STADSNIEUWS. Wij denken het gepast de volgende rege len ruchtbaar te maken. Over ds kantonalen prijskamp van 1886. In ons vorig nummer hebben wij een woord gerept over hetzelfde onderwerp. Op dit oogenblik weten wij nog niets van den uitslag des prijskamps; maar dat er schrikkelijke tripotagen gedaan werden, verzekert men ons langs alle zijden. Wij willen in dit nummer slechts terloops eenige punten aanraken, om de aandacht der Overheid en des Staatsbestuurs op eenige schreeuwende onregelmatigheden te roepen. Men spreekt van niets minder dan van ver nietiging des prijskamps!.... Waarom? 1° Men zegt, dat men in een kanton, waar Walen en Vlamingen in eene zaal vergaderd zaten, de twee talen op eens en dooreen heeft gedicteerd 2° Men zegt, dat in een kanton eene vraag van aardrijkskunde werd vergeten!... 3° Men zegt, dat de mededingers van de zelfde school bijeen zaten en alle gemak van mededeeling hadden 4° Men zegt, dat men in een kanton de vragen van den namiddag den voormiddag heeft gegeven 5° Men zegt dat daar de omslagen open waren en dus 6° Men zegt, dat de onderwijzers daar ook 's noens den tijd vonden en de gelegenheid om de spraakkundige kwestien met hunne leerlingen als naaste voorbereiding op te lossen 7° Men zegt, dat onderwijzers, die de kwestien van den namiddag hier kenden, naar een ander kanton kunnen vertrokken zijn, om eenige inlichtingen te geven. 8° Men zegt, dat zekere onderwijzers de kwestien nogeens al voorop kenden en hun ne leerlingen erop hebben voorbereid/.. 9° Men zegt, dat de kantonale schoolop- zichterD... D... een klaar en krachtdadig verslag tegen de gepleegde onregelmatighe den heeft opgemaakt. Bravo!... 10° Wij zeggen en meenen, dat al die onregelmatigheden voldoende zijn om de vernietiging van den prijskamp te vragen, daar waar de grieven aan te stippen zijn. Welke is nu de oorzaak van de gekende onregelmatigheden De heer Minister heeft met zeer goede inzichten den Hoofdinspectoren voorgeschre ven, zooveel mogelijk, de afgevaardigden en de juryleden der prijskampen af te wisselen (nevens mogelijke camaraderijen, werden sommige leden der jury door politieke tus- schenkomstals opgedrongen!...): nogtans de historie van Esopus' tongen werd hier ook nogmaals bewaarheid Met de afgevaardigden radicaal te ver nieuwen ontbrak aan sommigen de noodige handigheid of de routineom den prijskamp ter voldoening van eenieder te geleiden. Nu, dit maakt natuurlijk de zaak niet van onderwijzers en mededingers; en zoo de aan gehaalde grieven waar zijn, zal eenieder de vernietiging des prijskamps toejuichen! A. Brunswyck. Volgens bovenstaande regelen, welke wij uit het Septembernummer der Volksschool overnemen, werd er dit jaar weeral gekon kelfoesd in den wedstrijd tusschen de lagere scholen. Is dat nu eene plaag of eene smet tende ziekte geworden, sedert de klerikalen aan 't roer zijn, dat er in vele prijskampen kameraderijen gebeuren, om de leerlingen der aangenomene, vrije ot kalotescholen vóór te trekken, op een voetstukje te plaat sen? Vroeger hoorden wij daar zooveel niet van als heden ten dage; 't was overjaar juist hetzelfde liedje, en als antwoord op de spot ternij van een kalotepapier dat met de leer lingen der Looie gekte, omdat zij geen prij zen bekwamen, aarzelden wij niet hun slecht wedervaren toe te schrijven aan zekere knoeierijen, welke destijds zouden gebeurd zijn. Het papier had ons gemakkelijk kunnen bewijzen dat wij nevens de kwestie waren, met eenige officiëele inlichtingen te geven, desaangaande. Gezien zekere betrekkingen zijner redaktie, was het hem niet moeilijk. Maar het blad zag niet meer om, en liet praten. Nu zou het zoo goed niet kunnen afloopen, want wij vernemen dat de heer kantonale opziener De Iieyne, van hooger hand bevel gekregen heeft, een onderzoek te openen over de feiten, waarvan de Volksschool spreekt. 't Ware inderdaad een beetje al te straf moest er bewezen worden gelijk men het vertelt dat de leerlingen eener kalote- school, waar er vier prijzen zijn, voorop de vragen van reken- en teekenkunde kenden. Ziehier de samenstelling der Jurys welke geroepen werden om de werken der leerlin gen te verbeteren die aan den wedstrijd van 1886 deel genomen hadden. Wij spreken maar voor onze provincie alleen; de overige zijn ons van minder belang. Ressort d' inspection principale de Bruges. Président M. De Vlaminck, inpecteur principal, h Bruges. Membres MM. Keukelinck, instituteur communal, a Poperinghe. Desmedt, id. id. aHooghlede. Daems, id. adopté, a Roulers Vervenne, id. libre, a Wevelghein. Ressort d'inspection principale de Courtrai. Président M. Brouwers, iaspec teur principalen Ypres. Membres: MM. Ranson, instituteur communal a Loo. Delanghe, id. id., a Westcapelle; Callemeyn, id. adopté, a Wyngene; Cuvelier, id. libre, a Cortemarcq. Nagalm van het Jubileum! Volgens het schijnt zouden er 3 vrouwe- lieden stapelzot gewerden zijn, ten gevolge der hevige sermoenen, welke hier binst de missie gepredikt worden. Zoo hielden de pa ters des avonds, bij een flauw twijfelachtig licht, hunne akeligste, schrikwekkendste sermoenen over de hel, hare vlammen, hare zwarte duivels met hunnen staart, over alles wat de goede zielen kan den schrik in 't lijf stampen. Zoo is eene vrouw, gedurende een avondsermoen in St-Pieterskerk, ziek gewor den en heeft men de sloor moeten buiten dragen. Eenige typische spreuken der paters zijn door het publiek opgevangen geweest, en worden aan de spotternij der ongeloovigen in koffijhuizen en herbergen prijs gegeven. Bijv. Een werkman kan metfr. 1-50 daags leven"Zekerlijk, daarvan geeft geheelde geestelijkheid het voorbeeld, van den Paus, langs bisschoppen, kanonikken, dekens, pastoors, tot aan de wegsmeltende paters en kapelaans Slechts de helft der raadsheeren gaan maar naar de mis»! 't Is nog de helft te veel, eerwaarde vader. De katholieken zullen niet lang meer meester blijven, dan zullen de vrijmetse- laars weer aan 't bewind komen De hemel geve dat gij goed profeet zijt, beste pater. Zoolang wij de vrouw behouden, zal het geloof [alias onzen winkel) bewaard blijven. Dit weten de liberalen en daarom onder- wijzen zij de vrouw, om ze tot hunne prin- ciepen over te halen"! Openhartige beken tenis van eenen jezuiet. Liberalen, jongens, aan 't werkOnderwijzen wij de vrouw, het meisje. Vrijheid! Dat is maar een woord Zoo is het in den naam der vrijheid van de kerkhoven, dat men een braaf kristel ijk meisje nevens eene hoer begraaft Ge scheiden in het leven, vereenigd in de dood Wij zijn allen kinderen van denzelfden Vader Voor de heeren pastoors van den buiten die nog de zending in hunne kerk moeten inrichten, geven wij hierna het programma der feesten en vermakelijkheden, welke al hier gedurende de kermis..., pardon Jubilé plaats gehad hebben... Men zegt dat de inrichtingskommissie aan Pontus de tamboers der piotten gevraagd had, om de retraite te slaan, gelijk het in den tijd nog geweest is in de garnizoenste den. Pontus heeft scrongneuneu geweigerd. IJperlingen, de zending is gepreekt om u waardiglijk tot het verdienen van het Jubi leum voor te bereiden; om u dit te verge makkelijken geven wij hier de VOORWAARDEN OM DEN JUBILÉ TE VER DIENEN. En nu voor te sluiten, brave lieden, goede zielen, standvastige kristenen, waarachtige katholieken, en lezers van het Weekblad, ziehier nog eene f Maatschappij de Vlaamsche Ster. Verleden Zondag hadden wij de eerste vertooning van het tooneeljaar 1886-87, door de Vlaamsche Ster aan hare leden aange boden. Veel en schoon volk was er, maar toch bijlange zooveel niet als in de vertoo ningen van verleden jaar. Misschien is de jubilé daar voor iets onder. In alle geval gelooven wij niet dat de IJper- sche bevolking aan de heilzame strevingen onzer Sterrelingen zou kunnen onverschil lig blijven en nalaten het vlaamsch tooneel, die stevige en machtige hefboom van volks beschaving en verzedelijking, zooveel het in hare macht is aan te moedigen en te rug steunen. Wat meer is, zij allen die uit de vertooning weggebleven zijn, hebben er zeer veel bij verloren. Het Nederlandscli Tooneel van Antwerpen heeft ons eenen vermakelijken avond doen doorbrengen. Wij zullen die volleerde spelers en speelsters in hunne we- derzijdsche rollen niet beoordeelen; dat ware onnoodig zwart op wit- brengen. Meer dan eens stonden wij verbaasd bij die kunstige, talentvolle vertolking der rollen, waarvan de heer Van Doeselaer en zijne kunstenaars het geheim kennen. En dat is meer dan voldoende. Nochtans moeten wij zeggen dat wij nog nooit hartelijker en geestiger vertooning genoten hebben dan deze van jl. Zondag, waarin Jan Dicars zoo meesterlijk vertolkt was door den heer Van Doeselaer, die oprecht het ongeluk uitmaakte van alwie in zijne omgeving leefde. y-7 Nog nooit zagen wij een kisseliger ka^^ter en een onbeschofter knorrepot dan Jan Dwars.Ook kwam enkel de rust, de vreugde en de liefde in het huis zijner kinderen terug wanneer die moedwillige schoonvader er buiten was. Eene schoone les, voorwaar, voor die ouders welke soms, door overmaat van 'ou derliefde gedreven, zich in het huishouden hunner kinderen moeien en daar meestal twist en oneenigheid veroorzaken. Ook heeft dat mooi blijspel een best onthaal genoten en menigkeer met daverend handgeklap begroet geweest. De antwerpsche kunsttroep had er een ongehoorden bijval mede, voor hem een driedubbel proficiat! Kussen of vechten was een luimig blij spel, dat ook meesterlijk opgevoerd werd en waarin al de rollen buiten kijf wel gespeeld waren. Jammer maar dat er geen zierken muziek bij was om, ten minste, het ongeduldig wach ten tusschen de verschillige bedrijven wat tegen te gaan en die tijdruimten wat in te krimpen. Wij hopen dat er bij de naaste vertooning in die leemte zal voorzien zijn en dat wij nog eens, gelijk verleden jaar, op eene menigte puike muziekstukjes zullen onthaald worden. Volgens wij vernomen hebbenzou de tweede vertooning, gegeven door de leden der Vlaamsche Ster, vastgesteld zijn op 7 November aanstaande en zal bestaan uit de volgende stukken: 1° Een Tijger van Bengalen, blijspel met zang in één bedrijf; 2° De Visschers van Blankenberg he, blijspel met zang in één bedrijf. 3° De verwarde Pruik, blijspel met zang in twee bedrijven. Tentoonstelling. Nauwelijks acht dagen is de tentoonstel ling van land- en hofbouwkunde op onze Halle geopend en reeds hebben wij er ver scheidene malen geweest. Wanneer men er eens binnen is geweest, men kan aan de neiging niet weerstaan om er terug te keeren en wederom terug te keeren. Alles lokt u uit en lacht u toe in de ten toonstelling, vele om niet te zeggen alle verzamelingen zijn wezentlijk merkwaardig en doen u stom staan. De bloemen- allerlei sieraadplanten ver zamelingen der HH. Ferd. Merghelynck, de Florisone Edm., Baron de Vinck,Hennion, Gelein, Casier, enz. zijn meer dan bewonde- rens waardig. Daarin vindt men al wat prachtig en schoon is. Verder bewoondert men het kern getuig en de werktuigen voor het vervaardigen van Kaas van den heer Van Hecke, die voor zeker voor eiken landbouwer uit onze streken van het hoogste belang is. Daar ook ziet men eene volledige verza meling der meest volmaakte strooi-, hooi-, wortelen- en rapensnijtuigen, die door geene landbouwers, noch veeteelders mag onge merkt voorbij gegaan zijn. Voor de zaaigranen zijn de verzamelingen van de heer Ch. Brutsaert en anderen oprecht volledig. De wortelen, rapen, beetrapen, kolen, poret, silderij, enz., enz. prijken en doen u door hun lachend uitzicht het water in den mond komen. Dan hebben wij die mooie verzamelingen van vlas, tabak, hoppe, enz., die ieders belang en opmerkzaamheid gaande houden. De uitstallingen der kunstvetten voor het kweeken der verschillige vruchtensoorten, met aanduiding van hunne samenstelling, is voorzeker niet het minste leerrijke deel voor onze landbouwers, die, op weinige uitzonde ringen na, enkel de stalmest, de guano en het zoogezegd zout als landvetten kennen en deze derhalve op alle teelten toepassen. Daar vin den zij eene verschillige kunstmeststof voor elke plant, voor elk gewas. Hier komen wij aan de heerlijke verzame ling paardentuigen, door den heer Scherre tentoongesteld. Die ook houdt den bezoeker langen tijd op, want het is der moeite waard. Daarachter in den hoek is een tuig van den verrespreker (telefoon), stelsel Chris- tiaen en Lescowier, geplaatst, die u onmidde lijk in gesprek brengen kan met Passchen- dale of elke andere plaats. Aan de muren hebben wij eenige verzame lingen plannen en gevels voor hoven, broei kasten, hofsteden, enz. bewonderd. Onder die schittert deze vooral van den heer Julius Rotiers, die daarbij eene verzameling getee- kende fruiten en bloemen tentoonstelt, welke getuigen van een echt talent. Eindelijk komen wij aan die uitgestrekte zaal, waar het oog niets dan allerlei lekkere fruiten, appelen, peren, druiven, mispels, ontwaart. Onder de tallooze perenverzame lingen noemen wij deze der heeren de Posch, Mazeman, de Florisone René, de Florisone Edmond, Gelein, Verhille, enz., enz. Onder de appelenverzamelingen, die van den heer Carton, en onder de aardappelenverzameiin- gen, die van den heer Dusillion. De heer D'Hondt van Poperinghe, heeft eenige zeldzaamheden van druivensoorten tentoongesteld, die een ieders verbazing wek ken. Dan hebben wij, voor wat de hof- en land- werktuigen aangaat, de uitstalling van den heer J. Creton-Feys, die voorzeker eene der voornaamste is en die niet missen kan voor alle bezoekers er naartoe te lokken. Wij ra den de landbouwers aan eens te gaan bewon deren. Vele, oneindig vele andere dingen hebben nog onbesproken voorbij gegaanwant in zulke beknopt verslag alles bespreken, wat zeg ik aanhalen is volstrekt onmogelijk. En nu, lieve lezers, gaat zien; dat is het eenige en voorzeker het beste middel om er met kennis van zaken over te kunnen spre ken en u al het leerrijke en het nuttige, dat de tentoonstelling u aanbiedt, ten profijte te maken. Bericht. Wij vernemen dat morgen, Zondag, de Landbouwtentoonstelling maar open zal zijn aan den gewonen prijs van 10 centiemen te rekenen van 3 ure namiddag, wanneer de leden van de jury hunne werkzaamheden zullen geëindigd hebben. Men weet dat gedurende die werkzaam heden de ingangsprijs gesteld is op 2 franks. Landbouwtentoonstelling in de Bovenzaal der Halle. Verleden Zaterdag konden wij uit plaats gebrek, het programma der tentoonstelling niet mededeelen, evenmin als de aanduiding der verschillige prijskampen. Wy kondigen li Jubilé vanbetjaar 1888, Gepredikt door de EE. PP. Jesuiten voor de vier parochiën der stad IJperen. ORDE DER OEFENINGEN. Zaterdag2 October, 's avonds ten 6 ure, aankon diging van den Jubilé door 't geluid van al de klok ken der parochiale kerken en kapellen. Zondag, 3 October, Feestdag van O. L. V. van den Rozenkrans, opening van den Jubilé: al de missen geschieden op de gewone uren met sermoen in elke mis. Onmiddelijk voorde Hoogmis, lofzang Veni Crea. tor. In Sinte-Maartens kerk, in de Hoogmis, fransch sermoen door den Eerw. P. Verbeke. 's Namiddags, ten 3 ure. Vespers, Lof, Kruisplan- ting en Sermoen. Binst de week, dagelijks 's morgens de eerste Mis ten 5 1/2 ure met Sermoen. Ten 8 1/2 ure Mis en Sermoen. 's Avonds: Lof en groot Sermoen, in Sint Jacobs ten 6 ure. In Sinte Pieters en Sinte Nicokius ten 6 1/2 ure. In Sinte Maartens alle dagen der week, 's avonds ten 5 ure, Lof en fransch Sermoen. Ten 7 ure groot vlaamsch Sermoen. Zondag 10 October's voormiddags, al de oefenin gen gelijk den vorigen Zondag. 's Namiddags ten 3 ure, Vespers, Lof, Sermoen en Te Deum, tot sluiting. Nota. Binst geheel den tijd van den Jubilé, zal 's avonds, ten 8 ure, de groote klok geluid wor den om de geloovigen op te wekken tot bidden voor de bekeering der zondaren. 1° Tweemaal de parochiale kerken van S' Maar tens, Sl Pieters en S' Jacobs bezoeken, en aldaar eenigen tijd godvruchtig bidden ter intentie van Z. H. den Paus, b. v. vijfmaalden Onze Vaderen Wees Gegroet. 2" Eene aalmoes geven volgens de intentie van Z. H. den Paus. Ten dien einde, is in elke kerk een offerblok gesteld. 3° Twee dagen vasten, zonder plicht van zuivel te derven. 4° Eene goede biecht spreken. 5° Weerdiglijk de H. Communie ontvangen. H. J. Boone, Kanonik, Pastoor-Deken van St Maar tens, commandant la place d'Ypres. LES AIDES Depoortkr, Pastoor van S4 Pieters. P. E. Remaut, Pastoor van S4 Jacobs. DE CAMP jAmpe, Pastoor van St Nicolaus. GEDENKENIS DER ZENDING (JUBILÉ) Gepredikt te IJperen in 1886 door EE. PP. Je- suieten O mijne ziel, wees indachtig en vergeet nooit de groote waarheden van dewelke uwe zaligheid af hangt. God alleen moet gijeeren en dienen; Hij is uw Schepper, uw meester en uw opperste goed. De Dood zal eens komen, als ik er het minste op denk; ik moet dus altijd bereid zijn te sterven. Ik zal geoordeeld worden over al mijne werken, woorden, begeerten, gedachten en verzuimenissen, door den rechtveerdigen God. Hel en Hemel zijn de twee uitersten die niemand kan ontgaan. Indien ik niet verdiend heb voor eeuwig in den hemel gelukkig te zijn. zal ik voor eeuwig lijden in de hel. Wat verkies ik? Wil ik mijne ziel zalig maken? --- Ik moet bidden, Am Zondag heiligende gelegenheid der zonde vluchten-, slechte lezingen en gezelschappen vermij den, godvruchtig en te biechte en te communie gaan. H. Hert van Jesus. heb medelijden met mijZegen deze voornemens 1 Maria, zonder vlek ontvangen, bid voor ons die tot u onze toevlucht nemen. H. Engel bewaarder bid voor ons! H. Joseph sta ons bij, nu en in de uur van onze dood Amen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 2