MEUBELEN Scheurkalanders STADSNIEUWS. Maatschappij Burgerwachten Burgerstand VERSCHILLIGE TIJDINGEN. EN EEN WA GEN Dinsdag 11 Januari 1887 Mercredi 12 Janvier 1887, au Café «LE SAUMON»,aYpres, MISE-A-PRIX TE BEKOMEN YISIETK AARTJES Yiaamsche bevolkking, en alzoo in den werkkring vallen, ons door artikel 1 der Algemeene Grondslagen aangewezen. Im mers zij zouden onder het volk, benevens licht en kennis, ook liefde voor onze grond wettelijke vrijheden, voor onze taal en voor het vaderland verspreiden, zij zouden, in een woord, verlichte, vrijzinnige en vaderlands minnende burgers vormen, genegen en in staat om, elk in hunnen kring, tot de opbeu ring van het Vlaamsche volk mede te werken. Het Algemeen Bestuur acht het dus zijnen plicht de bijzondere aandacht der Afdeelings- besturen op liet nut van die leergangen te vestigen, en hen aan te sporen om zooveel mogelijk de inrichting er van te bevorderen. Het is ons niet onbekend dat, vooral in de tegenwoordige omstandigheden, vele Afdee- lingen door den toestand harer geldmiddelen in de onmogelijkheid verkeeaen om zeiven zulke leergangen tot stand te brengen of in de kosten daarvan tusschen te komen. Doch wellicht zouden de Afdeelingsbesturen zich niette vergeefs tot andere plaatselijke vrij zinnige maatschappijen richten om deze daar toe op te wekken, en zou de zaak dan, in gemeen overleg en met vereenigde krachten, met goed gevolg kunnen aangevat worden. Namens het Algemeen Bestuur van het Willems-Fonds: J, Vuylsteke, Voorzitter, Aug. Gondry, Secret.-Schatm. In een onzer laatste nummers hebben wij aangehaald dat twee werklieden, nabij de Drie Posthoorns, buiten onze stad, gebeten waren geweest van hunnen eigen hond die, naar men zegt, razend was; en wij voegden er bij dat zijop de kosten v an het Stadsbe stuur, naar Parijs zouden gezonden worden om aldaar, in het vermaard gesticht Pasteur, de noodige zorgen te ontvangen. Wij waren goed ingelicht. Inderdaad, eenige dagen nadien vertrokken onze twee stadsgenooten met de noodige stukken om in gemelde gesticht aanvaard te worden, en werden er ontvangen den Dinsdag 14 Decem ber jl. Volgens zij vertellen aan vrienden en ken nissen, is het gesticht Pasteur niet, zooals men gemeenlijk denkt, een hospitaal waar de zieken gehuisd en gevoed zijn. Niemand mag noch kan er verblijven. Het bestaat enkel uiteen voorloopig gebouw zonder het minste voorkomen en betrekkelijk zeer klein. Toen Alf. D... en Dés. V... daar toekwa men, 's morgens rond 10 ure, was de wacht zaal reeds ingenomen door een vijftigtal per sonen, mannen, vrouwen en kinderen van allen aard en van alle hoedanigheid. Rijk en arm was daar gemengd, aan elkander ver tellende in welke omstandigheden zij gebeten waren geweest. Er waren daar lieden van verschillige natiën, onder andere, Amerika nen, Portugeezen, Spanjaards, Italianen, Duitschers, Franschen, enz., enz. Men zou gezegd hebben dat het eene succursaal was van den toren van Babel. Al die lieden zijn gelogeerd in de naburige hotels of in bijzondere huizen. Zoo deden ook onze twee IJperlingen. De verpleging in het gesticht Pasteur is geheel kosteloos. Ziehier waarin zij bestaat, altijd volgens het vertellen van Alf. D... en Dés. D.: De verpleging duurt twaalf dagen. De vier eerste dagen moeten de zieken drie maal per dag naar de visiet gaan: ten 10 ure 's morgens, ten 4 en ten 9 uren 's avonds. Telkenmale doet men hen, in den buik, eene inspuiting van zekere materie, zooals onze doctors doen om zekere zieken te doen slapen. Intusschen mogen zij gaan en handelen naar hunne meening; zij zijn volkomen vrij de straten te doorwandelen en hebben zelfs geen bijzonder regiem te volgen nopens eten en drinken. Gedurende het tweede tijdstip van vier dagen, gaan de zieken twee maal per dag naar het gesticht en, binst de vier laatste dagen, slechts éénmaal per dag. De eerste inspuitingen zijn geheel flauw; nauwelijks gevoelt men ze, maar allengskens is de dosis vermeerderd en versterkt, zooda nig dat, op de laatste dagen van de verple ging, de zieken welke niet van kloek gestel zijn er fel van lijdenen niet een half uur of een uur, maar zelfs uren en uren nadien. Maar onze IJperlingen waren in goede conditiën. Beiden zijn gezonde en kloeke lieden en de inspuitingen deden op hen, vol gens zij zeggen, geen ander efïekt dan dat van eene groote... vlooibete. Aangezien zij geheel wel de verpleging uitstonden, niet te veel kloegen van pijn en daarbij eindelijk haastig waren, niettegen staande de aantrekkelijkheden der fransche hoofdstad, om naar huis te komen, stemde M. Pasteur er in toe den duur der verpleging te verkorten en, na tien dagen, kregen zij hun verlof. Den 24 December waren zij terug. °f zij tevreden waren over hun reisje ^oet men niet vragen en of zij zouden willen 1 egiimen, kan men gemakkelijk raden. nieuws*^ 0Iltving Alf. D... nog een goed Hij is, zooals men weet, militiaan bij den genie te Antwerpen en was in verlof. Door tusschenkomst van het stadsbestuur bekwam hij eene verlenging van zes weken. De jon gen sprong op van blijdschap. Wij kunnen niet genoeg het stadsbestuur loven, dat reeds zooveel bewijzen van be zorgdheid voor de werkende klas gegeven en in deze bijzondere omstandigheid zoo wel gehandeld heeft. Concert. Het aanstaande groot Concert, gegeven door de Koormaatschappij, gevestigd in den Gouden Arend, zal plaats hebben op 19 dezer. Mejuffer Fierens, laureaat van het konink lijk Conservatorium van Brussel, de heeren Jules Goetinck, violonist, en De Kemper zullen hunne medewerking tot dit feest ver- leenen. Het programma is ons nog niet toegeko men, maar wat wij op voorhand kunnen zeggen, is dat het orkest 't openingstuk van Euryanthe door Weber, de doodmarsh eener marionet door Gounod en de Ronde der Elfen, wals door Gung'l, zal uitvoeren. Een schoon Concert, naar men ziet, dat niet nalaten zal veel volk aan te lokken, des te meer dat het, volgens men ons verzekert, het laatste van dit wintersaizoen zijn zal. Koninklijk Gesticht van isesen. De heer eere-vrederechter Carpentier, van IJperen, is voor een nieuw termijn van vijf jaren lid benoemd van den bestuurraad van het koninklijk gesticht te Meesen. Muzikale ochtend. Ter herinnering Het is morgen, Zondag, te middag stipt, datonze uitgelezen quatuor zijn eersten muzi- kalen ochtend in de groote zaal van den Arend geeft. De personen die begeeren dit uitmuntend kamermuziek bij te wonen, kunnen zich ingangskaarten aanschaffen bij de heeren Ligij, Weckesser en gebroeders Gaimant. Programma. 1. Quatuor N1' 1 van Mendelsohn, a) alle gro, bcanzonetta, c) andante, d) finale. 2. a) Andante, bscherzo. Tchaikowsky. Concert. Ziehier het programma der muziekstukken welke morgen avond (Zondag) ten 8 ure zul len uitgevoerd worden in het lokaal der Con corde door het muziek der Pompiers, onder het bestuur van den heer Wittebroodt. 1. Allegro Militaire. Wittebroodt. 2. Nabuchodonosor, ouverture Yerdi. 3. Fantaisie sur l'opMartha de Flotow. 4. Marche Japonaise. Lannoy. 5. Bouquet de mélodies sur l'op: Carinen. [Bizet. 6. Le cceur et la main, Fantaisie arr. par Wittebroodt. Lecocq. 7. Dora, Polka. Grech. Zelfmoord. Het schijnt dat de zelfmoord in onze stad van de mode begint te worden. Wederom hebben wij zulk treurig nieuws te melden. De heer P., een kloeke en streusche grij saard die van iedereen geacht en bemind was, heeft zich Vrijdag namiddag in zijne woning opgehangen. Die droevige tijding- heeft den pijnlijkstén indruk op zijne tallooze vrienden teweeggebracht. Wat de oorzaak dier wanhopige daad is, weten wij niet. Schieting van Zondag 2 Januari 1337. Hoog getal. Ligy Albert 20 20 25 25 Bogaert Alf. 25 25 20 25 Froidure Robert 25 25 25 20 Ligy Félix 15 25 20 25 Boedt Léon, 20 20 25 25 Froidure Eug. 15 20 20 25 Gelders Const- 15 25 20 20 Vermeulen H. 15 20 25 25 Swekels Léon 20 25 20 20 van den 31 Dec. 1886 tot den 7 Januari 1887. Mannelijk geslacht 7. Vrouwelijk id. 3. Barbara Blankart, zonder beroep, 81 jaar, weduwe van Frans Degrou, Meenenstraat. Karei Maertens, zonder beroep, 85 jaar, echtg. van Hendrika Syssau, Weduwestr. Maria Gruwierzonder beroep87 jaar, wed. van Engel Ricquiere, St-Jacobs buit. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 1. Poperinghe. Wij vernemen dat de tooneelkundige Maatschappij Langhoirs- Victorinen van Poperinghe drie luisterrijke vertooningen zal geven den Zondag 9, Maandag 10 en Dinsdag 11 Januari, met de medewerking van Mevr. Apers-Ghysbrecht, Mevr. Rans- Overheyden, Mej. Julia en Philippine Cuy- pers. Deze vertooningenvoorafgegaan door openingen voor muziek, zullen bestaan uit: MAST EN DANNEELS, groot beroemd drama in vijf bedrijven en acht tafereelen, door N. Destanberg. De handeling van het stuk heeft plaats te Gent, ten jare 1767. De tafereelen zijn I. De Hallegasten. 2. Zusterliefde. 3. Voor de Vrouwenbroerskerk. 4. Het Petegemsche bosch. 5. De Moord. 6. Te Rijsel. 7. De in komst te Gent. 8. De Brandstapel (apothéose). In 't land der Zon. Wilt gij het slechte weder en den winter ontvluchten, de Zuiderzee en Italië bezoeken, in voordeelige voorwaarden? Ten dien einde, biedt de Excursion u de onwederstaanbare aantrekkelijkheid harer aanstaande reizen. Den 20 Januari, vertrek uit Brussel yoor eene reis eener maand, om gansch Italië te bezoeken. Voor alle kosten van vervoer en verblijf.- in eerste klas, 930 fr.; in tweede klas, 625 fr. Verders van 10 tot 15 Februari, eene reeks aangename reizen voor den Vasten avond van Nice, Milanen en Napels. De reis naar Nice, met bezoek van Marseille, Canne, het eiland Ste-Marguerite, Nice, Monaco en Monte-Carlo (10 dagen) kost 250 fr. De reis van Nice en Milanen, met terugkeer langs den St-Gothard (20 dagen) kost 495 fr. Einde lijk nog de bekoorlijke reis voor den Vasten avond te Rome en Napels en de bijzonderste steden van Italië (20 dagen) kost ongeveer 600 fr. Deze reizen zullen persoonlijk geleid wor den door den bestuurder der Excursion, M. Ch. Parmenxier, 109, Boulevard Ans- pach, te Brussel, welke aan eenieder die er de aanvraag van zal doen, kosteloos de programmes der bovenstaande reizen zal laten geworden. Uitbersting van grauwvuur. 34 dooden. Uit Bergen wordt er gemeld dat deze week het grauwvuur is uitgeborsten in in de koolmijn van Escouffiaux, te Dour. Men heeft zes lijken en vier gekwetsten opgehaald. Er werkten 42 menschen in den put. Men weet nog niet wat er van al de werklieden, die in den put gebleven zijn, geworden is. Men vreest ze niet levend te zullen terugvin den. Ziehier nadere bijzonderheden over die schrikkelijke rampBergen, 5 ure. - Het is in den put n. 1 gezegd Pompe a Feuon der Hornu, dat het grauwvuur uitgeborsten is. De ramp is om 9 ure 45 min. voorgeval len, in eene diepte van 645 meters. Slechts vier mijnwerkers zijn levend te ruggevonden. Een onder-ingenieur bevindt zich onder de slachtoffers. De werken tot ontdekking der lijken wor den ieverig voortgezet. Om 4 uren waren slechts twaalf lijken teruggevonden; zij zul len maar bovengebracht worden als de wer ken zullen geëindigd zijn. De verslagenheid is algemeen. Heel de be volking is naar den put gekomen. Er hebben hartverscheurende tooneelen plaats. Er zijn 34 dooden. De onder-ingenieur de heer L. Franqois, van Bossu, heeft maar twee jaren geleden de school der mijnen van Bergen verlaten. Er zijn vier ploegbazen onder de dooden. De lijken, die men ophaalt, zijn verbrand en onkennelijk. Het lijk van een meisje van 18 jaar werd door hare moeder herkend. De moeder liet zich huilend op het lijk vallen. Tot hiertoe zijn nog maar drie werklieden levend bovengehaald. Een mijnwerker, die gered is, heeft het le ven te danken aan eene afstorting, waardoor hij beschermd/ werd. Hij is schier zinneloos en kan geene inlichtingen geven over de rampvolle gebeurtenis. Brand. De gemeenten Watou, Hout- kerke, Winnezeele en Steenvoorde zijn den 31 December jl. wederom in opschudding gebracht door het kleppen der noodklok. Eene groote hofstede, bewoond door de wede Eroxs en op de fransche grens tusschen Watou en Steenvoorde gelegen stond in laaie vlam. Aan blusschen viel er niet te denken. Het vuur was op vier, vijf plaatsen te gelijk ontstaan en heeft alles verslonden. Oogsten, graan, allaam, beestialen, alles is tot asch verbrand. Het is reeds de vierde hoeve, zegt men, die daar in 't omliggende in brand gestoken wordt, heel zeker door eene misdadige hand, en die allen aan dezelfde famielje toebelioo- ren. Daaruit zou men allicht mogen opmaken dat het eene latfe wraakneming is, niet op den boer maar op den grondeigenaar. Men zegt dat de gebouwen alleen verze kerd waren. In het voordeel der lijders. Arc- Ainières, 27 juni 1886. Ik verklaar dat uwe Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 de doos mij ten volle genezen hebben van maagpijn, die mij reeds eenen geruiinen tijd kwelde. In het voordeel der lijders veroorlof ik M. Pele- rin, apotheker, Schildknaapstraat, 12, te Brussel, deze verklaring openbaarte maken. Ad. Lemaire. Handteeken gewettigd door den Burgemeester. Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter MARKTPRIJZEN. 24 Dceember 1886. 8 Januari 1887. 12,400 2,400 1,200 900 j 1,300 1,500 8,105 18,50 14,37 14,50 17,00 18,00 6,00 225,00 3,500 1,100 1,600 0000 700 7,000 9,858 19,00 15,00 14,50 00,00 18,50 6,00 270,00 VERKOOPIIHG EEM GÓED PAAMD TE IJ PEREN, BUKKERSSTRAAT, ten huize aldaar geteekend Nr 49. om een ure namiddag zal de Deur waarder VAN DER SCHUEREN te IJper openbaar verkoopen: Een goed Paard, Harnassuren en een Wagen. Met gereed geld verhoogd van 10 °/0. 2 heures de i'après-midi, 1° Une belle MA1SON DE MAITRE avec 16 ares de Fonds et Jardin, située a Ypres, rue de la Bouche. Divisée en 5 lots. Habitée par M. le Notaire D'hu- veitere. 2° Une MAISON avec son Fonds a usage de Blanchisserie, contenant 8 ares 06 centiares, située a Ypres, rue des Etudiants. Occupée par sieur Louis Mamand. 1/2 0/0 Prime de Mise-a-Prix. Pour >tous renseignements s'adres- ser aux Notaires Titeca et Vander- meersch, a Ypres. BIJ DEN DRUKKER DEZES: Alle soorten van spoedig en fraai afgewerkt RIJKE KEUS VAN alle soorten van SCHOONE KEUS VAN Miee wj brieven 9 te beginnen van 5 centiemen. 25 115 20 115 20 115 25 110 20 110 25 105 25 105 20 105 20 105 Geboorten. O verlij dems. Kinderen beneden de "Y jaren. GRANEN, ENZ. Verkochtte Kwantiteit middenprijs per 100 kil. Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kilo VAN Tafels, stoelsn, kassen, eommoden, stoof met toebehoorten beddebakkenhorlogie koperen ketel, bascule met gewichten, pinten, kappers, tin nen liters, kuipen, seulen, potten, pannen en verder kenkengerief. DE:

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3