STADSNIEUWS. Verschil tusschen liefdadigheid en schooierij. Gelijk onze lezers weten, had er op Kerst dag in het IJpersch Willems-Fonds een wel- gelukt kinderfeest plaats. Twee kleinen deden er eene omhaling en een hunner sprak daaromtrent: Dewijl het vandaag voor ons feest is en dat wij allen gelukkig zijn in 't vooruitzicht onzer geschenken, ware 't ook billijk dat wij aan de arme ongelukkige kin deren denken en daarom zullen wij eene omhaling doen ten voordeele van den Libera len Schoolpenning. Schoone, edele woorden, voorwaar, en die wij uit den grond des herten toejuichen schrijft daarvan het Nieuwsblad. Wij zijn niet gewoon in een partijdig klerikaal ga- zetje een liberaal werk te hoeren loven of prijzen. Wij kunnen dus alle klerikale goed keuring missen, en antwoorden gladsveg aan het pastoorsblad: Nieuwsbladge moogt uwe goedkeuring op uwen buik plakken Ja maar, het Nieuwsblad keurt niet on voorwaardelijk goed; het gekscheert omdat de liberalen zich durven verstouten in hunne vergaderingen eene omhaling te doen voor de arme kinderen, en met het rondgehaalde geld een goed werk te doen door tusschen- komst van den Liberalen Schoolpenning. In een woord, het sakristijblad mag en wil niet verslaan wat betrekking er kan bestaan tusschen arme hinderen en Liberalen Schoolpenning Het is niemand onbekend ten zij mis schien eenige kwaadwillige en partijdige klerikalen dat de Liberale Schoolpenning van IJperen tot heden eene som uitgegeven heeft van 55,681-94 fr., en dat die som uit sluitend gebruikt werd tot verzachting van het lot der arme schoolkinderen,dat die som besteed werd tot het klecden van arme eerste kommuniekanten, tot het aankoopen van schoolgerief voor behoeftige leerlingen, tot het uitdeelen van holleblokken, warme zok- ken, wollen halsdoeken in den winter, tot het schenken van eenig klein speelgoed aan de kleintjes op Sint-Maartensdag, enz. Yoor al die goede werken, die voor doei hebben den arme te helpen of nuttig te zijn, moeten wij ons niet schamen en wij durven het luid op zeggen, wat er met dat geld van den Li beralen Schoolpenning gedaan wordt. Wat heeft het Nieuwsblad daarin te zien? Staat het ons niet vrij, onder ons en onze vrienden, eene omhaling te doen voor het werk, dat wij verkiezen, dat wij voren trek ken? Daarmede spotten of dat beknibbelen, geeft weinig verstand te kennen, een onge voelig hart voor de armen. Want het is den nooddruftigen wel overschillig indien zij met liberaal of klerikaal geld geholpen worden; het partijdig papenblad alléén wordt er groen vanl Slechts eenmaal 's jaars wordt er in de zaal zelve van het Willems-Fonds eene om haling gedaan door kinderen, voor den Libe ralen Schoolpenning. Maar wij kennen eene kolossale schooierij, eene onmetelijke uitbui ting, eene overal toegepaste bloedzuigerij, eene wereldgekende geldafpersing. Die schan delijke exploitatie heeft plaats in de katho lieke kerken, in het Huis van Hem, die niet wilde dat men zijns Vaders Huis in eenen kuil van negocië herschiep Ddar schooit men voor de H. Maagd (die in den Hemel is en niets te kort heeft) 1 Dahr schooit men voor al de Heiligen des Paradijzes (ze mogen bestaan of niet) Daar schooit men voor de H. Kindschheid en voor de Chineeskens (die door de purperen zwijnen opgegeten worden)! Daar schooit men voor de katholieke uni versiteit van Leuven (een politiek werk) 1 Daar schooit men voor Z. H. den Paus (die op rot strooi slaapt) Dadr schooit men door het plaatsen van eenen vastenblok Dahr schooit men door het plaatsen van eenen offerblok voor de versiering der kerk Da:tr schooit men door het plaatsen van eenen offerblok om de aalmoezen van den jubilé te ontvangen, in plaats van ze aan den armen te mogen geven, gelijk vroeger Hoe vindt gij die schooiers, die bloedzui gers, die geldafpersers En vragen die mannen eene aalmoes voor de armen? Te drommel, wel neen. De omha lingen voor de armen geschieden in de ker ken door een lid van het armbestuur of dischraad, gemeenlijk in den kerkdienst te genwoordig. Indien er dus in de kerken geen dischmeester tegenwoordig ware, zou er dadr nooit eenen cent vóór de armen rond- gehaald worden door het bloedzuigersras. Alles voor ons roepen zij, God zal voor de rest zorgen. Intusschen maken zij goede sier, drinken zij de fijne wijnen, hebben zij geen famieljelast! Haro! voor dat volkje. Desnoods zouden wij hier dit artikeltje kunnen staken, maar van het kerstfeest in het Willems-Fonds sprekende, vraagt het Nieuwsblad Waar was M. Vanheule, burgemeester, M. Bossaert, schepene, M. Cornette, schepene, en het overige van den gemeenteraad? Helaas, de onpartijdigheid dwingt ons te zeggen dat zij er niet waren, en dat het zeer te bejammeren valt, dat de pogingen van werkzame en volksgezinde maatschappijen niet meer aangemoedigd worden. De tegenwoordigheid van eenen hoofdman der partij doet deügd in de volks feesten, en het publiek ziet met welgevallen, dat ook de hooggeplaatste personen, door hunne tegenwoordigheid in vergaderingen en bijeenkomsten, het wel meenen met liet. streven van ievervolle mannen. Integendeel, de onverschilligheid is ontmoedigend, partij- doodend Men overwege het goed. J. Goedgekeurd.... maar pHchtig! Het Nieuwsblad van zondag laatst be vatte een woordje lof ter eere van ons grrroot ministerie! Die goedkeuring kwam uit den mond van den bezadigden staatsmi nister Eudoor Pirmez, volksvertegenwoor diger voor het arrondissement Charleroi. Nochtans heeft het achtbaar kamerlid geen volledig satisfecil aan de Regeering afgele verd; want zooals het blijkt uit zijne woor den, in ons nummer van verleden Zaterdag opgenomen, bleef hij gedurende langen tijd te vergeefs op de troepen wachten, die hem moesten verlossen uit het kasteel waarin hij omsingeld was. Stellig had hij in dien toe stand liever veel eerder de hulp zien opda gen. Op de vraag Heeft de Regeering alies gedaan wat zij kon? antwoordde hij zeifin kamerzitting van24n December 1886, Alles was niet volmaakt De Gazelle de Charleroi uitte de volgen de overwegingen op dit debat; zij komen van een blad dat te midden der troebels geleefd heeft De ondervraging des heeren de Kerchove werd om zoo te zeggen wegge- moffeld, door de meer dan gunstige verkla- ringen des heeren Pirmez, die gedu rende 24 uren in het kasteel van M. Mon- dron opgesloten zat, en na zijne verlossing aanstonds naar Brussel vlood. Men begrijpt dat de heer Pirmez, ge- lukkig aan een groot gevaar ontsnapt te - zijn, voor zijne verlossers erkentelijk bleef en zeer edelmoedig in zijne beoordeeling. Maar 't is niettemin waar dat het maar aan eenige stonden haperde, dat de acht- bare Staatsminister niet het slachtoffer wierde der te laat aangebrachte hulp. De goedkeurende taal zou alsdan in eene strenge afkeuring veranderd zijn. Waarom werd de bespreking aldus tot lamheid geslagen? Waarom steunde men niet meer op de uren, dan op de datums? - Waarom legde men die verwarring niet uit in het sturen der troepen? Waarom gaf men aan het land de verzekering niet, dat er in ons beschaafd België thans geene ge- meenten noch steden meer zijn, waar men drie dagen zonder hulp aan verwoesting, plundering en brand moet blootstaan 1 Er was daar wel een wel aangeduide plicht Men moest hef vertrouwen herstellen. Zij, die te midden dier troebels geleefd hebben vragen zich af welk het^ lot van ons land zou zijn, indien de gemeenschapsmiddelen onderbroken of afgesneden waren? Het is lieden stellig bewezen dat men elj uren noodig had om het eskadron Lanciers van Doornik naar Charleroi te zenden,waar het om 10 1/2 ure 's morgens van den 26" aankwam. Nu is het openbaar gekend, dat o de troepen uren en uren in de statiën moesten wachten op hunne treins, voor- aleer te kunnen vertrekken. De heer de Kerchove had de bewijzen in banden van de onbehoedzaamheid des Staatsbestuurs, dat de stad Charleroi zonder troepen liet, zonder een voldoende getal gendarmen, te meer daar men het voorbeeld had der troe- bels van Luik en dat er hulp gevraagd was sedert den Woensdag 24 Maart Hahadden de ministers voorzien en voor komen,waai-schijnelijk zou de ijselijke moor- derij van Roux geen plaats gehad hebben, een dertigtal verdwaalden zouden door de geweerkogels niet neergeveld geweest zijn. Om te bedwingen, wat het Staatsbestuur had kunnen en moeten voorkomen, moest er ge moord worden Het ministerie deed bloed vergieten, omdat de opstand, door de niet tijdige onderdrukking, te ver gekomen was Hoe onbekwame bestuurders toch geweten- looze moordenaars worden Ingezonden Artikel Een klerikaal blad dorst het bestaan te vragen: Wet er van al dal schuimende rumoer geworden is? Het Weekblad aarzelt geen oogenblik te antwoorden: a) Een klerikaal schandaaltje. b) Klerikale haal en concurrentie c) Klerikaal gazettengekef Ziehier hoe men dat best klaar maakt: A) Een schandaaltje op zijn Thonis- sen's. Na den prijskamp van 1886, liep het woord dat er in genoemden wedstrijd tal van onregelmatigheden plaats haddefi, welke misschien zijne vernietiging zouden mede brengen.Hetgeen in zeggende woorden verteld werd, verscheen welhaast in de kolommen van een onpartijdig schoolblad. Door een rechtvaardigheidsgevoel gedreven, nam het Weekblad gemeld artikel over, om eenige der vele knepen te doen kennen, welke ge meenlijk door de eerlijke klerikalen aange wend worden, om aan de vrije en aangeno- mene scholen den palm te reiken. (W. 16 October 86. N1' 42.) Welhaast kwam een tweede artikel, dat veel bepaalder de onregelmatigheden hekel de, en aantoonde waar en hoe men geknoeid had. W. 13 November 86, Nr 46.) Tegenover zooveel bewijzen, werd de ver nietiging des prijskamps gevraagd in een officiéél stuk, uitgaande van eenen ambte naar, wiens eerlijkheid en rechtvaardigheid uitnemend verre boven de schimpscheuten en laster zijner laffe vijanden verheven is. Men wachtte... En Thonissen, de wandelende treurwilg, de eeuwig vloeiende fontein, keurde den wedstrijd goed, dien wedstrijd waarop men zooveel af te keuren wist, waarvan men de onregelmatigheden zoo duidelijk kon aanwij zen, warvan elk zei dat het in der gelijke voorwaarden verder onnoodig was prijs kampen te houden! Inderdaad men zou die spelletjes heel voordeelig kunnen vervangen door eene algemeene en luisterrijke prijsdee- ling van diploma's voor de kakscholen. Eu om niet oogverblindend te werk te gaan, zou men dat bij zijnen waren naam moeten noe men en zeggen: Een diploma van den wed strijd wordt later de voorwaarde om be kwaamheidskiezer te worden: Dus, hoe meer certifikaten wij uitdeelen, hoe meer toekom stige kalotekiezers gebrouwd worden! Een Staatsman zegde eenmaal: Om de wereld rond te gaan, hoeft de Vrijheid niet langs België te komen. Neen, maar wij voegen er bij: De Eerlijkheid zou langs hier niet durven komen, want men zou ze ver smachten! B) Klerikale haat en concurrentie vloeide uit die zaak. Wat! een schoolblad was ver metel genoeg luidop te zeggen, wat men in gesprekken verteldeWat! een onbevreesde schrijver dorst de onregelmatigheden gispen in een onpartijdig maandschriftHamen zou den hoofdredakteur van dit blad wel eventjes op de vingers tikkenmen zou hem doen gevoelen hoe ongelijk de strijd is tus schen den ijzeren en den aarden pot; men zou hem vooral niet vergeven, rond de min of meer officieele knoeierijen zooveel lawaai te maken, bij middel van een schoolscrliift; men zou vooral niet verdragen dat zekere personaliteit o die lieve personaliteit van iets onrechtvaardigs kon verdacht wor den Ha!.... een winkel! En nevens het reeds bestaande schoolblad verscheen een mededingend school en letter blad, dat Heft aan het lied der zegepraal Voor godsdienst, vaderland en taal Men zal misschien de abonnenten kunnen tellen: ze zullen geen legio zijn. Maar 't zal niettemin wetenswaardig zijn naderhand te vernemen, hoeveel platbroekerij hierin zal geschieden, hoeveel flauwhertigen, lafaards en sullen hoogere macht of invloed zullen vreezen om iets tegen hun rechtzinnig ge dacht te doen uit menschelijk opzicht. C) Klerikaal gazettengekef. Nu zou een tijdperk van vervolging aanbreken voor den wakkeren en onomkoopbaren hoofdopsteller die in zijn blad een artikel dorst opnemen door een ander geschreven over de knoeierijen des kampstrijds. Maar alle eerlij ke lieden zijn verwittigd en zullen niet nala ten, de gebeurtenissen te overwegen te za- men met hetgene hen voorafging en met het geen er uit volgen zal. Graaf de Ségur zei on agrandit tout ce qu'on persécute Hier zal 't misschien ook zoo zijn. Het haatdragende klerikaal blad, dat de prijskampkwestie nogmaals opwerpt, en het doet omdat het dans les secrets des Dieux is voor zulke dingen, vraagt de in beschuldigingstelling van den man, dien het als slachtoffer gekozen heeft. Die in foute is moet gestraft worden Hij moet verne derd worden«(n° 1097). Ziedaar een klerikaal hart, een zuiver on schuldig edelinoedigheidsgevoelEene chris telijke wraak, door eenen godvruchtigen Zondagbode geëischt,|en door een katholiek papier overgenomen en verder openbaar ge maakt. En nochtans dat katholiek, braaf, eer lijk, treffelijk orgaan schreef van dien zelf den man, die nu moet vernederd worden over vijf maanden: haat en hebben wij "tegen niemand. Wat meer is, wij aanzagen altijd bedoelde schrijver als een vriend, en hij weet dat. Wij en hebben volstrekt geene redens om onze zienswijze te veran- deren. (N° 1077). Dus de vriend van nr 1077 wordt in nr 1097 aangewezen; om gestraft en verne derd te worden Welke redens zijn er, om zoo pijlsnel van zienswijze te veranderen? Recht voor de vuist. Een huisje in het beluik Dewachter werd Dinsdag avond bijna de prooi der vlammen. Gelukkiglijk dat de heeren Burgemeester, officieren der Pompiers en dezer mannen seffens ter plaats waren om het vuur te over meesteren. In min dan een half uur was alle gevaar geweken. De schade is heel gering. Verloren voorwerpen ten bureele van Politie neergelegd en niet teruggeëischt in 1884, 1885 en 1886: Eene broche (doekspeld), een gouden ring, een gouden oorslinger, een geldbeugel met 120 fr. Sterfgeval. Jl. Dinsdag had alhier de begraving plaats van den heer A. Platteeuw, gewezen bedien de bij 't secretariaat, die den 7 dezer zoo on verwachts overleed. Eene talrijke schaar vrienden waren toegesneld om eene laatste hulde te brengen aan den betreurden over ledene. Benoeming. De heer Schils, ontvanger der rechtstreek sche belastingen, accijns- en tolrechten te Nieuwpoort, is ontvanger der rechtstreeksche belastingen en accijnsrechten te Elverdinghe benoemd. Concert. Zondag 23 dezer, zal de Werkerslier ha ren leden een Concert aanbieden. Wij kennen nog het programma niet; maar dit is ook niet noodig om te mogen ver zekeren, gezien het verledene dier maat schappij, dat het geen alleszins puik muziek feest zijn zal. Wij en velen onzer lezers heb ben te dikwijls reeds het talent van die koorzangers bewonderd en toegejuicht om niet stellig te mogen verzekeren dat men daar het aangenaamste genot verwachten mag. Ook is het niet te betwijfelen of een talrijk publiek zal daar aanwezig zijn om die moedige Werkers toe te juichen. Viaamsche Ster. Op zondag 30" dezer aanstaande zal de Vlaamsche Ster, de vierde en laatste vef- tooning van het tooneeljaar haren leden aan bieden. Zullen opgevoerd worden: Zielelketeiis. ®ctii»ïk van soldsde*1 's Avonds in de ma»e Een mooi programma, zooals men ziet dat gewis nog eens eene overgroote menigte tooneelwaarts lokken zal. Het zou ons niet Verwonderen zoo men deze maal nog meet'

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 2