VAN UPERETf EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. INSmUflNOSUJST DE FAMILIE 0RIJPI0UT. Tweede Jaar. Zaterdag 9n April 1887. IJzerenweg. De Zusters in 't hospitaal van Antwerpen. Kiezing te Oostende. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad3 fr. 50 voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers vo >r artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en douerteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden nietmm nomen. Vertrekuren van IJperen naai' Poporinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 - ten voordeele der slachtoffers van het werk in de mijnen van 't westen van Mons. De publieke onderstand blijft altoos achter wege, wanneer er maar een of twee peronen het leven verliezen. Het is om aan die onregelmatigheid te hel pen een einde stellen dat wij een oproep doen aan de openbare liefdadigheid. De gelden die ingezameld zijn zullen niet alleen moeten dienen tot onderstand aan de weduwen en weezen der slachtoffers van groote mijnrampen, maar ook nog aan deze van mijnwerkers, die afzonderlijk aan een ongeluk komen. Wij hopen dat onze liefdadige poging overal bij onze lezers een goed onthaal zal ontmoeten en dat zij allen mildelijk een deel van het overtollige ter beschikking zullen stellen van de martelaars des arbeids in de donkere en eindeloos diepe koolmijnen. (Vervolg). Men schrijft uit Antwerpen: Het liberaal bestuur der burgerlijke Gods huizen, beschermer der priesters en der nonnendurft het verfoeilijk slelsel der verdrukkingen niet ten uitvoer brengen, dat het zoo droevig ingehuldigd had met den ziekenoppasser Jan Gysbrechts. (Derde vervolg.) Met diepe schaamte en smart legde de oude Tempels aan zijne dochter hun toestand bloot,deelde haar het voorstel des woekeraars mede, en bezwoer haar de familie te redden, niet te weigeren. Zij weigerde niet, maar weende lang. Zij vroeg enkel, dat haar va der, in tegenwoordigheid van haren geliefde, alles herhalen zou wat hij haar gezegd had. Gebroken door de smart, onderwierp zich de oude man aan deze vernedering De jonge schilder vervloekte het lot, dat hem van fortuin had verstoken, wierp zich aan de voeten zijner beminde, dwong haar hem te beloven, dat zij hare ouders redden zou, sprak een laatste vaarwel uit en liep radeloos henen. Op die wijze kreeg M. X. Grijpzout zonder Cle mejuffer Tempels tot vrouw. Zijn oom had goed berekend. De menigvuldige betrek kingen van den ouden vader brachten eene uitgebreide kliëntschap aan den gemaal van dezes dochter. De firma X. Grijpzout en Cle werd leverancier der groote Brusselsche wereld, ja zelfs van een gedeelte van het Hof, ■voor alles wat het artikel betrof, zoowel in de reiskoffers als in de mantelzakken en de hoedendoozen De oude Tempels genoot niet lang zijn jaargeld. Een proces met den uitgever zijner menigvuldige werken, welk proces hem veel Na den inwonenden bekend gemaakt te hebben, beschuldigd de feiten van onder drukking, van duivelbezweringen, van toe passingen der keizersnede, die steeds in onze hospitalen gedaan worden, aan 't daglicht gebracht te hebben, dat zij zich moesten gereed maken om te vertrekken, heeft de groot-lama der godshuizen hun verklaard, dat de bestuurraad besloten heeft voor 't oo- genblik de statu quo te behouden. Wij weten dat een stellig voorschrift van hoogere hand een einde aan de wraakzuch tige woede dezer heeren gesteld heeft. Men vraagt zich af in welke landen der wereld zulke schandalen geduld zouden kun nen worden. De gemoederen verbitteren zich over de traagheid des onderzoeks-comiteits; men vreest dat men gartsch de zaak tracht te dempen. Wij mogen verzekeren dat men deze maal niet gelukken zal. De waarheid moet volstrekt in 't licht gesteld worden, en niet alleen van de afschuwelijke gekende feiten, maar ook van deze diens voorbeeldi- gen bestuurs, welk jaarlijks meer dan zeven honderd duizend franks deficit heeft. Men vertelt dat de voorzitter der Gods huizen, na met zijnen raad de verklaringen van al de getuigen aanhoord te hebben, hetgeen een ongehoord feit van onderdruk king tegenover hel klein personeel vaststelt, in de laatste zitting van 't onderzoeks-comi- teit eene schriftelijke verklaring zou gedaan hebben, die bij de processtukken moet ge voegd worden. Wij zijn nieuwsgierig dit bewijsschrift te kennen, want al degenen die Mijnheer dep Voorzitter door en door kennen, hebben niet vergeten hoe hij de leden van 't gemeente- kollegie trachtte in dwaling te brengen tijdens de kwestie der verwereldlijking van 't oude-mannenhuis, in 1883. Niet alleen overhandigde hij te dien tijde onjuiste bewijsstukken aan de gemeente- overheid, maar hij trachtte, zooals heden, deze belangrijke kwestie der verwereldlij- leeds en spij ts berokkende, sleepte hem ten grave. Dat het geluk der jonge Mevrouw Grijp zout niet aangroeide in verhouding van het fortuin baars mans, laat zich verstaan. De grove en enge geest van het hoofd der finna moest welhaast in botsing komen met de fijne en overbeschaafde natuur zijner vrouw. Zij verstonden elkander in geenen deele. Lang duurde het ook niet eer de eerste onverschil ligheid in afkeer overging. Moederken past- te op de boeken en op haar eerslgeboorne, Confucius, een jongen met een dik hoofd, groote sprekende zwarte oogen en tengere ledematen. De heer X. Grijpzout en Cle ging van den winkel naar het koffiehuis en omgekeerd, sprak van hout en leder, kwam weieens op de beurs, reisde door de provintie, rookte panatellas, schold op alle politiek, speelde biljart, ging des avonds naar de Lhoole Harmonijposeerde erkwam naar den Goeden Halven Liter afgezakt, dronk er potten Iambic en bittertjes, sprak met even veel talent over muziek en hoedendoozen, als over reiskoffers en mythologie, ging in de kleine uurtjes slapen, en begon des anderen daags dit zoo nuttig als geestver heffend burgersleven. Van den jongen schilder had Moederken niet meer vernomen of gezocht te vernemen. Hij had het land verlaten. Zij leed en duldde, wrocht en minde haar kind. Zij wilde niet in de wereld komen, al was zij een der schoonste vrouwen der hoofdstad. M. X. king onzer gastvrije inrichtingen te verne deren tot eenen persoonlijken wrok tusschen hem en eenen gewezen bestuurder. 't Is nutteloos op de ongerijmdheid van zoo een stelsel aan te dringen; hier weet alleman dat het de Vrije Denkwijze is, die deze feiten aan 't licht gebracht heeft; de voorma lige bestuurder der Godshuizen zoo even aangehaald, is slechts tusschengekomen na dat M. Biartdoor de gemeenteoverheid aangemaand, onbeschaamd al de aangehaalde feiten geloochend had en na dat een lid der Godshuizen ze ook in eenen brief, waaraan ruchtbaarheid gegeven werd, bestreden had en waarin hij hield staan dat de vrijheid van geweten altijd in onze herbergzame gestich ten geëerbiedigd was geweest. Deze poging om zoo eene gewichtige zaak te doen afdwalen, zal de reeds zoo slechten toestand des godshuizen comiteiis op zonder linge wijze inwikkelen. De bedoelde bestuur der zal heel waarschijnlijk de uitdaging aan nemen, en men verzekert ons dat hij de redens zal doen kennen die hem hebben doen besluiten zijn mandaat in 1885 neder te leggen. Deze redens, al de leden van den Gemeen teraad kennen ze, aangezien zij 't voorwerp zijn van eene opheldering in eene geheime zi.fhig van den Raad, en het bestuur der Godshuizen zal zich over de ruchtbaarheid, die er aan gegeven zal worden, niet te ver blijden hebben. Het is Maandag aanstaande, 2e Paaschdag. dat er te Oostende eene kiezing plaats heb ben zal voor eenen volksvertegenwoordiger, in vervanging van den heer Carbon, kleri kaal, overleden. In 1884 werd de overledene met 16 stemmen meerderheid gekozen, dank aan de scheuring, die alsdan in liet liberale kamp heerschte, en aan de holklinkende beloften door de klerikalen gedaan beloften, waarvan geen enkele verwezenlijkt is ge weest. Nu dragen de eensgezinde liberalen den heer de Stuers voor, die de sympathie van iedereen geniet, terwijl de klerikalen den Grijpzout, van zijnen kanthad dit veel liever: Immers hij voelde zich niet op zijn gemak inhet.gewoel der feesten. liet licht der kroonkandelaars deed hem zweeten; hot gesprek der heeren joeg hem in verlegenheid en de liefelijkheid der dames bracht hem in den gemoedstoestand van het kind, dat wa tertandt op het zien van eenen blozenden appel, maar er niet in durft bijten, uit vrees van aan liet gezelschap zijne leelijke, zwarte tanden te laten zien. De jonge heer Confucius was zeven jaar oud geworden toen Moederden opnieuw vaststelde, dat de natuur haar voor de twee de maal verrast had. Toen zij dit haren echt genoot kennen liet, dronk de brave man zich een stuk in de kraag van blijdschap. Bang als hij was voor de broze gezondheid zijner eenige spruit, had hij weieens met wanhoop eraan gedacht, hoe bij mogelijk ongeval, de intrest der reiskoffers, mantelzakken en hoe dendoozen na zijnen dood op verre neefjes en nichtjes had kunnen overgaan, en dit ver vulde zijne ziel met eene smart zoo wrang als deze welke het hart eener kwezel ver nielt bij het mediteeren der bittere passie Christi. De dokter der firma raadde hem aan zijne vrouw voor eenigen tijd le verlossen van de muffe lucht der reisartikels in 't groot en met haar oen reisje in het zuiden te onder nemen. Moederken stribbelde lang tegen, omdat zij met de buitenwereld niets te maken wilde hebben, maar toen de man der weten schap haar onder oogen bracht, hoe het de heer, of beter den jongen, P. Carbon, 2* zoon van den overleden volksvertegenwoordiger, als kandidaat uitgeroepen hebben. De nitslag dier kiezing valt niet ie betwij felen. De liberalen ztftlen er eene schitteren de zege behalen. Want de Oostendsche kie zers zullen niet aarzelen tusschen de twee kandidaten hunne keus te doen. Zij zullen zich geen tweemaal laten bij den neus leiden. Zij zullen de verdediging hunner belangen niet toevertrouwen aan Poltje Carbon, eenen jongen van 26 jaren, zonder kennis, zonder ondervinding, zonder invloed en onbekwaam tien woorden uit te brengen voor een groot publiek. Zij willen van geene nederige slaven der geestelijkheid meer, noch van strooien mannen in hare handen, die enkel de belan gen van kerk en paap verdedigen mogen en die niet vrij zijn te handelen naar eigene overtuiging. Neen, zij zullen geenen school jongen, die pas de banken van het geestelijk kollegie ontgroeid is, waar hij vroeger voor pater studeerde, en geene andere hoedanig heden bezit dan een overgroote kwezelaar en de zoon zijns vaders te zijn, tot hunnen ver tegenwoordiger kiezen. Vooral niet, wanneer er zich een heer de Stuers aanbiedt, die ken nis van zaken bezit en die de belangen van het arrondissement kent, omdat hii er sinds jaren verblijft. Zij zullen met eene groote meerderheid den man kiezen, die telkenjare rond de dertig duizend vreemdelingen naar de stad lokt en er dus nering en tering brengt; die zijne fortuin ten dienste der Oostendenaren heeft gesteld om de paarden- loopstrijden in te richten, ze te doen kennen geheel Europa door, ze te doen bloeien, er bezoekers naartoe te lokken en zoo voordeel te brengen aan den landbouwwant die vreemdelingen moeien dan leven met hetgeen de landbouwers en groenselkweekers in de stad verkoopen. Hem zullen zij kiezen, die gespraakzaam, eenvoudig en lieftallig is je gens iedereen, rijk of arm, buitenmensch of stedeling: die door zijne talrijke en machtige vrienden voor iedereen voordeel en gunsten kan verkrijgen, die werkzaam, ijverig, on vermoeibaar is en. in één woord, die de man is voor Oostende en het arrondissement. Ziedaar waarom er geen twijfel kan be staan over den uilslag dier aanstaande kie zing. Dus, nu reeds mogen wij zeggen: de beide Vlaanderen zuilen Maandag avond een libe ralen Volksvertegenwoordiger tellen. gezondheid en liet leven der wordende vrucht gold, stemde zij toe. De heer X. Grijpzout en C10 liep eene halve maand geheel verward en overlast over end'weder en toen alles in orde was, stelde zijn meestergast vast, dat nooit de dingen zoo hadden overhoop gestaan. De zaken aan gaande werk werden overgelaten aan ge zegden meestergast, terwijl Beriirtóeene jonge weduwe, pas als gouvernante in dienst getreden, met het regelen van verkoop en boeken gelast werd. Nadat het hoofd der firma nog zeven maal bet huis was op- en afgeloopen van den zolder tot den kelder, nadat hij de bloemen had begoten en de ka narievogels een bak zaad had gegeven en twee dozijnen hemd- en broekknoopen had mêegenomen, werd het rijtuig ingespannen en reed men naar het spoor om vandaar naar Nizza te reizeu. De reis bracht in den eerste veel onge makken mede, namelijk een geweldig koop wee bij het hoofd des gezelschaps, verergerd nog door een langgerekt gekrijsch van den jongen heer Confucius, die wilde terug naar Brussel koeren, en een hevigen woordentwist met vreemde reisgenooten over den euvelen reuk, die in den wagen heerschte cn veroor zaakt werd door eene lichte zelfvergissing van den jeugdigen Grijpzout, die na besiati- ging in het naaste spoorhof, grijnsend be kennen moest, dat hij in zijn broek had... gewandeld. (Wordt voortgezet.) HET WEEKBLAD 4-00 6-25 9-05 9-5S. Poperinghe-Hazebrouck. G-50 12-07 6-25. Houthem, 5-30 8-20 11-16— 5-20. Komen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-11 2-53 5-20 8-58. Komen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 8-58. Rousselare, 7-45 10-4512-20 4-10 6-30 Langemarck-Ostende, 7-23 12-22 3-58 6-22 Kortrijk, 5-30 8-20 9-58 11-16 2-41 —5-20 Kortrijk-Brussel5-30 9-58—11-16 2-41 5-20 Kortrjjk-Genf, 5-30—3-20 11-16 2 41, 5-20. 11T

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 1