BERD l| L'HOSPIOE AGRIOOLE w 11 1 Welsprekende cijfers. Bericht. Samenspraak. MAATSCHAPPIJ BÜRGERI ACHTEN Nieuwkerke. Koopdag te Westoutre op Maandag 15 Oogst 1887 EN PL AN KE N A vendre on a louer, zoo een armoedig gebouw gehuisvest is als in onze stad. Waarom, beminde lezers? Ik zal het u zeggen: omdat gij naar den provincia len Raad mannen zendt die uwe belangen niet kennen, die zeniet willen kennen en vooral die de macht niet hebben om ze te verdedigen. Dat komt ervan van Henritje en consoorten te kiezen! Is 't geen schande voor Dperen van als provinciaal Raadslid eenen man te kiezen, die reeds tweemaal veroor deeld is geweest voor slagen en kwetsuren? Is 't geen schande voor de IJpersche kiezers van provinciale Raadsleden te kiezen die de belangen van onze stad bekampen! 't is zoo lang niet geleden, niet waar, dat Henritje, altijd Henritje, de kosten der doorbreking van het IJpergeleed, nabij de Kaai, ten laste der stad wilde leggen. Wat schandewat schande 1 't Is nog niet al. Gaat eens, IJpersche kiezers, wandelen langs de Kaai, en beziet die puinhoopen, die langs den linkerkant bijna den doorweg be lemmeren. Het is nu twee jaren geleden dat de kaaipoort verdwenen is: waarom, sinds dien, heeft men niet de hand geslegen aan de rechtmaking van die zijde der kom? 't Is twintig jaren dat de IJpersehe handelaars dit werk vragen! Waarom is het niet gedaan? Waarom zal men het niet doen Omdat de kerkmeesters, die gij, IJpersche kiezers, tot Brugge zendt zetelen, andere belangen te verdedigen hebben dan de uwe! Dat het ware om den persoonlijken dienst te bekampen, om de rijke nobiljonszonen aan de kazern te ontrukken, oh dan! dan zou Lowitje (ge kent hem ook, hé? Lowitje, 't oudste mannetje van Biebuyck, zaliger me morie) opstaan en eenige groote, van buiten geleerde zinnen uitspreken. Maar het zijn slechts uwe belangen die moeten verdedigd worden, IJperlingen, en dan, ge weet wel, je rn'en f.1 Vervloeking! en zeggen dal die mannen op ons stadhuis zouden willen komen met Octo ber naast Het Journal dYpres vraagt zich af waar om er eene stelling rondom een der Halleto- rentjes gebouwd is. Het Progrès heeft geantwoord dat het was omdat er eenige steenen reeds afgevallen waren en dat men ongelukken vermijden wilde. Onze fransclie konfrater zegt daar nog bij, dat deze handel wijze toch verkieslijk is boven die der kerk fabriek van St-Maartens, welke in plaats van eene stelling op te slagen om den val der steenen te beletten, niets beter vindt dan de drie vierden der ornementen van het oost portaal der kerk af te breken. Had ons Bestuur deze doenswijze willen volgen, het had moeten het geheele torentje afbreken, en wat had het Journal dYpres dan ge zegd? Van kerkmeesters en kalotebladen, verlos ons, Heere! Uittreksel uit het verslag der laatste zit ting van den IJperschen Gemeenteraad: De heer Schepene Cornette geeft le zing van het verslag, dat hij in naam der 2e kommissie over die rekening opgesteld heelt. Het verslag, strekkende tot de goedkeu ring der rekening, is goedgekeurd. De gewone inkomsten beliepen tot fr. 297,452-34 De gewone uitgaven tot fr. 282,683-27 Teveel fr. 14,769-07 De buitengewone inkom sten bedroegen fr. 125,060-02 De buitengewone uitgaven fr. 62,232-79 Teveel fr. 62,827-23 Zoodat het geheel teveel tot de som van fr. 77,596-30 beloopt. Die uitslag, zegt de heer Burgemeester, is het teeken van een uitgelezen geldelijken toestand, dien het kollegie zal pogen te be houden. Die cijfers zeggen meer en zijn welspre kender, dan de beste artikels. Wij geven ze aan de IJpersche kiezers teu overweging. Men verzoekt ons te willen aankondigen dat, ter gelegenheid van den Tuindag, de trein, die 's avonds om 9 ure 50 minuten naar Poperinghe vertrekt, als bijzondere trein zal voortrijden tot aan Hazebrouck waar hij om 10 1/2 ure zal aankomen. Gusten. Zie, wien dat we daar hebben dag Flip. Flip. Dag, Gusten; hoe stelt ge 't al? Gusten. Goed joDgen willen we een lek pakken hierover; 't nat is er goed. Flip. 'k Wil wel. Gusten. [binnen). Bazin twee groote uitzet a. u. b.? Flip, [het glas nemende). A vot' san té, Gusten! Gusten. A la vot', Flip Flip. Maar zeg eens, Gusten, gij die veel leest, hoe komt het dat de kamers niet willen dat elkeen voor zijn lot soldaat worde GustenDat is een groote vraag, Flip en moeilijk om juist te beantwoorden. Ftip. Vindt ge 't ook Gusten? Ik voor mij 'k geloove dat de katholieken benauwd zijn van hunne kinde, s naar de kazern te zenden. Gusten. Dat is de redeneering van't Journal d Ypres, dade klerikale meerder heid wil wit wasscben van de verwerping- des persoonlijken soldatendienst met het kazernleven af te schilderen als iets dat stinkt van verre. Flip. Ja 'k heb dat artikel La Ca serns gelezen en waarlijk 'k zegge 't recht uit, 'k ben ik nooit soldaat geweest en 'k heb veel kwaad over 't garnizoensleven hooren vertellen, maar toch'k twijfelde of dat wel allemaal waar zijn kon. Gusten. 'k Geloove 't wel. Maar wie spreekt er met zooveel verachting van het kazernleven? Zij meestal die nooit soldaat geweest zijn en dus daar bitter weinig over weten kunnen. Flip. 't Is toen nog waar, Gusten, maar waarom zoudt ge peizen dat ze dat doen. Gusten. Wel om zelf altijd van den dienst vrij te komen. Maar of die lasteringen wel behendig en goed gekozen zijn, dat valt nog te bewijzen. Want als het arm volk en de kleine burgerij eens genoeg tegen het soldaatje spelen zullen opgemaakt zijn dan zullen zij verstaan dat zij zooveel waard zijn als de rijken, de priesters, broertjes enz. en dat zij zooveel recht hebben als deze om zich aan die verdorvene plaatsen, diezedelooze kazernen te onttrekken. En wat zal er dan gebeuren Meent gij dat zij dan nog dulden zullen dat hunne kinderen alleen in dat verderfelijk midden zich blootstellen aan al die gevaren, ingebeelde goddank, maar die bij hei volk als wezentlijk bestaande zullen doorgaan? Neen, Flip, het volk zal met geweld eischen wat het met rede niet bekomen kan. Flip. 't Is toch zeker dat al die gezeg den, waar of geen waar, toch troef zijn in de kaart van de socialisten. Ze zullen op 't einde van iedereen gelijk krijgen. Gusten. Maar dat is allemaal leugen en laster, vriend. Ik ben ik soldaat geweest bij het paardenvolk, en dat acht jaren lang, als vrijwilliger en 'k weeter van te spreken, jongen. Ik heb daar honderden jongens, een voudige bloote dutsen zien binnen komen die geen het minste begrijp hadden noch van hunne rechten en plichten als mensch en als burger, noch van orde noch van tucht, noch van liefde voor hunnen vorst, hun vaderland, de instellingen van hunnen geboortegrond, en die er, dank de vele lessen, de vele ge meenzame gesprekken, de tallooze bevelen, de tallooze waarschuwingen der overheden, man en, mensch kwamen in den vollen zin des woords. Die er hunne waardigheid als mensch leerden kennen en zich zeiven, hun ne oversten en hunne makkers leerden eer biedigen, beminnen, gehoorzamen en be hulpzaam zijn. Wees zeker, maar in de kazern gebeurt alles op ééne zeer betamelij ke wijze, onder het hoog van nauwlettende oversten, zooals kolonel Parsy zegt. De orde, de reinheid op goederen en lichaam, de tucht dat alles heerscht er gestadig en onafgebro ken; de goede zeden zijn er stipt geeërbiedigt en de lotelingen zijn er onverpoosd gewaar schuwd tegen de gevaren der verleiding. Flip. Is dat allemaal waar, Gusten? Gusten. Dat is allemaal zoo waar als dat ik hier zit. Flip. 't Is dan juist 't averechtsche van 't gene 't Journal schrijft. Gusten. Jamaar dat moet u niet ver wonderen; 't gebeurt meer dan een keer 's jaars dat 't Journal een leugentje liegt om beters wille. Flip. Hewel, hewel! maar 'k sta stom, Gusten!... Bazin, geef nog twee glazen uitzet. Gusten. 't Is pourtant zoo, Flip. Flip. Maar hoe kunnen die redacteur tjes het over hunne inaag krijgen om zulke grove leugens, zulken snooden laster te schrijven? Gusten. Ja maar, Flip, ge moogt niet overdrijven ook, Jongen. Misschien verkee- ren die heeren oprecht ia de meening dat het kazernleven waarlijk verderfelijk is. Zij ken nen er immers niets van. Flip. Waarom willen ze dan schrijven over iets dat hun volstrekt onbekend is? Gusten. Om 't kazernleven tegen ver derf te bewaren, misschien. Flip. Hoe zoo dat? Gusten. Hewel, ware de persoonlijke dienst ingevoerd geweest, dan had de omge ving van de kazern zoo zuiver niet gebleven. De broertjes, de kosters, de Demaret's, de schoenmakerskuechten-congregaais-en kna pen van Davids-Fonds en kalote muzieken, enz. hadden dan ook moeten soldaat worden, en eens die mannen ddar, wat had er dan van onze kazern geworden?? O schande 1 en men durft zeggen dat de kazern eene school van verderf is!!'t Is misschien om zulks te voorkomen dat 't Journal zoo zeer tegen den persoonlijken dienst is! In dit geval 't heeft gelijk ook. Flip. Ha, ha, ha! Bazinne vult ze nog eens. Gusten. 'k Zou u nog al vertellen over gebeurtenisjes van koperen onzen heeren, suikerstanden en dengewaandendiefuit.de St-Jacobstraat, doch 'k moet voort. Flip, ik heb me reeds te lang versnoeperd; maar kom eens t'mijnent, wij zullen dan nog wat kou ten. En nu, God zegene u en tot ziens! Flip. A vous, Gusten! Ja, tot weder- ziens. van IJperen. Schieting- van Maandag 1 Augusti. Lesafïre Au guste Vantholl. Henri Poot Arthur Froidure Eugène Gelders Constant Butaye Arthur 1 0 5 2 1 3 15 13 13 12 12 12 Burgerstand van den 29" Juli tot den 5" Augustus 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 3. Ovei'lï jtlens. Ludovicus Pliilippaert, brouwersgast., 51 j. echtgenoot van Justina Philips, Aalmoe senierstraat, ïiladereu l>euetl©n tl© 7 jarea. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk, id. 2. Ter gelegenheid der Gemeentekermis, zul len de Bureelen van het Stadhuis om li ure 's morgens gesloten worden, den 8, 9, 10 en 11 Augusti. 't Is grêve te Nieuwkerke. Maandage laatst, moest ik naar Nieuw kerke gaan om een voer of twee eekenstaken en eenige honderden meters stekkerdraad te kommandeeren om mijne wee of te stop pen. Onderweg achterhaalde ik ne stokoud mannetje,die waarschijnlijk van Nieuwkerke was, en 't en duurde niet lang, of wij vielen in conversatie te gare. 't Was gekout van 't droog were, van den oogst, van de patatten en van duizende dingen en nog. Gelijk meest alle oude liên, was de man een bitje nieuws gierig en hij hadde geeren geweten waar- dat 'k ging Vriend! waar naartoe! zegde hij. Naar Nieuwkerke, de baas. »Ah! naar de scholiëslreke; mijn man, zwicht joen altijd vau waals en Nieuwkerk- naars, fraaie menschen en gaan joen geen kwaad doen. 'k Hebbe 't dikkers hooren zeggen, de baas. Hebt ge ook al hooren zeggen dat er grêve is te Nieuwkerke? Neen ik, neen ik, 'k weet er niets van; je doet me bijkans verschieten, 't en schilt zeker geen zoo stief of dat ge schreeuwt; 'k wete niet in wat er te Nieuw kerke grève zou kunnen bestaan. Wel, verdommelingen, in de conspi ratie, vriendschap! Ke versta joen niet wel, de baas. Wat is dat toen de conspiratie, waarvan dat je spreekt. Maar, Godvertroost, die vergadering daar van jonge dochters, die alle zundag achternoene bij een komt, 'k weet ik niet waarvoor, misschien om kunsten of 't koor de-dansen te leer en. Ja maar, nu versla ke 't beter, 't is van de congregatie dat ge wilt spreken. Hewel, wat is er daar gebeurt? Men heeft vier jonge dochters uit de congregatie gekuischt, en dat viere van 't zelve huis, omdat ze geenen drapeau uitge steken hadden als den bisschop kwam om te vormen, en 'tzijn er toen, 'k weet niet hoe- vele, die weggejast zijn omdat ze nie hebben willen meê gaan om koes van Brugge in te halen, iu alles zouden er wel eene dozijne zijn die hunne knoppens afgesneèn zijn. Ja, de baas, dat is nieuws, 'k En heb be dat van mijn leven niet gehoord. Maar wie is er chef van geheel dien boel. Dat is Piet Vervoet, gelijk men hem te Nieuwkerke noemt. Piet is hier in stief ge holpen, door een klein vernukkeld musje, een zeker Marietje, 'k wilde dat gij dien trip- trip een keerzage, ge zoudt u dood lachen. Ja, ja, en al dat 't muitje zegt en insteekt, chef Vervoet is altijd gereed om te doen; peist 'ne keer de liefde kan alles. Naar men zegt, met de protectie van Marietje, zouden er wel nog eenige jonge dochters meugen in ue conspiratie were keeren, en 't schijnt dat er al zijn die bij Marietje gaan krijschen hebben om opnieuw aanveerd te zijn. Kijk, als dien ouden Nieuwkerk- naar geheel zijn vertalling uiteen gedaan had, 'k peisde dat 'k ging bersten van lachen 'k En hebbe van mijn leven geen zulke stes- sen gehoord. Ja maar, 'k zegge in mijn eigen dat gaat altijd zeker in de gazette staan; dat is de moeite weerd. Te Nieuwkerke geko men, hoorde ik van niet anders spreken en meer nog sprak ik van de affaire van de kei- markt en ook vele van de komplimenten van den paster van Ghistel. 'k Zal teweke mis schien daarvan wat mededeelen. In afwach ting heb ik de eere u te groeten met handen en voeten. Publiek Schandaal. Vakantiereizen. IYExcursion kon digt ons zijne aantrekkelijke reizen aan der maand Augusti. Den 12 Augusti heeft het algemeen ver trek plaats naar Zwitserland, waarvan men het schoonste gedeelte zal bezoeken - deRigi, de St-Gothard, Interlaken, Berne, Freiburg, Geneve, de Mont-Blane, enz. De voorwaarden zijn bijzonderlijk voor deel ig; 8 Sagen, 160 fr 11 dagen.; 225 fr.; 14 dagen: 320 fr. Op dezelfde datum, reis naar Engadine en de italiaansche meeren: 350 fr. Den 18 Augusti, reis naar Londen en omstreken, de grootste bijval van M. Gh. Parmentier, alle kosten inbegrepen voor 8 dagen, in eerste klas, 250. Den 12 en 27 Augusti, allerschoonste rei zen naar Schotland, te beginnen van 420 fr. voor 12 dagen. Verders, kleine aangename reizen van slechts eenige dagen, in Belgie, de oevers der Maas, naar Dinanl, Spa, Grotte van Han, naar het Groot-Hertogdom Luxemburg, naar Trier, in Holland, de Rhijnoevers en de Moe- sel, van af 55 fr. Eindelijk de reis naar de Pyrenëen, Nor- rnandië, Bretagne, Oostenrijk, Berlijn, Con- stantinopel en Athene. I)e personen die kosteloos de programmas dezer reizen willen bekomen, gelieven er de aanvraag van te doen aan M. Gh. Parmen- tier, bestuurder der Excursion, 109, Bou levard Anspach, Brussel. Balatre, 6 januari 1886. Reeds drij jaren leed ik aan zwakte der maag; ik had alle middelen zonder gevolg beproefd, ik wanhoopte aan mijne genezing toen een mij ner vrienden, die door de Zwitsersche Pillen van eene maagziekte genezen was, mij het gebruik derzelve aanraadde. Ik volgde dezen wijzen raad, ik ben aan de derde doos van 1 fr. 50, en bijna genezen. Ik ben gelukkig- het te verklaren. Louis Roland. Handteeken gewettigd door den heer burgmeester. Aan M. Pelerin, apotheker, 12, Schildknaap straat, te Brussel. S3 P3 P^ H pp 20,00 15,37 16,50 18,00 22,00 10,00 285,00 17,000 16,00 700 100 100 2000 11,000 - I 21,25 15,87 16,00 17,25 18,00 11,00 2,75 14,000 800 100 200 100 1500 12,250 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter in de Verbrande Weide, dicht de plaats, 2urenamid. [zijnde Mar ie-Hemelvaart,) van schoon gezaagd al droog "hout van le klas. Vergadering ter herberg Hel Bekje. Deze verkooping geschiedt met ge reed geld en verhoog van 10 °/0 door het ambt van den Deurwaarder A.» Mof, Dixmudestraat, 8, te Yper. si Locï'o, pouvant servir de maison de campagne, Fort joli site, étables, écuries, remise etc. avec 5h.62a.84cs. terre, pature, jat'Jin pota- ger et jardin d'agrément; a 1500 m. de la frontière et a une lieue de Bailleul (Nord). Entree enjouissance 1 Octobre 18877 S'adresser a la Commission des Hospices Civil» d'Ypres. if I J ag-ffu11 - 2 3 2 2 4 2 C/O oo w Hj M 00 '00 middenprijs per ICO kilo Verkochtte kwantiteit F- "Z 2 2 2 3 a Verkochtte Kwantiteit S3 W I

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3