Costumes et Confections YERSCHILLIGE TIJDINGEN. w BRUXELLES DAMES, HOMMES ET ENFANTS Burgerstand d'automne et d'hiver Gedaan in zitting van het Comité, den 4n September 1886. Dc Voorzitter, De SekretarisHenri Carton. De Deyne. Schoone Kunsten. Met veel genoegen kondigen wij onzen lezers aan dat Mej. Louisa De Hem, in de Blauwe Zaal onzes stadhuizes, vijf kopijen ten toon stelt, die naar tafereelen van groote meesters, uit het koninklijk Muzeum van Brussel, geschilderd zijn. Velen onzer lezers kennen reeds die jonge kunstenares door hare schilderijen die vroe ger reeds ten toon gesteld werden en door deze welke in ons stadsmuzeura berusten. Wij zullien die vijf mooie en verzorgde tafereelen niet beoordeelen, zulks laten wij aan bevoegder mannen over; maar wij moe ten toch zeggen dat wij aangenaam getroffen werden door al het kunstige en talentvolle dat ons uit die vijf schilderijen tegenstraalde. Mejuffer L. DeHern heeft smaak, veel smaak en ook veel kunstenaarstalent. Zij hanteert reeds het penseel, gelijk een beroemde mees ter het doen zou. Zij is een IJpersch kind, waarop hare moederstad trotsch en fier mag zijn en die tot eere strekt aan den heer Th. Geziez, haren leeraar. Wij wenschen haar een voortdurenden bijval en veel en duurzaam geluk met haren aanleg en haar talent. van den 1 tot den 8 October 1886. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 2. Hu welij ken. Eugeen Doolaeghe, rondleurder, en Maria Dondeyne, kantwerkster. Alfons Devroede, kleermakeren Octavia Goelhalst, zonder beroep. Karei Hugebaert, klakkenmaker, en Elodie Vanheule, kantwerkster. Emiel Dehollander, daglooner, en Victorina Coffyn, kantwerkster. Overli j den». Carolina Didier zonder beroep 59 jaar, echtgenoote van Constantinus Bruynsteen, Hondstraat. Virginia Haeghedooren, strijkster, 75 jaar, weduwe van Ludovicus Dewaeghenaere, V andenpeereboomplaats Joannes Cerf, zonder beroep, 76 jaar, onge huwd, Meenenstraat. Barbara Rouzé, strijkster, 63 jaar, onge huwd, Meenenstraat. Virginia Lapiere, zonder beroep, 85 jaar, weduwe van Jozef Vanaerde, Vleeschhou- wersstraat. Rosalia Vuylsteke, zonder beroep, 73 jaar, weduwe van Karei Cailliez, Boterstraat. Silvia Gruwier, kantwerkster, 21 jaar, echt genoot van Eduard Dael, Meenenstraat. Cecilia Dael, kantwerkster, 69 jaar, weduwe van Karei Wullus, Meenenstraat. Genoveva Dehollander, zonder beroep, 79 jaar, ongehuwd, Rijselstraat. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 0. Boekbeoordeeiing. Oefeningen op de Nederlandsche Spraak leer, bewerkt met het oog op het vormen van den stijl, door G. Senden, Bestuurder van 's Rijks middelbare school te Turnhout. Prijs 1,25 fr. Bij P. Nuyens, Turnhout; D. Windels, Brussel, en A. Hoste, Gent. Veel en dikwijls kwamen bevoegde op voedkundigen reeds op tegen het stroef en dor aanleeren van de regels der spraakleer. Dat onderwijs werd als onvruchtbaar en nutteloos veroordeeld en op zijde gelaten. De kennis der taalleer, zegde men terecht, moet heel en gansch practisch aangeleerd worden, op zulke wijze dat die lessen noch verveling, noch afkeer bij den leerling ver wekken. Doch men stond aldra voor eene erge hinderpaal: men had geen doelmatig boek, waarin geregeld al de moeilijkheden, waarvan onze moedertaaal krioelt, vervat waren. Die leemte komt nu Je heer G. Senden aan te vullen, althans voor de hoogere klassen der lagere school en de lagere klassen der middelbare school. Zijne Oefeniugen op de Nederland. Spraakleer is een boek, waar in de tallooze moeilijkheden, die in onze taal voorkomen, kundig gerangschikt zijn. Door doelmatige en veelvoudige oefeningen leert de leerling er gemakkelijk mede omspringen. En niet alleen de taalfeiten teert bij er in vermijden, maar ook krijgt hij kennis met al de schoonheden, al de rijke zinswendingen en uitdrukkingen onzer taal. Het verschaft den onderwijzer menige gelegenheid om zijne leerlingen de eerste begrippen van versmaat en rijm in te planten en hem met onze beste schrijvers, als: Vondel, Tollens, Bellami, Ledeganck, Van Beers, Conscience, enz.,enz. bekend te maken en deze naar waarde te doen schatten. Al de oefeningen zonder uit zondering, zijn brokjes van onze beste letter kundigen in dicht en proza; ofwel zinsneden, waarin begrippen voorkomen, die recht streeks de zedelijke en verstandelijke opvoe ding der kinderen beoogen. Al wat in dat boek voorkomt, vergt denk kracht, ontwikkelt de verstandelijke vermo gens en verfijnt de zedelijke gevoelens. Geen enkel dier zinsneden is er in te vinden, die nochtans zoo vaak in boeken van taalleer sluipen en die zoutlooze knoeierijen heeten mogen, omdat zij hoegenaamd niets tot den geest des kinds zeggen. Het is een boek, dat, terwijl het al de spel en taalfeiten leert voorkomen, daarbij nog geheel opvoeding en onderwijs is; een gulden boek, in één woord, dat voorzeker geroepen is om den meesten bijval te genieten en dat, om zijn overgroot nut, in alle goede school dient aangetroffen te worden. Poperinghe. Wij vernemen dat de tooneel-afdeeling van den Vlaamsehen Bond van Poperinghe twee buitengewone vertoningen zal geven op Maandag 11 en Dinsdag 12 dezer. Deze vertooningen zullen samengesteld worden uit De Graaf van Saint-Germain of de Duivel van Parijs, groot drama in 5 IVlteijven, en Brouke en zijne meid of daN%omt van te famüliair te zijn; klucht- spe^et zang in één bedrijf. Wij twijfelen niet of de ruime zal der Wel luidendheid zal te klein zijn om het groot getal nieuwsgierigen te bevatten die deze vertooningen zulten uitlokken. Burgerstand van Poperinghe van den 28 September tot den 7" October 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 9. Six Cijrille Henri, 30 j., koopman te Vlamer- tinghe, en Parret Maria Ludovica, 32 j., bijzondere. Wyckaert Henricus Cornelius,25 j., koetsier, enSoubry Maria Justina, 22 j., kantw. Carle Renatus Alfons, 23 j., dienstbode, en Poutier Zulma Cornelia, 20 jdienstmeid. Dekeirsgieter Emilius Josephus, 24 j., on derwijzer, enDecraene Maria Cornelia, 22 j., bijzondere. Caneele, Joannes Josephus, 84 jaar, zonder beroep, weduwaar uit eerste huwelijk van Provo Barbara Theresia, en uit tweede en laatste huwelijk van Quaghebeur Amelia Coleta. Vandevoorde Charles Louis, 78 jaar, zonder beroep, weduwaar van Dugardein Anna Rosalia. Liefooghe Philippus Jacobus, 75 jaar, zonder beroep, weduwaar uit eerste huwelijk van Bruynaert Philippina Francisca, en uit tweede en laatste huwelijk van Malbranc- ke Maria Theresia. Provoost Virginia, 69 jaar, bijzondere, over leden te Sinte-Anne bij Kortrijk, echtg. van Glorie Pieter Jacobus. Adriaen Carolus Cornelius, 43 jaar, rond leurder, echtg. van Cousin Silvia Cornelia. Kinderen beneden de jaar. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 3. De betooging ter heere van den heer Ronvaux, schepen van onderwijs van Namen, afgesteld, gelijk men weet, voor den heil dronk dien hij uitgesproken heeft op het banket van bet onderwijzers-congres, onlangs in gemelde stad gehouden, heeft gisteren plaats gehad. Ter gelegenheid dezer liberale betooging waren de troepen geconsigneerd. Een hon dertal gendarmen waren in de stad en de procureur des konings zetelde bestendig ten stadhuize. Te Namen werd gisteren ook het vijftigjarig feest der inrichting van de pro vincieraden gevierd. Een Te Deum had plaats. Bijzondere en gewene treinen hebben te Namen liberalen aangebracht uit Luik, Char leroi, Bergen, Brussel, Leuven, Antwerpen, Gent, enz. De Nation zegt dat de stoet die gevormd is geworden, bestond uit 15,000 personen. De stoet heeft de straten der stad doorkruist, onder het geroep van Leve Ronvaux! Leven de liberalenDe betoogingmakers hebben zich naar de schouwburg begeven. Zij zijn daar om 4 1/2 uur toegekomen. Op liet too- neel hebben de afgevaardigden plaats geno men. De vaandels der verschillende liberale maatschappijen, die aan de betooging deel namen, stonden ook op het tooneel. Aan het bureel, waar de kronen en de bloemtuilen la gen die aan den heer Ronvaux gingen aan geboden worden, hebben de heeren Gillard, Janson, Delvauxen Bergé plaats genomen. De heer Ronvaux werd bij zijne verschij ning op het tooneel geestdriftig toegejuicht. Er werden redevoeringen uitgesproken door de heeren Gillard, in naam van den li beralen bond van het arrondissement Namen, Delvaux, in naam van een groot getal libe rale vereenigingen van het landBergé Paul Janson, namens de liberale associatie van Brussel, en Ronvaux. De heer Ronvaux heeft de handen van de heeren Bergé en Paul Janson in een gelegd, onder de geestdriftige toejuichingen der me nigte. De heer Delvaux heeft nog eens het woord genomen en gezegdDeze dag moet niet onvruchtbaar zijn. De heeren Paul Janson en Bergé hebben elkander de hand gedrukt. Het brusselsch li beralisme moet hun voorbeeld volgen en al de liberalen van Brussel moeten voortaan sa men werken. Dat allen, gelijk een man, met mij den kreet herhalenEensgezindheid der Brusselaars voor de zegepraal van het libe ralisme Ontslag Vandersmissen. Men verzekert dat Van der Smissen maan dag 11. zijn ontslag beeft gegeven als volks vertegenwoordiger Egypte en Palestina. VExcursion kondigt ons eene schoone reis aan in het Oosten, waarin begrepen is het bezoek van Napels, Messines, Catane, Port-Saïd, Sueez- Kanaal, de Nijl-boorden, de Pyramiden, Lux or, Alexandrië, Jaffa, Jerusalem en gansch Palestina. Het vertrek heeft plaats uit Brussel Zater dag 30 October. Deze reis duurt 40 dagen. Het getal deelnemers is beperkt op 15 reizi gers. De voorwaarden dezer reis zijn kosteloos te bekomen op het midden-bureel der Excur sion, Boulevard Anspacb, 109, te Brussel. M. Ch. Parmentier, bestuurder van YEx cursion, geeft al de gevraagde inlichtingen, alsook de programmas zijner reizen in Italië, in Spanje, in Algerië en Tunisië ontworpen voor in den loop der maand October. Anderlues, den 28 Oogst 1885. M. Pele- rin, apotheker, 12, rue de l'Ecuyer, te Brus sel. Ik geefu mijne toestemming het volgend getuigschrift bekend temaken. Sedert ik van uwe Zwitsersche Pillen, van 1 fr. 50 de doos gebruik heb gemaakt, ben ik zeer tevreden over den goeden afloop, de maagpijnen zijn verdwenen, de eetlust teruggekomen en ik heb geregelde stoelgang. Mme Jantignies. Uitgave van K. Deweerdt, Rijsel straat, 59, Ieperen. Door de Wereld Gedichten door P. P. Denys, (versierd met eene prachtige titelplaat, door Mej. Louis. De Hem.) Door de Wereld! bevat de volgende rubriekenI. Eerste schreden; II; 't Lied der kleinen; III. Roozen en Doornene IV. Ylaandrenland; V. Vorst en Vaderland; VI. Schetsen en Beelden; VII. Zegedroomen. Het werk,op schoon stevig papier gedrukt, zal zoo van 200 tot 250 bladzijden in 8° beslaan, en tegen twee frank, vrachtvrij toegezonden worden. H SI M H P3 19,50 14,50 14,50 17,50 17,50 6,00 270,00 57,300 13,700 1,200 400 300 6,000 13,920 20,25 15,00 13,50 16,00 17,50 5,50 265,00 S 3 1 5 21,800 8,200 1,900 600 700 8,000 14,842 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter VAXELAIRE-CLAES DIPLOME D'HO HU EUR GRANDE MESE EN VENTE Tout achat de 20 fr. donne droit a un abonnement d'un an au journal illustré la MODE BIJOU. Envoi franco de port et droits en province et en Iiollande d'échantillons, de catalogues et de tout achat a partir de 20 francs. ■welke zij voor hunne tentoonstelling noodig ach ten. Art. 9. De stalen, welke bestemd zijn voor de prijskampen 23, 24, 25, 26, 27 en 28, moeten min stens uit drie exemplaren, van elke soort, bestaan. Art. 10. De tentoonstellers van afgesneden bloe men en groensels, zullen toegelaten worden, dezelve te vernieuwen binst geheel den duur der Tentoon stelling. Art. 11. Voor het vlas, den tabak en de hoppe, zullen er afzonderlijke prijskampen bestaan voor de landbouwers en voor de kooplieden. Art. 12. De tentoongestelde voorwerpen moeten door de tentoonstellers zeiven aangekweekt of ge maakt zijn geweest; echter wordt van deze schik king afgeweken voor wat aangaat de prijskampen 41, 42, 43, en 44. Art. 13. De 41e prijskamp behelst onder de bena ming van werktuigen en huishoudelijke en landelij ke nijverheid al de landbouwerlttuigen, zooals strooisnijtuigen, wasch- en zaaituigen, aalpompen, stelsels van afsluiting, boterkerns, enin't algemeen alles wat den landbouw, 't binnen of buiten de hoe ve kan dienstig zijn. Een bijzondere prijs zal toegekend worden aan de best verbeterde melktoestellende heer Landbouw kundige van den Staat zal verzocht worden eene of verscheidene proefondervindelijke conferentiën te geven over het nut van deze werkingen. Art. 14. Ten einde de tentoonstellers aan te moe digen, zal de commissie eene inschrijving openen om zeker aantal tentoongestelde voorwerpen te verloten. De inschrijving zal 50 centiemen per lot zijn. Art. 15. Geen tentoonstelier van meststoffen zal kunnen eene medaille bekomen, als hij niet ver klaart de verbintenis aan te nemen de samenstelling zijner vetten op zijne facturen te melden. Art. 16. Eene premie van honderd franken zal toe gestaan worden voor het beste verslag over de Ten toonstelling dit verslag zal minstens 25, en ten hoogsten 35 bladzijden van het Bulletin der Maat schappij moeten beslaan. Art. 17. De uitreiking der prijzen zal plaats heb ben in het lokaal der halle, ZONDAG 25 OCTOBER, om middaguur. Onmiddelijk na deze plechtigheid, zal een Banket plaats hebben, dat zal bereid worden in het hotel der Kastelnij. De prijs van het Banket is vastgesteld op zes franks, daarin begrepen een halve flesch wijn. De personen, die aan het Banket begeeren deel te ne men, moeten zich op het bureel laten inschrijven vóór 17 October. Te dien einde zullen er lijsten van inschrijving gezonden worden aan al de gemeentebesturendeze worden verzocht die te laatste den 18 October terug te zenden. r~ «n i inrr-rrr11 i i Geboorten. Kinderen beneden de T jaren. Huwelijken. O verlij dens. Les célébrités de l'art musical sont unamines pour approuver la Nouvelle Méthode de piano de A. Schmoll, ouvrage devenu si rapidement populaire en France et en Belgique. M. Marmontel, le savant professeur du Conservatoire de Paris, dans une let- tre a l'auteur, l'appelle un des meilleurs ouvrages élémentaires et progressifs qu'il connaisse dans ce genre; M. Massenet, le célèbre compositeur, la qualifie de Méthode unique et absolument remar- quable; M. Mériel, ancien directeur du Conser vatoire de Toulouse enchanté des résultats obte- nus l'aide de cette méthode, la déclare de beaucoup supérieure a toutes les autres du méme genre; M. Samuel, directeur du Conservatoire de Gand, s'en sert pour ses enfarits, la trouve excellen te et déclare que c'est ce qui existe de mieux pour le premier enseignement de la jeunesse. Enfin, dans un rapport adresse a M. Racloux, directeur du Conservatoire deLiége, M. Ghymers, professeur de eet établissement, dit entre autrescette métho de, ouvrage bien pensé et bien fait, laisse loin der rière elle et me paralt destinée a remplacer dans l'éducation musicale tons les ouvrages similaires qu'une longue et regrettable routine n'a que trop consacrés.» 5 Parties, chaque 3 Fr. S'adresser chez F. de Aynssa (Deliége), 92, rue de la Montagne a Bruxelles, La preface est envoyée franco sur demande. CO 00 00 u O rO O O O Ci O 00 00 f-l <D rO O 4-J O O j middenprijs per 100 kilo Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. <D +3 0 -r- GRANEN, ENZ. OM DEMMBE une personne sérieuse et bien posée pour représenter les Assurances. A. Contre les accidents des ouvriers dans les fabriques ii. Les récoltes contre la grêle Et c. La mortalité du bé- tail et des chevaux. S'adresser au fondateur de des trois sociétés, M. Lam bert Méan, a Saint-Gilles, Liége. I Rue Neuve, 87-89-91. Rue de la Blanchisserie, 2 et 4 A L'EXPOSITION D'ANVERS ACTUELLEMEMT Exposition Générale ET DES POUR. Soierles Velours PeJuches Fantaisie Lainages Etoffes pour Deuil Draperies Fourrures Ch&les Trousseaux Layettes Jupons Jerseys Imperméables JBlane Toiles Bideaux Linge de Table Lingerie Mouchoirs Corsets Bonneterie Gilets de cliasse Ameublements Tapis Fïanelles Couvertures de laine PieaidsUreS de Voyage Ganterie Chemises Cravates Parapluies Parfumerie Rubans Fleurs CORBEILLE8 S>E MAïUAGE.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 3