SPA Rit JEN Maatschappij Burgerwachten Burgerstand w ON BEMANDE 112 KOOPEN te Wytschaete, OP DINSDAG 15 FEBRUARI 1887, heeren Ricquier, id. Waasten, en Van Wal- leghem, id. Zonnebeke. Vrijdag 18 Februari aanstaande,om 10 ure voormiddag, zal de heer Marlet, landbouw kundige van den Staat, te Poperinghe, zijne tweede voordracht geven over den hoppe- kweek. De vrouwen zijn in die vergadering toege laten. Zelfde spreker zal te IJperen, op 5 en 26 Maart aanstaande, twee voordrachten geven over den veekweek. Karnavalfeesten. Ter gelegenheid van karnaval zullen er verscheidene openbare gemaskerde en ver momde bals gegeven worden, namelijk: Den Zondag, 20 Februari, ten 7 ure 's a- vonds, ter herberg de A B C\ ingangprijs: 40 centiemen voor danser en zijne dame. Denzelfden dag, om 9 ure 's avonds, in de groote zalen van het Bronzen Hoofd-, in gangprijs.- 75 centiemen voor danser en zijne dame. Den Dinsdag, 22 Februari,'s avonds ten 7 ure, in de groote zaal van het Café de Commerceingangprijs: 1 frank. Den Zondag, 27 Februari, 's avonds ten 9 ure zal het eerste groot bal ten voordeel# van' den wereldlijken Schoolpenning plaats hebben. De prijs is bepaald op 1 frank bij inschrijving; aan het bureel fr. 1,50. De Da mes 50 centiemen. Het tweede groot bal voor hetzelfde werk is vastgesteld op Zondag 20 Maart, aan de zelfde voorwaarden, telkens in de Tooneel- zaal. Een uitgelezen orkest zal elkeen dezer dansfeesten opluisteren. Iets voor de Duivenmelkers. Men heeft te Londen den 17 November 1886, zeventig duiven verkocht die aan John Sogau 17220 franken opgebracht hebben, dat is gemiddeld 246 franken per duif. Een dier duiven, 7 jaren oud met Brusselsch en Ant- werpsch ras gecroiseerd werd 1225 franken overgeslagen. Eene duivin van Ver- viers werd voor 391 franken verkocht; an dere werden aan den prijs van479, 604 en 998franken toegekend. Het bestuur der Naamlooze Maatschappij der IJzerwegen van Westvlaanderen heeft de eer het publiek te verwittigen dat het met la Februari 1887 een nieuwen tarief inge voerd heeft toepasselijk op de Belgische liniën der Maatschappij voor het vervoeren van koopwaren, gelden, peerden, dieren, enz. Dat tarief is volgens dezelfde basissen als dat der Staatsspoorwegen berekend. Het ontslag van den heer Lannoy als no taris van Komen is aanvaard. Schieting van Zondag 30 Januari 1837. Hoog getal. 25 20 20 25 20 20 20 15 25 25 Laag getal. 10 5 5 10 15 15 5 20 10 15 Ligy Albert Bogaert Alf. Butaye Art. Froidure E. 110 105 45 65 van den 28 Januari tot den 4 Februari 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 5. —Vrouwelijk id. 2. Overlij dens. Pieter De Gryse, zonder beroep, 81 jaar, we- duwaar van Gatherina Trachez, Meenenst. Mathilde Ferrand, zonder beroep, 68 jaar, weduwe van Raymond Lessue, Rijselstr. Amaat Fontigny, soldaat, 20jaar, ongehuwd, Vleeschouwerstraat. PhilomenaBehouck, dienstmeid, 20 jaar, on gehuwd, Kaaistraat. Maria Nolt, scholierster, 20 jaar, ongehuwd Boterstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 1Vrouwelijk id. 1. Watou. 26 Januari 1887. Gisteren Maandag had alhier de verkoo- ping plaats der laatste onroerende goederen van den alom vermaarden gefaalden Jan Ca- pelle, de kerel die, sedert zijnen krach, zijne ontelbare slachtoffers, door zijn voortdurend verblijf alhier, met een helsch vermaak scheen te bespotten en uittedagen, want men moet weten dat Jan Krach, ofschoon hij van bedriegelijke bankbreuk enz. beschuldigd, nog altijd, men weet niet hoe en waarom, van eene onbepaalde vrijheid geniet. Zoo de woonst van Jan, evenals het over blijvende goed verkocht was, verwachtten "wij ons aan het spoedig vertrek van onzen Rrachman, want men kon bemerken dat er iets buitengewoons in de woonst van den heiligen man omging; ook was er een bijzon der over- en weergeloop, zoo langs achter als langs voren, van zijne hartsvrienden van den Smouthoek. Inderdaad, Woensdag morgend, rond 3 1/2 ure, zagen de geburen een rijtuig met Meeses peerd bespannen de poort van Jan's woonst uitkomen en dén weg van Poperinghe in slaan. Ongetwijfeld ontvloog de vogel zijn nest. Des morgens verspreidde zich ras het met ongeduld verwachte nieuws dat de gemeente voor altijd verlost was van dezen die, zich verschuilende onder den dekmantel van schijnheiligheid, de kapitalen van zooveel ongelukkige slachtoffers verbeest en verbrast heeft en dat Jan naar Oostende vertrokken was met den trein van 7 ure van Poperinghe; doch dit was maar gedeeltelijk waar; Den kende dat er hem in Poperinghe wel iets onaangenaams had kunnen overkomen, gaf hij bevel aan zijnen geleider Meese hem naar IJperen te voeren, van waar hij met den trein van 7 ure 45 naar Oostende vertrokken is. Goede reis, Jan, den wind op den rug en dat de haat en de verachting des volks u in uw nieuw verblijf volgen. Men beweert dat de manège-bas Jan als lijfwacht vergezelde om dezen treffelijken gast tegen alle onheilen te bewaren. Men zegt dat de scheiding hoogst hart scheurend is geweest en dat men Jan met moeite aan de omhelzingen zijner hartsvrien den heeft kunnen ontrukken! Wat toch de oprechte vriendschap is De slechte tongen beweren dat Jan zijn verblijf te Oostende gekozen heeft om, in geval van nood, gemakkelijk zijn schuitje te kunnen van kant steken. Watou, 27 Januari. Heden morgen, rond 3 ure, stond gansch onze dorpplaats in rep en roer door een zeer zonderling geval. Rond voormeld uur kwam men eene groote kar aan de woonst van onzen verdwenen Jan plaatsen, op welke eenige mannen verscheidene groote koffers wilden laden, komende uit het huis van den gefaalden Capelle, in welk huis, zoo men weet, alles onder zegel in beslag ligt; een persoon, wiens familie ook nog al wel van Jan's soep geproefd heeft, wilde zich hierte gen verzetten in naam der slachtoffers, de créanciers dezer faling, maar hij heeft zijne tusschenkomst in dit nachtspel duur moeten bekoopen; deze die met het laden en ver voer belast waren hebben hem aangevat en duchtig afgehekeld en zijn met den buit ver trokken niettegenstaande de tegenstellingen van dezen persoon en de algemeene veront waardiging. Wij weten natuurlijk niet wat die koffers behelsden en zullen het nooit weten, doch zeker is het dat ze niet ledig waren, want zoo men zegt, hadden vier sterke mannen veel moeite dezen op de kar te laden. Ons dunkt dat men zeer wel gedaan had iemand te belasten bij de inpakking der koffers tegenwoordig te zijn, opdat de crean- ciers mochten verzekerd zijn dat niets ont vreemd was van het weinige dat hun over blijft. Men beweert dat de koffers niets dan kleedingstukken en lijnwaad behelsden; wij zijn nieuwsgierig te weten waarom men zoo lang werkte in Jan's wijnkelder? Wij geloo- ven niet dat er daar kleederen en lijnwaad te vinden waren. Het gerucht loopt hier dat een nieuws gierige door het kelderraam eene overgroote kelderrat bemerkt heeft, die daar ongetwij feld van water lekken op den grond lag te spartelen. Alzoo, Watounaren, eindigt hier de loop baan van hem in wien gij uw vertrouwen steldet; hij, die door valscheid, vleierijen list uwe kapitalen in zijnen krach verzwol gen heeft; ongelooflijk dat hier nog mannen te vinden zijn die zulk ongeluksvogel durven verdedigen, of zij zijn van hun verstand beroofd of er schuilen dingen onder die wel later zouden kunnen aan den dag komen. 7 Nieuws van de week. Woensdag eindigde de maand gevangzitting tot welke een werkman van Watou den ln Juli laatst veroordeeld is geweest voor deel genomen te hebben aan de manifestatie tegen Jan Capelle, en denzelfden dag verlaat Jan Capelle Watou om zich te gaan vestigen naar Oostende, eene der voornaamste bad steden van Europa. Tableau. Jan Kloptdrop. Kemme!. Verleden Zondag, kwam ik juist te Kern- mei aan, als de Hoogmis inklopte. Als goede kristenmensch, begaf ik mij naar de kerkik had nog geene mis gehoord. Wat de mis aan gaat, 't was gelijk t'onzent, maar 't sermoen, dat was wat auders. Een bultenaar, die men te Kemmel Vanoe ver noemt, beklom den predikstoel. Hebt gij nog eenen .aap op eenen stok zien klim men, dan hebt gij ook nog die bulte op zijnen predikstoel zien stappen.Als hij er boven op was, na wat rond gegaapt te hebben, begon hij, hetgeen hij een sermoen noemt; maar aan een sermoen geleek het niet, even min aan eene politieke voordracht; het was een oprechte hutsepotHij wilde alles zeg- hen, en zei niets. Hij wilde, onder ander, de menschen doen gelooven dat de priesters gedurig vervolgd zijn geweest, van in 't begin tot nog in onze dagen, maar hij sprak niet, noch over de inquisitie noch over de vervolgingen die hij zelf nog gedurig doet. Hij versprong dan op een ander takje: Al de liberalen, riep hij uit, zijn jongskens van franc-maQons (vrijmetselaars), van die af- schrikkelijke menschen die met den duivel omgaan. Maar hij vergat te zeggen dat Pius IX, de voorlaatste Paus, ook franc-macon was geweest. Waar het te pas kwam, weet ik niet, maar hij sprak ook over Voltaire, en dat te Kemmel, ik vraag hetu eens! maar hij durfde niet zeggen dat Voltaire zijne opvoeding van de heilige paters jezuieten ontvangen had, en dat hij stierf in den gezegenden ouderdom van 84 jaar. Eindelijk, willende spreken over de ge meen tekiezingen, en dat viel gelijk uit eenen zak, zei hij dat de kiezers op straf van dood zonde, niet mochten stemmen voor ver standige menschen, want deze gebruiken hun verstand om kwaad te doen. Zoudt ge daarmèe niet moeten lachen? Vivat een' gemeenteraad, gelijk te Wyt- schate, niet waar Vanoever? Daar is mijn heer® pastoor de baas en de raadsheeren zijn knechten; daar kan mijnheere het geld schep pen en.... den Hemel beloven. Maar vergeet niet, dat gij te doen hebt met Kemmelnaars, die, liever dan zich alzoo bij den neus te laten leiden, liever of u te laten baas spelen, u liever zouden zenden naar het Komensch stadhuis, om u daar, achter de bierkan en de geneverfiesch, baas te maken. De Kem melnaars, gelijk gij ze durft uitmaken. Be peins eens, dat die vent van alle treffelijke menschen geschuwd wordt, durfde in zijn belachelijk sermoen, zijne parochianen ver wijten voor onnoozelaars om een oordje 't voer. Dat is pasterachtig hé? Maar men kan toch geenen wijn uit een olievat tappen. Gedurende hij zijn verloren vlaamsch, afliep, zag men vele menschen geeuwen en andere slapen, maar toch hebben de veertig minuten die hij geprateld heeft, mij kort ge- schenen. Hoe kan dat zijn, peinst ge zeker? Hewei.ik heb mijn' tijd versleten met te tellen hoeveel malen hij het woordje en uitsprak. Wilt gij den uitslag mijner optelling kennen? Juist 517 keeren. Is het niet jammer, dat hij zooveel ennen heeft laten vliegen, zonder éénen haan? S. M. Een jonge dichter. Men verzoekt ons eene plaats voor het vol gende dichtstukje, dat een 14jarig leerling 4er gemeenteschool van Pollinchove, bij een bezoek in Diksmuide en op het noemen van een onderwerp, voor de vuist opgesteld heeft. Wij moedigen den jongeling tot ernstige stu die aan, hij bezit een niet te misprijzen aan leg. Het Hanengevecht. 1. Ziet die oogen vol van nijd En beschouw het scherpe staal Ziet daar hevig aan den strijd Beide kampers in de zaal. 2. Ziet hoe beider oogen fier Op elkander staan gericht. Ziet de stuurschheid van elk dier En den nijd van hun gezicht. 3. Ziet hun bloedig worstlen aan En een met zijn scherpe spoor Tegenstrevers hoofd doorslaan Dat men ijzlen zou er voor. 4. Ziet een hunner ligt geslacht Hij strekt uit het bloedend hoofd En hij ligt nu zonder macht Van zijn krachten gansch beroofd. [De Dixmudenaar.) K. Dumon. Burgerstand van Poperinghe van den 19" Januari tot den 2" Februari 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 8. Vrouwelijk id. 7. Huwelij ken. Boüve Theophilus, 24 j., schoenmaker, en Druant Lucia-Maria, 19 j., kleermaak- ster. Vanhove Theophilus-Cornelius, 32 j., kleer maker, en Lefever Sophia-Cornelia, 21 j., kantwerkster. O verlï j dens. Tally Julius, 19 j.,zonder beroep, ongehuwd. Adriaen Juliana-Clementia, 77 j., rentenier ster, weduwe van Debaecker Fidelis- Amandus- Constantinus Verhaeghe Justinus-Cornelius, 50 j., schoen maker, weduwenaar uit eerste huwelijk van Baelde Maria-Antonia-Octavie, uit tweede huwelijk van Denturck Ludovica- Cornelia en echtgenoot in derde huwelijk van Deneve Lucia-Melania. Lebbe Cornelia-Fidelia, 60 j., landbouwster, ongehuwd. Schottey Amelia-Rosa, 84 jzonder beroep, weduwe van Room Josephus-Arnoldus. Baeckeroot Napoleon - Franciscus, 79 j., grondeigenaar, weduwaar van Delie Ame- lia-Maria-Thei esia. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk, 2. In 't land der zon. Wilt gij het slechte weder en den winter ontvluchten, de Zuiderzee en Italië bezoeken, in voordeelige voorwaarden Ten dien einde, bied de Excursion u de onwederstaanbare aantrekkelijkheid harer aanstaande reizen. Van 10 tot 15 Februari, kondigt zij ons eene reeks aangename reizen aan, voor den Vastenavond te Nice, Milanen, Roomen en Napels. De reis naar Nice, met bezoek van Marseille, Canne het eiland Ste-Marguerite, Nice, Monaco en Monte-Carlo (10 dagen) kost 250 fr. De reis van Nice en Milanen, met terugkeer langs den St-Gothard (20 dagen), kost 495 fr. Eindelijk nog de bekoorlijke reis voor den vastenavond te Rome en Na pels en de bijzonderste steden van Italië (20 dagen) kost ongeveer 600 fr. Deze reizen zullen persoonlijk geleid wor den door bestuurder der Excursion, M. Ch. Parmentier, 109, Boulevard Anspach, te Brussel, welke aan eenieder die er de aan vraag zal van doen, kosteloos de program- mas der voormelde reizen zal laten gewor den. Bericht. Een tandmeester vraagt om eens per week in het gebruik te treden van twee gemeubleerde plaatsen te IJperen, om er de raadplegingen te gevenzooveel mogelijk in een gesloten huis. Zich zoohaast mogelijk te wenden bij M. EMANUEL-AUGUST, 8, St-Joorisstraat, 8, te Brugge. Daar ziin er te veel, meent de ontmoe- dige ziekte, bij het zicht der tallooze middel tjes die hem van alle kanten aangeboden worden. De keus is nochtans zeer gemak kelijk; de bewijzen van genezing zijn de beste getuigen der deugdelijkheid van een geneesmiddel, en nooit heeft er een zooveel vereenigd als de Zwitsersche Pillen. Beau- voirsur Nior. Ik leed sedert langen tijd aan maagpijn, de vertering was langdurig en moeilij khad ik het goede gedacht de voor treffelijk Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 te beproeven, ik nam er drij dagelijks, en ik ben genezen. Ik wil er altijd in voorraad hebben. Jean Filloux. Handteeken gewettigd door de overheid Beauvoir. Aan M. Pelerin, apoteker,12, Schildknaapstraat, Brussel. H SI Dans chaque localité: une personne pouvant disposer d'une heure par jour pour s'occuper d'une affaire sérieuse et lucrative. On n'ac- ceptera que les demandes de personnes éta- blies ou tenant bureau d'assurances, clerc de aotaire ou toute autre fonction honorable et de nationalité beige. Ecrire Bruxelles centre poste restante aux initiales J C. B. 12. BURGERLIJKE GODSHUIZEN DER STAD IJPEREN. VERKOOPIIVG VAN SCHOONE EN ZWARE dienstig voor timmerwerk, kepers en tabakpersen, in hot Bosch genaamd de Breêhappe, om 1 ure namiddag, door het ambt van den TITECA, te IJperen. Notaris Kinderen beneden de 7 jaar. ro co ro k ïo O ps o Sf" o. a ►O CD CD CD £3 Ui P O 0C* 'J CD 09 CD J to jO co co to cv <o co o oo oo co o bi 00 O O O O O O O O O O O O O tO OT O oo -4 ai co oo O O UI Ü1 O O O O O O 00 CJt ai O co CO H H (O H "oo o "to "co Vj "*o "to co o O O O O o O O O O O o to CD O CD O O O O O O O O C O (O o o to at Q p RJ as w 3 CD cri ►-1 £3 p *"3 CO 00 to O p £3 G p CO 00 <1 HH

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3