BOOMEN w Scheurkalanders Maatschappij Burgerwachten Burgerstand YERSCHILLIGE TIJDINGEN. w Koopdagen TE POPERINGHE, op Donderdag 27 Januari 1887, TE VLAM ERT ING IIE op Vrijdag 28 Januari, TE BEKOMEN YISIETKAARTJES G°V6%A^' 1 gevaar werd dat de tooneelzaal wel te klein is, wanneer men er met kunst en vernuft stukken opvoert van een wezentlijk gehalte. Het doet ons waarlijk goed aan het hart wanneer wij zien dat het IJpersch publiek zoo druk toestroomt, telkenmale onze on vermoeibare sterrelingen optreden. Moed dus, dappere kunstenaren, en voor uit voor taal, volksaard en verzedelijking. Sshieting van Zondag 9 Januari 1887. Iloog getal. Bogaert Alf. 20 25 25 25 25 120 Ligy Albert 20 25 25 25 20 115 Vannieuwenhuyse 55 25 25 20 20 115 G-aimant Arthur 20 20 20 25 25 *110 Poot Arthur 20 25 20 20 25 110 Boedt Léon 25 20 20 20 25 110 Froidure Robert 20 25 25 20 20 110 Laag getal. Gheldere Constant 5 10 5 5 5 30 Butaye Arthur 5 5 5 10 10 35 Thibault Ferdinand 10 10 10 10 10 50 van den 7 tot den 14 Januari 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 2.Vrouwelijk id. 1. lluwell,j ken. Jozef Maurau, muziek prol'esoor, en Leonia Versavel, zonder beroep. O verlij druis. Meladia Dugaucquie, zonder beroep, 75 jaar, ongehuwd, Rijsselstraat. Alfred Platteuw, oud-bediende bij het stads bestuur van IJperen, 71 jaar, ongehuwd, Boesinghestraat. Hortensia Cailliou, zonder beroep, 54 jaar, weduwe van Polydoor Devos, lange Meersch straat. Eudoxia Baey, zonder beroep, 67 jaar, onge- huw, Goddelieve straat. Maria Doubel, zonder beroep, 30 jaar, echt- genoote van Alfred Dumon, Elverdinghe- straat. Hendrik Bouwen, zonder beroep, 68 jaar, weduwaar van Jacoba Petillion, Meenen- straat. Jozef Bories, daglooner, 79 jaar, echtgenoot van Rosalia Vereecken, lange Thouroutstr. Pieter Lelong, kloefkapper, 68 jaar, wedu waar van Martha Gryson, Klaverstraat. Maria Iseux, naaister, 28 jaar, ongehuwd, Rijsselstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 1. Poperinghe. 12 Janauri 1887. De drie luisterrijke vertooningen der Langhoirs-Victorienen zijn ten uiterste wel afgeloopen. Het groot historiesch drama, doorN. Des- tanberg üitsluitelijk voor Gent geschreven, heeft alhier veel en welverdienden bijval genoten. De herstelde en alhoewel tamelijk ve .-groote zaal was proppens vol. Dien over- grooten bijval wijten wij aan het goed vertolken des stuks. Eere wien eere toekomt, zooals men zegt: ons eerste proficiat aan d lieeren Alleman, H. Raekelboom en E. Valcke. Ziedaar wel drie ware schurken... in het stuk wel te verstaan. Nogtans, als we zeggen schurken, moeten we eene beperking maken voor Nant Danneels die veel ongelukkiger dan we zentlijk schuldig is. De vrouwrollen, door Mevrouwen Rans, Apers, Julia en Philippina Cuypers gehou den, zijn, zooals gewoonte, meesterlijk ge speeld geweest. We zijn hier eene bijzondere en eervolle melding schuldig aan de kleine wijsneus Philippina. Onmogelijk ware het, de fijne uitdrukking en rondborstigheid van dat lieve kind te boven te gaan. Het was ver rukkelijk. Ook heeft het haar aan geene toe juichingen en bravos ontbroken. De bijhoo- rige rollen en figuratie, tamelijk goed. Dit is altijd en in alle stukken de groote knoop. De costumen der bohemers waren rijk en frisch; het scèni-muziek voor piano met veel be scheidenheid door den heer A.-C. uitgevoerd. Voegen wij bij dat alles een goed orkest, door M. D. bestuurd en dat ons in de tus- schenpoozen met puike nummertjes vergastte en eene a giorno verlichte zaal. Muziek en licht kwamen ons van de Philharmonie, dank aan M. Van Merris. Natuurlijk, het kon van den K.K. niet komen, z'en hebben ei geen muziek, en voor licht hebben ze daar niets als blazen, welke de leden altijd voor groote lantaarns aanzien. Om te eindigen, een gul proficiat aan allen, bijzonderlijk aan den ieverigen Voorzitter A V. D. Gasteele. Aan wie nu de beurt? Vlaamsche Bond of Barbaristen B. M. Burgerstand van Poperinghe van den 29" Dec. 1886. tot den 6" Jan. 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 5. ver-55,5 dens. Beddeleem Pieter Martinus, 84 jaar, landge- bruiker, echgenoot van Catharina Amelia Demerre. Sioen Sophia Emmeliana, 49 jaar, weduwe uit eerste huwelijk van Boucquey Jacobus Aloisius en thans echtgenoote in tweede huwelijk van Lahaye Amandus Desiderius bierbrouwer. Recoer Franciscus Josephus, 69 jaar, wedu waar uit eerste huwelijk van Pety Amelia Catharina en thans echtgenoot in tweede huwetijk van Fagot Maria Thoria. Kinderen beneden de 7 j aai». Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk 3. Kemmei. Een van deze dagen passeerde ik door Kemmel met mijnen hond. Aan den ingang van eene straat, die men, volgens hooren zeggen, Slafferstrate noemtbemerkte ik een specie van schaaphond. Mijn Castor vloog er naartoe en, na eens geroken te hebben of hij het vermaard hondenproces niet gewaar was, ging hij zijn achterpootje tegen den muur opheffen en ik zag den ande ren hetzelfde achter doen Ik zette mijnen weg voort, zonder meer naar die honden te zienmaar wat verder ontmoette ik 'nen goeden ouden vriend, een waren ouden Keminelnare, die zijn hert in zijnen buik niet draagt. Wij spraken over den slechten tijd, over de Bulte die zou alles willen onderste boven keeren, en allerhande zaken Na misschien twintig minuten geklapt te hebben, verliet ik mijnen vriend om voort naar de Clytte te gaan. Ik moest naar de Clytte, moogt ge weten, om mijnen peter- noom, die traaie man, een nieuwjaar te wenschen. Castor was nog altijd bezig met den anderen hond. Met eenen kleinen ici, Castor, -> verliet hij zijnen kameraad, na nog eens den muur bezocht en met de vier pooten in den grond geklauwd te hebben. Toen ik over de plaatse was, vroeg ik aan Castor met wien hij daar zoolang gekout had. Met Magister, antwoordde hij, die in dienst is bij Bulte Vanoever. Aangezien hij zich kenbaar miek, was het zeker maar fat soenlijk dat ik ook zei wie ik was, en ik heb het gedaan. O! hij heeft mij zoo wat verteld! Indien wij van hetzelfde nest geweest waren, ik ben zeker dat ik niet meer zou gezeid hebben. Mijn gebulte heer, zei hij alzoo, houdt van eene goede flesch en als hij aan het drinken is, hoor ik hem dikwijls zeggen: Vader was kleine kuiper, En ik ben groote zuiper. En als hij er alzoo een paar binnen heeft, dan zegt hij vol kooveerdigheid: Ik, kuipers jongen die ik ben, en die niets bezat dan mijne knorre, ik houd geheel deze parochie onder den voet; ja, ze hebben van mij be nauwd; ik zal nog maken dat ze voor mijne plakkers kruipen. En dan gaat hij voor den spiegel staan om zich zelf te bewonderen. En 't is zeker, dat hij het moest kunnen, dat hij het zou doen; hij heeft een lierte nog harder dan een kasseisteen. Al wie zijne hielen niet wil kussen, zou hij het stukje brood uit hun nen mond halen, hij zou ze vervolgen nog verder dan 't graf. O! ik zou u zooveel van zijn droeve stessen kunnen uiteendoen, van arme werkmenschen die hij hun werk ont nomen heeft, van stieldoeners die hij de ka lanten afloopt, van boeren die hij gaat zwart maken bij de proprietarissen, van eerlijke menschen die hij gedurig lastert en van hon derd andere slechte trekken te lang om te vertellen; maar ongelukkiglijk voor hem, zijn haring heeft hier beter gebraan dan nu; hij heeft al te veel het volk gefruit en daarom is het dat er hier al menschen zijn die zouden durven zijn' bolle wasschen als het zou pas sen, en ik hoor dat er altijd van langs om meer zijn; en 't is noodig genoeg, niet alleen voor de Kemmelnaars maar voor zijn eigen zeiven; hij zou sterven van glorie. O! 't is zulk een glorieuze vent! En als hij op schooi gaat, zei Magister voort, dan ben ik ook dikwijls meê. Ge zoudt moeten hooren hoe hij de menschen kan verplichten diep in de beurze te schieten, de eene keer voor 't eene, de andere keer voor 't ander; en weet ge waarvoor het altijd is? Maar 't ware t'onnoozel voor mij het te zeggen. Als ge het niet weet, vraag het aan den eersten den besten of ware het aan een kind van een vuist hooge, het zal het u zeggen pasters zijn geen uils, weet ge 't, ze vliegen uit bij dage. En als hij 's avonds t'huis komt, dan heeft hij dikwijls leute, zooveel leute dat ik lach van hem te zien lachen, en weet ge waar- meê? Omdat hij sommige menschen kan doen geiooven dat hij alles kan: arme menschens kinders zal hij goê plekken geven; de boeren zonen hofsteden doen; de rijken hunne zonen in schoone plaatsen doen benoemen de stieldoeners doen verkoopen, in één woord, hij belooft al wat ge begeeren kunt. Maar ik moet het zeggen ter eere van de Kemmel naars, dat er niemand veel achter hem luis tert; zij weten zoowel als ik dat hij niet verschiet in een leugentje of twee en dat beloven niets kost. Met beloften en vorte appels. Magister zei nog altijd als ge riept; maar gehoorzaam als ik ben, ik heb hem verlaten, gelijk gij gezien hebt. Castortje, zei ik, ge moet dat tegen nie mand vertellen, zwijgen is onverbeterlijk, ik zal het ook aan niemand zeggen, tenzij aan 't Weekblad. Zoo komt het, beminde lezer, dat gij en niemand anders weet wat Magister van zij nen meester verteld heeft. Ik zou toch daarmee op straat niet loo- pen. Striep. Gangbare muntstukken. Wij ach ten het nuttig de lijst mede te deelen der muntstukken die in de staatskassen worden ontvangen. 1° A. De goudstukken van 100, van 50, van 20, van 10 en 5 franken en de zil verstukken van 5 frank die in Belgié, Fran krijk. Griekenland, Italië (er in begrepen de stukken van Napoleon I, Re d'Italia, en die van het vroegere koninkrijk Sardinië, ge slagen in dezelfde voorwaarden, met beelte nis van Victor-Emmanuel I, Karel-Felix, Karel-Albert en Victor-Emmanuel II,) en Zwitserland geslagen zijn en de voorwaarden vereenigen van gewicht, gehalte en doorsne de die demuntconventie van 6 november 1885 heeft bepaald. (Goedgekeurd door de wet van 30 december 1885.) De fransche en italiaansche goudstukken van 40 fr., ofschoon in de conventie niet vermeld, worden veelal, bij wijze van gedrag- zaamheid, in de openbare kassen ontvangen. De beambten zijn niet verplicht ze aan te ne men doch zij moeten zich onthouden er in te snijden. B. De goudstukken van 100 en van 20 fr. die met beeltenis van den prins van Monaco geslagen zijn. C. De stukken van 8 en van 4 gulden (aan den koers van 20 en van 10 frank) die door de regeering van Oostenrijk-Hongarie uitgegeven en krachtens de wet van 9 maart 1870 geslagen zijn. 2° De zilverstukken van 2 frank, van 1 frank, van 50 en van 20 centiemen: A. Van Belgie niet de beeltenis van Leo pold II; B. Van Frankrijk, met het jaartal 1864 en dat der hieropvolgende jaren, die de beeltenis dragen van Napoleon III, gelauwerdof geslagen zijn met het zinnebeeld der Repu bliek; C. Van Zwitserland (kenmerkend teeken: rechtstaande godinen van Griekenland, zij die een jaartal dragen dat op 1865 volgt; D. Van Italië, die met jaartal 1862 en dat der daaropvolgende jaren. 3° De nicketstukken van 20, van 10 en van 5 centiemen, en het kopergeld van 2 centiemen en 1 centiem. Vaarwel! zonder spijtl-Lesse-lledu 25 october 1886. Ik leed reeds lang aan hevige hoofd- en lendenpijn, ik was afgemat; sedert ik uwe Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 genomen heb heeft deze aandoening opge houden; de eetlust wordt van dag tot dag beter. Ik laat u toe mijnen brief af te kondi gen, want men kan der Zwitsersche Pillen niet genoeg prijzen. Mad. Perpète. Handtee- ken gewettigd. Tandheelkunst van Mr en tiïme M. loeier, Chirurgijns-Tandmeesters-Specialisten, Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Een schoon gebit is het schoonste sieraad der vrouw; daarenboven, is een zuiver en regelmatig gebit voor iedereen de bijzonder ste zaak voor het behouden eener goede gezondheid.Ongelukkiglijk neemt de burgerij daar weinig acht op, uit reden van spaar zaamheid, bij de kinderen bezigen vele tand meesters geen ander middel tegen de tandpijn dan de uittrekking, en hedendaags is uittrek ken geen genezen meer. De zuivering, de genezing zonder uittrekken, de emaillering hebben hedendaags de eerste plaats ingeno men onder al de middelen van genezing. Mr Mme M. Meier,chirurgijns-tandmees ters specialisten en leeraars in hunne kunst, Moskroenstraat, 2, Kortrijk, hebben het eerst in Belgie de nieuwe grondstelsels ingo- voerd. Ook ziet men dagelijks menigvuldige zieken zich bij hen begeven, om zich den mond en liet gebit te doen verzorgen. Het is eene dame, gediplomeerd in heelkunde voor de tanden, door de belgische gezondheids commissie, die 'gelast is met dezen dienst, welke een buitengewoon geduld en de groot ste voorzichtigheid vordert, voor dewelke alleen eene vrouw vatbaar is. Moskroenstraat, 2, Kortrijk. cu co pd a ?u H - s 3 M u i> H is tel 3 Iepen, Abeelen, Popelieren en Eiken i° «wijk Wuphoekop 10 minuten afstand Abeele-statie, ter Hofstede gebruik door sieur Livinus Catryck, om 1 1/2 ure namiddag, van 23 koopen iepen, 3 koopen Abeelen en 2 koopen Populieren Boomen. vergadering op d'Hofplaats. 2° op d'Hofstede gebruikt door Eusebius Vancaeyzeele, wijk Brandhoek om 1 ure namiddag, van 4 koopen Abeelen, IB koopen Iepen, 2 koopen Eiken, en 1 Popuiierenboom, vergadering op d'Hofplaats. Welke koopdagen, zullen gehouden worden met tijd van betaling en verhoog van 10 mits goede borg, ten aanveerden van den Deurwaarder _A. DL, 3? lEÏ HOF, Dixmuidestraat, 8, te Yper, door wiens ambt deze zullen gehouden worden BIJ DSN DRUKKER DEZES. Alle soorten van spoedig en fraai afgewerkt RIJKE KEUS VAN alle soorten van SCHOONE KEUS VAN Mewwjaarsbrïeven 9 te beginnen van 5 centiemen. gé U;r.s •W'' ,.eV sssBoaw®?!!* - 50 o 09 CD 09 "I O p O =^"■"5 0 2 TD ui O O Ol W O G O O O O O O CO O O O O O O (O Oi hk I H—i op GO OO CJT CO O O CR UT CO O O O O CR CR tO co -i 0 y w OD o -J O O H CU U( O O O O O O GO o O O O O o SJ H 3 to b— O O GO o o cr O O O O t—b—j O CR o O UT o O O O O O O CD CD er* CD OO OO O M «-I C-l p ts p oo OO VAN QTp&T&Tip- ""vn ,iA

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3