardig den toestand, niet alleen in de stad van wijlen papa Malou, maar ook in veel kleine steedjes van Vlaan deren. Als 't er op aan komt, om de kastanjen uit het vuur te laten halen, om eene kiezing te bereiden, o dan weten de politiekdrijvers ons wel wonen. Dan schrijven zij hartroerende brieven aan onze Vlaamsche volksredenaars; dan komen zij tranen met tuiten schreien in onze gilets over den betreurenswaardigen toestand der vrije gedachte in Vlaanderen; dan zijn zij overtuigd, o ja, zoo overtuigd dat eene politieke partij enkel het volk tot hare gedachten kan overhalen in de taal van dat volk; dan zijn zij volksgezind, vrijgezind en vlaamschgezind, dat men hen waarlijk zon der biechten of berechten den vlaamschen Onzen-Heer zou geven. Maar is eens de roe van 't gat, hebben zij hunne burgemeesters- of schepenensluiers of hunne stoelen van raadsheer, 't is gelijk waar, bekomen, dan, o dan, dan doen zij als de marmotten in den winter: zij rollen zich in een bolleken en slapen tot den naasten zomerpardon, kiesstrijd. Zoo een held was en is Vital De Coster, nooit genoeg genoemd en gedoemd. Zulke helden kunnen wij met de vingers wijzen. En, wie zou 't gelooven, de klerikale flamin ganten doen dezelfde klachten. Doch de flaminganten laten zich niet lan ger vangen. Zij zijn geen muizen, neen, hun haar is te lang. Veel te veel hebben zij Ber- trand gespeeld en Raton de kastanjen, door hen uit het vuur gehaald, laten oppeuzelen. Wij zullen die bollen voortaan maar laten rollen hun eigen rolletje. Wij willen geen halfslachtigen.Liever een openhartige vijand, dan een lafhartige vriend. De vlaamschge- zinde redenaars zullen hun poer niet langer verschieten voor mannen, die te hunnent de vlaamsche zaak van den oever in de gracht helpen. Wij zullen onze eigen zaken doen. Wie niet Vlaming is metterdaad moet t'on- zent buiten, net als De Coster. Zulke Costers, die het heilig vuur op den vlaamschen altaar laten en lielpen uitdooven, moeten uit de kerk. Weg er mêe! De vlaamschgezinde redenaars zullen zich 't voor gezegd houden. Aan mannen die enkel 14 dagen per jaar een vlaamschgezind masker opzetten, zullen zij antwoorden met Gladstone: Hands off! Handen af van de plaatsen. Laat die voor de ware Vlamingen. Ofwel zij zullen zeggen met von Bismarck: Wer nicht wilt deichender muss wei- chen. Gij hebt den stroom der franschgezind- heid niet opgedijkt; wijkt weg, maakt plaats voor mannen, die het zullen doen. En wanneer de klerikalen den moed zullen hebben te doen als wij, zal welhaast de laatste politieke franschgezinde bol uit Vlaanderen gebold zijn. Op 26 dezer heeft alhier in den Alcazar, onder voorzitterschap van Julius Vuylsteke, de Landdag der Vlaamsche studenten plaats. Alle partijen worden erop uitgenoodigd. De redactie van 't Nieuwsblad mag er ook komen. Deze van 't Weekblad was immers op den katholieken Landdag te Antwerpen vertehenwoordigd, en daar toonden de libe ralen door hunne aanwezigheid dat zij liet met de Vlaamsche zaak goed meenen. F. Kunst- en Wetenschap. Onze bijzondere correspondent schrijft ons uit Brussel: Dezer dagen ging ik langs het koninklijk muzëum van schilderijen door. Niet weinig aangenaam was ik verrast daar eene uwer stadsgenooten te vinden,Mej. Louise De Hem, die er bezig was onze beste vlaamsche mees ters te copieeren. Een portret van Frans Hals, het Lieve- Vrouwebeestje, en de We duwe en haar kind van Stevens werden door haar meesterlijk nagemaakt. Het is ongewoon zulk een opkomend talent als Mej. De Hem zich te zien ontwikkelen. Waarlijk die copieën, alsmede Eene Roeping van Cluysenaar, zijn die meesters zoo goed nage bootst, dat men op 't eerste zicht uitroept: wie in zoo weinig maanden studie het zoo verre brengt, belooft voor de toekomst. Dat is overigens het oordeel van alle kunst en dagbladen welke op het salon van Gent hare Oesters besproken hebben. Ook was het in een oogwenk verkocht, en men moet geen profeet zijn om te voorzeggen dat die artiste, gaat zij zoo voort, binnen weinige jaren zal gerekend worden onder de beste en de kloekste vlaamsche penseelen. De zelfmoord in Frankrijk. In het verslag over 't bestuur van het lijf straffelijk recht in Frankrijk en Algiers binst het jaar 1884 lezen wij dat er in dat jaar daar 7572 zelfmoorden gepleegd zijn geweest» >»<- 3003& >"C - n H. LOVELING. >23S^a>««£=s< NOTA. De eerste vertooning zal plaats heb ben den Zondag 10 October aanstaande, en bestaan uit de volgende stukkenJan Dwars of een Moed willige Schoonvader, Kussen of vechten. 3fgg»E?ga«aaaB

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 2