Volksfeesten Beestialen Beestialen MEUBELS Beestialen CONCERT Meubilaire Voorwerpen Burgerstand Popermghe. Burgerstand van Poperinghe. Iets oyer onderwijs. eu VERMAKELIJKHEDEN Op Zondag 11 September 1887, Koopdag te Wytschate Op Donderdag 29 September 1887, Landbouwersgereedschappen, eene hoeveelheid aardappels Openbare verkooping te West-Roosebeke MEUBILAIRE voorwerpen Vruchten en Landallaam, Op Vrijdag 80 September 1887, Venditie Aardappelen, Beetrapen, AKKEJRALL AAM Donderdag 29 September 1887, Gemeente Passcbendaele. Schieting van Maandag 5 Septemb. Bogaert Alph. 4 4 3 5 3 19 Mailliard Gustave, 4 3 1 5 5 18 Poot Arthur, 4 4 3 4 3 18 Vantholl Henri, 2 5 5 3 3 18 Lesaffre Auguste, 2 3 2 5 4 16 Deweerdt Charles, 2 3 2 4 4 15 Rotiers Julien, 3 3 5 0 4 15 Ligy Albert, 3 2 2 2 4 13 Froidure Eugène, o 0 5 3 4 12 Masscheleyn Alph. i 3 4 0 4 12 Froidure Robert, i 4 4 3 0 i2 Thiebault Fernand, 2 5 5 0 '0 12 van den 2" tot den 9" September 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 1. Hu well i ken. Juliaan Godeliere, schoenmaker, en Horten sia Van Leene, zonder beroep. Polydre Andries, schoenmaker, en Felecia Louwyck, naaister. Ivon De Neve, dienstknecht, en Melania Versa vel, dienstmeid. Hendrik Deleuze, luitenant bij het 3® regi ment lanciers, en Hendrika Lapiere, zon der beroep. Willebaldus Carreyn, stroodekker, 76 jaar, weduwaar van Rosalia Houppe, St Ja cobs buiten. Henri Janssens, zonder beroep, 46 jaar, echtgenoot van Victorine Gisquiere, lan ge Thouroutstraat. Amatus Moinié, 9 jaar, scholier, Meenenstr. Helena Berghman, zonder beroep, 58 jaar, ongehuwd, Kauwekindstraat. Kinderen beneden de jaren. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk, id. 0. 5 September 1887. Zondag laatst hadden wij het genoegen de Prijsdeeling aan de kinderen der Bewaar school bij te wonen. Die prijsdeeling was dit jaar bijzonderlijk belangvol. Het programma droeg niet min dan acht stukjes. Van reeds lang vóór het gestelde uur was de zaal der Philharmonic door de ouders der kinderen belegerd. Het is nog al iets, moet ge weten, de ouders van vijf-en-tachtig kinders plaats te gevenDaarbij moet men nog wat familie voegen: ooms, moeien, nich ten, enz., die ook al gaarne erbij zijn als de kleinen hun fabelken laten afrollen! Maar alles is opperbest gelukt. De gymnastiesche oefeningen werden zeer wel uitgevoerd. Die kleine wichtjes deden net als oude soldaten. Vervolgens: de Vink, het Bakkertjela petite Souris, het Kind en het Boek, enz. werden vertolkt met eene stoudheid die de luidste bravo's in de zaal deed losbarsten. De prijzen bestonden uit speeldingen, lekkergoed en kleerstoffen. Verscheidene leerlingen werden vermeld als bijzonder zorgvuldig en vlijtig geweest te zijn. Een sommeke op hun spaarboek was hunne belooning. Daarbij kreeg elk kind nog eene groote lekkere koek van den heer Julius van Merris. Niets vermakelijker dan het huiswaarts gaan van die troppen kinderen met hunne speeldingen en belooningen; men zou gezegd hebben dat zij van een door St Nikolaas gegeven feest terug kwamen. Een hartelijk proficiat aan de ijverige on derwijzeres Mejuffer Brasseur, alsook aan hare hulponderwijzeres Mejuffer G. Denut. Vooraleer wij eindigen, laat ons den vuri- gen wensch uitdrukken onze bewaarschool altijd voort te zien bloeiendaar is liberaal graan, dat later schoone vruchten moet voortbrengen. B. van den 17 Augusti tot den 8 September 1887. Mannelijk geslacht 14. Vrouwelijk id. 10. Hu welij ken. Briche, Emilius-Cornelius, 34 j.kopersla ger, en Coene, Maria-Ludovica, 32j., mut senmaakster. Decoker, Carolus-Cornelius, 22 j., manden maker, en Christiaen, Emma-Cornelia, 18 j., kantwerkster. Couture, Livinus-Cornelius, 24 j., dienstbode te Watou, en Deman, Rosalia-Cornelia, 22 j., dagloonster. Overlïj den» Depoorter, Romania-Cornelia, 28 j., kant werkster, echtgenoote van Vitse Julius. Deheegher, Barbara-Sophia, 73 j., zonder beroep, oDgehuwd. Rouseré, Augustus-Joannes-Cornelius, 50 j kleermaker, echtgenoot van Bailüeu, Phi- lomena-Cornelia. Visage, Natalia-Virginia, 70 j., zonder be roep, wed. van Duclos, Victor-Augustus. G«orge, Ludovicus-Franciscus, 88 j., zonder beroep weduwaar van Mahieu, Maria- Thercsia. Thoris, Petrus-Jacobus-Ludovicus, 92 jzon der beroep, weduwaar van Sonneville, Fidelia-Amelberga. Maes, Bruno, 05 j., landgebruiker, echtge noot van Top, Rosalia-Cecilia. Vitse, Celina-Barbara, 33 j., bijzondere, on gehuwd. Lebbe, Aloisius-Cornelius, 57 j., landbouwer, ongehuwd. Gythiel, Aloïsius, 53 j., landgebruiker, we duwaar van Caroen, Juliana-Cornelia. Kinderen beneden de 7 Jaren. Mannelijk geslacht, 5. Vrouwelijk, 4. (Vervolg). Toen wij nog heel klein waren, te klein om er ons van te geheugen doch wij leeren het nu bij het zien hoe het met ande ren gaat, werden wij naar de kerk ge dragen, waar twee karnavalzotten, pastoor en koster ons afwachteden, en zonder eer bied voor onze tegenwoordigheid, wat keu kenlatijn snabbelden; ons klein kopjen, och armenmet water besproeiden, al de duivels van heel de Hel met gewijd water in de hand verzaakten en ons dan den naam gaven van den eenen of anderen heiligen Laber was er nog niet martelaar of niet. En de klok ken luiddenEn wij waren gedoopt 1 E fni- ta la comediaEn de toer was gespeeld! En de pastoor had ze binnenO 't zijn knip pers, die pastoors Feit zonder rechtstreekschen invloed op onze toekomst, ik beken het volgaarne, maar dat ik aanhaal als ware dit de eerste stap geweest en den verkeerden weg dien men met ons zou inslaanEn inderdaad, zoodra wij eenige woorden konden uitstamelen, dan begon men met ons spoedig vertesels opdis- schen van duivels, tooverheksen, geesten die weerkwamen en duizend dwaasheden zonder kop nog staart. Zoo bereidden ons onze ou ders, onwillekeurig, wij hopen het gaarne, om het schoone onderwijs van den Room- schen Godsdienst te ontvangen. En van negen tot twaalf jaren werden wij aan den heere pastoor of onderpastoor overgelaten. En drie jaren ten minste knaagde het woe- kerdier aan onze teerdere, jeugdige hersenen! Ja, drie jaren lang leerde men ons niet God kennen maar miskennen, enkele ondeugden aanzien, en het onmogelijke boven het mo gelijke en het noodzakelijke stellen. Wel is waar hadden wij middelerwijl op school andere oefeningen gehad, doch indien men nagaat dat wij van den eenen kant op dien ouderdom nog te weinig gevorderd waren om het nuttige der studies aan te vangen en van den anderen kant met oneindig méér gemak de reusachtige fabels der paperij op slikten dan de beredeneerde werken der klas, dan zal men gauw begrijpen dat de balans totaal ten voordeele der geestdompers helde. En na de eerste communie? zal men wellicht vragen Ah! dan ten minste mogen wij naar vrijheid uitzien en eene herstelling van de studie afwachten. Doch neen, beste lezer, vergist u niet. Een onzer Staatsmannen van vroeger hij is niet waard dat ik hem opzoeke onder voor wendsel misschien dat het fransch de offi- ciëele taal is, had het ongelukkig gedacht de Vlaamsche kinderen, die later nooit hetzij de hoeve, hetzij het werkhuis of het ambt huns vaders zouden verlaten, fransch te doen leeren. En men begon dan in 't fransch het geen men tot hiertoe in 't vlaamsch had gedaan, en men besteedde twee, soms drie, zelfs vier jaren en meer om die jongens wat fransch te leeren. En dan bleven die jongens te huis en zes maanden nadien konden zij nog zeg gen Moncheu, madame, bonjour, bon- soir, quelle heure est-il?... en daarmede was 't al. Dat werd gedaan, Laat ons nu eens zien wat men had kunnen en moeten doen. Het is klaarblijkend, geachte lezer, dat fransch aanleeren aan vlaamsche kinderen, die dus in 't vlaamsch hunne eerste opvoe ding bekwamen, die in 't vlaamsch leerden spreken, lezen, schrijven en tellen, denken in één woorddat fransch aanleeren in zulke omstandigheden, te meer dat bij gebrek aan oefening, die kennis zoo gauw werd vergeten en tot niets kon baten, de groot ste misslag was dien men begaan kon. Het eerste dat dus te veranderen valt is dien leergang af te schaffen. Maar telkens er iets wegvalt moet er wat anders in de plaats komen. Al wie daaraan twijfelt, wende zich tot Jeremias Thonissen, die reeds zoovele bekwame onderwijzers van hunne bediening beroofde en ze immer door bekwame koeiwachters. klokkenlui ders, orgelblazers of andere diergelijke lees nietdier gelijken) wist te vervangen. Waren zij ook niet bekwaam in hun vak. Welaan, in plaats van de lagere studies met eenen franschen leergang te zien einde gen, zag ik ze gaarne met voldoende weten schappelijke lessen bekroond. Hier zou men kunnen opwerpen dat zulk aanschouwelijk onderwijs groote kosten vergt voor het aanwerven van afferaten. Die opmerking vinden wij juist. Maar overwegen wij ook eens hoevele schatten in al de kerken nutteloos worden opgesloten, schatten af- geluisd hetzij van de staatskas, hetzij van afgezonderde aftroggelarijen herkomstig Waarom dan zouden onze scholen, die onze tempels zijn, van het nuttige niet mogen voorzien worden Ja, de scholen zijn onze tempels, gelijk de wetenschap onze godsdienst is. Zonder twijfel de wetenschap is vijandig aan de bijgeloovigheden en kwezelarijen die loop hebben onder den naam van Roomsch katholieke, Anglikaansche, Lutheriaansche en andere godsdiensten, doch zij is het niet jegens den waren godsdienst die God leert kermen door zijn goddelijk werk, de natuur welke de Roomsch katholieken miskennen en vervalschen De ware godsdienst en de ware we tenschap heeft professor Huxley, een ver maarde engelsche wijsgeer gezegd, zijn tweelingen, die men van elkaar niet schei den kan zonder beiden dood te veroorza ken. De wetenschap, dat is de ware godsdienst verspreiden, is dus de plicht van alwie af keer gevoelt voor die afschuwelijke voort planting van bijgeloof en onwaarheid; zij ook zetten onvermoeid hun hatelijk werk voort, de priesters-uitdoovers, hun viervou dig wapen ter hand De Dood, het Oordeel, de Hel, en de He- melsche Glorie! Wat ons betreft wij schrik ken voor de dood niet en wij laten uw oor deel, uwe hel en uwen hemel onaangeraakt, daar, wij, evenmin als gij, zwartgerokte uitbuiters, er niets van weten. Oh ja! het oordeel Dat woord moet U schrik inboezemen, en wij, die nochtans geen aanspraak maken op uwe kristelijke deugden, wij beklagen U uit dtn grond des harten, moest het onmogelijke wezentlijkheid worden... Koes van Riesenaelde. P. S. In een aanstaande artikel hoop ik op het nut der wetenschap terug te komen. Vakancie-reizen L' E,xcursion bied ons voor de maand September eene reeks aangename reizen. Op 12 September heeft er een vertrek plaats naar Zwitserland, waarvan men de bijzonderste deelen zal bezoekende Rigi, de St-Gothard, Interlaken, Bern, Geneve en de Mont-Blanc. De voorwaarden zijn buiten- woon voordeelig: 8 dagen: 160 fr.; 11 dagen 225 fr.; 14 dagen, 320 fr. Op denzeifden datum, reis naar de Alpen 595 tr. Een weinig later, reis naar Londen en omstreken, welke gedurig den grootsten bijval bekomt: 8 dagen in eerste klas 250 fr. Verders, kleine aangename reizen, van eenige dagen, in België, de oevers der Maas, naar Dinant, Spa, Grot van Han. Groot- Hertogdom Luxemburg, Trier, naar Holland, de oevers van den Rhyn en der Moesel, te beginnen van 55 fr. Eindelijk, de reizen naar Spanje, Portu- gual, Algerie en Tunis. De personen die kosteloos de voorwaarden dezer reizen zouden willen bekomen, kunnen er de aanvraag van doen aan M. Parmen - tier, bestuurder der Excursion, 109, Bou levard Anspach, Brussel, - w Nl tef *3 Stad IJperen 1887. -- WIJK KALFVAART. -- 1887. opgeluisterd door Orkest, prachtig VUURWERK, Verlich ting en Danspartij, gegeven door de Maatschappij De Cali- vaart svriendeni ter hofstede gebruikt door Deriré Segers, dicht de plaats, om 1 ure namiddag, alsook rond de 250 kilos hoppe 1888, Gereed geld en verhoog van 10 door het ambt van Deurwaarder A.» Hof, Dixmuidestraat, 8, te IJper. Door uitscheiding- vun bedrijf. ten huize bewoond door de kinders Soenén. dicht d'her- berg I)e Kat, van alsook een Zwingelmachijn met cylinder om 1 ure juist namiddag. Met gereed geld en verhoog van 10 door het ambt van den deur waarder A IX o f, Dixmuide straat, 8, teYper, met tusschenkomst van zijnen ambtgenoot S*. Van- dermeiren, Deurwaarder te Rousselare. van EN TE IJPERRPI. 12 uren 's midddags, zal Meester FLÖHI8ERÏ-AÜGUSTIN TH EGA, Notaris te IJperen, op het hofstedeken en molen gebruikt door vrouw de weduwe Mavaut, te IJpe ren, Sinte Pieters-buiten, bij de her berg Het Withuis, venditie houden van al de mobiliaire voorwerpen al daar te bevinden. Deze venditie zal gebeuren met tijd van betaling voor de koopen boven de tien franks, mits door de koopers te stellen goede en welbekende bor gen, ten aanveerden van voornoem den Notaris TIÏECA, te IJperen, El verdinghestraat Jaarlijksch groot gegeven door het Muziekgenootschap Vlijt voor Kunst onder het bestuur van M. Prosper Moerman, en met medehulp van verscheidene uitmuntende Kunst oefenaars, den kermis-Woensdag 21 Sept. 1887, ten 6 '/a ure juist 's avonds, in de Concertzaal. Overlijden». Geboorten. En 'k won dat daar De God U spaar. Wiens naam gij zoo dikwerf schijnheilig hebt aan- Ik wou dat Hij raeedogendo zij [beden; En dat Hij U niet vrage hoe gij Trots zijn heilig verbod het tweedracht durven [smeden Hoe gij het uithangbord van Roma's handelhuis Hebt schaamtlood vastgeklampt aan Christus bloe- [dend kruis! co a ra m pa 95 O 1 O O. B 2 <9 C/2 CD zn P O CTQ CD OQ -i CD H P 1 CD P p r* O W O CJl (O CO O O O O O O O O O O O O co OT t—b- O GO co co co O O UT OT OT OT CO O O O O O O O CO H rfx (O or o to -3 or Vs co O O O O O O 05* O O O O O O CO g—H-t— •j; co co oo rfx üi - O or OT W (O O g O O O OT OT O Q 50 2 M 2 H 3 N (XI CD T5 cr ct> <-1 00 00 co ui CD r-t- CD B cr CD 00 00 <1 w H I—I «H ROYAL REMY'S styfsel wordnooit als in pakken ofdoozen met fabriekmerk Leeuwenko p, geleverd. De verbruikers zijn dus verzocht alle losse styf sel te weigeren die men hun als "ROYAL REMY» zou willen verkoopen. j

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3