Kaartspel West-Nieuwkerke. Burgerstand van Poperinghe. VERSCHILLI6E TIJDINGEN. Allerlei. Belangrijk Bericht. Rentree des classes. fc W CSJ Luisteiiijke Prijskamp Op Zondag 13 November 1887. Amelia Verhaeghe, zonder beroep, 72 jaar, ongehuwd, Roozenstraat. Ludovicus Vergracht, aannemer van open bare werken, Luitenant bij het Korps pompiers, 41 jaar, echtgenoot van Louisa Courtois, St Jacobs-buiten. Sofia Minne, zonder beroep, 73 jaar, wedu we van Ludovicus Vanborre, Meenenstr. Karei De Maseneir, gepensioneerd onder officier van het 2e regiment Gidsen, 71 jaar, echtgenoot van Maria Bonneau, Tichelstraat. Maria Allemant, zonder beroep, 87 jaar, weduwe van Willem Delegher, Rijselstr. Gregorius Plateau, landbouwerswerkrnan,76 jaar, weduwaar van Victoria Pannecouc- ke, St Pieters-buiten. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk, id. 1. Den Heere Schrijver van de Nieuwkerk- sche briefwisseling in 't Nieuwsblad. Mijnheer de Professor, Vergeef mij vooral mijne onbescheiden heid; ik ben toch zoo benieuwd te weten of gij geene hulp noodig gehad hebt tot het op stellen der uit Nieuwkerke opgezondene meesterstukken, welke sedert twee weken in het katholiek blad van Ieperen verschij nen. Indien neen, dan zat ik er eenen harte- lijken bravo op, jongen! Qa vaut la peine! Ook verwondert het mij geenzins dat er op onze gemeente nog van die brave onge huwde Dames zijn die tot drie honderd frank op eene inschrijvingslijst teeken tot het onderhouden van zulke grrroote verstanden. Reeds lang weet ik dat er in ons midden Veurnambachtsche gemiste advokaten, ver maarde gebrilde redenaars of orateurs, ta lentvolle voorzitters van katholieke kringen, behendige rapportmakers leven; maar wie had er ooit kunnen gelooven dat er te Nieuw kerke zulke vernuftige letterkundigen be staan die zoo zuiver en onbevlekt hunne moedertaal schrijven en die, met de aan- doenlijkste woorden en zinnen, het hart des lezers zoo diep kunnen ontroeren dat ieder een met de tranen in de oogen staat als hij met die meesterstukken kennis maakt. Je moet e keer dien artikel leizen van Nieuwkerkevan die zondage achternoene dat 't al stille was en van dat rondeke en dat briefke en van dat oude wijve die ginke naar de Glé d'Hollande per voiture met Pietje om te spreken van de testamente. Wat dunkt er u van, Nieuwkerknaren, is dat niet korrekt en onverbeterlijk. Maar om geheel en gansch overtuigd te zijn van de volmaaktheid en de waarde der bovengemelde werken, leest enkelijk het slot van het artikel, welke zondag 11. ver schenen isNieuwkerksche kiezers zoo zegt de schrijver, gij en moogt de liberale lijst nooit vergeten, ze is weerd van in uwe memorie bewaard te blijven. Wees gerust, Mijnheer de Professor, de Nieuwkerksche kiezers zullen u toonen dat zij de liberale lijst niet vergeten hebben toen zij uwen kandidaat eene formidabel buis om het hoofd zullen werpen, heeft hij het ongeluk in bal loteering met de heer Bafcop te komen. Ook zullen wij nooit de merkwaardige katholieke lijst van 1884 vergeten en in bijzonder zullen wij uwen hooggeachten per soon altijd in het geheugene houden. Zoolang ge leeft zullen wij u eerbiedigen gelijk een vernuft verstand moet eerbiedigd zijn en na uwe dood zal er op uw grafzerk in vergulden letters te lezen staan .- R. I. P. Wat zegt gij er van kadeeZult gij niet beloond zijn naar werken. Op den ongegronden inhoud van de ver schenen artikelen zullen wij ons de moeite niet geven te antwoorden. De vermaarde Professor heeft voor inzicht wat propaganda te maken ten voordeele van den heer Vanden Bulcke, als deze in balloteering met den heer Bafcop komt. Ook maakt hij misschien zijn mondje van latertijde te kunnen bestaan met kluiten uit de gemeentekist. 'k Geloof dat zulks nog in langen tijd geen plaats zal hebben,jongen Wij houden ons dus tevreden met de drie vragen, door den schrijver gesteld, op te lossen. Wat is de notaris Therry bij Gyriel Louf 't Zijn beide treffelijke heeren, met dit ver schil dat deze laatste meer uitwerksels heeft dan de eerste; maar de eene is notaris en de andere niet. Wat is Vanden Bulcke bij den heer Bafcop? De eene is een pastoor's hond, die op het minste teeken naar de gemeentekist zou loopen om wat honderden franken naar M. Vervoet te dragen, ware het in zijne macht; de andere is een man die, onder het oog van wakkere Raadsleden, tot het algemeen wel zijn zal werken. Kan J. Ollivier vergeleken zijn bij J.-B. Delerue Precies alsof men een verwaanden (un pedant) zou vergelijken met eenen ver- standigen, voorzichtigen man. De aanstaande week beginnen wij, zoo wij het noodig oordeelen, één voor één het por tret af te schilderen van al de bijzonderste kopstukken van de bende. In afwachting, Mijnheer, dat uwe beurt kome, houd u kloek en gezond en ontvang tevens mijne hartelij ke groetenissen. Uw ootmoedige dienaar, H. Stemmenomkooper. van den 2 tot den 10 November 1887. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 6. ïïuwelijUen. Orbie Benedictus Cornelius, 26 jagent van politie, en Uzeel Maria Lucia 20 jaar, naaister. Beudaert Arthur, 22 j. koopman in gist, en Verstraete Stephanie, 19 j. naaister, ge huwd in de kerk van St Pieter, Newschor- cham (Engeland), volgens het rituaal en de plechtigheden van den Romeinschen katholieken godsdienst, na bemachtiging door Joseph Wilhelm D. D. Priester. Ovei-Iïj <lens Verbrigghe MariaFrancisca, 89 j. bijzondere echtgenote van Orbie Martinus, Livinus. Coutigny Julianus Cornelius, 44 j. zager, ongehuwd. Carron Lucia Cornelia, 22 j. kantwerkster, ongehuwd. Demey Herminia Theodosia Theresia, 83 j. rentenierster, ongehuwd. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht. 1. Vrouwelijk id. 1. Aan de belgische brouwers. Het uitvoerend comiteit van den grooten Inter nationalen Prijskamp en de wereldtentoon stelling te Brussel 1888 verzoekt ons het onderstaande artikel eene plaats in ons blad te geven De vreemde bieren dringen dagelijks meer en meer in ons land. Het is heel natuurlijk dat zulks, aan het verkoop van de onze, eene groote schade veroorzaakt. Hoe komt zulks? Het is aan de brouwers zelfs te wij ten, omdat zij, in het algemeen, maar al te dikwijls de gelegenheid laten voorbijgaan die hun de middelen verschaft om hunne voortbrengselen met die der vreemden te laten vergelijken. Bijvoorbeeld: Er wodrt te Brussel in 1888 eene groote internationale prijskamp ingericht. Van Duitschland en Engeland zijn reeds door groote en kleine brouwerijen een aantal vragen van deelne ming gedaan. Waarom doen onze belgische brouwers hetzelfde niet? Zijn zij bang van kampen? Waarom? Zijn onze belgische bie ren niet zoo goed als die der vreemde landen? Bestaat er iets smakelijker om drinken dan een lekker glas Iambic, faro, garsten, uitzet, bruine, enz. Is er des zomers iets verkwik kender dan een goed glas diestersch- en leu- vensch bier? Hebben het Meerts en de Seef ook niet hunne aantrekkelijkheid? Ja, want de geringe prijzen aan den welke zij ver kocht worden, laten den werkman toe zijnen dorst te lesschen anders dan met een glas waterAllen zijn dus of van den fijnsten smaak of van nut. De vreemdelingen welke Belgie bezocht hebben, bekennen zulks. Waarom dan niet kampen? Waarom dan niet tentoonstellen en aan de vreemden be wijzen dat wij in dit vak hunne meesters zijn. De brouwers moeten zich vertoonen om aan onze landgenooten te doen begrijpen dat zij ongelijk hebben als zij aan de vreemde bieren, zooals Pale-Me, Stout, Munich, enz. de voorkeur geven. En wat beter dan een internationale prijskamp om zulks ten uit voer te brengen, want daar vindt men de gelegenheid om onze bieren door al vreem delingen te doen proeven en aldus klanten in de andere landen te verkrijgen. Ook hopen wij, voor den vooruitgang der belgische brouwnijverheid, dat al onze brouwers het zigh als eenen plicht zullen rekenen de eer en faam van Belgie te behouden, door talrijk en op eene schitterende wijze aan den groo ten internationalen prijskamp van Weten schappen en Nijverheid, te Brussel, 1888, deel te nemen. Neemt u in achtNeemt u in acht Zekere onbeschaamde lieden trachten een nietswaardig namaaksel te verkoopen in de plaats der Zwitsersche Pillen, vervaardigd te Parijs, en dragende op het etiket het blauwe waarborgszegel der fransche regee ring. Let goed op dat gij bij het koopen niet bedrogen wordt. Depot der Zwitsersche Pil len te Brussel; apoteek Pélerin, 12, Schild knaapstraat. 1 fr. 50 de doos van 50 Pillen. Ben onfeilbaar middel om de weglui- zen te verniet igen Gedurende tien minuten, in heet water, absinthe-bladeren laten weeken, vervolgens, met dat water, bij middel van een penseel, de beddens, houtwerk en al wat die insecten bewonen, bestrijken. Het uitwerksel is bijna onmiddelijk. Bij eene feestelijke gelegenheid daalt de heer A., persoonlijk in den wijnkelder af, om een paar fijne flesschen te halen. Door het lang liggen, zijn ze onder het stof bedolven. De gastheer brengt ze met een vergenoegd gezicht, zoo vuil als ze zijn binnen. Zijne vrouw is daarover ontevreden en roept aan stonds de meid om ze schoon te maken. Met spijt geeft mijnheer ze uit de handen. Goed schoon maken. Mietje. Jawel, mevrouw. Mietje verdwijnt en blijft geruimen tijd uit. Meneer kan zijn ongeduid niet bedwin gen. Daar verschijnt ze eindelijk met,... 2 ledige flesschen. Zie zoo, mevrouw, ze zijn goed schoon, maar de reuk kon ik er niet uit krijgen 1 Tableau 11 Wat de ijdelheid doet. Mev. X. bekijft hare meid, dat ze lui is, dat ze niets uitsteekt. Gij zijt veel te lui. Hortense, zegt zij, gij zult nooit door uw werk gerakenIk stel u in uwe 14 dagen en met den eersten der maand kunt gij optrekken. Och, madame, als ik niet beter mijn werk doe, is het mijne schuld niet: gij zingt zoo schoon en gij hebt zulke lieve en aan gename stem, dat ik verplicht, ben mijn werk te laten staan om naar u te luisteren. Het is mijne schuld niet, als ik het schoon en goed muziek gaarne hoor. Nu, Hortense, het was maar om te lachen, dat ik u dat zegdetracht altijd een braaf meisje te wezen en de toekomende maand zal ik u een nieuw kleed koopen. Bij een coiffeur. Een Engelschman komt bij een coiffeur, haalt een goudstuk uit den zak en een revolver. Gar con, zegt hij scheer mij. Ik geef u een goudstuk als gij mij niet snijdt; als gij mij snijdt schiet ik u voor den kop. De garcon scheert den Engelschman zon der hem te snijden. Zijt gij niet aangedaan geweest, vraagt de Engelschman. Oh, in 't geheel niet. Indien ik u een weinig gekwetst had, zou ik alsdan geheel den hals afgesneden hebbendat zou u belet hebben mij te dooden. De Engelschman is niet meer terugge keerd. Het was met hem alzoo niet. Een rondleurder komt aan het huis van een koopman en biedt zijne waren te koop aan. Dank u, zegt de koopman, ik heb niets noodig. De rondleurder met een zucht Ehwel, het is met mij alzoo niet. Groot Nationaal Fransch-Nederduitsch en NederduitschPransch WOORDENBOEK door J. VAN DE VELDE, Het gerucht is verspreid geworden onder de talrijke persoonen die zich op de studie der twee hoofdtalen van ons vaderland toe leggen, dat de nieuwe Akademie, te Gent ingericht, voornemens is op een min of meer naderend tijdstip de uitgave te bewerken van een fransch-Vlaamsch en vlaamsch- fransch woordenboek. Inlichtingen, welke aan eene zeer goede bron geput zijn, veroorloven den uilgever met de grootste zekerheid te verklaren, dap er geen de minste grond bestaat voor dat ge rucht. Hier mag bijgevoegd worden dat de vlaamsche Akademie zich uitsluitend onledig houdende met de moedertaal, zulk een voor nemen nooit kan gekoesterd hebben, en dat zelf een onderwerp welk beter in den kring harer werkzaamheden valt, te weten dat van een woordenboek voor het vlaamsch al- een op te stellen om den zin en de spelling van elk woord te bepalen, tot nu toe nog geen deel in hare beraadslagingen heeft ge had. Dit woordenboek moet twee groote deelen in-4J uitmaken, van omtrent 1,700 bladzij den elk, verkrijgbaar tegen den gematigden prijs van fr. 1-25 per aflevering van 96 bladzijden. Alle maanden zal er eene levering van de pers komen. Eene specimen aflevering wordt gratis gezonden aan alle personen die er, vrachtvrij om vragen zullen, bij MM. Alph. Greuse en C", uitgevers, 13, d'Hooghvorststraat, te Brussel, alsook ten bureele van dit blad. Groote bijval. AChicago wezen lijkheid), wals voor piano, door N. Vander- vorst. Nieuwigheid verkondigd bij F. de Aynssa en Ce (H. Deliège), Bergstraat, 92, Brussel, en te koop bij al de muziekhan delaars. Voici le moment oü. les jeunes élèves s'ap- prêtent a reprendre avec une ardeur nouvelle leurs études interrompues par quelques mois de vacances. Nous ne laisserons pas passer cette occasion sans recommander aux mères de familie la Nouvelle méthode de Piano de A. Schmoll, méthode qui se trouve au- jourd'hui sur tous les pianos, et dont la 103 édilion vient de paraitre. Voici les qualités qui (d'après le compte-rendu de M. J. Ghy- mers, professeur de piano au Conservatoire de Liège) distinguent la méthode Schmoll de tous les ouvrages du mème genre: Scmpli- cité, brièveté J'exposition de principes-, exercices bien gradués, petits morceaux dune mélodie facile et a'une bonne har monie, destines a la fois a exercer les élèves a 1'execution de choses différentes par les deux mainsa former leur oreille et a les recréer-, remarques progressives placées en notes au commencement de chaque legon, pour donner aux commen- gants 1'explication dune multitude de signes et deffels employés dans l'exécu- tion; enfin, remarques également pro gressivesoü Vauteur explique les accords et les cadences harmoniquesVaccent musical et I'usage des pédales. 5 Parties, chaque 3 fr. S'adresser chez F. de Aynssa (Deliége), 92, rue de la Montagne Bruxelles. Les préfaces des reuvres móthodiques de A. Schmoll sont envoyées franco sur de- mande. Ph L H W P3 a a s Pd w o m <i eq ter herberg de Salon d'Apollon bewoond door Edouard Vanden driessche, Hondstraat n° 55. 16 FR. PRUZEN m GELDE. Alle conditiën naar gewoonte.. Hier in dit putje ligt begraven Een man met velerhande gaven ln domheid, lompheid, hoogmoed groeide hij op En geheel zijn leven bleef hij grooten oliekop Hij is ezel geboren te Vlamertinghe en alhier ezel gestorven in den ouderdom van u»»*— Geboorten. --•ys+Gw- M OO oc O _Q O t— 00 00 O rO CD O O O O LO r-( O O O 00 lcT co O r-H r—i—H r-H CD O CD lO co O O O O O O co co co t-T r-T CO co o OJ O LO CD CQ oo O CD LO 00 CD O O O O LO O LO O ÏO 00 CD CD O i—1 r-H r-H H CD CO O co O O O O CO O cv* S5 w w Pi O CD H O Li tQ CD 60 O c5 Ui O x/i Q, E? c3 rÖ O U O o3 ROYAL REMY'S styftel» wordnooit als in pakken, of doozen met fabriekmerk leeuwenkop, geleverd. De verbruikers zijn dus verzocht alle loss© styf- sel te weigeren die men hun als «ROYALREMY zou willen verkoopen. HET HET

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3