w w w en vedelaar was, hij is daarbij nog goede componist. Zijne Rêverie en Valse lente hebben er ons een staaltje van gegeven. Hij speelde ons ook meesterlijk de mazurka van WieniaivskyKortom alles was prachtig, en men zou gezegd hebben dat we ons op eene Kamermuziekuitvoering van het brus- selsch Conservatorium bevonden. Men heeft, schoon zeggen, maar men hoort altijd wanneer een artiest die school bijge woond heeft. Er blijft ons den heer Voorzitter der Phil- harmonie te bedanken voor ons op zoo 'n puik concert verzocht te hebben. De Philharmonie belooft ons nog een groot concert met Halfvasten, waarin de hoofdrol zal gehouden worden door de Harmonie. Men zegt ons wonder van verscheidene nieu we groote stukken. Dan is het woord aan 't orkest van M. Van Elslande. Burgerstand van Poperinghe van den 6" tot den 19" Januari 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 8. Vrouwelijk id. 7. Sin weïij ken. Vandromme, Pieter-Xaverius. 32 j., land bouwer te Westouter, en Dehaudt, Maria- Ludovica, 24 j., bijzondere. Buseyne, Carolus-Ludovicus, 24 j., landbou wer, en D'hondt, Silvia-Cornelia, 21 j.. landbouwster. Momerency, Julius-Cornelius, 22 j., schoen maker en Wallyn, Eugenia-Philomena, 19 j., naaister. O verli.j dens. Sohier, Silvia-Cornelia, 32 jlandbouwster, echtgenote van Moncarey, Julius-Corne- lius. Decoop, Isidoor, 72 jzonder beroep, over leden te Kortrijk. Mavaut, Ludovicus-Josephus-Amandus, 69 j., ongehuwd, molenaar. Vandelanotte, Pieter-Josephus,75j., herber gier, weduwaar van Houwen, Barbara- Sophia. Dereckx Joannes-Baptiste,70j., landbouwer, echtgenoot uit eerste huwelijk van Vande- wynckel, Maria-Thereria, en thans echtg. in tweede huwelijk van Lapon, Sophia- Amelia. Vandenberghe, Pieter-Joannes, 89 j., zonder beroep, weduwaar van (tarmyn, Coleta- Regina. Vangraefschepe, Prudentia-Cornelia, 50 j zonder beroep, ongehuwd. Ruyssen, Natalia, 63 j., echtgenote van De- huysser,Benedictus. Kinderen beneden de 7 j aar. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk 3. Watou. 12 Januari 1887. Hier spreekt men veel, zeer veel van eenen brief door onzen kaloteboer Brutsaert, den 17 December laatst gezonden aan de heeren voorzitter en leden van het Brouwers syndi caat van het Noorden (Frankrijk), in welken hij zich den titel toeeigent van Voorzitter der landbouw-federatiein deze gemeente ingericht 'tot het verbeteren van den hoppe- kweek. Daar hier niemand iets van deze inrich ting kende, wierden ten allen kante opzoe kingen gedaan om de namen te kennen van de leden dezer vermaarde federatie en, na menigvuldige pogingen, vernamen wij dat deze te St-Jans-Capelie was ingericht en samengesteld als volgt: De kaloteboer, voor zitter; Rosten Schutter, Keine en Galliaerde, leden. In vergadering' van 12 December laatst, werd er, op voorstel van den Voorzitter, met eenparigheid van stemmen besloten eenen brief te zenden aan het Brouwers syndicaat van 't Noorden, om eens de hoppehandelaars en waardeerdere van Poperinghe duchtig te hekelen. Het opstellen van dezen brief werd natuur lijk toevertrouwd aan den verlichten kalote boer, welke, zijne eigene onbekwaamheid gevoelende, zich aanstonds tot een ander móet gewend hebben, want eenieder weet dat, ofschoon hij aan een fransch dagblad geabonneerd is, hij onbekwaam is brieven op te stellen in den zin van deze door hem aan voormeld syndicaat gestuurd. Het vermaarde schrift was eindelijk afge werkt, maar de rosten, slimmer dan zijn voorzitter, wilde er eerst een afschrift van hebben en toonde het aan iemand dien hij dacht fransch te kennen; deze, waarschijne- lijk niets kennende van hoppe en handel, vond er geene bemerkingen aan te maken, doch, zich hier nog niet mede tevreden hou dende, begaf zich bij een ander, die hem de onvoorzichtigheid deed kennen van zulken brief gebruik te maken, dat de schrijver zich blootstelde aan rechterlijke vervolgingen van wege de handelaars en waardeerdere van Poperinghe en dat hij hoogst moest ontraden van zulk schimpschrift gebruik te maken, maar het was te laat. De hoogmoed had den kaloteboer aangespoord dit stuk aan het ansch syndicaat te zenden, uit verlangen ZTn R ndteek-.en in een zoo verspreid dagblad M '~asserie du Nord te zien prijken. Dat hij dus alleen de verantwoordelijkheid zijner domheid afdrage. Laat ons nu dit wonderstuk ontleden en er de domheden van opsommen Brutsaert schrijft vooreerst in hoedanig heid van Schepen dienstdoende Burgemees ter van Watou. Gelukkig Watou! Men heeft altijd beweerd dat gij geen Burgemeester liadt en door het schrijven van den kaloteboer kennen wij er thans twee: de schepen Ryckebusch, die alle stukken, correspondenciën en getuigschriften van goed en slecht gedrag teekent als Sche pen dienstdoende Burgemeester, en Brut saert, die ook in zijne dagblad corresponden ciën zich den titel van - Schepen dienstdoen de Burgemeester toeeigent. Wij wedden dat Zwaanhals ook als dienst doende Burgemeester van den Abeele teekent. In 2 zegt hij dat de brief van het fransch syndicaat aan de gemeenteoverheden van Poperinghe veel opschudding heeft veroor zaakt bij alle hoppekweekers en dat hij maar bij toeval er kennis heeft van gekregen hoe kan men zulke flauwe praat aaneenknoopen? Ons dunkt dat iets dat veel gerucht veroor zaakt het toeval niet noodig heeft om rucht baar te worden! De schrijvelaar beweert dat de hoppe van Poperinghe zeer veel van hare faam verlo ren heeft, hetwelk toe te schrijven is aan de volgende vervalschingen door de handelaars in hunne magazijnen bewerkt 1° De mengelingen van hoppe van ver- schillige jaren en verscheidene hoedanighe den. Aan deze beweringen antwoorden wij niet, wij laten de zorg hiervan aan de oude gebeu ren van Brutsaert tijdens zijn verblijf te Poperinghe, bij deWulfhulle. 2° Door het natmaken der reeds gedroogde hoppe, om ze eene tweede en derde sulfering te doen ondergaan en alzoo gelijke kleur en meerder gewicht te bekomen. Wij zijn zeer nieuwsgierig te weten wat de oorzaak daarvan was toen Brutsaert eenigen tijd geleden verscheidene balen hoppe moest terug halen, na ze aan fransche brouwers verkocht en geleverd te hebben?? Was deze hoppe misschien te schoon en te droog???? En om de heeren fransche brouwers van zijn gezegde te overtuigen, biedt hij zich aan als openbare ambtenaar en als gevolmach tigde over een groot getal landbouwers een lid van het fransch syndicaat aan de statie van den Abeele af te wachten en te vergezellen om hoppe aan te wijzen die gansch verschillig is aan deze van Poperin ghe, hoppe welke de verbruikers rechtstreeks aan de kweekers kunnen koopen en welke ter pers zal gelegd worden onder het toe zicht van Brutsaert (sic), dewelke hare be waring verzekert en beweert dat de brou wers niet dan slechte en vervalschte waren aan hooge prijzen bij de handelaars kunnen bekomen. Niets dan dit gezegde kon beter het doel laten kennen welk de schrijver tracht te bereiken. Eenieder kent de onbaatzuchtigheid van Brutsaert, voorzeker zou het eerste bezoek van het lid van het fransch syndicaat naar de hoppe van Brutsaert zijn en, als deze aan hooge prijzen aan fransche brouwers ver kocht is, zou hij dan deze van andere kwee kers aanwijzen, voor zooveel zij deel maken der hoogst vermaarde federatie, van welke ons groot verstand de ieverige en verlichte voorzitter is. Zoodan, Watounaren, wacht niet uwe lof- betuigingen te doen aan zulk vernuftig man, bedankt hem dat hij zich geweerdigd heeft zich in uw midden te komen vestigen en door zijnen verheven geest de hoppekweek en handel gered heeft; biedt hem een smeek schrift aan dat hij het ambt van Burgemees ter zou gelieven te aanvaarden, opdat hij de belofte houde, door hem te Poperinghe ge daan, den zoo nuttigen steenweg van zijne hofstede naar St-Jans-Capelle te doen uitvoe ren, om alzoo uwe grondbelastingen van 10 of 20 in opcentiemen te kunnen doen ver- hoogen; indien gij nalaat hem deze dankbe tuigingen te doen en hem deze blijken van aangekleefdheid te geven, moet men zeggen dat gij allen ondankbaren zijt en uwe eigene belangen niet ter herte neemt. De schrijver houdt zich niet tevreden met de handelaars als vervalschers te doen door gaan, hij doet de laagste beschuldigingen tegen de heeren waardeerdere van Poperin ghe, beschuldigingen die, als zij gegrond zijn, ongetwijfeld de doodsteek aan de hoppe kweek en handel van Poperinghe moeten toebrengen met de vreemde handelaars en verbruikers te verwijderen: Hij beweert stellig dat de opbrengst der hoppe van Pope ringhe (stad) in 1885, slechts beloopen heeft tot 5000 balen en dat het lood is gegeven ge weest aan 12,000, zoodat, volgens het bewe ren van Brutsaert, 7000 balen het lood ten onrechte bekomen hebben; zoo, van twee dingen één: of de waardeerdere van Pope ringhe blijven aan hunne plichten te kort en helpen door hunne laakbare handelwijze den hoppekweek en handel hunner stad vernie tigen, of de gezegden van Brutsaert zijn vuige leugentaaL en laster, en moeten bij alle middelen van recht vervolgd en gestraft worden, wil de stad Poperinghe de goede faam harer voortbrengselen behouden van welke zij sedert eeuwen geniet, want zulke schriften moeten ongetwijfeld voor gevolg hebben de vreemde kooplieden en verbrui kers te verwijderen en alzoo langzamerhand den handel te doen verkwijnen en te dooden. Eene bemerking om te eindigen. In voormelden brief van Brutsaert vindt men herhaalde malen de woorden Bedrog. Vervalsching wij vragen hoe hij de han delwijs noemt van dezen die in landbouw tentoonstellingen haver en tarwe tentoon stellen aan geburen ontleend Jan Kloptdrop. Kemmei. Tweespraak tusschen Melia mijn kind en Blomine kristen mensch. Melia. Maar, Blomine, zeg eens, hebt gij het al gehoord wat voor schrikkelijke dingen er alweer in de gazette stonden van zondag? Blomine. Neen ik, al wat ik weet is dat zondag morgend een vent in mijne straat schreeuwde: Schoon nieuws van Kemmei, gij zult er van lachen dat uwen buik berst; maar wat het was weet ik niet. Melia. 'k Zou het u wel vertellen, maar zulke dingen zeggen met den mond waarme de ik den rozenkrans lees, 'k durf niet; ik ben bevreesd lam geslegen te zijn op mijne tong door den Heer van hierboven. Blomme. Maar zeg toch waarop het liep, 'k zou toch gaarne iets weten. Melia. Het was weêral van onzen eerweerdigen heer Vanoever, dien braven man, die geen puit zou kwaad doen; ('k ge loof het wel, een puit heeft geen kinders die naar school gaan) die niet anders tracht dan de*zielezaligheid te bewerken van zijne paro chianen. (Ja hij zou werken voor uwe ziele- zaligheid dat hij er bij zweet, als hij klinkers genoeg krijgt gelijk van u, Meliatje; 'k zou durven mijnen bril verwedden dat hij u al beloofd heeft van te mogen kamenier zijn van O. L.V. in den hemel, als gij heur maar niet vergeet op de wereld en dikwijls in haren offerblok stort. Maar ik ben curieus waarom dat Bulte Vanoever hem daar niet zelve zet met zijnen gapaard open, in plaats van den blok; de offerande zou dan seffens in hare bestemde plaats kunnen vallen; maar neen, 'tis waar, iedereen zou dan weten waarvoor dat geld dient om lieren te smouten. Maar ik zou wel vergeten het gesprek onzer twee kwezeltjes voort te zetten.) Blomine, 'k Weet niet waar de wereld ons naartoe leidt. En wat zegt M. Vanoever daarvan, die brave man? Melia. Gij kunt wel peizen, hij heeft bijna eene geraaktheid gekregen; 't ware de eerste keer niet dat zulks hem zou voorval len als hij in kolerie is; hij zeihet zal niet lang duren vooraleer ik zal weten wie die onbeschaamde is die mijn waarde persoon alzoo blameert. Dan zal ik eens mijnen olie kop intrekken en mijne por re doen rijzen gelijk de manen vaneen leeuw, en wij zullen dan zien of deze niet zelf voor mijne plakkers zal kruipen. Blomine Ja, ja, als hij weet wie het is moet hij hem niet sparen; want van zulk eenen braven man gelijk bulte Vanoever, kwaad zeggen, 't is niet vergevelijk; het is eene wraakroepende zonde. Wel, wel! van dien braven man, die voor onze zonden zou willen sterven! Ziet eens, Meliatje, nog on langs zeide M. Vankoever tegen mij: indien ik al de kinders der parochie kon in mijne kakschool krijgen, dan maak ik niet meer van te sterven, 'k zou lang genoeg geleefd hebben. Zijn dat nu geene schoone woorden, Meliatje En alzoo ging het gesprek onzer twee kwezeltjes voort, maar't ware te lang om geheel te vertellen. Ehwel, Kemmelnaars, zijt gij ook van 't gedacht dat Bulte Vanhoever een eerlijke brave vent is? Volgens mij is het een ware revolutionair. Zondag nog schreuwde hij van uit zijne st....kuip dat, als men iemand hoor de vloeken, men verplicht was het hem te verbieden; als hij naar u niet wil luisteren, gij moet er op slaan; indien gij dan een pro ces hebt of in 't kot geraakt, gij moet er hooveerdig mede zijn. Ehwel, Bulte, doet gij dat eens zelve, wij zullen u geen proces maken maar alleenlijk uwen vokop slaan dat hij van zijnen gebulten stam vliegt. Voor dat ik eindig, M. Vanoever, moet ik u nog een avies geven. Gij zeidet onlangs aan iemand dat gij zoudt willen de gemeente school zien afbranden, dat het de schoonste dag van uw leven zou zijn. Wilt gij dien schoonen dag beleven, steek ze zelf in brand, anders gaat gij te lang moeten wachten. Amen. Pirron. Een ander artikel van Kemmei is ons toe gezonden, maar het kan slechts bij acht da gen opgenomen worden. De heulen toren van 300 meters hoog. In 1888 zal er te Brussel eene groote in ternationale wedstrijd van wetenschappen en nijverheid plaats hebben. Het komiteit zal alles aanwenden om die tentoonstelling aan trekkelijk te maken en te doen wellukken. De luchtvaart, de bouwkunst, de electrici- teit in hare menigvuldige toepassingen, fees ten en stoeten en nog menig andere aanlok king zullen iedereen naar Brussel doen rei zen. Doch een der belangrijkste wonderen van de macht en de middelen der huidige bouw kunst zal voorzeker de houten toren van 300 meters hoog zijn, welken men van zin is bin nen de omheining van de tentoonstelling op te bouwen. Hij zal dus dezelfde hoogte heb ben, dezelfde aantrekkelijkheden aanbieden en dezelfde diensten aan de wetenschap kun nen bewijzen als de ijzeren toren Eiffel te Parijs, waarover de dagbladen met zooveel lof gewaagden. Maar met dat verschil dat hij enkel het derde van den Parijschen toren zal kosten. Drie gaanderijen met kursaal, concertzaal, enz. zullen opverschillige hoogten bestaan en duizenden nieuwsgierigen kunnen bevatten. Een belveder 'en een sterretoren zullen aan de wetenschap toelaten tal van proefnemin gen, zoowel op sterrekundige wiskunde als op krijgskundig en electriek gebied, te doen. Wie zal niet willen 300 meters hooge gaan om eens den blik te laten weiden over Bel- gië's vruchtbare akkers, welige weiden, lie ve boschjes en nijverige streken? En wie zou kunnen onverschillig blijven, voor het grootsch en eerlijk panorama, dat zich daar 24 mijlen verre, voor het oog van den toeschouwer ontrollen zal, Ja, dat ontwerp verdient en vindt aanmoe diging en ondersteuning op alle zijden en punten des lands. Dat verheugt ons en wij wenschen de ont werpers er hartelijk geluk over. In 't land der zon. Wilt gij het slechte weder en den winter ontvluchten, de Zuiderzee en Italië bezoeken, in voordeelige voorwaarden Ten dien einde, bied de Excursion u de onwederstaanbare aantrekkelijkheid harer aanstaande reizen. Van 10 tot 15 Februari, kondigt zij ons eene reeks aangename reizen aan, voor den Vastenavond te Nice, Milanen, Roomen en Napels. De reis naar Nice, met bezoek van Marseille, Canne het eiland Ste-Marguerite, Nice, Monaco en Monte-Carlo (10 dagen) kost 250 fr. De reis van Nice en Milanen, met terugkeer langs den St-Gothard (20 dagen) kost 495 fr. Eindelijk nog de bekoorlijke reis voor den vastenavond te Rome en Na pels en de bijzonderste steden van Italië (20 dagen) kost ongeveer 600 fr. Deze reizen zullen persoonlijk geleid wor den door bestuurder der Excursion, M. Gh. Parmentier, 109, Boulevard Anspach, te Brussel, welke aan eenieder die er de aan vraag zal van doen, kosteloos de program- mas der voormelde reizen zal laten gewor den. Bericht. Een tandmeester vraagt om eens per week in het gebruik te treden van twee gemeubleerde plaatsen te IJperen, om er de raadplegingen te gevenzooveel mogelijk in een gesloten huis. Zich zoohaast mogelijk te wenden bij M. EMANUEL-AUGUST, 8, St-Joorisstraat, 8, te Brugge. Beter laat dan nooit. Zeker, het is schoon na zeven of tien jaren zich met eene kleine uitgaaf te genezen, maar wijzer is het, bij het eerste ongemak eenige Zwitser- sche Pillen te nemen, om ergere ziekten te vermijden. La Planche. Sedert zeven jaren was ik lijdendik had geenen eetlust, het weinige dat ik nutte veroorzaakte zwelling en ongemak en deed mij veel pijn. Mijne moe der had nagenoeg dezelfde kwaal: sedert twee jaren maken wij gebruik van uwe Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50, en ons lijden heeftopgehouden, BaptisteBrémond. Vil- leneuve. Sedert meer dan tien jaar leed mij ne vrouw aan pijnen in den buik, veroor zaakt door de zwellingen die haar beletten te werkenalle aangewende middelen bleven zonder gevolg. Sedert zij uwe voortreffe lijke Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50gebruikt bevindt zij zich wel te pas, hare pijn is ver dwenen. Jan Hillairet. Wettiging der han- dteekens door de overheid. Den heere Pelerin, apotheker, 12, Schild knaapstraat, Brussel. co I?» to rU trj ïd o jo o •-! p o s» 3 o o o en o a* en o ïr* 5° oo o o b h oi H rij is tel ->asea<x>owi»i CL 0 P -c+ ri3 CD m CD <1 ag - cd ctq CD J o oi h i-j "-5 O H o W "üT (O O O O O O O O O O O O O O O p. h-> C3T 00 4^ CO O O O O O CJC o OT o O O O O O 00 o O O O O O H-O t— O 05.00 O CJl O O O UT O CJI O "o O O O O O O O Q fel 3 H 5! tO (O p p p 00 00 O OT p c p 00 00 M «H

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3