tv !W> rf V* V°VS h* ik*' ««S»! v>vVV ..ïSliïii STADSNIEUWS. Maatschappij Burgerwachten Burgerstand Burgerwacht van IJ peren. OPTELLINGS -RAAD. Een kind levend verbrand. Den 13 Januari 11., dus ruim eene maand geleden, speelden, volgens liet schijnt, in het klooster der Zwarte Zusters alhier, eenige kinderen gansch alleen in eene bovenkamer, rond een open vuur. Een gebrekelijk meisje, dat daar besteed was, Yiel, men zegt niet hoe, in het vuur. De andere kinderen vluchtten naar beneden en zegden niets aan de zustèrs. Doch eene non hoorde een groot gerucht en een hartverscheurend geschreeuw op de bovenkamer en liep zien. Het arme gebreke lijk kind stond in laaiende vlam en de zuster, in plaats van de brandende kleêren af te rukken of het vuur uit te dooven, liep naar beneden om water te halen. Het kind, gansch verbrand, heeft toch nog ongeveer eene maand lang in de hevigste pijnen blijven leven. Men zegt dat zijn hoofdje schier aan zijn lichaamtje niet meer vast hield. Dit alles werd verdoken gehouden. Noch de vader, die Amsterdam (Holland) bewoont, noch de grootmoeder die te Rijsel verblijft, kregen er iets te weten van. Zelf is de groot moeder den dag van dat ijselijk ongeluk nog daar geweest, om haar maandelijksch bezoek af te leggen, en toen zij het kind wilde zien, maakte men haar wijs dat het op wandelen was. Maar het kind, op 13 Februari gestor ven zijnde, moest men wel den vader verwi t- tigen. Men schreef hem den 14 en den 17 ontving hij den brief, meldende dat zijn kind gestorven was tengevolge eener beenwonde die toegegaan was. Hij kreeg die droevige mare na de begraving van het kind. Te IJperen gekomen, was hij niet weinig ver wonderd te vernemen van de burgers dat zijn kind opgebrand was. Hij heeft het gerecht gelast zich met de zaak te bemoeien en de waakzame zusters te straffen, voor zooveel zij schuld in het on geluk hebben. Wij zullen er nu niet meer van zeggen omdat wij het rechterlijk onderzoek eerst willen afwachten en dit geenszins willen hinderen noch storen. Karnavaifeesten. Ter gelegenheid van karnaval zullen er verscheidene openbare gemaskerde en ver momde bals gegeven worden, namelijk:- Den Zondag, 20 Februari, ten 7 ure 's a- vonds, ter herberg de A B C; ingangprijs; 40 centiemen voor danser en zijne daine. Denzelfden dag, om 9 ure 's avonds, in de groote zalen van het Bronzen Hoofdin gangprijs.* 75 centiemen voor danser en zijne dame. Den Dinsdag, 22 Februari, 's avonds ten 7 ure, in de groote zaal van het Café de Commerceingangprijs: 1 frank. Den Zondag, 27 Februari, 's avonds ten 9 ure, zal het eerste groot bal ten voordeele van den wereldlijken Schoolpenning plaats hebben. I)e prijs is bepaald op 1 frank bij inschrijving; aan het bureel fr. 1,50. De Da mes 50 centiemen. Het tweede groot bal voor hetzelfde werk is vastgesteld op Zondag 20 Maart, aan de zelfde voorwaarden, telkens in de Tooneel- zaal. Een uitgelezen orkest zal elkeen dezer dansfeesten opluisteren. Koninklijken Valk. In den Grand Monarquelokaal der dui venmelkers maatschappij les Eclaireurs de Noë, is pr alle dagen een levenden konink lijken valk te zien. Die roofvogel is door den jachtwachter De Maricaux, in de Rozenma- rijen te Nieuwkerke, gevangen en door den heer A. Stoffel aan de Maatschappij ten geschenke gegeven geweest. Nooit heeft er hier in IJperen zulke groote en schoone roofvogel te zien geweest. Kiesonderzoek. Het is goed, gelooven wij, den jongelingen te herinneren dat het in Maart aanstaande de voorlaatste keer zijn zal dat het kieson derzoek zonder getuigschrift van schoolbij- woning zal mogen ondergaan worden en dat er maar ééne zitting 's jaars meer is. Het is dus noodig dat zij allen, die nog het kiesrecht niet bezitten, deze laatste gelegen heden, welke hun nog aangeboden worden om dat recht te bekomen zonder welkdanige voetstappen ook te moeten doen, ten nutte te maken. Verschoven tot binnen acht dagen: 1. Het Nederlandsch in het middelbaar on derwijs, 3e opwerping. 2. Een schrijven, geteekend Recht vooi de vuist. 3. Een opziener A. M. D. G. 4. Een artikel uit Oudenaarde. 5. Een artikel uit Kemmel. 6. Andere bijdragen. Verschooning, heeren gewone en buiten gewone medewerkers, nog 8 dagen geduld. K. D. W. Schieting van Donderdag 17 Febr. 1887 gegeven door den lieer Fehx Ligy. van den 11 tot den 18 Februari 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 6. Hu well j ken. Franciscus Devos, stoker bij den ijzerenweg en Louisa Goethals, herbergierster. Juliaan Grimmonprez, barbier, en Eudoxia Verhaverbeke, dienstmeid. Oveelïjtlens. Maria Desmet, kloosterlinge, 30 jaar, We- ninckstraat. Karei Huughe, winkelier, 59 j., weduwaar van Maria Six, Lombaardstraat. Vincent Breyne, zonder beroep, 86 jaar, wed. van Amelia Staeseghern, Vleescli- houwersstraat. Nathalia Vanhille, zonder beroep, 88 jaar, weduwe van Karei Thieuw, St-Jacobs- straat. Sophia Dejaegher, 79 jaar, groentenverkoop- ster, echtgenoote van Eugeen Blaecke, Grimminckstraat. Joanna Maerten, zonder beroep, 8 jaar, We- ninkstraat. Emerencia Baert, kantwerkster, 29 jaar, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Clemencia Vantoortelboom, zonder beroep, 57 jaar, ongehuwd, Bollingstraat. Den 21 en 22 Februari, zullen de bureelen van het Stadhuis 's middags gesloten wor den. Poperinghe, 17 Februari 1887. Over eenigen tijd zou men gezegd hebben dat de oude vlaamsclie maatschappij de Roeijsclie Barbaristen in verval was. Men steenigde ze een beetje van alle kan ten, doch ten onrecht. Wij hebben dus, met veel voldoening, deze dagen gezien dat die sociëteit, spijts alle kwaadsprekerij, spijts alle nijdige laster, in vollen bloei is, en steeds moedig en fier voor uitstijgt. Maandag, Dinsdag en Woensdag, heeft dit kunstgenootschap ons het alom beroemd drama: de Bru&selsche Straatzanger voor gedragen. Het is niet zonder moeite dat men stukken van zoo een gehalte op zijne pooten brengt. Naarmate de moeielijkheden grooter worden des te aangenamer is de overwinning, zegden onze Barbaristen. En zij hadden gelijk, want de overwinning is schitterend geweest. Het stuk van Julius Hoste genoot hier een buitengewonen bijval. Wij moeten ook zeggen dat het stuk op eene bijzondere wijze aangeprezen is geweest. Onze gebulte en ongebulte zwartjes hebben zich daarmede gelast. Het kon niet beter gevonden zijn. Wat schrik hebben ze toch in de menschen gejaagd? Gaat naar dat slecht geuzenstuk niet zien, riepen ze uit hunne kuip, of de eeuwige doemenis wacht u!!l Het natuurlijk gevolg daarvan was dat de stadszaal de drie dagen gestampt vol was. Dank, o Quasimodo en Comple! Iedereen weet dat het drama: de Brussel sche Straatzanger getrokken is uit een der droevigste bladzijden onzer geschiedenis: de Spaansche regeering. Die bloedige tijd, wan neer de afgevaardigde van Philips li, hertog van Aiva, bij massasde menschen deed ont hoofden en vierendeelen ad majorem Dei enz. Het ware dus overbodig het stuk nog maals hier uit te leggen. Dat het ons genoeg zij te zeggen dat het beroemd drama hier goed vertolkt was. De heeren Renier, Mailliard en Vanden Broucke, bij manier van sprekenwaren onverbeterlijk in hunne rollen. De luidruch tige en welverdiende toejuichingen hebben hun niet ontbroken. De sympathieke rol van Adelbrecht was een beetje koeltjes door E. Maurysse gegeven. Meer vuur, jongen, meer vuur met zoo eene beminnelijke vrouw en goddelijk lief kind. Melden wij nog guns tig Spelli, de beul; Ridolfl, de verrader. Wij bekennen gaarne dat het moeielijk is voor jonge beginners zich te midden vol maakte tooneelspelers als Mailliard, Broucke en Reniere te bevinden. Doch dit zal al ko men. Rome werd op één dag niet gebouwd. De figuratie was goed; het gebeurt zoo zelden dat men het ditmaal luid uilroepen mag. Man- en kinderkooren werden met krachtige bravo's begroet, 't Was recht. Wat de dames betreft, noemen wij vooruit het lieve Bertie, de kleine Philippine Cuy- pers. Wat klein lief geusje! Het is niet te verwonderen dat heel Brussel naar het Na tionaal Tooneel stroomt om dat kind te gaan bewonderen.(DóAr speelt het ook de Straat zanger). 't Is uitmuntend. Ziedaar een tien jarig meisje dat men eene voikomene kun stenares mag noemen. Die kleine toovernimf draagt bijna heel hel stuk om zoo te zeggen. Laat ons zeggen dat het haar aan geene bravos, bis, ovaties en geschenken ontbroken heeft. Mevrouw Rans vervulde de sympathieke rol van Berlhilda. Meesterlijk, zooals ge- woopte. Mev. Verguit was belast met die van Geertrui. Eervolle melding nog, vooraleer wij eindi gen, aan burger R. Beesem. Tot slot gaf men het blijspel: Schrik van soldaten. Onnoodig te zeggen dat men zich ziek gelachen heeft. Hoe kon het anders; het was gespeeld door R. Beesem, Mailliard, Broucke en Morisse; Mev. Verguit en de beminnelijke Julia Cuypers, zuster van Phi lippine. Wij hadden nogmaals in de tusschenpozen ons goed orkest van eenige leden der Phü- harmonie. Bijgevolg alles was wel. Nog te melden een net decor (in Treuren- berg), door onzen stadsgenoot M. geschilderd. Het wus van grooten indruk met het opgaan der gordijn. En nu, hartelijken dank aan Voorzitter Reniere, die geene moeite spaarde voor het welgelukken dezer vertooningen. Hartelijken bravo en dank aan allen. B. Burgerstand van Poperinghe van den 2n tot den 17n Februari 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 12. Vrouwelijk id. 8. Huwelij ken. Leheye Fredericus Dominicus, 44 j. werkm., weduwaar van Martin Melania Sophia, en Jacob Julia Sophie, 38 j. werkvrouw, we duwe van Theeten Carolus Aloïsius Cor nelius. Lermydt Augustus Cornelius, 22 j. schoen maker, en Thoor Euphrasia Cornelia, 25 j. strijkster. Bulcke Andries Jacob, 23 j. gemeente-on derwijzer te Eerneghem, en Talon Hem ma Maria, 27 j. bijzondere. Degraer Modestus Leopoldus, 26 j. koster en onderwijzer te Zuidschote, en Vancaey- seele Maria Theresia, 21 j. bijzondere. Allaeys Augustus Cornelius, 63 j. rentenier, en Seys Constantia Philomena, 36 j. bijzon. O verli j diens. Lebbe Benedictus Cornelius, 67 j. ongeh., landbouwer. Dequidt Victorinus Francis cus, 86 j. zonder beroep, echtgenoot van Lahaeye Maria Theresia. Depuydt Ainatus Desiderius Raymondus, 77 j. ongehuwd, goudsmid. Meersseman Amelia Blondina Cornelia, 69 j. werkvrouw, echtgenote van üeweerd Benedictus Josephus. Boone Amelia Sophia, 84 j. ongehuwd, zonder be roep. Aengloo Barbara Amelia, 60 j. huis houdster, weduwe uit eerste huwelijk van Fredericus Livinus Allaeys en thans echtge note in tweede huwelijk van Bruno Leo Lysy. Vanrechem Catharina Coleta, 41 j. koopvrouw, echtgenoote van Benoot Julius Cornelius. Vincke Carolus Benedictus, 82 j. landbouwer, echtgenoot van Blondeel Constantia Melania. Gillebert Leontina Rachel, 9 j. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk, 2. Stroovuur! Meenden de slimmerikken, toen, over twee jaren, een der voornaamste geneeskundige bladen van Parijs bestatigde dat de verkoop der Zwitsersche Pillen één miljoen doozen per jaar overtrof, en dat de ze, zeker, met de jaren zou aangroeien. Deze voorzegging was juist; ook is het niet won derlijk juiste verklaringen als de volgende te lezen, Cuperly (Marne).Alle mijne kennissen, die uwe Zwitsersche Pillen gebruikt hebben zijn, zonder uitzondering, heel en gansch ge nezen. Velen leden aan lendenpijn, zwakte in de beenen, gebrek aan eetlust, maagpijn, enz., twee doozen uwer Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 de doos waren voldoende om éen persoon, vier voor andere, volgens hun ne gesteldheid en den graad der ziekte, te ge nezen. Valentin Remy. Handteeken gewet tigd door de overheid van Cuperly. Bericht. De heer Emanuel Iiuisman- August, Amerikaansch Tandmeester, woon achtig in de St-Jorisstraat, 8, te Brugge, zal kunnen geraadpleegd worden den Zaterdag van iedere week, van 10 ure 's morgens tot 3 ure namiddag, in de Weninckstraat, 6, te IJperen. Voor nadere inlichtingen leze men zijne groote aankondiging op de 4e bladzijde. De Majoor, overste der Wacht, heeft de eer ter kennis te brengen van wie de zaak aangaat, dat de Optel- lings-Raad in jaarlijksche zitting zal vergaderen, den Maandag 28" Fe bruari 1887, ten 9 ure 's morgens, in de benedenzaal van het Stadhuis, om te beslissen over de opwerpingen die de personen, in 1865 geboren, zouden kunnen maken, welke dit jaar op de control ingeschreven en voor den gewonen dienst aangeduid zijn, als ook over de opwerpingen der ingelijf de wachten, die het recht van ont slaging bekomen hebben uit oorzaak van ziekte of gebrekelijkheid. E. Dusiilion. mjlje Gij zijt voor die arme kleinen te gelijk hun vader en hunne [moeder. Gij moogt ze niet aan zich zeiven overlaten. Wij hebben hun in onze patronagen schuilplaat sen geopend, om te beletten dat zij op de straat of in de kroeg opgevoerd worden, Er zijn hun derhalve opvoeders noodig om hen te verzedelijkn Dat is uwe zending; er bestaat geene sclioonere. Het is eene tweede schepping. Gij zijt geroepen om zedelijke wezens te vormen. Beroeptu onophoudelijk op het geweten der jonge werklieden, verlicht hen nopens hunne gebreken, en vreest niet'hun de strenge waarheden te herhalen die ik in dit boek gezegd heb. Gij zult er in lezen welke de wet dor zedelijke vol- makin" is, die Christus is komen prediken, en gij zult die aan de jonge werklieden in onze patronagen onderwijzen. Gij zult in mijn boek ook lezen, en gij zult het in onze patronagen duidelijk maken, dat de volmaakt heid in de liefde bestaat. Ik vreesde niet te verklaren dat de werklieden aan de wet der liefde tekort koman. Gij zult hun herhalen dat hunne zending in dit leven bestaat in zich immer te volmaken, door de wet der liefde in acht te nemen, hetzij in den schoot hunner familie, hetzij in al hunne maatschappelijke betrekkingen. Ik heb gezegd al wat men aan de jonge werklie den in onze patronagen moet zeggen, en hoe men het hun behoort te zeggen. Gij, vrienden, zijt mijne legatarissen, die met da voorzetting van mijn werk gelast zy t. Zoo gij doet wat gij uit den aard uwer zending doen moet, dan zult gij de ware opvoeders van het menschdom zijn. liet is een ideaal dat ik in uwe handen eg, en dat gij onder de toekomende geslachten zult versprei den. Aldus zal de hervorming der proletariërs verwe zenlijkt worden. Gij zult de leiding van die vreedzame en glorie rijke omwenteling op u nemen. Gij kunt onmogelijk mijne nalatenséhap verwer den of gij komt te kort aan de goddelijke roeping, die gij bij uwe intrede in het onderwijs gevolgd hebt. In Ik heb nog eene andere klas van legatarissen, het zijn de menschen van goeden wil, De goede wil dien ik van hen vraag, is de opoffe- vrij van alle teleurstelling, van alle verzwakking: zij moeten zich zeiven vergeten, om slechts aan hun werk te denken. Één mensch alleen kan onmogelijk in zijne ziel samenvatten wat al opoffering en zelfverloochening daartoe vereischt wordt. liet is voldoende dat mijne legatarissen bekwaam zijn om zich aan een grootsch werk toe te wijden. De taak die ik hun overlaat, is onmetelijk;^ zij kan legioenen werkers bezigheid verschaffen. Een ieder moet de taak waarvoor hij berekend is, zen kiezen. De opoffering die ik hun vraag is niets anders dan het naleven der liefdewet door Christus gepre dikt Bemint elkander. De uitvoering mijner erfmaking is niet zoo moeie- lijk als men het wel meenen zou Niet altijd heb ik onder het werkvolk geleefd ik het leeren liefhebben met de kinderente beminnen. Dat mijne legatarissen ook zoo doen! Kinderen zijn de engelen Gods; hen zien doet hen beminnen bemint hen, en gij zult met wederliefde beloond worden. En wie vermag in woorden uit te drukken hoe liefelijk zacht, hoe zoet de genegenheid der kinde ren is Ik smaak dit geluk. Mijne legatarissen kunnen erin deelen. Er zijnzoovele arme, ouderlooze kin deren te beminnen* Indien mijne legatarissen de scholen willen ba- zoeken, dan zullen zij een onuitsprekelijk geluk ge nieten Zij zullen het ook smaken in onze patronagen. Onze kinderen zelfs de kleinste, komen er leesten geven, die voorwaar recht bekoorlijk zijn. Geheel Gent, wat zeg ik Geheel België heeft de feesten toegejuicht, die in den schouwburg door de kinderen des volks voor het volk gegeven werden. Gij zult die kinderen in de patronagen terugvin den. Gij hebt ze bemind toen zij nog klein waren, gij zult ze nog meer beminnen, wanneer zij tot de jon gelingsjaren zullen gekomen zijn, omdat zij alsdan uwe bezorgdheid nog meerzullen behoeven. Ik laat u zielen na, die gij moet redden en zalig maken. Thiebault Ferd. 25 20 25 25 25 120 Ligy Albert 25 25 25 25 20 120 Boedt Léon 20 20 25 25 25 115 Gelders Const. 20 20 25 20 25 110 Vanryckelen G. 20 25 20 20 25 110 Swekels Léon 20 25 20 25 20 110 Butaye Arthur 25 20 20 25 20 110 Froidure Eug. 25 20 20 25 20 110 Fraipont Maur. 25 25 15 20 20 105 Poot Arthur 20 25 15 20 25 105 Vandermarliere 25 15 20 25 20 105 Vermeulen H. 25 20 20 20 20 105 Joos Alphonse 25 25 15 20 20 105 Kinderen benedon de 7 .jaren. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 0. A

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3