STADSNIEUWS. Burgerstand staan en dus de waarheid krenkt). De Staats minister was inderdaad gedurende geruimen tijd in het kasteel van den heer Mondron op gesloten, en wachtte te vergeefs op de hulp troepen om uit zijnen hachelijken toestand verlost te worden. Zoo is het, Nieuws blad, geene onvoorwaardelijke goedkeuring, maar alleen een veelbeteekenendAlles was niet volmaakt. Het Nieuwsblad ontloopt de bespreking over zulke ernstige kwestiën, met te zeggen dat de heer de Kerchove zelve het debat ontvlucht had. Maar weet gij in welke om standigheden de officiëele stukken en ver slagen over die kwestie aan den vertegen woordiger van Ath gegeven werden? Ze werden hem vertrouwelijk litre confi- dentiel bezorgd; wel voor zijn eigen gebruik, maar niet om ze in volle Kamer openbaarlijk te bespreken. De heer de Kerc hove gaf daarop zijn woord van eerlijk man, en nu rekent het kristelijk Nieuwsblad hem zijne bescheidenheid als grief. Een papenblad beschimpt eenen volksvertegenwoordiger die zijn woord hield, zijne belofte gestand deed! Daarmede hebben wij medelijden. Immers, van die halfslachtige kamerbe spreking gewagende, schreef de Gazette de CharleroiMaar het schijnt dat men daar- over het fijne der zaak niet mocht kennen, en dat er lieden nog Staatsredenen bestaan, die de stilzwijgendheid gebieden. De vertegenwoordigers der Natie mogen niet meer in volle vrijheid bespreken. De verslagen, welke men hun toevertrouwt, zijn het op nadrukkelijk voorwaarde, niets ervan luidop te zeggen; zoodat de wetge- vers des lands zich in dezen moeilijken toestand bevindenofwel hun gegeven woord niet te houden, ofwel aan vader- landsliefde te kort te blijven. Het Staatsbestuur heeft in deze zaak weinig rechtzinnigheid getoond. In elk geval werd die onderdrukte bespreking weggemoffeld. De rechterzijde heeft noch- tans de woorden van den Minister van - Oorlog toegejuicht. Deze woorden waren de weerschijn en de herhaling van het ver- slag des heeren generaal Vandersmissen. De rechterzijde heeft uit dit verslag zijne natuurlijke gevolgtrekking toegejuicht De verplichte krijgsdienst dringt zich op" 't Is dus niet, omdat de persoonlijke dienst zich opdringt, als logische gevolgtrekking uit het verslag van den bevelhebber onzer troepen gedurende de troebels, dat de libera len gevoeld hebben dat hun GAARN boven den naad lag. - (Nieuwsbladstijl, ter ver schooning!) De liberalen zouden integendeel, bij zulke ernstige getuigenissen, een argu ment te meer vinden ten voordeele van den verplichten dienst. Het tegenovergestelde schrijven of zeggen, is de zaak niet wijs zijn. Het Nieuwsblad vult zich gedeeltelijk met eigen tekst; maar 't zijn me alzoo de redeneeringen, die noch kop noch staart hebben, en uitnemend slaapverwekkend lieeten bij de pastoors die wel gegeten hebben, bij hunne meiden, bij de oude simmen, oude zurkelhoofden, enz. kor tom uitnemend goede kost voor al de Nieuwsbladiezers (boven de 1000) Daar er op kwestie der werkstakingen zooveel te zeggen valt, en dat ons bekrompen formaat ons noodzaakt daarop gedurende verscheidene weken terug te keeren, zegt het Nieuwsblad dat wij aan eenen afge- lekten boterham bezig zijn. Natuurlijk, 't is maar hondenkost, afgelekte boterhammen. Maar het Nieuwsblad weerlegt niets, kan de ministers niet wit wasschon, kan niet aan wijzen dat ze onverantwoordelijk zijn, moet dus opkroppen dat ze niet vooruitziende, maar onbekwaam waren in geheel die zaak. Welke machteloosheid voor een -katholiek orgaan»! En is er niemand onder al die heeren die wil, kan of zal antwoorden? Noch Moederskind, noch Mijnheer K. Lote, noch Mijnheer T. Pot Breker, noch Mijnheer Ricus? Allo,blaft eens terug. Een knagende hond. De «laatste vezel» meet van hei heen,af. Het Nieuwsblad houdt van geeno per soonlijkheden, maar het spot in zijn laatste nummer met een zoogenaamd lichaamsge brek van eenen achtbaren heer, en sedert twee weken timmert het op den rug van eenen anderen persoon, die gelukkig genoeg was, een begin van brand uit te dooven en daarom in de liberale bladen dezer stad ge prezen werd. Het galbevattend sakristijblad kan er niet toe besluiten, aan Cesar te geven wat hem toekomt. Daarin huist al zijne par tijdigheid, zijne verblindende partijhaat, te gen alles wat van dicht of ver den tegenslre- ver nabijkomt. Gewoonte is eene tweede natuur. Onze lezers weten niet en daarom zul len wij het hun zeggen dat het Nieuws blad eenige dwaze artikelen afkondigde tegen den persoonlijken soldatendienst, en zijne argumenten als doorslaand en ontegen sprekelijk aan zijne lezers wilde opversten, omdat zijn schrijver als kind van eenen werkman, het vaderland gediend had. De opsteller van het Nieuwsblad was dus volgens die woorden gedurende eenigen tijd soldaat; hij stelde zich een pluimpje op den hoed, en verzekerde in den loop zijner onnoozele artikelen, dat hij met ken nis van zaken sprak: hij kende het leger, daarover had hij ondervinding, enz. Als de ex-kazernrat van het Nieuwsblad gesproken had, mochten generaals Brialmont en Vandersmissen achter blijven en zwijgen! Wij waren zoo vrij te schrijven, dat wij het oordeel der vakmannen als Brialmont en Vandersmissen hooger schatten,dan de ziens wijze van eenen oud-pfoLMaarop dat woord, lezer, was het geen klein bier: wij misprezen de simpelen, wij hadden geenen eerbied voor het leger, en paitati en pattata. Wel, Heer tje-lief, we zullen het'nooit meer doen 1 Wil len wij u sergeant noemen (dat is nog 'n beetje hooger)? Of wilt ge Paus zijn? Het eene kost niet meer dan het andere 1 Het Nieuwsblad ondervraagt ons over een gesprek, dat op het stadhuis zou plaats gehad hebben. Maar wij wonen in het Stadhuis niet, wij zijn niet gelijk - God inden Hemel, op de aarde en op alle plaatsen. Gij moet ons toegeven, Nieuwsblad, dat wij u niet zouden te kort doen, indien wij op al uwe vragen antwoorden Zeg ons eerst wat er verleden jaar in de jonge Katholijke Wacht plaats had. Een laatste NieuwsHet katholiek or gaan van IJperen heeft ook bijzondere kor- respondenten, juist gelijk de Indépendance van Brussel en de Daily Telegraph van Londen. De korrespondent van het Nieuwsblad woont.... te Watou! En zijne overzeesche briefwisselingen komen uitWinnezeeleÜ Hoeden af, natiën der Wereld Zulk blad zal nog stikken onder 't belache lijke. Noli me langere. Eene aiinoes voor 'nen arme man, als 't u belieft. Wanneer de Paus zijne kroon, als koning, moest nederleggen clat is al bijna 17 ja ren geleden gaf hem de koning van Ita lië als schadeloosstelling een jaarlijksch inkomen van 3.200,000 fr. (3 millioen 200 duizend franken). De Paus weigerde die som. Niet temin blijft ze ter zijner beschikking en in de 16 verloopene volle jaren, beschikt hij nu over een klein drinkgeldeken van 51, 200,000 fr. (51 millioen 200 duizendfranken). En zeggen dat men niet beschaamd is almoessen voor dien armen man te vragen, en dat in eenen tijd waarin er duizenden en duizenden arme menschen zijn die het zoo noodig hebben; ja, die zelfs sterven van hon ger. Eene kleine almoes voor den armen Paus, als 't u belieft Een voorbeeldige Pater. Het hof van assisen van Mayenne (Fran krijk) heeft over eenige dagen pater Beuthier, van hetklooster van Latrappen, tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld voor diefte met braak. Die heilige dief was reeds aangehouden geweest voor moordpoging op zijne vrouw, want dit heerschap was getrouwd. Het ziet er proper uit met de volgelingen van Christus. Het gewapende Europa. I)e Mercure de Souabe schrijft over den betrekkelijken militairen toestand der legers in Frankrijk. Duitschland en Rusland, een artikel, waarin zeer belangrijke en officiëele inlichtingen voorkomen. Ziehier eenige cijfers, welke wij er aan ontleenen ln Voetvolk: Duitschland, 503 bataljons- Frankrijk. 619; Rusland, 814. 2° Ruiterij: Duitschland, 466 eskadrons Frankrijk, 995; Rusland, 610. 3° Veldgeschut: Duitschland, 340 batte rijen; Frankrijk, 446; Rusland 394. Aan- spannenstukkenDuitschland, 1404; Frank rijk. 1,856Rusland, 1736. Aangespan nen kruiswagens: Duitschland, 0; Frank rijk, 851Rusland, 160. 4° Getal soldatemnvredeslrijdDuitsch land, 427.274 man; Frankrijk, 523.283- Rusland, 990.000. 5e De oorlogsbegi oohng verzwelgt de 26,04 per honderd van alle staatsuitgaven in Duitschland, de 40,46 p. h. in Rnsland. 6° De grenzen zijn, in Duitschland, open op de 43 per honderd van hunne gansche lengte, en op 14 p. h. in Frankrijk. 7° Zeewezen: Duitschland heeft 98 oor logschepen, waaronder 27 gepantserde Frankrijk, 410, waarvan 52 gepantserde- Rusland, 491, waarvan 39 gepantserde. Aanmerking: HetontwerpBoulangervoor ziet eene verhooging van de j aarlij ksche sol- datenhchting eene vermeerdering der linië- kaders en eene vermeerdering der reserve troepen. Daarenboven wil generaal Boulan- ger 11 nieuwe ruiterijregimenten 55 eska drons) en 4 nieuwe treineskadrons tot stand brengen. Wiliems-Fonds. Heden avond, 22n, maandel ij ksche alge- meene vergadering voor de leden der afdee- ling, in het lokaal van den Gouden Arend. dagorde 1. Drie nieuwe leden. 2. Mededeelingen, briefwisseling der af- deeling. 3. Inrichting der derde Concert-voordracht 4. Voordracht door een lid der Afdeeling De strijd der Waldenzen voor de vrijheid van geweten. Morgen Zondag, 23 dezer, om3 ure namid dag, 3e Concert-Voordracht voor de leden en hun huisgezin. Programma .- 1. Liefdegedachten. K. Dewulf. Melodiën Yoor piano door den heer J. T. 2. OchIk zie ze toch zoo geerne, M. De IIert. Kluchtlied door den heer Deweerdt. 3. Fantasia voor Fluit, Richert. door den heer E. Van Elslande. 4. Ahasverus, of de Wandelende Jood, A. Massage. Lied door den heer E. Coffyn. 5. VOORDRACHT. Spreker M. J. VERCOULLIE, leeraar bij de hoogeschool te Gent. Onderwerp: DE LEGENDE VAN FOR- TUNATUS. (10 MINUTEN RUST.) 6. De Karnaval van Venetië, Arban. Variatiën voor piston door den hr La Kaye. 7. De Verwaande Klaas, Janssens. Kluchtlied door den heer G. Maillard. 8. Fantasia op Faust» Gounod. tweespel voor piano en harmonium door de hh. Moreaux en Wittebroodt. 9. De Indiaan, J. Darcier. Lied door den heer E. Coffyn. 10. Concertstuk, Gatterman. Tweespel voor fluit en piston door de hh. Van Elslande en La Kaye. Uit vrees voor plaatsgebrek worden dé kinderen beneden de 12 jaren niet gaarne toegelaten. Om in dit feest te kunnen tegenwoordig zijn moet men eene uitnoodiging of eene behoorlijk ingevulde persoonlijke ingang- kaart kunnen vertoonen (Medegedeeld). Concert. Het is morgen, Zondag, dat de Koormaat schappij - De Werkerslier haren leden een mooi concert aanbiedt. Zooals wij het reeds meermaals zegden, onze moedige werkers zijn genoeg gekend en naar waarde geschat om te mogen ver zekeren, dat dit muziekfeest, evenals al de vorige, volop zal gesmaakt worden en een overgroote menigte uitlokken zal. Viaamsche Sfer. Zondag aanstaande, 30 dezer, geeft onze alom geroemde tooneelmaatschappij De Viaamsche Ster hare vierde vertooning van het tooneeljaar. Deze vertooning zal bestaan uit Schrik van soldaten, blijspel met zang in één bedrijf; Zielenketens, tooneelspel in één bedrijf, door N. De Tière; 's Avonds in de mane, blijspel met zang in 1 bedrijf door Van Peene. Zulk aanlokkelijk programma, gevoegd bij de goede faam, welke onze dappere tooneel- liefhebbers zich hebben weten aan te schaffen, kunnen niet missen van wederom eene ont zaggelijke volksmenigte naar de tooneelzaal te lokken Allo, liefhebbers, gij, die immer zooveel achting toondet voor ware kunst en volks beschaving, op naar het tooneel! Ondersteunt die moedige, onvermoeibare Sterrelingen, die zich zooveel moeite getroosten om de moedertaal te doen liefhebben en onzen vlaamschen volksaard te behouden en op nieuw aan te kweeken. Helpt hen den fakkel der beschaving en der verlichting bij het volk ronddragen en laat niet toe dat het vlaamsch tooneel, die machtige hefboom van verzede- lijking en volksonderricht, bij ons verkwijne om misschien welhaast heel en gansch weg te sterven. Dat mag en dat zal niet. Aanmoediging en ondersteuning dus, van alle zijden, uit alle standen voor onze ver nuftige, talentvolle en moedige Sterrelingen. Concorde. Dinsdag, 25 dezer, zal het muziek der Pompiers, ten 8 ure 's avonds, een prachtig concert geven in het winterlokaal der Con corde, onder het bestuur van den heer J. Wittebroodt. Ziehier het programma: 1. Dom Luis, pas redoublé, Fahrbach. Haydee ou le Secret, ou vert, Auber. 3. Fantaisie sur les Huguenots de Meyerbeer, arr. par Blancheteau 4. Aubade prmtanière, Lacombe. 5. Choeur et Air de l'opéra le Cor- saire, Verdi 6. Fantaisie sur Boccace, arr. p.Wittebroodt! arche Persane, Joh. Strauss. Scherm en muziekfeest. De schermers maatschappij V Union zal haren leden op Donderdag 27 dezer in haar lokaal Het Zilveren Hoofd, om 8 ure 's avonds een puik scherm- en muziekfeest aan bieden? Iedereen heeft nog den ongehoorden bijval te versch in het geheugen, welken de heeren schermers met hun eerste feest gehad heb ben, opdat het noodig zij al het aangename, dat men daar geniet op te sommen. Men leze liever het programma. Programme de la soirée tabagie qui sera donnée le jeudi 27courant parlasociété d'Es- crime 1'Union en son local la Tète d'Ar gent a 8 h. du soir. le Partie. 1. Travaille d'ensemble a l'épée. 2. ler assaut a l'épée, 3. Morceau pour Bandonium, 4. Assaut h la canne royale. 5. Romance, 6. 2m® assaut a l'épée. 7. Chansonnette. 2® Partie. 1. Travail d'ensemble k la rapière. 2. ler assaut a la rapière. 3. Morceau pour Bandonium, 4. Sme assaut a l'épée. 5. Romance. 6. Partie de Boxe. 7. Chansonnette. De personen der maatschappij vreemd,door een lid voorgesteld, zullen in het feest aan vaard worden. Er zal vestiairerecht van 50 centiemen geëischt zijn. Voordracht. Zondag 30 Januari aanstaande, ten 3 uren namiddag, in den Café du Commerce, Hond straat IJperen, zal den heer P. Vermeulen afgevaardigde bij het voorloopig bestuur van het vooruitstrevende liberalen congres een voordracht geven op 1° congres van 1846 2° wat zijn de verlangen van de vooruitstre vende liberalen 3° wat zijn de verlangen van alle de liberalen. van den 14 tot den 21 Januari 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 4.Vrouwelijk id. 4. Hnwellj ken. Ernest Leroy, schoenmaker, en Silvia 8truye dienstmeid. Isidorius Kerrinckx, meubelmaker en Euge nia Henneken, strijkster. O verlïj (lens. Florensia Verhaverbeke, zonder beroep, 17 jaar, ongehuwd, Meenenstraat Sophia Braem, zonder beroep, 69 jaar, echt- genoote van Hendrik Hollebeke, Meenen straat. Pieter Ghysel, daglooner, 68 jaar, echtge noot van Catherina Martelez, Meenenstr. Caterina Degroote, zonder beroep, 83 jaar, ongehuwd, Bollingstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 1. Weldadigheids-Concert te Kortrijk. De heeren Officieren der Burgerwacht te Kortrijk hebben voor morgen, Zondag, een groot Weldadigheids-Concert ingericht met de welwillende medewerking van M. L: D. van Bruseel, de heeren Ad. Daveluy van Brugge, A. Gaimant, 1® Viool, A. Ligy 2® Viool, A. Weckesser, Alto,E. Gaimant( bas- Viool, alle vier van IJperen en het muziek der wacht onder het bestuur vau de heer Cli. Vandesteene. Poperinghe. 18 Januari 1887. Met reden mag het Concert, door de Phil- harmonie den 16 dezer gegeven, buitenge woon genoemd worden. Om te beginnen, laat ons zeggen dat de harmoniestukken, onder het bestuur van M. Van Elslande, met die juistheid, waaraan hij ons gewoon heeft gemaaktuitgevoerd werden. De zanger, M. Neury een der beste leer lingen van Lintermans, heeft ons de Cavali- nede Faust, Stances du songe d'unenuit dele en Joconde gezongen. Zijne heldere fnsche stem en zijne bijzonder goede metho de hebben allen verwonderd. M. Neury is met alleen een bekwaam zanger, hij speelt daarbij nog uitnemend wel de viool. M. Bouserez, violoncellist (basvioolspeler), professor bij het brusselsch conservatorium, is een groot artist. De Souvenir de Spa was voor hem een triomf. Zijne Airs Bas- kyrs de Piati en Papilion de Popper hebben wij overheerlijk gevonden. De wer ken van Popper en Piati zijn van eene onge hoorde moeielijkheid dat is zeker, maar ter- zelvertijd zoo fijn en zoo zacht dat het on- zeggelijk is. Laat ons nog het kleine Musette duetto van Pfeiffer doen merken. Dit was voorzeker de paarl van het Concert. Wat lief tukje, en wat fijne uitvoering! Die minor- ang voor de viool en begeleid met pizzicatis violoncel was verrukkelijk! Ik had had hooger gezegd dat de heer Neury zanger

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 2