£ïLT,Mfï"8' «-*•»<•* Burgemeesters en Pastoorsknechten Het kongres. Waarom de taalwet van 1883 STADSNIEUWS. Tooneelnieuws. OndeiTingen Bijstand. Beweging van den Burgerstand Liefdadigheidsconcert. Uitslag van den prijskamp voor zang en kluchtige alleenspraken, Burgerstand Sterfgeval in Becelare. Meermaals reeds zegden wij dat, overal waar de klerikalen het burgerlijk gezag in handen hebben, de pastoors alleen meester zijn. De klerikale burgerlijke overheden ver lagen zich overal tot platte knechten van de heerschzuchtige gees tel ij kheid Een nieuw bewijs, en een welsprekend nog, is ons geleverd door de houding van het gemeentebestuur van Wytschaete, tijdens de inhuldiging van den nieuwen pastoor, die er over een paar weken plaats had. Men heeft ons de welkomgroeten.door het kerk- en gemeentebestuur bij die gelegen heid aiTgelezen, toegezonden en wij denken onzen lezeren aangenaam te zijn met hun die meesterstukken van onderwerping aan 's pastoors grillen onder het oog te brengen. Zij zullen zien dat de burgemeester en de gemeenteraad zich nog meer de slaven der geestelijken toonen dan de kerkheeren. Men leze en oordeele WELKOMGROET aan den WELKOMGROET aan den Onder het vaderlijk bestier van hun nen welbeminden pastoor! Ziedaar eenen burgemeester die opent lijk afstand doet van alle gezag ten voordeele van den pastoor Wie zal nu nog beweren durven dat het de priesters niet zijn, die op de klerikale ge meenten in alles den baas spelen en dat die gemeenteraden het burgerlijk gezag niet tot de platste knechtschap ten opzichte der gees telijkheid veroordeelen? En dan; Wij zullen van onzen kant alles bijdragenwal in onze macht is om uwen last te verminderen en uw geluk duurzaam en bestendig te maken. Is dat niet kortweg en duidelijk zeggen dat alle begeertjes van menheere paster zullen vol daan 'zijn en dat het geld der lastenbetaalders maar zal dienen oin dienzelfden nienheere's zakken te vullen en zijne heersch- en heb zucht te verzadigen Wie zou het wagen durven zulks te weer leggen of te betwijfelen zelfs, wanneer er zulke treffende en klare bewijzen bestaan? Gij niet, lieve lezers, en wij nog min. Al- wat wij kunnen dat is zeggenArme ge meenten, die onder het klerikale juk gebukt gaan De liberale Associatie van Nieupoort komt in algemeene vergadering, met eenparigheid van stemmen, te besluiten deel te nemen aan het vooruitstrevende vrijzinnigen kongres. Haar voorzitter, de heer P. De Swarte, heeft ze belast met er de herziening der artikelen 47 en 56 der grondwet te verdedigen, alsooli* den persoonlijken dienst, het verplichtend en kosteloos wereldlijk onderwijs; de middelen om het lot der werkende klas te verbeteren, enz. Dergelijke besluiten zijn in den loop dezer week in de liberale associatien van Walcourt en van Mechelen genomen. Het kongres, dat de eenheid en de zege praal der vrijzinnige gedachlen zal.te weeg- brengen, doet rassen vooruitgang. Dage lijks sluiten nieuwe voorstanders en nieuwe vereenigingen zich bij deze zienswijze aan. Het kongres zal rond aanstaande Sirixen plaats hebben. voor het middelbaar onderwijs werd gestemd door de liberalen. Men leze do volgende uittreksels uit het verslag van den heer oud volksvertegenwoor diger en minister Xavier Olin La langue flamande est parlée par la grande moitié de la nation. A ce titre, elle aspire a avoir sa place au soleil au même titre et sur le même pied que toute autre. Elle nous met en communication d'idées avec nos voisins du Nord, elle nous fournit la clef des idiomes germaniques. Enfin, il ne faut pas oublier que depuis la constitution de Belgique en Etat indépen- dant, la littérature flamande a brillé d'üfi éclat que la littérature fiancaise n'a pas tou- jours égalé. Une langue qui a ses poëtes, ses romanciers, ses historiens, est digne d'avoir ses professeurs et ses écoles. Nous n'hésitons pas a reconnaitre la nécessité d'employer plus fréquemment la langue flamande dans l'enseignement des diverses branches du programme, den faire en un mot, selon l'expression technique, la langue véhiculaire des cours La plupart des élèves qui entrent dans ces établissements ont requ leur première éducation dans leur langue maternelte: au foyer domestique, comme sur les bancs de l'école primaire. c'est en flamand qu'ils ont appris a parler et même a penser. Leur imposer brusquement et sans transition un régime nouveau, c'est les empecher pendant toute une période de retirer de ces legons aucun fruitsérieux, c'est les condamner a l'infériorité, vis-a-vis des écoles wallonnes, comme les concours géné- raux l'ont maintes fois démontré. Puis, il convient d'élargirle vocabulaire de ceux qui, élevés dans la langue flamande, n'en ont appris cependant que les mots de la vie usuelle, sans la séparer des préoccupa- tions matérielies et des réalités ordinaires. Le flamand littéraire n'est pas toujours a la portée des masses, le théatre et les assem blees populaires le révèlent tous les jours. 11 convient done de former les orateurs pour lc public et d'élever le public au niveau des orateurs. Habituons, a eet effet, les po pulations flu mandes a employer leur langue pour jiborder les idéés de toute catégorie, pour donner a leur intelligence son déveifrp- peirtent littéraire et scientiflque. Evitons que certain jour, dans le cours de leurs études, elles laissent al'écart l'idiome de leurs pre mières années, comme si, frappé d'une sorte de déchéance, il étaitjugé propre seulement a un róle secondaire, comme s'il devait fata- lement se conflner dans la vie domestique et les usages vulgaires. Les jeunes gens formés par nos établis sements sont incapables de manier convena- blement l'idiome de leur race. De la une sorte de séparation entre les classes aisées et la classe ouvrière, entre les professions libé- rales et la petite bourgeoisie! Le peuple ne gagne rien au contact des classesdirigeantes, qui sont aussi incapables de lui transmettrè le savoir qu'elles ont acquis que lui-même est impropre a les comprendre. Et si, remontant plus haut, nous osons mesurer les effets de eet isolement intellec- tuel des masses populaires dans la moitié du pays, ne constaterons-nous pas que cette ab sence forcée de rapports et de communica tions entre les esprits éliie et la foule, est un obstacle permanent a toute propagande des idéés de progrès; a toute initiation au mou vement du monde moderne? II est. le princi pal aliment de la routine, des préjugés, de l'antagonisme qui s'accentue de jour en jour davantage entre les tendances de nos popula tions wallonnes et flamandes. L'homme va a qui lui parlo son langage. S'il ne cotnprend que la parole qui tombe d'uneseule tribune,.comment s'étonnerquece soit celle-la qu'il su1ve? Annales Parlementair es du 3 aoüt 1881. Deze regelen, welke wij van harte toejui chen, hebben wij gelezen op de keerzijde van eene uitnoodiging-programma, door onze Afdeeling van het Willems-Fonds aan al de leden gezonden. Wij meenen dan nuttig werk te verrichten, met aan deze nuttige werken en beweegredenen verdere rucht baarheid te verleenen. Deze getuigenis van eenen Waal zal zeker aan de heeren frans kiljons niet verdacht voorkomen. De beide groote vermomde dansfeesten, does jaar, in de tooneelzaal, ten voordeele des Wereldlijken Schoolpennings gegeven, hebben wederom een mooi stuiverken opge bracht. De ontvangsten beloopen tot fr. 582-00 De uitgaven267-50 Batig slot 314-50 Dus heeft de Wereldlijke Schoolpenning de zuivere som van 314 fr. en 50 centiemen ontvangen, om het hulpzaam en verheven doel, door die loffelijke instelling beoogd, te helpen bereiken. Hartelijk dank aan de heeren inrichters der dansfeesten die met zooveel belangloos heid hunnen tijd en hunne moeite veil had den om den Schoolpenning te helpen schra gen. Men kondigt de volgende tooneelvertoo- ningen aan 1° Numa Roumestam, nieuw stuk van d'heer Alfons Dandet, door de kunstenaars van den Molière schouwburg van Brussel. 2° Le Gendre de M. Poirier, tooneelspel van de heeren Emiel Augier en Julius Lan- deau, door de tooneelisten van den Park schouwburg van Brussel. 3° Le Fiacre 117, door den troep van den heer Saint-Omer,van Parijs. 4° De troep van het stadstooneel van Bou- logne-sur-Mer, samengesteld uit kunstena ren van Is orde, waar onder: Mevrouw Simiane, kunstenares van den Odéon. M. Yeuillet, van de Porte Saint-Martïn. Mej. Deliane, van de Gaité. Mej. Lageurré, van liet Gymnase, zullen op Dinsdag 12 April aanslaande, in onze tooneelzaal, eene vertooning komen geven van het alomgeroemd drama van Vic- torien Sardau, getiteld: PATRIE lil schoon historisch drama in zes bedrijven, die heden den grootsten bijval geniet op het theatre van de Porte Si-Martin. Of er volk zijn zal? Wederom zal onze tooneelzaal veel te klein zijn en zal men er opeen geperst worden als haringen in eene ton. De lieer Emiel Verschaeve, voorzitter onzer maatschappij van Onderiingen BijstandDe oud-leerlingen der stadsschool van IJperen, heeft die maatschappij begiftigd met een prachtig vaandel. De inhuldiging van dat vaandel zal op Maandag 11 April, 2n paaschdag, plaats heb ben. Ter dier gelegenheid zullen de werkende leden zich om 3 1/2 ure namiddag, in het stadhuis vereenigen. Om 4 ure, zullen zij zich in stoet, met muziek aan 't hoofd, naar de woning van den heer Verschaeve begeven van waar het vaandel, langs de bijzonderste straten der stad, naar het lokaal zal gedra gen worden. Daar zal de plechtige terhand stelling plaats grijpen, waarna er een vrien denfeest, aan de tegenwoordig zijnden zal aangeboden worden. Omstreeks 8 ure 's avonds wordt er eene tombola gegeven, die le danken is aan de mildheid van den heer Voorzitter, van ver scheidene bescherm- en bestuurleden. Een mooi feestje, zooals men ziet, dat aan den bloei dier nuttige instelling deugd doen zal en bij hen allen, die het met deu toestand onzer werkende klas wel meenen, niets dan Dat het wel gelukke De giften voor de tombola (in zilver of m voorwerpen) zijn bij den heer A. Side kets, onder-voorzitter, Boterstraat 34, on bij den heer Is. Ducornëy, Schatbe waarder, Hondstraat, 15, aanvaard. der stad IJperen, binst de Maartemaand van 1887. Geboorten: Mannelijk geslacht 23 ld. Vrouwelijk id. 05 Te samen OverlijdensMannelijk geslacht jg ld. Vrouwelijk id. py Te samen Meer geboorten dan overlijdens.- 15. Huwelijken: 2. Echtscheidingen: 0. Het liefdadigheidsconcert, alhier ten voor deele der slachtoffers van de mijnramp van Quaregnon gegeven, heeft, alle kosten afge rekend, ongeveer 2300 franks opgebracht. STAD ROUSSELARE- uitgeschreven door de stedelijke afdeeling van het Willems-Fondsmet medewer king der letterkundige Maatschappij de Vlaamsche Kerels. Zang. 1" Prijs: M. Köhn van Gent, met Fihps Van Artevelde, (Gevaert). 2" Prijs: M. Delmotte van IJperen, met de Moeder van den Visscher. le Eervolle melding: M. Goorickx van Kor- trijk, met Vlaanderen, mijne bruid. 2° id. M. Claeys van Gent, met Ik hen een lied. Kluchtige alleenspraak. 1" Prijs: M. Mailliard van IJperen, met Bitterman. 2n Prijs: M. Mussche van Gent, met Mie bezie mij niet. le Eervolle melding: M. Denys van Thielt, met Jan van Cies Tone Flikkers. 2e id. M. Weyne van Dixmudemet Adam en Eva. 3e id. M. Bonneel van Wervick, met Heintje lief. 4e id. M. Vandycke van Leuven, met M. Pardaf of de ongelukkige huismeester. 5e id. M. Morel van Gent, met de sol- daat van 't vreemd legioen. 6e id. M. Vanpoucke van Antwerpen, met Sebastopol. van den 1 tot den 8 April 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 7. - Vrouwelijk id. 5. O vorïsj dens. Stephania Harteel, zonder beroep, 59 jaar, echtgenoot van Jozef Ferrand. Weduwen- straat. Alfons Veiieure, koopman in visch, 61 jaar, echtgenoot van Florence Hoste, Bukker- straat. Rosalia Frère, zonder beroep, 75 jaar, we duwe van Isidore Canfrère, St-Nikolaas buiten. Ida Lava, zonder beroep, 86 jaar, ongehuwd, Rijselstraat. Stinderen beneden de jaar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk, 2. Maandag 11 April, zal het bureel van den Burgerstand open zijn van 9 tot 10 ure 's morgens. Burgerstand van Poperinghe van den 31n Maart tot den 611 April 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 3. Överlïj deug Desagher Amelia Coleta, 48 j. kantwerkster, ongehuwd. Roose Henricus Augustus, 30 j. brouwer, echtgenoot van Denut Helena. Lebbe Theophilus Camillus Cornelius, 21 j. bijzonderen, ongehuwd. Kinderen beneden de fjaren. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 3. Op Vrijdag 25 Maart is teBecelaere over leden, Mijn. Ferdinand-Augustin BAYART, inden gezegenden ouderdom van 80 jaren. De heer Bayart heeft menigvuldige dien sten bewezen aan zijn geboortedorp en aan de liberale partij. Ook is zijne teraardbestel ling met de grootste plechtigheid geschied. Daar wij in de begraving van onzen poli- tieken vriendzijn tegenwoordig geweest, zul len wij onzen lezers een gedacht geven, van de rouwgevoelens onzer vrienden, en de laffe vervolging der klerikalen. Zooveel te meer houden wij er aan hem onze laatste zeer eerweerden Heer Karei. VANNESTE, bij zijne intrede als pastor van Wytschaete, op den 15 Maart, 't jaar onzes Heeren 1887, opgedragen door B. Joye, namens het Kerkbestuur. Zeer Eerweerde Heer Pastor, Het Kerkbestuur van Wytschaete hoeft mij de vereerende taak opgedragen, U op dit oogenblik eenen rechtzinnigen welkomgroet toe te sturen, en U welkom teheeten te midden uwer nieuwe kudde! Wij weten dat er hedendaags een zware last op de schouders der priesters weegt, dat er vele doornen op hunnen levensweg groeien. Hier nogtans wassen er ook bloemen, want ons volk is nog verkleefd aan zijnen godsdienst, aan zijne voorvaderlijke zeden en gewoonten; hier telt de hedendaagsche geest van onverschilligheid nog geene slachtoffers. Ten andere, wij verklaren ons bereid om U steeds getrouw ter zijde te staan, om al uwe pogingen tot het goede in elke omstandigheid moedig te onder steunen. De Hemel zegene uwen arbeid, uwen han del en wandel, en beware u lange jaren in ons mid den Lang leve de eerweerde Heer Pastor zeer eerweerden Heer Karei. VANNESTE, bij zijne intrede als pastor van Wytschaete, op den 15 Maart, 't jaar onzes Heeren 1887, opgedragen door P. Desmytere, Burgmeester, namens den Gemeenteraad en al de parochianen. Zeer Eerweerde Heer Pastor, Gezegend is Hij die tot ons komt in den naam des HeerenZiedaar den welkomgroet welken ieder Wytschaetenaar U heden toeroept!... Trotsch over de eervolle taak welke mijne hoedanigheid van Burgmeester mij oplegt, kom ik U, namens het Bestuur en de gansche bevolking dezen warmen kreet herhalen. Wees dan welkom, zeer eerweerde Heer Pastor, in onze gemeente van Wytschaete!... Leef hier lang en gelukkig in den bloeienden wijngaard aan uwe herderlijke zorgen toevertrouwd Ja, sia moedig de hand aan het werk een zoo wel bereide grond kan niet missen van overvloedige vruchten voort te brengen, onder het voorzichtig en wijs beleid van eenen Herder, wiens lofspraak ons door duizend monden wordt vermeld. Ten anderen, zeer Eerweerde Heer Pastor, zul len wij van onzen kantalles bijdragen wat in onze macht is om uwen last te verminderen en uw geluk duurzaam en bestendig te maken. Als uwe geeste lijke kinderen, zullen wij U ten allen tijde eenen diepen eerbied en eene grondhartige liefde toedra gen trouwens, gij vertegenwoordigt ten onzen opzichte het kerkelijk gezag, en zooals wij ons ge droegen jegens uwen achtbaren Voorzaat, zoo oo!; zullen wij ons jegens U gedragen. Het wereldlijk gezag zal het zich tot eene zware plicht rekenen, aan het kerkelijk gezag de hand te leenen, in alles wat eenigzins kan strekken tot geluk en verbetering van de gemeente. Wij zullen al onze krachten in spannen om de broederlijke overeenkomst welke hier thans heerscht te handhaven en nog grondiger te vestigen. Aldus zullen wij de kenspreuk van ons aller Opperhoofd Christus waarmaken,'en men zal te recht van Wytschaete mogen zeggen: De paro chianen maken maar éóne kudde onder het vader lijk bestier van hunnen welbeminden Pastor Moge deze zoete hoop door het toekomende be waarheid worden, is de rechtzinnige wensch van ons allen I... Lang leve de Eerweerde Heer Pastor! Is 't welsprekend genoeg? 48 33

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 2