Onze Pompiers te Waasten. Theater. Concert. Sterfgeval. Burgerstand Werkstakingen. Burgerstand van Poperinghe w TE KOOPEN, Daele, Raadsheeren; Gorrissen, Sekretaris. De zitting is om 5 ure geopend. Het verslag der voorgaande zitting is goed gekeurd. Mede deding en. I. De heer Sehepene Bossaert d.d Bur gemeester-Voorzitter,geeft lezing eens briefs, doorwelken de heer Burgemeester zijnen spijt uitdrukt aan de zitting niet te kunnen deelnemen. Hij kondigt terzelfder tijd aan dat er eene zienlijke verbetering in den gezondheidstoe stand van den heer Vanheule gekomen is en dat deze weldra zijne werkzaamheden zal kunnen hernemen. II. De heer Sehepene Bossaert maakt bekend dat de stad bericht gekregen heeft dat het Staatsbestuur voor een vierde lus- schen komen zal in de herstellingskosten van den gelijkvloers der Hallen (kant des Nieuw- werks). III. Vervolgens is er iezing gegeven van eene politieverordening, betrekkelijk het ver keer op de krijgsoefenpleinen. Die verordening is in den gewonen vorm ruchtbaar gemaakt geweest. IV. Een omzendbrief van den heer minis ter Vandenpeoreboom luidt als volgt Bij brieve van 30 September laatst, hebt -> gij aan mijn gevoelen vier voor-ontwerpen van vergrooting van het ontvangst gebouw -> der statie vanlJperen onderworpen. Ik heb de eer u te berichten dat die zaak onder de bevoegdheid valt van het Ministe- v rie-van Landbouw, Nijverheid en Openbare -> Werken en dat ik aan dat Ministerie de ontwerpen waarvan sprake, gezonden heb, het biddende aan die zaak de spoedigst mogelijke oplossing voor te behouden. Aanvaard enz -• V. De heer Minister van Landbouw maakt bekend dat hij zich volgaarne aansluit bij de beslissing door den Gemeenteraad genomen om het versieringswerk, door den heer Del- beke begonnen, te doen voortzetten en dat, gezien den geringen prijs, aan dezen laatste betaald, hij er in toestemt het aandeel van 't Staatsbestuur van 750 fr. per panneel te ver- hoogen. Er blijven nog zeven panneelen te versie ren. De lieer Sehepene Bossaert maakt zijnen ambtgenooten bekend dat de heeren de Stuers, Cluysenaer en Robert, door den Schepenen- raad gelast het werk van den heer Delbeke te onderzoeken en er verslag over te geven, geene de minste vergelding daarvoor hebber! willen aanvaarden. In die voorwaarden heeft de Schepenen- raad een tweeden briel van bedanking aaii die Heeren geschreven en aan ieder van hen een afdruksel der Ypriana gestuurd. Er is lezing gegeven der brieven van de heeren de Stuers, Robert en Cluysenaer, waarna de Raad zijn dagorde aanvangt. Gemeente taksen. De rollen der taksen op de honden en de paarden, in eene voorgaande zitting voorloo- pig vastgesteld, zijn bepaald vastgesteld. Leerwerkhuis, rekening 1886. Ontvangsten Uitgaven fr. fr. 2,520-00 2,246-97 Batig slot fr. 273-03 Goedgekeurd. A cademie van Schoone Kunsten, rekening 1886. Ontvangsten fr. 5,175-38 Uitgavenfr. 4,578-97 Batig slot fr. 596-41 Goedgekeurd. Kerkfabrieken, rekeningen 1886. De Raad spreekt de verzending uit aan de 2® commissie voor onderzoek en verslag. Godshuizen Na een gunstig oordeel geuit te hebben over twee beslissingen der Godshuizen de eene betrekkelijk de verpachting van het jachtrecht op eigendommen te Boesinghe, Sint-Jan en Langemarck gelegen, de andere betrekkelijk de verhuring van verscheidene landelijke goederen, gaat de Raad om 5 ure 45 minuten in geheime zitting over. Wij waren jl. zondag ook te Waasten. Het festival was een overheerlijk feest voor zulk een steedje, alhoewel het weder niet al te best was. Die diepe in de dertig maat schappijen vormden een langen prachtigen stoet, waarin onze Pompiers een goed figuur maakten.Zij mochten met de talrijkste en beste maatschappijen onder alle opzichten mede dingen, ook hoorde men uit die tallooze toe gestroomde menigte niets dan lof over IJpe- rens stedelijk muziek en toen het een paar der beste stukken uit zijn repertorium uit voerde, stond men met open ooren, oogen en mond te luisteren om na de laatste tonen in een donder van toejuichingen los te bar sten. In de premiën loting was de kans ook gunstig aan onze Pompiers. Hun viel eene premie van 75 franks te beurt. Een gul en hartelijk proficiat! voor ons z«er gevierd muziekkorps. Heden avond om 8 ure, wordt FEMMES COLLANTES comedie-Boüffe, in 5 bedrijven, door den heer Grandillot. op ons tooneel op gevoerd. Het is de heer Gabriel met eenige ver maarde artiesten van den gymnase den odéon en den Vaudeville die voor de 122e maal vertoonen komt. Of het iets kluchtigs is! Een groot Parijs dagblad zegt er het vol gende over Maandag laatst had ik op het einde van mijn feuilleton gezegd dat Femmes col- tantes wel een grooten bijval had kunnen genieten. De uitslag heeft mijne verwach- v ting verre overtroffen. De eerste avond had ik mij zoo oprecht wel vermaakt, dat ik, - om het stuk te zien, nog teruggekeerd ben... Oh! enkel uit vermaak, want ik kende het genoegzaam om er op mijn ge- mak over te spreken. Ik heb er eene volle zaal en eene menig- te, die weende van lachen, ontmoet. Ha! 't -> was iets anders dan in de eerste opvoe- - ring! En ik ook, ik heb gekraaid van lachen van het eene einde der vertooning - tot het andere. -> En wat geene enkele ontleding weerge- ven kan, 't is dat duivelsche rumoer van - het eerste bedrijf; de klerken gaan in en uit vol bezigheden, de baas is altijd in de -- lucht, de deur gaat tegen zijnen wil en -- dank openIk ben er nietik wil nieten men komt binnen. En woorden en woorden gelijk of het er regende. Van de vijf bedrijven, die Femmes col- tantes uitmaken is het laatste misschien het geestigste; er is geen een, waarin de werking ernstig verkwijnt, waar het la- chen ophoudt. -- Gaat, op mijn woord Femmes collantes zien en gij zult eens een goeden duw ia- chen. En dat is reeds zoo alledaagsch niet meer eene vertooning drie uren, waar men gestadig lacht. Morgen, om 5 1/2 ure 's avonds, zal het eerste concert plaats hebben in het zomerlo- kaal der maatschappij de Concorde, welk zal gegeven worden door het muziek der Pompiers, onder het bestuur van den heer J. Wittebrood. Ziehier het programma van dit feest 1. Marche des Pschutteux, 2. Leichte cavalerie, ouvert. 3. Fantaisie sur Ernani, 4. Feldsignle-Walzer, 5. Excelsior, air de ballet, 6. En revenant de la revue, marche-polka, von Suppé. Verdi. Orlamünder. Morelli. Desormes. Uit plaatsgebrek vinden wij ons genood zaakt de artikels van Kemmel, West-Nieuw- kerke en andere voor acht dagen te ver schuiven. Generaal Berten, oud-minister van oorlog is Donderdag 12 dezer, in den ouderdom van 81 jaren op het kasteel van den Charatte, waar hij sinds verscheidene jaren gerust leefde, overleden. Generaal Berten had bij het leger uitgelezene herinneringen nagela ten. Hij was een beproefden vaderlander, een dapperen soldaat begaafd met een krachtda dig rechtschapen en eerlijk karakter. Met hem verdwijnt nog een der zeldzame overle venden der gebeurtenissen van 1830. Generaal Berten was in 1806 te IJperen geboren. Hij was enkel 24 jaar oud toen België zich van Holland afscheurde en hij spoedde zich naar Brussel, waar hij een der helden van de omwenteling werd. Hij bracht moed en leven koelbloedig in 't spel om onze noordebroeders te helpen verjagen. Na de omwenteling trad hij in het leger met den graad van ruil er kapitein. van den 13" tot den 20" Mei 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 3. Huwellj ken. Leopold Timmerman, schrijnwerker, en Na- thalia Maertens, kantwerkster. Overlijden». Jan Dezitter, zonder beroep, 79 jaar, wedu- waar van Adelia Bossaert, Meenenstraat. Livinus Fasseur, koetsier, 70 jaar, echtge noot van Adelaide Opsomer, Beestenmarkt. Karei Vandenbulcke daglooner, 69 jaar, echtgenoot van Virginia Delanghe, Pla teelstraat. Pieter Vandewalle, koopman, 62 jaar, echt genoot van Mathilde Gilles, St-Pietersbuit. Anna Bonneel, winkelierster, 73 jaar, onge huwd, Boomgaardstraat. Hendrik Opsomer, slachter, 26 jaar, onge huwd, Neêrmarkt. Hendrik Goppin, koetsier, 48jaar, ongehuwd Nieuwe Houtmarktstraat. Carolina Dérolée, zonder beroep, 81 jaar, ongehuwd, lange Thouroutstraat. Karei Despeghel, schrijnwerker, 70 jaar, weduwaar van Barbara Debruyne, lange Thouroutstraat. Pieter Loonis, herbergier, 69 jaar, weduwaar van Rosalia Bertrand, Dixmuidestraat. Robrecht De Bre.u, zonder beroep, 63 jaar, weduwaar van Honoratha Bossaert, Kie- kenmarkt. Hippoliet Packet, scholier, 10 jaar, Beurze straat. Jan Hilbert, priester, 74 jaar, Mondstraat. Regina Bouden, naaister, 83 jaar, weduwe van Pieter Rosseel, Beestenmarkt. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk, 1. Men meldt uit Charleroi, 17 mei: De werk staking heeft sedert gisteren uitbreiding ge nomen. Het getal werkstakers, in de ver schillende mijnen waar het werk geheel of gedeeltelijk gestaakt is, beloopt 2100. Maan dag beliep dit cijfer nog maar duizend. De werkstakers zijn kalm en schijnen zich niet aan gewelddaden te zullen overleveren. Aan de bestuurders die hen ondervragen over de reden der werkstaking, antwoorden zij niet. Zij hebben geene vermeerdering ran loon gevraagd noch over eenige grief ge klaagd. Zij laten het werk staan eenvoudig om te gehoorzamen aan den wil der voor staanders van Alfred Defuisseaux. Zij hebben in dien woelman een blind vertrouwen en beeldeu zich in dat van hem de verbetering Van hun lot afhangt. De tegenwoordige werkstaking, die eene poging is tot algemeene werkstaking, be wijst dat de algemeene raad der werklieden partij geen invloed heeft. Men heeft uit Brussel 25 gendarmen ge zonden. Een bataljon van het 8e linie is za terdag avond te Charleroi aangekomen. Men heeft twee compagniën naar Chatelet gezon den; dit heeft de werkstakers verbitterd. De burgemeester heeft aan den arrondissements commissaris getelegrafeerd om te zeggen dat de 28 gendarmen, die zich daar bevonden, niet voldoende waren. Hij vroeg, bij gebrek aan gendarmen, het zenden van dertig solda ten. De arrondissementscommissaris heeft dan 30 man opgeëischt; maar kolonel Ke- rinckx heeft geantwoord dat hij niet min dan twee compagniën kon zenden. Zij zijn dade lijk met bijzonderen trein naar Chatelet ver trokken. Twee andere compagniën van het bataljon zijn dezen morgen naar Farciennes gezonden, waar de werkstaking uitbreiding heeft geno men. Farciennes en Chatelet zijn de twee eenige belangrijke gemeenten van het arrondisse ment die geweigerd hebben de burgerwacht in te richten. In al de andere gemeenten, Jumet, Gosselies, Couillet, Lodelinsart, Mar- chiennes, is de burgerwacht ingericht na de schrikkelijke gebeurtenissen van maart en april 1886. Men meldt uit Charleroi: Sedert zaterdag zijn de officieren der burgerwacht verzocht zich niet uit de stad te verwijderen. Te Lodelinsart is gisteren de burgerwacht gedeeltelijk onder de wapens gekomen. Zij heeft heel den nacht patrouilles gemaakt. De vrouwen verklaren zich tegen de alge meene werkstaking. Er worden allerlei zotte geruchten ver spreid, die de ongelukkige mijnwerkers maar al te licht gelooven. Zoo gelooven zij dat De fuisseaux in Belgie gaat komen aan 't hoofd van 3000 Franschen. Zij denken ook dat de soldaten op hen niet zullen schieten als zij opstand maken, en telkens zij eenen soldaat tegenkomen, roepen zij: Leve het leger!-. Men meldt uit Haine-St-Pierre, 17 mei: De toestand verergert. De werklieden der mijn La Paix te LaLouvière zijn in werkstaking. Het gerucht loopt dat morgen nog andere mijnen en werkhuizen Delbeque van Baume en Marqant zullen stil leggen. Bergen 18 mei, 10 u 15 m. De werkstaking heeft aanzienlijke uitbrei ding genomen in de bassijn van het Center;' men heeft ernstige vrees voor onlusten in den loop van den dag. De razernij neemt toe. Er wordt niet gewerkt te Maurage, Bra- puegnies, La Louvière, Bois-du-Luc, Sar- Lonchamps, Houssu, Haine-St-Pierre. In de werkhuizen van de compagnie Franco-Beige hebben de drie vierden den arbeid gestaakt, Br zijn omtrent 6000 werklieden in staking. Te Mariemont blijft men werken. Te La Louvière zijn alle samenscholingen van meer dan vijf personen verboden. De koffiehuizen en herbergen moeten om 10 ure sluiten. Gisteren heeft eene meeting plaats gehad. Het getal werkstakers in de werk huizen Delbeque bedraagt 300. De mijnwerkers van Levant-du-Flenu zijn nog altijd in werkstaking. De werklieden zijn kalm naar huis gegaan. Men meldt uit FrameriesDe algemeene werkstaking wordt hier aangekondigd voor vrijdag morgend; de werklieden zijn zeer opgewonden; er worden overal vergaderin gen gehouden. Men seint uit CharleroiDe werkstaking heeft zich uitgebreid tot Gilly. De werkzaam heden in de mijn 1 'Ardoise zijn gestaakt. De burgerwacht is opgeroepen. Men meldt uit Charleroi, 19 meiIn ver schillende meetingen, heden gehouden, is de algemeene werkstaking besloten. De gisting klimt te Gilly. De troepen zijn gereed te vertrekken; in alle gemeenten is de burgerwacht onder de wapens. De ellende is hier schrikkelijk. De heer Baudoux bestuurder der glasbla zerij die verleden jaar werd afgebrand, heeft aan de militaire overheid eene doelmatige bescherming van zijn werkgesticht gevraagd Een peloton van 25 gendarmen is hem ge zonden. Hij heeft overigens op eiken hoek van zijn kasteel een stuk kanon staan. Charleroi, 20 Mei. De geruchten van algemeene werkstaking hebben zich niet verwezenlijkt. Ondanks de propaganda der partijgangers. De toestand is dezen morgend goed en men slipt eene gedeeltelijke herneming aan van het werk te Chatelet en te Gilly. Volledige werkherneming te Lambusart. Het algemeen cijfer der werkstakers be loopt 2750, dus 250 min dan woensdag. Het is overal rustig. De ruiterij doorloopt de streek. De nacht is rustig geweest. van den 12 tot den 19 Mei 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 0. Overlij den» Gastelein Anna Theresia, 92 j. zonder beroep weduwe van Samyn Martinus Benedictus. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 0. De bedevaart van Echternach. Dinsdag na Pinksteren doet de vermaarde processie, gezegd der dansende heiligen, ha ren jaarlijkschen uitgang, waar meer dan 12,000 bedevaarders deel aan nemen. Eene overlevering verplicht er de geloovigen, ge durende den ganschen ommegang, drie stap pen vooruit en twee stappen achteruit te springen. Ter dezer gelegenheid richt 1 'Excursion, eene bijzondere reis in op Zondag 29 Mei, dewelke vier dagen zal duren, om terzelf- dertijd Luxembourg, Trêves, Echternach, Diekirch en Vianden te bezoeken. De prijs is gesteld op 95 frank, alle kosten inbegre pen. Verders hebben nog plaats, van 1 tot 15 Juni, buitengewone reizen naar Venetië, Holland, Zeeland, Normandië en Bretanje, de Pyreneën en Londen. L'Excursion kondigt ons eindelijk aan, voor 16 en 30 Juni, groote reizen naar Dane- marken, Zweden en Noorwegen en de Noord- Kaap, welke geroepen zijn tot grooten bijval. Het programma dezer reizen wordt koste loos gestuurd aan al de personen die er de aanvraag zullen van doen aan den heer Ch. Parmentier, Bestuurder der Excursion, Boulevard Anspach, 109, Brussel. Loozen, (Bocholt), 2 Mei 1886. Sedert eenigen tijd leed ik aan hoofdpijn en draaiin gen, mijne gal was niet goed; al deze kwalen zijn verdwenen door het gebruik der Zwit- sersche Pillen aan 1 fr. 50, en sedert dien gevoel ik niets meer. Peter Claunders. Hand- teeken gewettigd door den heer Burgemees ter. co o o to co co o to co SÜ H H SI tel öj co 00 -4 Een voituurken om een gebrekelijken mensch te vervoeren. Een camion, het gewicht van 2000 kilos kunnende vervoeren. Een rijtuig, Break genoemd, dienstig voor zes personen. Alles aan zeer voordeelige prijzen. Voor alle inlichtingen zich te bevragen tem bureele van dit blad. i> p s lo ct> ra 33 p; O 03 s» <x> J-5 jCO OO T—O CD O CD co to O O O O O O O O O O O O O to o o co II H M K) -U Ü1 oi to O O O O O O O O ÜT VI b-> CJX O O O O O O -T O O O O O O to H Cfi OJ O OX O O O O O O O O ÜX OX ox O O O Q 50 H 3 a 3 N 5 <1 3 2 v S* O OO o> i—I «H O

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 5