MECBLES Vente publique Kemmel. West-Nieuwkerke. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. Yille d'Ypres Antiques Modernes Le Lundi 18 Avril 188T Exposition le Dimanclie 17 Avril 1887. buide te bewijzen, omdat zekere gazetten dien man over eenige jaren op de schande lijkste wijze lasterden. De begraving van M. Bayart had plaats op Dinsdag 29 Maart, te midden van eenen o-rooten toeloop van volk uit het arrondisse ment, en zelfs uit de province. Het muziekgenootschap Sinl-Céciliaopen de den stoet; daarop volgden de kinders der gemeenteschool en de gilde van Sint-Sebas- tiaan. Beide sociëteiten droegen cene prachtige kroon, bij inschrijving gekocht, door hare leden. Op een kussen droegen drie kinders de twee eercteekens van den overledene. De talrijke volksmenigte, volgde het lijk met ingetogenheid; tenteeken van droefheid waren bijna al de huizen met rouwvaandels bevlagd. Enkel de priesters, waaronder Emiel Nicaisegewezen professor van het Collegie, van Meenen thans onderpasloor te Becelaere klapten en lachten, datheteene schande was om zien. De stoet begaf zich ter kerk en alle men- schen ontdekten zich uit eerbied voor den man die gedu rende vijftig jaren de gemeente bestierd heeft en al zijne ingezetenen met raad en daad beschermde. De kerk was te kleinzij kon het volk niet behelzen dat toegestroomd was om Ridder Bayart de laatste hulde te bewijzen. De priesters konden zulks niet verkrop pen. Zooveel eer zien aandoen aan den man dien zij zoo schandelijk vervolgd hebben, en mogelijks te vroeger in het graf hebben geholpen, was eene steek aan hun herte. Zij moesten hem dus nog vervolgen, na zij nen dood. Met groote verwondering lazen wij zijne nagedachtenis; daarop vonden wij niets dat de deugden en weldaden van den overle-, dene kenschetste. En dan bij het graf! ja bij het graf! Alles ging om ter rapst. Zoohaast het laatste woord latijn uitgesnabbeld was, riep de pastoor mementozij keerden hunnen wa gen om en verlieten het graf. Zij zagen nogtans dat vrienden gereed stonden, om eene lijkrede uit te spreken: Aan wie de schande?? Aan de weg loopers-, want op het kerkhofstonden minstens 1200menschen (twaalf honderd vrienden) en niet een volgde de deserteurs, allen bleven ter plaats. Daarna werden vijf redevoeringen uitge sproken door de lieeren Vanden Bulcke en Meerseman, onderwijzers te Becelaere. Cor nette geneesheer te IJperen, Glorie notaris en Burgmeester te West-Nieuwkerke en Mergbelynck arrondissement-commissaris te IJperen. Na den lijkdienst hoorden wij vele schan de spreken, van de priesters; wij hebben willen weten waarom de navolgers van Christus de nagedachtenis van den overle dene niet hebben geëerbiedigd. Ziehier in korte woorden, wat wij verno men hebben: Zegt dan nog dat priesters mannen zijn met een woord: zegt dan nog dat priesters religie hebben. Emile Nicaise, dat nijdig kapelaantje ging persoonlijk naar het sterfhuis om over de begraving te spreken! de familie liet den opstel der gedachtenissen aan zijne zorgen over. Hewet! voor deneenvoudigsten mensch van Becelaere zou men ook zulke gedachten- nissen opgesteld hebben. Geene schaduw zelfs van zijne bewezene diensten. Dus daar heeft de kapelaan van de goede trouw der bloedverwanten misbruik ge maakt. Hij voegde er bij: dat de priester M. Bayart met groote ceremoniën gingen begra ven, en dat zij binst de redevoeringen op het kerkhof gingen blijven, maar dat zij van hunnen kant wenschen dal er in de Iijkreden van geene politiek zou gesproken worden. De familie van Jen overledene aanveerde dien voorstel; De iijkreden van de heeren onderwijzers warén zoodanig opgesteld dat zij niemands overtuigingen konden kwetsen. Niettegenstaande dat, verlieten de priesters het graf, vooraleer dat de heer Vanden Bulcke een enkel woord van zijne rede ge lezen had Overweegt dat eens allen wel, waarde lezers, en oordeelt!! In ons aanstaande nummers geven wij de Iijkreden van de heeren Vanden Bulcke en Meerseman, opdat iedereen zoude kunnen oordeelen over den inhoud. Vrijdag, ln April, kwam ik te Meesen de twee zelfde sampetters te gemoet, welke ik den 20 Maart te Kemmel zag pakken... A la bonne heure! zei ik bij mij zeiven, dat is nu eene schoone farce, en eene farce die lang zal onthouden worden; men heeft ver vloekt, die sampetters verzonden. Is het om aardappelzift of om horlogezaad, is het om de boor om vierkante gaten te boren of om de sikkelscheê dat ze naar Meesen gekomen zijn?.... ik zal dat in het stille afloeren. Maar het was verdomd voor niets van al wat ik kom op te noemenhet was een proces dat voor den tribunaal kwam. Raad eens waar over hoven hunne pinten en druppels hadden die sampetters den 20 Maart, om 10 ure 's avonds, in eene herberg, eenen masker ge pakt, en het was die zaak welke de heer Vrederechter te beoordeelen had. Een overschotje van de benauwdheid wel ke de fameuze Pierre de Garde den heuglij ken Zondag av >nd gevoelde, miek dat die hooggeplaatste persoon, zijnen eed niet afleggen kon. Oen men maakt dat sampetter! Had men liever het eerste nuchteren kalf het beste sampetter gemaakt, het had voorzeker zoo veel verstand en ongetwijfeld meer oordeel gehad Het is waar, toen die sampetter be noemd werd, het was in den tijd met van het kalveren der koeien. En hoe is dat benauwdlijk proces afgeloo- gen? Ingezien het verbod, mocht er niet gemas kerd worden op straat, maar dat verbod strekte zich niet uit op de herbergen. Het was in eene herberg dat die wreede sampet ters den masker gepakt hebben; bijgevolg, deze laatste werd ten onrechte vervolgd en hij werd natuurlijk vrijgesproken. Nogtans,daar hij achter uur in de herberg was, werd de heer Vrederechter genoodzaakt hem voor dat punt te straffen. Er was dus, zooals gij ziet, een erreur (op zijn Pierre's) in dat proces. Het proces werd gemankt tegen het maskeren en niet tegen het te laat in de heiberg zitten, want in dit laatste geval had de baas en de andere personen, welke in de herberg tegenwoordig waren, van hetzelfde laken eenen broek ge kregen. En de sampetters ook, hoor ik u zeggen. Ja zeker, de sampetters ook, want zij pakten nogveel later achter uur. N. B. Men verzekert mij, dat er te Kemmel, ten gevolge van dat proces, nooit niets meer gebeuren zal en dat Pierre de Garde met erreur, bijgevolg den tijd zal hebben om in het aanstaande seizoen de krieken op den een' of anderen boom te wachten. De noodige bekwaamheid bezit hij, ik spreek er borg voor. Avis aux amateurs! Pietje zonder erreur. De Novene. Bravo! bravo! de lezers vanhet Weekblad zullen mij ten minste niet doen doorgaan voor eenen leugenaar ot bedrieger. Het nieuws, welk ik over eenige weken aange kondigd heb, aangaande de inrichting eener Novene ter eere van den H. Petrus, is zeer gegrond. Dank aan dit ontwerp, zal het doode Nieuw kerke wellicht herleven, want duizenden en duizenden vreemdelingen, die lijden aan gezwollen voeten, kozijntjes, vrij- velingen, eksteroogen, blenen aan de teenen, vervrozene hielen, enz. enz. zullen dagelijks onze parochiale kerk bezoeken, om door de voorspraak van Petrus, van hunne pijnen en smarten ontslagen te zijn. Iedereen bevraagt zich uit welke reden Petrus als doktoor van de lijdende voeten aangesteld is. De legende verhaalt, (en elk een geloove er van wat hij wil), dat de ver maarde Heilige eenen teen had, welke boven de andere groeide. 't Was toch een drollige teen, want telkens hij in aanraking was met sommige lichamen werd hij door zekere uitwerksels van de electriciteit zoodanig opgezwollen, dat Petrus gevolgelijk de martelingen en pijnen, door het water en het vuur zou gesprongen hebben. Ongelukkige PetrusDoor de ver diensten van zijn bitter lijden heeft Pieter de macht van God ontvangen om teen- en voetziekten te genezen. Om de gratiën van den II. Petrus over zijne voeten te trekken, moet eike lijder de volgende conditiën of voorwaarden wel in acht ne men Ten eerste, de bedevaarder zal tien inaal den processieweg te vierklauwen beloopen; terwijl hij gedurig het volgende zegt; Pietje mijn man, doe uwe genadige oogen open; en genees mijne voeten. Per omnia secula secu- lorum. Amen. Ten tweede, als de eerste oefening geëin digd is, zal men in de kerk barvoets voor het beeld van den H. Petrus staan. Aan de voeten van den heilige, zullen er van drie tot vier honderd meters stekkerdraad liggen waarin elke lijder driemaal zijne zeeren zal doppen. Ten derde, de bedevaarder is verzocht eene alinoes aan Petrus te schenken. Bij voorkeur zal hij eene vensterruit bij het beeld van Petrus leggen. Ten vierde, daar de H. Maria eene goede vriendin van Pieter was, zal men nooit de kerk verlaten, zonder drij maal het beeld der H. Maagd gekust te hebben. Gedurende haar leven kreeg zij gaarne een totje en dat doet haar nu nog vermaak. Zoo dat iedereen goed verstaan lieert, niet waar? Buiten de wonderbare genezing, welke de Apostel aan Maria geschonken heeft, haalt men reeds een tweede mirakel aanEen vreemdeliug van 20 uren boven Parijs, is laatstmaal naar Nieuwkerke komen dienen. De arme duts ging met krukken. Toen al zijne godvruchtigeoefeningen geëindigd wa ren, zou hij het dorp verlaten hebben. Diens volgens stapte hij den malle-poste in, entoen hij wel gezeten was, smeet gij zijne kruk ken door de koetsdeur. Hij had ze niet meer noodig tot Ieperen. Ja, ja, eens dat de Novene ingericht is in orde, zullen wij nog grootere mirakels zien geschieden. N. B. Het beeld van Petrus, dat wel licht in de kerk zal prijken, is gemaakt naar een portret, welk men over tijd van jaren gevonden heeft op de muren van een ont vangers bureel. Dit portret, met dit van de H. Maria, zijn geschilderd geweest op O. L. V. Boodschapdag, van het jaar 1579 door twee kinders uit de patronage. Jan Beekgeld. Lentereizen. Wilt gij eene verruk kelijke reis doen te midden der aanstaande feesten ter gelegenheid van de Tentoonstel ling van schoone-kunsten te Venetië, alsdan wanneer de italiaansche meren in al hunne lenteschoonheden zijn Gij zijt uitgenoodigd aan deze prachtige reis deel te nemen, op dit oogenblik door VExcursion ingericht naar Venetië, Padua, Verona, Milanen, Lago-Naggiore, Meren van Lugano en Cema, met terugkeer langs den Sint-Gothard, Lucerne, Bale en Elzas-Lotha- ringen. Het vertrek heeft plaats uit Brussel op 21 April en den terugkeer op 3 Mei. De prijs de zer reis, alle kosten van vervoer, in 2ie klas en verblijf inbegrepen, is gesteld op 385 fr, met gemak van in eerste klas te reizen. Eene maand later heeft de groote reis plaats naar Londen, ter gelegenheid van de beroem de Derby van Epsom. Vertrek19 Mei. Prijs 250 franken. Het programma dezer reizen wordt koste loos gestuurd aan de personen die er de aanvraag van doen aan M. Ch. Parmentier, Bestuurder der Excursion, Boulevard An- spach, 109, Brussel. Gevolgen der engelsche wet. Wij hebben gemeld, dat men de daders van den diefstal op den posttrein niet zal kunnen a-afhouden, in geval het engelsche onderda nen zijn. Inderdaad, de wet in Engeland ver biedt de dieven last aan te doen, als zij in den vreemde gestolen hebben en Engelschmannen zijn. Zijn de dieven van den posttrein Engel- schen, dan zullen zij zelfs de gestolen stuk ken mogen verhandelen, zonder dat de justi- ciehen kunne treffen, 't Is wel niet zedelijk, maar 't is wettelijk. Deze inlichtingen aanhalende en bevesti gende, haalt de Journal de Bruxelles het volgende feit aan, waarvan de held of liever het slachthoffer, de heer Alphons Allard was, de bestuurder van het Munthotel of Muntfa- briek te Brussel. In zijne woning, te Parijs, werd een dief stal van titels gepleegd, die, volgens den heer Allard, geschat werd op 140,000 frank en alle opzoekingen der justicie om de daders te ontdekken, bleven vruchteloos. Verschei dene maanden verliepen en de heer Allard hoopte niet meer nog iets van de gestolene waardijen terug te bekomen. Zekeren dag ontving hij echter uit Enge land eenen brief, die hem in zeer beleefde be woordingen nagenoeg het volgende zegde - De ondergeteekende weet waar uw geld is. Wilt gij een onderhoud met hem heb- ben, bevindt u dan op dien dag en op dit uur op zulke plaats van Londen. De heer Allard ging er heen, Hij vond er een allerpuikst gentlemen, die hem zijn geld terug beloofde, op voorwaarde van hem 50 p. h., dat is de helft van heel de som, als commissieloon te geven. De heer Allard vroeg eeest te mogen nadenken. Hij keerde terug naar Parijs, om zijnen advocaat te raadple gen en deze gaf hem den volgenden raad: Geef gauw de 70,000 fr. commissieloon, die u gevraagd wordt; als gij dit niet doet en liever rechterlijke vervolgingen inspant, zult gij niets terugkrijgen, want er valt te vree zen dat de dieven Engelschmannen zijn en hunne voorzorgen hebben genomen, opdat de policie de opbrengst van den diefstal niet in hun bezit zou vinden; aldus zullen zij, dank aan de engelsche wet, aan alle straf ontsnap pen.» Die wijze raad werd door den heer Allard nageleefd en de gentleman overhandigde hem, bij eene tweede samenkomst, niet70.000 maar 74.000 fr., want de heer Allard had, bij het begrooten der som van den diefstal, 8000 fr. te weinig gesteld. De dieven hadden hem beloofd de helft terug te gevenzij wil den geen bedrog op hun geweten, wat wel bewijst, dat er in alle stielen eerlijke inen- schen zijn, zelfs in den dievenstiel. Een zelfde feit overkwam eenigen tijd la ter aan een financier van Parijs. Men had hem 30.000 fr. ontstolen en hij ontving ook eenen brief uit Londen. Hij wilde echter slimmer zijn dan den heer Allard en in plaats van toe te geven aan den eisch der dieven, bracht hij de engelsche justicie aa* 't werk. Dat kostte hem 100,007 fr., voor uitgaven van allen aard, doch... hij kreeg geen cen tiem terug an het hem ontstolen geld. Léglise (Luxemburg), 28 oktober. Het gebruik der Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 heeft mij een groot welzijn verschaft, want zij hebben mij ten volle genezen van eene langdurige ziekte diemij veel deed lijden, en te recht schrijf ik mijne herstelling alleen aan de Zwitsersche Pillen toe. Tot staving overhandig ik u deze verklaring om naar goeddunken te dienen. Jozefine Joris. Hand- teeken gewettigd door M. den Burgemeester. Tandheelkunst van Mr en IVlme M. Meier, Chirurgijns-Tandmeesters-Specialisten, Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Een schoon gebit is het schoonste sieraad der vrouw; daarenboven, is een zuiver en regelmatig gebit voor iedereen de bijzonder ste zaak voor het behouden eener goede gezondheid.Ongelukkiglijk neemt de burgerij daar weinig acht op, uit reden van spaar zaamheid, bij de kindaren bezigen vele tand meesters geen ander middel tegen de tandpijn dan de uittrekking, en hedendaags is uittrek ken geen genezen meer. De zuivering, de genezing zonder uittrekken, de emaillering hebben hedendaags de eerste plaats ingeno men onder al de middelen van genezing. Mr Mme M. Meier,chirurgijns-tandmees ters specialisten en leeraars in hunne kunst- Moskroenstraat, 2, Kortrijk, hebben het eerst in Belgie de nieuwe grondstelsels ingae voerd. Ook ziet men dagelijks menigvuldige zieken zich bij hen begeven, om zich den mond en het gebit te doen verzorgen. Het is eene dame, gediplomeerd in heelkunde voor de tanden, door de belgische gezondheids commissie, die gelast is met dezen dienst, welke een buitengewoon geduld en de groot ste voorzichtigheid vordert, voor dewelke alleen eene vrouw vatbaar is. Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Bericht De heer Emanuel Huisman- August, Ainerikaansch Tandmeester, woon achtig in de St-Jorisstraat, 8, te Brugge, zal kunnen geraadpleegd worden den Zaterdag van iedere week, van 10 ure 's morgens tot 3 ure namiddag, in de Weninckstraat. 6, te IJperen. Voor nadere inlichtingen leze mlen zijne groote aankondiging op de 4 èiadzijde. Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter MARKTPRIJZEN. 2 April 1886. 26 Maart 1887. 17,100 2,900 2,600 600 3,200 6,000 11,291 18,50 15,12 15,50 19,50 18,00 6,00 260,00 9000 1100 900 400 1800 5000 11834 18,87 15,25 15,25 18,75 18,50 6,00 250,00 Au Cafe du §aumon 10 heures du matin Consistant principalement en Au comptant avec augmentation de 10 par le ministère de H Huissier ALPHONSE HOF, rue de Dixmude, 8, a Ypres. - - »iir—i»4fr^<SirïTTrim Q 25 W 25 W 2J N O P 2 o C. o 2. 2 middenprijs por 100 kil. Verkochtto kwantiteit •o 3 S 8 -1 ts c: O o» DE Bahuts, Tables, Étagères, Commodes, Garde- Robe, Bois de Lits, Horloges, Pendules, Postures, Lustres, Vases, Tableaux, Gravures, Cuivre, Lam- pe juive, Porcelaiues, Faiences, Livres et beaueoup d'autres objets, a exposer le jour de la vente.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3