LIYRES z w a Burgerstand YËRSCHILLÏGE TIJDINGEN. "yENTE PUBLIQUE d'une belle collection Tentoonstelling. Landbouvvmaatschappij. Daar even vernemen wij dat de prijsbestel- fing aan de bekroonden in de Tentoonstelling, zal geschieden Zondag 24 aanstaande te middaguur stipt, in het lokaal (noord) van de tentoonstelling der fruiten. Onmiddelijk daarna zal het Banket plaats hebben in de Concertzaal van de Concor de. Het getal bijtreders zal waarschijnlijk tot een honderdtal beloopen. P. S. Het muziek der Pompiers, zal te middaguur stipt de Prijsuitdeeling der be looningen openen. De zoo hertelijke en zoo zeer gelukte ten toonstelling is nog altijd druk bezocht en zij zal voorzeker veel nut en goed gesticht heb ben. Doch wij vinden het nog al aardig dat in eene tentoonstelling, ingericht voor landlie den waarvan velen geen woord fransch ver staan alle inlichtingen in 't fransch en in 't fransch alleen aangeduid zijn. Menig land bouwer die bij dewerktuigen of bij de kunst meststoffen zich onderrichten gaat, zien wij vol teleurstelling weggaan en soms zeggen Jammer dat wij van dat fransch niets verstaan; wij zien wel al die tuigen en al die soorten van asch, maar wij weten noch wat het is, noch waartoe het dient. Waarom zet men de uitleggingen voor ons in 't vlaamsch, in onze taal ook niet. Wij moeten bekennen dat die landlieden niet al 't ongelijk hebben en wij beweeren 't dat men in onze eeuw nog zoo onredelijk is van 't volk te willen verlichten en leeren in eene taal die 't niet verstaat. 't Is belachelijk, maar 't is zoo. Willems-Fonds. Onze Afdeeling heeft hare werkzaamheden hernomen. Zaterdag laatst had, voor een vriendenkring, eene voordracht plaats over een aantrekkelijk onderwerp. Dat onderhoud was getiteld Vijf-en-tiointig jaren onzer geschiedenis. Spreker had met meer waar heid mogen zeggenPlatte knechtschap van den IJperschen raad gedurende het tijdstip 1804 1830. Inderdaad, wat al laf- en platheden hier plaats grepen, van wege on zer stadsraad tegenover Napoleon I, jegens de keizerin-regentes, gedurende de 100 dagen (cent jours), onder de Restauratie en voor den hollandschen vorst Willem I, is onge hoord! 't Schijnt ongelooflijk, ware het niet dat spreker offlcieële bewijzen voorlas, ge trokken uit den compte-rendu der zittingen van den stedelijken raad. Wij hebben deze week twee nieuwe wer ken van het W. F. ontvangenDe Vlaam- sche Schilderkunst van Alf. Wauters, ver taald door J. Sabbe en het Jaarboek over het bestuurjaar 1886. Aan de inschrijvers voor het jaar 1886, werden dit jaar de volgende werken gezon den: Anneesens, door Sleeckx, (0,40 fr.) De Vlaamsche Schilderkunst(2 fr.) en het Jaarboek (2,50 fr.) Men zal met mij instem men dat wannuer men voor eene bijdrage van 6 fr., voor 4,90 fr. boeken krijgt, en dan nog toegang heeft tot al de concerten, voor drachten en de vergaderingen door de Af deeling ingericht, men hier ten minste geen karoot getrokken wordt. Wij hebben eene uitnoodiging ontvangen op de concert-voordracht, welke morgen, Zondag 24 dezer, plaats heeft in de groote zaal vanhet Willems-Fonds [Gouden Arend) De heer Julius Sabbe, de gekende redenaar, komt de eerste voordracht geven, welke, volgens de opgaaf, belooft zeer aantrekkelijk te zijn. Wij zullen dan niet nalaten den flin- ken spreke nogmaals te hooren en toe te juichen. S. Koningschieting. Jl. Maandag avond had de koningschieting plaats voor de leden der koninklijke gilde der Stalenboogschuttersgevestigd in het Bronzen Hoofd. De majesteits titel en misschien nog meer de prachtige zilveren servies, die er bij aan te verdienen was, werden hardnekkig en hevig betwist. De heer Alph. Hof, eindelijk gelukte er in de beide vleugelen van het microscopisch vogeltje af te schieten en een weinig daarna viel het vogelke aan, den heer G. Maillard te beurt, die het zeer wel getrof fen heeft, die dus de servies won en koning uitgeroepen werd. Na er zich goed vermaakt te hebben en een goed glasje geledigd te heb ben, gaf den nieuwen koning twee schoone prijzen, een voor het hoogste en een het laagte getal, onder de aanwezige liefhebbers te verschieten. De heer A. Hof won dien van het hoogste en de heer Ch. Deweerdt dien van het laagste getal. Prijskamp. De Burgerskring die reeds zoo menig welgelukt volksfeest inrichtte, geeft, met de medewerking van eenige bijzonderen, op Maandag 1 November aanstaande, een groo- ten prijskamp voor het biljardspel, in de her berg het Zilveren Hoofd, Rijselstraat, alhier. Mooie prijzen zijn er te winnen en wij zijn zeker dat die prijskamp, als naar gewoonte, wel zal gelukken en den meesten bijval ge nieten. Waarom geene decoratie. De genaamde Louis Braem, die door velen onzer lezers zeer wel gekend is en die om zijne vlijt, zijne naarstigheid en zijn goed gedrag 51 jaren lang onafgebroken in het zelfde huis gewerkt heeft, is.... gedecoreerd geworden, hoor ik u zeggen, en hij verdient voorzeker wel die onderscheiding. Gij zijt er wel mede, lezer lief! Hij ls heden Zaterdag het ouderlingengesticht "Nazareth» ingetreden, om er het overige zijner dagen te slijten. Eene decoratie, dat geeft men doorgaans aan iemand die enkel 17 a 20 jaren in dezelfde plaats werkte, maar mannen gelijk Braem, die ze meer verdienen, die krijgen geene decoratie. Hoe komt dat Fransch ïooneel. Het fransch Tooneel is Dinsdag 11. geopend geweest met eene vertooning van te Fiacre 117, comédie-vaudeville. Het is de roubai- siaansche troep die dit jaar ons tooneel bedienen zal en die zijn proefstuk opgevoerd heeft. Wat de spelers en speelsters betreft, 't zijn allen voldoende kunstenaars, waarvan er bitter weinig af te dingen valt. Nochtans moeten wij doen opmerken dat zij zouden wel doen wat rolvaster op te treden. Dan zal hun spel ook zijne natuurlijke losheid en ongedwongenheid van zelfs terugkrijgen. De vertolking, die reeds goed was, zal er nog veel bij winnen en het geheele der opvoering zal meer gesmaakt worden. Mochten wij aan den tooneeltroep eenen raad geven, wij zijn van gevoelen dat het niet te miskennen valt dat de comediên hier door ons publiek weinig gesmaakt worden en dat al die zoutlooze stukken, als te Fiacre 117, bij ons weinig bijval hebben. De IJperlingen, en dat strekt hun tot eer, verkiezen daar boven verre eene opérette, eene vaudeville of zelfs eene drama, waarin er soms zulke schoone zedelessen steken en veel tot de volksbeschaving bijdragen. Dat die artisten wat rolvaster optreden en alle zoutlooze comediên zorgvuldig daarla ten, en wij verzekeren dat zij hier op eenen grooten bijval mogen rekenen. Wij vernemen dat dezelfde tooneeltroep Dinsdag aanstaande Le Maïtre de Forges, comedie in 4 bedrijven en 5 tafereelen o^voejln zal. Iedereen weet nog welken ofejrden bijval dat stuk, in 't fransch zocv** in 't vlaamsch, genoten heeft. Het vaj'rj lus niet te twijfelen of de tooneelzaal zal veel te klein zijn. Dit is een stuk dat door onze bevolking veel gesmaakt wordt en te recht. Muziekfeesten. Morgen, Zondag 24 en Maandag 25 dezer, zal er, om 8 ure 's avonds, een prachtig muziekfeest plaats hebben in de groote zaal van den Arend, op de Groote Markt. Deze feesten worden gegeven met een uit gelezen orkest, door de Tziganes hon- grois, die al hunne stukken zullen uitvoeren van buiten, zonder noten noch muziek. Ingangsprijs: 1 frank. Zondag, 31 dezer, om 7 1/2 ure 's avonds, zal er in de tooneelzaal een zeer schoon muziekfeest plaats hebben. Ziehier de namen der artisten die er zich zullen laten hooren. MejMelanie Bourré, zangeres; De heeren Jules Mathieu, baryton; Serminiaux, vioolspeler van den konink lijken Muntschouwburg te Brussel; Godenne, basvioolspeler, eerste prijs van uitmuntendheid van het Brusselsch Conser vatorium; Triaille, pianisteerste prijs van 't Brus selsch Conservatorium. Men ziet het, een uitgelezen avond staat ons daar te wachten. De prijzen der plaatsen zijn vastgesteld als volgt: Eerste plaats 2 fr. Tweede plaats 1 fr. Derde plaats 50 centiemen. Het programma der uit te voeren stukken is ons te laat toegekomen om in dit Nr te kunnen opgenomen worden. Bij acht dagen zullen wij trachten deze leemte aan te vullen. Werkerslier. Op Zondag 31 dezer, biedt de Werkerslier onzer stad haren leden een lief muziekfeest aan. Hare beste en meest gevierde zangers zullen er zich laten hooren en menig puik muziekstukje zal uitgevoerd worden. Na het muziekfeest zal er eene danspartij volgen. Iedereen weet hoe aanlokkelijk en hoe druk bezocht telkenmale de dansfeestjes zijn, welke de Werkerslier inricht. Allo, brave werkers, vermaakt u maar maar eens naar hartelusteen moie en lustig avond wacht op u Examen. Wij zijn gelukkig onze lezeren te mogen aankondigen dat Mejuffers Campus Jeanne, en Halet Irma, oud-leerlingen onzer betalen de meisjesschool bestuurd door Mej. Vander- haegen, met onderscheiding haar aanne mingsexamen bij de Normale afdeeling van het vormen van regentegessen te Luik hebben afgelegd. Mejuffers Campus en Halet bekwamen we derzijds de 5 en 15 plaats op 19 aangenome- ne mededingers. van den 15 tot den 22 October 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht 8. Vrouwelijk id. 5. Huwelijken. Josephus Verleure, daglooner,en Octavia De- leu, dagloonster. O verlij dens. Joannes Lamps, nijveraar, 72 jaar, wedu- waar van Amelia Willems, Rijselstraat. Kinderen beneden de 7 j aar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 2. Offlcieële Akten. De heer C. D'Huyvettere, Notaris te Zon- nebeke, is in dezelfde hoedanigheid te IJpe ren benoemd, in vervanging van den heer Van Eecke, overleden. De heer H. Parret, kandidaat notaris, bij gevoegd rechter bij het vredegerecht van Passchendaele en gemeentesekretaris te Zon- nebeke, is notaris te Zonnebeke benoemd in vervanging van den heer D'Huyvettere. Men meldt uit LuikDe lijsters zijn dit jaar zoo overvloedig, dat zij tegen 2 franks en zelfs minder per dozijn verkocht worden. Het schijnt dat men in het departement van binnenlandsche zaken een ontwerp opge maakt om de nationale schijfschieting van Brussel 800 meters verder te plaatsen. Indien dit ontwerp wordt goedgekeurd zoude schijf schieting worden opgericht, tegenover de laan van het stedelijk kerkhof, te Evere. De Moniteur des Intéréts Materiels verzekert dat de nieuwe leening van Brussel zal uitgegeven worden onder pari. Eenigmaking der Brusselsehe schuld. De Chronique deelt het onder staande tabeltje mede, om beter begrijpelijk te maken op welke wijze het ontwerp van omzetting der leeningen van Brussel is opge maakt, rakende de uitbetaling der loten wel ke zullen uitkomen bij de vereenigde trekkin gen. Een lot, dat uitkeerbaar is met 100,000 fr., wordt bij den gewonen loop der zaken betaald aan den vollen prijs. Indien dat lot uitkeerbaar is na 5 jaren, zal het na afloop der trekkingen voor 1 Juli 1887 waard zijn ongeveerfr. 86,000 Uitkeerbaar na 10 jaren, ongeveer. 74,000 15 64,000 20 56,000 25 47,000 30 41,000 35 35,000 40 30,000 45 26,000 -50 23,000 Kieskronijk. De kiezing van eenen Volksvertegenwoordiger, voor het arrondis sement Brussel, in vervanging van Gustaaf Van der Smissen, is gesteld op 28 dezer. De Moniteur van heden kondigt zulks aan. Er zijn in Europa, volgens de laatste op telling 4,579,000 vrouwen meer dan mannen St Anna schapraai is sedert lang te klein.... Brussel. Spaarkas. Een besluit van den algemeenen bestuurraad der spaar en lijfrentkas, goedgekeurd door den Minister van financiën, stelt de intrest der stortingen op spaarboekjes van 2 ten honderd voor alle kapitalen boven de5000 fr. De sommen bene den 5000 fr. blijven 3 ten honderd genieten. De maatregel is toepasselijk met 1 Januari 1887. Tot hiertoe was de intrest 2 ten hon derd maar toepasselijk op stortingen beneden de 12,000 fr. Clerheid, den 21 Oogst 1885. M. Pelerin, apothe ker, 12, rue de l'Ecuyer, te Brus sel, De Zwitsersche Pillen, die u mij gezon den hebt, jbeantwoorden geheel en al aan de verwachting welke ik er van koesterde; niet alleen dat mijne borstpijnen, die mij bij mijne be- zigheden hinderlijk waren, veel zijn ver minderd, maar zij hebben mij den eetlust weêr gegeven, en sedert slaap ik ook rustig. En ikverklaar tevens dat uwe Zwitsersche Pillen eene wonderdadige uitwerking bij mij hebben teweeg gebracht. Uit erkentelijkheid en met de hoop aan mijne evenmenschen nuttig te wezen, geef ik u het recht aan mijnenbrief de algemeene bekendheid te ge ven, zoo als u goeddunkt. Em. Houmard, on derwijzer. Burgerstand van Poperinghe van den 14n tot den 21n October 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 8. verïïj dene. Scherrier Eugenia Cornelia, 63 jaar, onge huwd, naaister. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 1. Kinderen beneden de 7 jaren. DE consistant en 251 ouvragss divers. UNE MAPPE-MONDE, UN TABLEAU ET CIIEYALET qui aura lieu par le ministère de l'huissier a. HOF, en la Salie du CAFÉ DU SAUMON, a Ypres, LE DIMANCHE 24 0GT0BRE 1888, a 11 heures du matin. La vente se fera par numéro d'or- dre du catalogue et au comptant avec augmentation de 10 °/0. Exposition a partir du VENDREDI 22 QCTQ8RE 1886. ts r-s P3 EH 19,00 14,75 14,25 18,50 00,00 6,00 285,00 104,000 5,600 3,000 1,200 000 7,000 15,305 19,50 15,00 14,50 18,50 17,50 6,00 270,00 97,600 4,200 2,000 1,000 200 7,000 15,310 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter N. B. Deze verzameling heeft den eersten prijs bekomen in den 24n prijskamp, maar de heer Moen- tjens geen recht hebbende om aan dezen prijskamp deel te nemen, wij hebben gemeend hem te moeten buiten konkoers stellen en zijne belooning te be houden. Eene bronzen medalje aan Leopold Lapiere, voor zijne draineer- en schouwbuizen, bloempotten, enz. Eene bronzen medalje aan Bailleul, gareelmaker, toor zijnen halsband en zijnen zadei. Eene bronzen madalje aan Swyngedouw-Debruyne voor zijne rapen. Bene bronzen medalje aan Jules Rotiers, voor zijne verzameling immortellebloemen. Eene bronzen medalje aan de Florisone Edmond, voor zijne verzameling immortellebloemen. Carton Henri, eervolle melding, voor zijne fuxias, madelieven, enz. de Florisone René, eervolle melding, voor zijne lauwerboocnen, enz. Het gulden eermetaal, toegestaan bij art. II van het programma aan dezen die het meest zal mede- geholpen hebben om de tentoonstelling te verrijken en op te luisteren, wordt toegekend aan den heer René de Florisone, grondeigenaar te IJperen. «r i ii n ^~rr PLUS -ur-r*-: CO CÖ O O Ml) <D 03 M Pi CO CO co 5-, <x> rQ O •*-> O O co CO 00 co Sh O» O +-> O O middenprijs per 100 kilo Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. Verkochtte Kwantiteit N Z w Z H Z Pd O

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1886 | | pagina 3