Liberale Vereeniging KI ES EXAM EN Botervervalsching. Na drie maanden wacltens is zij toegekomen MAATSCHAPPIJ BURGERWACHTEN DE VRIJE KRUISBOOGSCHUTTERS. Burgerstand Afschuwelijke poging tot moord West-Nieuwkerke. der puikste vertooningen die wij eens gehad hebben. Wat de keus der stukken betreft die kon niet beter zijndrie blijspelen met zang, vol fijne knepen en geestige zetten. Wat zou men beter wenschen kunnen. In Adam en Eva, door H. Van Peene, heeft de heer Maillard hartelijk doen lachen met zijne rol van serpent. Ha, hij was wel een echt serpent in den vollen zin des woords en, zonder vre?s van tegengesproken te wor den, zeggen wij stout dat geen een man van 't vak hem had kunnen overtreffen, mis schien wel niet evenaren. De heer E. Deraedt was wel den onnooze- len sul van een Adam, die voor niets ter wereld de beet in den appel zou gewaagd hebben zoolang zijnen Heer het hem ver bood, ware het niet dat EvaMevrouw De Vestel, door het serpent aangehitst en mis leid, daar was en al het talent, dat eene ver leidelijke vrouw ter harer beschikking heeft, aan den dag legde om den man tot de beet over te halen. De heeren Delmotte, met de rol van den Heer en Aernout, met die van den Engel Michiel, hebben zich ook goed van hnnne taak gekweten. De algemeene toejuichingen, die zij inoog- sten, getuigden genoeg dat zij allen meester lijk gespeeld hadden. Een hartelijk proficiat voor hen In de Val, door den heer De Quéker, was wel het parelke der vertooning. Van het be gin tot het einde toe heeft het wel en harte lijk doen lachen. Ook kon het door niemand beter vertolkt worden dan door de heeren Sterrelingen. Wie zou het wagen durven de rol van den majoor Vylstaak voor te dra gen gelijk de heer Maillard het gedaan heeft. Voorzeker geen een liefhebber, misschien geen een speler van beroep. Mevrouw De Vestel, met hare rol van Nelly, was ook onovertrefbaar. Waarlijk zij kan nog goed, opperbest de schuchtere maagd verbeelden, die vol verlegenheid met de nagels harer vingers speelt om des te beter in het duikertje blikken van liefde stalend op haren geliefde te werpen. De heer Delmotte was een mooie officier, die volkomen op de hoogte zijner rol was. En de heer Deweerdt dan met de rol van Bazoef? Die knechtenrollen gaan hem alles zins goed, maar deze maal heeft hij zijn zeiven overtroffen, vooral wanneer hij Do mme speelde. Wat men dan gelachen heeft, is ongelooflijk. Hadde de heer De Quëker daar geweest, hij hadde meer dan voldaan geweest over de vertolking van zijn stukje. De langdurige en daverende bravo's hebben genoeg bewezen dat wij niet overdrijven. Wij ook wij roepen die volleerde spelers en speelster een gul en herhaald proficiat toe! Zij hebben het meer dan verdiend. Ogarita, door H. Van Peene, is een lief stukje, waar nog liever tafereeltjes in voor komen. De Sterrelingen hebben dat stukje ook met al de kundigheid en al het talent, die zij altoos aan den dag leggen, vertolkt. De heer Deweerdt was een mooie zeekapi tein, die zich goed van zijne taak heeft ge kweten. In die deftige,roi behoort hij zoo goed te huis als in de boertige knechtenrol. De heer Duflou, een beginneling, heeft de moeilijke en lastige minnaarsrol goed, bijna onberispelijk voorgedragen. Wij hebben be- statigd dat hij sinds Tuindag veel, zeer veel voortgang in de kunst gedaan heeft. Hij heeft aanleg en talent en hij is daarbij zeer rol vast; een beetje meer gevoel en hij zal er komen, een goed speler worden. Een harte lijk bravo voor hem in 't bijzonder. Mevr. De Vestel heeft hier ook met een bijzonder talent hare rol van Pauline ver vuld. Maar wie wefierom de kroon spande, dat was de heer Maillard met zijne rol van Geert. Hij was onder zijne vermomming een echt wildeman De andere bijrollen zijn allen met kundig- digheid voorgedragen en de figuratie was onberispelijk. Bravo, hartelijk bravo I voor al die goede spelers en die uitgelezene speelster. De muziekafdeeling heeft ook haar beste gedaan. Al de nieuwe en lieve muziekstuk ken heeft zij onverbeterlijk uitgevoerd en de luidruchtigste en algemeenste toejuichin gen uitgelokt. Wij ook wij juichen den heer Balmaekers en zijne goede muzikanten hartelijk toe. Het was, in een woord, een zoo mooie, ge notvolle als geestige avond, die wij daar beleefden en wij zeggen er hun allen dank, innigen dank voor, die het hunne bijgedra gen hebben om die vertooning te doen ge lukken en op te luisteren. K. Meraad. van het arrondissement IJperen. VAN DEN MAARTEMAAND 1888. De Bestuurraad der Liberale Vereeni ging brengt iedereen ter kennis dat, na de Maartemaand 1888, niemand meer lot het kiesexamen zal toegelaten worden, zonder van een getuigschrift van school bij woning voorzien te zijn. Hij wakkert dus alle poli tieke vrienden, die geneigd zouden zijn dat examen af te leggen, ten zeerste aan zich zonder uitstel bij den Vlaamschen leergang te doen inschrijven. Een Fransche leergang zal ingericht wor den als eeuige jongelingen het aanvragen De Vlaamscbe leergang is in de Gemeente school op al de dagen der week, den Vrijdag en den Zondag uitgezonderd, gegeven. De Bestuurraad kan zijne politieke vrien den, en voornamentlijk de oud-leerlingen der stadsscholen niet genoeg aanwakkeren om dien leergang neerstig te volgen. Zij, die zijnen oproep wel zullen willen beantwoorden, worden verzocht zich bij den heer Verduyn, Bestuurder der Gemeente school, te doen inschrijven. IJperen, 22 November 1887. De Voorzitter, TH. CQRNETTE. Vr den Secretaris De korrektionneele Rechtbank van IJpe ren heeft, in zijne zitting van 22 dezer, eene boterkoopster, die op de Markt ver /alschte boter te koop geboden had, tot twee maan den gevang en vijftig franks boete veroor deeld. Hij heeft daarbij bevolen dat het von nis, op de kosten der- veroordeelde, op de Botermarkt zal aangeplakt en in twee dag bladen der stad ingelijfd zijn. Laat ons hopen dat die recht veerdige en voorbeeldige straf de aftroggelaars, die niet achteruitdeinzen voor het ondermijnen der openbare gezondheid en het bestelen der koopers,;tot bedenking brengen zal. Wie? De wet tegen de drankverkoopers, ge doopt met de naam van wet op de openbare dronkenschap. Art. 19 der wet zegt: De tekst van de tegenwoordige wet zal in de voornaamste zaal van alle h -rbergen, koffijhuizen en an- dere slijterijen van dranken uitgehangen worden. De slijter van dranken die dat bevel overtreedt, zal gestraft worden met eene boet die niet boven de 25 fr. gaan mag. Dus herbergiers, houders van koffijhuizen encantineu. opgepast: Het bladje papier dat gij van wege M. den gouverneur zult ont vangen, groot i,n25 op 0rn60, moet te prijken hangen in uwe voornaamste zaal, ter eeuwige dage, of.... 25 fr. boete. Gij kunt niet beter doen dan dit klein dingen in eene schoone gouden lijst, onder een glas te doen zet ten en do eereplaats te geven, tusschen uwe gravuren, schilderijen en andere voorwerpen die uwe herberg ver sieren. van IJperen. Scliieting van Zondag 20 Novemb. Oppervogel. Bogaert Alphonse. Zijdvogel. Froidure Eugène. Ligy Albert. Koninklijke Maatschappij Schieting van Maandag >2 November, gewoon blazoen. Hoog glal. Froidure E. 6 6 6 6 24 Laag getal Mahieu Léon, 111 1/2 1 4 1/2 Schieting van V/oensday 28 November. Veranderlik blazoen Iloog getal Mailliard. 25 25 1 11 62 Laag getal. Mahieu Louis, 1 10 1/2 1 1 13 1/2 van den 18° tot den 25" November. 1887. Geboorten. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 4. ElnwelijUen. Craye Prosper, bediende van hei gemeente bestuur, en Caen Lucia,koopvrouw. J'ure in Franciscus, bestuurder van het oude- mannengesticht, en Vande Walle Maria, zonder beroep. ÖverSÈjcIens. Andries Theodurus, 48 jaren, tegeldekekker, echtgenoot van Schoonheere Maria, Mee- nenstaaat. Windels Henricus, 10 jaren, scholier, Mee- nensiraat. Maes Ursula, 72 jaren, kantenwerkster, we duwe van Caes Petrus, Rijke Clarenhof. Vandromme Barbara, 81 jaren, religeuse, Rijselstraat. Ooghe Ludovicus, 80 jaren, daglooner, we duwenaar van Beun Amelia, lange Thou- rputstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk, id. 0. gepleegd te Meenen. in den avond van 20 November 1887. Verleden Zondag is Meenen wederom in rep en roer gesteld geweest ten gevolge van eene poging tot moordgepleegd op den per soon van René Dumortier, bakker, wonende te Halluin. Op dien dag was René eens naar Meenen gekomen om zijne zuster, welke getrouwd is met Désiré Ramaudt, een bezoek af te leggen. Daar het reeds lang geleden was dat broeder en zuster malkaar niet meer gezien hadden, had René het gesprek tot wat laat in den avond tot 8 ure gehouden. In het naar huis gaan en gekomen aan de lange muurkes, zag René een persoon ten gronde liggen die wreedelijk mishandeld was." Aan de barakken is het toch altijd hetzelfde" mompelde René binnensmonds.Hij ging dan zijnen weg voort, maar vooraleer naar huis te gaan dronk hij nog een glaasje bier in eene herberg aan de barakken. Nauwelijks was hij in de herberg, nam eenen stoel en zette zich neder, of hij begon aan eenen bij hem gezeten persoon te ver teilen dat de barakken een slechte wijk uitmaakten. Peis 'ne keer, zegde René aan den persoon tot weiken hij sprak, bij het naar hier komen heb ik daar 'ne vent zien liggen langs de lange muurkes. Hij had eene trommeling gekregen dat hij het lang zal gevoelen. Inderdaad, zei de an dere, de barakken zijn van verre en bij ge kend. Zij zijn beroemd door verledene en tegenwoordige bloedige slagen en iedereen spreekt er met afkeer van. 'Moordgetier Slechts eenige minuten had René ge redekaveld met den persoon die nevens hem zat, toen al met eens de noodkreten moordmoordmoordhelp mijzich lieten hooren. Hij sprong buiten en luister de aandachtiglijk van waar de kreten kwamen. Uit nieuwsgierigheid naderde René het gekerm en wilde weten wat er mocht gaande geweest zijn. Toen hij ter plaats was van waar de noodkreten gestegen waren, stond hij verbaasd eenen mansper soon in zijn bloed te zien liggen baden. Hij was leelijk gesteken en erg mishandeld. - Dat is nu ai de tweede, riep hij uit, die het slachtoffer geworden is van eene wreede handDe aanvallers, of beter gezeid de moordenaars, hadden zich achter eene doornhaag verdoken; springen al met eens voorwaarts en roepen uit: Ja, 'tzijn er al twee gevallen, en gij, gij zijt nu de derde! En pardafde ponjaards werden getrok ken en René Dumortier werd len gronde geveld. Nu ligt hij daar, de brave jongeling! Toen de moordenaars al 19 ponjaardsteken in zijn hoof'd hadden geboord namen zij de vlucht en tot nu toe zijn zij niet gekend. Was Dumortier plichlig Het ongelukkig slachtoffer, waarvan wij hooger gesproken hebben, kende zich geene vijanden en kon zich niet inbeelden dat hij iemand iets misdaan had. Het slechtste van de zaak is dat niemand het gezien heeft. Doch zware vermoedens wegen op eenen jongeling van 19 a 20 jaren. De Politie. In korte stonden waren al de bewoners van de barakken met de poging tot moord bekend. Het duurde niet lang of Moeder Justitia wierd het ook gewaar. Oogenblikkelijk waren de politie en de gendarmen ter plaats. Onmiddelijk hebben zij een onderzoek ingespannen, dat ongeluk kiglijk tot nu toe nog niets stelligs bewezen heeft. Het Parket. Wij komen uit goede bron te vernemen dat het Parket van Kortrijk Maandag laatst in Meenen is ge weestom de poging tot moord te bestatigen en de opzoekingen te verge makkelijken. Laat ons hopen dat de politie alsook het hooger gerechtswezen geene moeite zullen sparen om de moordenaars te kunnen ont dekken. Zou het waar zijn Het gerucht liep Dinsdag namiddag reeds in stad dat de daders gekend waren; ja zelfs men noemde ze bij name en toename. Wij zijn op inlichtingen geweest en hebben uit goede bron vernomen dat Henri V., oud 19 jaren, schoenmaker alhier, in de zaak zou betrokken zijn. Men zegt ook dat D... medeplichtige is. De gezondheidstoestand van Dumortier. René Dumortier is zeer ziekelijk en ligt te bedde. In den zelfden avond dat hij gestek- ken was, is hij de laatste HH. Sakramenten toegediend geweest. Laat ons hopen dat de ongelukkige nog op beteren voet zal gera ken. Nadere bijzonderheden. Wij zijn Woensdag jl. naar Halluin gegaan en hebben inlichtingen genomen over den gezondheidstoestand van Dumortier. Hetdoet ons hartzeer te moeten zeggen dat de onge lukkige in eenen bedenkelijken toestand verkeert. De geneesheeren, nochtans, hopen hem te zullen kunnen redden.'t Ware te hopen dat het waar zij Wat Bulcke al doen mag. Bulcke mag zijn gansche leven boertje blijven als hij wil; Bulcke en heeft geen kwaad bedreven Bulcke mag doen naar zijn gril. Bulcke mag zijn koeien koopen en verkoopen zoo 't hem lust Bulcke mag zelfs zijn' mesthoopen openspreiden weest gerust. Bulcke mag zijne akkers ploegen en de voor trekken in 't veld; Bulcke mag gestadig zwoegen tot hij moede is van geweld Bulcke mag zijn paarden ruilen en verwisselen naar goest; Bulcke mag zijn allaam schuilen voor dat 't regent en zich roest. EM. VeitüCIIAEVE.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1887 | | pagina 2