MEÜBLES Vente publique Poperinghe, Kemmel. West-Nieuwkerke. Het leven der Heiligen West-Nieuwkerke. Yille d'Ypres Antiques Modernes Le Lundi 18 Avril 1887 Exposition le Dimanche 17 Avril 1887. den 21 Maart 1887. De Philharmonic heeft Zondag laatst hare reeks winterfeesten met een prachtig concert gesloten. Van een uur voor den aanvang, kwamen reeds een groot getal eerleden, vergezeld van hunne dames, plaats nemen. Ook de vreem delingen waren talrijk. In een woord, een puik publiek. Het programma was buitengewoon wel voorzien. Het zou ons moeilijk vallen de der tien a vijftien stukken gedeeltelijk op te nemen. Wij zullen dus maar een beknopt overzicht geven van het geheele. De stukken voor harmonie zijn uitmuntend wel uitgevoerd geweest. De groote Ouver ture [ie Rijsel in 1883 bekroond) een van den heer C. Bender's beste gewrochten, was on berispelijk vertolkt. De Jour d'été en Norwège waarvan wij de zoet- en liefelijkheid bewonderd heb ben, werd met geestdrift toegejuicht. Maai de groote knoop was Hérocliade van Massenet! Stukken van zoo een gehaalte zijn gewoonelijk in de hoofd- en eeredivisiën der muziekale kampstrijden gegeven 't is te zeggen aan maatschappijen van eersten rang. Het moet aan geene gedeeltelijke even als aan groote herhalingen ontbroken hebben om zoo iets op zijn vierkant te zetten. Wij zijn overtuigd dat veel toehoorders de Jour d'été zullen verkozen hebben aan dit zware stuk, maar dit belet niet dat allen, die echte liefhebbers van muziek zijn, de fijnheid en juistheid van uitvoering zullen bewonderd hebben. Een gul proficiat aan M.Van Elslan- de en aan de heeren muziekanten, die ver- bazenden vooruitgang doen. Wij moeten ook een mooi stukje voor piston solo melden, door onzen geachten ondervoorzitter getoon zet. Het genoot welverdienden bijval. Alhoewel nog zeer jong is mejuffer Heuse eene oude kennis van de Philharmonie. Zij weet hare heldere en frissche stem met veel talent te geleiden. Zij munt uit in de voca lise en in de trille. Zij gaf er ons een staaltje van in de Pardon de Ploèrmel. Hoe zuiver! hoe rein Krachtige bravos en bis vielen met recht de kunstzangeres te beurt. Nogal een oude kennis: d'heer Neury. Wat zouden wij zeggen dat wij niet reeds van hem gezegd hebben? Zijne schoone stem wint steeds in ruimte en juistheid aan. Dezen avond was weer voor den sympathieken zanger een nieuw triomf. Door een treurig toeval moest M. Dekem- per, de brusselsche kluchtzanger, op het laatste oogenblik vervangen worden. De heer L. Deveen had zich de moeilijke taak opgelegd de plaats van M. Dekemper zooveel mogelijk te vervullen. Laat ons ronduit zeg gen dat hij er grootendeels en op eene zeer voldoende wijze in gelukte. Zijn keus van chansonnetten was hoogst gelukkig. De chemin de fer de ceinture, vooral deed tra nen lachen. Er scheen aan het bisroepen geen einde te komen. Ziedaar een kluchtzan ger die wij wenschen nogmaals hier terug te zien. Eene aangename verrassing viel ons te beurt. Mejuffer Heuse en d'heer Neury, na hun Duo van Philémon et Beaucis, gaven ons de zoete, verrukkelijke Sérénade van Broga, met begeleiding van viool. Welk een meesterstukjeVoorzeker zou men eene mug hooren gonzen hebben gedurende die puike uitvoering. Het einde werdt met oorverdoo- vende bravos begroet. Een ander juweeltje valt nog te melden: het Duo voor Fluit en Piston. De heeren Van Elslande en Lakaye zijn schrandere ar tiesten, die ver en naar bekend zijn. De Philharmonie deed voorzeker eene goede aanwinst in M. Lakaye; men zegt dat hij even goed professor is dan instrumentist. Dit Duo werd met geestdrift door geheel de zaal hervraagd.endie beide heeren lieten ons nogmaals het schitterend final hooren. Wij kunnen niet eindigen zonder onze dappere muziekanten onzen innigen dank toe te sturen, voor de moeite die zij onophoude lijk aan den dag leggen om ons zulke luister rijkefeesten op te dischen. Dank ook aan den moedigen en verkleef den man, die deze maatschappij voorzit. Dank aan hem die van onze Philharmonie eene oasis van schoone kunst maakt, die al meer en meer mag gerangschikt worden onder de beroemste onzes lands. Dank aan den Voor zitter Julius Van Merris. W. Burgerstand van Poperinghe van den 10" tot den 24" Maart 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 5. Overlïj dens. Huyghe Seraphinus Cornelius, 65 j. zonder beroep, weduwaar van Basilus Martha Cecilia, Vancaeyzeele Philippus Victorinus, 64 jaar, landbouwer, echtgenoot van Gornette So phia Amelia Cornelia. Hauspie Amelia Paulina, 73 j. werkvrouw, weduwe van Huyghe Benedictus Cornelius. Dehaene Carolus Josephus Franciscus, 75 j. zonder beroep, weduwenaar van Struye Amelia Victoria. Vantoortelboom dementia Florentia, 58 j. zonder beroep, ongehuwd, overleden te IJperen, den 15 Februari 1887. Huyghe Amelia Regina Francisca, 77 jaar, zonder beroep, weduwe van Oreel Ludo- vicus Franciscus. Ik hoorde zeggen dat het maskeren te Kemmel verboden was en niettegenstaande het verbod, dat er toch eenige maskers te zien zouden zijn. Men vertelde mij verder van zes gendarmen en evenveel sampetters die dat verbod zouden doen respecteeren. Nom de strooi, zei ik bij mij zeiven, 't zal er gaan spoken, er zullen te Kemmel on getwijfeld ongelukken gebeuren, misschien zal er meer bloed op éénen avond stroomen, dan Napoleon in gansch zijn leven heeft doen vloeien. Ik, die nog nooit geen oorlogen gezien heb, ik wil en ik moet dat zien, zei ik. Zoo kwam het dat ik verleden zondag na de vespers, mijnen gaanstok, mijne pistool die nog op de kei staaten mijnen paraplu nam, en na mijn wijf en kinders gekust en vaarwel gezegd te hebben, alsof het de laat ste maal was dat wij malkander zagen, ik naar Kemmel trok, niet wetende of ik le vend terug zou keeren. Overweeg eens! De gewapende macht ging te worstelen hebben tegen Kemmelnaars, tegen die gevaarlijke mannen, waarvan er nooit éénen, gelijk waarom, voor den tribunaal moet verschij nen. Het was reeds donker toen ik te Kemmel aankwamik had langs den weg moete neer leggen wat Vanoever onlangs achter eenen boom draaide. In de klaarte van eenen straatlantaarn zag ik twee mannen voorgaan die tot elkander spraken, Een enkel woord kwam tot mijne ooren: pakken. Ik ver haastte mijnen stap en wie achterhaalde ik Tw ee sampetters Donder! wat verschoot ik Twee sampetters die gingen pakkenDie ongetwijfeld maskers gingen pakken, en wie weet het, die ze misschien levend gingen opeten en daarmee de beenen afknagenMijn bloed werd ijskoud. Goede God 1 dacht ik, wat zal er gebeurenIk haastte mij en 'k vloog de eerste herberg de beste binnen, waar ik ,nen grooten druppel vroeg, om mij te herstellen van mijn verschot. Nauwelijks was ik bediend, of de twee sampetters die ik voorbijgegaan had, kwamen binnen, en 'k hoorde ze tegen den baas zeggen..., O! wat hoorde ik ze zeggenWe zullen elk een pintje pakken Of ik een smoel trok, ik die dacht dat dia sampetters alle maskers gingen te koelen leggen en nog velen daarbij, dat zij ze allen gingen verscheuren en vermoorden, ja ope ten met lijf en ziel, en zij pakken... een pin tje. Is het niet om aan den pruttelaar te komen? En zoo hebben die sampetters ge heel den avond, nu hier, dan daar, pinten en ondertusschen wat druppels gepakt, zoo danig dat ze op 't einde zelf gepakt waren, meen ik. Verscheidene maskers hebben in menige herberg geweest, geen bloed werd vergoten, en zoo mocht ik, frisch en gezond, naar mijn geliefd wijf en mijne beminde kinderen te- rugkeeren, en mijne pistool aan den roestigen nagel, boven ons kasken, weêrhangen. Wat geluk Binst ik te Kemmel was, vernam ik dat Vanoever, nogmaals een van de zijne in de hoogmis uitgestoken had. Gaarne had hij laten verstaan dat hij overdragers heeft die hem laten weten, wat zij langs hunne open staande deur 's avonds vernemen. Hij vond de goede gelegenheid niet, daarom nam hij eene slechte te baat, en miek zich zoo eens 1e meer belachelijk. Hewel, Vanoever, als gij met overdragers gediend zijt, ik zal u ook wat vertellen: Het meerendeel der Kemmelnaars lachen u en uwen kwibus (Pluimsteert) vierkant uit, in afwachting dat gij uwen boezemvriend, den verjaagden van Wytschaete, moogt volgen. Giedaar. Petrus, de Visseher. In nomine Palris et Filïi et Spiritus Sancti-Amen. Tijdens onze kinder jaren, hebben wij zoo dikwijls geleerd, dat de H. Petrus een arme visseher was, die aan het hoofd der twaalf apostelen stond. Dit ge wichtige punt heb ik in de beschrijving yan verledene week vergeten te behandelen, ook vraag ik mijnen geachte lezers duizendmaal verschooning over zoo groote onachtzaam heid. Was de H. Petrus arm? Die vraag kan men tot nu toe moeilijk beantwoorden. "Al leenlijk zegt ons de Acta Sanctorum, heeft hij, gedurende zijn verblijf te Nieuwkerke, meer dan eens den deurwaarder aan zijne botten gekregen, alhoewel de waarom altijd duister blijft. Maar eene waarheid welke niemand kan wederleggen is deze: de H. Petrus was vis seher, zelfs wakkere visseher, die zoowel de troebele waters, als de andere bezocht en die, als ware liefhebber, van het beste alam ter zijner beschikking had. Natuurlijk tracht te onze Piet eene plaats of proprieteit te vin den, waar hij zonder vaar of vrees een ge deelte van den dag, zich met het visschen zou kunnen verzetten, 't Was eene weduwe, die hem het eerste deze voldoening gaf. Op zekeren dag, dat hij aan 't visschen was, werdt hij opgemerkt van een kind uit de buurt, dat, niet wetende wat er daar om ging, tot zijnen vader liep en uitriep.- Papa chette casaque noire y est incor toutdi dans l'cotje a carbons avec femme D... Vandaar het verschil dat er bestaat tusschen visschers en plein air en visschen in l'cotje a carbons. Ahmoest men eens zorgvuldig de Acta Sanctorum doorbladeren, wat zouden wij al vinden over de drift-die de H. Petrus voor de visschenvangst gevoelde. Doch weinig baat het, dit hier alles uit te breiden en daarenboven zouden mijne lezers mij wel licht doen doorgaan voor een kofhewijf, De grootste vangst, welke de H. Petrus deed, had 's zondags in de Patronage-put plaats. Daar kreeg hij vischjes van alle slag en aard in zijn net. Jonge, zoowel als oude konden hem behagen. Toen hij er in gelukte eenige dier schepseltjes boven het water te krijgen, zag men als dan hoezeer hij ze be minde. Hij streelde ze, hij liefkoosde ze, hij sprak hun de zoetste woorden toe, en in vol len geestdrift danste hij met al deze engels in de ronde, terwijl men al te zamen op de be kende Sur Vair de tra la la zong Kom bij mijlieve wicht, Die ik zoo zeer bemin, Wat zijt ge schoon en licht 1 Mijne beste vriendin. Die oogjes en die neus, Dit alles is vol keus. Vivat de teedre jeugd Dit was altijd mijn leus. Sur l'air de tra la la enz. Het is niet te verwonderen, of zonden al de brave ouders van dien tijd, hunne kinderen bij Petrus, om dat zij zich in het gezelschap van den goeden apostel te beter hadden kun nen verzetten?... Nog wat nieuws en dan geëindigd. Er is sprake dat men te Nieuwkerke eene Novene zal inrichten ter eere van de H. Petrus, om er te dienen voor gezwollen voeten, ekster- oogen en verbotte blenen, en dat, tengevolge eener wonderbare genezing, die Maria door het gebed verkregen heeft, toen zij aan ge zwollen voeten leedt. Ik moedig iedereen aan om de plechtig heid met vrucht bij te wonen, want gelijk Petrus nu tegenwoordig Poortier van He mel is, zal het moeilijk zijn er in te geraken, als men in zijne gratie niet zit. Un de profondis s. v. pl. Hendrik Yzerdraad. Gezien en gewettigd door Louis van Gun- ter. Een van Jozefs heldendaden. ,t Was pikkendonker in het hof, En 't veld dat de erve omgaf Der oude dorpsherberg: het Schaap Was doodstille als een graf! Alléén de plechtige avondwind Blies wisplend door de blaün Van haag en boom en bloem en struik En streelde stil 't gestuikte graan II. Doch eensklaps dreunt een dof geknor Eentoonig uit een gracht Men denkt: het is een dief misschien, Die daar het nachtuur wacht! Gelukkig die voor naast gebuur De felle Jozef heeft, Want Jozef is een dappre held Die voor geen borrel beeft Men denkt aan hem steeds in 't gevaar Men loopt en klopt er aan, En Jozef roept met grove stem Waar, vriend, komt gij vandaan? En nauwelijks hoort hij wat het geldt, Hij hangt zijn sabel juist Wrijft duchtig eens zijn rhumatism. En blaast eens in zijn vuist! Met Koko, sabel en geweer Is hij ter plaats, de held Hij vloekt en tiert, en huilt en giert En spuwt vuur van geweld Hij trekt er hen met den gebuur Die den lantaren draagt De sabel blinkt bij 't kaarsevuur En Jozefs stap vertraagt Ik hoor en zie hem in den gracht! Zoo roept hij luidkeels uit Hij haalt zijn degen op en slaat Geweldig op den buit Maar Heer! het is geen menschgezucht Die uit den gracht opstijgt 't Is Koko die, badend in bloed, Aanhoudend treurig hijgt Maar Jozef, Jozef, roept men hem, Wat hebt gij nu gedaan? Gij hebt Koko, uw trouwe beest Zijn kaakbeen afgeslagen 1 III. En Jozef kreesch net als een kind, Zijn harte brak van rouw Tusschen een borrel en een pint Verwekte hij zijn berouw! Des morgends sprak het gansche dorp Van Jozefs avontuur, Men zeide: als men niemand stil laat Betaalt men het soms duur Jan Kloptdrop. Paaschvakantiën. L'excursion kondigt ons ter dezer gelegenheid eene reeks aangename en voordeelige reizen aan. Den 31 Maart, vertrek met bijzonderen trein, naar Turijn, Gènes, Pise, Plaisance, Bologne, Florencië en Rome. Duur dezer aeis17 dagen, voor 370 franken, alle kosten van vervoer, voedsel en vernachten in begrepen. Voor 75 frvnken meer kunnen de reizigers Napels, Pompéi, en de Vesuvius bezoeken. Den 4 April, reis eener maand in gansch Italië, met verblijf te Turijn, Gênes, Pise, Rome, Napels, de Vesuvius, Pompéi, het eiland Capri, Florencië Bologne Venetië, Verone, Milanen, Pavia, de meren Maggiore, Lugana en Cóme, de overtocht yan den Saint-Gothard, Zwitserland en Elzas-Lotha- ringen PrijsIs'8 klas, 930 frankenin 2d8 klas, 825 franken. Den 7 April, vertrek voor eene reis van 18 dagen, in Spanje. Bezoek van Bordeaux, Burgos, Madrid, Aranjuez, Cordova, Avilla, Toledo, het Escuriaal, Bayonne en Biarritz. De prijs in lts0 klas is gesteld op 655 fr., alle kosten in begrijpen. Het programma dezer reizen wordt koste loos gestuurd aan al de personen die er de aanvraag van zullen doen aan de heer Cu. Parmentier, bestuurder der Excursion, Boulevard Anspach, 109, Brussel. Hocht, 3 juli 1886. Ik verklaar dat het gebruik uwer goede Zwitsersche Pillen aan lfr. 50 de doos mij volkomen van mijne maagpijn, waaran ik reeds lang leed, gene zen heeft. Janssens. Handteeken gewettigd door den heer Burgemeester. Bericht De heer Emanuel Huisman- August, Amerikaansch Tandmeester, woon achtig in de St-Jorisstraat, 8, te Brugge, zal kunnen geraadpleegd worden den Zaterdag van iedere week, van 10 ure 's morgens tot 3 ure namiddag, in de Weninckstraat, 6, te IJperen. Vóór nadere inlichtingen leze men zijne groote aankondiging op de 4e bladzijde. Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter MARKTPRIJZEN. 19 Maart 1886. 26 Maart 1887. o o 7-" co en to o CO O O O O O O O O O O O O 1 s 1 g sr 18,25 15,00 14,50 19,50 18,00 6,00 270,00 11,300 2,600 3,500 2,300 4,200 4,000 100,86 18,75 14,75 14,75 17,75 18,75 6,50 260,00 A.O Café «in ^aumon a 10 heures du m'atin Consistant principalement en Au comptant avec augmentation de 10 par le ministère de l'Huissier ALPHONSE HOF, rue de Dixmude, 8, a Ypres. eBreoeaD**^- Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijkid. 7. GRANEN, ENZ. OO to to JO CO J-J CO S middenprijs per 100 kil. Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kilo DE Bahuts, Tables, Étagères, Commodes, Garde- Robe, Bois de Lits, Horloges, Pendules, Postures, Lustres, Vases, Tableaux, Gravures, Cuivre, Lam- pe juive, Porcelaines, Faiences, Livres et beaueoup d'autres objets, a exposer le jour de la vente.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3