f>e twee lW<ee:zeB:a Waar gebeurd. Bek waamheidskiesr echt Kernmel. West-Nieuwkerke. Het leven der Heiligen. Burgerstand SOCIÉTÉ PlÏÏ LH AR MONIQUE, Dimanche 20 Mars 1887. CONCERT VÖCAL ET INSTUMENTAL Belangrijk Bericht. Vient de paraitre le Mniéro 3 Bruxelles-Attractions mgffBSB. -°™° laer van Antwerpen ons het beroemd drama komt voorstellen. Zonder twijfel zal de tooneelzaal te klein wezen, want zelden hebben wij de gelegen heid zulke mooie stukken te zien opvoeren. Men kan voorop kaarten van le, 2e en li® plaats bekomen bij den heer K. Deweerdt, aan den prijs van 2 fr. voor de le plaats, 1 fr. voor de 2® en 50 c. voor de 3e plaats. 't Was in den K.K. Eenige burgertjes zaten aan 't praten van 't een en 't ander en van de onrechtvaardig heid welke de wet op de grondeigenaars privilegie dagelijks beschermt. Dat men nu toch dagelijks, in deztin ongelukkigen slech ten tijd, niets anders hoort dan dat groote proprietarissen alles nemen wat een boer bezit, alle andere schuldeischers, 't zij vrien den, bloedverwanten, gebaren, winkeliers, stieldoeners, handelaars volstrekt uitsluitende. Allen vonden dat dit strijdt tegen rechten reden en dat het recht van den boer of van den burger ten minste zou moeten zooveel waard zijn als dat van den kasteelheer, die nooit anders hadde moeten doen dan zich de moeite geven van op de wereld te komen. Maar 't pastte wel, er kwam juist een kasteelheer bij, de weledele T de B. Ta! ta! ta! zeide hij, een boer is een citroen. Hoe meer men er op duwt, hoe meer zap er uit komt. Daarop trokken de aanhoorders een gezicht en zwegenhunne verontwaardiging op kroppende. Hadde dit bij mannen gebeurd, die kerel hadde geen moeten koopen. Van de Beetrape. De voorstanders der kieshervorming win nen dagelijks veld. Zondag hebben de arrondissementen van Doornik, Virton, Arlon en van Verviers hunne afgevaardigden bij het progressisten congres benoemd. Mannen, die al wat werk, bekwaamheid en levend liberalism is vertegenwoordigden, waren van alle kanten opgekomen. De be sprekingen zijn stichtend en belangrijk ge weest voor de eenheid en de zegepraal der vrijzinnige gedachten. De vrijheidsliefde broedt overal in de harten meer dan ooit. Denzelfden dag heeft de liberale associatie van Beaurain de herziening der Grondwet en het verplichtend onderwijs gestemd. Nu deze week, hier in IJperen, hebben wij zonder gerucht eene aanzienlijke bekeering aangeteekend. Onze achtbare konfrater het Progres wil de over veertien dagen nog van geene her ziening der Grondwet hooren en nu, luistert wat hij Woensdag laatst verklaarde: Och neen! de Grondwetshervorming hebben wij nooit bestreden. Verre van vijandig aan de kieshervorming te zijn, zijn wij moede te herhalen dat het tegen- woordig kiesstelsel zijnen tijd gedaan heeft en dat het oogenblik gekomen is de grondlage van de volksvertegenwoor- diging teversterken met aan de geleerd- heid, aan de bekwaamheid de rechten te erkennen welke de Grondwet wei- gert. Bekwaamheidskiezers, dit is eene verkla ring van het grootste gewicht, uwe zaken gaan goed vooruit in IJperen. Vereenigt u, en hand in hand wordt ge eene macht, en recht zult ge bekomen. Er is nu geen twijfel meer of de liberale associatie zal weldra vrij en vrank nwe zaak ter harte nemen en met October zullen de voetlikkers van de baronjes, de knechten van den domperswiukel door de ware vrij heidsvrienden, de ware bekwaamheidsman- nen zoo eene taffeling krijgen als zij er nog ooit eene bekomen hebben. Wij lezen in de Indépendance Beige-. Een onzer correspondenten meldt ons een ernstig feit, dat plaats komt te hebben te Becelaere, dorp van 8,000 inwoners, op twee uren afstand van IJperen gelegen. De heer Arthur Bouckenooghe, metser te Becelare. heeft zich den 7 Maart, ten 9 1/2 ure 's morgens, in het gemeentehuis aange boden en heeft den gemeentesecretaris, met de noodige bewijsstukken14 aanvragen besteld, strekkende om tot het exaam van kiesbekwaamheid aanvaard te worden, dat in de hoofdplaats des kantons moet plaats hebben den 19, 20 en 21 dezer maand. De secretaris gaf den heer Bouckenooghe een ontvangstbewijs in orde, maar de burge meester van Becelaere behandigde de aan vragen aan den voorzitter der jury niet. ^Zoodanig dat niet een der kandidaten kie- wordeaai> exaam za^ ^unnen geroepen De burgemeester van Becelaere heeft een echt misbruik van gezag begaan en eene klacht is naar den minister van binnenland- sche zaken gezonden. De burgers wier rech ten aldus miskend zijn bidden den minister van ambtswege zulke maatregelen te nemen als de toestand vereischt en vooral hen tot het kiesexaam toe te laten. Onnoodig er bij te voegen dat de heer bur gemeester van Becelaere zorg gehad heeft de aanvragen, van klerikalen voortkomende, aan den voorzitter der jury te behandigen. Wie de sermoenen bijgewoond heeft, wel ke den dag der Gedurige Aanbidding gedaan zijn geweest, heeft zonder moeite kunnen verstaan dat Yanoever ons, correspondenten van 't Weekblad, wil uitgeven voor pries tervervolgers. Wij zeggen Vanoever, omdat iedereen weet dat de eerweerde pater, die gepredikt heeft, niets kent van hetgeen er te Kemmel gebeurt, en bijgevolg heeft iemand hem gezegd waarover hij spreken moest. Wie zou die iemand anders zijn dan Van oever?. Aangezien wij het moeten herhalen, wij zullen het herhalen: Wij zijn geen priester- vervolgers, wij willen zelfs van geen pries tervervolgers weten? Wat zijn priesters? Hebben wij niet van kindsbeen af geleerd dat priesters, menschen zijn die belast zijn met het onderwijzen der leering van Christus, dier schoone leering, die voor grondsteen heeft: Bemin uwen evennaaste gelijk u zeiven. Doe niet aan een ander iaat gij niel wilt dat u geschie- d -. w Welnu, hoe zullen zij best hunne mede- menschen die gezonde leering inprenten Woorden wekken, maar voorbeelden trek ken, zegt het spreekwoord, en zoo komt het, dat ware priesters, met ons 't voorbeeld dier christelijke liefde te geven, brave, deugd zame, beminnenswaardige personen zijn. En wij zouden zulke menschen verachten, ver- stooten, vervolgen? Die zulks durft zeggen is een leugenaar, ja een leugenaar in de volle beteekenis van het woord. Waarom dan Vanoever niet gerust gela ten? Omdat hij geen priester is. Evenals men ofwel gezond, ofwel ziek is, zoo is men ook priester of geen priester. Hetgeen wij hier verstaan door geen priester, bestempelt men gemeenlijk met den schandelijken naam van slechten priester, en de slechte priesters, hebben wij altoos geleerd kunnen meer kwaad verrichten dan gelijk wie. Gaan wij eens na wat die Vanoever, sedert hij te Kemmel is, reeds uitgericht heeft! Be peinzen wij eens hoeveel brave, stille, vrede lievende menschen hij reeds den duivel op den nek gejaagd heeft! Dat de proprietaris sen eens de brieven toonen, welke hij hun geschreven heeft! Dat al de nog verzwegen zaken, die hij begaan heeft, ons eens vero penbaard worden, zullen wij niet moeten besluiten dat hij een ellendeling is, onwaar dig hetzelfde kleed te dragenwaarmede deugdzame, vreedzame, bereidwillige pries ters zich dekken, die waardig zijn de plaats van den Christus-God op deze aarde te be- kleeden. Wie ooren heeft, dat hij hoore, en wie oogen heeft, dat hij ze opene Spriet. Petrus en Maria. Onder al de Heiligen, die door de Kerk vereerd zijn, bekleeden Petrus en Maria voorwaar de eerste plaats. Daar deze laatsten een groot gedeelte van hun voorbeeldig leven in ons dorp overgebracht hebben, zal het aan eiken Nieuwkerknaar aangenaam zijn de levensbeschrijving van die twee heilige we zens te kennen. De H. Petrus is geboren in Veurne-Am- bacht omtrent het jaar 1540. Zijn vader was koopman in mossels en gedroogde haringen. Wellicht vond de brave huishouder, dat de jonge kerel in lompheid en onbeschoftheid opgroeide, stak hem op zekeren dag in zijnen vischkorf en besloot hem in de zee te werpen om zich van Pietje te ontmaken. Deze zon derlinge handelwijze werd opgemerkt door eenen Pater-Jezuïet, die den jongen gast uit medelijden bij zijne kloostergenooten bracht. Daar leerde men hem dertig jaar lang wat lalijn snabbelen; en toen men dacht, dat zijne opvoeding voltooid was, zond men hem bij Jan van Brugge. Die oude zot stuurde hem par train spécial naar Nieuwkerke, om er het geusch en liberaal element uit te roeien. Met zijne viooldoozen en arlequin armen, stapte Petrus in ons dorp af omtrent Novem ber van het jaar 1572, en werd alhier ont haald gelijk een uitgehongerde beer. Gedu rende een jaar leefde hij stil en gerust in gezelschap eener twintigjarige meid, welke hij tot zijnen dienst genomen had. Nu zou Petrus toch gaarne aan zijne paro chianen getoond hebben, dat hij, als God, almachtig was en zoo al eenige diagen van niets of weinige stof maken kon. Mij gelukte erin en, toen iedereen van zijne wonderda den overtuigd was, expedi'èerde hij Carolina d Courlrai en.... Jantje gebood den Veurne- Ambachter voorlaan dienstvrou wen te hou den, die het vijftigtal bereikt hadden; doch de oude wijven bevielen weinig aan onzen Petrus, en alle jaren moest hij eens van vrouwen verkanselen. Ten dien tijde verkeerde Piot veel in het huis eener oude Dame, die eene teedere en lieflijke meid, .Maria genoemd, ten haren dienste had. Onze kerel was wellicht op het mooie meisje verliefd. Dagelijks ging het juffertje eenige uren, in gezelschap van den heiligen man, hare godsdienstige plichten uitoefenen. De komst van den Messias naderde en de 11. Geest zond zijne weldoende gratiën over de maagd Maria. In December 1575, werd de Zoon Gods te Bedléem geboren. Kwaad willige tongen strooiden overal met genoegen rond, dat do 11. Petrus niet vreemd aan de zaak was, en dat Maria zijn huis had moeten verlaten met pak en bagagie om bij de oude dame weder te keeren. Misschien zullen wij later alles beter kunnen achterhalen. Petrus en Maria stierven beide in liet jaar 1580 en klommen recht naar den Hemel, waar zij nu nog zetelen. Hendrik Yzerdraad. van den 4 tot den li Maart 1887. GoLsoos-teïi. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 4. O ve ri aj den s Anna Gaeremynok, zonder beroep, 91 jaar, weduwe van Eranciscus Leclereq, St-Ja- cobstraat. Theresia Rattinck, zonder beroep, 77 jaar, ongehuwd, Rijselstraat. Hendrik Wallaert, zonder beroep, 66 jaar, echtgenoot van Plavia Gossaert, Tichelstr. Clemencia Coffyn, kantwerkster, 70 jaar, echtgenoote van Juliaan Woussea, Mee- nenstraat. Jacobus Prenten, commissionnaris in paar den, 84 jaar, weduwaar van Amelia De- velter, lange Thouroutstraat. Flavia Gesquiere, zonder beroep, 51 jaar, weduwe van Augustinus Coppin, We- ninckslraat. Valentine Lelong, scholierster, 9 jaar, Pad- depoelstraat. Stephania Dezitter, kantwerkster, 25 jaar, echtgenoote van Karei Vanacker, Mee- nenstraat.. S-OsMtereis beneden «te 3 jaar. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk, 0. ViHo rope iïighe. [ancienne musique des Pompiers). donné sous la direction de M. Van Elslande avec le concours de M1Ie M. Heuse, cantatrice, MrNeury, tenor, Mr A. Dehemper, chanteur de genre. A 6 lieures préciscs du soir. Après le Concert; BAL.. Tandheelkunst van hi en Ëme ïL Loeier, Chirurgijns-Tandmeesters-Specialisten, Muskroenstraat, 2, Kortrijk. Een schoon gebit is het schoonste sieraad der vrouwdaarenboven, is een zuiver en regelmatig gebit voor iedereen de bijzonder ste zaak voor het behouden eener goede gezondheid.Ongelukkiglijk neemt de burgerij daar weinig acht op, uit reden van spaar zaamheid, bij de kinderen bezigen vele tand meesters geen ander middel tegen de tandpijn dan de uiltrekking, en hedendaags is uittrek ken geen genezen meer. De zuivering, de genezing zonder uittrekken, de emaillering hebben hedendaags de eerste plaats ingeno men onder al de middelen van genezing. Mr Mme M. Meier,chirurgijns-tandmees ters specialisten en leeraars in hunne kunst- Moskroenstraat, 2, Kortrijk, hebben het eerst in Belgie de nieuwe grondstelsels.ingee voerd. Ook ziet men dagelijks menigvuldige zieken zich bij hen begeven, om zich den mond en liet gebit te doen verzorgen. Het is eene dame, gediplomeerd in heelkunde voor de tanden, door de belgische gezondheids commissie, die gelast is met dezen dienst, welke een buitengewoon geduld en de groot ste .voorzichtigheid vordert, voor dewelke alleen eene vrouw vatbaar is. Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Het was hoog tijdZult gij zeggen, na den onderstaanden brief gelezen te hebben, en bemerk wel dat de verbetering reeds na den tweeden dag begon; bemerk ook dat de uitgaaf slechts tot drie fr. beliep! Sous-la- Moche. Ik had eene kwade verkoudheid gevat die mij verplichtte het werk op te geven. Ik 'had gedurig koude in den rug, pijn in de b.'onen en eene tonden pijn die de ademhaling belemmerde; ik had ook hevige pijn in het hoofd en ik kon mij schier niet recht hou den; d 1 ee!lust was weg en mijne krachten namen met den dag af. Ik deed eene doos Zwi:s irsche Pillen aan 1 fr. 50 komen; van den tweeden dag ondervond ik eene groote belernis na veertien dag en kwamen de krachten terug, ik kreeg weer goeden eet lust, de pijnen bleven weg, ik laad geen hoofdzeer meer, eene tweede doos genas mij volledig. Justin Miguet. Handieeken gewet tigd door de overheid. Bericht —De heer Emanuel Huisman- August, Amerikaansch Tandmeester, woon achtig in de St-Jorisslraat, 8, te Brugge, zal kunnen geraadpleegd worden den Zaterdag van iedere week, van 10 nre 's morgens tot ure namiddag, in de Weninckstraat, 6, te IJperen. Voor nadere inlichtingen leze men zijne groote aankondiging op de 4e bladzijde. Groot Nationaal Fransch - N ederduitsch en NederduitschFransch WOORDENBOEK door «T. VAN DE VEL.DE. Het gerucht is verspreid geworden onder de talrijke persoonen die zich op de studie der twee hoofdtalen van ons vaderland toe leggen, dat de nieuwe Akademie, te Gent ingericht, voornemens is op een min of meer naderend tijdstip de uitgave te bewerken van een fransch-Vlaamsch en vlaamsch - franscli woordenboek. Inlichtingen, welke aan eene zeer goede bron geput zijn, veroorloven den uilgever met de grootste zekerheid te verklaren, da^ er geen'de minste grond beslaat voor dat ge rucht. Hier mag bijgevoegd worden dat de vlaamsche Akademie zich uitsluitend onledig houdende met de moedertaal, zulk een voor nemen nooit kan gekoesterd hebben, en dat zelf een onderwerp welk beter in den kring harer werkzaamheden valt, te weten dat van een woordenboek voor het vlaamsch al leen op te stellen om den zin en de spelling van elk woord te bepalen, tot nu toe nog geen deel in hare beraadslagingen heeft ge had. DE Journal hebdornadaire illustré Rédacteur en chef E. Darly; directeur ar- tislique Jules Gondry. qui obtient en ce moment dans la capitale un succès inconnu. C'est l'évèneinent du jour a Bruxelles. Bruxelles-Attractions est le journal Ie plus complet, le plus intéressant, le meilleur marché connu, rendant compte detout.es les nouvelles, actualités, plaisirs, fètes; réjouissances publiques, curiosités des arts et des lettres qui font - de Bruxelles le centre de l'activitó inteüectuelle dans notre pays. Bruxelles est le Paris de la Belgique; c'est Bruxelles qui donne ch'ez nous le ton a l'art ei a la mode. Bruxelles-Attrac tions est le journal des salons, disani tout et intéressant chacun, sans jamais blesser les convenances, ni chercher un succès de sean- dale. Bruxelles-Attractions est le guide de 1 étranger a Bruxelles, le vade-mecum du to wiste, indispensable pour les hotels et ca fés et pour les voyageurs que leurs affaires ou leurs plaisirs amènent dans la capitale. En s'abonnant a ce journal, le public de province n'aura pas a se déplacér pour se te- nir au courant de toute la vie bruxelloise, artistique et mondaine. LireBruxélles- Atlrastions - c'est comme si l'onfaisait tou- tes les semaines un tour a Bruxelles. Seule- ment le voyage se .fait ici- sans quitter son fauteuil et ne coütë que 10 centimes. Encore avec 1 abonnement a ir. 4.o0 par au ne re- vient.-il tnême pas ft ce prix. On s'abonne.ii Bruxelles-Attractions au bureau de ce journal et chez tous les li- braires. ee^e. cVlV A1111"' fiW ffc*0 A*5" a. G -A*' zMpYi

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3