VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoneenblad. GEMEENTE - KIEZING gfi: Tweede Jaar. Zaterdag 15" October 1887. Nummer 42. VAN 16 OCTOBER 1887. Clerieale candidaten, voorstaanders van broertjes en broodroovende kloosters, verdrukkers van den werkman, uithongeraars van het volk. A-etó'. Onderrichting voor den kiezer. Liberale en Grondwettelijke Yereeniging van IJperen. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. 50 voor den buiten. Per G maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechter lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers von* artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele deaer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alie hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Arakelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. BRUNFAUT, August. de ST-UERS, Gustaaf. GRAVET, Frangois. PARSY, Léopoid. POUPART, Oscar, VAN EECKHOUT, Engel. VERMEULEN, Polydoor. llSISI I. De kiezing begint ten 9 uren 's morgens: de tweede naamoproeping zal juist ten 12 uren beginnen. II. De kiezer brenge zijnen stembrief mede; daarin zal hij het bureel aangeduid zien waar hij moet gaan stemmen. III. Bij het afroepen van zijnen naam, gaat de kiezer het gangsken in, en ontvangt daar uit de handen van den voorzitter een briefken in vieren geplooidmet den kieszegel al buiten; daarna gaat hij naar een der afgezonderde kamertjes, doet zijn briefken open en met den stempel of tampon maakt zwart het wit puntje dat boven de lijst in het zwart vierkant staat. Dit gedaan zijnde plooit de kiezer zorgvuldig zijn stembriefke in den vorm zooals hij het ontvangen heeft, verlaat zijn kamertje, toont het briefke met den zegel langs buiten aan den voorzitter, steekt het zelf in het trommelke (kernetje) en vertrekt. IV. Men moet opletten geen inkteplekken buiten de palen van het vierkant te maken, anders zou het zekerlijk ongeldig verklaard worden. V. Gebeurde het dat de kiezer zijn stembriefke bevlekt had buiten het vierkant, hij mag een ander briefke aan den voorzitter vragen. Het eerste wordt dan ongeldig ver klaard, onmiddellijk onder omslag gesteken en toegezegeldzonder dat iemand er den inhoud van mag kennen. Zitting van 9" October 1881. Zetelen aan het bureelde heeren Gornette, voorzitter; Vanheule, ondervoorzitter; Bos- saert, Brnnfaut, Beaucourt, E. Van Daele, Poupart en Verscliaeve. De menigte is nog talrijker dan in de vorige vergadering, de begeestering nog zienlijker. Goede voorboden De zitting b om 6 ure 1/4 open. De heer Verschaeve, voorloopige secre taris, geeft lezing van het beknopt verslag der vorige zitting; het is goedgekeurd. De heer Voorzitter zegt, in eene warme en welgepaste aanspraak, dat er sedert de laatste vergadering vele dingen gebeurd zijn; de Vereeniging heeft neerstig gewerkt, de afdeelingen hebben verscheidene vergade ringen gehouden, het kieswerk is zeer ge wetensvol gedaan geweest; van een anderen kant, de katholieken hebben hunne kandida ten gekozen, en deze hebben vele redevoerin gen uitgesproken, waarin zij getracht hebben het liberaal bestuur hatelijk te maken. Zij zijn met hun oud liedje voor den dag ge komen, dat zij sedert bijna 20 jaar komen zingenen gij hebt eiken keer die kandidaten eene buize doen slepen en gij hebt wel gedaan want boven het geestverstompend klerika- lism, verkiest gij de vrijheid van handelen eu denken, gij zijt de partij van het vrije onderzoek, gij zijt liberalen. Gij hebt de overtuiging dat wij in het belang van het algemeen welzijn gehandeld hebben, gij hebt ons altijd uw vertrouwen geschonken, gij zult het ons nog geven. Sedert 1840 is de gemeenteraad van IJperen liberaal; wij na deren het halfeeuwfeest, en in 1890 zullen wij op eene schitterende wijze onze gouden bruiloft vieren. Wat de cijfers aangaat, in de vergadering der katholieken door een hunner kandidaten uiteengezet; in de laatste kiezing hield hij ook staan, dat zij eene meerderheid van200stemmen hebben gingen; dat ventje doet eikenkeer berekeningen, die op geene zekere gegevens berusten en niets beduiden. Ten slotte de toestand der liberale partij is opperbest; want het liberaal bestuur heelt uitgelezene scholen doen bouwen; het heeft zoo talrijke als nuttige werken doen uitvoerenen niet tegenstaande dat alles is de geldelijke toestand schitterend. Spreker zou in meerdere bijzonderheden treden kunnen, hadde bij achter hem den heer- Burgemeester niet, die het op zich genomen heeft kort spel te maken met het manifest der katolieken. Die belofte, men mag het zeggen, is op eene meesterlijke wijze ge houden geweest. Spreker neemt het woord in 't vlaamsch en be wijt hoe weinig ernstig de zoogezegde grieven tegen liet liberaal bestuur zijn. Het zijn beschuldigingen, die door liunne onbe paaldheid aan alle rechtsLreeksche weer legging ontsnappen. Niets is juist bepaald, geen enkel bewijs is geleverdin elke kiesperiode is men met dezelfde beschuldigingen voor den dag ge komen en in elke kiezing heeft het kiezers korps er recht aan laten wedervaren. Tegen het verwijt dat er te IJperen geene nijverheid is, stelt hij het dubbelbewijs nage noeg in deze bewoordingen. Ofwel, heeren klerikalen, gij kont de middels, die het stadsbestuur luid moeten gebruiken om de nijverheid te doen herleven. In dat geval, uw plicht was van ze te doen kennen, en van geenzins liet openbaar welzijn aan uwe politieke vijandschap te slachtofferen. Met het niet te doen, hebt gij als slechte burgers gehandeld; uw stil- zwygen is terzelfdertijd hatelijk en wreed- aardig geweest. Ofwel, wat meer de waarheid is, gij kendet die middelen niet, niet meer dan uwe vrienden de klerikalen van Brugge, en in dit geval, gij zijt niets dan grappenmakers. Spreker vraagde zich af wat dat de heeren klerikalen en inzonderlijk de kandidaten voor de nijverheid gedaan hebben? Volstrekt niets. Wat het verwijt betreft dat de liberalen de verdrukkers der vrijheid zijn, zijn liet de lieberalen, die zoeken het officieel onderwijs uit te dooven, opdat er maar broêrijes- en nonnetjesscholen meer zouden overblijven en om zoo aan de huisgezinnen de mogelijk heid te benemen van hunne kinderen aan een onderwijs, dat zij afkeuren, te ont trekken Zijn het de liberalen die in den 16e eeuw, den bloedraad ingesteld hebben en die dui zenden burgers, wier eenige misdaad hierin bestond, dat zij de gewetensvrijheid verde digden, in de wreedste folteringen omhals brachten Zijn het liberalen, die de driekleurvaan door de gele vaan van het vatikaan vervan gen Na krachtdadig al die ver wijt seis,die in ma nifesten en klerikale dagbladen sedert SOjaren rondslenteren te hebben weerlegd herinnert de heer Burgemeester in breede trekken de bijzonderste daden van liet liberaal bestuur, sinds het tijdstip, opwelk het, over 47 jaren, een katholiek bestuur opvolgde. Hij verge lijkt het toenmaalsche IJperen met het he- dendaagsche; hij herinnert al de ingevoerde verbeteringen onder stoffelijk en zedelijk opzicht en bewijst met cijfers op tafel en bewijsstukken ter staving dat, niettegen staande al die uitgaven, de geldelijke toestand der stad opperbest is, en hoe belangrijk de onroerende rijkdom geworden is. Hij roept insgelijks de aandacht van de kiezers op de overgroote ontwikkeling, die onze markt, sinds weinige jaren genomen heeft; hij wijst op de maatregelen, die in het belang der wérkende klas ingevoerd zijn ge weest en op het doel, dat het bestuur zich voorstelt in de toekomst te verwezentlijkes, en te dier gelegenheid somt hij al de milde giften op door verscheidene liberalen gedaan en die in een kort tijdverloop tot boven de 100 duizend franks beloopen. Na die verklaringen, herinnert hij al de beloften over drie jaar door de katholieke partij gedaan, belofien, die niets anders dan lokaas geweest zijn. Ten slotte, bij gebrek aan ernstige grieven tegen onze kandidaten, hebben zij getracht om ze belachelijk te maken bij middel van gemeene liedjes. Die zal best lachen, wie de laatsie lacht. ---= Op 16 October zullen wij hen in het zand doen bijlen en het lied ons eigen, om onze zegepraal te vieren, zal het vaderlandsch lied zijn, dat in gansch het land weerklonk, toen onze vaderen, ten koste van hun bloed, de onafhankelijkheid en de vrijheden van ons vaderland heroverd had- deni De begeestering van de menigte berst in herhaalde en luidruchtige toejuichingen los, die genoog loonen dat onze bestuurders de achting van het volk we! verdiend hebben. De heer Van Eeckhout vlaamschdrukt zijnen spijt uit aan de eerste bijeenkomst niet te hebben kunnen deelnemen; hij ver klaart zich liberaal en bedankt de vergade ring voor het goed onthaal waarmede zij zijne kandidatuur bejegend heeft; hij ver klaart dat iiij nog al de krachtdadigheid be zit, die hij hooft moeten aan den dag leggen, om zich eene plaats onder de zon aan te schaffen, en dat hij ze zal weten te gebrui ken in het belang zijner medeburgers; hij denkt dat zijne gestadige betrekkingen met de werklieden en de bazen hem in staat stel len zullen om hun diensten te bewijzen. De beer Vermeulen vlaamschverklaart dat hij liet hem ten plichte geacht heeft, niettegenstaande zijn - talrijke bezigheden, op nieuw zijne kandidatuur te aanvoerden; hij maant do bekwaamheidskiezers aan wat geduld te hebben; de hervorming waarop zij wachten, zal niet lang moor wegblijven allen moeten als een man ter stembus gaan om de klerikalen te verpletteren. De heer Parsy raadt den liberalen den strijd onverpoosd en onverdroten aan te gaan tegen den eeuwigen vijand der vrijhe den van den nieuweren tijd, tegen het kleri- lism, om hem bij zijnen naam te noemen,- het gaat de bestorming van ons stadhuis on dernemen, waar sinds 47 jaren enkel libera len gezeteld hebben; het is noodig dat allen hunnen plicht doen om het er van terug te drijven; allen naar de stombus, en dan is de overwinning zeker. Na eenige uitleggingen van den heer Voor zitter over de manier van ie kieeen, is de HE T WE K B LAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 1