w In de Liberale Associatie. Bekwaamheidskiezersbond Exaam. Vervolgd. Volksfeesten. MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN Burgerstand West-Nieuwkerke. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Eene wonderheid. iÉÈÊèË jen, aan de Godshuizen behoorende te over handigen. De goederen, waarvan spraak, zijn voor 9 jaren verpacht geweest aan den totalen prijs van 14.698 fr., hetzij eene vermindering van 3,141 fr. op den ouden pachlprijs. Grondenverwisseling tusschen de stad en hel ministerie van oorlog. De heer Burgemeester herinnert dat de Raad in eene voorgaande zitting, den Sche- penenraad gemachtigd heeft aan het ministe rie van oorlog den afstand te vragen van een deel gronds, op het Kazernplein gelegen, om het bij den openbaren weg in te lijven. De militaire overheid is aan dien afstand niet vijandigmaar zij zou in verwisseling twee striepen gronds willen bekomen, die in de militaire gebouwen (arsenaal) ingelijfd zijn en in 1854 aan de stad a/gestaan wer den. De heer Burgemeester doet opmerken dat die twee striepen heel en gansch onvoort- brengend zijn en dat de stad er geen belang bij heeft ze te bewaren. Bijgevolg hij verzoekt den Raad een gun stig oordeel er over te uiten. Na uitleggingen en onderzoek der plans machtigt de Raad den Schepenraad voor bo vengemelde verwisseling. Akademie en Beroepsschool. Na eene langdurige briefwisseling met het Staatsbestuur heeft de Bestuurraad dier twee gestichten, overeenstemmig met de inspec teurs afgevaardigd door den Staat, een nieuw reglement en een nieuw studie pro gramma opgemaakt. De heer Schepene Cornette doet de wij zigingen kennen in het nieuw reglement in geschreven. De Ist® heeft betrek op de samenstelling van den Bestuurraad. Het getal leden zou van 10 op 5 verminderd zijn. De 2® regelt de overgangsexamens van de eene klassen in de andere. De 3® ontneemt den Bestuurder het recht van mede te werken aan de opmaking der begrooting, dit punt uitsluitelijk den Bestuur raad moetende voorbehouden zijn. Wat het programma betreft, het moet tal rijke wijzigingen ondergaan, zegt de lieer Cornette, die onmogelijk kunnen aandeduid zijn zonder in zeer lange en zeer ingewikkelde kunstbijzonderheden te treden. Op aanvraag van den heer Burgemeester, verklaart de heer Cornette dat de rechten der stad in het bestuur der twee gestichten inge krompen zijn zouden. Om die reden vraagt de heer Burgemeester dat de bespreking verdaagd zij, ten einde een grondig onderzoek toe te laten. Zaterdag 11. hield de Liberale Associatie eene algemeene vergadering. Aan het dagorde stond, behalve de instel ling van den nieuwen Voorzitter, den heer Dr Corvette, Schepene der stad IJperen, een voorstel van den heer Vermeulen om een wensch te uiten ten gunste van de herziening van art. 47 der Grondwet. Er is besloten geweest, met eene groote meerderheid die besprekingen te verdagen tot na de gemeentekiezingen. Den Zaterdag 6 November is in dezelfde zitting aangeduid geweest. Vervolgens is er overgegaan geweest tot de benoeming van een bestuurlid in vervan ging van den heer Carpentier, overleden De heer Poupart, gemeenteraadslid, is met bijna eenparige stemmen gekozen geweest Het is Maandag aanstaande, 26 dezer, om 7 ure 's avonds, dat de heer advokaat Karei Parmentier, in de zaal van den Zwar ten Leeuw, Boesinghestraat, eene voor dracht in den Bekwaamheidskiezersbond komt geven. De sympathieke spreker zal over het kies recht handelen. Mej. Ida Dedeyne, oud-leerlinge der stads school, bestuurd door Mej. Vanderhaegen, heeft met onderscheiding het aanvaardings- exaam ondergaan voor de normaalschool van Brugge. Mej. Dedeyne heeft de 3® plaats bekomen op 19 aanvaardingen. Vrijdag avond, rond 7 ure, had men ge zegd, dat er een loopstrijd langs de nieuwe vaart plaats had. De Inspecteur van politie achtervolgde eenen dief, die langs de vaart wegliep; de dief, ziende dat hij ging vastgenomen wor den, sprong de vaart in, zwom naar den overkant en vluchtte in de richting van de statie. De politie is op zijn spoor. Morgen, 25 dezer, zullen er groote volks feesten plaats hebben op de St-Pieterswijk, hij de Rijselpoort. Om 2 ure, vergadering in de Lombaardstraat, om van daar stoelsgewjj- ze en met muziek aan *t hoofd zich naar de plaats te begeven waar de prijskampen en volksspelen onmiddelijk zullen aanvang ne men. 's Avonds groote verlichtingen. Den Zondag, 2 October, zullen allerhande volksspelen en vermakelijkheden plaats heb ben op hei gehuchie de Kaai. Muziek en danspartijen. Al de prijskampen zijn gratis. van IJperen. Schieting van Maandag 19 Septemb Mailiiard Gustave, 4 5 4 5 2 20 Bogaert Alphonse, 3 4 3 4 4 18 Vantholl Henri, 2 5 1 4 4 16 Lesaffre Auguste, 5 4 2 3 2 16 Poot Arthur, 0 2 3 5» 4 14 Ligy Albert, 3 2 4 2 3 14 Treinen afgeschaft sedert 20 september. Van Kortrijk naar Thourout 9.40 's morgens Thourout Kortrijk 9.06 's avonds Kortrijk naar Thourout 6.33 's avonds den zaterdag Thourout narr Kortrijk 6.50 'smorg. den maandag' Kortrijk naar Rousselare 5.00 's morg. Rousselare naar Yper 6.00 Yper naar Kortrijk 7.50's av. Nieuwe treinen met 24 september. Belpair, den zaterdag alleen. Van Yper naar Rousselare 6' 15 's morg. Zonnebeke 6.33 Moooslede 6.42 x Rousselare 7.00 Rousselare naar Yper 7.25 Moorslede 7.43 Zonnebeke 7.58 Yper 8.15 Het vertrek van den laatsten trein van Thielt naar Ingelmunster zal van 20 minuten vervroegd worden. Vertrek van Thielt 8.28 's avonds Meulebeke 8.39 Ingelmunster 8.50 van den 16" tot den 23" September 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 6. Huwellj ken. Theofile Tahon, agent in naaimachienen, en Evelina Monteyne, kleermaakster. Alfons Lapeere, schoenmaker, 38 jaar, on gehuwd, Minneplein. Anna Nihoul, zonder beroep, 70 jaar, wedu we van Pieter Schilders, Groote Markt. Sofia Burggraeve, zonder beroep, 71 jaar, weduwe van Karei Mahieu, Meenenstr. Hendrika Syssau, zonder beroep, 50 jaar, weduwe van Karei Maertens, lange Thou- routstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk, id. 1. MISERERE EZEL-OORTJM. Voorwoord. God zij gedankt! de Novene is opgeplooid, Nieuwkerknaars! En 'k ben zeker dat gij reeds gevoeld hebt aan uwe hiel en aan uwen puls, dat liet beter gaat... En nu dat er met de gratie Gods, geen gevaar meer en is, we gaan keer ons hart ophalen!... Sursum corda!—Je suis sur la corde, bij de EE. Jesuieten, natuurlijk.... Dank zij onzen spioen of reporter, die latijn verstaat, dat het geen haar en schilt, wij kunnen de vertaling van hunnen Miserere aan de lezers van het Weekblad mededeelen. Houd u gesloten!... Miserere mei. De Kwezels (op het Hoogzaal). De Pastoor. De Kwezels. De Pastoor. De Kwezels. De Pastoor. De Kwezels. De Pastoor. De Kwezels. De Pastoor. De Koster. De Pastoor. De Pastoor. De Kioezels. Op het bal. Danser. Jufvrouw, mag ik u een glas geglaceerd aanbieden, nu de dans ten einde is en ik u op uwe plaats heb gebracht? Danseres. Pardon, mijnheer, mijne handschoenen zijn geglaceerd.... Danser. Jufvrouw, uwe verslaat slecht; t is een glas ijsdrank welke ik u aanbied. Jufvrouw. IJs... mijnheer, 'k dank u, ben zelf ijs...! Danser. Jufvrouw, ik bedoel u een glas koud beiersch bier aantebieden. Jufvrouw. Oh/ Kout, ja dat is mijn familienaam en moeder is van de Bij lebiers. Danser. Maar jufvrouw, koud... Jufvrouw. Trouw? trouw? ja, ja, wil wel met u, maar zie, ben wat doof... Waarheid. Waar is een sterke drank. Wie die proeft haait zelden dan, Daar zoovele slappe magen Dien verdund niet kunnen dragen. Wijsheid. Houdt immer open de ooren, Altoos gesloten den mond, Zoo leert gij een anders gekheid, Wijl anderen d'uw' nooit verkond. Op eene begrafenis. Er had eene begrafenis plaats van een persoon die nog al lang ziek was geweest. Een der vrienden van den overledene ziet aan het sterfhuis den doktor aankomen, dieden zieke verzorgd heeft. Daar doktor, gij zijt ook naar de begrafenis gekomen. Natuurlijk antwoordt de doktor, ik moet toch mijn werk naar huis dragen. Iedereen zijn papier. Als men schrijven wil moet het papier gegeven wor den als volgt Aan de vaarders riempapier. Aan de koningin kroonpapier. Aan de grooten ministerpapier. Aan de schuldeischers gezegeldpapier, Aan de oppassenden geregeld papier. Aan de jufvrouwen zijdepapier, Aan de zatlappen drinkpapier. Aan de insekten vliegenpapier. De tien geboden eener vrouw. 1. Gij zult geene andere vrouw lief heb ben dan mij 2. Gij zult geene schoone jonge dienst maagden in huis nemen of portretten van dames in uw album bezitten, want ik ben eenejaloersche vrouw die u geen oogenblik onbewaakt zou laten. 3. Gij zult in bet gezelschap van uwe vrienden den naam van uwe vrouw niet ijdelijk gebruiken. 4. Gij zult den zondag aan uwe vrouw wijden: zes dagen zult gij arbeiden en voor de behoeften des levens zorgen, maar den zevenden dag zult gij met uwe vrouw gaan wandelen en bezoeken afleggen. 5. En de ouders van uwe vrouw en ver geet hunne verjaardagen niet, noch die van de broeders of zusters uwer vrmiw. 6. Gij zult niet rooken, want gij weet dat uwe vrouw de tabaklucht niet verdragen kan. 7. Gij zult geene andere vrouw op straat aankijken of aardigheden tegen de winkel juffrouwen zeggen. 8. Gij zult niet naar't koffiehuis loopen, om halvekens te drinken of te spelen, want dat vordert tijd, dien gij uwe vrouw ontsteet. 9. Gij zult zorgen, dat de toiletten van owe vrouw rijker en smaakvoller zijn dan die van hare vriendinnen. 10. Gij zclt niet begeeren de vrouw of de doch ter van een ander, zoolang uwe vrouw in leven is, en zelfs niet, ais de dood haar aan u .ve liefde mocht ontrukken. Mechelen, 7 Mei 1886. Ik verklaar veel in het hoofd en den buik geleden te heb ben, na eenige dagen door het gebruik uwer goede Zwiteersche Pillen aan 1 fr. 50 de doos geweest te zijn; ik verkiaar het met vreugde, en ik wensch vurig dat de Zwitser- sche Pillen meer en meer mogen bekend worden tot heil der menschheid. Richard Gubbel. Handteeken gewettigd. Alwie van speelreisjes houdt of alwie de merkwaardigheden, die Belgie ons aanbiedt, - zie»> wlljj.zal toch niet nalaten kunnen een be- zoeJkaèEbgienggn aan de wijd vermaarde grot ten van Rochéfort, provincie Namen. Die grotten, in de eigendommen van den heer Alföns Gollignon ontdekt, zijn te recht de Wonderheden van Belgie geheeten. Die uitgestrekte spelonken genieten eene Europeesche vermaardheidook zijn zij elk jaar door duizend vreemdelingen bezocht, die uit alle gewesten van den aardbol toege stroomd komen. De grotten van Rochéfort zijn door vuur berg uitbarstingen ontstaan en geven aanlei ding tot de nuttigste en leerrijkste studiën. Hare uitgestrektheid is zoo groot dat een dag onvoldoende is om er alle zalen van te doorloopen en vier duizend bezoekers kunnen zich vereenigeu in de zaal van de Helle VALLEI. De Sabbatzaal is een wonder in al die wonderheden. Zij is de eenige en da onver gelijkelijke bijgenaamd geweest ter oorzake van hare fabelachtige evenredigheden en van den rijkdom harer ontelbare versteeningen. Zij alleen is genoeg om de bewondering van al de bezoekers op te wekken hare hoogte overschrijdt de vijfhonderd voeten. Een prachtige waterval van .35 meters hoogte in de kloof van 20 meters met schrik wekkend gedruisch vallende, volledigt won derwel dat prachtig natuurtafereel. Een vast gemaakte luchtbal stijgt op bij elke nederda- ling in die overschoone zaal, al ware de bezoeker alleen, en er is een betrekkelijk langen tijd noodig, vooraleer de luchtreiziger de uiterste grens van zijne luchtreis bereikt hebbe. De grotten van Rochéfort zijn gansch het jaar door zichtbaar; eene eenvoudige door trekking vergt twee uren gaans. De bezoeker komt in eene vreemdsoortige en geheimzin nige wereld, waar tallooze verscheidenheden van merkweerdigheden zijne bewondering ten toppunt doen klimmen. De dropsteenen, van eene onvergelijkelijken rijkdom vertoo- nen de vormen van gordijnen, dieren en men- schelijke wezens welke die geheimzinnige onderaardsche gangen schijnen te bevolken. Elke bezoeker betaalt vijf franks ingang- geld. Muziekfeesten zijn er in gegeven door gansche maatschappijen en door enkele lief hebbers. De weergalm in de Sabbatzaal is oprecht tooverachtig en verbazend. De grotten zijn gemakkelijk en bezoekbaar van 5 uren 's mor gens tot middernacht. Men heeft er gestadig 10 warmtegraden. De lucht is er zuiver en men haalt er gemakkelijk adem. Men wan delt er zonder moeilijkheid en zonder gevaar. Nooit is er het mkisle ongeluk gebeurt. De reinheid dier grotten is zoo groot dat men ze langs alle zijden mag doorloopen zonder zich van bijzondere kleedsels te voorzien. De in gang is op 5 minuten afstand van de statie van Rochéfort gelegen. Wie van hen, die de schilderachtige stre ken der provincie Namen gaan bewonderen, zou willen nalaten die wonderlijke grotten te gaan bezichtigen en bestudeeren? H S Px H pp S 'f s Overlijden». Muz. van Wyten Huutje. Woorden van Koes van Riesenaelde. De Pastoor (bij den Altaar). Miserere mei, 'nen Zondag achternoen Zullen wij al te saam een frisch wandelingje doen Zeer eerweerdige patroon, wat zegt gij weeral daar? Hoe dom dat wij ook zijn, we zien toch ook wel klaar. Ik weet, mijne schaapjes lief, dat uwe oogen van [parlemoen Verre en klaar zien ja, als ge met knechtjes hebt [te doen! Zijt gij toch niet beschaamd, lomp Pietje, Iiaarle- [beeksche boer; Als gij dat nog eens zegt, vreest dat men U den bek [toesnoer. Wat wilt gii doen, solfertjes van Piet Verroetjes [ziel Spreekt rap en als 't moet zijn, 'k wou da'k van mijn [zeiven viel. Welaan, primo, ten eerste, 6 beste kamara'ad, Wij zijn jaloersch omdat, Pierot in 't pitje van uw [harte staat !i Wat 'teerste punt betreft,franschbroodjes van mijn fsiropesmoel, Ik zweer het u, ik sop Pierot en geheel den boel. Ten tweede, Suikerpiet, 't ware beter dat het avond [was Want in den klaren dag, gaan wij niet geern met [zoo'nen Paljas. Wel. saperlipopet, als het maar dat en is, We zullen 's avonds gaan zonder trommel noch [grosse caisse. Vischkultje van ons hart, laat uwe groote voeten [t'huis Want anders maakt ge weer, op straat een helsch [gedruisch. Zoo dus we zijn 't akkoord, tot Zondag avond in het laat, Zonder voeten noch Pierot, wandlen wij dan langs [de straat. Domine, in adjutorium meum intende, ls er geen boter in de schapra, 't is er in Vervoetjes [hemde. Père, Rome nia ce c... la, ce c..-au-chum De Kwezels. Ame-ane. Ite, novena est 'k Heb uw centen in mijn kist Ame-ane. ►-5 M r- oo co Ph O ui i> 00 00 r-H P-i <D rO D <D UI Oï N w w Ph O O 1.Q O O i> IQ O o O O O O O O o w oo' O O O O O O O O O I LO LO Gi co" O O O O ÏO O iQ lO O iO i- LO rr 00 GO 00 IQ i—I r-H r—i r—i CO co O O O O O O co O O O O O O (M O O IQ CO h lO O <D EH 0) Ph C L <D bD O c3 <D CD «8 O U O C3 Pm W Cd cq ROYAL REM Y'S sjtyfsel avürdnooit als in pakken of doozen met fabriekmerk Lccuwe 3i o j», geleverd. De verbruikers zijn dus verzucht alle losse stvf- sel te weigeren die men huu ulo AO VAL REM1V zou willen verkoop*».

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3