STADSNIEUWS. M^tschappij Burgerwachten Burgerstand Uit de inlichting? die wij bezitten over liet Antwerpsch atieneum, blijkt evenwel niet dat zulke vtzonderlij ke maatregelen hier eene voldoene reden van bestaan zou den hebben. Wa'er ook van zij, dergelijke verordeningen, die natuurlijk slechts een tijdelijk karaktr zouden bezitten en alleen als overgangsriaatregels kunne» beschouwd worden, moger echter in geen geval afbreuk doen aan de toepassing der wet in den zin als hierbover door ons werd omschreven. Daarom, Heer Minister, drukken wij ten slotte nogmaals onze vaste hoop uit, dat de al wet van 1883 in de middelbare school en het koninklijk atheneum van Antwerpen zal toegepast worden op eene wijze, die volko men beantwoordt aan den wil des wetgevers en aan onze rechtmatige verwachting. In dit vertrouwen, bieden wij U, Heer Minister, de betuigen onzer hoogachting. De Sekretarissen, Paul Billiet, Em. Collette. De Voorzitter, Jan Florus. Jubilé for ever. Op bevel der bischoppen, hebben de predi kanten reeds een tweeden jubilé aangekon digd. Te rekenen met 1 Januari 1887 zal in elke stad en in elk dorp der kristelijke we reld een der heetste - 't woord is juist! klerikalen gelast zijn met het inzamelen van gelden. Die vlijtige zal aan 't hoofd der in- schrijvingslijst teekenen voor vijftig frank, de andere inteekenaars zonder min dan 2 frank te mogen gevenzullen geven in vergelijking hunner maatschappelijke positie of van de graad hunner fortuin. Dit wordt gedaan met het doel den paus eene almoes van eenige miljoentjens in de vuist te stop pen de man is dood arm en slaapt op stroo. Met december 1887 viert Leo XIII de 50° verjaring zijner priesterschap. Hij doet eenen oproep aan de katholieken aller landen, op dat ze hem helpen zoudenhij moet honger lijden, de duts! Heb medelijden, boeren: gij moet het toch al betalen. Wat er van zij, al kon ik mij wentelen in 't geld, ik gaf nog geen sou:'t diental te gader om in kiezingen, te werken en eene nieuwe inkwisitie vóór te bereiden. Volk, open de oogen Fritz Volckxmans. Melk en boter. Catechismus der melkerij, door M. den graaf Oswald de Kerchove de Denterghem, lid van de Kamer der Volsvertegenwoordi- gers. Wij hebben meermalen gezegd en herhaald dat het uur gekomen is voorden landbouwer om, op gevaar van te onder te gaan, al de verbeteringen toe te passen waarvoor de ak kerbouw vatbaar is. De prijsverhooging der voortbrengselen verlangen, haar door kunstmatige doenwij zen te verwekken, zou tevens eene huishoud kundige dwaling en een spel vol geduchte gebeurlijkheden zijn. De landbouw, evenmin als alle andere nijverheden, zou niet kunnen ontsnappen aan de gevolgen dier wet, welke wil dat de voortbrengselen steeds goedkooper worden. Dat men de huidige van eene me nigte liandwerkvoortbrengselen, zooals bij voorbeeld het ijzer en de.geweefselen, verge lijke met de waarde welke zij over dertig of veertig jaar hadden, en dat men oordeele over den doorloopen afstand. Is het niet klaarblijkend dat de verminde ring ondergaan door die waarde eene wel daad geweest is voor iedereen, en dat zij de nijverheid niet belet heeft eenen bloeienden toestand te geven aan diegenen welke haar konden uitoefenen door zich te bedienen van de altijd meer volmaakte en meer besparende doenwijze, aan 't licht gebracht door de we tenschap? Waarom zou het met den landbouw, welke ook eene nijverheid is, hetzelfde geval niet zijn? En hoe die zonderlinge neiging verklaren bij een groot getal landbouwers, die willen dat de eetwaren en de grondstoffen welke zij aan de bevolkingen moeten verschaffen, van prijs vermeerderen, wanneer alles hun ver wittigt dat men met vaste hand de wapenen moet aanvatten, welke de wetenschap in hun bereik stelt, opdat zij het hoofd zouden kunnen bieden tegen de onvermijdelijke me dedinging welke hen langs alle zijden aan valt. Het is wellicht onder den invloed dier be schouwingen dat een onzer uitstekendste landbouwkundigen, M. de graaf Oswald de Kerckhove de Denterghem, onder den titel van Catéchisme de laiterieeene brochuur geschreven heeft, die sedert weinige dagen verschenen is en die niet het grootste genoe gen zal onthaald worden. M. de graaf' de Kerckhove de Denterghem, volksvertegen woordiger van Ath, richt zich in zijn boekje tot de zoo moedige pachteressen van dat arrondissement. In eenige voorwoords-bladzijden, betoogt de geleerde schrijver dat er nevens eene meer rationneele en opjagende teelt om de op brengsten te vermeerderen, een ander gedeel te der landbouwnijverheid bestaat, meer bijzonderlijk geplaatst onder het bestuur der pachteres, waarin ook groote vooruitgang kan worden verwezenlijk: het is de behan deling der melk en de vervaardiging der bo ter. Onder vorm van catechismus, het is te zeg gen per vragen en antwoorden, heeft hij op de juiste en de klaarste wijze al de grondbe ginselen uiteengezet die moeten in het oog gehouden worden bij de behandeling der melk en de voortbrengst der boter in ons land. Wij zullen terugkomen op deze uitmunten de brochuur, welke wij zoo even vlug heb ben overlezen. Van nu af mogen wij zeggen dat zij met de meeste belangstelling zal ont haald worden, niet alleenlijk door de pachte ressen van 't arrondissement Ath, maar door al de pachteressen van het land. Wij zijn overtuigd dat de schrijver, die in alle omstandigheden zulke warme belang stelling voor den landbouw laat blijken, weldra eene vlaamsche vertaling van zijn belangrijk boekje zal in het licht geven, ten voordeele der pachteressen van het vlaam sche land waar hij geboren is. Het Kerstfeest in het Willems-Fonds. Zie, lezer, ge zult me waarschijnelijk niet gelooven, wanneer ik u zeg dat alles in dit feest moet geprezen worden. Het zelfde feest van verleden jaar had reeds den goeden naam van bet Willems-Fonds gemaakt, want veel personen hebben zich als lid der Afdeeling laten voordragen, om ook het genoegen te hebben, aan zoo'n prettig feest te kunnen deelnemen. Nooit zag men talrijker publiek: de zaal was een derde te klein. Bijna al de leden waren daar, en ze waren er op hunne plaats. Onder de aanwezigen noemen wij den acht baren heer de Laveleye, de heeren raadshee- ren Vermeulen, Van Alleynnes, Brunfaut, Poupart, Verschaeve, den stadsontvanger M. Fraipont, geheel de treffelijke burgerij van IJperen, geheel den bestuurraad der Afdeeling, enz. Een krachtig bravo voor al die invloedhebbende personen, die het niet beneden hunne waardighetd achten, de moe dige pogingen eener zoo werkzame Afdeeling, als ons IJpersch Willems-Fonds, te schragen. De goede stemming van dit talrijk publiek en zijne welgemeendheid tegenover de jonge maatschappij, laat ons voor hare toekomst onbevreesd wezen. Het Willems-Fonds heeft dan eindelijk burgerrecht in IJperen verkre gen, en zulks ondanks den laster, den spot, de kleingeestige beoordeelingen van sommige afgunstige of kwaadtrouwige verblinden.Dat het Willems-Fonds zich daaraan niet store, stillekens aan voomit ga en de spreuk toe- passeDoe wel en zie niet omOp het einde van den strijd, wacht de zegepraal, en 't zal zooveel te schooner zijn, indien dezege- praal behaald wordt, zonder medewerking van Mijnheer Eigenbelang, Mevrouw Ja- loerschheid of Mejuffer Groot-Verstand Hier nochtans eene kleine parenthesis: Wij weten het wel dat er maar eenmaal 's jaars Kersfeest is in het Willems-Fonds, en dat velen zulks willen zien, bewonderen en toejuichen. Van daar die groote toeloop, wat zeer vleiend is voor de inrichters zulker feestjes. Maar, aan alles is er een eindpaal, zelfs aan den inhoud eener ruime feestzaal, als die van den Gouden Arend.Men is lid of geen lid van het Willems-Fonds: diensvol gens heeft men het recht of niet, aan de feesten deel te nemen, welke er gegeven worden. Er is hier eene kwestie van welvoe- voegelijkheid, welke men moet kunnen be grijpen En mijns dunkens zouden de perso nen, die van de goedheid der bestuurbeeren misbruik maken, eene naaste maal een lesje verdienen. Het is niet genoeg te zeggen: 't Is van daag Kerstfeest in het Willems-Fonds, ik ben geen lid 't is waar maar men is zoo meegaande dat ik gemakkelijk zal binnen geraken; of wel! Ik ben lid, doch ik zal niet alleen mijne vrouw, knechtjes en meis jes medeleiden, maar ook mijne gebuur- vrouw, mijne moei, mijne schoonmoeder, nichtjes, enz. Men kan toch wel verstaan, dat er nog andere leden liefhebbers zijn, en dat er zekere beleefdheid bestaat, die perso nen in de onmogelijkheid niet te stellen van hunne rechten niet te kunnen genieten. Wat strengheid in 't toekomende, de be stuurraad zal er moeten opletten en iedereen zal er zich beter mede bevinden. Het feestje ving aan met een kindercon cert, waarin het grootste getal der uitvoer ders niet meer dan drie voeten hoog waren Alleen- en tweespel voor piano, alleen- en tweezangen, alleen- en tweespraken, stukje voor kleine fluit, in een wcord een concert van gelukkige samenstelling en door beval lige uitvoerders en uitvoersters opgeknapt. Ook verloor het aandachtig publiek geene noot, geenen zin, geen gebaar van die kleine, maar belangwekkende spelers en speelsters, die, zonder onderscheid, allen lang toege juicht werden. Bij het smaken van zoo'n puik kindercon cert, zullen wij ons wachten de inrichtings kommissie iets onaangenaam te zeggen; maar wij zouden gaarne weten, waarom er dit jaar geen stukje voor viool op het programma voorkwam, en waarom de kleine vedelaar die laatstmaal zooveel bijval oogstte, Zater dag niet optrad in het kinderconcert? Rond mij hoorde ik vertellen, dat de twee sekretarissen der afdeeling geene moeite gespaard en stapppn aangewend hebben, om den veelbelovenden knaap nog eens zijnen maatjes en het publiek voor te stellen. Naar het schijnt werden die heeren van Caïphas naar Pilatus gezonden en zeer vriendelijk afgescheept, omdat de kleine speler eerst in een ander concert moet optreden. Zoo weinig broederlijkheid tegenover eene maatschappij, welke een ander hulde brengt met hunne hulp en talent in te roepen, verdient gegispt te worden. Na afloop van het concert deden twee kleinen eene omhaling. Een hunner sprak nagenoegDamen en Heeren, heden is 't voor ons feest en al de kinderen, die hier te genwoordig zijn, verblijden zich reeds in 't vooruitzicht hunner geschenken. Doch er zijn nog zooveel arme kleinen, die ongelukkig zijn en die wij moeten helpen. Laat ons hen bijstaan en mild zijn. Het is schoon en braaf van het Willems-Fonds ook aan de arme kinderen te denken, gedurende zijne feesten. Wij doen u dan eenen oproep ten voordeele van den liberalen schoolpenning De twee kinderen haalden 24,19 fr. rond. In dit kinderfeest moet alles door kinderen uitgevoerd worden. Goed, maar indien deze omhaling geschiedde door twee damen van bestuurheeren of door twee damen der in richtingskommissie, denken wij dat er nog meer zou rondgehaald worden. Nu werd de kerstboom ontbloot; een drie meters hooge larixenboom, verlicht door een zeventigtal gekleurde kaarsjes, en beladen met cinaappels, speelgoed, koeken, papieren mutsen, soldaatjes, zilveren en vergulde sterrekens, decoratiën, enz. Och, 't was een geroep en gejoel in die kinderwereld, en wat leven op die gezichtjes, wat vreugdeteekenen met die handjes, wat ongerustheid en onge duld om de geschenken reeds te bezitten Want er stonden daarnevens twee tafels geschenken, allen door de leden aan de kom missie geschonken, om onder de kleinen te verloten. Bijna aide leden hebben het hunne hiertoe bijgedragen, hebben wij gehoord, de uitZQndermgen waren uiterst zeldzaam. En nu wij ons zoo goed vermaakt hebben, zijn wij als verslaggever, in den naam des publieks, een woordje dank verschuldigd Aan den bestuurraad en aan den ontwer per der kerstfeestjes; Aan de damen die den boom opgeschikt hebben en de geschenken verdeeld; Aan de vaders en moeders die hunne kin- ders iets aangeleerd hebben Aan de professors van muziek, onderwij zers en onderwijzeressen, die deze ouders daarin bijgestaan hebben; Aan de milde personen die op welkdanige wijze dit feest luister bijgezet hebben. Eene goede noot voor den teekenaar van het programma, uiterst wel voor de omstan digheid gelukt. S. Gedenkstuk Vandenpeereboom. Over eenige weken beknibbelden wij het ontwerp van het gedenkstuk, door den heer Lapiere-Yandevyver ten toon gesteld, dat dienen moest om het herdenken van onzen oud-burgemeester, den heer Alf. Vandenpee reboom, te vereeuwigen. Wij zegden daar enboven dat er waarschijnlijk andere ont werpen zouden aangeboden en voor het publiek ten toon gesteld worden. Dit is reeds eene afgedane zaak. Deze week heeft de heer Demasière, stads bouwmeester, in de Blauwe Zaal van het stadhuis een twaalftal ontwerpen ten toon gehangen, die hij rekent te onderwerpen aan de Commissie, welke de noodige gelden voor het oprichten van het gedenkteeken ingezameld heeft. Wij raden onze lezers, vrienden en, in 't algemeen, al de inschrijvers aan de ont werpen vi (jeri heer Demasière te gaan bezichtigen tluzikale ochtend. Ter herbering zeggen wij onzen lezeren dat het Zojag 9 januari is dat de sympho- nie der k^angersmaatscliappij in haar lokaal den.ouc(en Arend, te middag stipt, eene muzili ochtend aan het publiek aan biedt. Alle hefjjbers van kamermuziek, dat echt heeteihag, zullen daar zijn om eens te meer iets p^ te genieten Al wie Mmgkaarten belieft, wende zich tot deheer«Ligy, Weckesser en gebroeders Gaimant. Kaartspel. De maachappij Eendracht maakt macht vaiiiet gehucht Kruip in d'aarde (Potijze), IJ}ren buiten, zal op Zondag 9 Januari ei grooten prijskamp voor het kaartspel gen. Die prijstnp zal zonder inleg geschieden en om 3 urcn half zeer stipt beginnen in de herbergen Linde, de Oude en de Nieu we Potijze De te wi.en prijs bestaat in een gansch nieuw snijjsrd. Wedden nj dat er dien dag geene mede dingers opi Potijze ontbreken zullen. Zelfmoord. Vrijdag heeft de genaamde L. W., slachter testede, zich gezelfmoord. Eerst had hij gepgd zich in de vestingen te ver drinken, rar twee werklieden beletteden hem zijne vihopige daad te volvoeren. De slaclr gaf echter den moed niet op. Te huis gekien heeft hij een beenhouwers mes genoia en op den koer zich de keel afgesneden ïVeinige uren nadien was hij een lijk. Men zeglat hij sinds eenigen tijd het hoofd verloc Brand. Men leest het Progrès van IJperen: Zaterdag atst, Kersdag, rond 5 ure 3/4 's avonds, is - een begin van brand ontstaan in den wink van den heer Alf. Devaux, hoek der Bot- en Tempelstraten. De ijzerdad, waaraan de petroollamp hing, was groken; de lamp is gevallen en de uitgestoriolie heeft vuur gevat. Doch daniaan de tusshenkomst van den heer K. Deverdt, drukker alhier, die daar bij toeval 'orbij kwam, is het vuur seffens overmeestP' geweest. Met eenen wrong vloog de (ir open en in een omziens waren de vlammde koorden, schaapvellen enz. op de straat 1 worpen. Wij koen den heer Deweerdt niette veel lof izwaaien voor zijne krachtdadige tusschentast. Eene minuut later en er had eene akge verwoesting plaats gehad die door niekou te dempen geweest zijn, want daar wan petrooi, terpentijn, olie, vernis en ande zeer ontvlambare stoffen in over vloed inet onmiddelijk bijzijn van het ver nielend iment. De h' Deweerdt heeft, bij het buiten- werpen er brandende koopwaren, zijnen broek e.overjas gansch bedorven. Die klee- dingstujen hadden ook vuur gevat en om dit uit! dooven heeft hij aan eene zijner handenirge brandwonden bekomen die hem gerende verscheidene dagen alle werk onmogik maakte. Alles* door de verzekeringsmaatschappij Les Ppriétaires réunis gedekt. Schiengvan Zondag 26 Decemb. 1886 Hoog getal. Ligy Flï 15 20 25 20 20 100 Ligy Abft 25 25 20 15 15 100 Laag getal. Vermeul Henri 10 5 1 1 15 32 Gheldersonstant 1 20 10 1 1 33 van d 24 tot den 31 December 1886. Geboorten. Mannek geslacht 4 Vrouwelijk id. 7. O verllj deus. Maria jnnelle, zonder beroep, 72 jaar, on- gehud, Hondstraat. Maria erhelst, kantenwerkster, 16 jaar, ongeiwd, St Nikolaas buiten. Sophiaoddaert, zonder beroep, 71 jaar, on- gehi'd, Wenninckstraat. Maria esmyttere, zonder beroep, 24 jaar, echt>noote van Gustave Wyeland, Oud Hoiflarktstraat. 9 -'4

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 2