Liberaal. De brooddieven. Westvlaamsche liberalen. STADSNIEUWS. Sterfgeval. Feest burgerwacht. Vriendenfeest. zeker niet laten ze te logenstraffen, zelfs in ons eigen blad. We zullen trachten een plaatsje voor die verwachte proza over te houden. In afwachting, enz. D. N. T. Het is misschien nuttig, vooral op den buiten, waar het politiek leven misschien onbeduidend is, eens te meer in korte woor den uiteen te zetten wat liberaal zijn be- teekent. Yele eenvoudige landlieden, op de dorpen, denken dat de algemeene leerstelsels der liberalen tegen den godsdienst gericht zijn. Niets is valscher en leugenachtiger. De liberale leering is geen geloofsbelijdenis, geen godsdienst,geene kerk. Zij laat iedereen vrij en neemt geene partij noch voor, noch tegen welken godsdienst hei ook moge zijn. Wie van katholieke ouders geboren is, wordt in de katholieke fabriek gekweekt en kan niet anders dan katholiek zijn. Hij, die in den protestantschen godsdienst het licht ziet, wordt zoodanig doorkneed met het protestantsch Evangelie dat hij de katholieke waarheden voor aartsdomheden en ellendig bijgeloof aanziet. Met den Joodschen, Griek- schen, Mahomedaanschen, Boudischen gods dienst ts het even zoo gelegen. Iedere kerk heeft hare leering, hare sa- kramenten, hare godvruchtige oefeningen, haren hemel en hare hel, en daarenboven bijzonderlijk hare verbaasd machtige kerke lijke inrichting welke de jonge lieden aan de oude, de dooden aan de levenden, de eeu wen aan de eeuwen verbindt. De geloovigen van eiken godsdienst vor men een talrijk leger dat onderricht, opge hitst en aangevoerd wordt door eene bende priesters die door de lichtgeloovigheid en onwetendheid des volks leven, en rijkelijk leven. Met de grootste zorg drukken de geestelijken van jongs af in de harten der kinderen de princiepen hunner leering, opdat zij later, blindelings en slaafs, aan de gering ste grillen der priesters beter zouden gehoor zamen dan aan de wetten van het land. Alle leerstelsels, buiten die van den pries ter, zijn slecht en goddeloos. De protestantsche - dominé doemt den katholieken pastoor, die, op zijne beurt, al de protestanten, Joden, Mahomedanen, Grie ken, Boudisten naar de hel zendt. De liberale leer weigert deel te nemen in wederzijdsche banvloeken en verdoemenis- sen welke door de bedaarde, onpartijdige en verstandige lieden, enkel als een concurren- tiewinkel worden beschouwd. Zij laat aan de priesters der verschillige geloofsbelijdenissen den ellendigen en verachtelijken stiel over van de menschen, op aarde gesteld om zich te beminnen, onder elkander wederzijdsch voor vuilen visch uit te schelden. Integendeel de liberalen prediken de ver draagzaamheid, de broederliefde den onder - lingen bijstand tusschen alle menschen zon der onderscheid van godsdienst. Hunne edelmoedige princiepen zijn zoo zeer verhe ven als die der verscheidene kerken afgunstig, baatzuchtig, laag en verachtelijk zijn. Priester worden is een gevaarlijke stiel, welke noodzakelijk vele menschen in leugens en bedrog opleidt. Eene zware en verschrik kelijke verantwoordelijkheid weegt op hun geweten! De liberale leer beweegt zich buiten al die twisten, welke de verschillige godsdiensten onder hunne geloovigen aanmoedigen. Zij bemoeit zich slechts met de rechten der bur gers welke zij in bestuurzaken tracht te verdedigen tegen de onverpoosde aanvallen der priesterheerschappij. Zij bekommert zich niet met het geloof van den mensch, maar enkel met zijne rechten als vader, als kind, als soldaat, als burger. In één woord, vol gens den godsdienst moet de burger onder geschikt en onderworpen zijn aan den geloovige; volgens de liberale leer zijn de rechten der burgers volkomen afgescheiden van alle hoegenaamde geloofsleer. Alle rechtzinnige en deugdzame lieden, welke ook de godsdienst moge zijn dien zij belijden, moeten de vreedzame en verhevene leerstelsels der liberale partij toejuichen als eene weldaad die voor altijd een einde heeft gesteld aan de menigvuldige brandstapels, door katholieke priesters opgericht, om bui zende en duizende protestanten te midden der ijselijkste pijnen te zien doodmartelen. De godsdienstige leerstelsels loopen uit op dwang, slaafsche onderwerping, haat, partij en geldzucht; de leer der liberalen is vrijheid van gedachte, geweten en godsdienst, verdraagzaamheid en broederliefde. De eerste liberaal die in de wereld ver scheen, was Jesus-Christus. Met kracht viel hij de misbruiken der geldzuchtige priesters van het Joodsche volk aan, en bracht onop houdend hun bedriegelijk gedrag aan het licht. Zooveel stoutmoedigheid mocht niet ongestraft blijven. Priesterhaat vergeeft nooit. Zij ruiden het volk tegen hem op en deden hem veroordeelen om tusschen twee booswichten aan het kruis te sterven. Wat schromelijke en afgrijselijke misdaad! En zeggen dat er heden katholieke priesters zijn, die inden heiligen naam van den ge- kruisten Jesus, die met de woorden van vrede en vergiffenis op zijne lippen stierf, hunnen evenmensch haten beschimpen broodrooven en vervolgen tot in het graf! Wat schandelijk en wraakroepend gedrag! Wat bittere spotternijKwam Jesus nu we der op deze wereld, hij zou de onchristelijke priesters geeselen tot op het bloed en ze, met verontwaardiging, uil zijnen tempel jagen als baatzuchtige kooplieden die geene andere aanbidding erkennen dan het gouden kalf. Moge het volk de leering en het liberaal voorbeeld van Christus volgen en zich geens zins bekreunen met de banbliksems van hoo- vaardige priesters, die den hemel verkoopen, welken zij zelf nooit zullen binnentreden. 16 scholen afgeschaft: penitentie der paasohbiecht van den krijschenden minis ter Thomssen. Daar is nu het koninklijk besluit. Ode paaschveertien dagen konden noch mochten voorbijgaan, zonder dat M. Thonissen openbare boete deed gelijk vroe- gertijd de eerste vroome kristenen. De Moniteur van zaterdag 16 11. bevat het besluit waarbij de toelating verleend wordt om in zestien gemeenten de ofüciëele scholen af te schaffeu en ze te vervangen doorpastoorsscholen, die ten koste der open bare kassen zullen onderhouden worden. Alluia! lof zij den Heer! Er zal vreugdeen contentement in de sacristien en in de pasto rijen heerschen. Eene zwarte lekkere flesch zal geledigd worden. Ziehier de namen der zestien gemeenten die hunne volksscholen mogen sluiten Ceurne, Hollebeke, Belleghem, Gits, Oostnieuwkerke, Loenhout, Smetlede, Slippenaeken, Hex, Kessenich, Neer-Oeteren, Les Bulles, Palilseu, Saint Médard, Ave-et- Auffe en Barvaux-Condroz. Eidaar! Gelijk men ziet doet de geeste lijkheid van Wes tv laanderen voortdurend haar best om den schooloorlog voort te zetten, wreed onmenschelijk. En die verworging heet. schoolvrede\ De volgende omzendbrief is aan al de liberalen van West-Vlaanderen toegezonden: Wij vragen u hierbij uwe bijtreding aan het liberaal vooruitstrevend Congres. Sedert drie jaren ligt België gebukt onder de klerikale heerschappij. Terzeivertijd kwij nen nijverheid en landbouw. Het Staatsbestuur en de klerikale Kamers geven aan het land het tooneel hunner machteloosheid. In 1884 hield men eene buitengewone Kamerzitting om ons lager onderwijs te vernietigen. Welnu 1 die zelfde Kamers hebben in den gewonen zittijd van 1886-1887 nog geen uur gevonden om de ontwerpen te bespreken door de commissie van het werk voorbereid. Het is overigens natuurlijk dat de volksgezinde oplossingen hunne vijanden vinden in de partijgangers van het voorrecht. Eene nieuwe en uiterste poging moet wor den gedaan door de liberale partij, om een einde te stellen aan dezen treurigen toestand. Maar dat men zich wel heriunere, dat wij niet kunnen zegepralen met een verbond zonder grondbeginsels, hetwelk alle kiemen van verdeeling zou laten bestaan. Onze partij moet zich aan het land aanbieden met een programma van werking en volksgezinde hervormingen. Onder deze hervormingen legt zich na melijk de inschrijving op der volgende, in de nieuwe grondstellingen van het liberalis- mus: Herziening van artikel 47 der Grondwet en uitbreiding van het kiesrecht. Kosteloos verplicht lager onderwijs. Afscnaföng der plaatsvervanging in ons leger. Het nemen van maatregelen van aard de scheiding van Kerk en Staat voor te bereiden. Het stemmen van wetten, om de zedelijke ontvoogding der werkende klassen te begunstigen en hunnen stoffeiijken toe stand te verbeteren. Het liberaal vooruitstrevend Congres heeft voor doel de eenheid der partij te bewerken, om deze hervormingen te verwezentlijken Het zal, verhopen wij, goede vruchten dra gen en gelijk het Congres van 1846, aan onze partij de eenheid terug geven. Het zal aan de liberale partij de grootheid zijner zending doen beseffen en haar manhaftige beslissin gen opleggen om het clericaal bestuur om ver te werpen. Onze oproep is gestuurd aan onze liberale medeburgers, namelijk aan diegene die, door ons kiesstelsel, van alle kiesrecht beroofd zijn, of enkel in bezit zijn van een beperkt kiesrecht; wij rekenen op hunne bijtreding, om met ons te strijden voor de erkenning hunner rechten en de zegepraal der liberale en volksgezinde grondbeginselen. De bijtredingen aan het Congres moeten gezonden worden, voor 8" Mei, aan een der onderteekenaars van bovenstaande manifest. De bijtredende liberalen zullen dan bijeen geroepen worden voor de oenoeming der afgevaardigden. Den 25 dezer is te IJperen overleden, in den ouderdom van 73 jaren, Mijnheer Hen drik Carton, gewezen Arrondissementscom missaris, Voorzitter der liberale en grond wettelijke vereeniging, Voorzitter der land- bouwvereeniging, van het bestuur van het leerwerkhuis en van de Maatschappij - De Concorde Laatste mannelijke afstammeling eener machtige en adellijke familie, in bezit van een groot fortuin, waarvan hij een edel ge bruik wist te maken, de genegenheid en achting wegdragende van allen, die de eer hadden met hem te onderhandelen, geduren de eenen langen, wel vervulden levensloop eene groote ondervinding van menschen en zaken verkregen hebbende, begaafd met wonderlijke persoonlijke hoedanigheden, zal Mijnheer Carton eene leemte laten welke zeer moeilijk zal aangevuld worden. De politieke grondbeginsels van Mijnheer Carton kwamen overeen met die der oude school, van 1830 en 1846. Als man van vooruit gang,nochtans achtte hij de verbeteringen op het gebied der openbare vrijheden en der maatschappelijke waarborgen slechts duur zaam en vast voor zooveel zij overeenkwa men met algemeene noodwendigheden, het grootste getal konden bevredigen en reeds in de gedachten ontstonden alvorens werkstellig gemaakt te worden. Ook naar de ondervinding in het dage- lijksch leven geput, was hij zeer voorzichtig geworden in zake van nieuwigheden of nieu we politieke stelsels, zeggende, en niet zon der zeden: In politiek evenals in al andere dingen zijn de menschen meest altijd geneigd hunne overdrevenheden lucht te geven en er later van af te zien. Altijd de eerste op de bres, wanneer bet er op aankwam de liberale denkwijze zege pralend uit de stembus te zien komen, en zijne geliefde geboortestad een bestuur te doen bebouden, dat sedert eene halve eeuw met zooveel kennis van zaken de belangen der ingezetenen weet te handhaven en het onderwijs van alle graden uit te breiden. Nevens de politiek, die de voornaamste rol van zijn werkdadig leven vervulde, hield hij zich nog veel met landbouw en deszelfs ver beteringen bezig. Als Voorzitter der Landbou wmaatschappij die hij gesticht heeft, heeft M. Carton uit stekende diensten aan den landbouw in dit arrondissement bewezen. Ddar, gelijk elders, was hij werkdadig, dit isvoegde de daad bij het woord, het voorbeeld toonende, op zijne eigene kosten de noodige proefnemingen doende, en al degenen, die zich tot hem wendden, door zijnen raad en diepe onder vinding helpende. Niemand zal betwisten den iever, welken hij aan den dag gelegd heeft in het inrichten der wonderbare tentoonstellingen en al deze landbouwfeesten en kampstrijden voor te zitten, welke wij in onze stad gehad hebben. Open karakter, eenvoudig en goed, zacht van inborst, heeft M. Carton geen ander doel gehad, dan zijne geboortestad, die hij uit al de krachten zijner ziel lief had, nuttig te zijn. Zulke mannen treft men te onzen dage zelden aan en hun verlies is betreurenswaar dig. Wat er van zij, Mijnbeer Carton, om al liet goede, dat hij op stoffelijk als op zedelijk gebied in zijne stad gesticht heeft, mag aan zien worden als eenen der grootste mannen die in IJperen het daglicht zagen. Zijne stoffelijke overblijfsels zijn Donder dag 28 dezer naar zijne laatste rustplaats, in bijwezen eener ontelbare menigte, gedragen geweest. Gebrek aan plaats verplicht ons de lijk. reden en eene beknopte beschrijving der plechtigheid voor ons naaste nummer te be houden. In ons laatste nummer hebben wij bet banket aangekondigd, dat de heeren officie, ren enzer Burgerwacht den heer Dusillion, hunnen majoor-bevelhebber opdroegen, ter gelegenheid zijner benoeming als Ridder der Leopoldsorde. Wij zegden ook dat de gulle broederlijkheid, die immer onder het officie renkorps onzer wacht geheerscht heeft, borg bleef voor bet goed afloopen van dit feest. Wij zijn gelukkig te mogen zeggen dat wij wij ons in onze verwachting niet bedrogen gevonden hebben. Nooit zagen wij hartelij ker feest! Aan het nagerecht stond de heer kapitein Myle op en bracht eenen heildronk aan Z. M. den Koning, die met geestdrift onthaald werd; hij wenschte dan in gepaste woorden den lieer Majoor geluk met zijne benoeming tot Ridder. Die korte maar welgepaste aanspraak deed een donder van toejuichingen en vreugdege roep losbarsten. Toen er een weinig stilte was gekomen, trad de heer A. Devarver, de jongste luitenant, vooruit en bood den heer Dusillion een mooi en prachtig geschenk aan. Het was een ridderkruis, een echt juweel en kunstig gewrocht stuk, dat hij den held van het feest.ter hand stelde, terwijl hij hem in eene warme taal zegde dat het een ge schenk des harten was door gansch het offi cierenkorps aan hunnen welbeminden bevel hebber geschonken als een aandenken van hunne diepe achting en innige verkleefdheid. De heer Majoor Dusillion was door dien blijk van genegenheid zoo zeer getroffen, dat hij, om zoo te zeggen, geen woord uitbrengen kon. Maar hetgeen men dan op zijn gelaat kon lezen getuigde van het innig genoegen dat hij smaakte en van de dankbetuigingen, die hij aan zijne officieren schonk voor die aangename verrassing en voor de verkleefd heid die zij hem toedroegen. Het was, in één woord, een vreugdevolle aandoenlijke avond, die bij allen een onuit- wischbaar aandenken achterlaten zal. De heeren onder-onderofficieren onzer Bur gerwacht hielden Maandag volop feest. De heeren officieren waren allen uitgenoo- digd en talrijk opgekomen. Ook heeft men er zich hertelijk kunnen vermaken. Eerst voerden de heeren Bouquet en Moer man Henri, een tweehandig stuk voor piano uit, op eene wijze die echt meesterlijk heeten mag. Zij werden op een daverend handge klap onthaald. De heer Mailliard, onze alomgevierde kunstzanger, heeft met zijnen kluchtzang, den meesten bijval genoten. Hij heeft veel en hartelijk doen lachen, de aardigaard. Iets dat zeer gesmaakt werd en tot het gemoed sprak, was de even mooie als kun stig uitgevoerde Fantasia voor viool, door den heer Gairnant. Langdurig en luid ruchtig waren de toejuichingen, die den kunstenaar-liefhebber te beurt vielen. En dan de Assaut a l'Lpée, door de hee ren Ligy en Beke, was waarlijk eene puike uitgevoerde oefening, die ieders bewondering opgewekt heeft en een donder van toejui chingen deed losbersten. Zij mogen waarlijk met meesters van beroep in het strijdperk treden. Dan trad de heer Voorzitter G. I). vooruit en richte eenige welgepaste woorden tot den heer Albert Ligy, terwijl hij hem een ge schenk, tweeschoone degens, aanbood, door eenige heeren geschonken, uit erkentenis voor de vele door hem bewezene diensten, namelijk zijne uitgelezene lessen in het schermen. Die blijk van genegenheid heeft den heer Ligy diep aangedaan, en met moeite kon hij eenige woorden van dank uitbrengen. Dat aanbod en die dankwoorden lokten de gulste bravo's uit. Het parelke van het feest was ontegen sprekelijk Bitterman alleenspraak waarmede de heer Mailliard, te Rousselare, den lcn prijs behaalde. Waarlijk Bitter man gij zijt onbetaalbaar en de herbaalde salvo's konden op verre na niet met uwe ver dienste opwegen. De heer K. Deweerdt heeft veel bijval gehad met zijn kluchtlied en bewezen dat hij aan zijn proefstuk niet is. De tweezang Les Chanteurs sans place, door de heeren Ligy en Gairnant Arthur gezongen, was iets heel moois, dat op her haald handgeklap onthaald werd. Het Air patriotique, door den heer De varver, werd luidruchtig toegejuicht en te ruggeroepen geweest. En dan Le eune homme pressé, blijspel in één bedrijf, was iets om u te doen water tanden van begeerlijklijkheid. Ook was het buitengewoon wel vertolkt door de heeren Ligy. Froidure, Robert en Moreaux, die op- i urn- MM. Capiau-Wets, hotelhouder, bestuurlid der liberale associatie van Blankenberghe De Brouckere K. notaris te Rousselare; De Brouckere G. nijveraar te Rousselare; De Brouckere K. nijveraar te Rousselare; de Laveleye J. burgmeester te Gheluvelt; De Muytter P. te Kortrijk; DePoortere K. advokaat te Brugge; De Simpel L. vrederechter te Meesen; De Swarte P. ondernemer voorzitter der liberale associatie van Nieuwpoort; Dufort H. voorz. der liberale wacht van Moskroen; Glorie C. notaris, provinciaal raadslid Bur gemeester van West-Nieuwkerke; Goddaer A. schrijver der Meenensche voor wacht, te Meenen; Guns E. publicist te Oostende Laridon, gepensionneerd offie: te Thourout; Lava, nijveraar te Ingelmunster; Leleun K. gemeenteraadslid te IJperen; Lepoutre E. koopman te Neer Waasten; Michens V. gemeenteraadslid te Oostende; Marhem G. doktoor te Waasten; Stevens R. avouó te Brugge; Sihylle, notaris, gem. raadsl-te Waasten; Van Ackere Constant, zoon, voorzitter der Meenensche voorwacht: Van Eecke A. notaris voorzitter der liberale associatie te Wervicq; Van Glabbeke brouwer te Oostende Vermeulen-Decoene, gemeente raadslid te IJperen; Victoor E. burgmeester van Meesen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 2