BOLSPEL Tooneel. Ongeluk. Burgerstand Boekbeoordeeling. Stad Blankeaberghe. Wedren- en Landbouwfeesten, West-Nieirwkerke. YËRSCHILLIGE TIJDINGEN. f a g w w w GEMEENTE NIEUWKERKE. op Zondag l11 Mei 1887, recht allicht kunstenaars van beroep zul len beschaamd maken. Wij voegen volgaarne een driedubbel bra vo! bij de daverende toejuichingen waarop de aanwezigen hen onthaalden. In één woord, het was eene aangename avond, een echt lief feest, dit in guldeu let ters in de jaarboeken der maatschappij mag geboekt staan. De vertooning van den GRAIVD MONGOL die woensdag 11. moest plaats hebben is om reden van algemeenen rouw, tot Dinsdag 3 Mei uitgesteld. Verhopen wij dat de kunstenaars, onder 't bestuur van den heer Morini met dien uit stel niet verliezen zullen en dat zij dinsdag aanstaande voor eene eivolle zaal hunne opera-bouffe zullen mogen opvoeren. Daar dit stuk te Parijs en te Brussel veel bijval genoten heeft, hopen wij dat de heer Morini op eene goede ontvangst mag reke nen; 't is 't gene wij hem ook uit ganscher harte wenschen. Wanneer men zooveel lof hoort spreken over eene troep, dan mag men ook verzeke ren dat hij hier te IJperen bijval hebben zal. Donderdag 11. is de genaamde E. Spilliaert, wonende in de Bellewaartstraat, in een oogenblik van ijdelhoofdigheid door het ven ster der tweede verdieping gesprongen. De ongelukkige is in eenen deernisweerdigen toestand opgeraapt en haar leven verkeert in het grootste gevaar. van den 22u tot den 29" April 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 0. Huwelijken. Augustinus Bucquoye, dienstknecht, en Ma ria D'huysser, naaister. Hendrik Bartier, daglooner, en Sylire Bos- saert, dienstmeid. O verlij den». Alexander Vienne, koopman in hooi, 65 jaar echtgenoot van Adele Pertry-.Vleeschhou- wersstraat. Perpetua Gesquière, zonder beroep, 76 jaar, ongehuwd, Boilingstraat. Anna Fourrier, koopvrouw in visch, 72 jaar echtgenoote van Franciscus Verleure, Meenenstraat, Hendrik Carton, oud arrondissements com missaris van IJperen, officier der Leopolds orde, Ridder van het Eere-Legioen, 72 jaar, ongehuwd, Recolettanstraat. Constantinus Gouwy, landbouwerswerkman 53 jaar, ongehuwd Meenenstraat. Barbara Debeir, zonder beroep, 76 jaar, we duwe van Macharius Bartier, Neêrstr. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 1. Kerk en Staat onder de fransche konin gen der VIe eeuwdoor Alf Seresia. (Gent. Boekhandel J. Vuylsteke). Verleden week is aan de leden van het Willemsfondsdie reeds hunne bijdrage betaald hebben, het nummer 114 der regel matige uitgaven rondbesteld geworden. Het boek was reeds sedert eenigen tijd aange kondigd en met veel ongeduld verwacht men vertelde er veel goeds van men zegde dat bet eene belangrijke bijdrage zijn zou voor de geschiedenis der eerste eeuwen, en iedereen was nieuwsgierig er kennis mede te maken. Wij zijn in onze verwachting niet teleur gesteld gewordenhet werk van den heer Alf. Seresia mag gerekend worden onder de beste die het Willemsfonds heeft laten ver schijnen. Even als de Nederlanden onder- Keizer Kareidoor den heer Paul Frede- ricq, behandelt het een afzonderlijk deel der geschiedenis uit een gansch nieuw oogpunt. De schrijver heeft zich inderdaad ten doel gesteld te onderzoeken welke in de VP eeuw de betrekkingen waren tusscben den Staal en de Kerk en steunt in die studie vooral op de Ilisloria Francorum van den Heiligen Gregoriusbisschop van Tours. Alhoewel handelende over zuivere ge schiedenis, is het werk op de aantrekkelijk ste wijze geschreven. Het verhaalt in boei- enden stijl het leven, de gebruiken, de rechten en de zeden der koningen, de ge woonten en rechten der bisschoppen, de wijze waarop de Frankische koningen zich van den godsdienst gebruikten om hunne macht uit te breiden en te versterken, alsook de manier waarop de katholieke bisschoppen de macht der koningen benuttigden en hun. nen invloed en het gezag der Roomsche kerk in geheel Gallië en Germanie te vestigen. Het is dus grootendeels, zooals men ziet, een afzonderlijk deel van de geschiedenis der vestiging van het Christendom in westelijk Europa. Opmerkenswaardig is de helderheid waar mede dat alles is uiteengezet, en de natuur- lijking waarmede de schrijver ons tot zijne slotsom leidt, namelijk zoolang de Kerk zwak is, geeft ze toe en helpt zemaar in- tusschen gaart ze rijkdom en schatten wan neer zij rijk en machtig is, kent ze geene verdraagzaamheid nocg geene bevrediging meer, en kent alleen één doelhet uitge strekte bezit «n de onbeperkste alleenheer schappij. Het werkje van den heer Alf. Seresia onderscheidt zich ook van de andere uitga ven van het Willemsfonds, door de zorg waarmede de druk geschied is. Aan het begin van ieder hoofdstuk prijkt eene lieve teeke- ning en op het einde van het boekje bevindt zich eene zeer zuivere kaart van Gallie tijdens de VP eeuw. Het boekje zal deu lezers zeer welkom zijn. De Harmonij Maatschappij Neplunus kinderen, komt, met de ondersteuning van het Gemeentebestuur, een groot bestendig Festival voor Fanfaren en Harmonij genoot schappen van het land en den vreemde in te richten. Dit festival zal aanvang nemen den Zondag 12n Juni en zal telken Zondag voortgezet worden tot en met den Zondag 17 Juli. De Maatschappijen mogen den Zondag kiezen die hun het best bevalt. Er zullen onder de deelnemende maat schappijen vijftien premiën verlot worden. 1® premiefr. 300 2* id. 250 3* id"200 4® en 5* premie elk van 150 fr. 300 6e tot en met 15e premle elk van 100 fr. 1000 Te zamen fr. 2050 Er zullen bijzondere premien van honderd frank ieder te winnen zijn voor de Maat schappijen het verst van Blankenberghe afgelegen, alsook voor deze die zich met het grootst getal aanbieden. Ieder mededingende Maatschappij zal een verguld herinnerings eermetaal ontvangen. in den loop van Mei, te Brussel ingericht en door de Maatschappij Bruxelles-Attrac tions aangekondigd. 1. Lentevereeniging, ingericht door het Algemeen Aanmoedigingsgezelschap ter verbetering der paardenrassen en ter aanmoediging van wedrennen in België. 5 dagen wedrennen op de renbaan van Bootsfort, op 1, 8, 15, 19 en 22 Mei 1887, om 2 uren namiddag. Waarde dervereenigde prijzen: 82,500 fr. Voor alle inlichtingen, zich te begeven bij M. Bernier, 40a, Koninklijke straat. 2. Paarden- en ruiterswedstrijd (internationale), ingericht door den Royal Cercle Equestre, in het Park Leopold, op 2, 3, 4 en 5 Mei. Op 6 Mei, om 11 uren, Eererevue. Optrek der bekroonde voertuigen en paar den, in tegenwoordigheid van Hare Majesteit de Koningin, aan het Meer van Terkameren bosch. Waarde der vereenigde prijzen 10,000 fr. Voor alle inlichtingen zich te begeven, 23, Tweekerkenstraat. 3. Jaarlijksche groote wedstrijd voor trekpaarden, ingericht door de Nationale Maatschappij der Belgische opvoeders (onder de bescherming van Z. M. den Koning), op 6, 7, 8 en 9 Mei 1887, op het gewezen Ooefeningsplein. Ploeghengsten, 3 klassen; Ploegmerriën, 2 klassen; Koetshengsten, 3 klassen; Koetsmerriën, 2 klassen. De werkingen van den Jury zullen plaast grijpen op 6 en 7 Mei. Waarde der vereenigde prijzen: 25,000 fr. Voor alle inlichtingen, begeve men zich 15, Berg van het Park. 4. 6e internationale tentoonstel ling der hondenrassen, ingericht door de Koninklijke Maatschappij SHlubrecht, op Zaterdag 14 Mei (werkingen van den Jury), en 15, 16 en 17 Mei. 98 wedstrijden. Waarde der vereenigde prijzen16,000 franken. Voor nadere inlichtingen, zich te begeven bij M. Gantois, Lakenmakersstraat, 30. ZONDAG 29 MEI. 5. Groote wedstrijd, gevolgd van eenen optrek, tusschen allerhande rijtui gen en handelsvoertuigen, ingericht door de Maatschappij Bruxelles-Attractions, onder de bescherming van het stedelijk bestuur. Koffiepraatjen uit den ouden tijd, tusschen Triene, Djenia en Fie. 1578. Triene. Dag Djenia, dag Fie, alke goèn dag! 't Is een eeuwe dat'kjulder nie meer gezien en hebbe. Hoe gaat 't al met julder? komt een bitje binnen. Djenia. Merci, Triene, 'k en hebbe al niet vele geen tijd; 'k gaan zeere een commis sie of twee doen naar de markt en daarmeê weère naar huis; je weet ook wel dat Karei t'huizent een oud® grolpot is. Fie. 'k Zijn ik niet min haastig; maar als mijn Louis kijft, 'k laten kijven tot dat hij moe is. En van eenen anderen kant, we meugen Triene niet ontzeggen, 't is nog eene oude kennesse en we moeten van heur luntje proeven. Nu, nu, een keer en is niet altijd. Triene. -Kom maar binnen. Welgeko men! Zit een paar uren,- 'k zal zeere een jatte of twee deur den zak gieten. Geen bijzonder nieuws? Fie. Niemendal particulier tenzij dat de rijke de beste zijn. Maar jandorie, 't is gunter nieuws: de paster komt. Triene. 'k Zie hem ook. We zouden hem moeten binnen roepen om een potje café met ons te drinken. Gelooft maar dat hij het niet zou ontzeggen, café drinken en opgieten dat moet zijn beste ambacht zijn. Maar h propos, wat staat er daar alle zundage in de gazette van Petrus en Maria en 'k wete niet wat al. Fie. Ja, Louis koopt ieder keer zulk een gazette als hij van de hoogmesse komt; en 'k lache mij dikkers krom als ik dat al hooren lezen, en 't en is toen nog maar de waarheid dat ze schrijven; gelooft-je? 't is een pretentieuse vent, die gepeisd heeft hier op zijnen poot te kunnen spelen en die ferme bedrogen is; die hem zou willen uitgeven voor den verstandigsten en geleerdsten der wereld, maar die beter achter een koesteert gestaan had. En 't schoonste van al is nog 'tjonk vrouwvolk. Als er maar vier of vijf achter zijn gat draaien 't en is niet vele. Gelijk die Marie daar, ze kunt niet kakken zonder menheere paster; z'is altijd aan zijn hielen; ze geeft zetels voor zijn feestdag en 'k wete niet wat dat ze al tripoteeren. Djenia. Maar dat zijn al kouts van de menschen, dat is al te male geen waar. Triene. Djenia. is 't maar geen waar, en 't geene dat ze zeggen van de patronage, 't en is zeker ook geen waar? Waarom heeft hij hier komen vijf frank 'oièn, omdat mijn Julia voorts inde patronage gebleven had? en wat beteekent dat? hij loopt den zondag avond als het achte is, met al die jonge kin- ders langs de strate; 't is proper voor eenen geestelijken man. Djeenia. Maar Fie toch! heeft menhee re paster zundage nog niet in de nuchter- messe gezeid, dat de patronage de treffelkij- ste sociëteit van geheel het arrondissement van IJper is; en dat hij het best van al weet? Fie. Ja maar, Djenia, menheere pastei- zegt wat dat hij wil, boffen op zijn eigen zeiven is altijd gemakkelijk. Wij zijn arme schartelaars van boeren, we meugen geheele dagen hooge en diere pachten betalen en dan nog dansen gelijk dat al die mannen het verstaan, 'k Moete ik mijn meisjes zenden naar dien boel, maar 'k wete wel dat het geen waar en zoude zijn, dat ik mochte doen wat dat ik wil. Allez, oordeel een keer: den Zundag avond, als gij hem hoort van de pa tronage weere keeren, 't is altijd mijn keppe alhier en aldaar, als :k jong was, dat mijn vrijer eens geeren schrevetje gesmeten hadde hij stak ook altijd van mijn keppe. Dat is al teelten van onweder Triene. Fie, ge zijt toch een komieke ziele; waar haalt ge dat al uit Kom Djenia. Fie, zet julder bij'k gaan rechtuit schinken en we gaan zwijgen van dien kerelhij is 't spreken niet weerd. Sis van mijn keppes. In de laatste tijden is er veel gesproken over de honderdjarigen, die in België en ook in den vreemde aangetroffen worden. Thans wordt herinnert dat er in de gemeente Rud- dervoorde bij Brugge een genaamde Van Renterghem woont, die in de maand decem ber aanstaande den eerbied waardigen ouder dom van lOojaar zal bereiken. Die achtbare ouderling geniet eene goede gezondheidda gelijks gaat hij uit en bijna alle avonden gaat hij, volgens de oude vlaamsche gewoon te, in de herberg zijn pintje pakken en met de kaart spelen in gezelschap van zijnen jongsten zoon, die 76 jaar oud is. Verleden zondag heeft er eene vergade ringplaats gehad van talrijke belanghebben den in de tabakkwestie, zoo uit Brussel als elders. Men heeft er beslissingen genomen, welke door een groot getal personen uit an- andere steden als Antwerpen, Gent, Luik, Geeraardsbergen, Oburg, enz. worden goed gekeurd. Het doel der vergadering was eene ver standhouding te vormen tusschen de belang hebbenden van al de vakken der tabaksnij verheid, en de vragen te formuleeren. welke aan het staatsbestuur moeten voorgedragen worden. Ook heeft de vereeniging voor doel, in alle arrondissementen syndicaten in te stellen en tegen de maand juni eene nationale conferen- cie in te richten. Derby Wedrennen van Epson. 't Is den 25 Mei a. s. dat den Derby geloopen wordt, zoo berucht in Engeland, en die jaar lijks meer dan een miliioen toeschouwers lokt. L'Excursion richt ter dezer gelegenheid eene scaoone reis in, welke acht dagen zal duren, en waarvan het vertrek plaats heeft op 30 Meitegelijker tijd bezoekt men Lon den, het koninklijk verblijf van Hampton- Court. den kruidtuin van Kew, park ven Richmond, het kristalen Paleis en Green wich, mei de coursen van Epson als hoofd punt. De verblijfkosten en vervoer in le klas béloopen slechts 250 fr. In den loop der maand Mei hebben nog andere reizen plaats in Holland, Zeeland en Normandië. Den 29 Mei eindelijk, ter gelegenheid der Pinksterfeesten, en van de groote bedevaart van Echternacli, zal de Excursion vertrek ken naar Luxemburg, Vianden en Diekirch. Duur der reis: 4 dagen. Prijs: leklas, 95 fr. 2e klas, 85 fr. Het programma dezer reizen wordt koste loos gestuurd aan al de personen die er de aanvraag zullen van doen aan den heer Ch. Parmentier, Bestuurder der Excursion, Boulevard Anspach, 109, Brussel. Mechelen, 7 Mei 1886; dagelijks had i k brakingen en scherpe buikpijn bij het op staan, het gebruik der Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 heeft mij volkomen genezen. Ik druk den vervaardiger dezer pillen mijnen besten dank uit en machtig hem deze ver klaring af te kondigen, om eens te meer te bewijzen hoeveel goed de Zwitsersche Pillen aan het menschdom verrichlen. Jozef. Hand- teeken gewettigd door M. de Burgemeester. Aan M. Pelerin, apotheker, 12, Schildknaap straat, te Brussel. Bericht De heer Emanuel Huisman- August, Amerikaansch Tandmeester, woon achtig in de St-Jorisstraat, 8, te Brugge, zal kunnen geraadpleegd worden te IJperen den Zaterdag van iedere week, van 10 ure 's mor gens tot 3 ure namiddag, in de Weninck- straat, 6, te IJperen. Voor nadere inlichtingen leze men zijne groote aankon diging op de 4 bladzijde. Tandheelkunst van SVir en Mme M. ieier, Chirurgijns-Tandmeesters-Specialisten, Moskroenstraat, 2, Kortrijk. Een schoon gebit is het schoonste sieraad der vrouw; daarenboven, is een zuiver en regelmatig gebit voor iedereen de bijzonder ste zaak voor het behouden eener goede gezondheid.Ongelukkiglijk neemt de burgerij daar weinig acht op, uit reden van spaar zaamheid, bij de kinderen bezigen vele tand meesters geen ander middel tegen de tandpijn dan de uittrekking, en hedendaags is uittrek ken geen genezen meer. De zuivering, de genezing zonder uittrekken, de emaillering hebben hedendaags de eerste plaats ingeno men onder al de middelen van genezing. Mr Mme M. Meier,chirurgijns-tandmees ters specialisten en leeraars in hunne kunst- Moskroenstraat, 2, Kortrijk, hebben het eerst in Belgie de nieuwe grondstelsels ingoe voerd. Ook ziet men dagelijks menigvuldige zieken zich bij hen begeven, om zich den mond en het gebit te doen verzorgen. Het is eene dame, gediplomeerd in heelkunde voor de tanden, door de belgische gezondheids commissie, die gelast is met dezen dienst, welke een buitengewoon geduld en de groot ste voorzichtigheid vordert, voor dewelke alleen eene vrouw vatbaar is. Moskroenstraat, 2, Kortrijk. ■x a s K k H Ij ts gegeven door de Maatschappij De Ware Vrienden, gevestigd ter herberg Den Hert, bewoond door Ben. Allossery, op de Groote Markt. om 4 ure namiddag. Kinderen beneden de 7 jaren. n n lp0o liII O O Ui 5 W 3* j P o 3 C CJQ r+- O 3Q 7D CO O t—1 i—11 co ox üx - co O O w Jk - 00 o O O O O O to O O O O O to OO M» ox oo -4 CJX CJX O O O ox W O ©O O CJX tO 1 CO tO O 'CO CJX CO vfc* 1 O co to ►É- K— 00 00 CJX CJX ox lo CJX Cl 50 ts 2 M 3 8 to co i> -3 co co M «H 00 M o H 00 00 -4

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3