STADSNIEUWS. ressen het gemeenste volk der wereld geweest waren, werd er na elke godsdienstplechtig heid gebeden: Van meesters zonder geloof, verlos ons, Heer, gelijk men over duizend jaren in de kerken bad: Van de woede der Noormannen, verlos ons, Heer! (1) Onderwijzers en onderwijzeressen, welop gevoede en beschaafde lieden, werden dus door de geestelijkheid met Barbaren gelijk gesteld! Was dat kristenliefde? Hebben de getuigenissen in het schoolenkwest niet be wezen dat een pastoor in het Walenland de stoutheid zoo ver dorst drijven, in 't open baar voor de bekeering van Leopold II te bidden; dat andere pastoors weigerden nog voor de koninklijke tamilië te bidden en het Te Deum op de vaderlandsche feesten te zingen; dat onze Vorst,met de wilde koningen uit Afrika vergeleken, als onbeschaafder en lager verwezen werd; dat de bewaarder onzer Grondwet laf uitgescholden werd, door brieschend razende predikanten, voor knik kebol gekroond zwijn koewachter millioenendiefgekroonde arlequin der logiën enz., enz. Men moet waarlijk van alle eergevoel ontbloot zijn, om zoo onbeschaamd aan zijne lezers te durven liegen over feiten, welke nog versch in ieders geheugen staan! Doch wat houden de klerikalen aan eergevoel en eerlijkheid? Kennen zij niet lang den raad der Jesuïten: Het einde wettigt de midde len Stellen zij niet alles in 't werk om hun doel, de volledige verslaving en verpaapsch- ing van ons land, te bereiken? Daarom zitten zij aan den geldschotel, vernietigen het goed (1) Ziehier het gebed, dat den Zondag, na de godsdienstplechtigheden, in al de kerken van het bisdom Brugge afgerammeld werd, om van God de uitroeiing der officiëele on derwijzers en onderwijzeressen te bekomen. Hoe lcristelijk, he? dat de geestelijkheid bad voor de vernietiging eener talrijke klas treffelijke Belgische burgers! Cornarcl moge naar den duivel loopen! brulde liet stekelvarken. I)r Pyrrlius sloeg den in perkament gebon den folient open en las nadrukkelijk: Romulus et Remus, qui... Halt! bromde de majoor nogal forto. Qui vestalis filii erant... ging M. Pyr- rhus voort. Halt, voor den donder! Wat sakkerloot! is dat? tierde de gepensionneerde held, in crescendo. In silo a depositi et a lupa alili sunt... zoo besloot kalm en plechtig de eme ritus. Halt, kerel, sakkerloot! Wilt gij mij razend maken? brieschte forto-fortissimo de man met de bullepees, sloeg zijn wapen afgrijslijk snerpend door de lucht en stamp voette dat de glazen op het schenkbord dansten. Ik wil u overtuigen, zei de dokter. Overtuigen? snauwde Stekel. Met uw latijn? Ik donder bet naar den duivel! Daar ken ik geen knoop van! Ah, gij verstaat geen latijn: stupete gentes! Nu sta ik u gemakkelijk uwe hertin af... Ah, gij verstaat geen latijn, majoor? —Wat... latijn? Dat is eene sakkerlootsche dieventaal. Goed voor papen en kwezels!... (Wordt voortgezet). onderwijs, vormen eene generatie domkop pen, crétins volgens P. Dedecker,werpen ons geld, het geld van al de Belgen, naar ééne soort van lieden, de zwarte roomsche roofvogels! Een ander voorbeeld van hunne machte loosheid, maar ook hunner stoutmoedigheid. Vóór twee jaren was het ook, toch min dan nu, slechte tijd. Maar 't was de schuld der liberalen, dat geuzengebroedHun slecht leven, het vergrammen van God, het bouwen van slechte scholen was de schuld der graan- duurte, dat het op tijd niet regende ofwel te veel regende, dat er ziekten uitborsten, dat er geen handel bloeide, dat de nijverheid mank ging, enz. En dat alles zou beteren, verdwijnen lijk sneeuw voor de zon, met de aankomst der klerikalen aan 't bewind: alles werd den kiezers beloofd! Herlees eens de kiesbeloften in St Laurens uitgesproken, om maar van IJperen alleen te gewagen. En wanneer na twee jaar klerikaal bestuur de krisis nog voort woedt, wanneer men geene enkele belofte, tenzij de vernietiging van het nationaal onderwijs, gehouden heeft, wanneer de ellende aangroeit en nijpender wordt, wanneer het hongerige volk brood vraagt en het papengouvernement hem ge weerschoten geeft, dan drukt een blad onbe schaamd: Het is klaar dat een Staatsbe- stuur, hoe machtig het ook zij, volstrekt onmachtig is om de algemeene krisis op te lossen! Zonder te willen vitten op dezen zin, welken wij vroeger reeds schre ven, wijzen wij toch op de bekentenis der machteloosheid onzer klerikale bestuurders; een katholiek orgaan bekent volmondig dat zijne meesters onmachtig zijn om de krisis op te lossen. Waarom werd het dan beloofd vóór de kiezing? Is dat geen kwak zalverij, tandentrekkers werk? En hebben wij, na al die oneerlijkbeden en schurkerijen der klerikalen, niet gelijk te roepen: Wat een hoop Jesuïten en volksbedriegers! D. N. T. Jubileum. IJperen heeft ook den Jubilé van 1886 gevierd en gewonnen; 't was, gedurende de afgeloopene week een echt kermisleven voor waterdibben, oude kwezels en kerkratten: klokgeluid, kerkbezoek, sermoen, communie, vette paters, allerlei plechtigheden, enz Om onzen lezers te toonen.dat we nog met christelijke gevoelens behebt zijn, kondigen wij de volgende gedenkenis af, meenende dat ze tot leiddraad zal dienen aan de verstokte geuzen, die nooit ter kerk gaan, maar toch regelmatig het Weekblad lezen. Wel beko me het hun t Gedenkenis van het JUBILÉ gepredikt in de Sl-Jacobs kerk te Yper 1886. Het briefje, zooals men ziet, is te Leuven gedrukt. Dat maakt zeker de zaak niet onzer t IJpersche katholieke drukkers,Demets.Nuyt- ten, Tyberghein en Smaelen, die alzoo het gras van onder hunne voeten zien wegmaaien. In de Jubilés op andere jaren mocht men eene aalmoes geven aan de arme menschen, en alzoo een goed werk verrichten tot meer dere kwijtschelding der zonden. Dat was voldoende-, maar thans is dat niet meer goed: nu moeten de brave zielen hunne penningen storten in den holleblok... den offerblok van M. den Pastoor en na den Jubilé zullen tooneelisten en figuranten eens hartelijk op onze gezondheid drinken en de rest gebruiken voor kiesomkoopingen! 't Zal het fijnste der klucht zijnJ. Uitslagen van den wedstrijd van 1886. In het ressort Antwerpen. Schoolkanton Antwerpen386 mededingers, 224 prijzen. 184 prijzen in de officieele scholen. slechts 40 prijzen in de kalote scholen. Schoolkanton Lier194 mededingers. 61 prijzen. 39 prijzen in de officieele scholen. 22 id. in de kalote scholen. Schoolkanton Eeckeren 176 mededingers. 45 prijzen. 29 prijzen in de officieele scholen. 16 id. in de kaloteschalen. Slechts eene broertjesschool van Antwer pen heelt in den prijskamp medegedaan Zij lieert niets gehad. 4 (Avenir). Dat belet niet dat de broertjes de beste zuivere vrienden van het Nieuwsblad en Journal blijven. Landbouwtentoonstelling. De Landbouwmaatschappij van liet arron dissement IJperen heeft heden Zaterdag eene Tentoonstelling van Landbouw-, hofbouw- en boomteelkunde in de uitgestrekte Halle zalen onzer stad geopend. Jammer maar dat tijd- en plaatsgebrek ons beletten er een min of meer uitgebreid verslag over mede te deelen. Doch wij kif?' en niet nalaten te zeggen dat die tentoonstelling onze verwachting verre overtreft en 'wij bekennen gaaarne dat de heeren inrichters het kennen om aan de eindelooze massa ten toongestelde granen, voeder- en nijverheids- planten fruiten bloemen moeskruiden, werktuigen van huishoudelijke en landelijke nijverheid, kunstvetten, tabak, enz., enz. een aangenaam, indrukwekkend en prachtig uitzicht te geven. Alles is er met veel smaak geplaatst, het geheele streelt het oog en wekt van verre reeds het belang van den bezoeker. Onverschilligheid, tusschen die heerlijke uitstallingen, is volkomen onmoge lijk. Waarlijk het arrondissement IJperen mag fier en trotsch zijn op dergelijke ten toonstelling en deze zal niet weinig mede helpen om de rijke en te weinig gekende landbouwvoortbrengselen van onze streken, tot zelfs van den vreemde te doen naar waar de schatten en om zoo onze koophandelsbe trekkingen meer en meer uit te breiden. Voor landbouwers en hoveniers is de heele tentoonstelling meer dan leerrijk. Alwie, onder hen, haar niet komt bezoeken, zal zich aan eene groote onachtzaamheid plichtig maken en eene schoone gelegenheid ver- waarloozen om zich in zijn vak te volmaken. Een onbeduidende ingangsprijs van 10 centiemen betaalt menen de opbrengst daarvan moet dienen om hulpgelden aan oude gedecoreerde en gemedaljeerde werklieden te verleenen; een werk dat meer dan prij zenswaardig is. Daarbij zullen een aantal der ten toon gestelde en der meest volmaakte werktuigen verlot worden, ten einde zoo de landlieden op de hoogte te brengen der ver beteringen, die in de laatste jaren bewerk stelligd zijn geweest. Elkeen zal aan die loterij kunnen deel nemen, vermits de prijs van het lot enkel op 50 centiemen bepaald is. Op dus! gij vooral landbouwers en buiten lieden! Op naar de tentoonstelling, waar ongelooflijk veel nuttigs en leerrijks op u wacht. Van overlang reeds hadden wij gretig alle stukken, die op de tentoonstelling betrek hadden, afgekondigd, maar de Landbouw maatschappij zond ons niets des aangaande in. De si ukken zelve, die hiervolgen, hebben wij gisteren bekomen, dank aan de welwil lende tusschenkomst van eenen vriend. Aan hem onzen dank. LANDBOUWMAATSCHAPPIJ, van het arrondissement IJperen, erkend bij Koninklijk Besluit van 28 Juni 1848. AANVULLEND REGLEMENT van INWENDIGE ORDE Welke heden Zaterdag 9 October 1886 is geopend. braeft1gfesT klaChten die SesWeS* Z*n ingC' GEBEO. om van God af te smeeken de bewaarnis van het E. Geloof in ons dierbaar Vaderland. Het is dan waar, o mijn God, dat de vijanden van uwen Naam en de onze, den ondergang gezworen hebben der zielen, afgekocht ten prijze van het Bloed van Jesus-Christus Het geloof in de herten der Belgen uitdooven, het zaad van hetzelve ver smachten in de ziel der kinderen; de gansche jonk heid in de handen leveren van meesters die, zoo zij geene godverzakers zijn, toch noodzakelijk onver schillig zullen wezenhet heilig Beeld onzer Verlos sing aan de oogen der kinderen ontrukken; het gebed aan hun jong hert in de scholen verbiedende werking des priesters verwijderen of verlammen, daar waar zijne zending bijzonderlijk vraagt dat hij er zijn zoude, zulke opzetten worden voor aller oogen openbaar en dompelen ons in de diepste droelheid. Achgedoog niet, o Heer, dat de goddeloozen het Geloof ten wortele toe uit den grond des Vader lands uitroeien dat zij van België zijnen eertitel van katholiek land ontrooven; en aan onze getrou we on werkzame bevolking de vertroostingen en de beloften van den godsdienst ontrukken. Steunende' op uw woord, betrouwende op uwe bermhertigheid, wij smeeken r, o God, heb mede lijden met ons Wij vereenigen ons gebed met dit van de Allerheiligste en Onbevlekte Maagd Maria, Moeder van uwen Zoon en hulp der christenen, van den roemrijken Aartsvader Joseph, beschermer van België, van de eerste Apostelen onzer landstreken, van de Engelen bewaarders onzer kinderenen wij zeggen tot U, met eene godvruchtige Koningin on zer heilige boekenHeer, spaar uw volk,spaar de zielen die U lief zijnSpaar Belgenland dat U be mint en het Geloof zijner vaderen behouden wil. Onze Vader... Wees gegroet... Van scholen zonder God en van meesters zonder Geloof, bewaar ons, Heer, Amen. Wij vergunnen 40 dagen aflaat aan de geloovigen ieder maal dat zij dit gebed zullen lezen. Brugge, 15 Februari 1879. t J. J. Bisschop van Brugge Let op u zeiven om niet te verliezen wat gij met moeite verworven hebt en om de volle belooning te ontvangen. 2 Joann. 8. I. Mensoh waarom zijt gij op aarde Om geld te winnen Neen. Om groot en vereerd te zijn? Neen, maar om God te dienen en zoo uwe ziel zalig te maken. Mijn leven is een proeftijd. Die proeftijd zal niet lang duren nog een korte tijd en een gansch nieuw leven zal voor mij beginnenhet leven der eeuwig heid. Ik zal mij bevinden in de eeuwigheid, inde altijd durende eeuwigheidWelke zal voor mij de eeuwigheid wezen? Zal het eene gelukkige ofwel eene ongelukkige eeuwigheid zijn? Het zal onver mijdelijk het een of het ander zijnaan mij er over te beslissen, aan mij, te kiezen terwijl het nog tijd is! Mijne keus is gedaan, met de gratie Gods: ik wil niet voor eeuwig verloren gaan, met den duivel en zooveel andere verdoemdenik wil met U zijn, mijn God, die mij voor U hebt geschapen. Ja, ik wil het, kost wat kost; ik moet onder het getal der uitverkorenen zijn. Dat anderen doen wat zij willen; wat mij aangaat, ik wil mijne ziel zalig maken en het einde bereiken waarvoor ik ge schapen ben. II. Maar, indien ik oprecht naar den hemel wil gaan, moet ik den hinderpaal vermijden die den weg tot den Hemel sluit. Die eenige, die noodlotti ge hinderpaal is de zonde. Ik zal dus de zonde als een vergift vluchten; neen, weg met het menschelijk opzicht in het vol brengen mijner plichten! Geene gesprekken tegen mijnen heiligen godsdienst, noch godslasteringen meer! Geene onzuiverheid, noch slechte klap meer Geene schending, van 's naastes eer en faam, geene onrechtveerdigheid meer! 's Zondags, geene slave- lijke werken noch verzuimenis der H. Misse meer 1 III. Nochtans, zoude ik te vergeefs het kwaad vluchten, indien ik de naaste gelegenheden van doodzonde niet vermeed. Weg dus met de slechte gezelschappen, met de slechte dansvergaderingen met de slechte verkeeringen, met de slechte lezin gen! Weg met de plaatsen, personen, voorwerpen of schriften, die mij aan de zonde hebben blootge steld IV. Ik moet ook standvastig de plichten van mijnen staat volbrengen en er de lasten met moed en geduld van dragen. Ben ik getrouwd of meester over anderen, ik zal met de grootste zorgvuldigheid over mijne kinderen en onderdanen waken en ze in alles met goede voorbeelden voorgaan. Ben ik kind of onderdaan, ik zal gelijk Jesus met liefde uitoefe nen. Ik zal aan de H. Kerk liefde, getrouwigheid, eerbiedigheid, gehoorzaamheid en zelfsopoffering bewijzen. V. Waar zal ik de kracht putten om aan die goe de voornemens getrouw te blijven? Die middel is de godvruchtigheid, Die bidt wordt zalig, zegt de H. Alph. deLi- guorio, die niet bidt gaat verloren. Wees getrouw aan uwe gebeden vooral 's mor gens en 's avonds in de bekoring. Nader dikwijls tot de heilige Sacramenten van Biecht en Communie. Bemin en eer uwen Engel bewaarder hij zal over u waken en u tegen de vijanden uwer zaligheid be schermen. Bemin en eer den E. Joseph. Hij is de patroon van de heilige Kerk, van ons Vaderland, van de huisgezinnen en van de goede dood. Bemin en eer Maria. De godsvrucht tot Maria is de sleutel des hemels (H. Ephrem). Draag god vruchtig haar kleed, den schapulier, lees haren Rozenkrans, aanroep haar in de bekoring. Volg ha re deugden na. Bemin en eer het E. Eert van Jesus. Hoe zoet is het testerven als men eene standvastige godsvrucht heeft gehad tot het hart van hem die ons moet oor- deelen. (Gelukz. Marg. Maria). O mijn God, kastijd en sla mij in dit leven, als gij mij spaart in de eeuwigheid. (H. Aug.) Loven, Druk. A. Mclemans-Depreter, Muntstraat,25. VOOR DE TENTOONSTELLING Gezien de noodzakelijkheid het programma te volledigen, en onderscheidene punten van inwendi ge orde vast te stellen betrekkelijk de Tentoonstel ling, welke te IJperen zal geopend worden, den 9 October aanstaande, heeft het Comité de volgende schikkingen genomen; Art. 1. De Tentoonstelling zal geopend worden, voor het publiek, den ZATERDAG, 9 OCTOBER, te 9 ure 's morgens. Zij zal openblijven de Zaterda gen en Zondagen van 9 ure 's morgens tot één uur, en 's namiddags van twee tot vijf ure; de andere da gen, 's morgens van tien ure en half tot half een ure 's namiddags, en van twee en half, tot half vijf ure. Er zal een ingangrecht van 10 centiemen worden geheven ten voordeele van de kas der oude gedeco reerde of gemedailleerde werklieden dit recht zal niet worden geëischt van de tentoonstellers of van de leden der Maatschappij echter beveelt de Comi té dit werk de milddadigheid van al de bezoekers aan. Deze kas heeft voor doel begiftigingen te verleenen aan de oude gedecoreerde en gemedailleerde werk lieden; deze giften worden toegekend op voorstel der gemeentelijke overheid. Art. 2. De Tentoonstelling zal niet open zijn binst de werkzaamheden van den Jurij,den Zondag 10 Oc tober, nochtans zal het publiek er toegelaten wor den, mits een ingangrecht van twee franks per per soon te betalen. Art. 3. De Jury's zullen samengesteld worden uit een openbaar getal ledenzij zullen hunne werk zaamheden beginnen den 10 October, om half tien ure 's morgensom middaguur zullen zij hun werk opschorsen om deel te nemen aan een lunch, dat hun zal worden aangeboden door den heer Voorzit ter, in het lokaal der Tentoonstelling;zij zullen hunne werkzaamheden hernemen om een ure en half, en ze denzelfden dag eindigen. Boven de medaillen aangeduid bij artikel 9 van het organisch reglement, zal de Jurij zeker getal accessieten en eervolle meldingen mogen toekennen. Al de onderscheidingen zuilen bevestigd worden door een prachtig diploma. Artikel 4. Al de voorwerpen, tot de Tentoonstel ling bestemd, moeten franco in het lokaal der halle gezonden worden,ten laatste den 9 Oct. De voorwer pen, met den ijzeren weg verzonden, zullen in de statie afgehaald, en vervoerd worden op de kosten van het Comité. Er wordt eene uitneming gemaakt voor de voorwerpen begrepen in de prijskampen 33 en 35, welke in het lokaal der halle zullen worden aanvaard tot den Zaterdag morgen. Artikel 5. De graangewassen en andere zaden tot de prijskampen bestemd, zullen bij stalen van min stens vijf kilogr. moeten worden uitgesteld zij zullen in zakken besloten worden en de stalen zullen uitgesteld worden op leltooren welke door de Com missie zullen worden geleverd. Art. 6. De voederplanten en de aardappelen, die het voorwerp uitmaken van den 39» pryskamp, zul len moeten uitgesteld worden bij stalen van min stens vijf kilogrammen. De tentoonstellers, die eene belooning zullen be komen in den 22» pryskamp, zullen dezelfde beloo ning of eene mindere niet meer kunnen bekomen in den 23" en 24" prijskamp. Degenen, die eene belooning zullen gehad hebben in den 23» prijskamp, zullen dezelfde belooning, of eene mindere, niet kunnen bekomen in den 24" prijskamp. Zoo ook, zullen degenen, die eene belooning heb ben gehad in den 25» pryskamp, dezelfde belooning, of eene mindere niet kunnen bekomen in den 26" prijskamp. Art. 7. De fruiten zullen uitgesteld worden op tel- looren; deze moeten geleverd worden dot* de ten toonstellers zeiven, zoo zij het grondgebied der stad IJperen bewonen. - Voor de andere tentoonstel lers, zullen de tellooren geleverd worden door de zorgen van de Besturende Commissie. Art. 8. De tentoonstellers zullen zeiven de voort- rengsels, welke zy de Tentoonstelling bestemmen, mogen schikken, op hunne kosten en de plaats door de Commissie aangewezen. De tentoonstellers van bloemen, die deel nemen aan den 31», 32" en prijskamp, worden verzocht, zooveel mogelijk» ze ven amphitheaters en trapbanken te bezorgen, Cijfer 50, voortkomende in het eerste regle ment, is door het comité op 5 gebracht geworden

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 2