volk sTëe sten 's Volks klaaggebed, in de tegenwoordige omstandigheden. Een voorbeeld voor onze kalote gazetjes. Verbond dervlaamscbe liberale Yereenigingen STADSNIEUWS. Maatschappij der oud-onderofficieren. Oproep. Vrijspraak. Schieting van Leuven. Volksfeesten op de Raai. Benoeming. Examen. MAATSCHAPPIJBURGER! ACHTEN Burgerstand J ongelingsmij meringen Burgerstand van Poperinghe. Stad IJperen Wijk Kaai. Op Zondag 2 October 1887 juichingen kwamen die schoone en heilzame woorden bekrachtigen. Men ging uit een met een opgebeurd ge- moet, met eene voor den strijd gesterkte ziel en met de volle overtuiging dat de klerikalen mogen victorie roepen op hun gemak dat zij deze maal, gelijk al de vorige keeren wel nevens de waarheid zijn zullen en er met eene buize van 200 meters van afkomen zul len tot groot vermaak van alle vrijzinnige IJperlingen. Het zij zoo. (Den 24 Juli 1847 schreef de knappe dich ter Theodoor Van Rijswijck een klaaglied tegen het ministerie De rheux, waarvan hij ons vaderland had willen verlost zien. Met slechts eenige woorden te veranderen is dit lied, dat over 40 jaren geschreven werd, heden nog van toepassing. Dat onze lezers oordeelen 1. 2. 3.' Te Florzée, in de provincie Luik, was er onlangs een pastoor die zich plichtig ge maakt had aan schennis der zeden, op den persoon zijner minderjarige koorknapen. De godvruchtige zedenmeester is gaan vliegen,., natuurlijkMaar wat men ongemeen mag heeten, is dat er eene katholieke gazet ge vonden werd,welke nevens de liberale druk pers, dien vuilen pastoor schandvlekt. Ziehier inderdaad wat de klerikale Ga zette de IAège over eenige dagen schreef: Indien de feilen waar zijn, gelijk zij het schijnen te wezen, kan men den plichtige geene te zware straf opleggen. De bisschop- pelijke overheid heeft zelfs den uitslag van het rechterlijk onderzoek niet afgewacht, vooraleer te handelenbij het eerste nieuws dier schanddaad heeft zij den pastoor van Florzée afgesteld. Heden is hij voortvluch- tig; doch waar hij zich bevinde, dat hij Wel wete dat de katholieken vooral zijne schanddaad laken, omdat deze in hunne oogen vergezeld is van eene heiligschennis en van een gruwelijk verraad der geloofs- plichten. Eene goede noot voor de Gazette de Liège 't Gebeurt niet veel, uiterst zelden, dat de klerikale bladen eergevoel en moed genoeg bezitten, om de schandalen te laken, welke van tijd tot lijd aan 't licht komen in 't kamp der langrokken en kadodders. Hopen wij echter dat de katholijke gazetten voortaan het voorbeeld van het bisschoppelijk blad uit Luik zullen volgen, en dat zij in 't vervolg evenveel publiciteit zullen geven aan de heldendaden der kort- en langgerekte papen, als aan de rubriek der priesterlijke benoemingen en godsdienstige plech tigheden gedurende deze week. Morgen, 2" October, wordt het 25-jarig lid maatschap van den heer J ulius Vuylsteke in het Algemeen Bestuur van het Willems- Fonds op plechtige wijze gevierd. Deze feestviering' zal plaats hebben, ten 2 ure des namiddags, (na afloop der jaarlij k- sche algemeene vergadering van liet Wil- lems-Fonds)in de zaal der Koninklijke Koot maatschappij,Bagattenstraat, te Gent. In zijne gewone driemaandelijksche ver gadering, gehouden te Brugge, op 4 Septem ber 11., heeft het Hoofdbestuur van het Verbond bij dringendheid beslist, dat het deze gelegenheid zou waarnemen om aan zijnen geachten Onder-Voorzitter, den vader der Vlaamsche liberale Beweging en den stichter der eerste Vlaamsche liberale Kiesvereeni- ging, zijne hulde te bewijzen, gezamenlijk met die welke aan den jubilaris zal gebracht worden, door de inschrijvers van het Wii- lems-Fonds en door de Studentenvereenigin- gen van Zuid-en Noord-Nederland. Een adres, waarvan de teekening wordt ontworpen en uitgevoerd door de heeren Paul De Vigne, beeldhouwer, en G. Den Duyts, kunstschilder, zal den heer Vuylsteke aangeboden worden namens het Verbond der Vlaamsche liberale Vereenigingen. Bij de overhandiging van dit adres, zal de heer Jan Van Beers, Voorzitter, het woord voeren. Zondag, 9" October aanstaande, zal aan de Koninklijke Maatschappij der oud-onderoffi cieren van het Belgisch leger plechtiglijk het vaandel behandigd worden en ter dier gele genheid zal een schoon feest worden gevierd, waarvan wij hier het programma laten vol gen: 's Middags. Ontvangst aan de statie der afgevaardigden van de maatschappijen van andere steden. Stoet naar de Groote Markt met de wel willende medewerking van het korps en de muziek der Pompiers en van verscheidene Maatschappijen der stad. Om 12 1/2 ure. Plechtige behandiging van het vaandel aan de maatschappij, oogen- schouw en défilé. Deze plechtigheid zal plaats hebben op de Groote Markt of, in geval van slecht weder, in eene der zalen van 't stadhuis. Om 2 1/2 ure. Banket in het lokaal der maatschappij, Zwarten Leeuw, Boesinghe- straat. Om 8 ure. Concert, aangeboden door de maatschappij aan hare eere- en bescherm- leden, aan de verschillende overheden der 1, aan de drukpers, enz., enz. De Bestuurraad der Werkerslier heeft besloten eene inschrijvingslijst aan de eere leden en zelfs aan de liberale vrienden dier maatschappij te sturen, met het doel de noo- dige som in te zamelen om een nieuw vaandel aan te koopen. Die onafhankelijke werkmans maat schappij, die zoo bereidwillig en onverpoosd het hare bijdraagt om onze liberale instellin gen te verdedigen en in stand te houden, hoopt dat de liberalen mild geven zullen, opdat zij eene banier kunne aankoopen die harer waardig is. Wij twijfelen niet of haar-oproep zal over al een gunstig onthaal vinden. Wij komen met genoegen te vernemen dat de heer Albert Ligy, luitenant-adjudant- majoor onzer burgerwacht, in de prijsschie- ting voor de burgerwachten, te Leuven, een prijs komt te winnen voor het schoonste wit. Onze gelukwenschen aan dien behendigen schutter. Morgen, 2n October, zullen er groote volks vermakelijkheden op de Kaai plaats hebben, gevolgd van muziek- en dansfeesten. Om 2 ure vergadering ter herberg van den heer J. Jolyt, Nieuwe Houtmarktstraat, om van daar stoetsgewijze en met muziek aan 't hoofd zich naar de Kaai te begeven, waar de prijskampen en volksspelen onmiddelijk zullen beginnen. 's Avonds groote verlichting. I)e heer Gelders, leeraar van Rede- en Dichtkunde bij ons stadscollegie, is leeraar van 3e latijnsche klas benoemd bij het Athe naeum van Brugge. Zijn opvolger is nog niet aangeduid. Ons stadscollegie heeft wederom een nieu wen bijval in te boeken: Twee leerlingen uit dat gesticht, de heeren Woussen Nestor, van Komen, en Stragier Jules, van Waas ten, hebben met onderscheiding het aan- vaardingsexaam bij de veeartsenijschool, te Cureghem afgelegd. De heer Joris Lernould, oud-leerling van het stadskollegie, komt met onderscheiding zijn voorlaatste exaam van burgerlijk con ducteur,voor den Jury der Burgerlijke Bouw- school van Geut, af te leggen. De onderpastoor Schram van Iveyein, wiens heldendaden wij in ons laatste num mer aangehaald hebben is den 19 11. door den Rechtbank van Veurne vrij gesproken ge weest. Het openbaar ininsterie is seflens tegen dat ongehoord vonnis in beroep gegaan. van IJperen. Schieting- van Maandag 28 Septemb Naar de punten. Ligy Albert, 3 4 4 3 Vannieuwenhuyse C. 4 2 5 4 Vandermarliere Louis, 2 5 2 4 Butaye Arthur, 2 4 2 3 Tniebault Ferdinand, 2 5 3 2,- Vantholl Henri, 4 0 0 4 5 Deweerdt Charles, 0 2 4 Mailliard Gustave, 12 3 Bogaert Alphonse, 4 2 5 Ligy Félix, 5 2 4 Fraipont Maurice, 112 Schoonste wit. 4 18 2 17 3 16 3 14 2 14 13 4 3 13 4 3 13 2 0 13 2 0 13 3 5 12 Swekels Léon. van den 23" tot den 30" September 1887. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 3. Huweilj leen. Josephus Hernaeisteen, toeziener der génie van 3a klas, en Celina Baey, zonder beroep. Felix Hensmans, daglooner, en Sylvie Van- houtte, kantwerkster. Juliaan Dedeurwaerder, bakkersknecht, en Amandina Leroy, naaister. Eloi Lefebvre, landbouwer, en Alixe Ges- quiere, zonder beroep. Overlijden®. Melania Pauwelijn, zonder beroep, 56 jaar, echtgenoote van August Sesier, St-Jacobs- buiien. Leon Peperstraete, zonder beroep, 77 jaar, weduwaar van Julie Blankaert, Dixmude- straat. Hendrik Ryckebusch, winkelier, 72 jaar, ongehuwd, Rijselslraat. Frederic Malfaison, toeziener aan den ijzeren weg, 68 jaar, echtgenoot van Amelia Fer- rant, Sl Nikolaas-buiten. Nathalia Devos, zonder beroep, 71 jaar, echtgenoote van Amandus Forrez, Meenen- straat. Karei Woets, zonder beroep, 29 jaar, echt genoot van Maria Van Asch, Beestenmarkt. ïiliiideren beneden de 1 jaren. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk, id. 0. Statig is de lieve zonne Leven barend opgegaan Stralen spieglend in de bronne, Glijdend over veld en baan. Naast het beekje, wiens gezangen Van het schoone droomen doen, Wiegen, prijkend, zich in rangen Bloemen driftig' tot een zoen. Op die bloemen droppels pralen Rijk aan leven, rijk aan vuur, Glinstren in de zonnestralen Tranen der schuchtre Natuur. Op een rooze, iets lijk twee steenen Doch zoo vloeibaar als een drop, Smelt, streelende, zich tot éene Parel op den rozeknop En ik bleef er lange turen Op die bloemen, op die roos, Op dit vocht met duizend vuren Op dit alles nog éen poos Juichend sprak in mijn harte: Wat is Godes Schepping rein Zelfs de bloemen kennen smarle, Ook de dauw kent liefdepijn En nog langer wou ik staren Op dit alles heen en weer Wijl ik zocht om iets te ontwaren... En mijn hoofd zeeg brandend neer Want ik zag ze in blanke kleeren Met lieur hemelschoon gelaat; 'k Hoorde trouwe liefde zweren, 'k Hoorde dat zij valschheid haat 1... En ik zag heur ooge lonken, Reine spiegel reiner ziel, En het was in gloeiend' vonken Dat heur liefde in mijn hart viel! En nu minde ik lijk de rezen Lijk de dauw den dauw behaagt,... Maar ik mocht niet langer poozen... Wees gegroet, 6 dierbre Maagd Koes van Riesenaelde. west-Nieuwkerke, September, 1887. Zelfde stad, zelfde d ag teekening Opgrimby. 5 October 1886. Sedert langbad ik pijn aan de maag; ik had noch eet- noch slaaplust, ik heb twee doozen Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 genomen, en ben genezen. Nelissen. Opgrimy. 5 October 1886. Sedert lang leed ik aan kiespijn en mijne voeten waren gezwollenik. heb de goede Zwitsersche Pil len aan 1 fr. 50 de doos gebruikten ik ben er vol!, runen door genezen, Savelhans. Hand- teekens gewettigd door den lieer Burge meester. Aan M. Pelerin. apoteker, 12, Schild knaapstraat, Brussel. Hoveniers-franscli De Brugsche hoveniers kunnen geen vlaamsch. chacun sait gaMaar hun fransch behoorde stellig onder de groote vermakelijkheden der Le- liaertsfeesten. Zij hielden tentoonstelling in de prachtige lokalen der Brugsche normaalschool. In de zaal der landbouwvoortbrengselen lazen wij opschriften als volgt Brugsche boontjes met draden, heeten daar: Harico avec des fille bpugeoise. Boontjes zonder draden Koning van Belgie, worden Harico een fille le R01 des Beiges. Erwten met de slossen ofte zwijntjes heeten-: Pois porc. Dubbele Brugsche princesjes worden Harico princesse de Bruges double. Groote ramelatten of te ramenasten doopt men: Ramelalte grand. Engelsche sarkerij 0111 op te jagen als groensel, wordt Chicorée anglaise pour forsée. En dat alles is authentiek van den 8 tot den 22 September 1887. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 6. Hu weSIj ken. Vanlaeres Henricus Seraphinus, 24 jaar, dienstknecht, en Noyez Rosalia Sophia 22 j. dienstmeid. Dehouck Henricus Cornelius, 26 j. dienst knecht, en Bonduelle Maria Ludovica, 18 j. werkster. Bruneel Augustus Cornelius, 68 j. slotmaker, weduwenaar van Ghillebaert Amelia Julia. Adriaen Pieter Joannes, 81 j. zonder beroep, weduw., van Bakker Joanna Theresia. Bulckaert Maria Magdalena Coleta, 7 jaar, scholierster. Toussaint Ludovica, 23 j. dienstmeid, wo nende le Watou, ongehuwd. Ghysel Pieter Joannes Jacobus, 72 j her bergier, weduwenaar van Vlaeminck Ro salia. Debaene Pieter Carolus Benedictus, 58 jaar. landbouwer, echtgenoot van Weens Ca- tharina Rosalia Maria. Barrezeele Ludovicus Livinus, 63 j. zonder beroep, ongehuwd. Daverlie Theresia, 70 jaar, zonder beroep, ongehuwd Kinderen beneden de Tf jaren. Mannelijk geslacht, 5. Vrouwelijk, 1. !S3 \4 a om 2 ure namiddag, bestaande in Lijnvisschen, mastklimming, loop- strijd en ringsteking te voet, zak- kenioopen, pistoletbijten, prijskamp in het muilenmaken, prijskamp in 't zingen. De Feesten zullen opgeluisterd worden door Orkest, Verlichting en Danspartijen. O Heer, met saamgevouwen handen. Op onze knieën neergebukt, Smeekt u het kroost der Vlaamsche landen, Tot stervens toe verdrukt 't Is hier de tijd der magere ossen, Waarvan de Bijbel roerend zingt. Achwil ons van Beernaert verlossen, Met al wat hem omringt. De slechte tijd die 't volk doet leven Heerschtnog met zijne geesels voort; Veel mijnwerkers verloren 't leven In hun zoo nijverig oord. Wie kan dat langer nog verdragen? Help ons toch uit dien bangen strik Achwil ons van Beernaert ontslagen, En heel zijn booze klik. Het zijn wellicht gerechte straffen, Waar Gij uw kindren mêe kastijdt Wil ons toch uw gena verschaffen Zie hoe de natie lijdt 1 Plaatst nuttige en verlichte mannen Aan de eeren ambten van 't bewind; En wil Beernaert zoo wijd verbannen, Dat hij ons nooit meer vindt. 4. Wil de onrechtveerdigheid verdelgen Die met de valschheid en den list, Het vaderland der vrome Belgen, Zoo wreed te kneevlen wist. Heerwil het laf gedrag doorgronden Der huichlende paappartij En word' Beernaert hier weg gezonden En zijn gespan er bij i ^ip"~n 31 '3 J TTT~m~rr 7iiüiü~-G -riuPST- Geboorten. En tl, die in mijn harte leeft, Wier naam op mijne lippen zweeft, Gedoog dat ik u dit opdrage... Geboorten. O verlï j deus 00 00 O >0 O O t- O 00 -it V 000 O 10 aT r—CT O CO OO co P"1 t- co GO OJ JG GJ m o o o o o o co 0 o o o o o 00 Q 00 Cö co o co 01 O 11 11 00 f""4 2 w jzf O O O O O LG IQ <0 1.0^ TO go" GO GO GO O OOOO o o co O O cv O O LO CO H 10 O fn C/2 r© c/2 o. oT dj >-< vi/' -+_i- r* f P GO 3 g) p O f- -p H Pn O u U O CS O W cq ca ROYAL REMY'S styfsel wordnooit als in pakken of doozen met fabriekmerk Leeuwenkop, geleverd. De verbruikers zijn dus verzocht alle losse styf sel te weigeren die men hun als ROYAL REMY» zou willen verkoopen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3