m w a Tentoonstelling van Parijs. STADSNIEUWS. Vlaaiiische Ster. Muziek- en Schermfeest. MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN DE YRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS. Burgerstand West-Nieuwkerke. Burgerstand van Poperinghe. Rentrée des classes. naam van dienzelfden godsdienst, binst den duur van zijn stil leven, het woord van Christus overwege, die op deze aarde den vrede beloofd heeft aan de menschen die van goeden wil zijn.. De heer Thonissen is een mensch van slechten wil geweest. De vrede zal voor hem niet zijn. 't Is dus eindelijk beslist: het belgische gouvernement aanvaardt de uitnoodiging niet officieel lijk deel te nemen aan de aan staande tentoonstelling te Parijs. Eenigzins verwachtte men zich daaraan, maar tot al ie zekerheid moest men het door M. d'Oultremont hooren zeggen in eene ver gadering waar de woelzieke brusselsche volksvertegenwoordiger het woord nam. De reden der weigering? Wel, M. Beernaert heeft aan M. d'Oultremont gezegd, dat België ging doen als de andere mogend heden. Maar, de andere mogendheden weigeren. Dus weigert België ook. De mogendheden, die weigerden, hadden redens. Zij hebben gemeend zich niet te mogen aansluiten bij de feesten der honderdjarige verjaring van negen en tachtig, aangezien zij hielpen in de bloedige strijden voor het goddelijk recht tegen de fransche revolutie. Weigeren, was hun plicht. Maar wat komt Belgie doen in die nagela ten oproeping der Heilige-vereeniging? Is het niet vreemd te zien dat een land, ontstaan door eene omwenteling, zoo fier op zijne vrije instellingen; waar de grondwet gemaakt is uit gedachten der mannen van 89; zich afhoudt van dees huldefeest, alsof daar iets onder zou zitten dat het zou moeten doen vreezen. Maar, België is vrij te doen wat het wilt, meen ik, en wat beslist is te Berlijn, te Wee- nen, te Londen of te St-Petersburg is niet genoodzaakt te Brussel te zijn. Maar, wilt gij de waarheid weten 't Is dat men gelukkig is geweest eene reden te vinden te gehoorzamen aan het bevelschrift der katholieke drukpers, die, reeds sedert eenige maanden aan het ministerie verboden heeft van deel te nemen aan de tentoonstel ling van Parijs, en ze gebood, in naam der ware stelsels zich aan te sluiten aan de openlijke verklaring der oude mogendheden. Die weigering om te doen gelijk de ande re richt naar onderwerping, en is ten voor- deele noch van de politieke belangen van het land, noch der handelsbelangen. Het is morgenzondag, om zes ure 's avonds dat de Vlaamsche Ster. die moe dige kampster voor de volksverlichting, de volksontslaving en de volksverzedelijking, hare reeks vertooningen van het tooneel- seizoen aanvangt. Met de medewerking van Mevr. Bataille van Brussel en Mevr. Torcq-Fauconmer van Gent, zullen onze wakkere en talent volle Sterrelingen de volgende stukken op voeren: DE TOQVERAAR OP 1 DORP, blijspel met zang in één bedrijf Op algemeene vraag ZIELENKETENS, tooneelspel in één bedrijf ALS DE KAT VAN HUIS IS, blijspel met zang in één bedrijf. Het stukje Zielenketens van N. De Tière, die verleden jaar zulk een kolossaal succes had, is reeds voldoende om eene gestampt- volle zaal te hebben. Dus, aan tijds ten tooneelzala. Lezers als ge er aan houdt op uw gemak te zijn en eene schoone plaats te hebben. Morgen zal men er elkander verdringen. Men zegge het voort De lagere hoofdschool voor meisjes onzer stad, bestuurd door Mejuffer L. Van der Hae- gen, komt zich op nieuw te onderscheiden en op eene nog schitterender wijze dan de voorgaande jaren. Mejuffer Adèle Colion, leerlinge dezer scliool heeft zich aangeboden te Luik ten einde aanvaard te worden in de normaal sectie voor het vormen van regenten. Op 35 mededingsters, bijna allen gediplomeerde onderwijzeressen, is Mejuffer Adèle Colion de dertiende aangenomen. Toont deze uitslag niet onbetwistbaar dat het onderwijs, hetwelk onze dochters ont vangen in de betalende meisjesschool, voor treffelijk is Al onze gelukwenschen aan Mejuffer de bestuurster en het onderwijzend personeel, alsook aan Mejuffer Adèle Collon. Wij zijn gelukkig onzen lezeren bekent te maken dat Mejuffer Laura Tedesco, oud- leerlinge van de betalende meisjesschool be stuurd door Mejuffer Van der Haegen, op •ene schitterende manier haar aanvaardings- exaam hij de Regentessenschool van Brussel komt af te leggen. 22 juffers boden zich aan, 16 werden aan- veerd en Mejuffer Tedesco is de eerste. De heer Camiel Walleghem, van Lange- marck, leerling van het Stads Kollegie van IJperen, is de 4e aanveerd bij de Normale afdeeling, voor het vormen van leeraars van t middelbaar van den laagsten graad, te Brugge. De schermersgilde L' Union, gevestigd in het Zilveren Hoofd, Rijselstraat, geeft op Zondag, 6 November aanstaande, en met de bereidwillige medewerking der koormaat schappij cle Werkerslier een prachtig scherm- en muziekfeest. Dat feest wordt uitsluitelijk voor de leden der maatschappij en hun huisgezin gegeven; doch de vreemdelingen, door een lid aange boden, zullen er, mits betaling van eenen frankook toegelaten worden. De heeren schermers kennen het om mooie en genotvolle feestjes in te richten: wij heb ben ze reeds meermaals aan 't werk gezien, ook valt het niet te betwijfelen of dat feest zal opperbest gelukken en veel, onzeggelijk veel liefhebbers uitlokken. yan IJperen. Schieting van Zondag 23 October. Naar de kartons. Hoog getal. Vermeulen Henri 20 15 15 15 25 Ligy Albert, 20 10 10 25 20 Laag getal. LigyFélix. 1 15 5 1 1 Froidure Robert, 20 1 1 10 1 90 85 Koninklijke Maatschappij Schieting van iViaandag 24- October, Veranderlijk blazoen. Hoog getal. Mahieu Louis, 25 20 11 10 1/2 66 1/2 Dezutter Arthur, 1 1 1 10 1/2 13 1/2 Schieting van Woensdag 28 October, Veranderlijk blazoen. Hoog getal. Mahieu Léon, 25 25 25 10 1/2 851/2 Laag getal. Vannieuwenhuyse 1 1 1 10 1/2 13 1/2 van den 21" tot den 28" October 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 3. Huwelij ken. Augustijn Van Dainme, brijkenbakker, en Maria Malfait, dagloonster. Gaston Dechesne, onder-luitenant der artil- lerij, en Valentina Beaucourt, grondeige naarster. O verlij dens. Maria Arnout, zonder beroep, 30 jaren, echt- genoote van Karei Rommelaere, Meenenst. Jan Petitprez, zonder beroep, 79 jaren we- duwaar van Cecilia Vlaemynck, Rijsselstr. Amelia Wullepit, zonder beroep, 80 jaren, weduwe van Frans Coene, Wenninckstr. Pieter Callewaert, hoepelmaker, echtgenoot van Maria Despeghel, Lange Thouroutstr. Siira deren beneden cle 7 jaren. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk, 2. Woensdag 2 November 1887, zullen de bureelen van het Stadhuis te middag gesloten worden. Open brief aan den Eerw. Heere Pieter Vervoet. Heer Pastoor, Ik geloof dat ik onbetwistbaar op uwe welwillende inschikkelijkheid aanspraak heb, daar ik, de eerste maal in mijn leven, mij de eere toeken met eenen man te hande len, die volgens de waardeering van het geniaalste der geniale dagschriften, het ver maarde Nieuwsblad van IJperen, vóór jaren reeds meer vernuft bezat in het tipje van het nageltje van zijn kleinste vingertje dan al de verledene, huidige en toekomende Hooge- schoolstudenten in hunne opeengehoopte hersenpannen. Dit gezegd en begrepen, vat ik ronduit mijn onderwerp aan. Doch, voorafgaandelijk moet ik eene oot moedige bekentenis maken: Ben ik kleingeest tegenover eenen genius uwer waarde, ik heb ten minste de verdienste van zoo wat zeer recht voor de vuist te wezen. Ik durf zelfs de hoop koesteren dat mijne rechtzinnigheid mij in uwe achting zal doen stijgen, daar gij evenmin als ik de huichelaren lief hebt... Dat hebben wij reeds herhaaldelijk en laatst nog duidelijk gehoord nopens uwe zaken met Jan dien hij eenen valschen katholiek noeindet, bedoken, beweert men... Vertrouwelijk zal ik u dus zeggen, hooggeachte heer, dat ik reeds lange krevelingen aan mijn hart, titil- lations au coeurgevoelde, hetgeen bij mij het onfeilbaar voorteeken uitmaakt van on weerstaanbare praatzucht, l'indice infaitli- ble d'un irrésistible besoin de parler. En tot nog toe heb ik gezwegen... dat ik zweet te!... En dit, waarom? Om zijne Eerweerdige Heerschap van zijne kiezersplichten, devoirs électoraux, niet af te houdenGeen twijfel dus, of ik ontvange eerstdaags, gezien uwe alomgekende milddadigheid en de goddelijke krachten die gij in uw bezit houdt, postvrij eenige honderd dagen aflaat, die ik zorgvul dig in mijn giletzakske zal steken. En als ik dan eens goed zal geëten en gedronken heb ben, zal ik voorzeker in de zes eerste uren van honger en dorst niet sterven.Of het eene schoone uitvinding is, die aflaten En toch dood eenvoudig, nietwaar? Maar, dat is de zaak niet. Geloovens- waardige vrienden verzekeren mij, heer pastoor, dat gij wekelijks in uwe leugenton, chaire de véritéveel kwaad tegen den vrijzin uitkraamt, dat gij uwe tegenstrevers, goddeloozen noemt, dat gij, in een woord, oneindig vele feiten daarstelt doch geen enkel bewijst. Men zegt zelfs dat gij tot schuimens toe boos wordt en dat wel zoo ktaarblijkend dat het aan een driejarig knaapje niet ontstapte"Mijnheer Pastoor is kwaad geweest zei het lachend toen het te huis kwam. 't Is wreed, niet waar, voor eenen schran- deren geest als u, zoo door een eenvoudig kindje te worden geoordeeld! Wreed maar welverdiendJa, want die taak is waar lijk te gemakkelijk; vooral voor eenen kerel die, Hercules overtreffend, slechts eens op zijnen kleinsten vinger te drukken heeft om duizend lichten voor die verdwaalde zielen te doen onstaan I Odat klein vingertje, als dat maar niet mêe wil... Vrij gesproken, ik heb liever mijn verstand onder mijne hairen, dan in 't uiteinde mijner handen I Slecht gelogeerd zou de aap zeggen.... Welaan, weledele heer Pastoor, ik wil uwe zaak wat verhevener, dus des te ver dienstelijker maken. Gaat met mij de vol gende verbintenis aan Bewijzen zich steunend op de weten schap, welke alléén iedereen moet aan nemen, omdat men slechts daarin kan zien en voelen 1°) dat een enkel merkwaardig feit, m het Oude of het Nieuwe Testament aan gehaald, totaal met de wetenschap over eenkomt en dus waar is? 2°) dat elk vrijdenker een goddelooze is Zoo gij liet laatste woord daarover zege vierend houdt dan beloof ik u eene volledige bekeering van mijnentwege. Maar om die taak met geluk af te maken, moet ge wat dieper de wetenschap bestudeerd hebben dan al uwe katholieke aanklevers van Nieuw- kerke. Want, vast staan ze niet, die heeren Verbeeld u, heer Pastoor, dat uwe goede vrienden en namentlijk kandidaten-notaris sen, schoolmeesters, bouwmeesters enz.... eens in den katholieken Tap vereenigd wa ren en dat de herbergierster, in den loop van 't gesprek verklaarde het aardig te vinden dat groote schepen, die meestal in ijzer opge bouwd zijn, zich op het water houden kun nen En die ernstige kerels, oud normalis ten, seminaristen, gebuisde en niet gebuisde studenten deelden in het gevoelen van de ernstige Dame en geen enkel gaf zicii van dit eenvoudig feit rekenschap! En dit is gehoord geweest en kan niet afgetogen worden Kom, heer Pastoor, un bon mouvement! Uwe mannen, hoe oud en groot ook nog wat naar onze gemeenteschool gezonden en wie weet of gij misschien zelve met al uw klein vingerverstand er nog geene nieuwe dingen zoudt leeren! Aanvaard, hooggeachte heer, die recht zinnige uitdaging van Koes van Riesenaelde. van den 6 tot den 19 October 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 11. Vrouwelijk id. 3. Huwelij ken. Carpentier, Benedictus-Franciscus, 31 jaar, landbouwer, en Contigny, Romania-Cor nelia, 25jaar, landbouwster. Deconinck, Gustavus-Cornelius, 28 jaar, schoenmaker, weduwaar van Milleville, Julia-Philomena, en Botté, Leontina-Cor- nelia, 28 jaar, kantwerkster. Couwe, Josephus-Aloïsius, 30 jaar, schoen maker, weduwaar van Brysbaert, Roma nia-Silvia, en Vanrenynghe, Henrica- Cornelia, 21 jaar, kantwerkster. Lava, Emilius-Cornelius, 27 jaar, schoenma ker, en Vanspranghe, Romania-Rosalia, 22 jaar, kantwerkster. Debruyne, Mathilda-Clementia-Cornelia, 59 jaar, kantwerkster, weduwe uit eerste huwelijk van Artois,Franciscus-Antonius, en uit tweede en laatste huwelijk van Vandewynckel, Joannes-Baptiste. Depuydt, Carolus-Ludovicus-Cornelius,68 j., schoenmaker, ongehuwd. Lahaye, Rosalia-Pelagia, 56 j., werkvrouw, echtgenoote van Vandevoorde, Carolus- Ludovicus. 'Fourmentez, Regina-Barbara, 72 j., werk vrouw, weduwe uit eerste huwelijk van Verhaeghe, Isidorius-Vincentius, en uit tweede en laatste huwelijk van Gesquière, Victorius-Regi aaldus. Derycke, Coleta-Amelia-Regina, 79 j.,zonder beroep, ongehuwd. (Kinderen beneden de y jaren. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk, id. 2. 2 verklaringen denzellden dag! Maselhoven, 5 juli 1885. Ik had de borst vol slijmik had lendenpijn en geenen eetlust. Op het aanraden van eenen vriend heb ik eene doos Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 genomen en ik bevind er mij uiterst wel bij, ik wil niet meer zonder zijn. G. Kinderen. Houtissen-Dilsen, 5 juli 1885. Se dert ik de Zwitsersche Pillen aan 1 fr. 50 de doos neem, ben ik gansch genezen. Het was mij onmogelijk te werken, ik vond geene rust, nu kan ik zonder ongemak mijnen staat uitoefenen. Dejeune Léopold. Hand- teekens gewettigd. Aan M.P elerin, apothe ker, 12, Schildknaap-straat, Brussel. H !S i-s M té pp "*3 18,50 15,12 14,00 18,00 00,00 7,00 325,00 37,300 1,600 3,300 100 000 5,000 8,252 18,50 14,75 14,25 20,00 19,50 7,50 325,00 Z.IT'21 000'8 008 006 000'I 009'2 008'86 Tarwe Rogge Haver Erwten Boontjes Aardappels Boter Voici le moment oh les jeunes élèves s'ap- prêtent a reprendre avec une ardeur nouvelle leurs études inlerrompues par quelques mois de vacances. Nous ne laisserons pas passer cette occasion sans recommander aux mères de familie la Nouvelle méthode de Piano de A. Sohmoll, méthode qui se trouve au jourd'hui sur tous les pianos, et dont la 108 édilion vient de paraitre. Voici les qualités qui (d'après le compte-rendu de M. J. Ghy- mers, professeur de piano au Conservatoire de Liège) distinguent ia méthode Sohmoll de tous les ouvrages du même genre: Simpli- cité, brièveté d'exposition de principes-, exercices bien gradués, petits morceaux dune mélodie facile et d'une bonne har monie, destinés d la fois a exercer les élèves a Vexecution de choses différentes par les deux mains, a former leur oreille et a les recréer; remarques progressives plaeées en notes au commencement de chaque legon, pour donner aux commen- gants Vexplication d'une multitude de signes el d'effets employés dans I'execu tion-, enfinremarques également pro gressives, oil Vauteur explique les accords et les cadences harmoniquesl'accent musical et I usage des pédales. 5 Parties, chaque 3 tr. S adresser chez F. de Aynssa (Deliége), 92, rue de la Montagne a Bruxelles. Les préfaces des ceuvres méthodiques de A. Schmoll sont envoyées franco sur de- mande. Groote bijval. A. Chicago (wezen lijkheid), wals voor piano, door N. Vander- vorst. Nieuwigheid verkondigd bij F. de Aynssa en Ce (H. Deliège), Bergstraat, 92, Brussel, en te koop bij al de muziekhan delaars. --n— 23 33 O verlij dens CO 00 Pi JD O Pi H O O o> 00 oo r-H Pi <D O O O CQ middenprijs per 100 kilo Verkochtte kwantiteit middenprijs per 100 kil. Verkochtte Kwantiteit N A W A té A té O ROYAL REM Y'S styfsel» wordnooit als in pakken of doozen met fabriekmerk Leeuwenkop, geleverd. De verbruikers zijn dus verzocht alle losse styf sel te weigeren die men hun als "ROYAL REM Y zou willen verkoope».

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3