Een onderpastoor vervolgd voor vervalsching van geschrift in kieskwestie. Aan 't werk! Willems-Fonds. STADSNIEUWS. Gemeenteraad van IJperen. Indien de Brusselsche gemeentescholen dit jaar nogmaals de schitterende uitslagen dei' voorgaande jaren behalen, zullen de katholieke gazetten niet meer moeten zeg- dat het aan de partijdigheid van den jury liegt. Wat de onderwijzers betreft, die aange- duid zijn om van dejurys deel te maken, hebben wij hooren zeggen dat M. Thonis- sen geen enkel bestuurder onzer stadscho- len genoemd heeft, terwijl integendeel twee bestuurders van katholieke scholen aange- wezen werden. Indien met dergelijk systeem, de minis- ter er nog niet toe geraakt, de Katkotieke scholen op den eersten rang te krijgen, moet de H. Geest volkomen de leerlingen dier gestichten verlaten hebben. Men zal ons zeggen Een jurylid weet niet wiens werk hij verbetert. Persoonlijk, neen; maar hij kan altijd weten indien hij eenen leerling eener ofïieieele of eener klerikale school voor handen heeft. Deze laatsien heb ben inderdaad de gewoonte boven hunne op stellen en thema's een verkort schietgebed te schrijven, zooals J. M. J. (Jesus, Maria, Jo zef) ofwel G. Z. J. C. (Geloofd zij Jesus-Chris- tusIs het dan te verwonderen dat ze alzoo altijd prijzen hebben? Wat het schietgebed niet vermag, wordt door de toegevendheid van een klerikaal jurylid aangevuld J. - De kleine gemeente Keyem, bij Dixmude, heeft eenen onderpastoor, Alfons Schram, die zonderling zijne plichten, de gewetensvrij heid en de stemrechten verstaat. Hij maakt van zijn priesterambt gebruik en misbruik ten einde stemmers te vormen en het groote dweepersleger te versterken. Jong en vlijtig, doordrongen van deze oude voorschriften, zoo goed geschikt tot den terugkeer van al de misbruiken, van al de bijgeloovigheden van vroegere tijden, zijn alle middels hem goed tot zegepraal der heilige zaak. Onwettige middelen maken hem niet be vreesd. Ook heeft deze ongehoorde stoutheid hem gebracht voor de rechtbank van Veurne, gewoonlijk zoo verdraagzaam voor de wei denkenden als de priester in kwestie. Maar recht moet gedaan worden. Een stemmer, deel makende van dien groo- ten beestigen kiezersstapel onzer Vlaande ren, waaraan men maar al te wel de wach ters kent, was onbehoorlijk op de kiezers lijsten van 1887 gebracht. Men vroeg zijne afschrabbing omdat hij geenszins het stemrecht had. Die kiezer was David Lucas. De kapelaan, die geheel wel de onbehoorlijkeid in zake van stemrecht van David Lucas haasteen heilige man ten jara 1886 kende, vroeg de extrakten der belastingstukken van 1S83, 1881 en 1885. Hij veranderde 1883 in 1886, er. van een zijner getrouwe, die den tol in 1886 niet betaalde, maakte hij eenen kiezer. Het Be roepshof van Gent sprak de afschrabbing van David Lucas uit, en daar de verwisse ling der openbare bewijsstukken bewezen was, werd M. Alfons Schram vervolgd. Gedurende het onderzoek herkende de kapelaan, makelaar in zake van stemming, verscheidene malen zijn misdrijf. Over eenige dagen had hij openbaarlijk zijne schuldige akten voor de rechtbank van Veurne te verklaren. De zaak had opschudding verwekt. Ze was gansch uitzonderlijk aan de gewone misdrij ven, alhoewel er veel dergelijke in onze vlaamsche gemeenten en maar al te dikwerf straffeloos geschieden, Maar te Nieupoort, waar de klerikalen door schandige middelen gezegepraald hebben, zijn dappere, edemoe- dige mannen opgestaan, als M. De Jaegher- Meynne en Haerynck, die gezworen hebben den oorlog te voeren tegen de kiesvervalsch- ingen, en ze werken moedig aan de herzie ning der lijsten. M. de vicaris Schram, op heeter daad betrapt, werd gedaagd vóór de rechtbank van Veurne. De rechtbank was samengesteld uit MM. De Smet, voorzitter; Glaes, bijzitter, en Pil, bijgevoegde rechter. De heer substituut Gom- bault bekleedde den zetel van het openbaar ministerie. M,r Fuerison, van de balie van Gent, vertegenwoordigde het burgerlijk recht voor de heeren De Jaegher en Haerynck. De onderpastoor had voor advokaat M'r De Haene, burgemeester van Veurne. De debat ten, waarbij een uitverkozen publiek tegen woordig was, leverden een groot belang op. Al de getuigen zijn de beschuldiging komen bevestigen; maar ter groote verwondering van het gansche publiek, heeft M. de onder pastoor Schram zijne eerste verklaringen en bekentenissen, bij den heer onderzoeksrech ter gedaan, ingetrokken. Hij had zelfs den schijn de proces-verbalen van het onderzoek alsvalschte verklaren. Niettegenstaande dit alles heeft de heer voorzitter geene moeite gehad aan den beschuldigde de bijzonder heid te doen verstaan van zijne intrekkingen en zijner verzwijgingen. Door zijne antwoorden heeft men gezien dat de beschuldigde zich een zonderling ge dacht maakt van het stemrecht in België. Wanneer hij door David Lucas vernam dat hij de patent niet meer betaalde van rond- leurende koopmanriep de dienstwillige priester uit: Waarom hebt gij dat niet vroeger gezegd? 't Is spijtig. Ik zou de patent voor u betaald hebben. De man, die nochtans interest had den onderpastoor te ontschuldigen, heeft moedig die woorden herhaald. De onderpastoor heeft hierop niets weten te antwoorden. De debatten hebben eene groote zeldzaam heid bewezen: Het is dat de valschheid, door het Beroepshof van Gent klaar bewezen, 't is te zeggen de verwisseling van cijfers, niet meer bestond op de documenten gebracht ter rechtbank van Veurne. Er is daar dus nog eene nieuwe vervalsching nog veel zwaar der dan de eerste en die op de rechters, even als op de toehoorders, een overgroot zonder ling gevoel heeft doen ontstaan. De uitspraak der zaak, welke wij zullen bekend maken, is verschoven tot op 19 Octo ber. Het proces van den onderpastoor van Keyem,die heden hangende is voor de recht bank, is een dezer groote gebeurtenissen, die niet te veel de oplettendheid van het publiek op zich kan trekken. Het is een proces, dat nog eens te meer de werken onzer geestelijk heid toont in zake van stemming en in onze politieke strijden. Het toont ons ook hoe ge vaarlijk het is zonder kontrol de jonge pries ters te laten handelen. De vlijt welke zij aan den dag leggen om te werken tegen onze rechten en burgervrijheden is altijd door den bisschop aangewakkerd en beloond. De geschiedenis van deze kleine gemeente van Keyem is wel deze van het meeste getal onzer vlaamsche gemeenten, die gansch en geheel onder den voet van de geestelijkheid liggen omdat men er altijd eenen pastoor of eenen kapelaan vrij heeft laten handelen en zich als meester heeft laten stellen over alles wat de gemeente aanging. X. Oktober is aan de deur! 't Is de maand der gemeentekiezingenBinnen 3 weken wordt het Belgisch kiezerskorps ter stembus geroe pen, om door geheel het land de helft der gemeenteraden te herkiezen of te vernieu wen. Gedurende die drie weken zal ons landeken ten prooi zijn aan al de partijdrif ten gazetschrijvers zullen bladen papier bezwarten en lieele inktkokers leeg schrij ven, redenaars zullen optreden, om het belang der kiezmg en hare gevolgen te doen uitschijnen en bespreken; kandidaten zullen in openbare vergaderingen de schoonste be loften doen en de kiezers door hun bezoek ten huize gaan vervelental van politieke mannen en strijders zullen beurtelings tus- schen hoop en vrees leven,- er zal gelasterd en gelogen worden; onnoozele menschen zul len bedrogen of om den tuin geleid worden; de partij van Rome zal bovenmachtige krachten inspannen om hare mannen vlot te krijgen, welke in 1884 schipbreuk leden; kortom wij zullen een woelig tijdstip bele ven, dat al onze aandacht zal vergen en zelfs de onverschilligsten zal aanbelangen. Doch redekavelen wij een weinig over deze zaak, met het oog op onze stad. Gode zij lof, onze Liberale Vereeniging is verleden Zaterdag ontwaakt. Zij slaapt ge- meenelijk eenen roes van drij jaren, terwijl de bergmotten en dassen zich met zes maan den te vreden stellen. Wij hopen dan nog eenige bijeenkomsten te zien vóór den 16 der naaste maand. Onze zaken moeten besproken, kandidaten moeten voorgesteld en gehoord worden, alle kwes- tien, welke er bij kunnen winnen met in algeineene vergadering besproken te worden, moeten op het tapijt komen. Er is dus werk in 't zicht en brood op de plank! Allo, mijn- heeren, de handen uit de mouwen en wat meer vuur in den strijd! Mijnheer de advokaat I'armentier komt aanslaande Maandag eene voordracht hou den in den Zioarlen Leeuw, ter Boesinghe- straat, op verzoek der liberale bekwaam heidskiezers. Onze lezers en menige ijper- lingen kennen het talent van den jeugdigen gentschen advokaat, die reeds drie jaren lang in onze afdeeling van het Willems-Fonds zooveel bijval komt oogsten met zijne gees- rijke en krachtige voordrachten. Dat de liberalen dus in grooten getalle naar den Zwarten Leeuw stroomen: zij zullen er iets leeren en hunnen tijd nuttig besteden. Moesten de klerikale gazetteknechten on beschaamd genoeg zijn om er zich aan te bieden, (gelijk zij het eens vroeger deden) dan zullen wij er bij zijn om die gasten, met ver- schuldigden eerbied, door de bovenvensters op straat te gooien Eerlang richt het Willems-Fonds zijne Concert-voordracht in, ten lokale De Gou den Arend. M. S. Sabbe, van Brugge, is als spreker ingeschreven. M. E. Van Elslan- de. van Poperinglie, verleent zijne hoogge schatte medewerking. Wij bepalen later den stipten datum. Wij liberalen, strijden voor onze grondbe ginsels. Ontkennen wij echter niet, dat een zelfde grondbeginsel op verscheidene manie ren kan verdedigd worden, en dat er veel van afhangt van de persoonlijkheid des kandidaats. Daaruit volgt dat ware grond beginsels altijd goed zijn, terwijl wel ge vondene kandidaten nog beter zijn om in het kiesperk te treden. Zoeken wij dus goede kandidaten voor de open gevallene plaatsen. Het is stellig dat de heeren Leleup en Van Alleynnes niet meer de vernieuwing van hun mandaat zullen vragen. Wij betreuren groo- telijks de aftreding dezer twee vrienden, volksminnende mannen en door den kleinen burger gaarne gezien. Bij hunne aftreding meenen wij de tolk te wezen van de ovet- groote meerderheid der liberalen, wanneer wij hen voor bewezene diensten bedanken, en hun verzekeren dat wij hen steeds als kloeke en overtuigde strijders zullen herin neren. Wij wenschen de liberale vereeniging veel goede kans in het opsporen Yan hare kandi daten. Ware er geene mogelijkheid in den gemeenteraad vertegenwoordigers te hebben van den handel, de Burgerij, Werkers bevolking t 't Is wenschelijk dat de ver schillende klassen der samenleving er hunne vertegenwoordigers kunnen aanwijzen. Daar om is het volkomen onnoodïg, zelfs onnuttig, dat een gemeenteraad uitsluitend uit fonc- tionnarissen, magistraten of advokaten sa mengesteld zij Nevens die mannen is er gemakkelijk plaats te vinden voor eenen handelaar of koopman, voor eenen nijve- raar, voor eenen werkersbaas of patroon Bij al die menschen ontmoet men nevens goede princiepen, nog veel nuttige kennissen den vakmannen eigen, en welke men soms te vergeefs bij grootere verstanden zou zoe ken. Doch wie ook onze kandidaten zijn, wij vragen geen mosselliberalen, van die Hauw- zakkige oesters met suikerwater overgoten neen, wij verlangen mannen van woord en overtuiging; mannen met vrijheid en voor uitstrevende beginsels; mannen die willen dat de burgmeester op stadiiuis, de pastoor in zijne sakristie en de onderwijzer in zijne school meester zijnmannen die partijgan gers zijn der verwereldlijking van het on derwijs in alle graden, en vooral voor onze weesmeisjes hier te IJperen. Begrijpt men goed deze laatste voorwaarde? Zaturdag a. s. bespreken wij het manifest der werklieden partij. Heden ontbreken ons plaats en tijd. X. Algemeene vergadering van 2n October 1887. De inschrijvers op het Willems-Fonds, die zullen deelnemen aan de jaarlijksche Alge meene Vergadering van 2" October, a. s. ge nieten, alhoewel afzonderlijk reizende op al de spoorwegen van België, behalve die van de maatschappij Grand central beige, eene vermindering van 501. h. op de enkele vracht prijzen van de volgende statiën tot Gent en terug 1. Aarschot, 2. Ansegem, 3. Antwerpen, 4. Assenede, 5. Ath, 6. Avelgem, 7. Basse- velde, 8. Bergen (Henegouwen). 9. Beveren (Waas), 10. Blankenberge, 11. Boisschot, 12. Boom, 13. Borglom, 14. Bouchaute, 15, Brug ge. 16. 17 en 18. Brussel (Laken), Brussel (Noord), Brussel (Zuid), 19. Charleroi, 20. Contich, (West), 21. Denderleeuw, 2-2. Den- dermonde, 23. Diest, 24. Dixmude, 25. Door nik, 26. Esschen, 27. Etichove, 28. Geel, 29. Geraardsbergen, 30. Hamme, 31. Harelbeke, 32. Hasselt, 33. Heist-aan-zee, 34. Heist-op den-Berg, 35. Ieperen, 36. Ingelmunster, 37, Isegem, 38. Kaprijke (tot aan Gent-zuid, 39. Klinge (de), 40. Kortrijk, 41. Laken, 42 Leu ven, 43. Lier, 44. Luik, 45. Maldegem (tot aan Gent-Zuid), 46. Mechelen, 47. Meenen, 48. Moerbeke (Waas). 49. Moescroen, 50. Na men, 51. Nederbrakel, 52. Nieupoort, 53. Ninove, 54. Oostende, 55 Poperinge 56. Roeselaere, 57. Ronse, 58. Schaarbeek, 69. St. Denijs-Helkijn, 6J. St-Nikolaas (Waas), 61. St. Pieters-Jette, 62 Temsche, 63. 'fielt. 64. Tienen, 65. Tongeren, 66. Turnhout, 67. Verviers. 68. Veurne, 69. Vilvoorde, 70. Ze- Ie, 71. Zoutleeuw. De leden, die andere gemeenten bewonen, zullen slechts de vermindering kunnen genie ten van eene der bovengemelde statiën tot Gent en zullen dus tot aan die statie eene reiskaart tegen den gewonen prijs moeten nemen, Ee vermindering geldt voor al de treinen en wordt toegestaan van 1 tot 3 october 1887, mits vertooning van eene uitsluitend persoonlijke kaart, onderteekend door den voorzitter van het Algemeen Bestuur van het Willems-Fonds. Om eene dergelijke kaart te bekomen moe ten de inschrijvers op het Willems-Fonds z ch wenden tot den secretaris-schatmeester van het Algemeen Bestuur. Coupure 181 Gent. Zitting van 11 September 1881. Wij knippen uit het verslag: De heer Vermeulen ondervraagt den Schepenraad nopens de kwestie van de om keering der leening. Hij vraagt hoeverre dè studie er vau gevorderd is. Hij verlangt ook te weten hoeverre de kwestie van de schep ping van eene nieuwe wijk op den Boterplas gevorderd is. Het werk is bijzonderlijk ondernomen ge weest, zegt hij, met het doel werk aan de bevolking te verschatten; het is dus aanbe langend dat de werken geenen uitstel onder gaan, zooveel te meer dat wij meteen ramp vollen winter bedreigd zijn. De heer Burgemeester antwoordt dat volgens hem, de kwestie van de omkeering of de uitbetaling der leening, aan deze van de schepping der nieuwe wijk nauw verbon den is. Voor wat dit tweede punt betreft hij zegt dat de Schepenraad enkel wacht om de bouwgrondloten in verkooping te stellen, op een koninklijk besluit, dat de doorbom» van nieuwe straten toelaat. De verkooping dier bouwgronden zal toe laten die schuld te betalen zonder tot de om keering toevlucht te nemen. De heer Vermeulen roept vervolgens de aandacht van den Schepenraad op den toe stand der Pannestraat. De aanpalende grond eigenaars hebben den weg verbeterd met er eene groote massa steenbrokkelingen te stor ten. Weinig tijds later heeft de stad er een voetpad of voorland doen aanleggen, in welk men, van afstand tot afstand, eenige grep pels zou moeten maken, om het aflloopen van het water, dat nu te midden de straat staan blijft, te vergemakkelijken. De heer Burgemeester antwoordt dat hij den toestand zal doen onderzoeken en inge volge bevelen zal geven. De heer Van Daele herinnert het ver zoekschrift der inwoners van de Kalfvaart, de verbinding van die wijk aan de waterlei ding vragende. tfet begin van brand, onlangs op de Kalf vaart ontstaan komt zonderling die aanvraag versterken, welke de heer Yan Daele den Schepenraad zeer aanbeveelt. De heer Burgemeester herinnert de ver klaring in de laatste zitting gedaan en kon digt aan dat de Raad zich met de kwestie zal bezig houden bij de bespreking der ba- grooting van 1888. De heer Van Daele teekent die verkla ring aan en verklaart zich voldaan. Mededeelingen: Gerechtshof paleis. De heer Burgemeester maakt bekend dat op 10 Oogst laatst de heeren Verhaeghe, lid der Bestendige Deputatie, Naert, provinciale Inspecteur Bouwmeester, Iweins, Voorzitter der Rechtbank, Vanheule, Burgemeester en Demaziere, Bouwmeester der stad, zich ten Gerechtshove van IJperen vereenigd hebben, in uitvoering eener beslissing der Bestendige Deputatie, waarvan er in eene der laatste zittingen lezing is gegeven geweest. De uitvoering d r werken, als onontbeer lijk erkend, zou eene uitgave van 48,000 franks veroorzaken. Moet de stad deze ten haren laste nemen! Diesaangaande zijn er verscheidene voorstel len gedaan geweest. Ware het niet geraad zaam de gebouwen aan de provincie te ver- koopen, die ze dan schikken en in goeden staat stellen kunnen zou? Ofwel moet de stad eigenares blijven en zich met de dringendste herstellingen, tot eene som van 10,000 fr. b. v., gelasten, behalve den huurprijs inge- i volge te verhoogen. De heer Verhaeghe zal dit laatste voorstel der Bestendige Deputatie voorleggen. D oelschieting De heer Burgemeester kondigt aan dat den Schepenenraad de plans, bestekken en verslagen, door den heer Libiouelle, van Brussel, voor het inrichten van eene nieuwe j schietlaan langs den vaart van Boesinghe, j opgemaakt, ontvangen heeft. Die stukken zijn in het Sekretariaat berustende, waar de j heeren Raadsleden er kennis van nemen kunnen. Dagorde Notenver kooping. De heer Bui gmeester zegt dat er op V Oogst overgegaan was geweest tot eene eer ste toewijzingdoch de Schepenenraad, de j zekere bewijzen van het bestaan eener samen spanning tusschen de aankoopers verkregen hebbende, heeft de verkooping als niet gel' dig verklaard. De lastvoorwaarden droegen overigens dat de verkooping maar beslissend zijn zou na goedkeuring van den Gemeenteraad. Eene tweede toewijzing heeft dus op J september plaats gehad. Zij heeft 454 tran f opgebracht, hetzij 262 franks meer dan eerste. Na eenige uitleggingen tusschen verscln j lige leden is het verslag aangenomen. Burgerlijke Godshuizen Verpachtin9 j van landgoederen. 41 De raad beveelt aan de Bestendige DöPj1 tie, met een gunstig oordeel er over, eefli slag van verhuring van onroerend* S0" V

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 2