Onverschilligheid. Het jubelfeest van 't Willems-Fonds. B oekbeoordeeling STADSNIEUWS. Werkrechtersraad. De Vaart. Onderscheidingen. Brand. Schieting. Volksfeesten. MAATSCHAPPIJ BURGERWACHT!! des te armer wordt de bevolking, ten wiens koste deze geldafpersingen geschieden. Moesten de rijkdommen, die telken jare door kerken en kloosters binnen gepalmd worden, gekend zijn, men zou verbaasd staan en bedroefd, bij het zien der overgroote sommen, welke voortaan verloren zijn voor de nationale welvaart en rijkdom. Wij hebben hier vóór ons de officiëele cij fers der profijten verwezentlijkt gedurende het jaar 1884, door de verschillende kerken der stad Antwerpen. Merken wij terloops aan, dat deze cijfers waarschijnelijk beneden de waarheid zijn, want de kerkmeesters der fabriekraden hebben de gewoonte niet van de waarheid te schrijven, vooral in officiëele stukken welke door eenen liberalen gemeen teraad moeten onderzocht worden. Om dit te weten, moeten wij naar Antwerpen niet gaan; wij zouden de ondervinding veel dich ter kunnen opdoen Wij roepen de aandacht onzer lezers op het woord profijten, 't. t. z. zuivere winsten, nadat de uitgaven van de inkomsten afge trokken zijn. Ziehier dus wat die arme ker ken te boven gingen in één jaar Onze Lieve Yrouw, frs 26.338,96 S' Jacobs, 43.186,86 S4 Paulus, 11.220,83 S4 Andreas, 3.204,41 S4 Joris, 11.371,64 S'Carolus-Borromeus, 1.848,57 S' Antonius van Padua, 6.674,72 S4 Augustinus, 859,51 S4 Willebrodus, 3.995,37 S4 Amandus, 3.034,02 S4 Laurentius, 1.790,91 S4 Jozef, 7.407,13 S4e Catharina, 48,45 Anglikaansche kerk, (onbekend). Protestantsche kerk, 2.819,39 Israëlietsche kerk, 14.889,89 Indien wij ons in de samentelling niet be drogen, (hetgeen gemakkelijk zou kunnen gebeuren, want wij zijn niet onfaalbaar, gelijk de paus) dan zou de som dier profjtjes tot 138.781 frs beloopen, zonder de cen- tiemtjes mede te rekenen 1 Bijna honderd vijftig duizend franks pro fijten in ééne stadVoeg daarbij den boni, verwezenlijkt door de kerken van andere groote steden des lands, als Brussel, Gent, Luik, Brugge, Mechelen, Leuven, enz! Reken nog de overschotten, onder alle andere vormen opgedaan in al de kerken, kloosters en bidplaatsen van ons armer wor dend België, en gij zult schrikken tegenover die millioenen, welke in de koffers der bis dommen zullen plaats nemen Om nu de zaak langs eenen anderen kant te beschouwen, meenen wij dat de socialis ten ongelijk hebben, met altijd tegen die ongelukkige patroons en bazen te donderen, alsof zij alléén de oorzaak waren van krisis en volksellende! Neen, verblindheid en voor oordeel doen hier den bal mis slaan: nijver heidsbazen en kooplieden wagen geld om geld, laten werken en leven, verrijken zich wanneer de kans en omstandigheden hun voordeelig zijn. Maar in de kerken betaalt men apenrijen, klokkenklank en kerkgezang; men betaalt dit alles veel te duur; de be volking wordt langzamerhand uitgeput en ten einde gegevenEn waar gaat dit geld? Komt het in den handel terug? Zien wij het weer in omloop? Worden er met die rijk dommen ondernemingen aangegaan, groote werken uitgevoerd? Neen, geene onderne mingen noch werken, in den letterlijken zin des woords, maar wel kiesondernerningen en partij werk, ten voordeele dier partij, welke Gambetta De Vijand noemde D. N. T. Lieve Hemelwat akelig woord Hebt ge nooit een ouderling ontmoet, die immer onverschillig scheen, voor al wat hem omringde? Zoo ja, dan mocht ge vast stellen dat die man levenszat was, en hier op onze aarde geene genoegens meer ont moette. Eene oude vrouw, met die gedachten be- hebt, alles latende varen zooals het wil, onder voorwendsel dat alles haar onverschil lig is, doet ons medelijdend schokschouderen, en onwillekeurig zeggenHeere, vergeef het haar want zij weet niet wat zij doet. Men schuift dan stilzwijgend hare houding op de rekening van het misverstand, of zou ik het durven zeggen, vriend lezer? op die van de onwetendheid. Ziedaar! het is er uit, en gauwer dan ik dacht. Ja, met al den eer bied dien ik koester voor oudjes, die toch ook tot het schoone geslacht behooren heeft de ouderdom ook zijne bekoorlijkheden niet! kan het er maar niet door mijne gedachten te bewimpelen. Wellicht heeft zulk oud vrouwtje veel ge leden, hunkert ze zelfs naar het wreede scheidensuurin die omstandigheden kan zij zich vaak onverschillig toonen. Doch dit geval doet zich zelden voorwant de voor raad zoete hoop, die in de jeugd met ruime mate in het hart wordt gelegd, is niet immer uitgeput wanneer de avond des levens invalt. Hoevele grijsaards heeft men niet gekend, die hopend stierven? Maar hebt ge al ooit een jongman ontmoet, die onverschillig was? Ja? Dan was het wel een zonderlinge kerel, een fliefluiter of een deugniet. Alles is den eerste onverschillig, behalve zijn opschik. De laatste is ongevoelig vooral wat hem omringt, uitgenomen voor geld. Beiden vervelen zich gewoonlijk en zijn te vadsig om eene ernstige bezigheid aan te vangen. Zulks, God dank! mag van de jonge vrou wen niet gezegd worden. Bij haar ten minste ontmoet men geene onverschilligheid, geene ongevoeligheid. Indien sommigen beweerden dat zij zulks zijn, men zou ze niet gelooven. Immers, wat is er medelijdender dan de jonge vrouw? Wie gevoelt meer de noodza kelijkheid te beminnen? Zoodanig zelfs dat ze alles met hare liefde wil omvatten. En indien men bemint, natuur en menschdom liefheeft, zóó is het werkelijk in de ro zige jeugd, hoe ware 't dan mogelijk on verschillig te wezen. Kortom, onverschilligheid is eene kwaal waaraan velen lijden zonder het te weten. Hare bron is weelde of ongeluk. Eens dat zij bestaat zal zij de grootste onrechtvaardig heden veroorzaken en dulden. Getuige de onverschilligheid van het overgroot getal Vlamingen op het gebied hunner rechten; zij is oorzaak dat de Vlaamsche Belgen nog er ger dan een overwonnen volk behandeld worden. Reintje. De vlaamsche liberalen bereiden zich een hunner moedigste kopstukken te vereeren. Een feest op 2" October wordt ingericht, ter eere van M. Julius Vuylsteke, ter gelegen heid van zijn vijf-en-twintigjarige secretaris schap in het algemeen bestuur. Men weet welk eerbaar deel M. Vuylsteke nam in het Willems-Fonds, den kring die zoo dapper medewerkte tot voortgang der Vlaam sche zaak even als in den sHijd tegen het klerikalisme zoo machtig in onze streke. 't Is dank aan de onvermoeibaarheid van den wakkeren strijder, van den driftigen verzenzetter, dat het Willems-Fonds eenen waren invloed gewonnen heeft, n plaatsen waar zonder haar toedoen den verzwakken- den invloed van de geestelijkheid bleef heer- schen. Het Willems-Fonds heeft besloten de her innering van het Vuylstekerfeest door een duurzame instelling vast te stellen. Het komiteit wil de prozawerken van den held vereenigen, ten einde ze in de handen te stellen van het huidige geslacht, en ze te vrijwaren van de verstrooiing die de werken van M. Vuylsteke bedreigt. Wie kent Vuylsteke's werkjes niet, zijne zangen, zijne poëzijën? Blijven Uit hel Studentenleven, Zwijgende Liefde niet immer nieuw en jong, spijts hunne schijnbare ijdelheid? De werken die het komiteit van het Wil lems-Fonds ingezameld heeft, zullen voor velen van ons hoogst bekoorlijk wezen. Ze beschrijven een lang tijdstip van strijden, waar het hoofd der vlaamsche en der liberale zaak met een moed streed, die hem een held moest maken. Deze die den uitstekenden schrijver volg den in zijne loopbaan zullen zich geluk kig achten, ineen waar juweelboek zooveel perels van letterkunde en geschiedenis te vinden. Alhoewel M. Vuylsteke een groot deel zijner levensbaan opoffert aan de poli tiek, blijft bij hem de kunst en de geschiede nis niet vreemd. Het in het licht geven van een deel der rekeningen der stad Gent in de XIII eeuw, doet den eerbied uitschijnen welke de schrij ver van zoovele magistrale historieke nota's gevoelt voor die groote kwestiën, zoo goed geschikt om onze vaderlandsliefde op te beuren, en die maar al te dikwijls door val- sclie geleerden, door dweepers, zeer slecht verhandeld zijn. M. Vuylsteke is zonder genade voor alles wat valsch is, hij is geboren met eenen haat voor het onware. De Prozawerken zul len de onvergeetlijke tegensprekingen bevat ten die de valsche geleerdheid van M. Kervyn de Lettenhove op hare ware plaats zet. Men zal er ook de studie in vinden van de onjuiste geslachtrekening der Van Artevelden door M. Kervyn, geleerde, die het huidige bestuur gekozen heeft als schrijver der Vlaamsche Academie. M. Vuylsteke heeft altijd gehandeld om de waarheid te ontdekken, hij heeft als de woorden gespeld, ten einde er eene onweder- legbare beteekenis te kunnen aan geven. Onvermoeibaar heeft hij gewerkt, en daarom heeft hij recht te blazen op die kaartenpalei zen door historieke kwakzalverij opgemaakt. Hij is dichter en hij vond vergenoegen in zijn werk even als Apollo, door Raphael voorge steld in de Sixtine», eene goddelijke vreugde vond den berisper Marsyas in stukken te trekken. Het jubelboek zal in den handel niet ver schijnen, maar de inteckeningen voor het boek zullen ontvangen zijn tot bij M. Van Hauwermeiren, Belgradestraat, Nr 92, te Gent. Wij wakkeren iedereen aan zien dit boek aan te schaffen dat een ware intrest oplevert aan alle liberalen even als aau alle vrienden van kunsten en letteren. Wat het feest betreft, het zal waardig wezen van den held wien het zal vereeuwi gen. Het banket, aan den jubelaris geofferd door het Willems-Fonds, zal voorgezeten worden door M. Lippens, burgemeester der stad Gent. M. Dewael, burgemeester van Antwer pen, en M. Buis, burgemeester van Brussel, hebben beloofd tegenwoordig te zijn aan het feest, dat zal plaats hebben in de groote zaal der Koninklijke Maatschappij der Choeurs». Van dit feest zullen ook deel maken de beste letterkundigen van het land en den vreemde, een groot getal politieke mannen, publicisten, enz. We hopen op dit feest later te kunnen terugkeeren, dat als herinnering zal blijven in de verslagen van ons politiek en letter kundig leven. A. V. De Hollandsche Schilderschool door Henry Havard, vertaald door F. Geire- gat. Uitgave van 't Willems-Fonds. Julius Vuylsteke. Indien er, onder de menigvuldige Fran- schen, die over Nederland geschreven heb ben, één is, die zulks met kennis van zaken deed, dan was 't welzeker Havard. Maar ook hij schreef niet van Parijs uit, zooals K. L. Huysmans en anderen. Hij verbleef in Hol land, leerde Nederlandschging met ons volk en zijne kunstenaren om. Zijne Hollandsche Schilderschool maak te, over eenige jaren, bij derzelver verschij nen, grooten ophef en met recht, want een rechtvaardig en bezadigd criticus, een fijne opmerker, een onpartijdig en onbevooroor deeld bewonderaar, als Havard, treft Neder land maar heel zelden onder de Franschen voor zijne kunst aan. Hij ontleedt goed, met eene klaarheid en eene orde onzer zuiderburen eigen; wijdt niet te lang uit over zekere talenten, en dit ten nadeele van ander even goed bedeelden. Zekere opgaven laten nogtans, in de fran- sehe uitgave, als juistheid te wenschen, maar hierin heeft de vertaler voorzien. Bij middel der geïllustreerde catalogues der schilde rijen in het Rijksmuzeüm van Amsterdam, heeft de heer Geiregat een groot getal plaat sen, alsmede jaren van geboorten en afster ven van veel Hollandsche schilders nauw keuriger kunnen aanstippen. De vertaling is overigens zeer juist en in sierlijken kant bewerkt. Zij moet niet onder doen voor deze van Wauters' Vlaamsche Schilderschool, door M. Julius Sabbe. Het is niet te betwijfelen, dat dit boek in lagere hoofdscholen, nijverheidsscholen en volksbibliotheken oneindig veel nut kan stichten, maar waar is er geen maar het ligt waarlijk in de roeping van het Willems-Fonds niet zoo immer voort de vertalingen uit te geven. Met het geld van zooveel vlaamsche mededenkers, moet onze nationale vlaamsche letterkunde, op eigen bodem ontsproten, veel meer worden aange moedigd. Voor ons part zullen wij op deze vaderlandsche snaar zagen, zoolang wij de eer zullen hebben in het Algemeen Bestuur van het Willems-Fonds te zetelen. Talenten als MM. Sabbe en Geiregat heb ben grooter werk te verrichten dan vertalin gen maken; zij zijn aan hunne faam en verle den oirsprokelijke gewrochten verschuldigd; zij moeten scheppen, en het Willems-Fonds moest liever Sabbe's Vertelboek of een nieuwe bundel Yan Geiregat's novellen uit geven, dan deze twee ieverige werkers voor den ploeg der vertalingen te spannen. Met de afdeeling Brussel, keuren wij de uitgave, op dit oogenblik, van alle vertalin gen onvoorwaardelijk af, en wij zijn zeker dat de meerderheid der Willemsfonders die a/keuring goedkeuren. Wij meenen hier echter te mogen verklap pen, dat, door eene nieuwe combinatie van het Algemeen Bestuur, hierin voortaan zal verholpen worden en dat er nieuwe middelen zullen worden aangewend om onder opzicht van uitgaven al de inschrijvers te bevredi- gsn. K.-H. De Quéker. I)e Moniteur bracht ens Zondag u ,j uitslagen der verschillende algemeene prn/ kampen van het middelbaar onderwijs, hooV sten graad. Gelijk de vorige jaren, hebben de leerlin gen van ons stadscollegie zich er weten t» onderscheiden. Twee leerlingen der vierde professioneel» klas, de heeren Gamiel Van Biesbrouck en Frans Vereecken hebben eene benoeming bekomen. De eerst behaalde een eersten acceesit in den prijskamp van Vlaamsche taal (2e plaats)' de tweede bekwam eene eervolle melding Proficiat! Verleden Zondag, ten 2 ure namiddag heeft in het stadhuis van IJperen de kiezing plaats gehad voor de hernieuwing van een deel van den Werkrechtersraad. Een betrekkelijk beperkt getal kiezers patroonen en werklieden, heeft zich naar de stembus begeven. De uittredende leden zijn zonder tegenkan ting herkozen geweest. Ziehier overigens het getal stemmen dat elkeen van hen bekwam Werklieden. Blieck, Désiré, werkend lid, 81 Harteel, August, id. gj Derille Petrus, bijgevoegd lid, 81. Patroonen. Verhaeghe, Theodoor, werkend lid, 67. Van Eeckhout, Engel, id. 68. Didier, Franciscus, bijgevoegd lid, 67. Eenige stemmen hebben zich rondgestrooid op de heeren Henri Fiers, Polydoor Vermeu len, Arthur Gryffon, Adolf Flaman, Pieter Angillis en Gustaat Mailliard. Men verzekert ons dat de Provincie d« vaar van IJperen naar den IJzer en de vaart van Loo aan den Staat komt over te laten. Wat zuilen wij bij die verandering van meester winnen? Zal de Staat dien bevaarba ren weg wat beter onderhouden dan het de Provincie deed? Hopen wij het, maar laat er ons niet te veel op rekenen. En daar wij nu van vaarten spreken, is het waar dat men, vóór de kiezingen, eeni ge werken, betrekkelijk de nieuwe vaart Lei-IJperlée, zal aanbesteden??? Zou het Journal d- Ypres of het Nieuws blad ons desaangaande niet kunnen inlich ten? Bij koninklijk besluit van 25 Augusti 1857, is het burgerkruis van 2d* klas toegestaan aan de heeren Cornette, T. batailjons-doctor, Nuytten, K., oud-sergeant, Labaere, P., kaporaal-tamboer. Zaterdag 11., rond 8 ure 's avonds, heeft: de noodklok de gansche stad in rep en roer; gebracht. Een begin van brand was ontstaan op hei i gehuchte de Kalf vaart, in de herberg be woond door F. Gekiere. De pompiers begaven zich spoedig ter; plaats. Het vuur, het was gelukkiglijlc maar een schouwvuur, werd welhaast' uitgedoofd. De schade is onbeduidend. Het is morgen, 11 dezer, dat eenige leden j der maatschappij cijbelschutters onzer Bur- gerwacht zich naar Veurne begeven om aan de schieting deel te nemen. Wij wenschen hun goede reis en veel bijval. Morgen zullen op het gehuchte de Kalf vaart allerhande volksfeesten plaats hebben, welke zullen gegeven worden door de maat schappij de Kalijaardsvrienden, met mede hulp van het Stadsbestuur. Mocht het weder voordeelig zijn, men zou vele nieuwsgierigen zien optrekken en de neringdoeners van de Kalfvaart zouden een mooi stuivertje verdienen. van IJperen. Schieting van Maandag 29 Augusti- Lesaffre Auguste 5 2 2 4 3 Masscheleyn Alphoiise 5 2 3 3 2 Deweerdt Charles 2 5 3 4 1 Swekels Léon 14 4 14 Fraipont Maurice 3 3 5 0 3 Dezuttere Arthur 3 0 2 4 4 1 Beke Emile 1 1 4 4 3 l3,l Rotiers Jules 4 5 1 0 3 *1

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 2