Maatschappij de Vlaamsche Ster. Scherm- en Muziekfeest. Brand. Nog een brand. Begraving van den beer Yergracht. Begraving Mevr. Victoor, Meesen. MAATSCHAPPIJ BURGER18 ACHTEN DE YRÏJE KRUISBOOGSCHUTTERS. Burgerstand IJperen, 10 November 1887. Waarde Heer, Het Bestuur der IJpersche afdeeling van het Willems-Fonds heeft de eer u ter kennis te brengen, dat, op Zaterdag 19 dezer, de reeks der maandelijksche vergaderingen van j het winterseizoen 1887-1888 zal geopend worden met eene voordracht over Zwitser land, met zichten, door een lid die ter plaatse geweest is. Het neemt deze gelegenheid te baat om uwe aandacht te roepen op het doel en het belang dezer bijeenkomst en u vrien delijk uit te noodigen ze zooveel mogelijk met uwe tegenwoordigheid te vereeren. Al wie zich met de vlaamsche zaak in IJperen onledig'houdt weet genoegzaam wat, op dat gebied, in de maandelijksche zittin gen van het Willems-Fonds verricht wordt en welke onwaardeerbare diensten alzoo aan de geheele Beweging bewezen worden. Daar over zullen wij ook niet verder uitweiden, maar deze regelmatige bijeenkomsten hebben nogeen ander groot belang,waaraan alle vrij zinnige, zelfs zij allen, die de vlaamsche zaak weinig genegen zijn,niet onverschillig mogen blijven. Dat is dat zij in geheel IJperen het eenige middel zijn, dat geschikt zij, tot het wisselen van gedachten, tot het ontwikkelen van ontwerpen, tot het maken van propa ganda, tot het voorbereiden tot den grooten strijd. Het ondersteunen der volksmaatschap pijen is een plicht, want dit punt ten minste heeft het programma der geheele vrijzinnige partij met dit van het Willems-Fonds ge meen, dat beide voor doel hebben het volk te onderrichten en te ontvoogden, om het in staat te stellen zei ven te denken, te oordeelen en te handelen. Daarom hecht het Bestuur der Afdeeling zooveel prijs aan het welgelukken der avond zittingen, daarom ook hoopt het dat allen zijne zienswijze zullen deelen en door hun ijverig bijwonen de moeite der inrichting beloonen. Gedurende het laatste jaar hadden onze avondzittingen nog al veel bijval, maar ze zouden nog beter moeten gelukken. Ze zou den moeten als een kern worden, waaraan alle krachten zich zouden verbinden, waar alle werkkracht zou samenvloeien, en waar uit op het gepaste oogenblik eene summa overtuiging en invloed zou geboren worden, die ons het recht zou verschaffen de zoetste hoop te koesteren. Gedurende dit winterseizoen zullen de avondzittingen een bijzonder belang aanbie den. Reeds hebben verscheidene heeren hun ne medewerking beloofd. Ook bij de inrichting der Concert-Voor drachten heeft het Bestuur geene kosten gespaard. Onze muzikale feesten, zelfs buiten de stad, worden zeer hoog geschat. Dit jaar zal de luister nog toenemen en aangroeien. Dit zijn echter de eenige middelen niet waardoor het Willems-Fonds wenscht pro paganda te maken. Alhoewel deze openbare feesten reeds meer dan voldoende zijn en het inschrijvingsbedrag van zes franken wet tigen, worden jaarlijks bo.ken geschonken wier waarde met dit bedrag gelijk staat. Zoo werden dit jaar uitgegeven en aan de leden kosteloos gezonden N° 115. De Hollandsche Schil derkunst, door H. Havard, fr. 3.00 N° 112. De Vlaamsche Sëhil- derkunst,2*ad\.,&oov Wauters, fr. 2.00 N° 114. Kerk en Staat under de Frankische Koningen, dom- Seresia, fr. 180 Fr. 6.80 De boekerij van het Willems-Fonds, tot nu toe eenigzins verwaarloosd, wordt op gansch nieuwen voet ingericht. Wie zich vlaamsche, vrijzinnige boeken wil verschaf fen, wende zich des Zondags, van 11 1/2 tot 12 ure, tot liet lokaal van het Willems-Fonds (in den Arend, ingang langs 't Violonstraafje) waar een bestuurlid zich ter beschikking stelt voor het geven van boeken. Gezien de voorname plaats die het Wil lems-Fonds te IJperen inneemt, en de on schatbare diensten die het kan bewijzen, drukt het Bestuur de hoop uit dat het niet te vergeefs eenen oproep doet tot allen die de ware belangen der Vlaamsche, der Liberale en der IJpersche zaak ter harte nemen. Wie nog geen lid is, rekene het zich ten plichte het werk door zijn medelidschap te ondersteunen. Wie reeds lid is, trachte zoo veel mogelijk de werkzaamheden te volgen. Op die wijze zal iets goeds en degelijks tot stand gebracht worden. Namens het Bestuur De Voorzitter, I*. VERMEULEN. Verledene week deelden wij een verslag mede, ons door eenen tooneelliefhebber toe gezonden, over de vertooning welke onze Sterrelingen den 30 October 11. gegeven hadden. Dit verslag, zeer nauwkeurig ge schreven, zwaaide den tooneelisten een wel verdienden lof toe voor het talent dat zij aan den dag legden in het vervullen hunner taak. Wat echter dient in aanmerking genomen te worden, is dat d,Vlaamsche Ster samen- gesteld is uit werklieden, die van 's morgens tot 's avonds moeten zwoegen om in hun bestaan te voorzien en hunne nachtrust moe ten opofferen voor het aanleeren hunner rol len en het bijwonen der repetitiën. Zaak van liefhebberij, zegt men gewoon lijk. 't Is waar; maar hoeveel moed en zelf opoffering behoeft men niet om na de eene rol de andere aan te leeren, na de eene ver tooning de andere te regelen en alzoo onop houdelijk te zwoegen om het publiek eenen aangenamen avond te verschaffen. Veertien dagen slechts is het geleden dat de eerste vertooning plaats had, en reeds kondigt men er eene tweede aan, welke zal gegeven worden den Zondag 20 dezer. Deze tweede vertooning zal samengesteld worden uit de volgende stukken In de Val blijspel in één bedrijf, door H. De Quéker; OGARITA of de wilde vrouw blijspel met zang in 1 bedrijf door Van Peene; Adam en Sbva kluchtspel met zang in één bedrijf, door Van Peene. De muziekafdeeling der maatschappij, on der het bestuur van den heer Balmaekers, zal, gedurende de tusschenpoozen, de schoon ste stukken van haar repertorium uitvoeren. Het feest, door dSchermers Maat schappij met medewerking der Werkers lier ingericht en welk Zondag' 11. in het Zilveren Hoofd plaats hadis allerbest gelukt en, zeggen wij het rechtuit, heeft aller verwachting overtroffen. Nooit zagen wij meer samenhang in de oefeningen, meer bevalligheid in de bewe gingen. Die liefhebbers hebben bewezen dat het hun noch aan moed noch aan onver schrokkenheid mangelt, en dat zij het edele wapenspel nauw ter harte nemen. Het muzikaal gedeelte van het programma gelukte even goed en getuigde van het talent onzer moedige muziekliefhebbers. Men veroorlove ons nochtans eene kleine opmerking. Terwijl schermers en muzikan ten zich blootshoofds, uit eerbied voor het talrijk publiek dat hen was komen bewonde ren en vooral voor de Dames, van hunne taak kweten, bemerkten wij dat de knaap der maatschappij zijn werk met gedekten hoofde verrichtte en heen en weder liep, zon der zich om het gezelschap te bekreunen. Wij verstaan dat de jongen er geen kwaad in zag, maar wij vragen ons af of deze onbe leefdheid niet eigen is aan sommige familiën. Meermaals woonden wij vergaderingen of repetitiën der Vlaamsche Ster bij, en daar ook zagen wij den knaap (die de broeder is van den eersten) zijne klak behouden, terwijl al de leden blootshoofds zaten. Indien de welgemanierdheid eischt dat men zich in een gezelschap ontdekke, waarom niet vergen dat de knaap zich naar den algemeenen regel schikke en het voorbeeld der welopgevoede leden volge Jl. dinsdag om 10 ure werd onze stad in rep en roer gesteld door het kloppen der noodklok. Een hevige brand was uitgebor sten in de stallingen van den koeiboer L. Missiaen, op St Jacobskerkhof. Niettegen staande de spoedige hulp zijn er 3 koeibees- ten in het vuur omgekomen. Men weet niet hoe het vuur ontstaan is. Alles was verzekerd. Vrijdag morgen rond 6 ure ging de brand klok andermaal aan 't kloppen. Buiten de Meenenpoort, dicht de spoorlijn op Zonnebeke, was een hooischelf in brand geraakt. Ter hulp gesnelde personen wierpen dezen omverre met het ongelukkig gevolg dat twee andere schelven ook in vlam raakten. De dappere Pompiers van IJperen hadden alle moeite om de hofstede en afhankelijke ge bouwen tegen het vuur te bevrijden. Drie volle uren hebben zij het vernielend element bestreden en nog is het aan winde loos weder te danken dat het onheil geene meerdere uitbreiding genomen heeft. Volgens het schijnt is kwaadwilligheid de oorzaak van den brand. Zondag morgend is in onze stad de heer Lodewyk Vergracht in den bloei des levens overleden. De dierbare afgestorvene was ondernemer en Luitenant onzer Sapeurs- Pompiers. Woensdag 11. had zijne begraving plaats. Eene tallooze volksmenigte was toegestroomd om een laatsten blijk van genegenheid te komen geven aan den man, die allemans vriend was. Gansch ons Pompierskorps was er aanwe zig en tal van afgevaardigden van de Sa- peurs-Pompierskorpsen der naburige steden, zoowel van het Noorden van Frankrijk, als van Belgie, woonden die treurige plechtig- beid bij. Onder deze afgevaardigden bemerk ten wij de heeren Lansiaux, A. Hubert, Gastel en Agapit Van Ackère, van het Sapeurs-Pompierskorps van Robaais; de heer Catrice, van het Korps van Komen (Frank rijk); de heeren J. Franchommeen Mullié, van het Korps van Wervik; de heeren Van Elslande, Bourgois en Beun, van het Korps van Komen (Belgie); de heer Reckhem, van het Korps van Kortrijk; de heeren Officieren en Onder-Officieren van het Korps van Mee- sen, en de heeren Van Merris, D'Hondt en de Muziekbestuurder der Philharmonie van Poperinghe. De hoeken van het baarkleed waren ge houden door de heeren Leopold Lapiere, in naam der ,Sl Sebastiaansgilde, waarvan de overledene een der dignitarissen was, Morits Fraipont, in naam der Burgerwacht, Oscar Poupart, Gemeenteraadsheer en Geneesheer van het Pompierskorps, in naam van gezegd Korps, en A. Hubert, Kapitein-Bevelhebber der Pompiers van Robaais, namens de vreemde afgevaardigden. Het lijk is door de heeren Onder-Officieren tot aan het kerkhof gedragen geweest, waar de heer Kapitein Brunfaut eene roerende lijkrede uitgesproken heeft, waarin hij de loopbaan van den betreurden en te vroeg afgestorven vriend en ambtsbroeder in eene gevoelvolle taal schetste. Hij herinnerde ons met wat belanglooze zelfopoffering de dier bare overledene een deel van zijnen tijd, van zijne krachten en van zijne kennis ter be schikking stelde van zijne geliefde moeder stad en van zijne medeburgers. Hij wees ons ook op de voortreffelijke hoedanigheden, die de te vroeg gescorven vriend ais burger, als lid der samenleving bezat. Het was een goed, milddadig en medelijdend hart, dat de ach ting en de verkleefdheid der werklieden had weten te winnen en dat in zijne uitgebreide omgeving niets dan oprechte vrienden telde. En als huisvader schetste hij hem af als een toonbeeld van huiselijk leven, als een goede echtgenoot, een goede vader. Hij zegde nog dat hij immer voortleven ging in het aandenken van die pompiers, die hij altoos bemind had en dat zijne kinderen nooit, noch de schoone voorbeelden, noch de wijze raad gevingen vergeten gingen, welke hij niet opgehouden had hun te geven. En wanneer hij den overledene het drie dubbel en roerend vaarwel toeriep, dan rol den op alle wangen tranen van treurnis en medegevoel. Wij ook wij voegen ons uit ganscher harte bij den heer Brunfaut om de familje van den heer Luitenant Vergracht de hulde van onze diepe sympathie en deelneming in het onherstelbaar verlies, dat haar komt te treffen, aan te bieden. Verleden dinsdag om 11 ure had te Meesen de plechtige burgerlijke begraving plaats van Mevr. Victoor, echtgenoote van den alomgekenden en geachten heer E. Victoor moeder des huidigen burgemeesters. De be' treurde overledene eene ware minzame goedhartige, eerzame en rechtschapene vrouw, die alom geëerd, geacht en bemin,} was. Zij had een onafhankelijk karakter bij uitmuntendheid en zij was met een ver- lichten, helderzienden geest begaafd, zy heeft de reis naar de eeuwigheid zonder de hulp van onze moeder de H. kerk afgelegd en zij is ook burgerlijk begraven geweest Talrijk was de schaar vrienden en ken- nissen, die langs alle kanten opgekomen waren om de dierbare vrouw eene laatst» hulde te brengen. Eene eindelooze stoet ver gezelde de doodkist tot aan het gapende graf. Voorop ging het muziek der pompiers en het korps pompiers in tenue, dan volgden de familjeleden, de wetheeren, een twintig tal maatschappijen en eindelijk eene tallooze menigte vrienden. Het was echt indruk wekkend en roerend wanneer men dien ingetogen en grootschen stoet kerkhofwaarts trekken zag. Eene doudsche stilte heerschte onder die onafzienbare menigte, ioen men het lijk in den familje kelder zinken liet. Toen alles geëindigd was keerden allen terug en de familje, de pompiers, de verschillig» maatschappijen, allen namen deel aan den lijkmaaltijd.. De armen sok kregen hun deel. Twee groote brooddeelingen werden gedaan en iedereen zegde, toen men al die behoeftigen, met brood beladen, huiswaarts zag trekken, dat het geld, aan den arme gegeven, veel nuttiger besteed was dan dat, welk door vele familën aan kerk en priester gehangen wordt, die van pracht en weelde overladen zijn. Mochten velen nog dat schoon voorbeeld overwegen en navolgen, niemand zou er bij verliezen en de armen zouden er veel bij winnen. van IJperen. Schieting van Zondag 6 November. Froidure Robert, 25 20 20 25 20 110 Mailliard Gustave, 20 20 25 20 20 105 Deweerdt Charles, 25 15 25 20 20 105 Ligy Félix, 25 20 20 25 15 105 Poot Arthur, 10 20 25 25 20 100 Bogaert Alphonse, 15 20 25 20 20 100 Vermeulen Henri, 20 20 20 20 20 100 Pinteion P. Froidure. Vancampo. Vanneste. Vermeulen. Podevyn. Fraipont. Féneau, Pinteion F. 11 1/2 1 Koninklijke Maatschappij Schieting van Maandag 7 November, Prijzen gegeven door den heer Voorzitter H. Bafcop. Naar de hoepels. Hoog getal. 10 6 10 10 36 12 6 9 6 33 Laag getal. 2 8 2 3 15 2 8 8 1 19 Middelbaar getal. 1 9 5 9 24 Gewoon blazoen. Hoog getal, 6 5 6 5 22 6 5 6 6 6 4 22 6 4 1/2 Laag getal 2 1 1/2 3 1/2 1 1/2 8 1/2 76 I 1/2 4 3 1/2 2 1/2 Middelbaar getal. Devleescliouwer. 1 2 4 1/2 4 1/1 Schieting van Woensdag 9 November Veranderlijk blazoen, Hoog getal. Mahieu Léon. 25 1 25 25 Laag getal. Féneau Victor. 10 1/2 112 14 van den 4n tot den lla November. 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. II uwe li ken. Eugeen Duprez, schijnwerker, en Leoiu® Vanholst, kantwerkster. Overlijden*. August Vanwalleghem, zonder beroep, 68 j.. ongehuwd, Groote Markt. Virginia Mahieu, dienstmeid, 76 jaar' T®" duwe van Martinus Van Elslande, Ste restraat. Juliaan Debacker, kuiper, 48 jaar, on°e huwd, lange Thouroutstraat. Karei Lebrun, daglooner, 42 jaar, ®c^e noot van Adele Descamps, Meenenstraa De Schrijver, M. GorrisseiV. tr

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 2