MEUBELS BERD EEK SCHOON WOONHÜÏS Kemmel. West-Nieuwkerke. West-Nieuwkerke. Nieuw Liedeken. Burgerstand van Poperinglie ten huize van Henri Bailleul, op Maandag 9 Mei 1887, 0111 2 ure EN PLANKEN Op Maandag 16 Mei 1887, Prijskamp uit CREIL, Op Dinsdag 10 Mei 188T en dat als prijsboek roor de kinderen zeer aanbevelenswaardig is. Niet dat. -wij doen gelooven willen dat alles in dien bundel on berispelijk en van alle bedilling vrij te plei ten is. In 't geheel niet. Daar komen nog al brokjes in voor, die buitenissigheden zijn en enkel toonen dat dichter Denys gemakkelijk verzen maakt en behoorlijk met het rijm omspringt. Maar andere, en deze zijn verre het talrijkst, zijn gemoedelijke, leerrijke en vormende gedichtjes, of behelzen schoone, verhevene gedachten en echt dichterlijke ge voelens, die in een passenden vorm, op eene aanschouwelijke, pittige wijze en in kleurige beeldspraak vertolkt zijn. Het beele werk getuigt van natuurlijken H aanleg en van grondige, veelomvattende li -tudie. Flinke, echt vlaamsch gekleurde en 0appig ingekleede dichtstukjes, vol opmer- ijf kingsgeesten frissche levensbeschouwingen komen er in menigte vóór. Dichter Denys heeft een open oog voor die kleine gebeurte nissen van het dorps- Cn buitenleven en hij treft goed den eigenaardigen toon dier een voudige en kinderlijke dingetjes. De lezing van Door de Wereld brengt genoegen bij, raakt het gemoed en doet de liefde voor Moedertaal, Geboortegrond en Vorst, in ons hart ontvlammen. En dat is ruimschoots vol doende om te mogen verzekeren dat die bun del gedichten geroepen is om veel en duurza- men bijval te genieten. Alwie een greintje boekenliefhebberij in 't lijf heeft, zal zich dat mooi boek aanschaffen. Ook stelt de geringe prijs bet in 't bereik van ieders geldmiddelen. Een woordje lof nog voor Mej. Louisa De Hem, die het boek met eene even puike als kundig gerekende plaat versierd heeft. Het gedacht is, zoowel als de uitvoering, buiten alle bedilling. Doch iemand anders nog verdiend niet minder lof. 't Is de heer uitgever. Heeft men wel ooit nettere, bevaljiger en beter verzorg de uitgaaf te zien gekregen? Neen, zeggen wij stoutweg en wij vreezen niet tegenge sproken te worden. Het is een pr onkjuweel- tje van een boek, dat al de vroegere volks uitgaven in keurigheid, fraaiheid en sierlijk heid verre overtreft en in de schaduw stelt. Niemand zou gelooven kunnen dat men zulk lijvig en puik boekdeel voor de nietigs som van 2 fr. 50 koopen kan. Alloeen driedubbel proficiat voor den heer Karei Deweerdt. Een boekenliefhebber. Ge moogt het niet kwalijk nemen, brave lezer, dat ik u zondag 11. niets verteld heb. Gansch de verledene week was ik op reis en wie zou het peinzen? Ik heb alzoo, zonder naar iets te zoeken, nog eene van Vanoevers zoo gezeide waarheden achterhaald, dewelke p ik u wil mededeelen. Ziehier met schors en met schroö wat ik vernomen heb en boe ik er aangeraakt ben. Ik was te Brussel bij Manneken-Pis, toen ik mij voelde op den schouder kloppen en hoorde zeggenKiskiedie, hoe gaat het? Wat was het lang dat ik mij Kiskiedie niet meer had hooren noemen Dien naam ontving ik te Roeselaere in 't klein seminarie toen ik daar op studie lag(Liggen de stu denten niet?) Die mij alzoo aansprak, was een Komenaar die met mij studeerde en die in dien tijd, ik spreek van over ruim <0* veertig jaren, mijn beste makker was. Men noemde hem Toedie. Ha Toedie allerbest jongen, en met u?« antwoordde ik. Comme ei, comme ca, maar toedie nog al goed. Daarna spraken wij over 't een en 't ander, tot dat Toedie mij eindelijk vroeg: Hoe stelt het dat bultje van Komen daar te Kemmel >- Ha, Vanoever! wilt ge zeggen. Rede lijk, of liever om alzoo te laten, was mijn antwoord. Het meerendeel der Kemmelnaars vaagt fijn zijnen broek aan dat ventje, hoe wel hij geheel zijn fortuin op Kemmel ver- teerd heeft. Zijn fortuin? Wiens fortuin? Wellicht het nalatenschap van zijne ouders. Vanoever zegtmijn fortuin! Potverdikke! zijn fortuin! Durft hij dat zeggen? Hij heeft nooit iets gehad en hij spreekt van zijn fortuin. En zegt hij, dat hij zijn fortuin op Kemmel verteerd heeft Wel zeker, hij heeft dat dikwijls ge zegd. Nu, wilt gij weten waarin geheel zijn vermogen bestond? Ziehier! Zijn vader, God moge zijne ziel genadig zijn, was kuiper en had het gemeentehuis in pachte. Met hetgeen die man won met dansbal te houden, liet hij zijn zeuntje, pastertje worden, en als dat manneken een zwart kazaksken dragen mocht, papa mocht op zijn hoofd loopen, zijn geld zou uit zijne beurzen niet gevallen heb ben, want liet was gaan vliegen. En na papa's dood erfde Vanoever van de volgende roerende goederenwat kuipeberreltjes, 3 koppels roestige kuipooren, wat gebroken hoepels en eenen versieten slijpsteen. 't Is niet om er meè te boffen Maar van wien wij zóólang kouten. Laat ons liever eenen faro of eenen lambiek stek ken. En dat deden wij. Kiskiedie. Het Raadselmannetje. Over weinige dagen, doorsnusterde ik de aloude archieven en papieren van mijnen vader, grootvader en voorouders zaliger. Mijne handen vielen toevallig op eenen groo- ten hoop kalote gazetten, verschenen uit Brugge, in de jaren 1786 en 87; waarschijn lijk ten tijde van Generaal Vent d'ame. On der al de geestigheden,... pardon beestighe den wil ik zeggen, welke de opsteller in zijn bladjen debiteerde, gaf hij wekelijks zijnen lezers een oversuperlatiefarchidomraadsel te bestudeeren. ExempleWat is er gelijk aan den helft van een erkslernest Alwie zulke vraag konde beantwoorden, zond den op steller de eerste letters zijns naams alsook den naam zijner woonplaats, en de volgende week zag men de initialen van die ezelach tige raders in de gazette staan. Zeker H... V..., van West-Nieuwkerke, was meest altijd in staat die raadsel op te lossen. Wie mag toch die H... V.., anders gezegd dit grroot verstand van Nieuwkerke zijn? Generaal Vent d'ame misschien? Neen. Koes Vent d'ame neen Orateur Vent d'Ame? neen. Orgueilleux Vent d'ame? Nog niet. Henrietje Vent d'ame misschien A la bonne heure! 'k heb het vast! Hb! ho! Hen rietje heeft kunnen zeggen dat de helft van een eksternest gelijk is aan den anderen helft. Bravo! bravo! op de elleboog, jongen! Ik heb nooit kunnen gelooven dat er te Nieuw kerke zulke geleerde koppen zijn. Maar Henrietje! maar Henrietje! komt dat al uit uw klein voorhoofd? waar haalt gij dat al uit? Raadseltjes oplossen en de menschen den zondag verbieden gazetten te koopen, dat is uwe affaire, niet waar? Zeg mij, Henrietje, mag ik u ook eene kleine vraag te bestudeeren geven? Doe maar uw best! er is een briltjen te bekomen voor premie, als gij het volgende kunt raden: Wie is de d...sten en de hooveerdigste kerel van geheel Nieuwkerke? Palisse fils. Lofzang tot Maria gedurende den Meimaand (Stemme: La bière du Pays). (Honderd pakjes aflaten van een half pond ieder zijn er verdiend, vooralwie gedurende den maand Mei, 3 maal daags het volgende liedeken zal zingen.) Refrein. Muilemaker. van den 22 April tot den 5 Mei 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 8. Vrouwelijk id. 13. Huwelij keil. Vanuffelen Emilius Josephus Prosper, be diende, 30 j. weduwaar van Deconinck Silvia Octavia, en Vandeputte Hermina Maria Cornelia 21 j. bijzondere. Poutier Guslavus Carolus, 20 j. metser, en Druant Maria Ludovica 23 j. kantw. Denut Alphonsius Renatus Cornelius 22 jaar, kleermaker, en Leleu Silvia 22 j. dienstm. Vandaele Franciscus Josephus 27 j. rond leurder Verwaerde Floreutina 22 jaar, rondleurster. Bouttez Amelia Cornelia, 52 j. kantwerkster echtgenoote van Pittellioen Aloïsius Fran ciscus. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk, 2. Derby Wedrennen van Epson. 't Is den 25 Mei a. s. dat den Derby geloopen wordt, zoo berucht in Engeland, en die jaar lijks meer dan een millioen toeschouwers lokt. L'Excursion richt ter dezer gelegenheid eene schoone reis in, welke acht dagen zal duren, en waarvan het vertrek plaats heeft op 30 Mei; tegelijker tijd bezoekt men Lon den, het koninklijk verblijf van Hampton- Court, den kruidtuin van Kew. park ven Richmond, het kristalen Paleis en Green wich, met de coursen van Epson als hoofd punt. De verblijfkosten en vervoer in la klas béloopen slechts 250 fr. In den loop der maand Mei hebben nog andere reizen plaats in Holland, Zeeland en Normandië. Den 29 Mei eindelijk, ter gelegenheid der Pinksterfeesten, en van de groote bedevaart van Echternach, zal de Excursion vertrek ken naar Luxemburg, Vlanden en Diekirch. Duur der reis: 4 dagen. Prijs: leklas, 95 fr. 2e klas, 85 fr. Het programma dezer reizen wordt koste loos gestuurd aan al de personen die er de aanvraag zullen van doen aan den heer Ch. Parmentier, Bestuurder der Excursion, Boulevard Anspach, 109, Brussel. Bericht De heer Emanuel Huisman- August, Amerikaansch Tandmeester, woon achtig in de St-Jorisstraat, 8, te Brugge, zal kunnen geraadpleegd worden te IJperen den Zaterdag van iedere week, van 10 ure 's mor gens tot 3 ure namiddag, ia de Weninck- straat. 6, te IJperen. Voor nadere inlichtingen leze men zijne groote aankon diging op de 4 bladzijde. Cordes, 13 Maart 1886; ik leed reeds lang aan een hevig hoofdzeer; ik verklaar dat sedert ik de Zwitsersclie Pillen aan 1 fr. 50 gebruik, ik volkomen van deze wreede kwaal genezen ben. Ik machtig M. Pelerin, apoteker, 12, Schildknaapstraat, te Brussel, mijne verklaring openbaar te maken. Denis Berson. Handteeken gewettigd. MARKTPRIJZEN. 7 Mei 1886. 30 April 1887. 19,75 15,25 15,00 17,50 18,80 6,00 240,00 11400 2300 3500 1900 2300 6000 14013 20,37 15,25 14,75 17,00 17,50 6,00 240,00 10,700 2,800 2,600 1,900 1,900 6,000 000,00 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter OPENBARE VERKOOPING VAN DIXMUIDESTRAAT, YPER. Door het ambt van den Deurwaarder LOUIS VERHAEGHE, te Yper. Met gereed geld en verhoog van 10 °/0 voor onkosten. OPENBARE VERKOOPING van schoon gezaagd TE YPER, op de landingen 1° bij de herberg Boule vard St Jean, en 2° bij de herberg Den Kalfvaart. om 1 1/2 stipt namiddag, Vergadering op de landing bij voornoemde herberg Boulevard St Jean. Verborging ter herberg Den Kalfvaart. Deze verkooping geschiedt met verhoog van 10 °/e en tijd van betaling mits te stellen goede en welbekende borg te aanveerden door den Deurwaarder Alph. HOF, te Yper, door wiens ambt deze geschieden zal. Gemeente Becelare. gegeven door de Maatschappij De Weerlicht, gevestigd ter herberg De Kroon. De inleg is bepaald op 1 fr. 50 c. per duif. Bijduiven aan 30 c. Vrije poelen aan 50 c., 1 fr., 2 fr., 3 fr., en 5 fr. Inschrij ving op Zaterdag 21 Mei, van 9 ure vóór middag tot 12 ure 's noens. Sluiting des prijskamps om 2 ure namiddag. Een prachtige régulateur ter waarde van 40 franks, (voor 2 jaar gewaarborgd) aan 40 centiemen per duit. De bijduiven mogen ook medekampen voor den régulateur mits 40 c. inleggeld te betalen. om 2 ure nammiddag, ter estaminet Den Zalm. TE YPER zal de Notaris Titec», te Yper, verkoopen de volgende onroerende goederen gelegen te Ypre. DIXiülOESTRAAT. ten dienste van apothekerswinkel en droogerij, 3 aren, 74 centiaren erve, geteekend nummer 37, gebruikt door Madame Frysou, verdeelt in twee koopen. Koop I. Het Huis met cour en hof en 3 aren 17 c. erve. Niet ingesteld. Koop De Koetspoort, met 2 stagien en zolder daarboven, kelder en 57 c. erve. Maar ingesteld 1.800 frs. De masse der koopen 1 en 2, slechts ingeeteld 10.000 fr. Koop Eli. Een Huis ten dienste van winkel, toedies 53 centiaren erve. Gebruikt door Gesar Rabau, aan 350 fr. 's jaars boven de lasten. Maar ingesteld 2000 fr. Koop iV. Een Huis ten dienste van winkel, toedies 1 are 16 centi aren erve. Gebruikt door Gustave Mailliard, aan 650 fr. 's boven de lasten. maar ingesteld 7100 fr. St IMARTENSSTRAAT. Koop Y. Een Huis met 2 stagien en 60 centiaren erve, geteekend num mer 2, onbewoond. Niet ingesteld. Koop VI. Een Huis en 60 centi aren erve, geteekend nummer 4, on bewoond. Niet ingesteld. Koop Vil. Een Huis en 53 centi aren erve, geteekend nummer 6, on bewoond. Niet ingesteld. De masse der koopen 1,2, 5, 6 en 7 maar ingesteld 18,000 fr. De masse der 7 koopen slechts in gesteld 28,000 fr. De huizen zijn te zien den dijnsdag en donderdag van 2 tot 5 uren. De sleutels der buizen, opgebracht onder de koopen 5, 6 en 7, zijn te be komen bij madame Frysou. bovenge- naamd. I n» (2>«-C r-Tïil»™— In den hemel, daar is Marie Daar is Marie! Zij zit zoo stil, zij zit zoo stil te vrijen, In den hemel, daar is Marie Daar is Marie 1 Zij zit zoo vrij op sinte Pieter's knie. le Koeplet. Hoera! hoera! de meimaand is gekomen! O schoone tijd 1 wees welkomwees gegroet Elk'Nieuwkerknaar, geen kwezel uitgenomen. Iedereen legt bloemen aan Maria's voet. 2' Koeplet. Nu is Maria, in den hemel A l'aise, Ver buiten'toog van den algoeden God Met braaf Pietjen, praat zij A la frangaise Als een jufvrouw van rit, tan tit, tan tot. Refrein. 3e Koeplet. Men ziet ook soms, aan 't hoofd der patronage, Marie en Piet, stappende langs de straat. De Englenschaar roept luidkeels tot diemariage Bruiloft 1 Bruiloft! tepwyl zij zingt op maat; Refrein. 4' Koeplet. In den hemel, smijt men ook nog wat pluimpje, Onze helden zijn straf in zulk een spel. Piet raakt het doel, somtijds op een klein duimpje, Maar meest altijd schiet hij de roos zeer wel. Refrein. 5° Koeplet. Nu, Nieuwkerknaars, leert zeer goed dit klein [liedje, Wilt gij ontvaan, het paradijs voor loon. Met spel en zang is het dat ons braaf Mietje Tegenwoordig draagt eene perelkroon Refrein. Ovei-lïj clens middenprijs per 100 kilo Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. Verkochtte Kwantiteit GRANEN, ENZ.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 5