i I Eene nieuwe kieswet. Het is waar, en niets d;n waar. Vlaanderen. Alles voor de broertjes Mijn bond. STADÜiis. Klerikale beloften. Liberale Associatie van IJperen. Dieven geknipt. DE VRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS. Burgerstand Hulde aan Julius Vuylsteke. De Koning zal vlaamsch spreken. stap is gedaan. Men heei't begonnen met den herbergier te duiveljagen, om daarna den brouwer te embêteeren en eindelijk te rui neeren Het wordt als zeker gemeld dat minister Beernaert, van zijne zomerreis teruggekeerd is met eene nieuwe kieswet in den zak. Hij zou van gedacht zijn, eene massa nieuwe kiezers te fabrikeeren, door de op- centimen die de gemeenten lichten op de be lastingen, den Staat toe te eigenen, en de op brengst derzelve, 30 miljoen, aan het minis terie van binnenlandsche zaken te geven dat er van een fonds zou maken om aan de 2,500 steden en gemeenten des lands uit te deelen. Alles zou dus van den Staat afhangen. Op die wijze wil men de Grondwet ontwijken die zegt dat enkel de staatslasten tellen voor het vormen van den kiescijns. Vroeger had de Staat reeds de patenten op den verkoop van tabak en sterke dranken aan de provinciën afgestaan, en dè provin ciale opcenten binnengepalmd. Dit om het kiesrecht aan de herbergiers en cigaarver- koopers te ontnemen! Nu zijn de tijden veranderd, en het minis terie zit vol goesting de liberalen eene koek van pastoordeeg voor te dienen, die aan de ribben houdt. Inderdaad, die 30 miljoen gemeentebe lastingen aan den Staat toekennen, zou toe laten eene massa nieuwe wetgevende kiezers te fabrikeeren, vooral in den buiten. Zoo schat men als 2 nieuwe kiezers in de steden komen, er 5 meer in den buiten zijn zullen. De klerikale partij bezit in de Kamer vijf tig stemmen meerderheid. En dit is nog niet genoeg, zij wil voor eeuwig het land beheer- schen en meester blijven. De nieuwe kieswet zou voor doel hebben de liberalen te Gent en te Antwerpen voor altoos machteloos te maken, door die steden te verpletteren onder eenen stroom buiten kiezers. Gent en Antwerpen zijn inderdaad den sleutel van den politieken toestand des lands, die arrondissementen geven in de wetgeving de meerderheid aan de eene of andere partij. Zal deze klerikale staatsaanslag gelukken De Etoile Beige zegt als stellig te hebben vernomen dat het gouvernement beraden is, het initiatief van een wetsontwerp te nemen welk de persoonlijke dienst uitroept. Voorts zouden ook de artillerie-regimerA^n met twee vermeerderd worden. Voegt daarbij nog de inrichting wijzigen de dat er een majoor in plaats van twee voor vier batterijen zou wezen. De Etoile van gisteren, meldt dat niette genstaande al wat de klerikale gazetten mo gen zeggen, zij hare inlichtingen staande houdt. De inlichtingen van het brusselsch blad komen van hooger hand en moeten als ern stig aanzien worden, zelfs zal minister Beer naert de kabinetskwestie stellen. Zoo dat wij schoone dagen mogen te ge- moet zien. Wij zullen soldaatje mogen spelen. Bravo leve de klerikalen Wij lezen in de Dixmudenaar: Verleden Zaterdag ontvingen wij het te betreuren slecht nieuws dat de Stad Nieu- port opgehouden heeftte verschijnen. Onze moedige medekamper van Nieuports geval len, vooral door het afsterven van zijne uitgever wiens dood is verhaast geworden oor allerhande klerikale vervolgingen. Daags voor de kiezingen verdwijnt de Stad Nieuport. Dit zegt genoegzaam dat de klerikale werkingen en bedreigingen niet vreemd zijn aan het gebeurde. Door eigene ondervinding weten wij genoegzaam welke ondankbare en lastige taak het is 't vrije woord te voeren en de liberale partij te verdedigen en het is ons van langs om erger verkwezelende Vlaande ren. Wij zullen de liberalen hunne onver schilligheid voor de drukpers niet verwijten; dat zou toch niet helpenechter zonder de pers zouden zij niets zijn en allengskens ver geten worden. Wanneer wij rondzien, zijn er weinig libe rale bladen nog overgebleven in ons Vlaan deren. Bestaan nog: het Weekblad, te Oostende, de Toekomst en het Weekblad te IJperen, de Westvlaming te Brugge, het Advertentieblad te Veurne en de Dixmu denaar. Verder verschijnen nog, maar niet ter plaats uitgegevende Volksvriend van Rousselare en de Eendracht van Meenen, te IJperen gedrukt; de Stad Kortrijh, ge drukt te Harelbeke; en de Beiaard van Brugge, te Maldeghem gedrukt. Integendeel verschijnen er alom eene massa klerikale bladen, ten dienste van het strop der zeeldraaiers. De geestelijkheid heeft niet genoeg met uen predikstoel, den biechtstoel, enz., enz.; zij bemachtigt nog de vrije dag bladen en wil alleen het woord hebben in steden en dorpen. Arme Vlaanderen! u wordt denken en lezen verboden en ontroofd; Men leest in een klerikaal blad Waar iedereen zal te akkoord zijn om het nieuwe reglement van het ijzerenwegen- bestuur te vervloeken, dat eene boete van 2 franks legt ten laste der reizigers onvoor zien van een reisbriefje in het vertrek bureel genomen. De klachten gaan dagelijks op te gen zijne bovenmatig strenge toepassing. Maar spijts dezer klachten, spijts het aan dringen zijner politieke vrienden zelve de hurluberlu kortrijkzaan laat voortdurend zijn vermaard reglement in voege. Alleenlijk heeft hij zorg dat zijne harts vrienden de broêrtjes in geenendeele van zijne bestuurlijke strengheid te lijden hebben. Wij vinden inderdaad in de Chronique den volgenden belangwekkenden brief Heer Bestuurder. Over eenige dagen kwamen negen broêr tjes in de statie van Leuven van den trein en hadden hun reisbriefje niet in regel. Men deed iedereen van hen 2 franks betalen, het zij 18 fr. Weet ge wat er gebeurd is? De Eerw. Pater Boom heeft bevel gegeven de 18 fr. terug te geven. Het geld is den hee- re Janssens, Alexianenstraat, ter hand ge steld geweest. Aanveerd, enz. Ch. D. De klerikalen hebben oprecht een gering gedacht van het kiezerskorps wier stemmen zij gaan afbedelen. Nauwelijks is men tot den strijd beslist, of de kandidaten en hunne pa- troonen doen de ambachtslieden komen, zelfs mannen, in bediening bij ons stadsbestuur, zijn bij M. Iweins geroepen geweest om hun den prijs te vragen voor werken die.... na de kiezing zullen te doen zijn. Volgens mij zijn zulke mannen mossel liberalen, waarop geen de minste trouw te maken is. Bij mij zullen zij niet komen, om dat ze mij kennen als waren, rechtzinnigen en overtuigden liberaal. Een der kandidaten is op dit oogenblik in onderhandeling met zeven meesters schrijn werkers, en God weet hoeveel andere am bachten nog pogingen tot oogenverblinding ondergaan. Als het zoo is dat zij de zege moeten betalen, 't zal nog lang duren. Mannen, die alzoo de kiezers willen om- koopen en op hun geweten drukken, verdie nen eens op hunne duimen geklopt te worden. Het Journal d' Ypres heeft veel lawijt ge maakt van een ongeluk, niet zeer erg overi gens, hij bekent het zelve, dat binst de feesten van zondag laatst aan de Rijselpoort is voor gevallen. Een jongen heeft, al vallende, zijnen voet verstuikt. 't Is al. Men vraagt zich af, welk belang het Jour nal wel hebben mag om die gebeurtenis door zulk een vergrootglas te bekijken en men vraagt zich ook af, waarom hetgeen woordje rept over een ongeluk, dat onlangs in eene der congregaties onzer stad, gemeenlijk den Tap genoemd, voorgevallen is. Een jongen van 14 tot 15 jaar zou al spe lende, eene bal tegen het been gekregen heb ben. Hij zou in verpleging zijn. Een ongeluk, wij nemen het aan Maar zal het Journal d' Ypres het hoofd vragen van den prefekt des Taps gelijk hij dat van den heer Vanheule vraagt? Morgen, zondag, om 6 ure, in den Gouden Arend, vergadering van alle liberale kiezers. Aan onze vrienden. Vele kiezers, die wijzigingen in hunnen toestand als kiezer ondergaan hebben, kre gen binst de maand oogst laatst bericht dat zij van de kiezerslijsten geschrabt waren, die binst diezelfde Oogstmaand opgemaakt werden. Wij zeggen hun dat gemeld bericht hun het kiesrecht niet ontneemt gedurende het loopende jaar 1887, zoodat zij, spijts al de berichten, die men hun toezendt, toch ge meentekiezer blijven in 1887 en bijgevolg in deze hoedanigheid mogen en moeten deelne men aan de aanstaande kiezingen van 16 Oc tober voor de hernieuwing der uittredende Gemeenteraadsleden De politie agent Sierens heeft dezen mor- gend, rond 8 ure, op de Groote Markt, drie dieven aangehouden, die in de omstreken van Wevelghem 17 haanden en eene geit gestolen hadden. Eene goede noot voor onzen wakkeren agent Sierens Koninklijke Maatschappij Schieting van iaandag 3 October, NAAR DE VOGELS Prijs: Bafcop Henri, Dezutter Arthur. Schieting van Woensdag 5 October, GEWOON BLAZOEN. Hoog getal. Mahieu Louis, 6 6 6 4 1/2 22 1/2 Laag getal. Mahieu Léon, 11/2111 4 1/2 van den 30" September tot den 7 October 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 6. Hu well i ken. Custaa: Duprez, wever en Clementina Tan- ghe, zonder beroep. Hendrik Behaeghel, landbouwerswerkman en Pharailde Tant, dienstmeid. Overlijden». Gustaaf Huyghe, herbergier; 44 jaren, echt genoot van Rosalia Deroubaix, Seminarie straat. AnnaJolyt, scholierster, 15 jaren, ongehuwd, Elverdinghestraat. Pelagia Spiekerelle, 74 jaren, ongehuwd, dienstmeid, Groote Markt. Felix De Vos, bareelwachter bij den ijzer- weg, 54 jaren, echtgenoot van Anna Van- damme, Meenenstraat. Hendrik Boone, pastoor-deken, 78 jaren, Gerechtshofplaats. Julia Roussel, kantwerkster, 33 jaren, on gehuwd, Bollingstraat. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk, id. 2. Treffend, indrukwekkend was de betoo ging, verleden zondag door het liberale Vlaanderen ingericht, ter eere van Julius Vuylsteke, bij gelegenheid van zijn 25jarig lidmaatschap in het algemeen bestuur van het Willems-Fonds. Indrukwekkend door de geestdrift die er heerschte, door het gezag der woordvoer ders, door de aanwezigheid van de burge meesters der drie zustersteden en door de deelneming van Noord-Nederland, vertegen woordigd door den burgemeester van Am sterdam en eene talrijke deputatie van stu denten uit Leiden. De heer Vuylsteke is gedurende vele jaren secretaris van het Willems-Fonds geweest. Hij is thans in die gewichtige en lastige bediening vervangen door den heer Gondry, raadsheer bij het hof van beroep. De heer Vuylsteke is thans voorzitter van gemelde instelling, die reeds zes-en-dertig afdeelingen in het land heeft. Er was besloten geworden hem, bij gelegenheid der jaarlijksche alge- meene vergadering van het Willems-Fonds, een banket aan te bieden. Dit banket heeft Zondag plaats gehad, in het lokaal der koninklijke Koormaatschappij, te Gent. De zaal had eene prachtige versiering bekomen. Aan het uiteinde, op de estrade, prijkte het borstbeeld van J.-F. Willems, den vader der Vlaamsche beweging, voor een trophée gevormd met de vaandel, a meeste vlaamsche en liberale maatschap der stud. J PPben Op de estrade, achter een massief van raadplanten, bevond zich de Muziekv eeniging - van Brugge en een groep zanolf' bestuurd door den vlaamschen commw den heer L. Hinderyckx, die tijdens tfl banket muziek- en zangstukken van nn vlaamsche toondichters Gevaert R Benoit, Miry, Fernau, Van Gheluwe en Hin' derickx zouden uitvoeren. Aan het plafond hingen kleine vlagjes m»t de belgische en nederlandsche kleuren Het feest was om twee ure gesteld. Als de heer Vuylsteke binnentreedt ep leid door de heeren Lippens, burgemeésW van Gent; Buis, burgemeester van Brussel en Allewaert, schepen van Antwerpen ver' gezeid van zijne beide zonen, van de heeren" prof. Quack, Wagener, administrateur-di rekteur der Gentsche Hoogeschool, Bruneel schepen van Brussel, Van Beers, De Geyter' Benoit, Sleeckx, Julius Hoste, Van der Cruyssen, enz., en de leden van het bestuur van het Willems-Fonds, den heer Gondrv aan het hoofd, staat heel de zaal meer dan drie honderd dischgenooten recht en wuift met de servet. Een geestdriftige kreet stijgt op: Leve Vuylsteke! De heer J. Sabbe, professor bij het konink lijk athenaeum van Brugge, is gelast de feest- rede uit te spreken. Hij somt de titels op die Vuylsteke recht geven op de erkentelijkheid der Vlamingen. Ten slotte zegt hij: het feest van heden zal eene groote beteekenis hebben het zal eene dato zijn: van heden begint dé zegepraal der vlaamsche liberale beweging. De heer Sabbe biedt den heer Vuylsteke zijn gesteendrukt portret aangeteekend door den heer Fl. Van Loo, alsmede de twee eerste bundels van de vier die de prozawer ken van den jubilaris zullen bevatten en welke de feestcommissie verzameld heeft uit de tijdschriften en dagbladen van Noord- en Zuid-Nederland, waar zij verspreid lagen. De heer Van Beers, de Antwerpsche dich ter, leest vervolgens, met zijne welluidende stem en schoone uitspraak, eene meesterlijk geschreven redevoering, waarin hij heel de loopbaan schetst van den heer Vuylsteke als dichter, vlaamsch en liberaal strijder met de pen, het woord en de daad. De heer Vuylsteke neemt nu het woord en bedankt allen die hem zulke hartelijke be wijzen van waardeering zijner pogingen brengen. Wat gij in mijn persoon toejuicht, zegt hij, is de groote zaak waarvoor wij strijden. Ik bedank u vooral, voegt hij er bij, omdat gij bij deze huldebetooging mijne Vrouw en mijne kinderen hebt willen ge denken. Gij hebt prachtige bloemtuilen aan mijne vrouw en mijne dochter gezonden en mijne beide zonen tot dit feest uitgenoodigd. Ik zeg u hartelijk dank! Dat er luidruchtige toejuichingen ontston den, behoeft niet gezegd te worden. Na elke redevoering en gedurende de maaltijd speelde de Muziekvereeniging van Brugge symphoniestukken alle van vlaamsche toonzetters, of liederen uit de middeleeuw. De uitvoering was puik en be stuurder en muzikanten verdienen veel lof. De heer Vuylsteke stuurt zijnen hartelijk- sten dank aan al degenen die hem zulke schoone hulde brengen, die hij maar kan aannemen, zegt hij, omdat hij weet dat zij niet aan zijnen persoon, maar aan de zaak zelve gewijd is, die hij verdedigt. Daarna voerden de heeren Quack, leeraar aan de Hoogeschool van Amsterdam; Buis, burgemeester van Brussel; Allewaert, sche pen van Antwerpen, het woord, allen om hulde te brengen aan den strijd, door Julius Vuylsteke tot zooverre met goeden uitslag geleid. Dan nam de held van het feest het woord om opnieuw al de vlaamsche strijders te bedanken. Hij schetste, in eene welsprekende rede, de vlaamsche beweging af. Langdurig handgeklap begroette die knappe woorden. Dan was het de beurt der zangers: De heeren Mestdagh, Waeyenberg en Fontaine hadden veel bijval met hunne zangstukken. Waarlijk,dat heugelijk feest dient met gul den letters in de jaarboeken van de vlaamsche beweging geboekt te worden. Alwie er ge weest is zal nooit dat feest uit het geheugen verliezen; immer zal hij het zoetste en op- beurendste aandenken ervan bewaren. Het volgende artikel lezen wij in dt Zweep van Brussel Wij vernemen uit den mond zelf van onzen burgemeester M. Buis—het volgende, dat overal in het vlaamsche land, de grootste vreugde zal verwekken. Öinsdag 11., 27 dezer, werd M. Buis door Z. M. den Koning in het paleis ontvangen. Onze burgemeester ging in naam der vlaamsche bevolking, onzen geachten B°' ning uitnoodigen, om de inhuldingsvertoo- ning van den nieuwen Vlaamschen Schout' burg, bij te wonen. Z. M. drukte zijn groote spijt uit dat Bij HS iii""j nn'ii .«uaggii, gHjHli >—i*'1 Mijn schrandre Tom is stellig geen mensch, Slechts een dier, doch hij voldoet mijn wensch, Onwillens bedrijft hij kwaad lijk goed, Zonder te weten waarom hij 't doet. 'k Beken hem toch een' hoedanigheid: Die deugd heet zijn' voorzichtigheid 1 Geen priesters kan noch wil hij lijden Hij ziet ontrouw langs alle zijden, Wijl hij hen met tanden dreigt en gromt Als er een mijne woonst nabij komt. 'k Wil, als 'k den laatsten aam zal blazen En drietip rond mijn bed komt azen, Dat Tom mijn testament bewake En belett' dat de paap het schake 1 S. Kinderen beneden de V jaren.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 2