De Kamers. Gemeenteraad van IJperen. Stadsbelangen. Maatschappij de Vlaamsche Ster. Werkerslier. Banket. Vaart van de Leie naar de IJperlee. MAATSCHAPPIJ BÖRGERMCHTEK DE VRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS. Burgerstand ren of af te treden.... Dat alles is het werk niet van eenen dag, jaren zullen verloopen, min dan men verwacht maar de bevol king zal den tijd hebben eene politiek, die de wetten met de zeden doet akkoord worden, te verstaan en goed te keuren. Dat is hetgeen we onze onmiddelijke hervormingen noe men. Ge noemt gij dat onmiddelijke Ja, onmiddelijke, 't is te zeggen te doen aanstonds, loanneer men zal kunnen be ginnen. Maar dergelijke hervormingen weigert niemand Neen, uwe partij weigert ze zoo niet heel en al, ik weet het wel. Maar ze ant woordt onsge zegt waarheid, maar ge moet zien, t is moeilijker dan ge peist, het gedacht is nog niet rijp. genoeg, wacht! en zoo maar altijd voort, allemaal redens die men geeft wanneer men zegt ja, en denkt neen. Al die fijnheden heeft uwe partij wanneer zij ze niet moet hebben, maar zij heeft ze niet meer wanneer het zou moeten zijn, als voor de nieuwe lasten, bij voorbeeld. Wij zijn voorzichtig, doet als wij, Wacht de gelegenheid af en ge zult tot uw doel geraken. De gelegenheid afwachtenDe gele genheid doet zich niet wachten wanneer men ze weet voor te bereiden en dat is het zeker ste. Men regeert niet door het toeval. Gij, die de geschiedenis kent, moet wel weten dat de volkeren nooit niets verkregen hebben van de goede wil hunner meesters, men heeft ze maar aanhoord, wanneer men niet verder meer konEn om te eindigen laat mij u zeggen dat, zoo we voor u haastige mannen zijn, dat is omdat we op stap vooruit gaan, terwijl gij stil blijft om achterwaarts te zien. Dan toont de weg u zoo onzeglijk lang dat ge vrees wint en maar al te dikwijls keert ge terug. 't Is zoo niet dat men den weg des levens moet doen als men verstand heeft, en dat men het wilt gebruiken. X. Wijzigingen aan de provinciale en aan de gemeentewet. De klerikalen zijn bezig met eenige veranderingen aan de gemeente en provin ciale wet te brengen, die voor oorzaak zullen hebben, dat er binnen eenige jaren in ons land negen groote staten zullen bestaan, ieder bestiert volgens het goeddunken van de Bestendige Deputatie en 2600 kleinere staten, geregeerd door den gemeenteraad, op de buitengemeenten onder het toe zicht van den pastoor en in de klerikale steden onder het waakzaam oog van Mijnheer den Deken. Woeste en Cie willen kost wat kost het leenroerig stelsel der XI8 eeuw in voege brengen, en de macht van den Staat beper ken om van die het priesterschap te doen groeien. Men leidt ons traagzaam doch zeker tot de inkwisitie der XVIe eeuw terug. Het vredegerecht van Brussel zal in 't kort iets aardig te vonnissen hebben. Een oud pater trappist eischt van een klooster, de betaling der som van 40 fr. die vader overste hem schuldig was. De ex-pater was aan werver voor het klooster, en ging nieuwe paters opzoeken juist als een «ziel verkooper» soldaten. Hij had 50 fr. per hoofd. Eerugen tijd geleden had hij eenen nieuwen pater geleverd, die 3000 fr. aan 't klooster had gebracht. Van de 50 fr. belooning had de ma kelaar maar 10 fr. ontvangen. Meer dan twintig maal had hij om de rest gevraagd, maar was telkens afgewezen. Ten einde raad besloot hij de zaak voor het gerecht te brengen. Zulke makelaars in wereldsche kleeren bestaan hier te IJperen, die ook zooveel ten o 1° ontvangen om eene begoede of rijke jonge dochter in 't eene of't ander klooster te krijgen. Ouders opgelet? Zitting van 12a November 1887. Zijn aanwezig: de heeren Vanheule, Bos- saert, Gornette, de Stuers, Soenen, Bruntaut, Beaucourt, Gravet, Gaimant, Vermeulen, Poupart, Verschaeve en Vandaele. De zitting is om 5 ure geopend. Lezing wordt gegeven van de verslagen der openbare zitting van 17 September en der geheime zitting van ln October. De heer Burgemeester zegt bat de inwo ners der Kruisstraat eene pomp vragen die door het nieuw waterstelsel gevoed wordt. De stadsbouwmeester is met het onder zoek der kwestie gelast geweest. Hij moet er een verslag over opmaken en het den Schepenenraad toezenden. De begrootingen onzer lagere dag- en avondscholen en der bewaarscholen is de zelfde gebleven als verleden jaar, behalve dat er 75 franks meer aan schoolbehoeflen in de stadsjongensschool zal besteed worden, som, die op een artikel bespaard is. Zij zijn goedgekeurd. De volks- en openbare bibliotheek zijn in voldoenden toestand. De rekeningen voor beide inrichtingen worden vastgesteld. De rekening voor 1886 en de begrooting voor 1888 der Burgerwacht zijn door den Raad goedgekeurd. Door zijnen omzendbrief van 2 September heeft de heer Gouverneur aan het stadsbe stuur overhandigd 1° Een schrift over het nut van het aan leggen van den beurtspoorweg tusschen IJperen en Veurne; 2" De plans der deelen van den buurttram op het grondgebied van IJperen uitgesteken; 3° De basissen der tarieven 4° Een afschrift der werkelijke en toepas selijke afstanden. De heer Gouverneur verzocht het stadsbe stuur terzelfder tijd te willen overgaan tot het enkwest van commodo en incommodo door de onderrichtingen op die stof voorge schreven. Dat enkwest is gedaan geweest. Verscheidene personen hebben opmerkin gen gemaakt. De heer Cardinael-Snick heeft doen op merken dat de brugge, Steenenbrugge ge- heeten, op deti steenweg naar 't Hoekje, wel zou dikwijls versperd zijn met de rijtuigen van den tram, als men daar eenen depot of remize van rijtuigen inricht; en daaruit zou allichte een gestadig gevaar voor de voorbij gangers kunnen voortvloeien. De heer Leopold Lapiere vindt dat, wan neer de lijn langs de zuidzijde der Elverdin- ghestraat geplaatst is, hij wei dikwijls zou kunnen gehinderd worden in het uit- en invoeren van de zware wagens in zijne ma gazijnen en hij vraagt dientengevolge dat de lijn langs de noordzijde der gezegde straat aangelegd worde. Hier doet de heer Burgemeester opmer ken dat de stad ér belang bij heeft de vraag van den heer Lapiere te steunen, gezien de waterleiding zich langs de zuidzijde bevindt. Eene derde opmerking gaat uit van de heeren Merghelynck, Üoncker, Leleup, Pou part en anderen. Zij meenen dat eene tram lijn in eene zoo enge straat als de Elverdin- ghestraat ernstige gevaren opleveren kan, tengevolge eener onvoldoende verlichting. Zij vragen dat de Nationale Maatschappij uitgenoodigd zij om op eene toegevoegde verlichting te waken. Volgens de heer Vermeulen had het mis schien beter geweest dat de lijn langs de Boterstraat in plaats van langs de Elverdin- straat in stad te komen om op dj Groote Markt te eindigen. Hij doet opmerken dat er sprake is van het aanleggen van eenen buurtspoorweg tus schen IJperen en Armentières, die langs de Rijselstraat in de stad komen zal en die waarschijnelijk langs de Boterstraat tot aan de statie voortloopen gaat. Men zou zoo eene gemakkelijkheid hebben voor de correspon- deniiën, als die twee lijnen in het midden punt der stad eindigen. Ten slotte, na nog eenige gedachten wisse lingen, keurt de Raad, op 't voorstel van den Schepenenraad, het proces-verbaal van 't enkwest van commodo en incommodo goed en de Schepenenraad wordt gelast om er op aan te dringen dat de lijn langs den noordkant dei' Elverdinghestraat aangelegd zij. Men zal der Nationale Maatschappij insge lijks aanbevelen dat de statie van den tram zoo dicht mogelijk de statie van den ijzerweg geplaatst worde, om het overladen der koop waren te vergemakkelijken. Het oorlogsdepartement weigert een streepje grond van het Kazernplein tegen een deel der stadsgronden bij het arsenaal gelegen. Het biedt de stad aan dat streepje van 't Kazernplein aan te koopen aan de weerde door de experten vast te stellen. De Raad, op 't voorstel van den Schepe nenraad, neemt dat nieuw aanbod aan. De Raad keurt met eenparige stemmen eene beslissing goed, door den Schepenen raad genomen, om seffens de waterleiding tot aan de wijk Kalfvaert te verlengen en stemt ook de noodige gelden (4,500 frs) die zullen op de begrooting voor 1888 ingeschre-, ven worden. De Raadsheer Beaucourt komt nogeens op zijne vroegere opmerkingen terug en begeert dat men, vooraleer bet wate^stelstel ui t te breiden, eerst zorge om het in de Vleesch- houwerstraat te verbeteren. De heer Burgemeester doet opmerken dat de verlenging tot aan den Kalfvaert geen enkelen druppel water aan de andere wijken der stad en namelijk aan de statie wijk zal onttrekken. Wat meer is de klachten van den achtba ren heer Beaucourt zijn zeer overdreven. Wanneer hij spreekt van eene gansche wijk zonder water, moet men enkel eenige huizen verstaan. Om in dien toestand te voorzien, ware er eene groote uitgave noodig en deze zal men doen kennen, wanneer het er op aankomen zal de nieuwe wijk aan het waterstelsel te verbinden. Voor de verlenging van de waterleiding tot aan den Kalfvaert. zegt de heer Burge meester, zal men vele louden buizen van het oude waterstelsel kunnen gebruiken. Eene groote hoeveelheid er van is ontgraven ge weest. Men zal de eigenaars verzoeken seffens hunne onroerende goederen met hoofdleiding te verbinden, binst dat men deze legt, opdat men zooveel mogelijk het op nieuw uitbreken van den steenweg vermijden kunne. Na eene gedachtenwisseling tusschen ver scheidene leden, namelijk de heeren Vermeu len en Brunfaut, is de bespreking geëindigd en de Raad gaat om 6 ure tot de geheime zitting over. De winter is daar met zijne lange en don kere avondstonden. Te dezer gelegenheid roepen wij de aan dacht van het Gemeentebestuur op de open bare verlichting der straten, dat op sommige plaatsen onvoldoende is. Verleden jaar vroeg M. de Stuers in den Gemeenteraad eenen lantaarn voor de Sint- Janstraat en den ingang der Gouden Poorte straat, langs den kant der Rijselstraat; tot nu toe is daaraan geen gevolg gegeven en nochtans deze straten zijn zoo slecht verlicht dat menige lieden bevreesd zijn langs daar te gaan. Voor wat de St-Janstraat betreft, wij heb ben verscheidene ouders hooren klagen, wier kinderen de avondschool bijwonen. Ons Stadsbestuur, dat reeds zooveel nutti ge werken verricht heeft en, in de laatste kiezing, een nieuw bewijs bekomen heeft van het vertrouwen der inwoners, zal, hopen wij, het begonnen werk voortzetten en het getal lantaarns vermeerderen daar waar het noodzakelijk is. Men brengt ons ter kennis dat verscheide ne jongelingen die voornemens zijn in Maart aanstaande (en niet in April, zooals wij het vroeger bij misslag gezegd hebben) het kiesexamen af te leggen, niet beter wen- schen dan dat er een franschen leergang zou ingericht worden. Wij roepen daarop de aandacht van ons liberaal comiteit. Deze jongelingen zouden zich moet n aangeven bij dit comiteit, dat alsdan maatregelen zou kunnen nemen. De vertooning die de Vlaamsche Ster morgen geven zal en waarover wij verleden# week eenige woorden zegden, schijnt zeer aantrekkelijk te zullen wezen. De muziek- afdeeling dezer maatschappij heeft zich beij verd om nieuwe stukken aan te leeren en thans deelen wij het volledig programma dezer vertooning mede LÉOCADIE fantazij voor pistontrompet Adam en Eva kluchtspel met zang in één bedrijf, door Van Peene. LA CLOCHE DU VILLAGE, schottisch. Sn cie Val blijspel in één bedrijf, door H. De Quéker; LES GOUTTES DOR, mazurka. OGARITA oi de wilde vrouw blijspel met zang in 1 bedrijf door Van Peene. Wij moeten bekennen dat de Sterrelingen alles aanwenden om hunne vertooningen al den luister bij te zetten waartoe zij bekwaam zijn. Ook hopen wij dat de heeren inschrij vers over hunne pogingen tevreden zullen zijn en immer zullen medewerken om, door hunne bijdragen, de Vlaamsche Ster te ondersteunen. De koormaatschappij de Werkerstier biedt, ter gelegenheid van het Sinte-Cecilia- feest, haren leden op Zondag 27 dezer, een monster-concert aan, dat gevolgd zal zijn van eene mooie danspartij. Doch daarbij zal het niet blijven, 's Ander daags komen die wakkere Werkers weder om bijeen op een lekker vriendenmaal, dat zal gevolgd zijn van allerhande prijsspelen. AlloWerkerslier, haal maar uw hartje op om u te vermaken en om feest te vieren. Gij verdient het ten volle. Dinsdag 11. hadden de banketten plaats der heeren officieren en ouder-officieren onzer burgerwacht, ter gelegenheid van 's Konings naamfeest. Na het banket der officieren, in 't Gouden Hoofd, waar de keuken goed is en de wijnen van de fijnste zijn, begaven die heeren zied naar het Bronzen Hoofd, lokaal der Maat- schappij Burgerwachten, waar zij op e«n koffïjpartijtje genoodigd waren door de on der-officieren, die insgelijks eene lekkere maaltijd gehouden hadden. Wij zeggen lek kere maaltijd, want het is gekend dat vrouw Marie aan haar proefstuk niet is en voor eene der beste kokinnen van de stad doorgaat Nu, de heeren onder-officieren hadden hun best gedaan om hunne oversten te onthalen op eene wijze die men meer dan hartelijk noemen mag. Langs buiten was het lokaal prachtig verlicht en langs binnen was het oprecht lief versierd en voor de omstandig heid opgesmukt. Ha! men heeft daar eens te meer gezien hoezeer de liefde en de verkleefd heid voor Vorst en Vaderland het hart onzer Burgerwachten ontvlammen doet Toen de heeren officieren hunne intrede in de zaal deden, nam de voorzitter G. D. het woord om hen te verwelkomen. De heer Majoor-Bevelhebber bedankte daarna de onder-officieren voor het gul onthaal dat zij het officierenkorps deden. De koffij werd opgediend, de levenslustige gesprekken vingen aan en het duurdeniet lang #f de talrijke goede zangers verlustigden het gezelschap met hunne schoonste liedjes, Het feest werd gesloten door de oefening van vier lessen uit de schermkunst, die, onder het bestuur des heeren K. Dewaele', meesterlijk uitgevoerd werden. In één woord, het was een lief en aange naam feest, dat bij allen een genoegelijk aan denken heeft nagelaten. Na 17 jaren geduld en in afwachting ge leefd te hebben, heeft men eindelijk de hand aan 't werk geslagen om de vaart van de Leie naar de IJperlee te voltrekken; er zal, als alles goed afloopt, vijfjaren noodig zijn vooraleer zij aan het gebruik zal kunnen overgeleverd worden. Het getal vierkante meters dat er moet verplaatst worden, is overgroot, bijzonderlijk ten hoogte van den Verbranden Molen, al waar men een tunnel zal maken van 200 meters lengte. van IJperen. Schieting van Zondag 13 Novemb'* Hoog getal. Ligy Arthur. 20 20 10 25 25 100 Ligy Albert, 20 10 25 20 15 90 Froidure Eugène, 15 25 15 20 15 90 Laag getal. Vermeulen Henri, 5 1 1 1 20 28 Butaye Arthur, 1 15 15 5 5 41 Koninklijke Maatschappij Sc lieting van Maandag 14 November, Naar de vogels. Ligy N° I. Froidure N° II. Schieting van Woensdag 16 November. Hoog glal. Fraipont 6 6 6 5 23 6 Laag getal. Mailliard 3 1 11/2 1 6 1/211 van den lln tot den 18" November. 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 8. Huwelijken. Evaristus Moerman, lang zager, en Louisa Dervaux, zonder beroep. Augustinus Talon, blikslager, en Felicia Rosseel, zonder beroep. Juliaan Vandendriessche, schilder, en Marie De Prost, dienstmeid. Pieter Vynck, rondleurder, en Maria W»1" dey, dagloonster. Overlï j den». Virginia Vasseur, 54 jaar, zonder beroep, echtgenoote van Karei Soetaert, MeeneE' straat. Franciscus Vanhove, zonder beroep, 85 jaar, echtgenoot van Maria Ligniel, Rijselstr. Karei Vandevoorde, landbouwer, 55 jaar. ongehuwd, lange Thouroutstraat. Clemencia Heuckelom, kantwerkster, 66 ongehuwd, Vandenpeereboomplaats. Pieter Geinders, kleermaker, 90 jaar, ve duwaar van Victoria Ponckeau, Meen straat. in in Ti jlfr^Birr

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 3