stadÜeüws. Liberaal Progressisten-Congres. Bekwaamheidskiezers in Nederland. De handelkamer van Berlijn. Liefdadigheidsfeest. Ylaamsch Tooneel. Concert. Ongeluk. Een kinderlijkje ontdekt. Burgerstand dier statie gansch onvolledig zijn. Zij zijn eene stad gelijk IJperen onwaar dig, en zouden slechts in eene gemeente van derden rang mogen toegelaten worden Hadde de statie van IJperen aan den Staat toebehoord, ik zou, toen ik aan het bewind kwam, terstond deze hebben doen afbreken en er eene hebben doen oprichten die ten minste in betrekking stond met de belangrijkheid der stad IJperen. Goed gesproken, bravo! Maar.... Ha, i£ er 'ne maar bij Maar, zooals onze achtbare collega's wel weten, is het op de maatschappij dei- ijzeren wegen van West-Vlaanderen die min rijk is dan de Staat, dat de zorg voor de uitvoering van dit werk rust. Al de pogingen die ik ingespannen heb om haar tot de uit voering ervan te brengen, zijn tot nu toe vruchteloos geweest. Men antwoordt mij onveranderlijk: Wij hebben geen geld Ja, Heere toch, zijn we daar. Men heeft mij een plan gezonden met de verbeteringen en de veranderingen die aan de verschillige gebouwen kunnen gedaan worden. Dit ware nog niet volmaakt, maar het ware zekerlijk beter dan hetgeen er te genwoordig bestaat. Wat kan ons dat schelen, als het toch maar op papier bestaat. Indien de statie van IJperen, zekeren dag en onder mijn bestuur een eigendom van den Staat moest worden, beloof ik aan mijne achtbare collega's dat ik het mij eenen plicht zal rekenen er eene prachtige statie op te richten, die al hunne wenschen bevredigen zal. Beloften, beloften, die geenen blinden duit kosten, en die voorzeker 't jaar blok zullen gehouden worden. In afwachting, al wat ik doen kan is bij de Maatschappij aan te dringen om, met de medewerking van den Staat, die er intrest in heeft, de herbouwing van de statie te beko men. Niets zal ik verwaarloozen om te ge lukken: als ik de bestuurders der Maat schappij kan overtuigen dat hun intrest dit werk vereischt, nooit zal ik eene rede uitge sproken hebben, waarvan de goede uitslag mij aangenamer zal geweest zijn. Is dit alles? Zooals gij zegt. En wij krijgen niet eenen centiem Niet eenen centiem. Ja maar, ja maar, dat kan niet zijn. De minister kan wel sommige representanten beleefdelijk zenden wandelen, maar het zal toch nooit M. Colaert zijn. Deze heeft zeker den minister eens goed geantwoord? Of hij geantwoord heeft, 'k geloof het wel. M. Colaert is reebtgesprongen, en heeft, eene buiging makende gelijk de clowns uit de cirque, met zijne heldere, klare stem uitge roepen Je vous remercie, Monsieur le Ministre. O die d.... pardon, die arme sukkelaar. Antwerpsch manifest. Aan deliberalen der provincie Antwerpen de vooruitstrevende liberalen. België verkeert in een tijdstip van tegen spoed. Sedert verscheidene jaren drukt eene aanhoudende krisis op onzen handel, onze nijverheid, onzen landbouw. De werkman bijzonderlijk is aan wreede beproevingen onderworpen. De droevige ge beurtenissen van Maarte 1886 hebben voor alle oogen de sociale wonden blootgelegd, die tot dan toe ten deele onbekend waren, en deze pijnlijke ontdekkingen zijn maar al te wel bevestigd geweest door het onderzoek op het werk. De nationale onafhankelijkheid zelve schijnt in gevaar, en het land heeft zijn betrouwen in zijne bestemming verloren, dit vertrouwen welk zoo onmisbaar is voor zijne ontwikke ling. Tegenover dezen toestand, bewijst het klerikaal beheer zijne onmacht en zijne on bekwaamheid. Het heeft geen enkelen noe- menswaardigen maatregel weten te nemen. De weinige, zeer ontoereikende voorstellen, door het ministerie gedaan, zijn stelselmatig gedurig verschoven. Het ministerie heeft maar ééne bekommering: zijn bestaan te verlengen. En wij, liberalen, wat doen wij? Vervullen wij onze plichten? Wij verkwisten onze krachten met te strijden onder ons. 't Is onze verdeeldheid die de macht der klerika- len uitmaakt. Liberalen, eens zal er ons strenge reke ning gevraagd worden over onze tweedracht. Voor 's lands heil, voor de eer onzer partij, het is tijd, meer dan tijd, dat de eendracht in onze rangen hersteld worde. Van deze noodzakelijkheid doordrongen, doen de ondergeteekenden een trouwhartigen oproep aan uwe demokratische gevoelens, aan uwe vrijzinnige verlangens, aan uw pa triotism. Wij bidden u dringend, helpt ons de overeenkomst, het goed verstaan weder inbrengen. In den loop des jaars, zullen de vooruit strevende liberalen des lands zich te Brussel vergaderen. Er zal een afgevaardigde zijn voor elk getal van tien duizend inwoners. Dus zal de provincie Antwerpen door twee en zestig afgevaardigden vertegenwoordigd zijn. Het doel van dit congres is de belangen onzer partij, die zoo nauw met de belangen des lands in verband staan, te bespreken en het gemeene programma van het liberalism vast te stellen. Wij zijn vast overtuigd dat dit doel zal bereikt worden. De vrije discussie is de wezenheid van het liberalism.'t Is door haar dat het ontstaan heeft en 't is uit haar dat het onophoudelijk nieuwe krachten put. Het voorbeeld van het congres van 1846, wiens invloed zoo goedstichtend is geweest, bevestigt ons in onze overtuiging. Niet meer nu dan toen zal het algemeen gevoelen we- derstaan aan het gezag der besluiten, door 's lands liberalen in algemeene vergadering genomen. Maar, dit zal slechts op deze onmisbare voorwaarde zijn: dat het congres het recht- streeksche uitvloeisel zij der groote meer derheid onzer partij. Het is daarom dat wij u uitnoodigen in zoo groot getal mogelijk onze voorbereidende vergaderingen, die in Antwerpen zullen gehouden worden, bij te wonen. Onze zending bepaalt zich met deze ver gaderingen in voege te brengen. De dag en de plaats zullen later aangekondigd worden. Gij zult er de gelegenheid hebben uwe per soonlijke zienswijze bekend te maken, uwe wenschen neer te schrijven en de afgevaar digden te benoemen, geroepen om uwe ge dachten te midden het congres te verdedigen. In deze voorbereidende vergaderingen zal elk het recht hebben voorstellen te doen. Wij denken nochtans dat, om veel goed te stichten, de besprekingen zich cot de hoofd- qusestias moeten bepalen en wij roepen uwe aandacht in op de volgende punten: 1° Herziening der artikels 47 en 56 der Grondwet. 2° Het verplichtend lager onderwijs door den Staat. 3° Democratische hervorming der milicie- wetten. 4° Huishoudkundige wetten, de ontvoog ding der werkende klassen verzekerende. 5° Gelijkheid der twee talen. Hetgene wij u vragen, liberalen der pro vincie Antwerpen, is uwe zienswijze nopens deze verschillige vraagstukken. Meermaals, in gewichtige omstandigheden, is uwe stem beslissend geweest. Uw practisch verstand, uwe vooruitstrevende vrijzinnige strekking verzekeren ons van de wijsheid uwer beraad slagingen. Wij richten ons tot alle liberalen zonder uitzondering en zonder uitsluiting. Geene twisten meer wegens voorgaande oneenighe- den; al onze krachten zijn niet te veel voor de toekomende worstelingen. Wilt gij, zoohaast mogelijk, eene her vorming van ons onrechtvaardig en onge rijmd kiesstelsel, en eene herziening der artikels 47 en 56 der grondwet, begrepen in eenen waren volksgeest. Wilt gij het lager onderwijs verplich tend en onzijdig, het eenige doeltreffende wapen tegen den klerikalen invloed. Wilt gij dat het land in staat worde zich te verdedigen, dat het geëerbiedigd wor de onder de volkeren, en wilt ge dus zijne verdediging vertrouwen aan uwe zonen, die het liefhebben, en niet aan huurlingen, die over zijn lot onverschillig zijn. Wilt gij den toestand van den werk man, den onmisbaren factor van den open baren rijkdom, verbeteren. Wilt ge dat de vlaamsche bevolking zich door zijne moedertaal ontwikkele, die van den anderen kant het eenige practische mid del om de vrijzinnige gedachten voort te planten in het vlaamsche gedeelte des lands. Wilt gij voor alle deze punten eenheid van strekking en van werking, in plaats van de hedendaagsche moedeloosheid, wilt gij een krachtdadig streven van gansch de liberale partij De antwoord onzer oproep, en daar uwe aansluiting aan het kongreshelpt het be staan en de voorspoed van België verzekeren zoowel in het nationaal als in het sociaal oogpunt. J. Blockhuys, Antwerpen; A. Bruylandts, id.; W. Burton, id.; L. Calewaert, id.; E. Caluwaert, Heyst-op-den-Berg; L.Caluwaert, id.; N. Cuperus, Antwerpen; A. Depauw,id.; V. Desguin, id.; F. De Maerschalck, id.; G. De Yooght, id.; A. Gilson, id.; F.Gittens, id.; A. Godding, id.; J. Groesser, id.; H. Hallet, Rethy; F. Rockx, Antwerpen; E. Laureys- sens, id.; V. Lynen, id.; A. Malissart, id.; J. Marien, id.; Ch. Markelbach, id.; Ch! Maes, Boom; A. C. Rombout, Antwerpen; L. Spanooghe, Moll; A. Vandevoort, Santho ven; Ch. Van der Block, Lierre; J. Van der Boogen, id.; L. Ver Maelen, id.; P. Verrept, id.; F. Van de Velde-Pulsan, Boom; Ferdi nand Vandertaelen. Antwerpen Jan Van Beers, id.; Jan Van Ryswyck, id., Eug.Van- dewalle, id.; J. Van Elsen, id.; Jules Ver- spreeuwen, id.; F. Van de Wyngaert. id.; P. Wellens, Koningshoycht. Wij vernemen volgaarn dit manifest in onze kolommen op. Den inhoud zal voorze ker een heilwerkende weerklank door gansch het vrijzinnige België vinden en voor gevolg hebben den liberalen van allen aard frissche moed en nieuwe hoop in te boesemen. De on derteekenaars zijn mannen van gezag en groote waarde. Hunne gedachten zijn degene welk elk vrijzinnig mensch gevoeld en pas sen voortreffelijk aan ons arrondissement van Ieperen. De tweede nederlandsche Kamer zette eer gisteren de beraadslaging voort van het wetsontwerp van grond wettelijke herziening. Al de wijzigingen ten voordeele van het algemeen stemrecht werden verworpen, doch met 68 stemmen tegen 15 werd het ministe rieel ontwerp aanvaard, waarbij de cijns vervangen wordt door de bekwaamheid of het maatschappelijk welzijn als voorwaarde voor het kiesrecht. Er is eene uitzondering gemaakt voor de militairen van het werk dadig leger onder den graad van officier. Die militairen zullen geene kiezers kunnen zijn, krachtens' eene wijziging van den heer Rooseboom, met 42 tegen 41 stemmen aan genomen. Een verslag der handelkamer van Berlijn bestatigt dat de Europeesche handel dagelijks meer en meer den invloed der Vereenigde Staten gevoelt. De uitvoer der Duitsche tar we is 50 °/0 afgevallen. Mannheim, die eene der bijzonderste markten was, heeft veel van hare aangelegenheid verloren. De sui kernijverheid is overal in staat van krisis. De katoendoeken, de scheikundige voort brengselen, de kleuren, onlangs nog in een goeden toestand, zijn erg getroffen. In zijn besluit staat het verslag hevig tegen het protectionism, door meest al de Europeesche Staten aangenomen en bewijst welke nood lottige gevolgen het voor Duitschland te wege brengt. Het feest, door de verschillige maatschap pijen der stad ingericht, belooft iets puiks te zullen zijn. Getuigen hiervan het belangwek kend programma dat wij hier laten volgen, en de begeerlijkheid waarmede onze bevol king de iogangskaarten, haar door de heeren inrichters aangeboden, om zoo te zeggen uit vechten. Het feest biedt ook eene dubbele aantrek kelijkheid aanmen zal er een lief Concert hooren en met eens aan een der prijzens waardigste liefdewerken deel nemen. PROGRAMMA: STAD IJPEREN, Weldadigheidsfeest gegeven ten profijte der slachtoffers van Quaregnon doorden schermerskring L'UnionSapeurs-Pompiers de Werkerslier, den Muziekalenkring de Koorzangers, de Katholieke fanfaren; de or- pheonde lik. onder-officieren der Bezet ting met de welwillende medewerking van Mej. C. Fierens zangeres, den heer Oppelt baryton, de heeren Gaimant A. en E., Ligy en Weckesser. l8te Deel. 1. Martha, ouverture pour harmonie, exé- cutée par la musique des Pompiers, sous la direction de M. J. Wittebroodt. Flotow 2. Air de l'opéra Si j etais Roi, chanté par M. Oppelt. Adam. 3. Les pêcheurs, choeur exécutépar la Lyre Ouvrière, sous la direction de M. J. Eeck- hout. Watier. 4. a) Travail d'ensemble a l'épéeb) Assaut, par le Cercle l'Union sous la direction deM. C. Dewaele. 5. Air, de l'opéra Hérodiade chanté par Mlle C. Fierens. Massenet. 6. Stradella, ouverture pour symphonie, exé- cutée par le Cercle Musical, sous la direc tion de M. C. Breyne. Flotow. 7. Escrime a la Baïonnette, paries Sapeurs- Pompiers, sous la direction de M. A. Thie- bault. 2d8 Deel. 1. Bouquet de mélodies, pour fanfare, exé- cuté par la Fanfare Catholique, sous la di rection de M. Wenes. Moerman pre 2. Les Enfants, mélodie chantée par Mlle C. Fierens. Massenet. 3. Les Martyrs aux Arènes. choeur chanté par l'Orphéon, sous la direction de M J Tyberghien. De Rillé. 4. a) Finale du 38 Quatuor; Mendelssohn. b) Andante, Tschaïkowsky. 5. Si tu m'aimais, mélodie chantée par M110 C. Fierens. Denza> 6. Travail d'ensemble a la canne, par MM. les Sous-Officiers de la Garnison. APOTHÉOSE. Le piano sera tenu par M. T. Moreaux. Jl. Dinsdag voerde het Nederlandsch Too neel van Antwerpen, hier het beroemd dra ma de Twee Weezen op. Die vertooning had veel ophef verwekt en eene tallooze volksmenigte was opgekomen om van al het leerrijke, roerende en aan doenlijke, dat in dit drama opgesloten ligt, te genieten. De tooneelzaal was letterlijk te klein. Ruim vier uren lang is men daar opeenge stapeld, plat geduwd gebleven om die puike vertooning tot het einde toe te genieten. Het stuk is, ontegensprekelijk, meesterlijk gespeeld geweest, de rollen waren met kunst en talent vertolkt. De spelers en speelters waren wel rolvaste, de gebaren waren noch gemaakt, nocli overdreven, maar natuurlijk en ongedwongen. Op dit alles valt er weinig of te dingen en toch moeten wij bekennen dat de gentsche troep over een achttal jaren dat stuk nog beter opgevoerd heeft. Mejuffer De Terre was beter geschikt en meer in haar element met de rol van gravin de Linnières als Mev. Verstraete het Dinsdag was. Ook wisten de Gentenaars de vertooning van het stuk meer luister bij te zetten; er was meer figuratie. De tafereelen, het kerkportaal en de salpetrière, lieten Dinsdag onder dat opzicht vooral te wenschen. Die zoo roerende, zoo aandoenlijke tafereelen lieten het publiek bijna onverschillig en daar waar deGentscke troep de dames overvloedige tranen weenen en zelfs vele mannen een waterlander uit het oog wegduwen deed, zag en voelde men dat de vertooning langs eene zijde mank ging, dat de noodige luister, die alles meer leven, meer werkelijkheid bijzetten moest, ontbrak. Buiten dat, het was eene puike vertoo ning, een aandoenlijke avond, waar zich niemand verveeld heeft en die bij alle toe hoorders een zoet aandenken zal achterlaten. [Ingezonden). Wij vernemen dat de koorzangmaatschap pij, gevestigd in den Gouden ArendWoens dag, 30 dezer, haar laatste concert-tabagie van het wintersaizoen geven zal, ten 8 ure 's avonds. Een droevig ongeluk is Donderdag avond, 17 dezer, in een huis der Nimylaan, te Ber gen, voorgevallen. Mejuffer Emma S bewoonde met hare moeder, hare zuster en haren oom een huis dezer laan. Sinds eenige dagen gaf de keukenpomp geen water meer. Donderdag avond waren al hare bloedver wanten om 10 ure gaan slapen, mejuffer Emma bleef alleen beneden en ging het dek sel van den citern opheffen om er water te putten. Ongelukkiglijk zij verloor het even wicht en viel in den put waarin zij verdronk. Het was enkel om één ure 's morgens dat de zuster der ongelukkige dochter gewaar werd dat deze nog niet te bed was en hare moeder riep om hare verwondering uit te drukken. Gansch het huisgezin was seffens te been, men deed opzoekingen en men had weldra het bewijs van het ongeluk dat kwam te gebeuren. De geburen in allerhaast geroepen haast ten zich mej E. S. uit den citern op te halen, men beproefde te vergeefs alle middelen, de krachtdadigste zelfs, om haar tot het leven terug te roepende versmachting had haar werk voleindigd. De wanhoop der bloedverwanten is niet te beschrijven. Mej. Emma S. was 24 jaren oud; zij was juist te Bergen weergekomen van een lust- reisje naar Gent. Volgens het schijnt heeft men verleden zondag te Dickebusch een lijkje opgegraven van een pas geboren kindje. Het lag in eene kartonnen hoedjedoos in de gewijde aarde begraven. Het parket van IJperen is ter plaats ge weest om tot de schouwing over te gaan, en men zegt dat het arme schaapje zijnen na tuurlijken dood niet gestorven is. Eene jonge dochter van dat dorp is aangehouden en on der beschuldiging van kindermoord in ons celgevang opgesloten. van den 18 tot den 25 Maart 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. A Huwelij ken. Karei Alleman, daglooner, en Lucia Carlier, dagloonster. O verlï j dens. Josephina Papegaey, kantenwerkster, 63 jaar, ongehuwd, Meenenstraat. Ludovicus Deporte, zonder beroep, 70 jaar, weduwenaar van Maria Vanadenooghe, Meenenstraat. Celestina Tack, zonder beroep, 52 jaar, on gehuwd, Elverdinghestraat. Rosalia Degryse, zonder beroep, 69 jaar, on gehuwd, Bollingstraat. Kinderen beneden de J j aar. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk, 0. ii i i i 1 i'

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 2